Z zagranicy

Wyciekła tajna korespondencja Colina Powella: 200 izraelskich głowic nuklearnych jest wymierzonych w Iran

colin_powellTe rewelacje ujrzały światło dzienne po tym, jak wyciekła tajna korespondencja elektroniczna byłego sekretarza stanu USA Colina Powella. Mejle datowane są na marzec 2015 roku.

Takie informacje Colin Powell zawarł w mejlach do swojego partnera biznesowego i donatora Demokratów Jeffrey’a Leedsa, w których omawia ostrzeżenia ze strony premiera Izraela Benjamina Netanjahu co do nuklearnego porozumienia z Iranem zawartego przez USA, Wielką Brytanię, Rosję, Chiny i Niemcy.

„Negocjatorzy nie mogą dostać tego, czego on chce” pisał Powell w długich rozmowach, które poprzedziły ostateczne podpisanie porozumienia. Jednocześnie uspakajał Netanjahu, który obawiał się, że Iranowi wystarczy jedynie rok do zbudowania bomby atomowej, dając do zrozumienia, że duże arsenały nuklearne w Waszyngtonie i Tel-Awiwie zgromadziły przez lata tyle głowic, że wystarczą dla odstraszenia przeciwnika.

„Bibi lubi mówić, że „został tylko rok”, dokładnie tak samo jak nasi chłopcy ze służb wywiadowczych. Powtarzają tak co roku, a to wcale nie jest takie proste do zrealizowania” pisał generał Powell.

„Izrael ma 200 głowic nuklearnych, wszystkie wymierzone w Teheran, a my mamy tysiące” dodał.

O porozumieniu z Iranem były sekretarz stanu wypowiedział się pozytywnie, argumentując, że przyniesie ono korzyść wszystkim jego stronom.

Korespondencję Colina Powella opublikowała grupa hakerów DCLeaks. Dają one dość dobry obraz utrzymywanego przez Izrael w tajemnicy stanu liczebnego posiadanych przez Tel Awiw głowic jądrowych, które szacowano na 200-400 sztuk znajdujących się poza jakąkolwiek międzynarodową kontrolą, jako że Izrael nie wpuszcza do swoich baz żadnych inspekcji. Rząd w Tel-Awiwie także podpisania traktatu o nieproliferacji broni jądrowej.

Źródło: Press TV

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

53 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra