Gospodarka

Polscy emigranci wolą Niemcy niż Wielką Brytanię

policja_niemcyJak wynika z danych urzędu statystycznego, Wielka Brytania przestaje być celem dla polskich emigrantów. Jej miejsce zajmują Niemcy – tylko w ubiegłym roku wyjechało tam ponad 40 tys. Polaków.

W Wielkiej Brytanii nadal mieszka najwięcej polskich emigrantów w Europie (ok. 720 tys.), jednak od 2012 roku to Niemcy są głównym krajem, do którego emigrują Polacy. W 2015 roku za pracą wyjechało tam ok. 41 tys. Polaków, podczas gdy do Wielkiej Brytanii – ok. 35 tys. Największa różnica była widoczna w 2013 roku – wówczas do Niemiec wyjechało aż 60 tys. Polaków, a do Zjednoczonego Królestwa – zaledwie 5 tys.

Jak czytamy na portalu Forsal.pl, istotnym powodem takiej zmiany preferencji może być względna bliskość i liczne połączenia komunikacyjne – w tym drogowe i kolejowe. Może to mieć znaczenie szczególnie dla pracowników sezonowych, często zmieniających miejsce pobytu. Z kolei w przypadku Wielkiej Brytanii ułatwieniem jest większa znajomość angielskiego niż niemieckiego wśród Polaków, a także wyższe o ok. 30 proc., w porównaniu z Niemcami, wynagrodzenia. Jednocześnie zwraca uwagę wzrost liczby antypolskich incydentów w Wielkiej Brytanii, a przynajmniej tych, o których informują media.

Po Wyspach Brytyjskich, gdzie łącznie przebywa ok. 831 tys. Polaków, najwięcej polskich emigrantów wyjechało do Niemiec (655 tys.). Znacznie mniej popularne są: Holandia (ok. 112 tys.), Włochy (ok. 94 tys.) i Norwegii (ok. 84 tys.).

za kresy.pl

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra