Z kraju

„Lwów odzyskamy, banderowców ubijemy” – Skandaliczny wyrok polskiego sądu

band5Sędzia Łukasz Czapski z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód uznał, że baner „Lwów odzyskamy, banderowców ubijemy” wywieszony podczas meczu rugby Polska-Ukraina nawoływały do nienawiści.

W maju 2015 roku na stadionie Lublin Arena podczas meczu rugby Polski i Ukrainy na polskich trybunach pojawił się baner z napisem „Lwów odzyskamy, banderowców ubijemy”. Ochroniarze nie bli w stanie zdjąć transparentu, zrobiło to kilka kobiet oglądających mecz. W czwartek 22 września br. zapadł kolejny kompromitujący polski „wymiar sprawiedliwości” wyrok. Prokuratura zarzuciła 32-letniemu Zbigniewowi W., 29-letniemu Marcinowi K., oraz 31-letniemu Pawełowi T. publiczne nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym. Sąd odrzucił linię obrony, która utrzymywała, że oskarżeni jedynie o kultywowali pamięć o polskiej historii Lwowa i upamiętniali wydarzenia sprzed lat. Sędzia Łukasz Czapski stwierdził w uzasadnieniu: Upamiętnianie dotyczy przeszłości, a zwrot „ubijemy” dotyczy przyszłych zamiarów. Z treści napisów wynika, że postawiono znak równości miedzy narodowością ukraińską, a tzw. banderowcami. Oba banery były wcześniej przygotowane, a ich wywieszenie planowano. Było to więc nawoływanie do nienawiści.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

173 komentarze

173 Komentarzy

 1. Poryck

  24 września 2016 at 23:34

  Faktycznie, sąd miał rację. Naruszyli ustawę o Języku Polskim – forma ubijemy jest niepoprawna, ale czy należy za to karać sądownie? Co za czasy…

  • hansi

   25 września 2016 at 06:52

   Nie, sąd NIE MIAŁ racji, Panie Mądralo od języka polskiego 🙂
   To nie było żadne tam „nawoływanie”, a zaledwie OZNAJMIENIE ZAMIARU, a WOLNOŚĆ SŁOWA, jak na razie (jeszcze) jest zagwarantowana konstytucyjnie.
   Teoretycznie, jak widać, bo PRAKTYCZNIE – przysługuje ona na terenie Polski (i nie tylko..) zaledwie Narodowi Wybranemu i jego hucpie z „holocaust industry”.
   PO drugie – Sąd powołał się na „tło narodowościowe” 😀
   OD KIEDY to banderownia, to „narodowość” ??? 😀 ..
   I po przecie, proszę nie pouczać Waść, o regułach języka polskiego, skoro SAMEŚ Waść niedouczony, jako widzę…
   „Forma” ubijemy”, jest jak najbardziej poprawnym i naturalnym czasownikiem polskim, a że WAŚĆ NIE słyszałeś tego sowa jeszcze, oznacza, żeś Waść MŁODY i wytresowany „postępowo” i pewnie też „tęczowo”. Więcej czytać, proponuję.
   Mniej Wyborczej i Telewizorni, jednakże 😀 …

   • gzk

    25 września 2016 at 23:21

    Przecież to była ironia.

  • hansi

   25 września 2016 at 06:55

   I ponownie – wygląda na to, że „przereagowałem” 🙂 ..
   Waść napisałeś swój komentarz w sensie IRONICZNYM.
   Zwracam honor 🙂 ..

 2. panMarek

  25 września 2016 at 01:04

  Niestety, po dobroci z nimi się nie da. Sami się nie oczyszczą. Trzeba im dopomóc.

 3. najwyzszakastaskurwysynów

  25 września 2016 at 06:28

  Czyżby tym wyrokiem sędzia chciał zrównać wszystkich Ukraińców z banderowcami, a wszystkich Obrońców Ojczyzny z rasistami?
  Jeszcze jeden dowód na to że w tym szambie jakim jest nasz wymiar niesprawiedliwości trzeba zrobić gruntowny porządek.

 4. hansi

  25 września 2016 at 06:56

  I do rem, off topic: – PYTAJCIE wszędzie:
  CO PREZYDENT RP OBIECAŁ ŻYDOWNI W NOWYM YORKU ????..
  Pytanie niby retoryczne, bo WIEMY, co obiecał..
  CHCEMY jednakowoż, żeby to OFICJALNIE OŚWIADCZYŁ naszemu Narodowi TRZECIEJ KATEGORII (po żydach i niemcach).

 5. Piotr

  25 września 2016 at 07:03

  Proponowałbym narodowcom rozpocząć „ubijanie” od hitlerowców i stalinowców.

  • MAC

   28 września 2016 at 08:45

   Skąd wiesz, chamie, że to byli narodowcy, żydopachołku banderofilski

 6. myślący

  25 września 2016 at 07:39

  To nie jest polski sąd, co najwyżej polskojęzyczny. Proszę autora o zmianę tytułu.

 7. Piotrek

  25 września 2016 at 10:56

  Wywieszanie takich haseł to prowokacja nie różniąca się wcale od nacjonalistów ukraińskich krojących tort w kształcie niemowlęcia. Poziom żenujący w obu przypadkach.

  • Paweł

   26 września 2016 at 08:32

   Co złego jest w tym haśle? Dokładnie tak należy postępować, ale idioci tego nie zrozumieją.

 8. Soroka

  25 września 2016 at 11:03

  Sąd w tym przypadku ma całkowitą rację!!! To było podjudzanie do nienawiści pomiędzy Polakami i Ukraińcami! Jednak w wielu innych przypadkach, kiedy jest takie nawoływanie do nienawiści, a nawet zabójstwa(ostatnio nawet „wyższa kasta” zrównała Prezesa z Hitlerem), sądy orzekają że nic nie było.

  • MAC

   28 września 2016 at 08:46

   Widać, żeś banderowiec, chciałbyś, śmieciu, by wszyscy Rusini zostali banderowcami, ale niedoczekanie wasze, plugawcy

 9. Zona

  25 września 2016 at 11:54

  Chcieliście chyba napisać polskojęzyczny sąd a nie Polski?

 10. Egzorcysta

  25 września 2016 at 12:30

  Ciekawe, ze karaja Polakow kiedy zapowiadaja jakies przedsiewziecia, a nigdy nikogo kto grozi Polakom.No i wyglada na to ,ze mozna wsadzac do wiezienia ludzi za czyny niepopelnione jeszcze.Kiedys moj znajomy oslyszal od tesciowej pogrozki, ze mu jaja utnie,znajomy poszedl na policje, a policjant powiedzial ,ze dopuki tego nie zrobila ukrac sie jej nie da, bo nie ma podstaw.Polacy tez zadnego przstepstwa jeszcze nie popelnili.A chcac byc calkiem rzeczowym,to tresc i forma tego transparentu do niczego nie nawolywala.Jezeli mowie ,ze cos „zrobie”, to oznacza to zupelnie cos innego niz „zrobcie
  zrobmy”, itd. Kiedy Walesa np krzyczal „bedem palowal” zaden sad nawet palcem nie kiwnal.A istota sprawy jest w zasadzie taka sama.Nalezy zbadac dokladnie korzenie sedziego, czy czasem nie sympatyzuje z grupa przstapcza na Ukrainie.Bo jak wiadomo, w sadach „polskich” prawo interprtuje sie wedlug widzimisie a nie wedlug paragrafow prawa ktore czesto sa lamane przez sedziow i innych prawnikow.W Polsce jak sedzia jest Zydem i przstepca jest Zydem, to jest mala szkodliwosc spoleczna a jak przstepca w takiej samej sprawie jest Polak to kara jest zupelnie inna.Podobnie jest np jak pies rasy buldog ugryzie na ulicy kogos, to w sadzie wlasciel psa otrzyma zupelnie inna kare jak sedzia ma tez buldoga w domu, a zupelnie inna jak buldog kiedys urgyzl tez sedziego.Innymi slowy w Polsce obowiazuja trzy prawa, Talmudyczne, Widzimisie i Kalego.

 11. Krzysiek

  25 września 2016 at 13:47

  Przecież słowa ,,banderowców ubijemy” jak najbardziej są nawoływaniem do nienawiści. Mimo że sam stanowczo sprzeciwiam się propagowaniu banderyzmu na Ukrainie, to tym razem było to już przegięcie.

  • Paweł

   26 września 2016 at 08:35

   To jest nawoływanie do sprawiedliwości. Tak a propos dlaczego nie wolno nam nienawidzić banderowców? Skąd wypełzają idioci pokroju Krzysztofa, który nie chce nienawidzić morderców narodu Polskiego?

   • kasia

    27 września 2016 at 00:16

    Można karać sprawiedliwie,a nienawiśc zabije ciebie.
    Przebaczyć nie znaczy zapomnieć o sprawiedliwości.

    • Paweł

     27 września 2016 at 11:57

     Sprawiedliwą karą jest w tym wypadku śmierć. Bez nienawiści.

 12. Reytan

  25 września 2016 at 17:04

  Pozwolę sobie jeszcze zabrać głos. Zupełnie amatorsko i kategorii rozważań bardziej na polu logiki, etyki i filozofii. Analizując te kilka zdań trudno nie zauważyć kilku „niejasności”. Można to rozumieć tak: 1) można z tych zdań odnieść wrażenie że istnieje narodowość „banderowska” 2) można odnieść wrażenie że ów „banderyzm” jest wartością wartą ochrony 3) do skazania nie trzeba dowodu sprawstwa czynu rzekomo zabronionego, wystarczy obecność w określonym miejscu i wyrażenie sympatii z danym aktem. Reasumując. Moim zdaniem już wymieniony przez mnie pkt 3 godzi w porządek prawny panujący rzekomo w RP, bo gdzież się podziało choćby domniemanie niewinności, konieczność udowodnienia winy i rozstrzyganie wątpliwości na korzyść oskarżonego? (no chyba że zawiodła tu obrona?) Rozważając dalej na gruncie logiki jeśli ów „banderyzm” jest (rozumiemy go jako) ideologią gloryfikującą członków i sympatyków organizacji OUN, UPA, (jak i SS Galizien) którzy bezpośrednio odpowiadają za akty terroru wymierzonego w obywateli II RP, czy/oraz za akty bezprzykładnego ludobójstwa w latach 1939 – 1950, to tu mamy do chyba czynienia z naruszeniem nie tylko naszej konstytucji ale też pewnego rodzaju zamachem na prawo naturalne na podstawie którego odbywał się proces norymberski… No bo skoro brutalne bo brutalne hasło wymierzone w „banderowców” jest godne kary, to logicznie rzecz biorąc ów „banderyzm” jest godny ochrony prawnej… Może się mylę i nie znam? Ktoś to wyjaśni? Jedyną winę jaką tu widzę jest ew akt wandalizmu, bądź ew bezprawne działania podczas widowiska sportowego z tym że nie są to sprawy dla sądu a dla PZPNu czy Policji…

 13. michał

  25 września 2016 at 21:16

  Odzyskiwanie Lwowa to głupi pomysł. Chcecie mieć następne 5 mln. Ukraińców w granicach Państwa Polskiego?
  Ubijanie banderowców to też głupi pomysł. Oni sami się wykończą. Po co sobie brudzić ręce? – Ukraińcy sami wyrżną banderowców jak się zorientują, że to zdrajcy, którzy wydali kraj na pastwę międzynarodowych gangsterów.
  Tak więc oba pomysły są głupie i dlatego kara była słuszna. 😉

  • Paweł

   26 września 2016 at 08:39

   Głupie jest to co napisałeś. Ukraińców należałoby natychmiast eksmitować. Nie ma Polski bez Lwowa i parafrazując słowa pewnego idioty: nie spoczniemy, dopóki Lwów nie wróci do Polski. Możesz być pewien. Ukrainę należałoby rozjechać z pomocą ruskich, żeby żadni banderowcy tam więcej nie powstali. Niepodległa „ukraina” jest hańbą dla Polski.

   • michał

    26 września 2016 at 15:41

    Z pewną nostalgią muszę zauważyć, że ostatnio ruscy trole są coraz gorzej wyszkoleni. Wiem, wiem, wojna w Syrii kosztuje i tam teraz pracują najlepsi ludzie…

    • Paweł

     26 września 2016 at 16:14

     Twój problem polega na tym, że zarówno ja jak i być może większość osób, które w ten sposób określasz nie są ruskimi trollami. Po prostu nie patrzymy przez pryzmat czy to żydowskich, czy banderowskich okularów. Nigdy nie będzie zgody dla tzw. Litwy okupującej Wilno i nigdy nie będzie zgody dla tzw. Ukrainy okupującej Lwów. W wojnie Rosyjsko – Ukraińskiej kibicuję Rosji, bo to nie Rosjanie zalewają nasz kraj i to nie oni są w Polsce lepiej traktowani od samych Polaków. Jednym i drugim możemy zarzucić wiele (np. czczenie ścierwa lenina lub analogicznie czczenie ścierwa bandery), ale to co wspomniałem czyni zasadniczą różnicę. Teraz pytanie czyim Ty jesteś trollem? Być może jesteś jedynie idiotą.

     • na szubienicę

      26 września 2016 at 16:22

      potwierdzam i popieram – śmierć wrogom Ojczyzny.

     • michał

      26 września 2016 at 19:13

      No wiesz, moi przodkowie nie mili mająteczku na Kresach, więc mam do tego stosunek dość umiarkowany i jak mi się wydaje obiektywny.
      Co innego potępianie mordowania przez UPA bezbronnych ludzi, którzy nie mieli dokąd uciec, a co innego pchanie Ojczyzny do wojny, bo może przy okazji coś się uszczknie dla siebie.
      Po co Ci ten Lwów i Wilno? Masz za mało ziemi? Polska jest przeludniona? – Dokładnie przeciwnie. Znowu nasza najlepsza krew rozleje się po „Dzikich Polach”? – To właśnie jest głupie.
      Warszawa liczy ok. 2 mln. a powinna 5. Tak, brakuje nam ludzi, żeby normalnie żyć w kraju, a Ty chcesz znowu pchać się na Wschód. Daj sobie siana.

     • Paweł

      27 września 2016 at 12:03

      Moi również nie mieli tam majątku. Problem w tym, że Lwów jest miastem o randzie niemal równej Krakowowi. Nie można takiego miasta odstąpić dziczy, która nigdy państwem nie była. We Lwowie powstały pierwsze gimnazja sportowe, pierwszy klub piłkarski, pierwsze tramwaje elektryczne (przed Warszawą, Londynem, Wiedniem, Paryżem), pierwsze kawiarnie, pierwsze związki harcerskie. Piłsudski powiedział, że Kresy to najlepsza część Polski i ja się z tym zgadzam. Warszawa niestety została zrównana z ziemią i nie jest tą samą Warszawą. Lwów ocalał, a lwowskie zabytki są nam potrzebne do podtrzymywania polskości. Za granicą mieszka ponad 10 mln. Polaków, którzy chętnie wróciliby do nowej Polski. Zapewne wielu z nich z chęcią zamieszkałoby we Lwowie. Spójrz na Ukrainę, która liczy podobną ilość mieszkańców do nas a posiada znacznie większe terytorium. Trzeba chronić polską krew i dlatego najpierw należy dochodzić swoich racji drogą dyplomatyczną.

 14. na szubienicę!

  25 września 2016 at 21:45

  czy ktoś wie gdzie mieszka (dokładny adres) tzw. sędzia Łukasz Czapski z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód? Wie czy ma dzieciaczki, ile w jakim wieku, gdzie chodzą do szkoły? Wie gdzie pracuje żonka? Gdzie mieszka mamełłe i tattełe? Przecież on ma jakichś sąsiadów, którzy go niekoniecznie lubią – komuś w podstawówce sypał piasek we włosy – czas skończyć z taką anonimowością. Są w Polsce środowiska, które wiedza jak taką wiedzę wykorzystać.

 15. gzk

  25 września 2016 at 23:15

  „Z treści napisów wynika, że postawiono znak równości miedzy narodowością ukraińską, a tzw. banderowcami.” To sędzia nie wie, że banderowcami byli, są osoby narodowości ukraińskiej?

 16. jaro7

  26 września 2016 at 23:49

 17. Vagoddindes

  29 września 2016 at 00:02

  No to dopiero banderowcy maja ubaw. Teraz droga wolna do opluwanie Polakow, bo Polacy musza siedziec cicho.

 18. Air23

  29 września 2016 at 14:09

  Drodzy Państwo,
  Ja osobiście mimo poglądów na temat banderowców, muszę się zgodzić, że nie był to właściwy gest ze strony Polaków, wywieszających ten napis. Co ma z tym wspólnego Ukraińska drużyna Rugby? Co kibicie tego meczu mieli wspólnego?
  Jaka była intencja stworzenia baneru? Dla mnie jest to pogróżka / populizm / wyraz niezadowolenia i oświadczenie agresji (być może tylko werbalnej, bez zamiarów faktycznego odbijania Lwowa). Niemniej jednak, jeśli złem odpłaca się za zło – to jesteśmy w Babilonii, a nie 2000 lat po Chrystusie.
  Uważam, że wyrok jest sprawiedliwy.
  Przypomina mi się historia walki ze statkiem, na którym odbywały się aborcje. W Polsce wyszli ludzie z maczetami i transparentami krzycząc różne niemiłe wyrazy – w Irlandii, jak ten sam statek wpływał do portu, tam stały matki z dziecmi. Uważam, że jest to o wiele silniejszy przekaz!

 19. Igor Sobotnicki

  30 września 2016 at 11:19

  O co chodzi,Panowie?!Wszyscy wiemy,ze dzis w Polsce juz mamy tyle pomnikow „bochateram” banderowskim,ze nie wstarczy zadnych bantrow,aby zaslonic ten wstyd!

 20. Augusto de Arruda Botelho

  16 marca 2017 at 19:11

  Hi! I simply want to give you a huge thumbs up for your
  excellent information you have right here on this post.
  I’ll be returning to your web site for more
  soon.

 21. Archer

  19 marca 2017 at 07:56

  An intriguing discussion is definitely worth comment. I believe that
  you ought to publish more on this topic, it might not be a
  taboo subject but usually folks don’t speak about such topics.

  To the next! Many thanks!!

 22. Edwardo

  20 marca 2017 at 10:56

  You need to take part in a contest for one of the greatest websites on the internet.
  I am going to highly recommend this site!

 23. Candra

  20 marca 2017 at 14:55

  Fastidious response in return of this matter with genuine arguments and telling all on the topic of that.

 24. foreign exchange rate

  20 marca 2017 at 16:52

  I always spent my half an hour to read this weblog’s articles or
  reviews every day along with a cup of coffee.

 25. clogged hair follicles

  20 marca 2017 at 20:48

  Hi! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
  There’s a lot of people that I think would really enjoy your content.

  Please let me know. Thanks

 26. Barb

  20 marca 2017 at 22:44

  Fantastic blog! Do you have any recommendations for aspiring writers?
  I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m
  completely overwhelmed .. Any ideas? Appreciate it!

 27. Linnea

  20 marca 2017 at 23:43

  I quite like reading through an article that can make people think.
  Also, thank you for permitting me to comment!

 28. Itamar Serpa Fernandes

  20 marca 2017 at 23:48

  Right now it appears like BlogEngine is the best blogging
  platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what
  you are using on your blog?

 29. Annett

  21 marca 2017 at 05:04

  This design is incredible! You certainly know
  how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my
  own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I
  really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 30. Trevor

  21 marca 2017 at 08:09

  Just desire to say your article is as astonishing.
  The clearness in your post is just nice and that
  i can suppose you’re an expert in this subject. Well with your
  permission let me to take hold of your feed to keep up to date with approaching post.
  Thanks one million and please carry on the rewarding work.

 31. toenail fungus treated

  21 marca 2017 at 08:32

  I have read some excellent stuff here. Certainly price bookmarking for
  revisiting. I wonder how much attempt you place to make this sort of
  wonderful informative site.

 32. Ethel

  21 marca 2017 at 09:21

  whoah this weblog is excellent i really like reading your posts.
  Keep up the great work! You know, many people are
  searching around for this info, you could aid them
  greatly.

 33. Dani

  21 marca 2017 at 09:21

  You really make it seem so easy with your presentation but I find
  this matter to be actually something which I think
  I would never understand. It seems too complicated and very broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get
  the hang of it!

 34. Adriene

  21 marca 2017 at 10:02

  Hello to every body, it’s my first pay a quick visit
  of this website; this website includes awesome and in fact good data in favor of readers.

 35. Hector

  21 marca 2017 at 10:38

  Aw, this was an extremely nice post. Spending some time and actual effort to generate a
  good article… but what can I say… I procrastinate
  a whole lot and never seem to get nearly anything done.

 36. Sherri

  21 marca 2017 at 13:34

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup.

  Do you have any methods to stop hackers?

 37. cold viruses

  21 marca 2017 at 23:50

  Keep on writing, great job!

 38. hair care products

  22 marca 2017 at 01:57

  I have read several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
  I wonder how a lot effort you put to create this type of wonderful informative website.

 39. suitable financial advisor

  22 marca 2017 at 02:24

  Hello I am so excited I found your website, I really found you by accident, while I was looking on Aol for something else, Anyhow
  I am here now and would just like to say thanks a lot for a tremendous post and a all
  round enjoyable blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read it all at the moment but I
  have bookmarked it and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read more, Please do
  keep up the awesome jo.

 40. velashape system

  22 marca 2017 at 09:46

  These are in fact fantastic ideas in on the topic of blogging.
  You have touched some pleasant things here. Any way keep up wrinting.

 41. run your car with water

  22 marca 2017 at 20:54

  I got this web page from my buddy who told me about this web page and at the moment this time I am visiting this website and reading very informative content at this time.

 42. meat store

  23 marca 2017 at 01:28

  Hi there! I could have sworn I’ve been to this site
  before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking
  and checking back often!

 43. financial advisors stands

  23 marca 2017 at 04:20

  It is the best time to make some plans for the future and it
  is time to be happy. I have read this post and if I could I want to
  suggest you few interesting things or advice.

  Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

 44. Georges Sadala

  23 marca 2017 at 07:11

  Hey There. I discovered your blog the use of msn. That is an extremely smartly written article.
  I’ll make sure to bookmark it and come back to read extra of
  your useful information. Thank you for the post. I’ll certainly return.

 45. Everette

  23 marca 2017 at 07:11

  Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual effort to make
  a great article… but what can I say… I procrastinate a whole
  lot and don’t seem to get nearly anything done.

 46. Brent

  23 marca 2017 at 08:54

  Admiring the commitment you put into your site and in depth information you offer.
  It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same
  outdated rehashed information. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 47. Georges Sadala

  23 marca 2017 at 14:20

  Excellent blog here! Also your site loads up very fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to
  your host? I wish my website loaded up as quickly as
  yours lol

 48. sales life easier

  23 marca 2017 at 19:32

  Hi! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve
  worked hard on. Any suggestions?

 49. advanced vehicle diagnostics

  24 marca 2017 at 06:15

  I am sure this paragraph has touched all the internet viewers, its really
  really nice piece of writing on building up new website.

 50. car computer holder

  24 marca 2017 at 06:16

  Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us
  have developed some nice methods and we are looking to trade techniques with others, why not shoot me an e-mail
  if interested.

 51. Itamar Serpa Fernandes

  24 marca 2017 at 17:51

  Hello all, here every person is sharing such know-how, thus it’s good
  to read this website, and I used to pay a visit this web site everyday.

 52. Egli Diana Pinto

  24 marca 2017 at 18:36

  What a information of un-ambiguity and preserveness of valuable know-how about unpredicted emotions.

 53. keep antibiotics

  24 marca 2017 at 20:03

  It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be
  happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you
  few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to
  this article. I wish to read more things about it!

 54. Sharyn

  24 marca 2017 at 20:26

  Saved as a favorite, I love your website!

 55. Gabriel

  24 marca 2017 at 21:16

  Hey There. I discovered your blog the use of msn. That is a very
  smartly written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to learn more of your useful information. Thanks for the post.

  I will definitely comeback.

 56. Colleen

  25 marca 2017 at 02:17

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up
  losing months of hard work due to no data backup. Do
  you have any methods to stop hackers?

 57. Lester

  25 marca 2017 at 11:40

  Thanks for one’s marvelous posting! I really enjoyed reading it, you are a great author.I will
  remember to bookmark your blog and may come back someday.
  I want to encourage you to definitely continue your great
  posts, have a nice evening!

 58. trading process

  25 marca 2017 at 12:14

  Awesome article.

 59. Reagan

  25 marca 2017 at 14:20

  Every weekend i used to go to see this web page, for the reason that i wish for enjoyment, for the
  reason that this this web site conations really nice funny data too.

 60. Egli Diana Pinto

  25 marca 2017 at 18:49

  Undeniably consider that that you said. Your favourite reason seemed to be on the
  net the easiest factor to consider of. I say to you, I certainly get
  irked while other people think about worries that they plainly do not know about.
  You controlled to hit the nail upon the top as well
  as defined out the whole thing with no need side effect , people can take a signal.
  Will probably be back to get more. Thank you

 61. sales skills discovering

  25 marca 2017 at 18:51

  You really make it seem so easy with your
  presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post,
  I will try to get the hang of it!

 62. Dieter

  25 marca 2017 at 21:04

  Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account
  your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 63. Itamar Serpa Fernandes

  26 marca 2017 at 06:22

  Great weblog right here! Also your website lots up very fast!
  What host are you using? Can I am getting your affiliate hyperlink
  in your host? I desire my website loaded
  up as fast as yours lol

 64. Egli Diana Pinto

  26 marca 2017 at 07:07

  Thanks for sharing your thoughts on ig. Regards

 65. foreign exchange market

  26 marca 2017 at 08:33

  First off I want to say superb blog! I had a quick question that I’d like to ask if you
  don’t mind. I was interested to find out how
  you center yourself and clear your mind before writing.
  I have had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out there.
  I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted simply just trying to
  figure out how to begin. Any recommendations or tips?

  Thanks!

 66. Jerome

  26 marca 2017 at 10:48

  You have made some decent points there. I checked on the internet for more information about the issue and found most people will go along
  with your views on this web site.

 67. Nydia

  27 marca 2017 at 18:07

  Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉
  I am going to revisit once again since i have book-marked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and
  continue to help other people.

 68. car computer exchange

  28 marca 2017 at 02:05

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and
  found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels.

  I will appreciate if you continue this in future. Numerous people
  will be benefited from your writing. Cheers!

 69. Egli Diana Pinto

  28 marca 2017 at 05:10

  Good post. I learn something totally new and challenging
  on blogs I stumbleupon everyday. It will always be helpful
  to read through content from other authors and practice something from other sites.

 70. run your car with water

  29 marca 2017 at 05:58

  I am regular reader, how are you everybody? This paragraph posted
  at this web page is genuinely nice.

 71. Nate

  29 marca 2017 at 11:49

  My brother recommended I would possibly like this blog. He was once totally right.
  This put up truly made my day. You can not believe simply how
  so much time I had spent for this information! Thanks!

 72. Jasper

  30 marca 2017 at 05:24

  We are a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community.

  Your site provided us with helpful info to work on. You have done
  a formidable process and our entire group shall be grateful to you.

 73. exceptionally vigorous spinning

  30 marca 2017 at 11:56

  Great blog here! Also your web site loads up fast! What host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up
  as fast as yours lol

 74. dirt bikes

  30 marca 2017 at 19:38

  Can I just say what a comfort to discover someone who really
  knows what they’re discussing over the internet. You actually realize how to bring an issue to light and make it
  important. More people need to look at this and understand this side of your story.
  It’s surprising you aren’t more popular because you definitely have the gift.

 75. finest spinning bike

  30 marca 2017 at 21:10

  I am sure this post has touched all the internet people, its really
  really fastidious piece of writing on building up new website.

 76. audio books

  31 marca 2017 at 11:15

  I have read so many content regarding the blogger lovers but this post
  is really a good piece of writing, keep it up.

 77. motivational quotes

  31 marca 2017 at 12:19

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your weblog.
  You have some really good articles and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off,
  I’d really like to write some material for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please send me an email if interested.

  Thank you!

 78. hiit training

  2 kwietnia 2017 at 00:29

  Hey very interesting blog!

 79. Titus

  2 kwietnia 2017 at 01:19

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 80. contoh model baju batik kerja

  3 kwietnia 2017 at 00:27

  Good day! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.
  I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to
  new posts.

 81. Itamar Serpa Fernandes

  4 kwietnia 2017 at 03:14

  I was curious if you ever thought of changing the structure of your website?

  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a
  little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 82. boosting web traffic

  4 kwietnia 2017 at 21:42

  Thanks for one’s marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you can be a great author.I will always bookmark your
  blog and will come back from now on. I want to encourage
  you to continue your great job, have a nice day!

 83. Itamar Serpa Fernandes

  5 kwietnia 2017 at 12:53

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this outstanding blog!
  I guess for now i’ll settle for bookmarking and
  adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and
  will talk about this website with my Facebook group.

  Chat soon!

 84. Itamar Serpa Fernandes

  5 kwietnia 2017 at 15:16

  Thanks for sharing your thoughts about ig. Regards

 85. Augusto de Arruda Botelho

  6 kwietnia 2017 at 18:10

  Thanks for finally talking about >Lwów odzyskamy, banderowców ubijemy – Skandaliczny wyrok
  polskiego sądu – Prawy.pl <Liked it!

 86. Augusto de Arruda Botelho

  7 kwietnia 2017 at 10:41

  Neat blog! Is your theme custom made or did
  you download it from somewhere? A theme like yours
  with a few simple tweeks would really make my blog jump
  out. Please let me know where you got your theme. Appreciate
  it

 87. web site

  8 kwietnia 2017 at 01:28

  It’s the best time to make a few plans for the future and
  it is time to be happy. I have read this publish and if I could I desire to counsel
  you few interesting issues or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I want to learn more issues approximately it!

 88. Johnny

  8 kwietnia 2017 at 04:44

  Thanks for sharing your thoughts about ig. Regards

 89. website setup

  8 kwietnia 2017 at 10:06

  Thank you, I’ve just been searching for info approximately this subject
  for ages and yours is the greatest I’ve found out till now.

  However, what about the conclusion? Are you sure concerning the source?

 90. Sherman

  8 kwietnia 2017 at 12:10

  An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who had been doing a little
  homework on this. And he in fact bought me lunch because I discovered it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanx for spending time to talk about this
  topic here on your web site.

 91. Rebekah

  8 kwietnia 2017 at 20:17

  Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening
  in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give
  you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!

 92. pabrik baju kaos

  9 kwietnia 2017 at 01:34

  I’ve been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this sort of house .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site.
  Studying this info So i am satisfied to exhibit that I have a very excellent uncanny feeling I found
  out just what I needed. I such a lot indubitably will make sure
  to do not fail to remember this site and give it a glance
  regularly.

 93. online traffic

  9 kwietnia 2017 at 04:27

  I have been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts on this kind of space .
  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site.
  Studying this info So i am happy to exhibit that I’ve an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what
  I needed. I so much surely will make sure to
  don?t overlook this site and provides it a glance on a constant basis.

 94. Kasha

  9 kwietnia 2017 at 07:35

  Good answers in return of this query with genuine arguments and describing
  everything concerning that.

 95. contoh model baju kantor

  9 kwietnia 2017 at 07:56

  I think this is among the most vital info for me.
  And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The website
  style is perfect, the articles is really excellent
  : D. Good job, cheers

 96. Rodolfo

  9 kwietnia 2017 at 08:32

  Hi there, I discovered your web site via Google even as looking for a related
  matter, your website got here up, it seems to be great.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, simply became aware of your blog via Google, and found that it’s really informative.
  I am going to watch out for brussels. I will appreciate should you continue this in future.
  Lots of folks will likely be benefited from your writing.
  Cheers!

 97. Sherman

  9 kwietnia 2017 at 14:32

  I’m not sure why but this site is loading extremely slow for me.

  Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?

  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 98. Candy

  9 kwietnia 2017 at 16:14

  Greetings! Very helpful advice in this particular post!
  It is the little changes that produce the most significant changes.
  Thanks a lot for sharing!

 99. Yetta

  9 kwietnia 2017 at 16:36

  Greetings I am so grateful I found your blog, I really found you by error, while I was browsing on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say kudos for a fantastic post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS
  feeds, so when I have time I will be back to read
  much more, Please do keep up the awesome jo.

 100. Marquis

  10 kwietnia 2017 at 03:25

  We’re a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site provided us with useful info to work on. You’ve done a formidable job and our entire
  neighborhood will be thankful to you.

 101. Beverly

  10 kwietnia 2017 at 04:19

  Hey very interesting blog!

 102. Abbie

  11 kwietnia 2017 at 00:51

  Hi there to every one, for the reason that I am actually eager of reading this
  website’s post to be updated regularly. It includes nice data.

 103. Bridget

  11 kwietnia 2017 at 04:32

  It’s going to be ending of mine day, but before ending I am reading this
  great paragraph to increase my experience.

 104. Augusto de Arruda Botelho

  12 kwietnia 2017 at 03:55

  If some one wishes expert view concerning running
  a blog after that i suggest him/her to pay a quick visit this webpage, Keep up the good work.

 105. Roseanna

  12 kwietnia 2017 at 07:17

  For most recent news you have to pay a visit world wide web and on web I found this website as a best website for
  most recent updates.

 106. localjp.com

  12 kwietnia 2017 at 12:01

  I enjoy what you guys are up too. This type of clever
  work and exposure! Keep up the wonderful works guys I’ve included you guys to our blogroll.

 107. Staci

  12 kwietnia 2017 at 20:23

  Aw, this was an incredibly nice post. Taking a few minutes and actual effort to generate a great
  article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never manage to
  get nearly anything done.

 108. Alina

  12 kwietnia 2017 at 23:27

  Right away I am ready to do my breakfast, once having my breakfast coming over
  again to read other news.

 109. Earl

  13 kwietnia 2017 at 06:09

  Currently it sounds like WordPress is the preferred
  blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is
  that what you are using on your blog?

 110. expert pest exterminator

  13 kwietnia 2017 at 07:35

  Excellent way of telling, and good piece of writing to take facts regarding my presentation topic, which i am going to convey in school.

 111. Celina

  13 kwietnia 2017 at 11:35

  I simply couldn’t depart your web site before suggesting that I actually loved the standard info an individual supply
  in your visitors? Is going to be back incessantly to check out new posts

 112. Robin

  13 kwietnia 2017 at 14:25

  Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter
  and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  put the shell to her ear and screamed. There was
  a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 113. Egli Diana Pinto

  14 kwietnia 2017 at 06:04

  It’s going to be end of mine day, however before
  end I am reading this wonderful article to increase my knowledge.

 114. Regena

  14 kwietnia 2017 at 07:17

  Hi there to every one, the contents present at this web page are in fact awesome
  for people knowledge, well, keep up the good work fellows.

 115. Augusto de Arruda Botelho

  14 kwietnia 2017 at 17:17

  Your style is unique in comparison to other folks I have read
  stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark
  this site.

 116. Jarrod

  14 kwietnia 2017 at 22:07

  Hey! I’m at work browsing your blog from my new iphone! Just wanted to
  say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the great work!

 117. whoah this blog is wonderful i love studying your articles.

  Stay up the great work! You already know, many people are looking around for this information,
  you can help them greatly.

 118. Franziska

  15 kwietnia 2017 at 19:02

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker who has
  been conducting a little research on this. And he in fact bought me breakfast because I stumbled upon it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!!

  But yeah, thanx for spending time to talk about this matter here on your blog.

 119. fostersupply.com

  15 kwietnia 2017 at 23:09

  Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to
  assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.

 120. Augusto de Arruda Botelho

  16 kwietnia 2017 at 00:28

  I am sure this post has touched all the internet visitors, its really really
  nice article on building up new blog.

 121. control companies

  16 kwietnia 2017 at 00:30

  Thanks in support of sharing such a fastidious thought, article is fastidious,
  thats why i have read it completely

 122. Augusto de Arruda Botelho

  16 kwietnia 2017 at 02:11

  Hi! I’ve been following your site for some time now and finally got the bravery
  to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas!

  Just wanted to tell you keep up the good work!

 123. Augusto de Arruda Botelho

  16 kwietnia 2017 at 06:01

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.

  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Appreciate it

 124. Lurlene

  16 kwietnia 2017 at 08:09

  Greetings! Very helpful advice in this particular post!
  It’s the little changes that will make the largest
  changes. Thanks for sharing!

 125. Georgianna

  16 kwietnia 2017 at 10:28

  Hello my family member! I wish to say that this article is amazing, great written and come with almost
  all important infos. I would like to look more posts like this
  .

 126. Florene

  17 kwietnia 2017 at 02:33

  I’ve been browsing on-line more than three hours these
  days, but I never found any interesting article like yours.
  It’s beautiful price enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made excellent content as
  you probably did, the net will be much more useful than ever before.

 127. car computer exchange

  18 kwietnia 2017 at 20:55

  Hi there just wanted to give you a brief heads up
  and let you know a few of the pictures aren’t loading properly.

  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show
  the same results.

 128. Augusto de Arruda Botelho

  18 kwietnia 2017 at 23:22

  Appreciate this post. Will try it out.

 129. Mary

  19 kwietnia 2017 at 01:33

  This info is invaluable. When can I find out more?

 130. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 13:08

  First off I want to say superb blog! I had a quick question that I’d like to ask if
  you do not mind. I was interested to know how
  you center yourself and clear your head prior to writing.

  I’ve had a difficult time clearing my mind in getting my ideas out.
  I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to
  15 minutes are generally lost simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or
  tips? Thank you!

 131. Jake

  19 kwietnia 2017 at 20:51

  I think the admin of this site is actually
  working hard for his web site, as here every material is quality based data.

 132. Chelsea

  20 kwietnia 2017 at 03:00

  I am genuinely happy to glance at this website posts which consists of plenty of valuable data, thanks for providing
  these data.

 133. Mia

  20 kwietnia 2017 at 11:16

  Very rapidly this site will be famous amid all blogging visitors, due to it’s fastidious articles or reviews

 134. Raphael

  20 kwietnia 2017 at 11:22

  Excellent web site you have here.. It’s hard to find quality writing like yours nowadays.
  I really appreciate individuals like you! Take care!!

 135. Wesley

  20 kwietnia 2017 at 14:44

  Your means of telling the whole thing in this paragraph is in fact good,
  all be capable of effortlessly understand it, Thanks a lot.

 136. Augusto de Arruda Botelho

  20 kwietnia 2017 at 23:19

  Greetings! Very useful advice in this particular article! It is
  the little changes that will make the most important
  changes. Thanks a lot for sharing!

 137. Augusto de Arruda Botelho

  21 kwietnia 2017 at 01:27

  Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while
  but I never seem to get there! Cheers

 138. esk.orga-consult.eu

  21 kwietnia 2017 at 02:29

  Hi would you mind letting me know which webhost
  you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a
  lot faster then most. Can you suggest a good hosting provider at a
  honest price? Cheers, I appreciate it!

 139. Delores

  21 kwietnia 2017 at 03:14

  hey there and thank you for your information – I have certainly picked up anything new from
  right here. I did however expertise some technical issues using
  this site, since I experienced to reload the site many times previous to I
  could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times
  will very frequently affect your placement in google and could damage
  your quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Anyway I am adding this RSS to my email and could look
  out for a lot more of your respective exciting content. Ensure that you update this again soon.

 140. Georges Sadala

  21 kwietnia 2017 at 05:17

  Wow that was strange. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless,
  just wanted to say wonderful blog!

 141. Garrett

  21 kwietnia 2017 at 06:37

  My brother suggested I might like this blog.
  He was totally right. This post actually made my day.
  You can not imagine simply how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 142. www.varikoselforum.com

  21 kwietnia 2017 at 08:17

  What a data of un-ambiguity and preserveness of precious knowledge concerning unexpected emotions.

 143. accept pet waste

  21 kwietnia 2017 at 14:50

  Hello there, just became aware of your blog through
  Google, and found that it’s really informative.
  I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future.
  Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 144. Alisha

  22 kwietnia 2017 at 01:12

  I think the admin of this web site is actually working hard in favor of his web page,
  because here every stuff is quality based material.

 145. car computer exchange

  22 kwietnia 2017 at 14:05

  This info is worth everyone’s attention. When can I find out more?

 146. Carissa

  23 kwietnia 2017 at 06:15

  Hi to every single one, it’s genuinely a pleasant
  for me to pay a visit this site, it contains precious Information.

 147. Penney

  23 kwietnia 2017 at 17:44

  Hi there, I would like to subscribe for this web site to take newest updates, so where can i do
  it please help.

 148. DorothyPoora

  24 kwietnia 2017 at 15:00

  wh0cd806816 [url=http://cialisprice2017.com/]cialis price[/url]

 149. Sherrie

  27 kwietnia 2017 at 09:09

  Howdy! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new
  initiative in a community in the same niche. Your blog provided
  us beneficial information to work on. You have done a wonderful job!

 150. Dennis

  27 kwietnia 2017 at 20:45

  Aw, this was a really good post. Finding the time and actual effort to create a top notch article… but what can I say… I
  procrastinate a whole lot and never manage to get anything done.

 151. Dyan

  28 kwietnia 2017 at 16:05

  I blog quite often and I truly thank you for your information. This article
  has truly peaked my interest. I’m going to book mark your blog and keep checking for new information about once a week.
  I opted in for your Feed too.

 152. Autumn

  28 kwietnia 2017 at 16:30

  What i don’t understood is in truth how you’re
  not actually a lot more smartly-liked than you may be right now.

  You are so intelligent. You recognize therefore considerably in terms of this matter,
  produced me for my part believe it from numerous various angles.

  Its like women and men aren’t interested except it is something to accomplish with Woman gaga!
  Your personal stuffs nice. Always maintain it up!

 153. Juanita

  28 kwietnia 2017 at 17:51

  Fantastic beat ! I would like to apprentice while you
  amend your website, how can i subscribe for a blog website?
  The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 154. Ralf

  29 kwietnia 2017 at 11:30

  Hi there mates, how is the whole thing, and what you want to say on the topic of this piece of writing, in my view its genuinely
  amazing in favor of me.

 155. Veda

  29 kwietnia 2017 at 13:07

  I got this web site from my pal who told me concerning this website and at the moment this time I am browsing
  this web page and reading very informative articles or reviews at this
  time.

 156. Marlene

  30 kwietnia 2017 at 21:19

  Hi there would you mind letting me know which hosting company
  you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say
  this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a
  good hosting provider at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it!

 157. wx1.yc775.com

  1 maja 2017 at 04:02

  What’s up, just wanted to say, I liked this article.
  It was helpful. Keep on posting!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra