Z kraju

„Lwów odzyskamy, banderowców ubijemy” – Skandaliczny wyrok polskiego sądu

band5Sędzia Łukasz Czapski z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód uznał, że baner „Lwów odzyskamy, banderowców ubijemy” wywieszony podczas meczu rugby Polska-Ukraina nawoływały do nienawiści.

W maju 2015 roku na stadionie Lublin Arena podczas meczu rugby Polski i Ukrainy na polskich trybunach pojawił się baner z napisem „Lwów odzyskamy, banderowców ubijemy”. Ochroniarze nie bli w stanie zdjąć transparentu, zrobiło to kilka kobiet oglądających mecz. W czwartek 22 września br. zapadł kolejny kompromitujący polski „wymiar sprawiedliwości” wyrok. Prokuratura zarzuciła 32-letniemu Zbigniewowi W., 29-letniemu Marcinowi K., oraz 31-letniemu Pawełowi T. publiczne nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym. Sąd odrzucił linię obrony, która utrzymywała, że oskarżeni jedynie o kultywowali pamięć o polskiej historii Lwowa i upamiętniali wydarzenia sprzed lat. Sędzia Łukasz Czapski stwierdził w uzasadnieniu: Upamiętnianie dotyczy przeszłości, a zwrot „ubijemy” dotyczy przyszłych zamiarów. Z treści napisów wynika, że postawiono znak równości miedzy narodowością ukraińską, a tzw. banderowcami. Oba banery były wcześniej przygotowane, a ich wywieszenie planowano. Było to więc nawoływanie do nienawiści.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

85 komentarzy

85 Komentarzy

 1. Poryck

  24 września 2016 at 23:34

  Faktycznie, sąd miał rację. Naruszyli ustawę o Języku Polskim – forma ubijemy jest niepoprawna, ale czy należy za to karać sądownie? Co za czasy…

  • hansi

   25 września 2016 at 06:52

   Nie, sąd NIE MIAŁ racji, Panie Mądralo od języka polskiego 🙂
   To nie było żadne tam „nawoływanie”, a zaledwie OZNAJMIENIE ZAMIARU, a WOLNOŚĆ SŁOWA, jak na razie (jeszcze) jest zagwarantowana konstytucyjnie.
   Teoretycznie, jak widać, bo PRAKTYCZNIE – przysługuje ona na terenie Polski (i nie tylko..) zaledwie Narodowi Wybranemu i jego hucpie z „holocaust industry”.
   PO drugie – Sąd powołał się na „tło narodowościowe” 😀
   OD KIEDY to banderownia, to „narodowość” ??? 😀 ..
   I po przecie, proszę nie pouczać Waść, o regułach języka polskiego, skoro SAMEŚ Waść niedouczony, jako widzę…
   „Forma” ubijemy”, jest jak najbardziej poprawnym i naturalnym czasownikiem polskim, a że WAŚĆ NIE słyszałeś tego sowa jeszcze, oznacza, żeś Waść MŁODY i wytresowany „postępowo” i pewnie też „tęczowo”. Więcej czytać, proponuję.
   Mniej Wyborczej i Telewizorni, jednakże 😀 …

   • gzk

    25 września 2016 at 23:21

    Przecież to była ironia.

  • hansi

   25 września 2016 at 06:55

   I ponownie – wygląda na to, że „przereagowałem” 🙂 ..
   Waść napisałeś swój komentarz w sensie IRONICZNYM.
   Zwracam honor 🙂 ..

 2. panMarek

  25 września 2016 at 01:04

  Niestety, po dobroci z nimi się nie da. Sami się nie oczyszczą. Trzeba im dopomóc.

 3. najwyzszakastaskurwysynów

  25 września 2016 at 06:28

  Czyżby tym wyrokiem sędzia chciał zrównać wszystkich Ukraińców z banderowcami, a wszystkich Obrońców Ojczyzny z rasistami?
  Jeszcze jeden dowód na to że w tym szambie jakim jest nasz wymiar niesprawiedliwości trzeba zrobić gruntowny porządek.

 4. hansi

  25 września 2016 at 06:56

  I do rem, off topic: – PYTAJCIE wszędzie:
  CO PREZYDENT RP OBIECAŁ ŻYDOWNI W NOWYM YORKU ????..
  Pytanie niby retoryczne, bo WIEMY, co obiecał..
  CHCEMY jednakowoż, żeby to OFICJALNIE OŚWIADCZYŁ naszemu Narodowi TRZECIEJ KATEGORII (po żydach i niemcach).

 5. Piotr

  25 września 2016 at 07:03

  Proponowałbym narodowcom rozpocząć „ubijanie” od hitlerowców i stalinowców.

  • MAC

   28 września 2016 at 08:45

   Skąd wiesz, chamie, że to byli narodowcy, żydopachołku banderofilski

 6. myślący

  25 września 2016 at 07:39

  To nie jest polski sąd, co najwyżej polskojęzyczny. Proszę autora o zmianę tytułu.

 7. Piotrek

  25 września 2016 at 10:56

  Wywieszanie takich haseł to prowokacja nie różniąca się wcale od nacjonalistów ukraińskich krojących tort w kształcie niemowlęcia. Poziom żenujący w obu przypadkach.

  • Paweł

   26 września 2016 at 08:32

   Co złego jest w tym haśle? Dokładnie tak należy postępować, ale idioci tego nie zrozumieją.

 8. Soroka

  25 września 2016 at 11:03

  Sąd w tym przypadku ma całkowitą rację!!! To było podjudzanie do nienawiści pomiędzy Polakami i Ukraińcami! Jednak w wielu innych przypadkach, kiedy jest takie nawoływanie do nienawiści, a nawet zabójstwa(ostatnio nawet „wyższa kasta” zrównała Prezesa z Hitlerem), sądy orzekają że nic nie było.

  • MAC

   28 września 2016 at 08:46

   Widać, żeś banderowiec, chciałbyś, śmieciu, by wszyscy Rusini zostali banderowcami, ale niedoczekanie wasze, plugawcy

 9. Zona

  25 września 2016 at 11:54

  Chcieliście chyba napisać polskojęzyczny sąd a nie Polski?

 10. Egzorcysta

  25 września 2016 at 12:30

  Ciekawe, ze karaja Polakow kiedy zapowiadaja jakies przedsiewziecia, a nigdy nikogo kto grozi Polakom.No i wyglada na to ,ze mozna wsadzac do wiezienia ludzi za czyny niepopelnione jeszcze.Kiedys moj znajomy oslyszal od tesciowej pogrozki, ze mu jaja utnie,znajomy poszedl na policje, a policjant powiedzial ,ze dopuki tego nie zrobila ukrac sie jej nie da, bo nie ma podstaw.Polacy tez zadnego przstepstwa jeszcze nie popelnili.A chcac byc calkiem rzeczowym,to tresc i forma tego transparentu do niczego nie nawolywala.Jezeli mowie ,ze cos „zrobie”, to oznacza to zupelnie cos innego niz „zrobcie
  zrobmy”, itd. Kiedy Walesa np krzyczal „bedem palowal” zaden sad nawet palcem nie kiwnal.A istota sprawy jest w zasadzie taka sama.Nalezy zbadac dokladnie korzenie sedziego, czy czasem nie sympatyzuje z grupa przstapcza na Ukrainie.Bo jak wiadomo, w sadach „polskich” prawo interprtuje sie wedlug widzimisie a nie wedlug paragrafow prawa ktore czesto sa lamane przez sedziow i innych prawnikow.W Polsce jak sedzia jest Zydem i przstepca jest Zydem, to jest mala szkodliwosc spoleczna a jak przstepca w takiej samej sprawie jest Polak to kara jest zupelnie inna.Podobnie jest np jak pies rasy buldog ugryzie na ulicy kogos, to w sadzie wlasciel psa otrzyma zupelnie inna kare jak sedzia ma tez buldoga w domu, a zupelnie inna jak buldog kiedys urgyzl tez sedziego.Innymi slowy w Polsce obowiazuja trzy prawa, Talmudyczne, Widzimisie i Kalego.

 11. Krzysiek

  25 września 2016 at 13:47

  Przecież słowa ,,banderowców ubijemy” jak najbardziej są nawoływaniem do nienawiści. Mimo że sam stanowczo sprzeciwiam się propagowaniu banderyzmu na Ukrainie, to tym razem było to już przegięcie.

  • Paweł

   26 września 2016 at 08:35

   To jest nawoływanie do sprawiedliwości. Tak a propos dlaczego nie wolno nam nienawidzić banderowców? Skąd wypełzają idioci pokroju Krzysztofa, który nie chce nienawidzić morderców narodu Polskiego?

   • kasia

    27 września 2016 at 00:16

    Można karać sprawiedliwie,a nienawiśc zabije ciebie.
    Przebaczyć nie znaczy zapomnieć o sprawiedliwości.

    • Paweł

     27 września 2016 at 11:57

     Sprawiedliwą karą jest w tym wypadku śmierć. Bez nienawiści.

 12. Reytan

  25 września 2016 at 17:04

  Pozwolę sobie jeszcze zabrać głos. Zupełnie amatorsko i kategorii rozważań bardziej na polu logiki, etyki i filozofii. Analizując te kilka zdań trudno nie zauważyć kilku „niejasności”. Można to rozumieć tak: 1) można z tych zdań odnieść wrażenie że istnieje narodowość „banderowska” 2) można odnieść wrażenie że ów „banderyzm” jest wartością wartą ochrony 3) do skazania nie trzeba dowodu sprawstwa czynu rzekomo zabronionego, wystarczy obecność w określonym miejscu i wyrażenie sympatii z danym aktem. Reasumując. Moim zdaniem już wymieniony przez mnie pkt 3 godzi w porządek prawny panujący rzekomo w RP, bo gdzież się podziało choćby domniemanie niewinności, konieczność udowodnienia winy i rozstrzyganie wątpliwości na korzyść oskarżonego? (no chyba że zawiodła tu obrona?) Rozważając dalej na gruncie logiki jeśli ów „banderyzm” jest (rozumiemy go jako) ideologią gloryfikującą członków i sympatyków organizacji OUN, UPA, (jak i SS Galizien) którzy bezpośrednio odpowiadają za akty terroru wymierzonego w obywateli II RP, czy/oraz za akty bezprzykładnego ludobójstwa w latach 1939 – 1950, to tu mamy do chyba czynienia z naruszeniem nie tylko naszej konstytucji ale też pewnego rodzaju zamachem na prawo naturalne na podstawie którego odbywał się proces norymberski… No bo skoro brutalne bo brutalne hasło wymierzone w „banderowców” jest godne kary, to logicznie rzecz biorąc ów „banderyzm” jest godny ochrony prawnej… Może się mylę i nie znam? Ktoś to wyjaśni? Jedyną winę jaką tu widzę jest ew akt wandalizmu, bądź ew bezprawne działania podczas widowiska sportowego z tym że nie są to sprawy dla sądu a dla PZPNu czy Policji…

 13. michał

  25 września 2016 at 21:16

  Odzyskiwanie Lwowa to głupi pomysł. Chcecie mieć następne 5 mln. Ukraińców w granicach Państwa Polskiego?
  Ubijanie banderowców to też głupi pomysł. Oni sami się wykończą. Po co sobie brudzić ręce? – Ukraińcy sami wyrżną banderowców jak się zorientują, że to zdrajcy, którzy wydali kraj na pastwę międzynarodowych gangsterów.
  Tak więc oba pomysły są głupie i dlatego kara była słuszna. 😉

  • Paweł

   26 września 2016 at 08:39

   Głupie jest to co napisałeś. Ukraińców należałoby natychmiast eksmitować. Nie ma Polski bez Lwowa i parafrazując słowa pewnego idioty: nie spoczniemy, dopóki Lwów nie wróci do Polski. Możesz być pewien. Ukrainę należałoby rozjechać z pomocą ruskich, żeby żadni banderowcy tam więcej nie powstali. Niepodległa „ukraina” jest hańbą dla Polski.

   • michał

    26 września 2016 at 15:41

    Z pewną nostalgią muszę zauważyć, że ostatnio ruscy trole są coraz gorzej wyszkoleni. Wiem, wiem, wojna w Syrii kosztuje i tam teraz pracują najlepsi ludzie…

    • Paweł

     26 września 2016 at 16:14

     Twój problem polega na tym, że zarówno ja jak i być może większość osób, które w ten sposób określasz nie są ruskimi trollami. Po prostu nie patrzymy przez pryzmat czy to żydowskich, czy banderowskich okularów. Nigdy nie będzie zgody dla tzw. Litwy okupującej Wilno i nigdy nie będzie zgody dla tzw. Ukrainy okupującej Lwów. W wojnie Rosyjsko – Ukraińskiej kibicuję Rosji, bo to nie Rosjanie zalewają nasz kraj i to nie oni są w Polsce lepiej traktowani od samych Polaków. Jednym i drugim możemy zarzucić wiele (np. czczenie ścierwa lenina lub analogicznie czczenie ścierwa bandery), ale to co wspomniałem czyni zasadniczą różnicę. Teraz pytanie czyim Ty jesteś trollem? Być może jesteś jedynie idiotą.

     • na szubienicę

      26 września 2016 at 16:22

      potwierdzam i popieram – śmierć wrogom Ojczyzny.

     • michał

      26 września 2016 at 19:13

      No wiesz, moi przodkowie nie mili mająteczku na Kresach, więc mam do tego stosunek dość umiarkowany i jak mi się wydaje obiektywny.
      Co innego potępianie mordowania przez UPA bezbronnych ludzi, którzy nie mieli dokąd uciec, a co innego pchanie Ojczyzny do wojny, bo może przy okazji coś się uszczknie dla siebie.
      Po co Ci ten Lwów i Wilno? Masz za mało ziemi? Polska jest przeludniona? – Dokładnie przeciwnie. Znowu nasza najlepsza krew rozleje się po „Dzikich Polach”? – To właśnie jest głupie.
      Warszawa liczy ok. 2 mln. a powinna 5. Tak, brakuje nam ludzi, żeby normalnie żyć w kraju, a Ty chcesz znowu pchać się na Wschód. Daj sobie siana.

     • Paweł

      27 września 2016 at 12:03

      Moi również nie mieli tam majątku. Problem w tym, że Lwów jest miastem o randzie niemal równej Krakowowi. Nie można takiego miasta odstąpić dziczy, która nigdy państwem nie była. We Lwowie powstały pierwsze gimnazja sportowe, pierwszy klub piłkarski, pierwsze tramwaje elektryczne (przed Warszawą, Londynem, Wiedniem, Paryżem), pierwsze kawiarnie, pierwsze związki harcerskie. Piłsudski powiedział, że Kresy to najlepsza część Polski i ja się z tym zgadzam. Warszawa niestety została zrównana z ziemią i nie jest tą samą Warszawą. Lwów ocalał, a lwowskie zabytki są nam potrzebne do podtrzymywania polskości. Za granicą mieszka ponad 10 mln. Polaków, którzy chętnie wróciliby do nowej Polski. Zapewne wielu z nich z chęcią zamieszkałoby we Lwowie. Spójrz na Ukrainę, która liczy podobną ilość mieszkańców do nas a posiada znacznie większe terytorium. Trzeba chronić polską krew i dlatego najpierw należy dochodzić swoich racji drogą dyplomatyczną.

 14. na szubienicę!

  25 września 2016 at 21:45

  czy ktoś wie gdzie mieszka (dokładny adres) tzw. sędzia Łukasz Czapski z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód? Wie czy ma dzieciaczki, ile w jakim wieku, gdzie chodzą do szkoły? Wie gdzie pracuje żonka? Gdzie mieszka mamełłe i tattełe? Przecież on ma jakichś sąsiadów, którzy go niekoniecznie lubią – komuś w podstawówce sypał piasek we włosy – czas skończyć z taką anonimowością. Są w Polsce środowiska, które wiedza jak taką wiedzę wykorzystać.

 15. gzk

  25 września 2016 at 23:15

  „Z treści napisów wynika, że postawiono znak równości miedzy narodowością ukraińską, a tzw. banderowcami.” To sędzia nie wie, że banderowcami byli, są osoby narodowości ukraińskiej?

 16. jaro7

  26 września 2016 at 23:49

 17. Vagoddindes

  29 września 2016 at 00:02

  No to dopiero banderowcy maja ubaw. Teraz droga wolna do opluwanie Polakow, bo Polacy musza siedziec cicho.

 18. Air23

  29 września 2016 at 14:09

  Drodzy Państwo,
  Ja osobiście mimo poglądów na temat banderowców, muszę się zgodzić, że nie był to właściwy gest ze strony Polaków, wywieszających ten napis. Co ma z tym wspólnego Ukraińska drużyna Rugby? Co kibicie tego meczu mieli wspólnego?
  Jaka była intencja stworzenia baneru? Dla mnie jest to pogróżka / populizm / wyraz niezadowolenia i oświadczenie agresji (być może tylko werbalnej, bez zamiarów faktycznego odbijania Lwowa). Niemniej jednak, jeśli złem odpłaca się za zło – to jesteśmy w Babilonii, a nie 2000 lat po Chrystusie.
  Uważam, że wyrok jest sprawiedliwy.
  Przypomina mi się historia walki ze statkiem, na którym odbywały się aborcje. W Polsce wyszli ludzie z maczetami i transparentami krzycząc różne niemiłe wyrazy – w Irlandii, jak ten sam statek wpływał do portu, tam stały matki z dziecmi. Uważam, że jest to o wiele silniejszy przekaz!

 19. Igor Sobotnicki

  30 września 2016 at 11:19

  O co chodzi,Panowie?!Wszyscy wiemy,ze dzis w Polsce juz mamy tyle pomnikow „bochateram” banderowskim,ze nie wstarczy zadnych bantrow,aby zaslonic ten wstyd!

 20. Augusto de Arruda Botelho

  16 marca 2017 at 19:11

  Hi! I simply want to give you a huge thumbs up for your
  excellent information you have right here on this post.
  I’ll be returning to your web site for more
  soon.

 21. Archer

  19 marca 2017 at 07:56

  An intriguing discussion is definitely worth comment. I believe that
  you ought to publish more on this topic, it might not be a
  taboo subject but usually folks don’t speak about such topics.

  To the next! Many thanks!!

 22. Edwardo

  20 marca 2017 at 10:56

  You need to take part in a contest for one of the greatest websites on the internet.
  I am going to highly recommend this site!

 23. Candra

  20 marca 2017 at 14:55

  Fastidious response in return of this matter with genuine arguments and telling all on the topic of that.

 24. foreign exchange rate

  20 marca 2017 at 16:52

  I always spent my half an hour to read this weblog’s articles or
  reviews every day along with a cup of coffee.

 25. clogged hair follicles

  20 marca 2017 at 20:48

  Hi! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
  There’s a lot of people that I think would really enjoy your content.

  Please let me know. Thanks

 26. Barb

  20 marca 2017 at 22:44

  Fantastic blog! Do you have any recommendations for aspiring writers?
  I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m
  completely overwhelmed .. Any ideas? Appreciate it!

 27. Linnea

  20 marca 2017 at 23:43

  I quite like reading through an article that can make people think.
  Also, thank you for permitting me to comment!

 28. Itamar Serpa Fernandes

  20 marca 2017 at 23:48

  Right now it appears like BlogEngine is the best blogging
  platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what
  you are using on your blog?

 29. Annett

  21 marca 2017 at 05:04

  This design is incredible! You certainly know
  how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my
  own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I
  really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 30. Trevor

  21 marca 2017 at 08:09

  Just desire to say your article is as astonishing.
  The clearness in your post is just nice and that
  i can suppose you’re an expert in this subject. Well with your
  permission let me to take hold of your feed to keep up to date with approaching post.
  Thanks one million and please carry on the rewarding work.

 31. toenail fungus treated

  21 marca 2017 at 08:32

  I have read some excellent stuff here. Certainly price bookmarking for
  revisiting. I wonder how much attempt you place to make this sort of
  wonderful informative site.

 32. Ethel

  21 marca 2017 at 09:21

  whoah this weblog is excellent i really like reading your posts.
  Keep up the great work! You know, many people are
  searching around for this info, you could aid them
  greatly.

 33. Dani

  21 marca 2017 at 09:21

  You really make it seem so easy with your presentation but I find
  this matter to be actually something which I think
  I would never understand. It seems too complicated and very broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get
  the hang of it!

 34. Adriene

  21 marca 2017 at 10:02

  Hello to every body, it’s my first pay a quick visit
  of this website; this website includes awesome and in fact good data in favor of readers.

 35. Hector

  21 marca 2017 at 10:38

  Aw, this was an extremely nice post. Spending some time and actual effort to generate a
  good article… but what can I say… I procrastinate
  a whole lot and never seem to get nearly anything done.

 36. Sherri

  21 marca 2017 at 13:34

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup.

  Do you have any methods to stop hackers?

 37. cold viruses

  21 marca 2017 at 23:50

  Keep on writing, great job!

 38. hair care products

  22 marca 2017 at 01:57

  I have read several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
  I wonder how a lot effort you put to create this type of wonderful informative website.

 39. suitable financial advisor

  22 marca 2017 at 02:24

  Hello I am so excited I found your website, I really found you by accident, while I was looking on Aol for something else, Anyhow
  I am here now and would just like to say thanks a lot for a tremendous post and a all
  round enjoyable blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read it all at the moment but I
  have bookmarked it and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read more, Please do
  keep up the awesome jo.

 40. velashape system

  22 marca 2017 at 09:46

  These are in fact fantastic ideas in on the topic of blogging.
  You have touched some pleasant things here. Any way keep up wrinting.

 41. run your car with water

  22 marca 2017 at 20:54

  I got this web page from my buddy who told me about this web page and at the moment this time I am visiting this website and reading very informative content at this time.

 42. meat store

  23 marca 2017 at 01:28

  Hi there! I could have sworn I’ve been to this site
  before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking
  and checking back often!

 43. financial advisors stands

  23 marca 2017 at 04:20

  It is the best time to make some plans for the future and it
  is time to be happy. I have read this post and if I could I want to
  suggest you few interesting things or advice.

  Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

 44. Georges Sadala

  23 marca 2017 at 07:11

  Hey There. I discovered your blog the use of msn. That is an extremely smartly written article.
  I’ll make sure to bookmark it and come back to read extra of
  your useful information. Thank you for the post. I’ll certainly return.

 45. Everette

  23 marca 2017 at 07:11

  Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual effort to make
  a great article… but what can I say… I procrastinate a whole
  lot and don’t seem to get nearly anything done.

 46. Brent

  23 marca 2017 at 08:54

  Admiring the commitment you put into your site and in depth information you offer.
  It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same
  outdated rehashed information. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 47. Georges Sadala

  23 marca 2017 at 14:20

  Excellent blog here! Also your site loads up very fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to
  your host? I wish my website loaded up as quickly as
  yours lol

 48. sales life easier

  23 marca 2017 at 19:32

  Hi! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve
  worked hard on. Any suggestions?

 49. advanced vehicle diagnostics

  24 marca 2017 at 06:15

  I am sure this paragraph has touched all the internet viewers, its really
  really nice piece of writing on building up new website.

 50. car computer holder

  24 marca 2017 at 06:16

  Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us
  have developed some nice methods and we are looking to trade techniques with others, why not shoot me an e-mail
  if interested.

 51. Itamar Serpa Fernandes

  24 marca 2017 at 17:51

  Hello all, here every person is sharing such know-how, thus it’s good
  to read this website, and I used to pay a visit this web site everyday.

 52. Egli Diana Pinto

  24 marca 2017 at 18:36

  What a information of un-ambiguity and preserveness of valuable know-how about unpredicted emotions.

 53. keep antibiotics

  24 marca 2017 at 20:03

  It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be
  happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you
  few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to
  this article. I wish to read more things about it!

 54. Sharyn

  24 marca 2017 at 20:26

  Saved as a favorite, I love your website!

 55. Gabriel

  24 marca 2017 at 21:16

  Hey There. I discovered your blog the use of msn. That is a very
  smartly written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to learn more of your useful information. Thanks for the post.

  I will definitely comeback.

 56. Colleen

  25 marca 2017 at 02:17

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up
  losing months of hard work due to no data backup. Do
  you have any methods to stop hackers?

 57. Lester

  25 marca 2017 at 11:40

  Thanks for one’s marvelous posting! I really enjoyed reading it, you are a great author.I will
  remember to bookmark your blog and may come back someday.
  I want to encourage you to definitely continue your great
  posts, have a nice evening!

 58. trading process

  25 marca 2017 at 12:14

  Awesome article.

 59. Reagan

  25 marca 2017 at 14:20

  Every weekend i used to go to see this web page, for the reason that i wish for enjoyment, for the
  reason that this this web site conations really nice funny data too.

 60. Egli Diana Pinto

  25 marca 2017 at 18:49

  Undeniably consider that that you said. Your favourite reason seemed to be on the
  net the easiest factor to consider of. I say to you, I certainly get
  irked while other people think about worries that they plainly do not know about.
  You controlled to hit the nail upon the top as well
  as defined out the whole thing with no need side effect , people can take a signal.
  Will probably be back to get more. Thank you

 61. sales skills discovering

  25 marca 2017 at 18:51

  You really make it seem so easy with your
  presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post,
  I will try to get the hang of it!

 62. Dieter

  25 marca 2017 at 21:04

  Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account
  your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 63. Itamar Serpa Fernandes

  26 marca 2017 at 06:22

  Great weblog right here! Also your website lots up very fast!
  What host are you using? Can I am getting your affiliate hyperlink
  in your host? I desire my website loaded
  up as fast as yours lol

 64. Egli Diana Pinto

  26 marca 2017 at 07:07

  Thanks for sharing your thoughts on ig. Regards

 65. foreign exchange market

  26 marca 2017 at 08:33

  First off I want to say superb blog! I had a quick question that I’d like to ask if you
  don’t mind. I was interested to find out how
  you center yourself and clear your mind before writing.
  I have had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out there.
  I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted simply just trying to
  figure out how to begin. Any recommendations or tips?

  Thanks!

 66. Jerome

  26 marca 2017 at 10:48

  You have made some decent points there. I checked on the internet for more information about the issue and found most people will go along
  with your views on this web site.

 67. Nydia

  27 marca 2017 at 18:07

  Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉
  I am going to revisit once again since i have book-marked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and
  continue to help other people.

 68. car computer exchange

  28 marca 2017 at 02:05

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and
  found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels.

  I will appreciate if you continue this in future. Numerous people
  will be benefited from your writing. Cheers!

 69. Egli Diana Pinto

  28 marca 2017 at 05:10

  Good post. I learn something totally new and challenging
  on blogs I stumbleupon everyday. It will always be helpful
  to read through content from other authors and practice something from other sites.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra