Z kraju

„Lwów odzyskamy, banderowców ubijemy” – Skandaliczny wyrok polskiego sądu

band5Sędzia Łukasz Czapski z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód uznał, że baner „Lwów odzyskamy, banderowców ubijemy” wywieszony podczas meczu rugby Polska-Ukraina nawoływały do nienawiści.

W maju 2015 roku na stadionie Lublin Arena podczas meczu rugby Polski i Ukrainy na polskich trybunach pojawił się baner z napisem „Lwów odzyskamy, banderowców ubijemy”. Ochroniarze nie bli w stanie zdjąć transparentu, zrobiło to kilka kobiet oglądających mecz. W czwartek 22 września br. zapadł kolejny kompromitujący polski „wymiar sprawiedliwości” wyrok. Prokuratura zarzuciła 32-letniemu Zbigniewowi W., 29-letniemu Marcinowi K., oraz 31-letniemu Pawełowi T. publiczne nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym. Sąd odrzucił linię obrony, która utrzymywała, że oskarżeni jedynie o kultywowali pamięć o polskiej historii Lwowa i upamiętniali wydarzenia sprzed lat. Sędzia Łukasz Czapski stwierdził w uzasadnieniu: Upamiętnianie dotyczy przeszłości, a zwrot „ubijemy” dotyczy przyszłych zamiarów. Z treści napisów wynika, że postawiono znak równości miedzy narodowością ukraińską, a tzw. banderowcami. Oba banery były wcześniej przygotowane, a ich wywieszenie planowano. Było to więc nawoływanie do nienawiści.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

35 komentarzy

35 Komentarzy

 1. Poryck

  24 września 2016 at 23:34

  Faktycznie, sąd miał rację. Naruszyli ustawę o Języku Polskim – forma ubijemy jest niepoprawna, ale czy należy za to karać sądownie? Co za czasy…

  • hansi

   25 września 2016 at 06:52

   Nie, sąd NIE MIAŁ racji, Panie Mądralo od języka polskiego 🙂
   To nie było żadne tam „nawoływanie”, a zaledwie OZNAJMIENIE ZAMIARU, a WOLNOŚĆ SŁOWA, jak na razie (jeszcze) jest zagwarantowana konstytucyjnie.
   Teoretycznie, jak widać, bo PRAKTYCZNIE – przysługuje ona na terenie Polski (i nie tylko..) zaledwie Narodowi Wybranemu i jego hucpie z „holocaust industry”.
   PO drugie – Sąd powołał się na „tło narodowościowe” 😀
   OD KIEDY to banderownia, to „narodowość” ??? 😀 ..
   I po przecie, proszę nie pouczać Waść, o regułach języka polskiego, skoro SAMEŚ Waść niedouczony, jako widzę…
   „Forma” ubijemy”, jest jak najbardziej poprawnym i naturalnym czasownikiem polskim, a że WAŚĆ NIE słyszałeś tego sowa jeszcze, oznacza, żeś Waść MŁODY i wytresowany „postępowo” i pewnie też „tęczowo”. Więcej czytać, proponuję.
   Mniej Wyborczej i Telewizorni, jednakże 😀 …

   • gzk

    25 września 2016 at 23:21

    Przecież to była ironia.

  • hansi

   25 września 2016 at 06:55

   I ponownie – wygląda na to, że „przereagowałem” 🙂 ..
   Waść napisałeś swój komentarz w sensie IRONICZNYM.
   Zwracam honor 🙂 ..

 2. panMarek

  25 września 2016 at 01:04

  Niestety, po dobroci z nimi się nie da. Sami się nie oczyszczą. Trzeba im dopomóc.

 3. najwyzszakastaskurwysynów

  25 września 2016 at 06:28

  Czyżby tym wyrokiem sędzia chciał zrównać wszystkich Ukraińców z banderowcami, a wszystkich Obrońców Ojczyzny z rasistami?
  Jeszcze jeden dowód na to że w tym szambie jakim jest nasz wymiar niesprawiedliwości trzeba zrobić gruntowny porządek.

 4. hansi

  25 września 2016 at 06:56

  I do rem, off topic: – PYTAJCIE wszędzie:
  CO PREZYDENT RP OBIECAŁ ŻYDOWNI W NOWYM YORKU ????..
  Pytanie niby retoryczne, bo WIEMY, co obiecał..
  CHCEMY jednakowoż, żeby to OFICJALNIE OŚWIADCZYŁ naszemu Narodowi TRZECIEJ KATEGORII (po żydach i niemcach).

 5. Piotr

  25 września 2016 at 07:03

  Proponowałbym narodowcom rozpocząć „ubijanie” od hitlerowców i stalinowców.

  • MAC

   28 września 2016 at 08:45

   Skąd wiesz, chamie, że to byli narodowcy, żydopachołku banderofilski

 6. myślący

  25 września 2016 at 07:39

  To nie jest polski sąd, co najwyżej polskojęzyczny. Proszę autora o zmianę tytułu.

 7. Piotrek

  25 września 2016 at 10:56

  Wywieszanie takich haseł to prowokacja nie różniąca się wcale od nacjonalistów ukraińskich krojących tort w kształcie niemowlęcia. Poziom żenujący w obu przypadkach.

  • Paweł

   26 września 2016 at 08:32

   Co złego jest w tym haśle? Dokładnie tak należy postępować, ale idioci tego nie zrozumieją.

 8. Soroka

  25 września 2016 at 11:03

  Sąd w tym przypadku ma całkowitą rację!!! To było podjudzanie do nienawiści pomiędzy Polakami i Ukraińcami! Jednak w wielu innych przypadkach, kiedy jest takie nawoływanie do nienawiści, a nawet zabójstwa(ostatnio nawet „wyższa kasta” zrównała Prezesa z Hitlerem), sądy orzekają że nic nie było.

  • MAC

   28 września 2016 at 08:46

   Widać, żeś banderowiec, chciałbyś, śmieciu, by wszyscy Rusini zostali banderowcami, ale niedoczekanie wasze, plugawcy

 9. Zona

  25 września 2016 at 11:54

  Chcieliście chyba napisać polskojęzyczny sąd a nie Polski?

 10. Egzorcysta

  25 września 2016 at 12:30

  Ciekawe, ze karaja Polakow kiedy zapowiadaja jakies przedsiewziecia, a nigdy nikogo kto grozi Polakom.No i wyglada na to ,ze mozna wsadzac do wiezienia ludzi za czyny niepopelnione jeszcze.Kiedys moj znajomy oslyszal od tesciowej pogrozki, ze mu jaja utnie,znajomy poszedl na policje, a policjant powiedzial ,ze dopuki tego nie zrobila ukrac sie jej nie da, bo nie ma podstaw.Polacy tez zadnego przstepstwa jeszcze nie popelnili.A chcac byc calkiem rzeczowym,to tresc i forma tego transparentu do niczego nie nawolywala.Jezeli mowie ,ze cos „zrobie”, to oznacza to zupelnie cos innego niz „zrobcie
  zrobmy”, itd. Kiedy Walesa np krzyczal „bedem palowal” zaden sad nawet palcem nie kiwnal.A istota sprawy jest w zasadzie taka sama.Nalezy zbadac dokladnie korzenie sedziego, czy czasem nie sympatyzuje z grupa przstapcza na Ukrainie.Bo jak wiadomo, w sadach „polskich” prawo interprtuje sie wedlug widzimisie a nie wedlug paragrafow prawa ktore czesto sa lamane przez sedziow i innych prawnikow.W Polsce jak sedzia jest Zydem i przstepca jest Zydem, to jest mala szkodliwosc spoleczna a jak przstepca w takiej samej sprawie jest Polak to kara jest zupelnie inna.Podobnie jest np jak pies rasy buldog ugryzie na ulicy kogos, to w sadzie wlasciel psa otrzyma zupelnie inna kare jak sedzia ma tez buldoga w domu, a zupelnie inna jak buldog kiedys urgyzl tez sedziego.Innymi slowy w Polsce obowiazuja trzy prawa, Talmudyczne, Widzimisie i Kalego.

 11. Krzysiek

  25 września 2016 at 13:47

  Przecież słowa ,,banderowców ubijemy” jak najbardziej są nawoływaniem do nienawiści. Mimo że sam stanowczo sprzeciwiam się propagowaniu banderyzmu na Ukrainie, to tym razem było to już przegięcie.

  • Paweł

   26 września 2016 at 08:35

   To jest nawoływanie do sprawiedliwości. Tak a propos dlaczego nie wolno nam nienawidzić banderowców? Skąd wypełzają idioci pokroju Krzysztofa, który nie chce nienawidzić morderców narodu Polskiego?

   • kasia

    27 września 2016 at 00:16

    Można karać sprawiedliwie,a nienawiśc zabije ciebie.
    Przebaczyć nie znaczy zapomnieć o sprawiedliwości.

    • Paweł

     27 września 2016 at 11:57

     Sprawiedliwą karą jest w tym wypadku śmierć. Bez nienawiści.

 12. Reytan

  25 września 2016 at 17:04

  Pozwolę sobie jeszcze zabrać głos. Zupełnie amatorsko i kategorii rozważań bardziej na polu logiki, etyki i filozofii. Analizując te kilka zdań trudno nie zauważyć kilku „niejasności”. Można to rozumieć tak: 1) można z tych zdań odnieść wrażenie że istnieje narodowość „banderowska” 2) można odnieść wrażenie że ów „banderyzm” jest wartością wartą ochrony 3) do skazania nie trzeba dowodu sprawstwa czynu rzekomo zabronionego, wystarczy obecność w określonym miejscu i wyrażenie sympatii z danym aktem. Reasumując. Moim zdaniem już wymieniony przez mnie pkt 3 godzi w porządek prawny panujący rzekomo w RP, bo gdzież się podziało choćby domniemanie niewinności, konieczność udowodnienia winy i rozstrzyganie wątpliwości na korzyść oskarżonego? (no chyba że zawiodła tu obrona?) Rozważając dalej na gruncie logiki jeśli ów „banderyzm” jest (rozumiemy go jako) ideologią gloryfikującą członków i sympatyków organizacji OUN, UPA, (jak i SS Galizien) którzy bezpośrednio odpowiadają za akty terroru wymierzonego w obywateli II RP, czy/oraz za akty bezprzykładnego ludobójstwa w latach 1939 – 1950, to tu mamy do chyba czynienia z naruszeniem nie tylko naszej konstytucji ale też pewnego rodzaju zamachem na prawo naturalne na podstawie którego odbywał się proces norymberski… No bo skoro brutalne bo brutalne hasło wymierzone w „banderowców” jest godne kary, to logicznie rzecz biorąc ów „banderyzm” jest godny ochrony prawnej… Może się mylę i nie znam? Ktoś to wyjaśni? Jedyną winę jaką tu widzę jest ew akt wandalizmu, bądź ew bezprawne działania podczas widowiska sportowego z tym że nie są to sprawy dla sądu a dla PZPNu czy Policji…

 13. michał

  25 września 2016 at 21:16

  Odzyskiwanie Lwowa to głupi pomysł. Chcecie mieć następne 5 mln. Ukraińców w granicach Państwa Polskiego?
  Ubijanie banderowców to też głupi pomysł. Oni sami się wykończą. Po co sobie brudzić ręce? – Ukraińcy sami wyrżną banderowców jak się zorientują, że to zdrajcy, którzy wydali kraj na pastwę międzynarodowych gangsterów.
  Tak więc oba pomysły są głupie i dlatego kara była słuszna. 😉

  • Paweł

   26 września 2016 at 08:39

   Głupie jest to co napisałeś. Ukraińców należałoby natychmiast eksmitować. Nie ma Polski bez Lwowa i parafrazując słowa pewnego idioty: nie spoczniemy, dopóki Lwów nie wróci do Polski. Możesz być pewien. Ukrainę należałoby rozjechać z pomocą ruskich, żeby żadni banderowcy tam więcej nie powstali. Niepodległa „ukraina” jest hańbą dla Polski.

   • michał

    26 września 2016 at 15:41

    Z pewną nostalgią muszę zauważyć, że ostatnio ruscy trole są coraz gorzej wyszkoleni. Wiem, wiem, wojna w Syrii kosztuje i tam teraz pracują najlepsi ludzie…

    • Paweł

     26 września 2016 at 16:14

     Twój problem polega na tym, że zarówno ja jak i być może większość osób, które w ten sposób określasz nie są ruskimi trollami. Po prostu nie patrzymy przez pryzmat czy to żydowskich, czy banderowskich okularów. Nigdy nie będzie zgody dla tzw. Litwy okupującej Wilno i nigdy nie będzie zgody dla tzw. Ukrainy okupującej Lwów. W wojnie Rosyjsko – Ukraińskiej kibicuję Rosji, bo to nie Rosjanie zalewają nasz kraj i to nie oni są w Polsce lepiej traktowani od samych Polaków. Jednym i drugim możemy zarzucić wiele (np. czczenie ścierwa lenina lub analogicznie czczenie ścierwa bandery), ale to co wspomniałem czyni zasadniczą różnicę. Teraz pytanie czyim Ty jesteś trollem? Być może jesteś jedynie idiotą.

     • na szubienicę

      26 września 2016 at 16:22

      potwierdzam i popieram – śmierć wrogom Ojczyzny.

     • michał

      26 września 2016 at 19:13

      No wiesz, moi przodkowie nie mili mająteczku na Kresach, więc mam do tego stosunek dość umiarkowany i jak mi się wydaje obiektywny.
      Co innego potępianie mordowania przez UPA bezbronnych ludzi, którzy nie mieli dokąd uciec, a co innego pchanie Ojczyzny do wojny, bo może przy okazji coś się uszczknie dla siebie.
      Po co Ci ten Lwów i Wilno? Masz za mało ziemi? Polska jest przeludniona? – Dokładnie przeciwnie. Znowu nasza najlepsza krew rozleje się po „Dzikich Polach”? – To właśnie jest głupie.
      Warszawa liczy ok. 2 mln. a powinna 5. Tak, brakuje nam ludzi, żeby normalnie żyć w kraju, a Ty chcesz znowu pchać się na Wschód. Daj sobie siana.

     • Paweł

      27 września 2016 at 12:03

      Moi również nie mieli tam majątku. Problem w tym, że Lwów jest miastem o randzie niemal równej Krakowowi. Nie można takiego miasta odstąpić dziczy, która nigdy państwem nie była. We Lwowie powstały pierwsze gimnazja sportowe, pierwszy klub piłkarski, pierwsze tramwaje elektryczne (przed Warszawą, Londynem, Wiedniem, Paryżem), pierwsze kawiarnie, pierwsze związki harcerskie. Piłsudski powiedział, że Kresy to najlepsza część Polski i ja się z tym zgadzam. Warszawa niestety została zrównana z ziemią i nie jest tą samą Warszawą. Lwów ocalał, a lwowskie zabytki są nam potrzebne do podtrzymywania polskości. Za granicą mieszka ponad 10 mln. Polaków, którzy chętnie wróciliby do nowej Polski. Zapewne wielu z nich z chęcią zamieszkałoby we Lwowie. Spójrz na Ukrainę, która liczy podobną ilość mieszkańców do nas a posiada znacznie większe terytorium. Trzeba chronić polską krew i dlatego najpierw należy dochodzić swoich racji drogą dyplomatyczną.

 14. na szubienicę!

  25 września 2016 at 21:45

  czy ktoś wie gdzie mieszka (dokładny adres) tzw. sędzia Łukasz Czapski z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód? Wie czy ma dzieciaczki, ile w jakim wieku, gdzie chodzą do szkoły? Wie gdzie pracuje żonka? Gdzie mieszka mamełłe i tattełe? Przecież on ma jakichś sąsiadów, którzy go niekoniecznie lubią – komuś w podstawówce sypał piasek we włosy – czas skończyć z taką anonimowością. Są w Polsce środowiska, które wiedza jak taką wiedzę wykorzystać.

 15. gzk

  25 września 2016 at 23:15

  „Z treści napisów wynika, że postawiono znak równości miedzy narodowością ukraińską, a tzw. banderowcami.” To sędzia nie wie, że banderowcami byli, są osoby narodowości ukraińskiej?

 16. jaro7

  26 września 2016 at 23:49

 17. Vagoddindes

  29 września 2016 at 00:02

  No to dopiero banderowcy maja ubaw. Teraz droga wolna do opluwanie Polakow, bo Polacy musza siedziec cicho.

 18. Air23

  29 września 2016 at 14:09

  Drodzy Państwo,
  Ja osobiście mimo poglądów na temat banderowców, muszę się zgodzić, że nie był to właściwy gest ze strony Polaków, wywieszających ten napis. Co ma z tym wspólnego Ukraińska drużyna Rugby? Co kibicie tego meczu mieli wspólnego?
  Jaka była intencja stworzenia baneru? Dla mnie jest to pogróżka / populizm / wyraz niezadowolenia i oświadczenie agresji (być może tylko werbalnej, bez zamiarów faktycznego odbijania Lwowa). Niemniej jednak, jeśli złem odpłaca się za zło – to jesteśmy w Babilonii, a nie 2000 lat po Chrystusie.
  Uważam, że wyrok jest sprawiedliwy.
  Przypomina mi się historia walki ze statkiem, na którym odbywały się aborcje. W Polsce wyszli ludzie z maczetami i transparentami krzycząc różne niemiłe wyrazy – w Irlandii, jak ten sam statek wpływał do portu, tam stały matki z dziecmi. Uważam, że jest to o wiele silniejszy przekaz!

 19. Igor Sobotnicki

  30 września 2016 at 11:19

  O co chodzi,Panowie?!Wszyscy wiemy,ze dzis w Polsce juz mamy tyle pomnikow „bochateram” banderowskim,ze nie wstarczy zadnych bantrow,aby zaslonic ten wstyd!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra