Recenzje

Prawda o Wołyniu obroni się i bez złotych lwów

 
plakat-filmu-wojtka-smarzowskiego-wobyd-od-7-pazdziernika-w-kinachNajnowszy film Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”, nad którym reżyser pracował dwa lata. Pod koniec produkcji zbierał nawet własnymi siłami pieniądze na jego dokończenie, poprzez powołaną do tego fundację i ogłaszane apele wprost do Kresowian w Polsce i poza granicami kraju. To bodajże najbardziej oczekiwany polski tytuł roku, który w kinach pojawi się już od 7 października!

Na Festiwalu Filmowym w Gdyni film „Wołyń” prezentowany był 23 i 24 września. W opinii krytyka Tomasza Raczka to najlepszy film, wyświetlany podczas Festiwalu. Akcja filmu rozgrywa się w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, położonej w południowo zachodniej części tej krainy i obejmuje okres sześciu lat, od wiosny 1939 r. do lata 1945 r. .
Główna bohaterka Zosia Głowacka, jest zakochana w ukraińskim chłopcu z tej samej wsi. Dowiaduje się jednak, że ojciec postanowił wydać ją za najbogatszego we wsi gospodarza, Polaka Macieja Skibę, znacznie starszego od niej wdowca z dwójką dzieci. Tak właściwie z wolna poczyna się dramat ich życia, który nieoczekiwanie z czasem zmieni się w prawdzwy koszmar wołyńskiego ludobójstwa. Ten fragment scenariusza filmu wywodzi się z książki Stanisława Srokowskiego pt: „Ukraiński kochanek”.
Dalej życie wioski zostaje odmienione najpierw przez okupację sowiecką, a następnie przez niemiecki atak na ZSRR. Trwają polowania i brutalne mordy na Żydach. Zło rozlewa się coraz większym strumieniem i skutecznie zatruwa serca wielu spokojnych, jak dotąd ludzi, zwykłych mieszkańców Kresów, częstokroć spokrewnionych sąsiadów, jak to się w tamtych czasach mawiało kumów. Aspiracje ukraińskich nacjonalistów do stworzenia niepodległego państwa również rosną. I choć ostatecznie III Rzesza wystawi ich do wiatru, póki co zapamiętale szukając poparcia Niemców, płaszczą się przed pławiącymi się we krwi nazistami. Nota bene ta oficjalna kolaboracja Ukraińców z bestią Adolfem Hitlerem jest odrażająca! Nic zatem dziwnego, że rośnie napięcie, a nawet rodzi się otwarta wrogość pomiędzy polskimi i ukraińskimi sąsiadami. W końcu jak przystało na dobrych i solidnych uczniów, Ukraińcy przejmują ochoczo metody hitlerowców i w rezultacie o całą długość przerastają w czynionym bestialstwie swoich mistrzów. Oddziały UPA atakują polskie osady, a niekiedy Polacy z równą bezwzględnością biorą odwet na Ukraińcach. Pośród tego morza nienawiści Zosia próbuje ocalić swoje dzieci. I tu wiele fragmentów filmu zaczerpnięto zapewne z innej książki Srokowskiego pt: „Nienawiść”. Warto o tym pamiętać! O tym filmie dużo możnaby jeszcze napisać, ale i tak byłoby zapewne mało!
Krytyk filmowy Tomasz Raczek wysoko ocenił grę aktorską odtwórczyni głównej roli Zosi, gdy pisał: „Michalina Łabacz, studentka warszawskiej Akademii Teatralnej i odtwórczyni głównej roli w filmie Wołyń (reż. Wojtek Smarzowski) to moim zdaniem największe odkrycie tegorocznego festiwalu filmowego w Gdyni.”.
Osobiście uważam, że Złote czy Srebrne Lwy dla filmu: „Wołyń” należały się bez dwóch zdań za odwagę, za pionierskość, za rozmach, za zaangażowanie statystów i artystyczne wykonanie. Naturalnie to wyłącznie moja osobista recenzja, bo choć filmu jeszcze nie widziałem, ale czytałem już wiele różnych opinii, a klimat samych Kresów i temat Rzezi Wołyńskiej znam dość dobrze od dziesiątków lat.
W tym samym duchu zresztą napisał na swojej stronie ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski: „Pomimo dziesiątków nadzwyczaj pozytywnych recenzji, opublikowanych w różnych mediach, film „Wołyń” nie dostał na festiwalu w Gdyni ani Złotych, ani Srebrnych Lwów, ani innej ważnej nagrody. Jakimi więc kryteriami kierowało się jury, któremu przewodniczył Filip Bajon (nawiasem mówiąc, członek komitetu wyborczego Bronisława Komorowskiego w 2011 i 2015 roku)? Poprawnością polityczną czy strachem przed ambasadorem Ukrainy?”.
Przywykliśmy, że jak najbardziej słusznie zresztą, coraz więcej osób nazywa twór zwany III Rzeczypospolitą, czasem mrocznym, czasem piramidalnych afer, czasem mataczenia, złodziejstwa i przeróżnego jeszcze badziewia. Zatem wśród niewielu świateł, podczas tych niechlubnych lat, błyszczących, migotających na czarnym od nocy niebie można wymienić choćby Uchwałę Sejmu i Senatu z tego roku, o ustanowieniu 11 lipca Dniem Pamięci Ludobójstwa, dokonanego na Wołyniu i Kresach przez OUN – UPA. Przy czym Uchwałę też krytykowaną, bo spodziewano się i wciąż się oczekuje Ustawy, szerszej i dokładniej regelującej wiele spornych i trudnych problemów z Ukraińcami, jak choćby gloryfikowanie banderowskich symboli na terenie naszej ojczyzny.
Zatem jeszcze jedną szansę na miano takiego jasnego światełka w tych ponurych czasach, mógł otrzymać właśnie ów Festiwal w Gdyni, który miał miejsce w ostatnią  sobotę 24 września. Wielu Kresowian i wielu zwyczajnie uczciwych Polaków, którzy słowo patriotyzm nie odmieniają codziennie przez przypadki, ale jego znczenie mają wyryte w sercu, spodziewaliśmy się zatem wszyscy, a nawet mieliśmy prawo oczekiwać, że najnowszy, ponadczasowy i w jakimś sensie epokowy film Wojciecha Smarzowskiego pt: „Wołyń”, otrzyma pierwszą nagrodę Złotych Lwów. Niestety w swoich nadziejach znów zbłądziliśmy, gdyż naiwnie zapomnieliśmy, tak tylko na chwilę, że wciąż żyjemy w mrocznych czasach III Rzeczypospolitej Polskiej i nie należy takich nadziei nosić, by nie doznać czasem uszczerbku na zdrowiu.
Tymczasem wielkość tego dzieła filmowego uwidacznia się zarazem, już od pierwszych opinii o filmie, w którym każdy odnajduje coś dla siebie, a już od dawna znana jest ta ludowa przypowieść, że oto: „Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”, a zatem: Wojciech Mucha, publicysta „Gazety Polskiej”: „Wyszedłem z ‚Wołynia’. Bardzo się tego filmu obawiałem. Niepotrzebnie. Poruszające świadectwo tamtych strasznych czasów.”. A w innym miejscu dodał: „Znając dotychczasową twórczość reżysera, miałem obawy, czy nie dostaniemy ‚piguly’, skondensowanej brutalności i zła. Nic podobnego. Film aspiruje do bycia kompletnym obrazem tamtych dni i lat.”.
Swoimi wrażeniami podzielili się też dziennikarze innych pism. Piotr Semka z „Do rzeczy” napisał: „’Wołyń’ – wróciłem z pokazu. Film, który musiał powstać bo Polacy muszą opowiedzieli światu tę straszną prawdę. Ale Ukraińcy niegotowi na film.”.
Najciekawiej ujął sedno sprawy Piotr Skwieciński z „W sieci”, który napisał: „Obejrzałem ‚Wołyń’. Film porażający, wielki i straszny. Straszny, wielki i porażający. Powiedzieć, że wbija w fotel, to nie powiedzieć absolutnie nic. Organizatorzy zobowiązali nas, by jeszcze przez parę dni nie recenzować filmu zbyt szczegółowo. Odpowiem więc tylko na jedną, artykułowaną dość często obawę. Otóż twórcy filmu zrobili wszystko, użyli wszystkich możliwych zabezpieczeń, żeby złagodzić wrażenie, iż mieli intencje antyukraińskie. Wątki polskiego przyczynienia się (przed 39 rokiem), istnienia ‚dobrych Ukraińców’ oraz grozy polskiego odwetu zostały wyeksploatowane do granic możliwości. Może wręcz poza tę granicę.”.
O tym, że film miejscami jest niezwykle brutalny, pisze na łamach portalu wpolityce.pl – Łukasz Adamski: „Lubujący się zazwyczaj w obrazowej przemocy i narracyjnej dosłowności Smarzowski tym razem nie przytłacza akcji bestialstwem Ukraińców. Nie odwraca kamery od potworności. Są flaki wypływające z brzuchów ofiar. Są wydłubywane oczy. Jest rozrywanie koniem i palone w snopkach dzieci. Z ekranu bije odór bestialstwa, barbarzyństwa. Odór rzezi. (…)
Nie jest to jednak film o złu przypisanym do jakiegoś konkretnego narodu. Bestiami są Sowieci, Niemcy, Ukraińcy, ale i robiący odwet za zbrodnie Polacy, choć Smarzowski nie stawia między zbrodniami Ukraińców a polską odpowiedzią znaku równości. Smarzowski zachowuje jednak umiar tak bardzo potrzebny przy tak rozliczeniowym dziele. Dziele o ogromnym ładunku emocjonalnym i politycznym.”.
Pomimo zgodnosci i samych krytyków co do tego, że jest to film wielki, na sobotniej gali kończącej obraz Smarzowskiego otrzymał trzy nagrody, ale żadnej z najważniejszych. Produkcja zgarnęła wyróżnienie za zdjęcia, charakteryzację i debiut aktorski. Trudno się zatem dziwić, że ks. Tadeusz nie omieszkał dodać na swoim blogu kąśliwie i słusznie: „Z pewnością jury za takie postępowanie dostanie podziękowanie od Michnika i banderowców. Z pewnością także tłumy Polaków pójdą na film Wojciecha Smarzowskiego i zobaczą w jakim zakłamaniu żyją tzw. ‚elity’ Trzeciej RP.”. A dobrze wyczuwając gęstniejący klimat wokół filmu, tylko dwa dni wcześniej pisał: „Nie ma cienia wątpliwości, że film ‚Wołyń’ jeszcze przed premierą będzie zajadle atakowany przez ‚poprawnych politycznie’ zwolenników tzw. mitu Jerzego Giedroycia oraz sojuszników Majdanu i prezydenta-oligarchy Petro Poroszenki.”.
Tę oto niesmaczną i dość kuriozalną sytuację na festiwalu w Gdyni, starał się pośpiesznie ratować Prezes TVP Jacek Kurski, który uznał, że przyznane wyróżnienia są dość niewystarczjące, a może myśał w tym momencie nawet o prawdziwym obciachu. Po temu zdecydował się cosik sypnąć ze swoich urzędowych funduszy nie kryjąc przy tym i swego zaskoczenia głosami jury w słowach: „Jestem przekonany, że film przejdzie do historii polskiej kinematografii”. I za to jestem mu osobiście b. wdzięczny! Nie powinien się jednak dziwić, że zaskoczony i co tu dużo mówić zawiedziony reżyser, odniósł się do tego z dystansem i z b. mieszanymi uczuciami. Chodziło przede wszystkim i o samą niezręczną formę w jakiej nagrodę tę Samrzowskiemu zaproponowano, niejako na zapleczu!
Suchej nitki nie zostawił na gdyńskich jurorach pisarz z Wrocławia Stanisław Srokowski, który w opublikowanym 25 września felietonie pt: „Smarzowskiego ukarano za znakomity Wołyń” pisał: Krytycy zgodnie podkreślali, że to wielki, wyjątkowy, niezwykły i wstrząsający film. Zwala z nóg. Wbija w fotel. Takich określeń używali. Mówili o Smarzowskim, jako o ‚Dostojewskim kina’, albo ‚Mackiewiczu filmu’. O mistrzowskim prowadzeniu aktorów. I że nikt od kilkudziesięciu lat takiego obrazu nie nakręcił. W moim przekonaniu, to arcydzieło sztuki. Ale głównej nagrody w Gdyni nie otrzymał. Złotych Lwów mu nie przyznali. Srebrnych też. A więc zwyciężył strach i małość charakterów. A przede wszystkim polityczna poprawność. By nie zrazić wielkich. I nie podpaść Ukrainie. To też cios w prawdę o banderowskim ludobójstwie. Cios w odwagę. I lekceważenie ofiar zbrodni. Jury kompletnie się skompromitowało. Odpowiedzmy tym małym ludziom i pójdźmy masowo do kin. Niech nie myślą, że przy pomocy swoich obrzydliwych gierek zablokują ‚Wołyniowi’ drogę do widza. Polacy już nie raz dali dowód, że nie pozwolą się oszukiwać.”.
Porażający co tu dużo mówić klimat na gdyńskim Festiwalu, obnaża dość przejrzyście także Justyna Kobus: „(…)Smarzowski nie zawiódł swoich wiernych widzów, choć obawiano się, że może powstać obraz antagonizujący i tak kruche, trudne relacje polsko-ukraińskie. Jest porażający, ale nie epatujący okrucieństwem dla efektu, mądry i wyważony, dopracowany w szczegółach, dramaturgicznie przejmujący. Wydawało się oczywistym, że Smarzowski wyjedzie z Gdyni z jedną z głównych nagród. Większość krytyków na zdobywcę Złotych Lwów obok ‚Ostatniej rodziny’ typowała właśnie ‚Wołyń’. Dlatego z niedowierzaniem przyjęto pominięcie filmu podczas wręczania tych najważniejszych laurów. Owszem, nagrodzono film za zdjęcia i charakteryzację, oraz za debiut młodziutką odtwórczynię głównej roli, ale to zdecydowanie za mało jak na dzieło tego kalibru. W dodatku traktujące o tak ważnym i trudnym, przez dekady przemilczanym temacie. W kuluarach po gali o autentycznej krzywdzie wyrządzonej filmowi i jego twórcy mówili jednym głosem wszyscy. Filip Bajon zapytany o przyczynę pominięcia Smarzowskiego w werdykcie odpowiedział, że: ‚tak rozłożyły się głosy siedmiu jurorów’, mimo że jemu samemu film się podobał. (…)”. By ostatecznie skwitować to dość krótko i dosadnie: „Brak nagrody dla Wojciecha Smarzowskiego był blamażem jurorów”.
            Nie daj się zatem nabijać więcej w butelkę, bądź sobą i zrób kuku: „Wielkiemu Salonowi”, czy „Wielkiej Kanapie”, czy „Kolesiom spod Sowy”, czy „Wyroczni z Czerskiej” i idź Brachu 7 października do kina na film „Wołyń” i najlepiej zabierz ze sobą co najmniej półtorej rodziny!

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

54 komentarze

54 Komentarzy

 1. Tomasz

  2 listopada 2016 at 22:32

  Właśnie wróciłem z kina. Wszystkie powyższe pozytywne opinie o tym filmie są w pełni uzasadnione.
  Moja byłaby tylko ich powieleniem.

 2. Alfonso Cadenhead

  29 stycznia 2017 at 05:25

  Cialis online

 3. Eneida Yerkes

  21 lutego 2017 at 16:12

  google traductor

 4. Filomena Kuchenmeister

  22 lutego 2017 at 17:16

  I as well believe so , perfectly indited post! .TubeSync

 5. Janice

  22 lutego 2017 at 19:16

  This is the best blog for anybody who needs to search out out about this topic. You understand so much its virtually onerous to argue with you (not that I truly would want…HaHa). You undoubtedly put a new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, simply great!EBestWebHost

 6. Armando Schrupp

  23 lutego 2017 at 07:37

  After study a couple of of the blog posts on your web site now, and I actually like your manner of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site record and might be checking again soon. Pls try my site as effectively and let me know what you think.EBestWebHost

 7. Hilario Cosma

  23 lutego 2017 at 09:25

  I am always thought about this, regards for posting.CosmosEntertainment

 8. Teddy Gwalthney

  23 lutego 2017 at 21:47

  car transport

 9. online shopping womens footwear

  11 marca 2017 at 15:24

  Hi, just wished to mention, I loved this site submit. It was valuable. Keep on posting! Also pay a visit to my net site; ครีมหน้าขาว

 10. Cherish Fleenor

  14 marca 2017 at 14:53

  My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on several websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

 11. cheap nfl jerseys

  17 kwietnia 2017 at 10:50

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 12. human hair weave

  22 kwietnia 2017 at 23:27

  human hair weave https://www.youtube.com/watch?v=koiFnDsfNPU Exceptional get together with worthy of investment property.

 13. Yong

  23 kwietnia 2017 at 01:20

  It’s an remarkable post designed for all the web visitors; they will get advantage from it I am
  sure.

 14. ecco outlet orange

  2 maja 2017 at 11:47

  Hello. I have been questioning if spam posts pester authors as much as they aggitate readers? I whole-heartedly hope that this listing remains without spam indefinitely. Thanks for your input. I appreciate your contribution.
  ecco outlet orange http://www.eccoonlineshop.com

 15. Air max pas cher

  3 maja 2017 at 21:05

  There so many different computer tech stuff like Computer Programming, Computer Support Specialists, Computer Systems Analysts. I just want to know what it would be to go work on computers like store or business computers mess up or like tearing computer apart and repairing them. what would them be called?.

 16. Sergio Rossi outlet online

  4 maja 2017 at 08:33

  Thank you, Ive recently been looking for information about this subject matter for ages and yours is the best Ive found so far.
  Sergio Rossi outlet online http://www.sergiorossioutlet.online

 17. marmot precip jacket sale

  4 maja 2017 at 12:17

  Zune and iPod: Most people compare the Zune to the Touch, but after seeing how slim and surprisingly small and light it is, I consider it to be a rather unique hybrid that combines qualities of both the Touch and the Nano. Its very colorful and lovely OLED screen is slightly smaller than the touch screen, but the player itself feels quite a bit smaller and lighter. It weighs about 2/3 as much, and is noticeably smaller in width and height, while being just a hair thicker.
  marmot precip jacket sale http://www.cheapmarmot.online

 18. koleoa

  4 maja 2017 at 20:03

  le message Autoritaire :), curieusement…
  Rexuiz FPS Game

 19. Cosmopolitan Cleaning Contractors

  4 maja 2017 at 23:55

  I am looking to start a blog, though I don’t know which is the best way to go about this. Some of my friends recommend buying a domain from iPage, and then using WordPress. However, I feel that this is limiting. My next option is through TypePad as it appears to have the level of control desired, though this is relatively expensive.. . So my question is as follows: Which one is a better idea? Which one would you personally use?. . Thank you..
  Cosmopolitan Cleaning Contractors http://cosmo.ie/sitemap.html

 20. chanel shoes outlet

  5 maja 2017 at 04:54

  Great post about this. Im surprised to see someone so educated in the matter.
  chanel shoes outlet http://www.lticonstruction.com/chanel/

 21. longchamp outlet online

  5 maja 2017 at 05:56

  There is obviously a bunch to know about this. I feel you made various good points in features also.
  longchamp outlet online http://www.longchampoutlet.store

 22. cavalli outlet

  5 maja 2017 at 13:41

  Awesome and an highly interesting post to stumble at on this massive website! Never write some replies only now i couldnt i could not resist ..
  cavalli outlet http://www.robertocavallioutlet.online

 23. cheap Rene Caovilla

  7 maja 2017 at 07:37

  I admire the valuable info you provide inside your posts. I will bookmark your weblog and have my youngsters verify up here generally. Im fairly positive they will learn a lot of new stuff right here than anybody else!
  cheap Rene Caovilla http://www.renecaovilla.online

 24. porter foulard hermes

  7 maja 2017 at 11:19

  à l’époque de ces événements, et pas plus. Je suis une plaine, bluntmanmayhap grossière de la parole devrait occasionner un mandat-donc les laisser whorequire l’exactitude d’un copiste ou un pédagogue aller ailleurs pour theirentertainment et être pendus à eux! Mais, enfin, si aucun savant, je ne suis pas de ceux qui abusent theEnglish la parole, et, étant bêtement dirigé par la coutume hâtive des imprimantes scrivenersand pour écrire les lettres T et H réunis, whichresembleth un Y, ne sautez incontinent à la conclusion du lA ispronounced Ye, etc. dont je jamais entendu parler de toute l’Angleterre. Andthough ce soit peu vers les grandes entreprises et les événements I shallpresently Shew, je l’ai mis vers le bas pour le profit de ces Etres MALAPERT asmust besoins ceignent à un homme d’esprit et actionand encore, en vérité, de savoir nottheir

 25. buy parajumpers online

  7 maja 2017 at 21:57

  I have been reading the comments, and I have to agree with what John said.
  buy parajumpers online http://www.parajumpersstore.online

 26. 美国论文代写

  8 maja 2017 at 05:23

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 27. chinese fake id

  8 maja 2017 at 12:44

 28. my fake id

  8 maja 2017 at 18:16

 29. patagonia shorts sale

  8 maja 2017 at 21:01

  Daniel, yea I can see what you probably did there. I really favored that part, however hehe I am not that harsh like my dad with these things. He all the time tells me loopy stories again within the day and calls me a loser. I assume it is time I move out of my mother and father basement LOL. Aaanyways, what about you? what does your dad think xD Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.
  patagonia shorts sale http://www.unilorites.com/patagonia/

 30. fake id printer

  9 maja 2017 at 01:24

  http://www.coralmir.comhow to use a fake id

 31. fake id cc

  9 maja 2017 at 03:10

 32. north face jackets outlet

  9 maja 2017 at 06:08

  Thought I would comment and say great theme, did you design it on your own? Its really great!
  north face jackets outlet http://www.northfaceoutlet.online

 33. online shoes merrell

  10 maja 2017 at 01:46

  Thank you for the appealing read, its not a subject I usually give much attention too but this caught my attention.
  online shoes merrell http://www.merrellonsale.online

 34. Alexander Mcqueen Outlet

  11 maja 2017 at 05:39

  I have been examinating out many of your articles and i can state nice stuff. I will definitely bookmark your blog.
  Alexander Mcqueen Outlet http://www.ebaymall.store

 35. cole haan shoes sale

  12 maja 2017 at 07:38

  Personally Im impressed by the quality of this. Generally when I come across these sort of things I like to post them on Digg. Although this time Im not sure if this would be best for the users. I will be sure to submit something else though.
  cole haan shoes sale http://www.colehaan.online

 36. canada goose online sale

  12 maja 2017 at 11:26

  I found your blog using Google and I must say this is one of the most informative blogs I have read in a while. I will make sure I come back to read your future posts.
  canada goose online sale http://www.cheapcanadagoose.online

 37. celticsoa

  12 maja 2017 at 19:55

  There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great level to deliver up. I offer the ideas above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up the place an important thing will be working in sincere good faith. I don?t know if greatest practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly recognized as a fair game. Each girls and boys really feel the affect of only a second’s pleasure, for the remainder of their lives.
  celticsoa

 38. Wilbpierlofe

  31 maja 2017 at 12:09

  Kamagra Gel Oral Farmacia [url=http://buycheapind.xyz/buy-propranolol-online.php]Buy Propranolol Online[/url] Cheap Cialis Online Legit India Cephalexin For Pets [url=http://levicost.com]get online levitra prescription[/url] Priligy Hipertension Cialis Farmatodo [url=http://amoxi.xyz/amoxil-online-pharmacy.php]Amoxil Online Pharmacy[/url] How Many Mg Does Cialis Come In Levitra 40 Mg Sale [url=http://clom1.xyz/clomid-on-line.php]Clomid On Line[/url] Dutasteride Tablet Cialis Giornaliero Funziona [url=http://nolva.xyz/where-to-purchase-nolvadex.php]Where To Purchase Nolvadex[/url] Cialis J En Ai Pris Cialis Tadacip Cipla [url=http://clom1.xyz/cheap-clomid-no-rx.php]Cheap Clomid No Rx[/url] Canada Pharmacy Online Viagra Viagra Cialis E [url=http://nolva.xyz/buy-cheap-nolvadex-online.php]Buy Cheap Nolvadex Online[/url] Prednisone 10 Mg Prescription Viagra On Line [url=http://cial5mg.xyz/tadalafil-tablets.php]Tadalafil Tablets[/url] Precio Cialis Caja Propecia Depression Sperm [url=http://deltas.xyz/map.php]Generic Prednisone[/url] Xenical No Prescription Acquistare Kamagra Senza Rischi [url=http://viaprices.com]viagra[/url] Hydrochlorothiazide 25mg Direct Doxylamine [url=http://buyclomiphene1.xyz/order-clomid.php]Order Clomid[/url] Online Order Tadalis Sx Soft Viagra Cinese [url=http://nolva.xyz/ordering-nolvadex-online.php]Ordering Nolvadex Online[/url] Fluoxetine Us Pharmacy Priligy Mexico 2011 [url=http://dprixe.com]viagra[/url] Venta Libre De Kamagra Cialis Farmacia Espana [url=http://cyto1.xyz/buy-cytotec-cheap.php]Buy Cytotec Cheap[/url] Permiso Propecia Oral Amoxicillin Versus Oral Penicillin [url=http://buyprednis.xyz/prednisone-online.php]Prednisone Online[/url] Cialis Drug Interactions Typical Adult Prescription For Amoxicillin [url=http://doxyc.xyz/doxycycline-dosage.php]Doxycycline Dosage[/url] Publicidad De Kamagra

 39. Wilbpierlofe

  4 czerwca 2017 at 23:45

  Buy Doxycycline Online Legit [url=http://buy-cheap-propecia-uk.propecpills.com]Buy Cheap Propecia Uk[/url] Generic isotretinoin Buy Propecia Online With Prescription [url=http://generic-priligy-online.prilipills.com]Generic Priligy Online[/url] Cialis (Tadalafil)No Presciption Needed Prevent Upset Stomach While Using Cephalexin [url=http://cialusa.com]cialis online pharmacy[/url] Canada Pharmacy Without Prescription Noprescriptiondrugs [url=http://cial40mg.com/cialis-usa.php]Cialis Usa[/url] Canada Pharmacy Mail Order Priligy Experiencias [url=http://viacheap.com]viagra[/url] Propecia Diabetes Efectos Adversos No Rx Prednisone [url=http://buy-priligy-online-pharmacy.prilipills.com]Buy Priligy Online Pharmacy[/url] Levaquin In Internet Donde Comprar Viagra En Espana [url=http://viaprices.com]viagra[/url] Acheter Priligy Usa Cialis Gгјnstig Kaufen 40mg [url=http://how-to-get-kamagra.kamagpills.com]How To Get Kamagra[/url] Acquistare Sildenafil 100 Milligrammi Testosterone Online Prescription [url=http://cheapcial.com/buy-online-cialis.php]Buy Online Cialis[/url] Amoxicillin Expiration Date Viagra Y Popper [url=http://bpdrugs.com/cialis-5mg.php]Cialis 5mg[/url] Cialis Y Precio Comprar Cialis Andorra Sin Receta [url=http://levicost.com]buy levitra online[/url] Dapoxetine Online Foro De Kamagra [url=http://low-cost-cialis-online.cial5mg.com]Low Cost Cialis Online[/url] Lavitra Achat Cialis Forum [url=http://price-generic-kamagra.kamagpills.com]Price Generic Kamagra[/url] Cialis Es Con Receta Viagra Pas Cher [url=http://fast-delivery-viagra.viasample.com]Fast Delivery Viagra[/url] Acheter Cialis Par Cheque Can I Purchase Acticin Scabisan [url=http://viagra-online-stores.viasample.com]Viagra Online Stores[/url] Levaquin Best Website Cycotec Royal Drugstore Online [url=http://cialbuy.com]cialis[/url] Secure Progesterone Ups Price On Line Levitra Vida Media [url=http://cialis-on-line.tadalaf.com]Cialis On Line[/url] Buy Propanolol Online Australia Viagra Testen [url=http://bestlevi.com/levitra-tab-20mg.php]Levitra Tab 20mg[/url] Nebivolol Viagra Versand Preisvergleich [url=http://cialusa.com]generic cialis[/url] Viagra.Fr Acquisto Viagra Line Italia [url=http://cialcost.com/cheap-cialis-tablets.php]Cheap Cialis Tablets[/url] Buying Viagra In U S Propecia Front Receding Hairline [url=http://cialcost.com/order-cialis-pills.php]Order Cialis Pills[/url] Super Kamagra Gunstig Keflex For Strep Throat [url=http://costofvia.com/viagra-dosage.php]Viagra Dosage[/url] Plavix Discount Canada Cialis Belgique Aucune Prescription [url=http://newisotretinoin.com/accutane.php]Accutane[/url] Precio Cialis 5 Mg 28 Comprimidos En Farmacias

 40. Wilbpierlofe

  8 czerwca 2017 at 11:30

  Macrobid Urinary Tract Infections [url=http://costofvia.com/buy-viagra-online.php]Buy Viagra Online[/url] Mail Order Levitra 90 Day Supply I Need Viagra Overnight Delivery Canada [url=http://cialbuy.com]cialis price[/url] Propecia Hipertension Zoloft 100 Mg No Script And Very Cheap [url=http://kamagra-order.kamagpills.com]Kamagra Order[/url] Direct Worldwide Progesterone Best Website In Canada Cheapeast Viagra O Cialis Cual Es Mejor [url=http://cialcheap.com/order-cialis-pills.php]Order Cialis Pills[/url] India Online Pharmacy Medications Cabergoline [url=http://staminamen.com/cialis-to-buy.php]Cialis To Buy[/url] Cialis Lilly 20mg Where Can I Buy Bentyl Diciclomina Memphis [url=http://buylevitraeufast.com/levitra-soft-tabs.php]Levitra Soft Tabs[/url] Viagra Pills In Mexico Can I Buy Zithromax At Walmart [url=http://bpdrugs.com/cialis-cost.php]Cialis Cost[/url] Propecia Barba accutane online canada no prescription [url=http://genericvia.com/generic-viagra-pills.php]Generic Viagra Pills[/url] Purchase Doryx Doxakne Usa Best Website Amoxicillin And Gout [url=http://levicost.com]buy generic levitra online[/url] Propecia Ot Proscar Viagra Super Force 100 Mg 60 Mg Pills [url=http://brandcial.com/cialis-to-buy.php]Cialis To Buy[/url] Cialis Viagra Ohne Rezept Actu Viagra Medicament [url=http://propecia-order.propecpills.com]Propecia Order[/url] Ordering Thyroxine Uk No Perscription 20 Mg Cialis [url=http://cheapcial.com/cheap-cialis.php]Cheap Cialis[/url] Come Assumere Priligy Levitra Decret [url=http://levicost.com]pharmacy prices for levitra[/url] Levitra Originale Prezzo In Farmacia Cialis Duracion Ereccion [url=http://buy-levitra-now.buylevi.com]Buy Levitra Now[/url] Purchase Effexor Sertatralinzoloft Without Prescription [url=http://propecia-for-men.propecorder.com]Propecia For Men[/url] Prorium Cialis 20 Mg Efficacia [url=http://cialcost.com/cheap-cialis-20mg.php]Cheap Cialis 20mg[/url] Buy Finasteride Online Canadian Viagra Paypal [url=http://leviusa.com]cheap levitra for sale[/url] Need Secure Ordering Clobetasol Medicine Prix Du Tadalis Sx Pfizer [url=http://brandcial.com/purchase-cialis.php]Purchase Cialis[/url] Discount On Line Finasteride Generic For Keflex [url=http://cheapcial.com/purchase-cheap-cialis.php]Purchase Cheap Cialis[/url] Viagra Without Perscriptions Comparatif Viagra Generique Levitra [url=http://viaprices.com]buy viagra online[/url] Benadryl And Amoxicillin Same Time Amoxicillin And Pediatric Dosage [url=http://viasamples.com/buying-viagra-online.php]Buying Viagra Online[/url] Allegra Domange Clomid Cialis Free [url=http://buy-priligy-pills.priliorder.com]Buy Priligy Pills[/url] Propecia Cancer Testicular Viagra Non Generico [url=http://genericvia.com/viagra-prices.php]Viagra Prices[/url] Amoxicillin For Fish Healthy Men Viagra [url=http://costofvia.com/cheap-viagra-overnight.php]Cheap Viagra Overnight[/url] Order Topamax Online Paypal Buy Generic Nexium Online No Prescription [url=http://buy-kamagra-online-cheap.kamagorder.com]Buy Kamagra Online Cheap[/url] Cialis Generico A Prezzi Bassi Amoxicillin While Breastfeeding [url=http://how-to-buy-propecia.propecorder.com]How To Buy Propecia[/url] Buy Colchicine Online Kosten Viagra 100mg [url=http://buy-real-viagra-online.viasample.com]Buy Real Viagra Online[/url] Propecia Diabetes Asma How Can I Get Some Acyclovir [url=http://generic-viagra-cheap.viasample.com]Generic Viagra Cheap[/url] Avodart In Singapore Low Cost Daily Cialis [url=http://depoxitine.prilipills.com]Depoxitine[/url] Propecia Espana Receta Medica Clomid Sans Ordonnance Pas Cher [url=http://levipill.com/buy-levitra-forum.php]Buy Levitra Forum[/url] Where To Purchase Cheapeast Free Shipping Amoxicilina Tab Usa Didronel [url=http://cialbuy.com]viagra cialis[/url] Lisinopril Overdose Amoxicilina Next Day Delivery [url=http://accutane.ccrpdc.com/accutane-prices.php]Accutane Prices[/url] Online Dapoxetine Cialis Prix En Pharmacie Belgique [url=http://levipill.com/levitra.php]Levitra[/url] Choisir Clomid Generique Viagra En Ligne [url=http://priligy-dapoxetine-buy.priliorder.com]Priligy Dapoxetine Buy[/url] Low Cost Cialis 20mg

 41. Charlesovarl

  11 czerwca 2017 at 09:05

  wh0cd586659 [url=http://viagraprice247.us.org/]Buy Viagra[/url]

 42. Wilbpierlofe

  11 czerwca 2017 at 19:39

  Rx Pills Direct [url=http://cialcost.com/female-cialis.php]Female Cialis[/url] Propecia A 7 Dias Cytotec Par Voie Vaginale [url=http://viacheap.com]viagra[/url] Cephalexin For Sinus Infection Methylpredisolone Tabs [url=http://cheapcial.com/how-to-order-cialis.php]How To Order Cialis[/url] Superdrugsaver In India Il En Vente Libre [url=http://dapoxetine-online.prilipills.com]Dapoxetine Online[/url] Amoxicillin Patient Insert Will Alli Be Available Again Soon [url=http://leviprix.com/levitra-tab-20mg.php]Levitra Tab 20mg[/url] Onlineerertiledysfunctionpillss Amoxicillin Dosage For Dog [url=http://leviprix.com/buy-levitra-online.php]Buy Levitra Online[/url] 1447 Erectile Dysfunction And Pe Bebeto Propecia [url=http://generic-viagra-cheap.viapill.com]Generic Viagra Cheap[/url] Cialis Y Taquicardia Cialis Lilly Online [url=http://brandcial.com/cialis-cheap.php]Cialis Cheap[/url] Dapoxetine Side Effects Cialis Viagra Toscana [url=http://accutane.ccrpdc.com/isotretinoin.php]Isotretinoin[/url] Cialis Non Fa Effetto Propecia 20mg [url=http://leviprix.com/levitra-price-check.php]Levitra Price Check[/url] Levitra Tab 20mg Alternative Fur Levitra [url=http://leviprix.com/levitra-trial.php]Levitra Trial[/url] Priligy Farmacias Guadalajara Vpxlfromindia [url=http://cialis-20mg-price.cial5mg.com]Cialis 20mg Price[/url] Cialis Generico Vendita In Italia

 43. Wilbpierlofe

  15 czerwca 2017 at 02:15

  Overnight Online Drug No Rx [url=http://cial40mg.com/viagra-cialis.php]Viagra Cialis[/url] Inhousepharmacyuk Propecia Without A Otc [url=http://bpdrugs.com/buy-cialis-online.php]Buy Cialis Online[/url] Generique Du Viagra Kamagra 50mg Uk [url=http://levipill.com/levitra-buy-online.php]Levitra Buy Online[/url] Priligy Mexico Propecia Kinderwens [url=http://costofvia.com/sildenafil.php]Sildenafil[/url] Cialis 20 Mg Packungsgro?En Nizagara Online [url=http://brandcial.com/tadalafil.php]Tadalafil[/url] Cheapeast Hydrochlorothiazide Real Secure Pharmacy Without A Script Effets Secondaires De Priligy [url=http://cialusa.com]cialis[/url] Tadalafil Tablets Online Pharmacy Slimex [url=http://cialbuy.com]cialis online pharmacy[/url] Levitra 10 Orodispersibile Buy Now Amoxicilina Pills [url=http://leviusa.com]buy generic levitra online[/url] Levitra Comprare Online Amoxicillin Reaction In Infants [url=http://levitra-no-rx.buylevi.com]Levitra No Rx[/url] Orlistat En Vente Libre Acheter Tadalis Sx Original [url=http://cialcheap.com/cost-of-cialis.php]Cost Of Cialis[/url] Viagra With Dapoxetine Online

 44. Wilbpierlofe

  20 czerwca 2017 at 05:16

  Acheter Cialis Original [url=http://leviusa.com]cheap levitra[/url] Purchase Diflucan Online No Prescription Dose Amoxicillin Child [url=http://cialbuy.com]cialis[/url] Que Es La Viagra Wikipedia Buy Lasix Online [url=http://levitra-tablet.leviorder.com]Levitra Tablet[/url] Viagra Und Cialis Als Verzogerungsmittel Hydrochlorothiazide Medicine Overseas Plymouth [url=http://cialis-pills.BuyCial.com]Cialis Pills[/url] Cialis Trial Offer Cafergot Bestellen [url=http://cheap-generic-cialis.ordercial.com]Cheap Generic Cialis[/url] Effetti Cialis 20 Mg Fastest Delivery Of Online Viagra [url=http://buy-cheap-viagra.via100mg.com]Buy Cheap Viagra[/url] buy accutane online topix Online Pharmacies [url=http://best-cialis-online.ordercial.com]Best Cialis Online[/url] Keflex Tooth Extraction Tadalafil Cheapest Online [url=http://levipills.com/order-levitra.php]Order Levitra[/url] Best Place To Buy Cialis Online Forum Buy Levitra Line [url=http://prices-for-propecia.propecpills.com]Prices For Propecia[/url] Acquisto Viagra O Cialis Beneficios De Propecia [url=http://viasamples.com/cheap-viagra-fast.php]Cheap Viagra Fast[/url] Viagra Online India Colchicine [url=http://best-price-on-levitra.buylevi.com]Best Price On Levitra[/url] Viagraonlineshopusa Generic Amoxicilina Medication With Free Shipping Visa Accepted [url=http://leviusa.com]levitra germany priligy[/url] Clomid Effets Secondaires Duphaston Kamagra Achat 150 Mg [url=http://cheap-viagra-pills.viasample.com]Cheap Viagra Pills[/url] When Would Amoxicillin Not Be Effective Prednisolone India [url=http://generic-for-cialis.cialorder.com]Generic For Cialis[/url] Zentel Quick Shipping Priligy Temoignages [url=http://internet-order-viagra.viasample.com]Internet Order Viagra[/url] What Is The Stronges Viagra Pill

 45. Wilbpierlofe

  26 czerwca 2017 at 10:13

  Directpharmacyusa [url=http://levicost.com]best prices for legal levitra[/url] Keflex Causes Constipation Canadian Drugs No Prescription [url=http://levicost.com]brand levitra for sale online[/url] Amoxicillin Diaper Rash Gentamicin [url=http://viaprices.com]buy viagra online[/url] Retail Price Of Levitra Drugs [url=http://by-cheap-viagra.viasample.com]By Cheap Viagra[/url] Levitra Abbigliamento On Line Finasteride Mail Order Virginia Beach [url=http://cialcheap.com/order-generic-cialis.php]Order Generic Cialis[/url] Vytorin Keflex Joint Pain [url=http://levitra-20mg-price.leviorder.com]Levitra 20mg Price[/url] Cialis Et Ordonnance Cialis Dolor De Piernas [url=http://levitra-tab.levitab.com]Levitra Tab[/url] Priligy Vs Zoloft Viagra Junge [url=http://levicost.com]bayer generic generic levitra 100mg[/url] Propecia Inem Shipped Ups Finasteride [url=http://bpdrugs.com/tadalafil-20mg.php]Tadalafil 20mg[/url] Acquista Viagra In Italia Propecia What Is Stranger Than Flagyl [url=http://generic-cialis-cheapest.cial5mg.com]Generic Cialis Cheapest[/url] Cost Of Cialis Vs Viagra Canadian Mall Pharmacy [url=http://best-levitra-price.buylevi.com]Best Levitra Price[/url] Propecia Hipertension Priligy Ricetta Medica [url=http://generic-sildenafil.via100mg.com]Generic Sildenafil[/url] Propecia Patentablauf Cialis Ricetta [url=http://cialusa.com]viagra cialis[/url] Healthy Male Viagra Reviews Augmentin Es Amoxicillin [url=http://leviprix.com/levitra-pills.php]Levitra Pills[/url] Levitra 40mg Bulk Prices Commander Lasix Ou Furosemide [url=http://cialcost.com/cialis-cost.php]Cialis Cost[/url] Amoxicillin Abscess Dosage Viagra Farmacia Comprar [url=http://mail-order-levitra.buylevi.com]Mail Order Levitra[/url] Proscar Mujeres Propecia Combivent Respimat Price [url=http://costofvia.com/viagra-online.php]Viagra Online[/url] Definicion De Propecia Amoxicillin Use For Canine Ibd [url=http://viasamples.com/where-to-order-viagra.php]Where To Order Viagra[/url] Where Can I Buy Viagra In Amoxicillin 500mg Dosing [url=http://cial40mg.com/cialis-online-cs.php]Cialis Online Cs[/url] Mexican Pharmacies Amoxicillin Overnight Shipping Baclofene Sevrage [url=http://dprixe.com]farmacie a san marino levitra bayer[/url] Signs Of Amoxicillin Overdose Achat Kamagra France [url=http://buy-generic-cialis.cial5mg.com]Buy Generic Cialis[/url] purchase accutane online Que Es La Cialis Y Para Que Sirve [url=http://best-viagra-online.via100mg.com]Best Viagra Online[/url] Zithromax Pills Children Levitra Generic [url=http://cialis.cialpills.com/cialis-cheap.php]Cialis Cheap[/url] Healthymale Cephalexin Or Zythromax [url=http://bestlevi.com/levitra-pills-online.php]Levitra Pills Online[/url] Cvs Pharmacy Viagra Price Unsecured personal loans are available to everyone with at least a fair credit score you do not have to be a homeowner to apply. [url=http://fastmoneyfor.com]small loans[/url] For details questions or concerns regarding your loan please contact your lender directly.Viagra 25mg Filmtabletten 4 Stuck [url=http://cialbuy.com]cialis[/url] Gsc.Tab 0 Amoxicillin Images [url=http://cial40mg.com/generic-cialis-pricing.php]Generic Cialis Pricing[/url] Side Effects Of Zithromax Fluconazole Buy Cheap [url=http://cialusa.com]cialis[/url] Cialis By Mail Amoxicilina Antibiotic [url=http://brandcial.com/order-cialis-tablets.php]Order Cialis Tablets[/url] Kamagra Jelly Online Uk Ward Picture [url=http://genericvia.com/buy-viagra-online.php]Buy Viagra Online[/url] Acheter Cialis 10mg En Ligne Priligy Generique [url=http://levitra-order-online.buylevi.com]Levitra Order Online[/url] Cialis Pharmacie Belgique Cialis 36 Anni [url=http://cialcheap.com/cialis-on-line.php]Cialis On Line[/url] Metronidazole Truvada [url=http://cialusa.com]cialis price[/url] Cialis Modo De Empleo Comprar Levitra En Zaragoza [url=http://levitra-best-prices.levitab.com]Levitra Best Prices[/url] Zithromax Pregnancy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra