Rodzina

Odlot Jandy – będzie we własnym teatrze strajkować za aborcją

_mw_janda_wcKrystyna Janda postanowiła przyłączyć się w poniedziałek do strajku kobiet z powodu protestu ws. aborcji. Odwołała swój spektakl „Maria Callas” w Teatrze Polonia i prosi widzów o zrozumienie. Opowiada również w mediach, że – Dwa razy gdyby nie pomogli mi lekarze z ciążą – to bym nie żyła.

– Szanowni Widzowie, bardzo mi przykro, muszę zawiadomić że 3 października 2016 roku, nie zagram spektaklu „ Maria Callas. Master Class”. Postanowiłam solidarnie przyłączyć się do jednodniowego Strajku Kobiet Polskich, zorganizowanego w proteście przeciwko zamachowi na ich życie, prawa i wolność. Proszę o zrozumienie. Kasy teatrów będą zwracać pieniądze za bilety, oczywiście pracownicy Fundacji postarają się zadzwonić do tych z Państwa, którzy mają bilet na ten dzień i zaproponować także inne terminy, jak zwykle w takich wypadkach. Wysyłam pozdrowienia i ukłony. Proszę o zrozumienie. – napisała Janda na Facebooku.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

155 komentarzy

155 Komentarzy

 1. Gocha

  29 września 2016 at 17:09

  To babsko nawet na stare lata nie zmądrzało. Ja ją rozumiem, że musi się rozgrzeszyć jako aborcjonistka, bo sama takiego morderczego czynu dokonałam za czasów komuny. Moje życie i dziecka było ponoć zagrożone, bo krótko po cesarskim a i jeszcze konflikt serologiczny. Tym się sugerowałam dokonując mordu swojego dziecka. Ale to nie prawda, było to dla mnie wygodne! Do dziś żałuję i wstydzę się przed samą sobą i przed Bogiem!
  Głupia Jando potrząśnij ponownie głową i zacznij myśleć. Poszukaj nowego filmu z momentu poczęcia – tam znajdziesz iskrę, która to życie wzbudza.

  • Adam

   30 września 2016 at 11:19

   Jak jej durny Kaczyński daje pieniądze „za nic” to może strajkować, ma za co.

   • panMarek

    2 listopada 2016 at 23:35

    Ma za co uprawiać teatrzyk piątej klepki.
    Dokładnie.

 2. hansje

  29 września 2016 at 18:54

  Jandę w którymś momencie definitywnie wypier..rzuciło, proszę pana, na zakręcie i już tam pozostała, czyli w krzakach…
  Yntelygencja, psiakrew, celebrycka, we łbach ponasrywane beznadziejnie i nieuleczalnie…

 3. Adam

  29 września 2016 at 19:36

  Janda to lewactwo.

 4. Soroka

  29 września 2016 at 19:59

  Ciekawe czy płaci podatek od działalności gospodarczej tak jak zwykli Polacy?

 5. klioes vel pislamista

  29 września 2016 at 20:39

  Baba odplynela…

 6. Tomek

  29 września 2016 at 21:22

  Odpłynęła to ta laska z Ordo Iuris, która uważa, że nie wolno przerwać ciąży jak zagrożone jest życie kobiety. Oj, bardzo odpłynęła…

 7. Jolka

  29 września 2016 at 22:09

  @ Tomek – nie kłam!
  zawsze i za wszelką cenę ratuje się życie kobiety – godząc się nawet ze smutnym faktem, że życie dziecka może być bardziej zagrożone…że dziecko może nie przeżyć…że będzie musiało „zapłacić” swoją śmiercią za ratowanie życia matki! Ale to jest coś zupełnie innego niż ZABIJANIE dziecka! Może się nie udać uratowanie i matki i dziecka….
  Zdarza się, że czasem matka prosi lekarza, żeby ratował życie dziecka, narażając ją nawet na śmierć! Ale takiego heroizmu NIKT NIE WYMAGA od kobiet!

  • Tomek

   29 września 2016 at 23:13

   Jolka, niestety, ale to ty kłamiesz, albo być może po prostu nie znasz tego projektu, przedstawiciele Ordo Iuris wprowadzili cię w błąd? Dokonanie aborcji, zgodnie z tym projektem, kiedy zagrożone jest życie matki jest zawsze uznawane za przestępstwo. Jedynie, lekarz może nie być pociągnięty do odpowiedzialności jeżeli zapobiega BEZPOŚREDNIEMU zagrożeniu życia. Taka konstrukcja przepisu fachowo nazywa się kontrapunktem. Identyczny przepis mamy przy tzw. obronie koniecznej – można nieponosić odpowiedzialności, jak odpiera się BEZPOŚREDNI zamach na swoje życie. Czyli, możesz np zastrzelić napastnika, który wszedł ci do domu i właśnie mierzy do ciebie z pistoletu. Ale nie możesz już zastrzelić takiego napastnika, jak widzisz, że idzie ulicà z bronią do twoich drzwi, żeby cię zabić. Bo to nie jest BEZPOŚREDNIE zagrożenie. I tak samo działałby ten przepis w projekcie Ordo Iuris – np leczenie kobiety chorej na raka będzie przestępstwem, bo może zagrożenie nie było bezpośrednie. A jak się stanie bezpośrednie, to może być dla niej za późno. Kiedy będzie wiadomo, że kobieta może ciąży nie przeżyć, przez taki przepis lekarz będzie czekał do ostatniej chwili, bo jak wykona aborcję za wcześnie, to pójdzie siedzieć. Rozumiesz już, o co chodzi, czy mam dalej tłumaczyć?

   • Adam

    30 września 2016 at 11:22

    Tomuś, nie piskaj.

    • Tomek

     30 września 2016 at 16:53

     Nie piskam:) Tłumaczę po prostu Adasiu takim niedouczonym ludziom jak ty, którym się nawet tej ustawy nie chce przeczytać, a p…..ą farmazony na forum, co w tym projekcie jest.

 8. frate

  30 września 2016 at 01:56

  DO GAZU PODŁA KANALIO W OBRONIE ŻYDÓW A NIE MORDOWAĆ DZIECI!!!

 9. Myshak

  30 września 2016 at 12:03

  Puki sie nie bedzie nazywac aborcji morderstwem tak dlugo ten problem nie znajdzie rozwiazania!!!!!

 10. zjs

  30 września 2016 at 15:16

  Swego czasu komedianci objeżdżali kraj wozami jak Cyganie i na rynkach miast zabawiali gawiedź sztuczkami i łzawymi historiami. Teraz uzyskali w merdiach status „elity kulturalnej” narzucającej gawiedzi określony punkt widzenia. Jedno pozostało niezmienne. Poziom intelektualny komediantów. Janda to typowy przykład.

 11. Małgosia

  30 września 2016 at 19:58

  Tak lubiłam panią Krystynę kiedy grała dzielne kobiety walczące w słusznej sprawie, ale sprawa którą popiera teraz jest zaprzeczeniem ideałów które przypisywaliśmy kiedyś jej bohaterkom. To trochę tak jakby dziewczyna z człowieka z marmuru po przerwaniu ciąży przeszła na stronę byłego wroga. A przecież miłosierdzie Boże pozwala się nam podnieść i nie wpaść na ścieżkę eskalacji przestępstwa, kiedy to przestępstwo jedno pociąga za sobą następne. To następne to jest w przypadku pani Jandy konfirmacja swoim nazwiskiem demoralizacji młodzieży.

 12. Helena

  10 października 2016 at 19:38

  Pani Jando miałąm Pania za mądrą Kobiete , poważna dobrą aktorke . A okazało się że nawet ze względu na wiek nie wygłupiała by sie i nie robiła z siebie podziwowiska .Zapewne znajac Panią bedzie Pani chciała mieć kiedyś po latach jakąs reputacje ,ale na reputacje trzeba sobie zapracowac nie tylko rolą w teatrze . ale równiez życiem . Nie wiem czy byłaby pani do tego stopnia zdegenerowaną kobietą ze zabiła by pani swoje nienarodzone dziecko.Nie jest pani niewykształcona osoba i bardzo dobrze pani wie i widzi i słyszy ze ciaza to nie nie jest jak myślą osoby niewykształcone nic nie umiejace myślę ze nawet czytać za bardzo nie potrafia ,bo0 gdyby ktoraś znich straciła dziecko albo umiała czytac pisac to na dzien dzisiejszy jest tak duzo ze srodowisk naukowych roznych publikacji , zdjec i filmow i wiemy ze od pierwszych niemalze dni dziecko sie rozwija w każdej matce , a nikt z nas nie ma prawa do zabijania .Każde zabójstwo jest karalne a tym bardziej zabojstwo na istotce ktora sama sie nie obroni. Dlaczego zabijac niewinne istoty mozna przeciez zabic siebie skoro nic mi sie w zyciu nie podoba po co mam niszczyć czyjes istnienie moge zwyczajnie sieie zabic i bede szczęsliwa nie bede musiała wybierac.

 13. klioes vel pislamista

  26 października 2016 at 21:10

  Arcydzieło


  Katole stwierdzą, że mnie pogięło.
  A ja widziałem to arcydzieło!
  Festiwal premier (pra-!) wielu oszczy,
  A ja na dworzec i do Bydgoszczy!
  „Obecnie sztuka tendecji nie ma
  Się definiować…” – To info. Drzema…
  Za to w teatrze już nie chrapałem.
  Rozbudzał kontakt mnie z gołym ciałem!

  Gdy pociągiem „pierdolino”
  (Dotowanym ino, ino)
  Na permorfans dotowany mknę,
  Zapominam o zasiłku
  I mam polską flagę w tyłku,
  Bo pokonać w Polsce faszyzm chcę!

  Najpierw dziewiątka weszła golasów,
  Nucąc kolędę. (Jest znakiem czasów
  Że po niemiecku. Bo przedstawienie
  Ma cel: faszyzmu w Polsce zwalczenie!)
  Cud: „Nasza przemoc i wasza przemoc”
  Przemogła moją ostatnio niemoc.
  Gdy goły, niby święty turecki,
  Chrystus do babskiej dobrał się niecki…

  Gdy pociągiem „pierdolino”…

  Ale nie będę dziś opowiadać
  Wszystkiego… Nie wiem wciąż, jak poskładać
  Mam polską flagę – jak muzułmanka,
  Co ją zmieściła t a m – mimo wianka!
  To znaczy mimo islamskiej chusty,
  Zanim ją zgwałcił ten Chrystus tłusty.
  (To znaczy chudy, lecz potłuszczony.
  Bo krzyż z kanistrów miał postawiony.)

  Gdy pociągiem „pierdolino”…

  Właśnie z kanistrów krzyżozstąpienie
  Poprzedza finał, czyli zgwałcenie
  Tej muzułmanki, co polską flagę
  Trzymała w d… Cenię odwagę.
  Ale nie mogłem, jak performerka,
  Wepchnąć ją sobie. Za duża ścierka?
  Gdy wytrzeźwiałem, pojąłem: Och wy!
  Przecież wyjęła ją sobie z pochwy.

  Gdy pociągiem „pierdolino”…

  Urząd zasiłek może pozwoli
  Brać mi wciąż. Tyłek już mnie nie boli.
  Ale mnie boli, że umajony
  Tęczami Poznań jest oddalony!
  Tam nowa sztuka nową dotację
  Dostała. Co tam, idę na stację!
  Faszystów flaga tkwi w moim ciele…
  Wrócę, opowiem o arcydziele!

  Gdy pociągiem „pierdolino”…

 14. Earnest Nigon

  29 stycznia 2017 at 05:24

  Best gym in San Diego

 15. Tommie Landess

  29 stycznia 2017 at 05:28

  Dr. Oz phytoceramides

 16. Clora Henricks

  29 stycznia 2017 at 05:28

  The warfighters series

 17. Arnoldo Locus

  29 stycznia 2017 at 05:35

  pornography chelsea ferguson

 18. Shawnta Gressman

  29 stycznia 2017 at 10:08

  Electrician Brisbane

 19. $100 week

  30 stycznia 2017 at 18:46

  Keep up the excellent piece of work, I read few posts on this internet site and I conceive that your web site is rattling interesting and has got lots of superb information.

 20. Would you be interested in exchanging links?

 21. This really answered my problem, thank you!

 22. Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 23. Medical Devices Interfacing Qatar

  5 lutego 2017 at 03:58

  After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 24. bileti do moskva

  5 lutego 2017 at 17:07

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 25. fanatics promo code

  6 lutego 2017 at 04:54

  Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Thank you!

 26. Авторадиатори ремонт

  14 lutego 2017 at 15:40

  I’d have to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 27. Reyes Corbell

  19 lutego 2017 at 18:18

  Criminal Lawyer

 28. Frederic Lagman

  20 lutego 2017 at 11:44

  My spouse and i felt absolutely satisfied Emmanuel could do his preliminary research through the ideas he obtained through the site. It’s not at all simplistic just to always be offering guides which often others have been making money from. And we all recognize we now have you to be grateful to for that. The main explanations you’ve made, the straightforward web site navigation, the friendships you help to engender – it is mostly extraordinary, and it’s really assisting our son and us understand that article is excellent, which is truly important. Thanks for everything!TubeSync

 29. Anne

  20 lutego 2017 at 13:19

  some times its a pain in the ass to read what people wrote but this website is really user friendly! .EBestWebHost

 30. Freddie Klice

  20 lutego 2017 at 16:14

  Would you be occupied with exchanging hyperlinks?CosmosEntertainment

 31. fishing tips

  20 lutego 2017 at 18:39

  Aw, this was a really nice post. In idea I wish to put in writing like this additionally – taking time and precise effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and on no account appear to get something done.

 32. Darcel Havard

  21 lutego 2017 at 03:58

  My husband and i have been so satisfied Edward could finish up his web research with the precious recommendations he made from your own web site. It is now and again perplexing to just happen to be making a gift of guidance that many some people might have been selling. So we remember we’ve got the website owner to thank for that. The most important illustrations you made, the simple blog navigation, the friendships you can help engender – it is everything excellent, and it is letting our son in addition to our family imagine that this subject is brilliant, which is pretty serious. Thanks for the whole thing!

 33. navy blue fascinator clip

  21 lutego 2017 at 14:35

  Some really excellent content on this web site, thank you for contribution. „It is not often that someone comes along who is a true friend and a good writer.” by E. B. White.

 34. Teodoro Bretthauer

  22 lutego 2017 at 07:13

  france inverse

 35. Carole Olde

  22 lutego 2017 at 08:35

  Skup zlota Bemowo

 36. Dee Hollinsworth

  22 lutego 2017 at 08:55

  logo quiz answers for iphone level 2

 37. tummy tuck

  23 lutego 2017 at 23:41

  I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Proceed to keep up the excellent operate. I just extra up your RSS feed to my MSN News Reader. In search of ahead to studying extra from you in a while!…

 38. Nice post. I learn something harder on various blogs everyday. It will always be stimulating to learn to read content using their company writers and use something from their store. I’d prefer to use some together with the content in my weblog whether or not you do not mind. Natually I’ll supply you with a link on your web blog. Thank you sharing.

 39. Myrtle Heaivilin

  24 lutego 2017 at 00:18

  I love examining and I conceive this website got some genuinely useful stuff on it! .CosmosEntertainment

 40. Anthony Elroy

  24 lutego 2017 at 00:24

  This actually answered my drawback, thanks!CosmosEntertainment

 41. Rachelle Edmondson

  24 lutego 2017 at 02:32

  There’s noticeably a bundle to learn about this. I assume you made certain nice factors in features also.

 42. Marsha

  24 lutego 2017 at 04:17

  Lovely just what I was looking for.EBestWebHost

 43. Tommy Poinson

  24 lutego 2017 at 07:32

  wohh exactly what I was looking for, thankyou for putting up.CosmosEntertainment

 44. Douglas Dedo

  26 lutego 2017 at 02:46

  You can certainly see your expertise in the work you write. The sector hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 45. turquoise fascinator

  1 marca 2017 at 17:24

  I keep listening to the rumor talk about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

 46. salt water chlorinator - breeze 540

  3 marca 2017 at 07:12

  Excellent, I’m happy to see this content on the internet

 47. Ambulance Services Management Qatar

  4 marca 2017 at 18:14

  There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 48. Registration and Enquiry Qatar

  4 marca 2017 at 19:42

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 49. Roberto Mesenbring

  5 marca 2017 at 00:07

  I’m excited to discover this great site. I need to to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely enjoyed every bit of it and I have you bookmarked to look at new things on your blog.

 50. google:suggestrelevance

  5 marca 2017 at 07:15

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 51. bijuteri online satış toptan

  5 marca 2017 at 13:47

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 52. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is needed on the web, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet!

 53. WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 54. meme kanseri icin muayene

  7 marca 2017 at 04:20

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 55. imlive.com

  7 marca 2017 at 17:20

  Those are yours alright! . We at least need to get these people stealing images to start blogging! They probably just did a image search and grabbed them. They look good though!

 56. Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 57. kendi basina meme muayyenesi

  8 marca 2017 at 16:12

  Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 58. There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 59. евтини парфюми 15 лв

  10 marca 2017 at 15:21

  You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will go along with with your website.

 60. Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I’ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 61. sneakers buy online

  11 marca 2017 at 04:38

  I’m extremely pleased to uncover this site. I want to to thank you for your time due to this wonderful read through!! I certainly liked every bit of it and i also have you book marked to examine out new issues on your world wide web internet site

 62. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 63. айфел парфюм

  11 marca 2017 at 11:50

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 64. WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 65. айфел парфюм

  11 marca 2017 at 12:36

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 66. footwear online shopping for women

  12 marca 2017 at 08:37

  I love studying by means of an write-up that can make guys and females feel. Also, thanks for enabling for me to comment!

 67. айфел парфюм

  12 marca 2017 at 10:04

  I’m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 68. айфел парфюм

  12 marca 2017 at 17:17

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 69. Carolin Boekelman

  14 marca 2017 at 12:10

  Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog based upon on the same topics you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors would value your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.

 70. Odell Gisondi

  14 marca 2017 at 15:40

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Bless you!

 71. Shannon Tolayo

  14 marca 2017 at 15:43

  Very nice post and right to the point. I am not sure if this is really the best place to ask but do you guys have any ideea where to hire some professional writers? Thx 🙂

 72. cheap shoe websites

  16 marca 2017 at 07:51

  Hi, just wished to mention, I appreciated this weblog post. It was valuable. Keep on posting! Also check out my web website; ครีมหน้าขาว

 73. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 74. WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 75. top cam sites

  17 marca 2017 at 13:37

  Your style is so unique compared to many other people. Thank you for publishing when you have the opportunity,Guess I will just make this bookmarked.2

 76. lady shoe store

  18 marca 2017 at 01:16

  Hey, you employed to compose magnificent, but the final couple of posts have been kinda boring… I miss your great writings. Past numerous posts are just a little bit out of track! come on!

 77. Telemedicine Qatar

  18 marca 2017 at 16:35

  Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 78. бижутерия 2016

  18 marca 2017 at 20:27

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 79. An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 80. In-patient ADT Management Qatar

  19 marca 2017 at 07:17

  Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 81. WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 82. very nice post, i certainly love this website, keep on it

 83. top cam sites

  20 marca 2017 at 04:30

  Everything is very open and very clear explanation of issues. was truly information. Your website is very useful. Thanks for sharing.

 84. айфел парфюм

  20 marca 2017 at 18:56

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 85. eyfel parfum

  20 marca 2017 at 20:21

  Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 86. silver lace fascinator

  21 marca 2017 at 00:20

  I really like your writing style, wonderful information, appreciate it for posting : D.

 87. айфел парфюм

  21 marca 2017 at 14:11

  Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 88. men footwear online shopping

  21 marca 2017 at 20:43

  I’m incredibly pleased to uncover this internet site. I want to to thank you for your time due to this great read through!! I absolutely liked every bit of it and i also have you guide marked to verify out new issues on your internet web site

 89. айфел парфюм

  21 marca 2017 at 21:29

  Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 90. айфел парфюм

  22 marca 2017 at 00:05

  There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 91. айфел парфюм

  22 marca 2017 at 08:53

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 92. айфел парфюм

  22 marca 2017 at 15:08

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 93. ейфел парфюм

  22 marca 2017 at 17:29

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 94. cream fascinator new look

  23 marca 2017 at 19:23

  Hi, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 95. content samurai videos

  24 marca 2017 at 15:51

  I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..

 96. Marion Lierz

  24 marca 2017 at 15:54

  Strong blog. I acquired several nice info. I?ve been keeping a watch on this technology for a few time. It?utes attention-grabbing the method it retains totally different, however many of the primary components remain a similar. have you observed a lot change since Search engines created their own latest purchase in the field?

 97. Travel

  24 marca 2017 at 23:12

  Zune and iPod: Greatest us residents review the Zune in direction of the Contact, but when seeing how slender and incredibly very low and light-weight it is, I take into consideration it to be a instead distinctive hybrid that combines properties of either the Touch and the Nano. It truly is amazingly colourful and attractive OLED show is a little bit smaller than the contact screen, but the player itself feels quite a bit smaller and lighter. It weighs concerning 2/3 as significantly, and is appreciably scaled-down in width and height, while becoming accurately a hair thicker.

 98. Web Design

  25 marca 2017 at 03:26

  The Zune concentrates upon becoming a Moveable Media Player. Not a website browser. Not a game machine. Potentially inside of the long term it’s going to do even superior in just all those areas, nevertheless for already it truly is a very good route to set up and hear to your new music and flicks, and is without peer within just that regard. The iPod’s rewards are its internet viewing and programs. If those stable added compelling, potentially it is your perfect final decision.

 99. beige and cream fascinators

  25 marca 2017 at 09:17

  Hello there, You have done a great job. I’ll definitely digg it and personally suggest to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 100. boots online shop

  27 marca 2017 at 00:48

  Hi, just wished to mention, I appreciated this weblog submit. It was helpful. Keep on posting! Also pay a visit to my web blog; ครีมหน้าขาว

 101. Millard Whatcott

  27 marca 2017 at 08:07

  self employment tax calculator Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I’ll most likely be once more to learn much more, thanks for that info.GoBizAp.com

 102. dji phantom 4 review

  28 marca 2017 at 03:18

  Thanks for your tips on this blog. Just one thing I want to say is the fact purchasing electronic devices items over the Internet is certainly not new. The truth is, in the past several years alone, the market for online consumer electronics has grown significantly. Today, you could find practically just about any electronic gizmo and product on the Internet, from cameras plus camcorders to computer pieces and gaming consoles.

 103. remote control drone

  28 marca 2017 at 03:20

  Thanks for your tips about this blog. Just one thing I want to say is purchasing consumer electronics items from the Internet is not something new. In fact, in the past decade alone, the market for online electronic devices has grown a great deal. Today, you can find practically any kind of electronic system and tools on the Internet, including cameras plus camcorders to computer parts and gaming consoles.

 104. nike outlet

  29 marca 2017 at 11:48

  I went over this website and I conceive you have a lot of wonderful information, saved to my bookmarks (:.

 105. shop clothes online

  29 marca 2017 at 13:50

  I love reading through an article that can make males and girls consider. Also, thanks for permitting for me to comment!

 106. server recycling

  31 marca 2017 at 07:31

  I’ll immediately take hold of your rss feed as I can’t to find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly permit me understand in order that I may subscribe. Thanks.

 107. bulk computer disposal

  2 kwietnia 2017 at 11:39

  I really appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again!

 108. server disposal

  2 kwietnia 2017 at 17:07

  Very interesting topic , thankyou for putting up. „If you have both feet planted on level ground, then the university has failed you.” by Robert F. Goheen.

 109. computer disposal companies

  2 kwietnia 2017 at 17:45

  Hello, you used to write magnificent, but the last several posts have been kinda boring… I miss your great writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

 110. intrepid travel sailing burma

  3 kwietnia 2017 at 18:54

  Zune and iPod: Maximum us residents look at the Zune toward the Contact, still following viewing how thin and surprisingly lower and light it is, I try it in direction of be a rather unique hybrid that combines properties of the two the Contact and the Nano. It’s rather vibrant and lovely OLED screen is a little scaled-down than the contact screen, still the player itself feels relatively a little bit more compact and lighter. It weighs around 2/3 as significantly, and is substantially lesser in just width and top, though getting precisely a hair thicker.

 111. Julio Canul

  3 kwietnia 2017 at 23:57

  cheap online shoe stores for men

 112. intrepid travel sailing reviews

  4 kwietnia 2017 at 19:42

  Zune and iPod: Optimum persons compare the Zune to the Touch, still soon after seeing how skinny and astonishingly minor and light it is, I acquire it in direction of be a quite special hybrid that combines features of possibly the Contact and the Nano. It really is unbelievably colourful and gorgeous OLED show is marginally scaled-down than the touch screen, yet the participant alone feels fairly a little bit smaller and lighter. It weighs above 2/3 as substantially, and is substantially smaller sized in width and peak, When staying merely a hair thicker.

 113. laptop recycling

  5 kwietnia 2017 at 14:53

  I gotta bookmark this website it seems very useful invaluable

 114. it disposal

  5 kwietnia 2017 at 15:33

  You have brought up a very superb points , thanks for the post.

 115. golf travel and resorts

  6 kwietnia 2017 at 01:20

  If you’re nonetheless upon the fence: get your favourite earphones, brain down in direction of a Ideal Invest in and request in direction of plug them into a Zune then an iPod and see which a person seems improved in the direction of on your own, and which interface generates oneself smile additional. Then you may notice which is immediately for yourself.

 116. data cente equipment recycling

  6 kwietnia 2017 at 04:45

  Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thanks for lunch! „Not only is the universe stranger than we imagine, it is stranger than we can imagine.” by Sir Arthur Eddington.

 117. laptop recycling

  6 kwietnia 2017 at 09:27

  Wonderful site. A lot of helpful info here. I’m sending it to several buddies ans additionally sharing in delicious. And certainly, thanks on your effort!

 118. laptop recycling

  6 kwietnia 2017 at 10:07

  I like this blog very much, Its a real nice berth to read and get information. „There is no exercise better for the heart than reaching down and lifting people up.” by John Andrew Holmes.

 119. sports fishing tips

  7 kwietnia 2017 at 07:23

  This is becoming a bit additional subjective, yet I much prefer the Zune Current market. The interface is colourful, contains far more aptitude, and some neat features which include ‚Mixview’ that allow you suddenly see similar albums, audio, or other people very similar towards what you might be listening to. Clicking on just one of those will centre on that item, and another preset of „neighbors” will arrive into look at, allowing on your own toward navigate close to studying via comparable artists, tunes, or users. Chatting of end users, the Zune „Social” is on top of that perfect enjoyment, letting on your own identify other folks with shared preferences and becoming buddies with them. Yourself then can pay attention to a playlist built centered on an amalgamation of what all your good friends are listening in the direction of, which is moreover exciting. All those concerned with privacy will be relieved towards understand on your own can prevent the public against looking at your specific listening patterns if oneself consequently select.

 120. computer equipment disposal

  10 kwietnia 2017 at 03:14

  Some truly nice and utilitarian information on this website, as well I believe the pattern has wonderful features.

 121. computer equipment recycling

  10 kwietnia 2017 at 03:53

  I’ve recently started a web site, the information you provide on this website has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. „The inner fire is the most important thing mankind possesses.” by Edith Sodergran.

 122. fake oakley sunglasses|cheap fake oakleys}

  14 kwietnia 2017 at 12:15

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 123. nfl hats|cheap mlb hats|cheap nba hats}

  14 kwietnia 2017 at 13:49

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 124. server disposal

  16 kwietnia 2017 at 03:09

  Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 125. it disposal

  16 kwietnia 2017 at 07:51

  Very interesting info!Perfect just what I was looking for!

 126. datacentre equipment disposal

  16 kwietnia 2017 at 08:29

  Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 127. Jake Strickler

  17 kwietnia 2017 at 06:23

  Me gusta mucho tu post! Está bien redactado y los contenidos son fáciles de entender… seguiré las publicaciones de esta web porque están buenísimas!

 128. Morris Samuelson

  17 kwietnia 2017 at 07:02

  Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly comeback. que es el acne

 129. Myrna Osinski

  19 kwietnia 2017 at 03:54

  Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog based on the same information you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my visitors would enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 130. golf travel and resorts

  19 kwietnia 2017 at 08:49

  Sorry for the enormous review, however I’m exceptionally loving the clean Zune, and count on this, as properly as the excellent evaluations some other human beings incorporate written, will assist oneself determine if it is the instantly final decision for on your own.

 131. golf travel and resorts

  19 kwietnia 2017 at 14:19

  Apple currently includes Rhapsody as an app, which is a great start off, however it is previously hampered by way of the incapacity to shop domestically upon your iPod, and is made up of a dismal 64kbps little bit price. If this adjustments, then it will fairly negate this comfort for the Zune, yet the 10 audio for each thirty day period will still be a large plus within Zune Pass’ like.

 132. Gus Kramer

  20 kwietnia 2017 at 12:08

  A further issue is that video gaming has become one of the all-time largest forms of fun for people of every age group. Kids have fun with video games, and also adults do, too. The XBox 360 is just about the favorite gaming systems for many who love to have a huge variety of video games available to them, along with who like to learn live with other individuals all over the world. Many thanks for sharing your notions.

 133. sports apparel sports

  21 kwietnia 2017 at 01:53

  The fresh new Zune browser is surprisingly very good, nevertheless not as Terrific as the iPod’s. It performs properly, however isn’t as instant as Safari, and is made up of a clunkier interface. If on your own at times software on making use of the world wide web browser that is not an issue, however if you might be building in the direction of examine the world-wide-web alot towards your PMP then the iPod’s greater screen and much better browser may well be important.

 134. online defensive driving course.

  21 kwietnia 2017 at 07:57

  Via my investigation, shopping for technology online may be easily expensive, nevertheless there are some how-to’s that you can use to help you get the best deals. There are constantly ways to obtain discount bargains that could help make one to come across the best electronic devices products at the smallest prices. Great blog post.

 135. Lesley Birchard

  21 kwietnia 2017 at 11:14

  prom shoes

 136. Click the Following Internet Site

  21 kwietnia 2017 at 18:55

  Greetings from Carolina! I’m bored at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent blog!

 137. the airline travel

  21 kwietnia 2017 at 19:39

  Involving me and my spouse we’ve owned a lot more MP3 avid gamers in excess of the several years than I can depend, which includes Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the closing couple of years I’ve solved down in direction of a single line of gamers. Why? Given that I was satisfied to uncover how well-designed and exciting towards employ the underappreciated (and commonly mocked) Zunes are.

 138. Lahoma Amboise

  22 kwietnia 2017 at 02:51

  sandals shopping

 139. the green real estate

  22 kwietnia 2017 at 19:48

  The fresh new Zune browser is shockingly positive, still not as positive as the iPod’s. It functions properly, nevertheless is not as fast as Safari, and has a clunkier interface. If your self often plan on working with the internet browser that’s not an issue, however if you’re creating in direction of study the web alot from your PMP then the iPod’s larger exhibit and greater browser may be major.

 140. It’s laborious to seek out educated individuals on this topic, but you sound like you already know what you’re speaking about! Thanks

 141. the travel and leisure

  23 kwietnia 2017 at 10:51

  I will devices this evaluate towards Two designs of people: latest Zune homeowners who are looking at an enhance, and us citizens attempting in direction of determine involving a Zune and an iPod. (There are other avid gamers significance thinking of out there, such as the Sony Walkman X, but I expect this features on your own plenty of information to deliver an aware determination of the Zune vs players other than the iPod line as well.)

 142. айфел парфюм

  23 kwietnia 2017 at 18:43

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 143. Zachariah Wheary

  23 kwietnia 2017 at 18:47

  Es maravilloso leer posts como este en interntet. Este post es fiel a la verdad y por ello merece la pena leerlo.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra