Z zagranicy

Pierwsza „ukraińska” recenzja „Wołynia” stekiem bredni

ukrainska-recenzja-wolynia2Czytając słowa napisane przez ukraińskiego dziennikarza na temat obejrzanego przez niego filmu „Wołyń” dostrzega się próbę egzaminowania reżysera z neobanderowskich kalek propagandowych. A przecież reżyser wziął sobie za cel ich rozmontowywanie.

Po raz kolejny wraca problem poziomu ukraińskich intelektualistów. I pojawia się on przy okazji pierwszej recenzji filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Nie powinno się raczej z tego śmiać, choć czasem powstrzymanie się jest trudne, bo to społeczna tragedia. Nie będzie prawdą, że wśród Ukraińców nie ma inteligentnych ludzi, toteż na dość fałszywym cynizmie własnej dumy i pychy hodować nie warto. Problemem jest co innego, to co przez lata tkwiło i w naszym salonie na Ukrainie jest większe. To poziom służalczości elit. Ta właśnie służalczość sprawia, że gotowi oni są powtarzać linię najsilniejszego i za pomocą najgłupszych wynurzeń pseudointelektualnych tę linię usprawiedliwiać. Głównym powodem jest tu strach przed utratą pozycji, ostracyzmem, lub czymś jeszcze gorszym.

Drugim ich problemem jest pycha, świadomość, iż w biednym społeczeństwie ukraińskim to oni zajmują piękne korytarze niczym arystokracja w Wersalu. Kompletnie odcięta od ludu. Oczywiście najprostszym sposobem jest rozdawanie ludowi czegoś co go zajmie, bo chleba rozdać nie mogą. I w tym wypadku jest to nacjonalizm ukraiński, którego dysponentom są właśnie zhołdowani. Cóż się jednak im dziwić – skoro i w Polsce ci sami ciągnący za sznurki znaleźli niewolników. Ci w Polsce, choć wypowiadają się w sposób gadzinowy, robią to odrobinę inteligentniej, ale to tylko ze względu na to, że są bardziej oddaleni od Mordoru, któremu służą. Przy tym spotykani inteligentni Ukraińcy, którzy Polakom nie ustępują dokładnie w niczym, a którzy mają odwagę przyjąć prawdę pełnią zazwyczaj funkcje poboczne.

W Polsce osoby usprawiedliwiające UPA dostawały stypendia Gaude Polonia, takie jak Andrij Lubka, atakujący Wojciecha Smarzowskiego, Oleksander Bojczenko operujący takim samym systemem myślowym, czy otrzymująca Angelusy i wysokie nagrody pieniężne Oksana Zabużko. Ta ostatnia pani – witana była jak królowa na deskach Teatru Polskiego. Anonsował ją zaś, a jakże – sam Adam Michnik. Warto jak zawsze przypomnieć, iż w swojej literaturze, prócz wybielania UPA, nazwała ludobójstwo dokonane na Wołyniu (nie wspominając o mordowanych mieszkańcach pozostałych trzech województw) wielkim świniobiciem. Otóż takie osoby były nagradzane w naszym kraju, jak gdyby stanowił on jakieś Generalne Gubernatorstwo. Niemcy kręcili w tamtych czasach Heimkehr. I w tamtym propagandowym filmie fabularnym potrzebowali polskich aktorów, toteż przekaz maistreamu był taki, a nie inny – zawsze pod pozorem polskiego dobra. Zresztą rozstrzeliwanych Polaków mordowano za zamach na „dzieło odbudowy Generalnego Gubernatorstwa”.

To ostatnie miało być jakąś namiastką Polski. Wszystko zawsze – w sposób gadzinowy – przeciwnik, który jakimś sposobem zdobył władzę nad Polakami ilustruje ich dobrem. I z tego powodu rozdawano stypendia Ukraińcom o poglądach nacjonalistycznych. A nawet jeśli nie byli to Ukraińcy których one charakteryzują – to w Polsce trafiali na studiach pod skrzydła odpowiednich ludzi. Ludzi, którzy mienili się często polskimi intelektualistami, tymczasem byli sprzedani. Ci Ukraińcy nie musieli wcale zaraz trafiać pod skrzydła prezesa Związku Ukraińców w Polsce – Piotra Tymy, dla którego ludobójcza tzw. Ukraińska Powstańcza Armia będzie zawsze formacją bohaterską. Nikomu z polskich władz nie zależało na inteligentnych Ukraińcach, którzy gotowi są zmierzyć się z prawdą.

Jednak o czym tu pisać jeśli w naszym kraju osoby, które charakteryzowały się przywiązaniem do wartości wyższych były traktowane jak zło konieczne, jak niepewny kłopot, a nie coś co trzeba strzec niczym skarbu. Patriotyzm, miłość do Ojczyzny pozbawiona nienawiści do innych, choć dająca oczywisty priorytet swoim – nie była w cenie. Ludzi tych wrzucano propagandowo do jednego worka z radykałami.

Produkt szaleńczej polityki wschodniej i widz Quentina Tarantino

Tymczasem Ukraińców wrzucano do tego worka, nie tylko propagandowo, ale i realnie. Maczano ich więc w neobanderowskim brudzie. Dlatego też Jurij Banachewycz, ukraiński recenzent filmu „Wołyń”, który widział go w Polsce – jest takim właśnie produktem. Produktem wieloletniej poronionej polityki wschodniej i można ją nazwać w ten sposób tylko wtedy, gdy się uwierzy, iż w ogóle ona istniała. To już nawet nie kwestia realizacji priorytetu interesów polskich na wschodzie, to kwestia braku brania pod uwagę choćby minimalnych odruchów moralnych. I nie wspominam tu bynajmniej o moralności, która – jak mawiają w interesach się nie liczy. Mówię jedynie o zupełnie bazowych minimalnych odruchach.

Bo oddawanie na pastwę kresowych Polaków, Ukraińców, Białorusinów woła o pomstę do nieba. W naszym kraju odpowiedzialni za to ludzie zachowywali się tak jakby wierzyli w propagandę sowiecką o polskim faszyzmie, polskich panach, Białorusinach i Ukraińcach, a także koniecznemu zrozumieniu dla ich aspiracji. Gdy się zaczyna czytać recenzję Banachewycza już na samym początku w sposób tragikomiczny uderza mówienie o Smarzowskim jako o polskim Quentinie Tarantino. I nie pisze tego żaden polski gimnazjalista, lecz poważny ukraiński dziennikarz. To porównanie w zasadzie powinno powiedzieć wszystko i zilustrować brednie natychmiast. Autor nie dysponuje nawet na tyle dużym poziomem kojarzenia, by nie spostrzec, iż ten zabieg propagandowy nie tylko nie będzie skuteczny, ale i narazi go na śmieszność.

Nie jest wielkim odkryciem, iż Tarantino posługuje się przemocą oraz groteską, absurdem wręcz, która szokuje będąc swego rodzaju sztuką dla sztuki. Nie idzie za tym nieomal nic poza trzymaniem w napięciu widza, doznaniami przed ekranem. Tymczasem Smarzowski odtwarza rzeczywistość niemal komórka po komórce, bez znieczulenia, w taki sposób, iż identyczny klimat można znaleźć niekiedy jedynie w filmach o holocauście. Z tym, że holocaust takie realistyczne kino zdominował. Smarzowski potrafi stworzyć analogicznie bolesny i realny świat, opowiadając zarówno o partyzantach, eksterminowanych i szykanowanych przez komunistów Mazurach, amoralności systemu za PRL, przeżarciu przez korupcję urzędników, jak i bandytyzmie oraz mafiach.

Oddawana przez niego rzeczywistość ostrzega człowieka i boli. Poprzez pokazanie moralnej obrzydliwości, ale także piękna odwraca go ku dobrym odruchom. Przypomina widzowi o człowieczeństwie. Widać tam walki cech charakteru, które sprawiają, iż człowiek próchnieje od środka z tymi, które sprawiają, że człowiek wraz ze swoją cielesnością rozbłyska duchowo jak diament. Za Tarantino, nawet jeśli trudno odmówić mu zdolności reżyserskich nie idzie nic, absolutnie nic. Do realiów nie przywiązuje on uwagi, tyle co do przejaskrawiania, a polityczna poprawność bije niekiedy z jego ekranu.

W gruncie rzeczy bowiem cokolwiek by Quentin Tarantino nie nakręcił, jakkolwiek by nie szokował, ile okrucieństwa by nie pokazał – to zawsze docelowo chodzi o przyjemność widza i satysfakcję z obejrzenia. I to się amerykańskiemu reżyserowi udaje. Tymczasem Smarzowski ma cele o 180 stopni inne: To przemiana widza, przypomnienie mu o człowieczeństwie, o wartościach wyższych, poprzez wylanie ludzkiego moralnego bagna z ekranu. Jego bohaterowie nigdy nie są papierowi. I muszę to stwierdzić, pomimo faktu, iż nie lubię golizny na ekranie, a Smarzowski chcąc pokazać realizm – nie odżegnuje się od niej.

Bezczelność, manipulacje recenzenta i polska uległość

Sam ukraiński dziennikarz nawiązuje do słów polskiego reżysera, iż film zaczął realizować jeszcze przed Majdanem. Po czym konstatuje, iż czasy się zmieniły, także rzeczywistość, a Smarzowski „jednak nie wstrzymał prac nad filmem”. Nie wiadomo czy to zdanie świadczy po raz kolejny o jakiejś dziecinności rozumowania, czy może o neobanderowskiej bezczelności, która potrafi osiągać wyżyny w naciskach, by do niej dostosowywać. Jej oczekiwania są zawsze równie tragikomiczne, komiczne z powodu swoich oczekiwań, a tragiczne, bo niektórzy polscy politycy byli przez lata gotowi je spełniać „machając ogonami”.

Banachewycz z wypiekami na twarzy wypisuje, iż reżyser „na jednym ze spotkań wyznał, że czerpał informacje pochodzące wyłącznie ze źródeł polskich, faktycznie ignorując argumentacje strony ukraińskiej. I być może to stało się jednym z jego głównych błędów przy realizacji filmu”. Ponieważ pisarze realizujący neobanderowskie cele są manipulatorami, nie wiadomo o jakie spotkania chodzi i co reżyser dokładnie powiedział. Zabawne jest jednak co ukraiński autor rozumie najprawdopodobniej poprzez „zignorowanie argumentacji ukraińskiej”. Po pierwsze trzeba wiedzieć, iż nie chodzi o argumentację ukraińską, a jedynie neobanderowską, która usiłuje uzyskać status ukraińskiej. Po drugie nie chodzi o „ukraińską” argumentację, bo Smarzowski zdołał ją całkiem nieźle poznać. Chodzi wyłącznie o uznanie neobanderowskiego przekazu propagandowego i wciągnięciu go w kadry filmu w jak największej ilości.

Tu znów kłania się słynna banderowska, bądź neobanderowska bezczelność. Bo nawet niemieccy SS-mani nie oczekują, by konsultować z nimi filmy o ich ofiarach. Zawarcie co najmniej okienka dla poglądów neobanderowskich jest od lat uważane przez nacjonalistów ukraińskich w Polsce oraz ich przyjaciół – za zestaw obowiązkowy. Ma on być uwzględniany podczas różnych polskich przedsięwzięć, oczywiście jednostronnie. Prostym przykładem były naciski na Kancelarię Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w 2008 roku. Zmuszono te instytucje, by na przeglądowej konferencji w 65 rocznicę Ludobójstwa Wołyńsko-Małopolskiego – do historyków polskich, na wewnętrzną polską konferencję – dokooptowano dwóch historyków ukraińskich i jednego historyka z mniejszości ukraińskiej w Polsce (którego referat miał się nijak do tematu). Zabawnym było obserwować jak wymienione instytucje zganiają na siebie kto jest organizatorem. Przy czym najodważniej zachował się tu ŚZŻAK.

Tak czy inaczej dla świętego spokoju i z obawy przed atakiem salonu, tego samego, który rechotał ciągle z Śp. prezydenta i jego małżonki – organizatorzy zadecydowali o dokooptowaniu dwóch Ukraińców z zewnątrz. Na czasie nie był Marcin Wojciechowski, który jako dziennikarz Gazety Wyborczej zaatakował ich za brak obowiązkowego zestawu „Ukraińców”. De facto chodziło o ukraińskich historyków o poglądach neobanderowskich. Sam Smarzowski w pierwszym odruchu, gdy powziął zamysł o zrobieniu filmu, chciał zaprosić do współpracy reżysera ukraińskiego, który to pomysł, na szczęście dla filmowej sztuki i prawdy porzucił.

„Sam film wywołał poważne zastrzeżenia jeszcze na etapie tworzenia” – pisze ukraiński dziennikarz. Niestety robiąc to ogólnikowo nie wspomina jakie i czyje, co mogłoby być istotne. Sugeruje tu tym samym błędy, brak zgodności z rzeczywistością, pomimo iż Smarzowski konsultował to z ekspertami, o czym sam autor zdołał nawet wspomnieć. To jednak element podminowywania obrazu – tworzenie wobec niego wątpliwości czytelników. Tylko w ten sposób neobanderowcy mogą przeciwdziałać.

Recenzent nie może się zdecydować jak było ze sponsorami

W recenzji znajdziemy ślady wyjątkowego cynizmu: „W procesie zapoznawania się ze scenariuszem i zdając sobie sprawę z możliwych konsekwencji filmu, niektórzy sponsorzy odmówili swego wsparcia”. I niestety ten fragment to dla autora wpadka z testu na inteligencję. Przecież sponsorzy nie są jednocześnie ekspertami toteż nie mogły ich odstraszyć jakieś sugerowane przez autora rzekome błędy historyczne. Odstraszał sam temat i właśnie konsekwencje, ale nie samego filmu co wsparcia filmu. Bo to właśnie sugerowanymi konsekwencjami ukraińscy nacjonaliści od lat wpływają na polskich urzędników. Każde odstępstwo od linii salonu, czy Gazety Wyborczej w tym względzie owocowało w najlepszym wypadku ostracyzmem.

W konsekwencji odsuwania się sponsorów, jak zrelacjonował to ukraiński dziennikarz – reżyser zarządził zbiórkę. Tak, tu napisał prawdę, po czym dodaje: „niektórzy podejrzewają, że w kwestii funduszy na realizację filmu w rzeczywistości wszystko było w porządku, ale to był swego rodzaju chwyt marketingowy, aby skupić na filmie większą uwagę”. Otóż autor tekstu wykazuje się na tyle głupotą, by narażać się na proces sugerując, iż Smarzowski mógł dokonać jakichś machlojek, przekrętów, które w jego kraju biją wyjątkowe rekordy – zostawiając niemal każdy inny kraj europejski w tyle. To bowiem – nie tylko kwestia skupienia uwagi na filmie, ale fakt, że w zbiórkach społecznych polski reżyser zebrał blisko milion złotych.

Można się ironicznie zapytać: Ciekawe „którzy” tak podejrzewają? Warto też zauważyć sprzeczność: z jednej strony sponsorzy wycofujący się pod wpływem zapoznawania się ze scenariuszem (tj. zasugerowanie jego mankamentów), z drugiej jednak pieniądze na pewno autor ma. Chciałoby się powiedzieć „To może się pan zdecyduj”. Dalej ten ciekawy człowiek powtarza w tytule coś – co najbardziej ośmiesza jego tekst: „TARANTINO-STYLE: Rzeki krwi i okropności tortur”. Skoro tortury są takie okropne to może powinien przestać zmieniać rzeczywistość na pasującą propagandzie pogrobowców UPA, którzy tych tortur właśnie dokonywali.

Autor pokazuje jak bardzo jest „obiektywny”

Nagle ukraiński dziennikarz zdaje się pisać tak, jakby na siłę chciał pokazać swoją obiektywność: „Należy oddać sprawiedliwość reżyserowi. Film rzeczywiście został zrealizowany bardzo profesjonalnie, zwrócono uwagę na każdy szczegół, tak aby był maksymalnie wiarygodny i budził zaufanie”. Zwraca uwagę koniec tego cytatu. Jeśli coś ma wzbudzać zaufanie to brzmi mniej więcej tak jak gdyby ktoś nie tyle chciał pokazać prawdziwą rzeczywistość, co właśnie ją zafałszować, a za pomocą dopieszczanych szczegółów nadać jej pozorów wiarygodności. Nawet w tym pozornym komplemencie kryje się dość charakterystyczna neobanderowska przebiegłość. Do kilku dalszych komplementów nie można mieć zastrzeżeń. Komplementów chyba uwiarygadniających całość przekazu ukraińskiego autora – dokładnie tak jak „uwiarygodnić” Smarzowskiego ma w przekazie ukraińskiego artykułu dbałość o szczegóły.

Dalej warto złośliwie zatrzymać się nad zdaniem: „Po początkowym „miodowym” etapie filmu rozpoczyna się prawdziwa „rąbanka mięsna”, która trwa aż do końca filmu i sprawia, że widz nieustannie zadaje sobie wewnętrzne pytanie, kiedy to się wreszcie skończy?”. Najwyraźniej pokazywania tego – autorowi artykułu nigdy za wiele. Trochę na tej samej zasadzie, że filmy z wykonywania aborcji powinni oglądać ludzie nieprzekonani. Ludziom, którzy są przeciwni zabijaniu dzieci, bo ludzka wrażliwość i wyższe wartości biorą u nich górę nad ideologiczną wygodą – można te okrucieństwa darować. Zawsze bawiło mnie jacy to ze zwolenników kultu OUN-UPA straszni „wrażliwcy”, z jakim oburzeniem zarzucają walczącym o prawdę „epatowanie okrucieństwem”.

Przeto przykład aborcji jest tu doskonale pasującym, bo to zawsze jej zwolenników oburza. Denerwuje ich pokazywanie zdjęć dzieci poddanych aborcji na wszelakich demonstracjach. „A fe jakie to straszne, jaki okrutne wobec widzów”. Oskarżani o okrucieństwo nie są nigdy wykonawcy, albowiem ich uznaje się za pożytecznych. Dziennikarz relacjonując fabułę oraz wspominając o dwóch okupacjach: sowieckiej i niemieckiej – wspomina „kolejno występujące wydarzenia, które przeszły do historii pod nazwą tragedii wołyńskiej”. To oczywiście kłamstwo, bo nie przeszły one do historii pod tą nazwą. Jest ona używana propagandowo przez środowiska nacjonalistów ukraińskich. I to wyłącznie ci ostatni tę nazwę popularyzują. Tragedią jak wiadomo mogłoby być uderzenie samochodu osobowego w cysternę z benzyną, która eksplodując zabiłaby np. kilkanaście czy kilkadziesiąt osób.

Dość dziwnym wnioskiem wydaje się być ten, który ukraiński autor wyciągnął: A mianowicie taki, że w filmie Ukraińcy ratujący Polaków mają w tym jakieś swoje merkantylne interesy: „jeden kocha Polkę, którą ratuje przed deportacją przez „Sowietów” na Syberię, a w innym przypadku Polka jest żoną Ukraińca”. Do głowy nie przyjdzie mu, iż miłość interesem nie jest, lecz właśnie jedyną rzeczą która pomaga zachować godność w nieludzkich czasach. „Czasem film sprawia wrażenie, że Niemcy na Wołyniu nie byli okupantami z wszystkimi konsekwencjami tego faktu, lecz kimś w rodzaju sił pokojowych ONZ, których zadaniem była obrona Polaków przed Ukraińcami” – pisze Banachewycz.

Należy mu zatem zaproponować zapoznanie się z podstawową literaturą tematu i źródłami, a nie propagandowymi banderowskimi kalkami. Wszak sam wytykał niezapoznanie się z argumentami „ukraińskimi”. Dowie się wtedy jak to wyglądało. A struktury OUN były w wykonywanym przez siebie ludobójstwie po wielokroć gorsze od Niemców. Zresztą bohaterowie spod znaku tej organizacji sami traktowali Niemców niczym ONZ, który właśnie zbuduje im państwo. Większości z nich nie pomogły w zmianie zdania nawet aresztowania w 1941 roku i rozpędzenie tzw. „rządu Stećki”. Sam wujek Bandera współpracował z Niemcami do samego końca, nawet po swoim aresztowaniu.

„Pisząc scenariusz Smarzowski starał się włożyć w 150 minut swego „horroru” najbardziej rażące fakty tragicznych wydarzeń na Wołyniu. Jednak prawie wszystkie z nich „wycisnął” z życia jednej wsi, i przeciętny widz może odnieść wrażenie, że taki straszny zestaw odbywał się w każdej wsi na Wołyniu.” – czytamy dalej. Chciałoby się powiedzieć: To nie horror drogi panie to podstawowa forma działalności pańskich ulubieńców z OUN-UPA. A poza tym owszem taki zestaw odbywał się w każdej polskiej wsi na Wołyniu i wyjątki nie zmieniają tutaj reguły. Ukraiński dziennikarz zaczyna sprawiać wrażenie, jak gdyby urwał się z choinki.

Kłamstwo na kłamstwie kłamstwem poganiane

Standardem jest też powielanie przez niego jednego z podstawowych bełkotów propagandowych o rzekomych przewinach II RP jako o powodzie do przeprowadzonego przez OUN-UPA okrutnego ludobójstwa. „Reżyser niestety nie wspomniał w filmie o ucisku Ukraińców przez polskie państwo do 1939 roku, pokazując na początku filmu wielonarodową beztroską sielankę, a nie oczywiste napięcia społeczne i gnębienie Ukraińców, co w wyniku wojny i kilku okupacji przerodziło się w horror upadku ludzkiej godności”. Na wschód od Zbrucza sowieci traktowali Ukraińców zapewne lepiej, toteż do horroru rzezi na Rosjanach tam nie doszło. Dziwnie też, pomimo dużo lepszych warunków ludności ukraińskiej niż mieli Polacy pod zaborem carskim, w Polsce Rosjan nikt nie rżnął. Mało tego chronili się nawet za tymi biało-czerwonymi słupkami z orzełkiem, który ich przodkowie zwalczali. Fenomen – jakieś dziwne to wszystko.

Autor tekstu nie jest w stanie przyjąć do swojej wiadomości pewnego istotnego szczegółu, który pomógł by mu przestać się dziwić totalitarnej ideologii jego ulubieńców, przed którą właśnie Smarzowski ostrzega. No ale przecież nie było żadnej totalitarnej ideologii, była walka o wolność herojów z OUN-UPA, która to przecież bardzo się „demokratyzowała”. To ostatnie słowo serio, ich (neobanderowscy) „uczeni” naprawdę tak piszą. Nie ma tu ani grama żartu. Doczytując tekst do końca dojrzeć można jedno kłamstwo i manipulację ze drugim. Film ma wg autora u przeciętnego Polaka nie znającego szczegółów historycznych ma wzmocnić negatywny stereotyp złego Ukraińca. Sęk w tym, iż to autor jest przeciętnym Ukraińcem, który nie zna historycznych szczegółów, lecz żyje w oparach propagandowej papki.

Wadą filmu, którą stara się wykazać jest fakt, iż opiera się on na wspomnieniach, a nie na źródłach archiwalnych. Tych źródeł krzywdujący sobie Banachewycz zapewne na żywe oczy nie wdział. Powtarza jedynie patetyczne pseudoprofesjonalnie brzmiące bzdury Wołodymyra Wiatrowycza. „Większość ludzi w Polsce nie „zawraca sobie głowy” skomplikowanymi związkami przyczynowo-skutkowymi tych zdarzeń historycznych, lecz chce zobaczyć proste odpowiedzi na skomplikowane pytania. I faktycznie je otrzymuje”. Słowa te są wyjątkowo urocze, zapewne większość ludzi na Ukrainie zawraca sobie głowę skomplikowanymi związkami przyczynowo-skutkowymi, a połowa z nich ma tytuł profesorski (który zresztą na Ukrainie można było kupić).

Napisać należy inaczej – większość ukraińskich komentatorów nie zadaje sobie trudu badania związków przyczynowo-skutkowych, lecz przyjmuje pasującą do nacjonalistycznej wersję i broni jej niczym dziewictwa swoich szarych komórek. I właśnie problem w tym, iż to oni: albo tych niewygodnych szczegółów nie znają, albo poznać nie chcą. Ukraińska recenzja może powodować emocje, bo poziom zawartego tam kłamstwa zagęszcza się w miarę czytania, osiągając wyżyny bezczelności: „W Polsce w okresie ostatnich dwóch lat zniszczono wiele ukraińskich pomników, dochodzi do nadużyć w stosunku do ukraińskich cerkwi, w Przemyślu w lecie agresywni młodzi mężczyźni pobili ukraińską procesję religijną”.

Nie zniszczono żadnych ukraińskich pomników, lecz samowole budowlane ukraińskich nacjonalistów. Wzniesione ze zignorowaniem polskiego prawa, które według neobanderowskich oczekiwań ma teraz ścigać tych, którzy dokonali dewastacji czegoś co w świetle przepisów nie powinno się tam znajdować. Nikt nie pobił żadnej procesji religijnej, a zdarto jedynie neobandeorwską koszulkę z prowokatora, idącego zresztą w prowokacyjnie zachowującym się od lat pochodzie. Nadużycia w stosunku do cerkwi są natomiast jakimś absolutnym bełkotem. Jedynym pytaniem, które można sobie po lekturze obszernej ukraińskiej recenzji zadać jest to: Czy ten pan sam naprawdę tak myśli, czy też służy tym, których się boi?

Aleksander Szycht

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

283 komentarze

283 Komentarzy

 1. Krzysztof

  30 września 2016 at 11:47

  To oczywista oczywistość ze UPAdlincy będą źle mówić o tym filmie bo prawda w oczy kole

 2. MAC

  1 października 2016 at 19:13

  Skąd przekonanie, że jakiś tam rezun, w końcu byle kto, był na pokazach przedpremierowych „Wołynia”? Sądzę, że po prostu przeczytał recenzje w internecie i sklecił jakąś wierszówkę za parę hrywien. Od czasów opisywanych przez Sienkiewicza w „Potopie” nastąpił pewien postęp i czerń potrafi czytać, a nawet coś tam napisać.

 3. juzwa 21

  17 października 2016 at 17:37

  Czy nie lepiej byłoby przytoczyć całość recenzji filmu WOŁYŃ, dokonanej przez ukraińskiego dziennikarza? Niech każdy wyrobi sobie własne zdanie na ten temat…

 4. ddf

  29 października 2016 at 00:03

  Smarzowski dokonał bezceremonialnego upodlenia Narodu Polskiego. A to, że dorośli Polacy się tym zachwycają świadczy tylko o totalnej demoralizacji i głupocie. Żal mi młodego pokolenia, któremu przedstawia się takie formy zachowań lekceważące podstawowe normy moralno-obyczajowe jako coś normalnego i uwiarygadnianego zachwytem środowisk niepodległościowych, a nawet katolickich. Czuję, że diabeł szykuje beczki ze smołą. Żal, że kreatury typu Smarzowskiego wykorzystują ofiary Wołynia do swoich niecnych i plugawych ekspresji filmowych.

 5. Dorris

  22 marca 2017 at 10:12

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why throw
  away your intelligence on just posting videos to your blog when you
  could be giving us something informative to read?

 6. Terence

  24 marca 2017 at 13:03

  Hey very nice blog!

 7. Itamar Serpa Fernandes

  24 marca 2017 at 21:29

  Hi exceptional website! Does running a blog like this take a great deal of work?

  I have very little expertise in computer programming but I had been hoping to start my own blog in the near future.
  Anyway, if you have any ideas or techniques for new blog owners
  please share. I know this is off subject nevertheless I just had to ask.
  Cheers!

 8. financial advisor grand rapids

  25 marca 2017 at 14:23

  Yes! Finally something about financial aid.

 9. financial failure

  26 marca 2017 at 03:40

  Appreciation to my father who informed me regarding this web
  site, this weblog is actually amazing.

 10. Itamar Serpa Fernandes

  26 marca 2017 at 18:58

  Ridiculous quest there. What occurred after? Good luck!

 11. financial services

  26 marca 2017 at 23:30

  Wow, awesome blog format! How lengthy have
  you been blogging for? you made blogging glance easy.
  The total look of your web site is wonderful, let alone the content material!

 12. spend money

  1 kwietnia 2017 at 01:40

  Howdy! This post could not be written any better! Looking through this
  post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking
  about this. I will send this article to him. Fairly certain he’ll have a great read.
  I appreciate you for sharing!

 13. spin bike ride

  2 kwietnia 2017 at 07:32

  Because the admin of this web page is working, no hesitation very quickly
  it will be famous, due to its feature contents.

 14. normal exercise

  2 kwietnia 2017 at 21:41

  Hi Dear, are you truly visiting this web site regularly, if so after that you will definitely take nice experience.

 15. video marketing

  3 kwietnia 2017 at 09:56

  Ahaa, its good discussion about this post here at this webpage, I have read all that, so now me also commenting at this place.

 16. Michel

  8 kwietnia 2017 at 11:08

  What’s up Dear, are you truly visiting this web page regularly, if so afterward you will absolutely take fastidious knowledge.

 17. Kia

  11 kwietnia 2017 at 06:11

  whoah this blog is fantastic i love studying your posts.
  Stay up the good work! You already know, a lot
  of persons are hunting around for this information, you can aid
  them greatly.

 18. Fredericka

  11 kwietnia 2017 at 11:09

  Wow, this post is pleasant, my sister is analyzing these things, so I am going to tell her.

 19. Emilie

  11 kwietnia 2017 at 12:44

  This information is worth everyone’s attention.
  How can I find out more?

 20. Matt

  12 kwietnia 2017 at 10:47

  Wow, this article is pleasant, my sister is analyzing such things, thus I am going to let know her.

 21. Tilly

  12 kwietnia 2017 at 17:22

  you are actually a just right webmaster. The website loading pace is amazing.
  It sort of feels that you are doing any distinctive trick.
  In addition, The contents are masterpiece. you have done a magnificent activity in this matter!

 22. Winnie

  13 kwietnia 2017 at 00:27

  Incredible points. Solid arguments. Keep up the amazing effort.

 23. You can definitely see your expertise in the article
  you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe.
  Always go after your heart.

 24. www.xstack.in

  14 kwietnia 2017 at 00:37

  It’s an amazing post in support of all the internet viewers; they will get advantage from it I am sure.

 25. Giselle

  15 kwietnia 2017 at 11:35

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Appreciate it

 26. Anya

  16 kwietnia 2017 at 14:33

  Hi there! I simply would like to give you a huge thumbs
  up for the excellent info you have got here on this post.

  I will be coming back to your web site for more soon.

 27. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 05:57

  I am genuinely grateful to the owner of this website who has shared
  this wonderful article at here.

 28. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 15:19

  Awesome post.

 29. India

  20 kwietnia 2017 at 12:34

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post
  was good. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already
  😉 Cheers!

 30. Augusto de Arruda Botelho

  20 kwietnia 2017 at 23:49

  Wow, this post is pleasant, my sister is analyzing such things, so I am going to inform her.

 31. Philipp

  28 kwietnia 2017 at 13:23

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up plus
  the rest of the site is also very good.

 32. Silvia Odete Morani Massad

  2 maja 2017 at 03:22

  Hi, i think that i saw you visited my website thus
  i came to “return the favor”.I’m trying to find things to
  enhance my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 33. Scotty

  3 maja 2017 at 10:40

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Appreciate it

 34. avestta.com

  4 maja 2017 at 07:12

  I am regular visitor, how are you everybody?
  This article posted at this web page is in fact nice.

 35. l2nation.com

  4 maja 2017 at 20:04

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video
  to make your point. You clearly know what youre talking
  about, why throw away your intelligence on just posting videos to your
  weblog when you could be giving us something informative
  to read?

 36. jeremy abrams

  9 maja 2017 at 19:38

  pfjjKh Well I sincerely enjoyed reading it. This tip offered by you is very helpful for correct planning.

 37. I have read some just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.

  I wonder how so much attempt you place to make the sort of fantastic informative web
  site.

 38. Very good blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m
  totally overwhelmed .. Any tips? Cheers!

 39. hair extensions extensions

  16 maja 2017 at 01:17

  Hi, this weekend is nice designed for me, as this occasion i am reading this enormous informative piece of writing here at my home.

 40. Augusto de Arruda Botelho

  18 maja 2017 at 15:56

  I was curious if you ever thought of changing the
  layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could
  connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 41. preservapedia.org

  18 maja 2017 at 16:19

  This information is worth everyone’s attention. How can I
  find out more?

 42. Florine

  19 maja 2017 at 18:09

  What’s up, just wanted to tell you, I enjoyed this post. It was funny.
  Keep on posting!

 43. glass piggy banks

  19 maja 2017 at 20:03

  Yes! Finally someone writes about security service.

 44. Claribel

  20 maja 2017 at 00:07

  Why viewers still use to read news papers when in this technological globe the whole thing is available on web?

 45. 41club.cy.net

  20 maja 2017 at 07:13

  Wow, this piece of writing is good, my sister is analyzing these kinds of things,
  thus I am going to inform her.

 46. best unlimited broadband deals

  22 maja 2017 at 07:03

  I am regular reader, how are you everybody? This post posted at
  this web page is genuinely fastidious.

 47. court trial

  24 maja 2017 at 02:16

  Hi there to every single one, it’s genuinely a
  good for me to visit this web site, it consists of priceless Information.

 48. best fibre broadband deal

  24 maja 2017 at 08:47

  Now I am going to do my breakfast, once having my breakfast
  coming yet again to read further news.

 49. especially important things

  24 maja 2017 at 17:11

  I visited multiple sites but the audio feature for audio songs current at this web site is genuinely excellent.

 50. Esmeralda

  25 maja 2017 at 07:38

  Genuinely no matter if someone doesn’t be aware
  of after that its up to other visitors that they
  will help, so here it happens.

 51. card reader

  25 maja 2017 at 10:20

  Excellent blog here! Also your web site loads up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 52. bbs.lvruihuwai.cn

  25 maja 2017 at 12:43

  you’re actually a excellent webmaster. The web site loading
  velocity is amazing. It seems that you are doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterwork. you have performed a excellent process
  in this matter!

 53. hydrogen for cars

  26 maja 2017 at 00:11

  Hmm is anyone else experiencing problems with the
  images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end
  or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 54. car computer exchange

  27 maja 2017 at 01:14

  I’m gone to tell my little brother, that he should
  also pay a visit this weblog on regular basis to obtain updated from
  hottest information.

 55. indian stock market

  28 maja 2017 at 22:52

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good.

  I do not know who you are but definitely you’re going to a
  famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 56. cheap broadband deal

  1 czerwca 2017 at 03:45

  Why visitors still use to read news papers when in this technological globe all is existing on web?

 57. best broadband provider in my area

  2 czerwca 2017 at 14:24

  Yes! Finally someone writes about tv shows.

 58. budget rent a car

  3 czerwca 2017 at 16:32

  Keep on working, great job!

 59. make money in 48 hours

  3 czerwca 2017 at 18:45

  I always spent my half an hour to read this website’s content all the time along with a
  cup of coffee.

 60. great standby suit

  4 czerwca 2017 at 17:30

  Because the admin of this web site is working,
  no uncertainty very rapidly it will be renowned, due to its quality contents.

 61. Aegis Law Firm

  6 czerwca 2017 at 00:40

  Your resources are well developed.

 62. http://pujcovna.lunix.cz/

  7 czerwca 2017 at 18:02

  Awesome! Its genuinely remarkable article, I have got much clear
  idea about from this post.

 63. pt.wikipedia.org

  11 czerwca 2017 at 01:50

  This site was… how do I say it? Relevant!!
  Finally I have found something that helped me. Cheers!

 64. Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say fantastic blog!

 65. Alicia

  13 czerwca 2017 at 14:34

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with a few pics to drive the message home
  a bit, but instead of that, this is wonderful blog. An excellent read.
  I will certainly be back.

 66. fangweibing.d1v1.com

  14 czerwca 2017 at 08:14

  Excellent blog here! Also your site loads up fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 67. card reader

  14 czerwca 2017 at 11:51

  Awesome article.

 68. car computer exchange

  14 czerwca 2017 at 21:06

  Fabulous, what a blog it is! This blog gives useful facts to us, keep it up.

 69. Public Works SF

  15 czerwca 2017 at 03:14

  Nice piece of info! May I reference part of this on my blog if I post a backlink to this webpage? Thx.

 70. Veta

  15 czerwca 2017 at 19:51

  I’d like to find out more? I’d want to find out some
  additional information.

 71. Great blog here! Also your site loads up very fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as quickly as yours
  lol

 72. high-quality legal

  16 czerwca 2017 at 23:34

  excellent points altogether, you just gained a new reader.
  What could you recommend in regards to your post that you simply made some
  days in the past? Any certain?

 73. car computer exchange

  18 czerwca 2017 at 01:28

  I delight in, result in I discovered exactly what I was having a look for.
  You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day.
  Bye

 74. dual os car pc

  18 czerwca 2017 at 23:18

  I could not refrain from commenting. Perfectly written!

 75. virgin hair

  19 czerwca 2017 at 19:04

  Very good article. I’m experiencing many of these issues as well..

 76. all wheel drive cars

  20 czerwca 2017 at 13:23

  You should be a part of a contest for one of the best blogs on the web.
  I am going to highly recommend this blog!

 77. makeup courses

  20 czerwca 2017 at 18:56

  It’s going to be ending of mine day, however before ending I am reading this great piece of writing to improve my experience.

 78. human hair lace

  22 czerwca 2017 at 00:24

  I was wondering if you ever thought of changing the
  structure of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with
  it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures.
  Maybe you could space it out better?

 79. vehicle diagnostics

  22 czerwca 2017 at 04:51

  Wow that was unusual. I just wrote an incredibly
  long comment but after I clicked submit my comment
  didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again.
  Regardless, just wanted to say wonderful blog!

 80. http://www.edusofttec.com

  22 czerwca 2017 at 14:13

  Excellent weblog here! Additionally your site loads up very fast!

  What host are you the usage of? Can I get your associate link on your host?
  I want my site loaded up as fast as yours lol

 81. e-iasi.com

  22 czerwca 2017 at 21:12

  You can certainly see your enthusiasm within the work you write.
  The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe.
  All the time follow your heart.

 82. car computer exchange

  23 czerwca 2017 at 13:32

  Yes! Finally something about best security.

 83. computer protection professionals

  23 czerwca 2017 at 14:14

  Currently it seems like Movable Type is the preferred blogging
  platform available right now. (from what I’ve read) Is that
  what you’re using on your blog?

 84. http://www.linas.farm/

  24 czerwca 2017 at 00:13

  I have learn several excellent stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting.
  I wonder how much effort you put to make the sort of wonderful informative website.

 85. Hi there Dear, are you truly visiting this web site on a regular basis, if so
  after that you will absolutely get nice know-how.

 86. sports car

  25 czerwca 2017 at 01:14

  What’s up to every one, the contents present at this site are truly awesome for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.

 87. Jeffery

  25 czerwca 2017 at 06:04

  Excellent, what a website it is! This webpage presents useful information to us, keep it up.

 88. The Midway

  25 czerwca 2017 at 16:04

  It’s continually awesome when you can not only be informed, but also entertained! I’m sure you had fun writing this article. Regards, Clotilde.

 89. car computer exchange

  26 czerwca 2017 at 09:32

  I constantly emailed this weblog post page to all
  my associates, because if like to read it afterward my contacts will too.

 90. Gilberto

  29 czerwca 2017 at 02:14

  An intriguing discussion is definitely worth
  comment. I think that you need to publish more on this subject matter, it may not be a taboo subject but generally people do not discuss
  these issues. To the next! Cheers!!

 91. tatoo.rexzetsolutions.com

  29 czerwca 2017 at 07:36

  Incredible points. Sound arguments. Keep up the good spirit.

 92. Buy Real Degree

  1 lipca 2017 at 03:46

  Your resources are well developed.

 93. car computer exchange

  3 lipca 2017 at 08:39

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to
  obtain most recent updates, thus where can i do it please help out.

 94. Ariane Slinger

  7 lipca 2017 at 05:54

  What’s up, I log on to your blog regularly. Your story-telling style is
  awesome, keep doing what you’re doing!

 95. Silvia Odete Morani Massad

  14 lipca 2017 at 00:39

  My family members all the time say that I am wasting my time here
  at web, except I know I am getting experience all the time by reading thes
  fastidious articles.

 96. sparkware.co.kr

  15 lipca 2017 at 07:03

  Hi, i think that i saw you visited my weblog thus i came to “return the
  favor”.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use
  some of your ideas!!

 97. Lelio Vieira Carneiro Junior

  15 lipca 2017 at 10:26

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any suggestions would be greatly appreciated.

 98. http://www.hongdengfang.com/

  15 lipca 2017 at 19:17

  You can certainly see your skills within the article you write.
  The sector hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid
  to say how they believe. Always follow your heart.

 99. uzbit.uz

  16 lipca 2017 at 11:18

  If you wish for to take a great deal from this article then you have to apply these methods to your won blog.

 100. Jamison

  18 lipca 2017 at 09:35

  Hi, its nice piece of writing concerning media print, we all be aware of media is
  a impressive source of data.

 101. hypeup.events

  18 lipca 2017 at 15:01

  Article writing is also a fun, if you be acquainted with then you can write otherwise it is complicated to
  write.

 102. Lelio Vieira Carneiro

  18 lipca 2017 at 22:01

  Hello, I would like to subscribe for this weblog to obtain newest updates,
  so where can i do it please assist.

 103. Very rapidly this website will be famous amid all blogging viewers, due to it’s nice articles

 104. ChasBiarge

  19 lipca 2017 at 03:28

  100mg Viagra For Sale [url=http://buytadalaf.com]cialis price[/url] Cialis 20mg Fta

 105. Lelio Vieira Carneiro Junior

  19 lipca 2017 at 07:46

  Today, I went to the beach front with my children. I found a
  sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never
  wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I
  had to tell someone!

 106. india gate

  19 lipca 2017 at 07:59

  I read this paragraph fully concerning the comparison of
  hottest and earlier technologies, it’s remarkable article.

 107. Annabelle

  19 lipca 2017 at 08:31

  You need to be a part of a contest for one of the
  best blogs on the web. I most certainly will recommend this
  site!

 108. https://papaly.com/ISerpaFernandes

  19 lipca 2017 at 11:41

  I’m not sure why but this blog is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 109. Lelio Vieira Carneiro Junior

  19 lipca 2017 at 13:51

  It’s the best time to make some plans for the long run and it’s time to be happy.
  I have learn this put up and if I may just I desire to suggest you
  some fascinating issues or advice. Perhaps you can write next articles relating to this article.
  I wish to read even more issues approximately it!

 110. india gate delhi

  19 lipca 2017 at 16:01

  Hey there! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some
  of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found
  it and I’ll be book-marking and checking back often!

 111. KennHitthype

  19 lipca 2017 at 18:00

  Cialis Sale [url=http://cialvia.com]cialis[/url] Generic Low Price Viagra

 112. airlines nowadays

  19 lipca 2017 at 20:09

  I will right away take hold of your rss as I can not find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you have any? Please allow me understand in order that I may just subscribe.
  Thanks.

 113. KelChalkhic

  19 lipca 2017 at 21:49

  Propecia Servir [url=http://cialvia.com]cialis[/url] Priligy Mercadolibre Ecuador

 114. cours de theatre

  20 lipca 2017 at 14:07

  I really like and appreciate your blog article.Thanks Again. Great.

 115. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  20 lipca 2017 at 23:54

  Attractive portion of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to assert that
  I get actually loved account your blog posts. Any way I’ll be subscribing in your augment and even I success you get entry to consistently
  rapidly.

 116. Williemae

  21 lipca 2017 at 20:46

  Thanks for finally talking about >Pierwsza „ukraińska” recenzja „Wołynia” stekiem bredni – Prawy.pl <Loved it!

 117. Evonne

  22 lipca 2017 at 13:54

  No matter if some one searches for his necessary thing, therefore he/she wishes to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.

 118. Georges Sadala Rihan

  22 lipca 2017 at 14:03

  Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other sites?

  I have a blog centered on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information.
  I know my subscribers would appreciate your work. If you are even remotely
  interested, feel free to send me an e-mail.

 119. pt.wikipedia.org

  22 lipca 2017 at 15:06

  Can you tell us more about this? I’d care to find out some additional information.

 120. Silvia Odete Morani Massad

  22 lipca 2017 at 15:43

  Thanks in favor of sharing such a pleasant opinion, article
  is fastidious, thats why i have read it completely

 121. http://cs.unifree.ru

  23 lipca 2017 at 01:32

  Hi there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it a look.
  I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting
  this to my followers! Superb blog and superb
  design.

 122. www.linkedin.com

  23 lipca 2017 at 03:00

  Whats up are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding expertise to
  make your own blog? Any help would be really appreciated!

 123. Marco

  23 lipca 2017 at 10:14

  Woah! I’m really digging the template/theme of this blog. It’s
  simple, yet effective. A lot of times it’s challenging
  to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appeal.

  I must say you’ve done a very good job with this.
  In addition, the blog loads very fast for me on Firefox.
  Outstanding Blog!

 124. Shelia

  23 lipca 2017 at 17:02

  First of all I would like to say great blog! I had a
  quick question in which I’d like to ask if you do not mind.
  I was interested to know how you center yourself and clear
  your thoughts before writing. I’ve had trouble clearing my thoughts in getting my ideas
  out. I do take pleasure in writing but it just seems like
  the first 10 to 15 minutes are usually lost simply just trying to figure
  out how to begin. Any ideas or hints? Appreciate it!

 125. Christy

  24 lipca 2017 at 02:10

  Thanks in support of sharing such a nice opinion, article is nice, thats why
  i have read it completely

 126. Venus

  24 lipca 2017 at 03:59

  I simply could not go away your site prior to suggesting that I extremely loved the
  usual information an individual supply on your guests?
  Is going to be back continuously in order to investigate cross-check new posts

 127. Glam Seamless Reviews

  24 lipca 2017 at 08:03

  You have made some decent points there. I checked on the internet for more information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 128. tercioborlenghijunior.com.br

  24 lipca 2017 at 11:33

  What’s up, this weekend is nice in favor of me, for the reason that this moment i am reading this wonderful informative piece of writing
  here at my house.

 129. Kerri

  24 lipca 2017 at 13:35

  Thank you for another excellent post. The place else may anyone get that type of information in such an ideal way of writing?
  I’ve a presentation subsequent week, and I am on the search for such info.

 130. Brittany

  24 lipca 2017 at 14:26

  Amazing! This blog looks exactly like my old one!

  It’s on a completely different subject but it has pretty much the same
  layout and design. Outstanding choice of colors!

 131. Augusto de Arruda Botelho

  24 lipca 2017 at 14:56

  Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous
  to and you’re just extremely great. I really like
  what you have acquired here, really like what
  you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep
  it smart. I can not wait to read much more from you. This is actually a tremendous website.

 132. air travel secrets

  24 lipca 2017 at 16:40

  Spot on with this write-up, I actually think this website needs much more attention. I’ll probably be returning to read more,
  thanks for the info!

 133. Georges Sadala Rihan

  25 lipca 2017 at 03:05

  Please let me know if you’re looking for a author for your site.
  You have some really great posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely
  love to write some material for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please shoot me an email if interested.
  Thank you!

 134. Bonita

  25 lipca 2017 at 03:49

  Pretty! This was a really wonderful article.
  Thanks for supplying this information.

 135. Georges Sadala Rihan

  25 lipca 2017 at 07:09

  You really make it seem so easy together with your presentation but I in finding this matter to be actually one thing that I believe
  I might by no means understand. It sort of feels too complex and very wide for me.
  I’m taking a look forward on your next post, I’ll try to get the dangle
  of it!

 136. Elisabeth

  25 lipca 2017 at 08:12

  I was curious if you ever thought of changing the layout of your site?

  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images.
  Maybe you could space it out better?

 137. Georges Sadala Rihan

  25 lipca 2017 at 13:51

  Its not my first time to pay a quick visit this website, i
  am browsing this web site dailly and take pleasant information from here daily.

 138. Jim

  26 lipca 2017 at 03:33

  No matter if some one searches for his required thing,
  so he/she needs to be available that in detail,
  so that thing is maintained over here.

 139. pt.wikipedia.org

  26 lipca 2017 at 12:23

  Yesterday, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and
  tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad
  is now broken and she has 83 views. I know this is completely off
  topic but I had to share it with someone!

 140. indigo airlines nowadays

  26 lipca 2017 at 13:34

  My brother suggested I may like this blog.
  He used to be entirely right. This publish actually made my day.
  You cann’t imagine just how a lot time I had spent for this info!
  Thank you!

 141. Gordon

  26 lipca 2017 at 16:42

  I got this web site from my pal who told me about this web page and now this time I am visiting
  this website and reading very informative articles at this time.

 142. Clint

  26 lipca 2017 at 20:52

  Hello friends, fastidious paragraph and nice urging commented at this place, I am in fact enjoying by these.

 143. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 lipca 2017 at 00:53

  Howdy! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 4!
  Just wanted to say I love reading your blog and look
  forward to all your posts! Keep up the superb work!

 144. Margie

  27 lipca 2017 at 09:08

  Hello there! This is my first visit to your blog! We are a
  collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to
  work on. You have done a outstanding job!

 145. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 lipca 2017 at 08:59

  Hey there! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs!
  Just wanted to say I love reading through your blog and
  look forward to all your posts! Keep up the outstanding work!

 146. extensive adventure

  28 lipca 2017 at 11:00

  I feel that is one of the such a lot important information for
  me. And i’m glad studying your article. However want to statement on some
  basic issues, The website style is great, the articles is actually excellent :
  D. Good task, cheers

 147. Georges Sadala Rihan

  28 lipca 2017 at 13:07

  This is a topic that’s close to my heart… Thank you!
  Where are your contact details though?

 148. Matthias

  28 lipca 2017 at 14:49

  Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and
  tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83
  views. I know this is totally off topic but I had to share
  it with someone!

 149. Deborah

  28 lipca 2017 at 17:06

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative.
  I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future.
  A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 150. http://gamebbs.kugou.com

  28 lipca 2017 at 19:06

  Generally I don’t learn article on blogs, however I would like to say that this write-up
  very pressured me to take a look at and do so! Your writing taste
  has been surprised me. Thank you, very nice post.

 151. Cristine

  28 lipca 2017 at 20:33

  Great article! We will be linking to this great article on our site.
  Keep up the good writing.

 152. email abuse

  29 lipca 2017 at 00:32

  Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that
  I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing to your augment and
  even I achievement you access consistently rapidly.

 153. Hai

  29 lipca 2017 at 05:40

  I really like what you guys are usually up too. This kind of clever work and reporting!

  Keep up the fantastic works guys I’ve added you guys to my own blogroll.

 154. Lelio Vieira Carneiro Junior

  29 lipca 2017 at 07:55

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for only having
  1 or 2 images. Maybe you could space it out better?

 155. Dwight

  29 lipca 2017 at 13:39

  I always used to study paragraph in news papers but now as I am a user of net thus from
  now I am using net for content, thanks to web.

 156. Tracy

  30 lipca 2017 at 00:47

  Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 157. key programmer

  30 lipca 2017 at 06:21

  It’s awesome to pay a visit this web site and reading the views of all friends about this piece of writing, while I am also eager
  of getting know-how.

 158. Lon

  30 lipca 2017 at 07:25

  Thankfulness to my father who told me concerning this webpage,
  this web site is genuinely awesome.

 159. Kathrin

  30 lipca 2017 at 15:19

  I pay a visit each day a few web sites and information sites to read articles or reviews,
  however this blog presents quality based posts.

 160. www.hackerslab.or.kr

  30 lipca 2017 at 16:07

  Hi there to all, the contents existing at this web page
  are really awesome for people experience, well, keep up the
  good work fellows.

 161. Lisa

  30 lipca 2017 at 16:34

  Everything is very open with a really clear clarification of the
  issues. It was definitely informative. Your site is very
  helpful. Thank you for sharing!

 162. Joy

  30 lipca 2017 at 22:28

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 163. Kai

  31 lipca 2017 at 00:28

  It’s an awesome post for all the internet users; they will get advantage
  from it I am sure.

 164. business cards happens

  31 lipca 2017 at 00:50

  Hi every one, here every one is sharing these kinds of familiarity, therefore it’s fastidious to read
  this weblog, and I used to pay a visit this website every
  day.

 165. car code reader

  31 lipca 2017 at 02:06

  Hi there, its fastidious article concerning media print, we all be familiar with
  media is a impressive source of data.

 166. Violet

  31 lipca 2017 at 08:49

  Link exchange is nothing else however it is simply placing the other person’s weblog
  link on your page at proper place and other person will also do same in favor of you.

 167. www.gamesins.com

  1 sierpnia 2017 at 01:40

  Nice answers in return of this query with solid arguments and telling the whole thing on the topic of
  that.

 168. Jaqueline

  1 sierpnia 2017 at 08:03

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any
  suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Many thanks

 169. pceet075.cern.ch

  1 sierpnia 2017 at 08:19

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to
  seeking more of your great post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 170. At this time I am going to do my breakfast, after having my breakfast coming again to read additional news.

 171. Adrianna

  1 sierpnia 2017 at 12:40

  I like the valuable information you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and check again here frequently.

  I’m quite sure I’ll learn plenty of new stuff right
  here! Good luck for the next!

 172. ChasBiarge

  1 sierpnia 2017 at 19:32

  Cialis Super Active Avis [url=http://buytadalaf.com]cialis[/url] Commande Cialis 20

 173. KelChalkhic

  1 sierpnia 2017 at 19:40

  Clomid Canada Pharmacy [url=http://buytadalaf.com]cialis buy online[/url] Treatment For Itching Rash Amoxicillin Reaction

 174. Pearl

  1 sierpnia 2017 at 23:37

  Hello my friend! I want to say that this article is amazing, nice written and include almost all
  significant infos. I would like to look extra posts like this .

 175. Katja

  2 sierpnia 2017 at 00:17

  Hi there, I do think your blog might be having internet browser compatibility issues.
  When I take a look at your site in Safari, it looks fine however,
  when opening in IE, it’s got some overlapping issues.
  I merely wanted to give you a quick heads up!
  Other than that, fantastic website!

 176. Juan

  2 sierpnia 2017 at 03:32

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog
  and wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts.
  After all I’ll be subscribing to your feed and I
  hope you write again very soon!

 177. marketlisters.com

  2 sierpnia 2017 at 03:33

  Pretty! This was an incredibly wonderful article. Thank
  you for providing this information.

 178. Albert

  2 sierpnia 2017 at 06:33

  hi!,I love your writing so much! share we communicate more approximately your article
  on AOL? I require an expert in this house to solve my problem.
  Maybe that’s you! Having a look ahead to look you.

 179. car fuel saving products

  2 sierpnia 2017 at 07:20

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already
  😉 Cheers!

 180. Arthur

  2 sierpnia 2017 at 10:29

  Since the admin of this web page is working, no hesitation very shortly it will be well-known, due to its feature contents.

 181. Hyman

  2 sierpnia 2017 at 11:17

  I’m not sure exactly why but this web site is loading
  incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my
  end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 182. Shaunte

  2 sierpnia 2017 at 12:11

  Thank you for sharing your info. I really appreciate your efforts and I will be waiting
  for your next write ups thanks once again.

 183. Charlesovarl

  2 sierpnia 2017 at 13:24

  wh0cd518922 [url=http://buyprednisone.store/]ordering prednisone[/url] [url=http://lipitorgeneric.shop/]order lipitor[/url] [url=http://buy-revia.store/]buy revia[/url]

 184. medium range cars

  2 sierpnia 2017 at 15:00

  If you want to improve your knowledge just keep visiting this website
  and be updated with the most up-to-date news update posted here.

 185. Dotty

  2 sierpnia 2017 at 23:29

  Post writing is also a fun, if you be familiar with then you can write if not it is difficult to write.

 186. range cars

  2 sierpnia 2017 at 23:42

  Howdy would you mind letting me know which web host you’re utilizing?

  I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog
  loads a lot faster then most. Can you recommend a good web hosting provider at a
  honest price? Kudos, I appreciate it!

 187. Lelio Vieira Carneiro Junior

  3 sierpnia 2017 at 01:19

  Great post. I used to be checking constantly this blog
  and I’m impressed! Extremely helpful info specifically the closing phase 🙂 I
  deal with such information a lot. I was looking for this particular info for a long time.
  Thank you and good luck.

 188. Hi every one, here every person is sharing these familiarity,
  thus it’s good to read this weblog, and I used to pay a visit this website everyday.

 189. cubijies.gob.ec

  3 sierpnia 2017 at 11:46

  Helpful info. Lucky me I found your web site by accident, and I am stunned why
  this twist of fate did not came about earlier!
  I bookmarked it.

 190. Lelio Vieira Carneiro Junior

  3 sierpnia 2017 at 13:09

  I truly love your site.. Very nice colors & theme. Did you create this site yourself?
  Please reply back as I’m trying to create
  my very own blog and would love to know where you
  got this from or just what the theme is named. Cheers!

 191. Theodore

  3 sierpnia 2017 at 16:24

  Thanks for sharing your thoughts about popular unisex.
  Regards

 192. ameo.link

  3 sierpnia 2017 at 20:25

  First off I would like to say fantastic blog! I had a quick question which I’d
  like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind before writing.
  I have had a hard time clearing my thoughts in getting my
  thoughts out there. I truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15
  minutes tend to be lost simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips?

  Thanks!

 193. smart keys

  4 sierpnia 2017 at 00:09

  Great website. Lots of useful information here. I’m sending it
  to several buddies ans also sharing in delicious. And naturally, thanks
  for your effort!

 194. www.therisanoic.co.za

  4 sierpnia 2017 at 00:52

  Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d
  like to send you an email. I’ve got some
  ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing
  it grow over time.

 195. business campaign

  4 sierpnia 2017 at 07:53

  Superb blog! Do you have any tips for aspiring writers?

  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or
  go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally
  overwhelmed .. Any tips? Appreciate it!

 196. Bernice

  4 sierpnia 2017 at 09:08

  Hello, I do think your site may be having internet browser compatibility problems.
  Whenever I look at your site in Safari, it looks fine but when opening
  in Internet Explorer, it has some overlapping issues.
  I simply wanted to give you a quick heads up! Apart
  from that, great site!

 197. happierplanet.co.uk

  4 sierpnia 2017 at 10:19

  whoah this blog is magnificent i love studying your articles.
  Keep up the great work! You understand, many individuals are hunting round for this info, you can help them greatly.

 198. www.0755snbbs.com

  4 sierpnia 2017 at 11:42

  Thank you, I have just been looking for info approximately this topic for a while and yours is the
  best I have found out till now. But, what about the bottom line?

  Are you positive about the supply?

 199. http://silviamassad.info/

  4 sierpnia 2017 at 17:52

  Today, I went to the beachfront with my children.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 200. car fuel saving products

  4 sierpnia 2017 at 23:05

  Asking questions are truly fastidious thing if you are
  not understanding anything fully, except this paragraph provides good
  understanding even.

 201. india gate new delhi

  5 sierpnia 2017 at 03:54

  Excellent post. I will be going through many of these issues as well..

 202. Margot

  5 sierpnia 2017 at 06:58

  Please let me know if you’re looking for a article author
  for your site. You have some really good articles and I think I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to
  mine. Please send me an email if interested.
  Thanks!

 203. Silvia Odete Morani Massad

  5 sierpnia 2017 at 07:23

  Hey There. I discovered your weblog the use of
  msn. That is a very smartly written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your helpful information. Thanks for the post.
  I’ll definitely comeback.

 204. You are so awesome! I do not suppose I’ve truly read
  through a single thing like this before. So great to
  find somebody with some genuine thoughts on this issue.
  Seriously.. many thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the web, someone with some originality!

 205. Tawnya

  5 sierpnia 2017 at 13:05

  My family always say that I am killing my time here at net,
  but I know I am getting familiarity daily by reading thes good posts.

 206. games2jolly.com

  5 sierpnia 2017 at 15:56

  Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I
  guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m
  thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any tips and hints for rookie blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

 207. devereauxunlimited.com

  5 sierpnia 2017 at 17:21

  Hello colleagues, pleasant paragraph and pleasant urging commented here,
  I am genuinely enjoying by these.

 208. Eleanore

  5 sierpnia 2017 at 17:44

  Thanks very interesting blog!

 209. Lelio Vieira Carneiro Junior

  5 sierpnia 2017 at 19:40

  Thanks for finally writing about >Pierwsza „ukraińska” recenzja „Wołynia” stekiem bredni – Prawy.pl <Liked it!

 210. https://pt.wikipedia.org

  5 sierpnia 2017 at 23:34

  I am not positive where you are getting your info, however good topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for fantastic info I used to be looking for this
  info for my mission.

 211. smart key

  6 sierpnia 2017 at 02:16

  My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress
  on various websites for about a year and am concerned about
  switching to another platform. I have heard
  good things about blogengine.net. Is there a way I can import
  all my wordpress content into it? Any help would
  be really appreciated!

 212. computer keyboard holder

  6 sierpnia 2017 at 03:27

  If you are going for finest contents like me, only visit this site every
  day for the reason that it presents feature contents, thanks

 213. ux.nu

  6 sierpnia 2017 at 04:36

  Hi, I do think your blog might be having internet browser compatibility issues.
  When I take a look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it has some overlapping issues.
  I simply wanted to give you a quick heads up! Apart from that, great site!

 214. pt-br.facebook.com

  6 sierpnia 2017 at 05:36

  An intriguing discussion is definitely worth
  comment. I think that you ought to write more about this topic, it may not be
  a taboo subject but usually folks don’t talk about these subjects.
  To the next! All the best!!

 215. Walker

  6 sierpnia 2017 at 08:51

  I enjoy reading a post that can make men and women think.

  Also, many thanks for allowing for me to comment!

 216. www.pragatimahavidyalaya.ac.in

  6 sierpnia 2017 at 12:28

  What’s up to all, the contents existing at this web site are in fact amazing for people experience,
  well, keep up the good work fellows.

 217. water car

  6 sierpnia 2017 at 17:41

  Quality content is the secret to interest the visitors to visit the website,
  that’s what this web page is providing.

 218. www.izmirescortajansi.com

  6 sierpnia 2017 at 19:46

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I
  could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience
  with something like this. Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 219. Hubert

  6 sierpnia 2017 at 21:16

  It’s hard to come by experienced people on this topic, however,
  you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 220. br.viadeo.com

  6 sierpnia 2017 at 21:52

  My brother recommended I might like this website. He was
  entirely right. This post truly made my day. You can not
  imagine just how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 221. to.ly

  7 sierpnia 2017 at 04:47

  Howdy! Do you know if they make any plugins to help with SEO?

  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Thanks!

 222. trailfighter.com

  7 sierpnia 2017 at 06:03

  Appreciate this post. Let me try it out.

 223. keep business cards

  7 sierpnia 2017 at 06:22

  Thankfulness to my father who told me on the topic of this blog, this weblog is genuinely awesome.

 224. This piece of writing will help the internet visitors for creating new webpage or even a blog from start to
  end.

 225. Lelio Vieira Carneiro

  7 sierpnia 2017 at 09:12

  I will immediately grab your rss feed as I can not to find your e-mail subscription link or
  newsletter service. Do you’ve any? Please let me recognize in order that I may subscribe.
  Thanks.

 226. to.ly

  7 sierpnia 2017 at 13:26

  Heya i am for the primary time here. I found this board and I to
  find It really helpful & it helped me out much.
  I am hoping to offer one thing back and aid others like you aided me.

 227. apple supporters

  7 sierpnia 2017 at 13:33

  I am regular reader, how are you everybody? This post posted
  at this site is in fact good.

 228. Alejandro

  7 sierpnia 2017 at 18:03

  Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.
  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to
  new updates.

 229. Buster

  7 sierpnia 2017 at 19:12

  Keep on working, great job!

 230. Twyla

  8 sierpnia 2017 at 03:11

  Awesome article.

 231. wiki.aurean.com

  8 sierpnia 2017 at 18:21

  Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I will return yet again since I bookmarked it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 232. dating web page

  8 sierpnia 2017 at 19:28

  Superb blog you have here but I was wondering if you knew of any user
  discussion forums that cover the same topics talked about in this article?
  I’d really like to be a part of community where I can get comments from other knowledgeable people that share
  the same interest. If you have any recommendations, please let me know.

  Thanks a lot!

 233. Lelio Vieira Carneiro Junior

  8 sierpnia 2017 at 21:11

  Remarkable issues here. I am very satisfied to peer your article.
  Thanks so much and I am having a look forward to contact you.
  Will you please drop me a mail?

 234. Tanja

  9 sierpnia 2017 at 06:38

  It’s an remarkable paragraph for all the online people; they will obtain benefit from it
  I am sure.

 235. business operations

  9 sierpnia 2017 at 08:22

  Hi, its nice piece of writing regarding media print, we all be aware of media is a enormous source of
  information.

 236. lecai.7699.com

  10 sierpnia 2017 at 03:04

  Hi! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?

  My last blog (wordpress) was hacked and I ended
  up losing a few months of hard work due to no backup.
  Do you have any solutions to stop hackers?

 237. Silvia Odete Morani Massad

  10 sierpnia 2017 at 07:06

  Hello, I read your blogs daily. Your story-telling style is
  awesome, keep doing what you’re doing!

 238. Grace

  10 sierpnia 2017 at 12:26

  Hi would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m
  having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 239. business take

  11 sierpnia 2017 at 01:39

  Howdy are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but
  I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 240. Bettina

  11 sierpnia 2017 at 05:46

  Touche. Solid arguments. Keep up the good spirit.

 241. travel news

  11 sierpnia 2017 at 14:55

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that „perfect balance” between superb usability and appearance.
  I must say that you’ve done a very good job with this.
  Additionally, the blog loads super fast for me
  on Firefox. Exceptional Blog!

 242. Silvia Odete Morani Massad

  12 sierpnia 2017 at 03:44

  After I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a
  comment is added I recieve 4 emails with the same comment.
  Perhaps there is a means you are able to remove me from
  that service? Appreciate it!

 243. Lelio Vieira Carneiro

  13 sierpnia 2017 at 00:56

  I think the admin of this site is really working hard in support
  of his website, as here every data is quality
  based information.

 244. Hai

  13 sierpnia 2017 at 04:06

  It is in point of fact a great and useful piece of info.
  I am glad that you simply shared this helpful information with us.

  Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 245. Raymon

  13 sierpnia 2017 at 07:49

  Thank you, I have just been looking for info approximately this topic for a
  while and yours is the greatest I’ve came upon so far.

  However, what concerning the bottom line?
  Are you certain in regards to the supply?

 246. http://tinylink.in

  13 sierpnia 2017 at 12:25

  I always emailed this website post page to all my contacts, as if like to read it after that my friends will
  too.

 247. car look

  14 sierpnia 2017 at 01:16

  If some one wants expert view regarding running a blog afterward i recommend him/her to visit this web site, Keep up the fastidious work.

 248. Thad

  14 sierpnia 2017 at 04:44

  It’s an amazing paragraph in favor of all the web users;
  they will obtain advantage from it I am sure.

 249. soccer jerseys well-marked

  14 sierpnia 2017 at 16:47

  I must thank you for the efforts you’ve put in penning
  this blog. I am hoping to see the same high-grade
  content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal
  site now 😉

 250. podcasts format

  15 sierpnia 2017 at 05:22

  Marvelous, what a website it is! This website gives valuable data to us,
  keep it up.

 251. improved media directly

  15 sierpnia 2017 at 12:16

  You are so interesting! I don’t think I’ve truly read a single thing like this before.
  So good to discover somebody with some genuine thoughts on this subject.
  Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is something that is required
  on the web, someone with a bit of originality!

 252. James Frazer Mann

  15 sierpnia 2017 at 17:48

  There’s definately a great deal to learn about
  this topic. I really like all of the points you made.

 253. Eugenia

  16 sierpnia 2017 at 02:55

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really
  useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped
  me.

 254. http://cinematronfilms.com

  16 sierpnia 2017 at 10:11

  I think that is one of the such a lot important info for me.

  And i’m satisfied studying your article. However want to statement
  on some general things, The website style is wonderful, the articles is actually
  great : D. Good task, cheers

 255. business cards printing

  16 sierpnia 2017 at 10:57

  I’m extremely pleased to uncover this great site. I
  wanted to thank you for ones time for this wonderful read!!
  I definitely loved every bit of it and I have
  you saved as a favorite to see new things in your blog.

 256. security management

  16 sierpnia 2017 at 12:24

  Nice weblog right here! Additionally your site quite a bit up very fast!
  What host are you the usage of? Can I am getting your affiliate hyperlink to your host?
  I desire my site loaded up as quickly as yours lol

 257. business campaign

  17 sierpnia 2017 at 13:37

  Hi, i think that i saw you visited my website so i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my website!I suppose
  its ok to use some of your ideas!!

 258. portable code scanners

  18 sierpnia 2017 at 01:12

  Hi would you mind letting me know which webhost you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.
  Can you suggest a good web hosting provider at a reasonable price?
  Many thanks, I appreciate it!

 259. Umanizzare

  18 sierpnia 2017 at 08:40

  What’s up to every one, it’s truly a good for me to visit this site, it includes
  important Information.

 260. James Frazer Mann

  18 sierpnia 2017 at 09:54

  It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice.
  Maybe you could write next articles referring to this article.

  I desire to read even more things about it!

 261. portable code scanners

  18 sierpnia 2017 at 12:21

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is
  added I get four e-mails with the same comment. Is there any way
  you can remove me from that service? Thank you!

 262. security systems

  18 sierpnia 2017 at 15:33

  I am curious to find out what blog system you are utilizing?

  I’m having some small security issues with my latest
  site and I’d like to find something more risk-free.

  Do you have any suggestions?

 263. bagaimana agar cepat hamil

  18 sierpnia 2017 at 19:20

  Good day very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Wonderful ..
  I will bookmark your web site and take the feeds also?
  I am satisfied to find so many useful information right here within the submit, we’d like develop extra
  strategies on this regard, thank you for sharing. . . .
  . .

 264. trouble codes

  19 sierpnia 2017 at 15:23

  Nice blog here! Also your site loads up fast! What web host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours
  lol

 265. James Frazer-Mann

  19 sierpnia 2017 at 16:27

  Simply want to say your article is as astounding.
  The clearness in your submit is simply great and i could
  think you are knowledgeable in this subject. Well with your permission allow me to clutch your feed to keep updated
  with coming near near post. Thank you a million and please keep up the rewarding work.

 266. bayi usia 1 tahun susah makan

  20 sierpnia 2017 at 00:59

  With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot
  of completely unique content I’ve either authored myself or
  outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement.
  Do you know any ways to help stop content from being ripped off?
  I’d really appreciate it.

 267. James Frazer Mann

  20 sierpnia 2017 at 13:42

  This info is worth everyone’s attention. Where can I find out more?

 268. business cards

  20 sierpnia 2017 at 17:18

  I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog
  that’s both educative and engaging, and without a doubt,
  you’ve hit the nail on the head. The issue is an issue that too few people are speaking intelligently
  about. Now i’m very happy that I stumbled across this in my search for something concerning this.

 269. car gas saving system

  20 sierpnia 2017 at 23:10

  Have you ever considered about adding a little bit more
  than just your articles? I mean, what you say is
  fundamental and everything. But think about if you added some great images or video clips to give your posts more, „pop”!
  Your content is excellent but with images and
  video clips, this site could undeniably be one of the most beneficial in its field.
  Fantastic blog!

 270. car diagnostics

  21 sierpnia 2017 at 03:32

  Very energetic post, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?

 271. business identity

  21 sierpnia 2017 at 06:07

  Hi there, I discovered your web site by means of Google while
  looking for a related subject, your web site came up, it looks good.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, just become alert to your weblog via Google, and located that it is truly informative.

  I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful should you proceed this in future.
  Lots of folks can be benefited from your writing. Cheers!

 272. business campaign

  21 sierpnia 2017 at 07:22

  Excellent site you have here.. It’s difficult
  to find high-quality writing like yours nowadays. I really
  appreciate individuals like you! Take care!!

 273. James Frazer-Mann

  21 sierpnia 2017 at 10:07

  What’s up, I desire to subscribe for this webpage to take
  latest updates, so where can i do it please help.

 274. security products

  21 sierpnia 2017 at 12:56

  It’s going to be finish of mine day, but before finish
  I am reading this enormous article to increase my know-how.

 275. auto key programmer

  21 sierpnia 2017 at 16:16

  Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital
  to assert that I get actually enjoyed account your blog
  posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 276. makanan tambahan bayi

  21 sierpnia 2017 at 19:42

  Hi Dear, are you truly visiting this website regularly, if
  so after that you will absolutely get good knowledge.

 277. Eliza

  22 sierpnia 2017 at 13:53

  Thanks for sharing such a fastidious thinking, article is pleasant, thats why i have read it fully

 278. cara biar cepat hamil setelah menstruasi

  22 sierpnia 2017 at 22:57

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her
  ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her
  ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had
  to tell someone!

 279. cara membuat makanan sehat untuk anak

  23 sierpnia 2017 at 10:56

  I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to construct my
  own blog and would like to know where u got this from.
  thanks a lot

 280. bagaimana mengatasi anak susah makan

  23 sierpnia 2017 at 12:25

  That is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Short but very precise info… Appreciate your sharing this one.
  A must read article!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra