Z zagranicy

Pierwsza „ukraińska” recenzja „Wołynia” stekiem bredni

ukrainska-recenzja-wolynia2Czytając słowa napisane przez ukraińskiego dziennikarza na temat obejrzanego przez niego filmu „Wołyń” dostrzega się próbę egzaminowania reżysera z neobanderowskich kalek propagandowych. A przecież reżyser wziął sobie za cel ich rozmontowywanie.

Po raz kolejny wraca problem poziomu ukraińskich intelektualistów. I pojawia się on przy okazji pierwszej recenzji filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Nie powinno się raczej z tego śmiać, choć czasem powstrzymanie się jest trudne, bo to społeczna tragedia. Nie będzie prawdą, że wśród Ukraińców nie ma inteligentnych ludzi, toteż na dość fałszywym cynizmie własnej dumy i pychy hodować nie warto. Problemem jest co innego, to co przez lata tkwiło i w naszym salonie na Ukrainie jest większe. To poziom służalczości elit. Ta właśnie służalczość sprawia, że gotowi oni są powtarzać linię najsilniejszego i za pomocą najgłupszych wynurzeń pseudointelektualnych tę linię usprawiedliwiać. Głównym powodem jest tu strach przed utratą pozycji, ostracyzmem, lub czymś jeszcze gorszym.

Drugim ich problemem jest pycha, świadomość, iż w biednym społeczeństwie ukraińskim to oni zajmują piękne korytarze niczym arystokracja w Wersalu. Kompletnie odcięta od ludu. Oczywiście najprostszym sposobem jest rozdawanie ludowi czegoś co go zajmie, bo chleba rozdać nie mogą. I w tym wypadku jest to nacjonalizm ukraiński, którego dysponentom są właśnie zhołdowani. Cóż się jednak im dziwić – skoro i w Polsce ci sami ciągnący za sznurki znaleźli niewolników. Ci w Polsce, choć wypowiadają się w sposób gadzinowy, robią to odrobinę inteligentniej, ale to tylko ze względu na to, że są bardziej oddaleni od Mordoru, któremu służą. Przy tym spotykani inteligentni Ukraińcy, którzy Polakom nie ustępują dokładnie w niczym, a którzy mają odwagę przyjąć prawdę pełnią zazwyczaj funkcje poboczne.

W Polsce osoby usprawiedliwiające UPA dostawały stypendia Gaude Polonia, takie jak Andrij Lubka, atakujący Wojciecha Smarzowskiego, Oleksander Bojczenko operujący takim samym systemem myślowym, czy otrzymująca Angelusy i wysokie nagrody pieniężne Oksana Zabużko. Ta ostatnia pani – witana była jak królowa na deskach Teatru Polskiego. Anonsował ją zaś, a jakże – sam Adam Michnik. Warto jak zawsze przypomnieć, iż w swojej literaturze, prócz wybielania UPA, nazwała ludobójstwo dokonane na Wołyniu (nie wspominając o mordowanych mieszkańcach pozostałych trzech województw) wielkim świniobiciem. Otóż takie osoby były nagradzane w naszym kraju, jak gdyby stanowił on jakieś Generalne Gubernatorstwo. Niemcy kręcili w tamtych czasach Heimkehr. I w tamtym propagandowym filmie fabularnym potrzebowali polskich aktorów, toteż przekaz maistreamu był taki, a nie inny – zawsze pod pozorem polskiego dobra. Zresztą rozstrzeliwanych Polaków mordowano za zamach na „dzieło odbudowy Generalnego Gubernatorstwa”.

To ostatnie miało być jakąś namiastką Polski. Wszystko zawsze – w sposób gadzinowy – przeciwnik, który jakimś sposobem zdobył władzę nad Polakami ilustruje ich dobrem. I z tego powodu rozdawano stypendia Ukraińcom o poglądach nacjonalistycznych. A nawet jeśli nie byli to Ukraińcy których one charakteryzują – to w Polsce trafiali na studiach pod skrzydła odpowiednich ludzi. Ludzi, którzy mienili się często polskimi intelektualistami, tymczasem byli sprzedani. Ci Ukraińcy nie musieli wcale zaraz trafiać pod skrzydła prezesa Związku Ukraińców w Polsce – Piotra Tymy, dla którego ludobójcza tzw. Ukraińska Powstańcza Armia będzie zawsze formacją bohaterską. Nikomu z polskich władz nie zależało na inteligentnych Ukraińcach, którzy gotowi są zmierzyć się z prawdą.

Jednak o czym tu pisać jeśli w naszym kraju osoby, które charakteryzowały się przywiązaniem do wartości wyższych były traktowane jak zło konieczne, jak niepewny kłopot, a nie coś co trzeba strzec niczym skarbu. Patriotyzm, miłość do Ojczyzny pozbawiona nienawiści do innych, choć dająca oczywisty priorytet swoim – nie była w cenie. Ludzi tych wrzucano propagandowo do jednego worka z radykałami.

Produkt szaleńczej polityki wschodniej i widz Quentina Tarantino

Tymczasem Ukraińców wrzucano do tego worka, nie tylko propagandowo, ale i realnie. Maczano ich więc w neobanderowskim brudzie. Dlatego też Jurij Banachewycz, ukraiński recenzent filmu „Wołyń”, który widział go w Polsce – jest takim właśnie produktem. Produktem wieloletniej poronionej polityki wschodniej i można ją nazwać w ten sposób tylko wtedy, gdy się uwierzy, iż w ogóle ona istniała. To już nawet nie kwestia realizacji priorytetu interesów polskich na wschodzie, to kwestia braku brania pod uwagę choćby minimalnych odruchów moralnych. I nie wspominam tu bynajmniej o moralności, która – jak mawiają w interesach się nie liczy. Mówię jedynie o zupełnie bazowych minimalnych odruchach.

Bo oddawanie na pastwę kresowych Polaków, Ukraińców, Białorusinów woła o pomstę do nieba. W naszym kraju odpowiedzialni za to ludzie zachowywali się tak jakby wierzyli w propagandę sowiecką o polskim faszyzmie, polskich panach, Białorusinach i Ukraińcach, a także koniecznemu zrozumieniu dla ich aspiracji. Gdy się zaczyna czytać recenzję Banachewycza już na samym początku w sposób tragikomiczny uderza mówienie o Smarzowskim jako o polskim Quentinie Tarantino. I nie pisze tego żaden polski gimnazjalista, lecz poważny ukraiński dziennikarz. To porównanie w zasadzie powinno powiedzieć wszystko i zilustrować brednie natychmiast. Autor nie dysponuje nawet na tyle dużym poziomem kojarzenia, by nie spostrzec, iż ten zabieg propagandowy nie tylko nie będzie skuteczny, ale i narazi go na śmieszność.

Nie jest wielkim odkryciem, iż Tarantino posługuje się przemocą oraz groteską, absurdem wręcz, która szokuje będąc swego rodzaju sztuką dla sztuki. Nie idzie za tym nieomal nic poza trzymaniem w napięciu widza, doznaniami przed ekranem. Tymczasem Smarzowski odtwarza rzeczywistość niemal komórka po komórce, bez znieczulenia, w taki sposób, iż identyczny klimat można znaleźć niekiedy jedynie w filmach o holocauście. Z tym, że holocaust takie realistyczne kino zdominował. Smarzowski potrafi stworzyć analogicznie bolesny i realny świat, opowiadając zarówno o partyzantach, eksterminowanych i szykanowanych przez komunistów Mazurach, amoralności systemu za PRL, przeżarciu przez korupcję urzędników, jak i bandytyzmie oraz mafiach.

Oddawana przez niego rzeczywistość ostrzega człowieka i boli. Poprzez pokazanie moralnej obrzydliwości, ale także piękna odwraca go ku dobrym odruchom. Przypomina widzowi o człowieczeństwie. Widać tam walki cech charakteru, które sprawiają, iż człowiek próchnieje od środka z tymi, które sprawiają, że człowiek wraz ze swoją cielesnością rozbłyska duchowo jak diament. Za Tarantino, nawet jeśli trudno odmówić mu zdolności reżyserskich nie idzie nic, absolutnie nic. Do realiów nie przywiązuje on uwagi, tyle co do przejaskrawiania, a polityczna poprawność bije niekiedy z jego ekranu.

W gruncie rzeczy bowiem cokolwiek by Quentin Tarantino nie nakręcił, jakkolwiek by nie szokował, ile okrucieństwa by nie pokazał – to zawsze docelowo chodzi o przyjemność widza i satysfakcję z obejrzenia. I to się amerykańskiemu reżyserowi udaje. Tymczasem Smarzowski ma cele o 180 stopni inne: To przemiana widza, przypomnienie mu o człowieczeństwie, o wartościach wyższych, poprzez wylanie ludzkiego moralnego bagna z ekranu. Jego bohaterowie nigdy nie są papierowi. I muszę to stwierdzić, pomimo faktu, iż nie lubię golizny na ekranie, a Smarzowski chcąc pokazać realizm – nie odżegnuje się od niej.

Bezczelność, manipulacje recenzenta i polska uległość

Sam ukraiński dziennikarz nawiązuje do słów polskiego reżysera, iż film zaczął realizować jeszcze przed Majdanem. Po czym konstatuje, iż czasy się zmieniły, także rzeczywistość, a Smarzowski „jednak nie wstrzymał prac nad filmem”. Nie wiadomo czy to zdanie świadczy po raz kolejny o jakiejś dziecinności rozumowania, czy może o neobanderowskiej bezczelności, która potrafi osiągać wyżyny w naciskach, by do niej dostosowywać. Jej oczekiwania są zawsze równie tragikomiczne, komiczne z powodu swoich oczekiwań, a tragiczne, bo niektórzy polscy politycy byli przez lata gotowi je spełniać „machając ogonami”.

Banachewycz z wypiekami na twarzy wypisuje, iż reżyser „na jednym ze spotkań wyznał, że czerpał informacje pochodzące wyłącznie ze źródeł polskich, faktycznie ignorując argumentacje strony ukraińskiej. I być może to stało się jednym z jego głównych błędów przy realizacji filmu”. Ponieważ pisarze realizujący neobanderowskie cele są manipulatorami, nie wiadomo o jakie spotkania chodzi i co reżyser dokładnie powiedział. Zabawne jest jednak co ukraiński autor rozumie najprawdopodobniej poprzez „zignorowanie argumentacji ukraińskiej”. Po pierwsze trzeba wiedzieć, iż nie chodzi o argumentację ukraińską, a jedynie neobanderowską, która usiłuje uzyskać status ukraińskiej. Po drugie nie chodzi o „ukraińską” argumentację, bo Smarzowski zdołał ją całkiem nieźle poznać. Chodzi wyłącznie o uznanie neobanderowskiego przekazu propagandowego i wciągnięciu go w kadry filmu w jak największej ilości.

Tu znów kłania się słynna banderowska, bądź neobanderowska bezczelność. Bo nawet niemieccy SS-mani nie oczekują, by konsultować z nimi filmy o ich ofiarach. Zawarcie co najmniej okienka dla poglądów neobanderowskich jest od lat uważane przez nacjonalistów ukraińskich w Polsce oraz ich przyjaciół – za zestaw obowiązkowy. Ma on być uwzględniany podczas różnych polskich przedsięwzięć, oczywiście jednostronnie. Prostym przykładem były naciski na Kancelarię Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w 2008 roku. Zmuszono te instytucje, by na przeglądowej konferencji w 65 rocznicę Ludobójstwa Wołyńsko-Małopolskiego – do historyków polskich, na wewnętrzną polską konferencję – dokooptowano dwóch historyków ukraińskich i jednego historyka z mniejszości ukraińskiej w Polsce (którego referat miał się nijak do tematu). Zabawnym było obserwować jak wymienione instytucje zganiają na siebie kto jest organizatorem. Przy czym najodważniej zachował się tu ŚZŻAK.

Tak czy inaczej dla świętego spokoju i z obawy przed atakiem salonu, tego samego, który rechotał ciągle z Śp. prezydenta i jego małżonki – organizatorzy zadecydowali o dokooptowaniu dwóch Ukraińców z zewnątrz. Na czasie nie był Marcin Wojciechowski, który jako dziennikarz Gazety Wyborczej zaatakował ich za brak obowiązkowego zestawu „Ukraińców”. De facto chodziło o ukraińskich historyków o poglądach neobanderowskich. Sam Smarzowski w pierwszym odruchu, gdy powziął zamysł o zrobieniu filmu, chciał zaprosić do współpracy reżysera ukraińskiego, który to pomysł, na szczęście dla filmowej sztuki i prawdy porzucił.

„Sam film wywołał poważne zastrzeżenia jeszcze na etapie tworzenia” – pisze ukraiński dziennikarz. Niestety robiąc to ogólnikowo nie wspomina jakie i czyje, co mogłoby być istotne. Sugeruje tu tym samym błędy, brak zgodności z rzeczywistością, pomimo iż Smarzowski konsultował to z ekspertami, o czym sam autor zdołał nawet wspomnieć. To jednak element podminowywania obrazu – tworzenie wobec niego wątpliwości czytelników. Tylko w ten sposób neobanderowcy mogą przeciwdziałać.

Recenzent nie może się zdecydować jak było ze sponsorami

W recenzji znajdziemy ślady wyjątkowego cynizmu: „W procesie zapoznawania się ze scenariuszem i zdając sobie sprawę z możliwych konsekwencji filmu, niektórzy sponsorzy odmówili swego wsparcia”. I niestety ten fragment to dla autora wpadka z testu na inteligencję. Przecież sponsorzy nie są jednocześnie ekspertami toteż nie mogły ich odstraszyć jakieś sugerowane przez autora rzekome błędy historyczne. Odstraszał sam temat i właśnie konsekwencje, ale nie samego filmu co wsparcia filmu. Bo to właśnie sugerowanymi konsekwencjami ukraińscy nacjonaliści od lat wpływają na polskich urzędników. Każde odstępstwo od linii salonu, czy Gazety Wyborczej w tym względzie owocowało w najlepszym wypadku ostracyzmem.

W konsekwencji odsuwania się sponsorów, jak zrelacjonował to ukraiński dziennikarz – reżyser zarządził zbiórkę. Tak, tu napisał prawdę, po czym dodaje: „niektórzy podejrzewają, że w kwestii funduszy na realizację filmu w rzeczywistości wszystko było w porządku, ale to był swego rodzaju chwyt marketingowy, aby skupić na filmie większą uwagę”. Otóż autor tekstu wykazuje się na tyle głupotą, by narażać się na proces sugerując, iż Smarzowski mógł dokonać jakichś machlojek, przekrętów, które w jego kraju biją wyjątkowe rekordy – zostawiając niemal każdy inny kraj europejski w tyle. To bowiem – nie tylko kwestia skupienia uwagi na filmie, ale fakt, że w zbiórkach społecznych polski reżyser zebrał blisko milion złotych.

Można się ironicznie zapytać: Ciekawe „którzy” tak podejrzewają? Warto też zauważyć sprzeczność: z jednej strony sponsorzy wycofujący się pod wpływem zapoznawania się ze scenariuszem (tj. zasugerowanie jego mankamentów), z drugiej jednak pieniądze na pewno autor ma. Chciałoby się powiedzieć „To może się pan zdecyduj”. Dalej ten ciekawy człowiek powtarza w tytule coś – co najbardziej ośmiesza jego tekst: „TARANTINO-STYLE: Rzeki krwi i okropności tortur”. Skoro tortury są takie okropne to może powinien przestać zmieniać rzeczywistość na pasującą propagandzie pogrobowców UPA, którzy tych tortur właśnie dokonywali.

Autor pokazuje jak bardzo jest „obiektywny”

Nagle ukraiński dziennikarz zdaje się pisać tak, jakby na siłę chciał pokazać swoją obiektywność: „Należy oddać sprawiedliwość reżyserowi. Film rzeczywiście został zrealizowany bardzo profesjonalnie, zwrócono uwagę na każdy szczegół, tak aby był maksymalnie wiarygodny i budził zaufanie”. Zwraca uwagę koniec tego cytatu. Jeśli coś ma wzbudzać zaufanie to brzmi mniej więcej tak jak gdyby ktoś nie tyle chciał pokazać prawdziwą rzeczywistość, co właśnie ją zafałszować, a za pomocą dopieszczanych szczegółów nadać jej pozorów wiarygodności. Nawet w tym pozornym komplemencie kryje się dość charakterystyczna neobanderowska przebiegłość. Do kilku dalszych komplementów nie można mieć zastrzeżeń. Komplementów chyba uwiarygadniających całość przekazu ukraińskiego autora – dokładnie tak jak „uwiarygodnić” Smarzowskiego ma w przekazie ukraińskiego artykułu dbałość o szczegóły.

Dalej warto złośliwie zatrzymać się nad zdaniem: „Po początkowym „miodowym” etapie filmu rozpoczyna się prawdziwa „rąbanka mięsna”, która trwa aż do końca filmu i sprawia, że widz nieustannie zadaje sobie wewnętrzne pytanie, kiedy to się wreszcie skończy?”. Najwyraźniej pokazywania tego – autorowi artykułu nigdy za wiele. Trochę na tej samej zasadzie, że filmy z wykonywania aborcji powinni oglądać ludzie nieprzekonani. Ludziom, którzy są przeciwni zabijaniu dzieci, bo ludzka wrażliwość i wyższe wartości biorą u nich górę nad ideologiczną wygodą – można te okrucieństwa darować. Zawsze bawiło mnie jacy to ze zwolenników kultu OUN-UPA straszni „wrażliwcy”, z jakim oburzeniem zarzucają walczącym o prawdę „epatowanie okrucieństwem”.

Przeto przykład aborcji jest tu doskonale pasującym, bo to zawsze jej zwolenników oburza. Denerwuje ich pokazywanie zdjęć dzieci poddanych aborcji na wszelakich demonstracjach. „A fe jakie to straszne, jaki okrutne wobec widzów”. Oskarżani o okrucieństwo nie są nigdy wykonawcy, albowiem ich uznaje się za pożytecznych. Dziennikarz relacjonując fabułę oraz wspominając o dwóch okupacjach: sowieckiej i niemieckiej – wspomina „kolejno występujące wydarzenia, które przeszły do historii pod nazwą tragedii wołyńskiej”. To oczywiście kłamstwo, bo nie przeszły one do historii pod tą nazwą. Jest ona używana propagandowo przez środowiska nacjonalistów ukraińskich. I to wyłącznie ci ostatni tę nazwę popularyzują. Tragedią jak wiadomo mogłoby być uderzenie samochodu osobowego w cysternę z benzyną, która eksplodując zabiłaby np. kilkanaście czy kilkadziesiąt osób.

Dość dziwnym wnioskiem wydaje się być ten, który ukraiński autor wyciągnął: A mianowicie taki, że w filmie Ukraińcy ratujący Polaków mają w tym jakieś swoje merkantylne interesy: „jeden kocha Polkę, którą ratuje przed deportacją przez „Sowietów” na Syberię, a w innym przypadku Polka jest żoną Ukraińca”. Do głowy nie przyjdzie mu, iż miłość interesem nie jest, lecz właśnie jedyną rzeczą która pomaga zachować godność w nieludzkich czasach. „Czasem film sprawia wrażenie, że Niemcy na Wołyniu nie byli okupantami z wszystkimi konsekwencjami tego faktu, lecz kimś w rodzaju sił pokojowych ONZ, których zadaniem była obrona Polaków przed Ukraińcami” – pisze Banachewycz.

Należy mu zatem zaproponować zapoznanie się z podstawową literaturą tematu i źródłami, a nie propagandowymi banderowskimi kalkami. Wszak sam wytykał niezapoznanie się z argumentami „ukraińskimi”. Dowie się wtedy jak to wyglądało. A struktury OUN były w wykonywanym przez siebie ludobójstwie po wielokroć gorsze od Niemców. Zresztą bohaterowie spod znaku tej organizacji sami traktowali Niemców niczym ONZ, który właśnie zbuduje im państwo. Większości z nich nie pomogły w zmianie zdania nawet aresztowania w 1941 roku i rozpędzenie tzw. „rządu Stećki”. Sam wujek Bandera współpracował z Niemcami do samego końca, nawet po swoim aresztowaniu.

„Pisząc scenariusz Smarzowski starał się włożyć w 150 minut swego „horroru” najbardziej rażące fakty tragicznych wydarzeń na Wołyniu. Jednak prawie wszystkie z nich „wycisnął” z życia jednej wsi, i przeciętny widz może odnieść wrażenie, że taki straszny zestaw odbywał się w każdej wsi na Wołyniu.” – czytamy dalej. Chciałoby się powiedzieć: To nie horror drogi panie to podstawowa forma działalności pańskich ulubieńców z OUN-UPA. A poza tym owszem taki zestaw odbywał się w każdej polskiej wsi na Wołyniu i wyjątki nie zmieniają tutaj reguły. Ukraiński dziennikarz zaczyna sprawiać wrażenie, jak gdyby urwał się z choinki.

Kłamstwo na kłamstwie kłamstwem poganiane

Standardem jest też powielanie przez niego jednego z podstawowych bełkotów propagandowych o rzekomych przewinach II RP jako o powodzie do przeprowadzonego przez OUN-UPA okrutnego ludobójstwa. „Reżyser niestety nie wspomniał w filmie o ucisku Ukraińców przez polskie państwo do 1939 roku, pokazując na początku filmu wielonarodową beztroską sielankę, a nie oczywiste napięcia społeczne i gnębienie Ukraińców, co w wyniku wojny i kilku okupacji przerodziło się w horror upadku ludzkiej godności”. Na wschód od Zbrucza sowieci traktowali Ukraińców zapewne lepiej, toteż do horroru rzezi na Rosjanach tam nie doszło. Dziwnie też, pomimo dużo lepszych warunków ludności ukraińskiej niż mieli Polacy pod zaborem carskim, w Polsce Rosjan nikt nie rżnął. Mało tego chronili się nawet za tymi biało-czerwonymi słupkami z orzełkiem, który ich przodkowie zwalczali. Fenomen – jakieś dziwne to wszystko.

Autor tekstu nie jest w stanie przyjąć do swojej wiadomości pewnego istotnego szczegółu, który pomógł by mu przestać się dziwić totalitarnej ideologii jego ulubieńców, przed którą właśnie Smarzowski ostrzega. No ale przecież nie było żadnej totalitarnej ideologii, była walka o wolność herojów z OUN-UPA, która to przecież bardzo się „demokratyzowała”. To ostatnie słowo serio, ich (neobanderowscy) „uczeni” naprawdę tak piszą. Nie ma tu ani grama żartu. Doczytując tekst do końca dojrzeć można jedno kłamstwo i manipulację ze drugim. Film ma wg autora u przeciętnego Polaka nie znającego szczegółów historycznych ma wzmocnić negatywny stereotyp złego Ukraińca. Sęk w tym, iż to autor jest przeciętnym Ukraińcem, który nie zna historycznych szczegółów, lecz żyje w oparach propagandowej papki.

Wadą filmu, którą stara się wykazać jest fakt, iż opiera się on na wspomnieniach, a nie na źródłach archiwalnych. Tych źródeł krzywdujący sobie Banachewycz zapewne na żywe oczy nie wdział. Powtarza jedynie patetyczne pseudoprofesjonalnie brzmiące bzdury Wołodymyra Wiatrowycza. „Większość ludzi w Polsce nie „zawraca sobie głowy” skomplikowanymi związkami przyczynowo-skutkowymi tych zdarzeń historycznych, lecz chce zobaczyć proste odpowiedzi na skomplikowane pytania. I faktycznie je otrzymuje”. Słowa te są wyjątkowo urocze, zapewne większość ludzi na Ukrainie zawraca sobie głowę skomplikowanymi związkami przyczynowo-skutkowymi, a połowa z nich ma tytuł profesorski (który zresztą na Ukrainie można było kupić).

Napisać należy inaczej – większość ukraińskich komentatorów nie zadaje sobie trudu badania związków przyczynowo-skutkowych, lecz przyjmuje pasującą do nacjonalistycznej wersję i broni jej niczym dziewictwa swoich szarych komórek. I właśnie problem w tym, iż to oni: albo tych niewygodnych szczegółów nie znają, albo poznać nie chcą. Ukraińska recenzja może powodować emocje, bo poziom zawartego tam kłamstwa zagęszcza się w miarę czytania, osiągając wyżyny bezczelności: „W Polsce w okresie ostatnich dwóch lat zniszczono wiele ukraińskich pomników, dochodzi do nadużyć w stosunku do ukraińskich cerkwi, w Przemyślu w lecie agresywni młodzi mężczyźni pobili ukraińską procesję religijną”.

Nie zniszczono żadnych ukraińskich pomników, lecz samowole budowlane ukraińskich nacjonalistów. Wzniesione ze zignorowaniem polskiego prawa, które według neobanderowskich oczekiwań ma teraz ścigać tych, którzy dokonali dewastacji czegoś co w świetle przepisów nie powinno się tam znajdować. Nikt nie pobił żadnej procesji religijnej, a zdarto jedynie neobandeorwską koszulkę z prowokatora, idącego zresztą w prowokacyjnie zachowującym się od lat pochodzie. Nadużycia w stosunku do cerkwi są natomiast jakimś absolutnym bełkotem. Jedynym pytaniem, które można sobie po lekturze obszernej ukraińskiej recenzji zadać jest to: Czy ten pan sam naprawdę tak myśli, czy też służy tym, których się boi?

Aleksander Szycht

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

286 komentarzy

286 Komentarzy

 1. Wiesław

  29 września 2016 at 21:27

  Aleksander Szycht przeczytał i przeanalizował pierwszą ukraińską recenzję filmu „Wołyń”. I już wiemy coś o człowieku, który taka ukraińską recenzję napisał. Nazywa się Jurij Banachewycz. Jeśli zaś chodzi o jego przymioty…

  ta wiedza wpędza w smutek… smutno nam, gdy ludzie są podli albo niemądrzy, delikatnie mówiąc…

 2. Piotr

  29 września 2016 at 23:35

  Poniższy Link każdemu odpowie jak kultywowany jest nazistowski banderyzm. To tak jakby Niemcy obecnie gloryfikowali hitlera i stawiali mu pomniki.

  https://www.youtube.com/watch?v=5F1gI0GjLBE

 3. Ukraincy to najemnicy Niemców i Żydów

  30 września 2016 at 07:57

  BEŁKOTANIE o jakimś tam narodzie ukrainskim jest fikcją i KŁAMSTWEM !

  NIE MA opcji politycznych jest tylko PRAWDA historyczna !
  Prawda jest potrzebna, by budować dobre stosunki między ludźmi i między narodami, a jak jest KŁAMSTWO to jest KONFLIKT !

  BEŁKOTANIE o jakimś tam narodzie „ukrainskim” jest fikcją, KŁAMSTWEM !

  Obecna Ukraina to JEDYNIE SZTUCZNY twór POLITYCZNY stworzony przez Niemców w ostatnich 150 latach, aby wykożystywac jego przeciwko Cesartwu Rosyjskiemu którego wcześniej jak „ukraina” w historii świata NIE BYŁO !!!

  To NIEMCY wynajeli za pieniadze paru głupków, którzy wymyślili język „ukrainski” oraz SPREPAROWALI „banderowców” razem z UPA !

  Tak samo to NIEMCY wymyślili – SPREPAROWALI nowy jak tzw. „kaszubski” i OPRACOWALI też sztucznie SPREPAROWANY język „śląski” !
  Niemcy też z CIA obecnie PREPARUJĄ „naród kaszubski i ślaski” i już zaczeli PREPAROWAĆ następne „państwa” Kaszubskie i Ślaskie dlatego założyli RAŚ oraz Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie które WSPERA folksdojcz głupek kaszubski Donald Tusk !

  NIEMCY też rozwalili Jugosławie bo ona wstrzymywała hegemonie niemecka na Bałakanach !

  BEŁKOT o jakimkolwiek „narodzie” ukraińskim jest BZDURĄ i niczym nie usprawiedliwione, a ukraincy zostali WYMYŚLENI jedynie jako forma PARCIA NIEMCÓW na wschód Europy, ostanio PODCHWYCONA przez żydo-NEKONÓW z Waszyngtonu.

  Może za jakieś następne 150 lat będzie jakiś tam SPREPAROWANY „naród ukraiński” ale na to Niemcy muszą wydac razem z żydami ze 100 miliardów funtów sterlingów !
  Aby ten SZTUCZNIE wymyślony „naród ukraiński” jako agresja na Rosję i Polske to trzeba by wyłożyć znacznie więcej pieniędzy, aniżeli owe 5 miliardów dolarów z CIA, na działalność „Majdanu”, czy pesudoprawicowych partyjek BANDYTÓW skrajnych NABUZOWANYCH nacjonalistów „prawy sektor ukrainski”.

  Tworzenie tzw. UPOwców ZAPOCZĄTKOWAŁ dopiero niemc Bismark w 1871 roku, kiedy to znaczną część kontrybucji francuskich przeznaczył na powołanie konsulatów w Kijowie i Odessie. W owym czasie nie było tam jeszcze żadnych osiedleńców z Cesarstwa Pruskiego.

  Tworząc „naród”, ale ODGÓRNIE, trzeba było także stworzyć SZTUCZNYCH bohaterów. Wybór padł na pospolitego BANDYTĘ i tajnego agenta niemieckiego, służącego temu, kto płacił czyli NIEMCOM.
  W tym celu sięgnięto głęboko wstecz, do XVII wieku i wybrano Chmielnickiego. Było to uzasadnione np. tym, że Chmielnicki pracował on dla dobra Habsburgów, w tamtym czasie właścicieli terenów, dzisiaj zwanych U-kraju Polski i Rosji.

  W kronikach klasztornych Klasztoru Karmelitanek Bosych znajdujemy wzmiankę pod datą 1648, że gdzieś tam na kresach, w powiecie, jakieś bandy Chmielnickiego palą wsie, ale nikt nie wie, o co chodzi.
  A Chmielnicki, za pieniądze Wenecji i nie tylko, usiłował zebrać armię, która mogłaby atakować miasta osmańskie. Nie należy zapominać, że Turcy pozbawili Wenecję wszelkich portów na Morzu Czarnym, a więc przerwali bardzo dochodowy handel ze wschodem, czyli z Indiami i Chinami. Wtedy zaczął się upadek tych miast – państw.

  Robienie z Chmielnickiego jakiegoś bohatera „ukraińskiego” przez NIEMCÓW , rzekomo dążącego do powstania narodu Ukraińskiego, jest po prostu BAJKĄ, powstałą na ZAMÓWIENIE określonych „wydawców” politycznych z NIEMIEC w XIX wieku.

  Jakoś musiano uzasadnić tworzenie takich „bohaterów”. Nie należy w żadnym przypadku zapominać, że ten SZTUCZNY książkowy bohater, tak na wszelki wypadek, Chmielnicki kazał wymordować ok. 100 000 czerni, czyli mieszkańców miasteczek i wiosek Kresów, ale także drugie tyle żydów.

  I co najciekawsze, nikt tego nie podciąga pod antysemityzm!
  Dlaczego?
  Czyżby istniał jakiś związek pomiędzy tworzeniem odgórnym narodu ukraińskiego, a semityzmem.?
  Do dnia dzisiejszego, żadna monografia najważniejszego naszego sąsiada, czyli NIEMIECKIEJ rodziny Hohenzollernów, nie została wydana w Europie, dlatego jest takie ZAMESZANIE z jakimś tam ukraincami czego NIE było do końca XIX wieku.
  Podobnie brak wznowień wydawniczych np. pamiętników Katarzyny II, czy czegokolwiek o dynastii osmańskiej i jej celach i działaniach, opartego na archiwach tureckich wiec jest BRAK w nauce, a NIUCTWO i łapówki NIEMIECKIE, teraz CIA spreparowało jakieś BZDURY o SZTUCZNIE preparowanych „ukraincach” którzy na ZAMÓWIENIE niemickie maja atakaowc Ruskich oraz Polaków, z którymi zawsze WALCZYLI Niemcy !

  Tak wiec podsumowując, w chwili obecnej, na początek XXI wieku, jeszcze się naród ukraiński nie wytworzył. To, co obserwujemy, to są ludzie szkoleni głównie w niemieckojęzycznych krajach, od lat 20-30-tych ubiegłego wieku. Teorie i pisma tworzyli wykształceni oficerowie, a nie ledwocopisemny chłop.

  Cały ten „majdan” był OPŁACONY przez CIA i przydeptany zachód Europy przez amerykańskich bank-sterów, podobnie jak Kosowo, czy RZEKOMA opozycja w Syrii, Libii za forsę ukradziną amerykańskiemu podatnikowi lub po prostu wydrukowanych przez żydowską prywatną drukarnie o nazwie FED itd.

  Pojęcie „majdan” znaczy w języku tureckim „rynek” tzn. teren gdzie się coś SPRZEDAJE i KUPUJE !
  Taki poziom mniej więcej reprezentowali krwawi awanturnicy MJDANOWCY handlarze Jacynik czy Kliczko + Poraszenko KUPIENI przez żydo-neokonów z USA i Niemców jako przedstawiciele NIEMCKICH i żydowskich interesów w lutym 2014 roku co łatwo można sprawdzić na youtube.

 4. michał

  30 września 2016 at 09:45

  Z początkiem XVII wieku kozackie wyprawy zaczynają się nasilać. Rośnie zarówno ich skala jak i zasięg. Już w 1602 roku flota kilkudziesięciu czajek pojawiła się u wybrzeży Azji Mniejszej z powodzeniem walcząc z osmańskimi galerami. Cztery lata później duża wyprawa kozacka dotarła do Warny, Kozacy zdobyli miasto, mordując mieszkańców i bezpiecznie uchodząc z łupami. W 1609 roku spustoszone zostały Izmaił, Kilja i Białogród. W 1613 podczas kolejnych dwu wypraw złupione zostały wybrzeża Krymu, a czyhająca na napastników pod Oczakowem flotylla turecka została rozbita podczas zaskakującego, nocnego ataku. Rok 1614 przyniósł następny przełom w skali kozackich wypraw. Po niepowodzeniu wiosennej wyprawy w dużej części zniszczonej przez sztormy Kozacy zorganizowali następną. W lipcu flota 40 dużych czajek zjawiła się pod Trapezuntem na wybrzeżu Azji Mniejszej, miasto zostało złupione ale Kozacy na tym nie poprzestali.. czajki skierowały się ku następnemu miastu – Synopie. O tym co wydarzyło się później opowiada kronikarz turecki Naima:
  „ Kozacy, którzy zwykli byli rabować nadmorskie i na brzegach Dunaju położone wioski w tym roku w miesiącu Redżeb [sierpień], za przewodnictwem zbiegłych z państwa osmańskiego niewolników.. niespodziewanie napadli na twierdzę Synop leżącą na brzegu Anatolskim. Opanowawszy ten starożytny zamek, wycieli załogę, zrabowali i spustoszyli domy rodzin muzułmańskich i na koniec samo miasto spalili.. Nim się okoliczni mieszkańcy uzbroili i zebrali do oporu, łupieżna ta horda puściła się na morze, unosząc zrabowane bogactwa i spędzone w niewolę muzułmańskie rodziny.. Ibrahim-pasza, który dla strzeżenia brzegów Morza Czarnego nazanczonym był dowódcą flotylli złożonej z 60 statków, przypadkiem powziął wiadomość o tej wyprawie i wszedł na Dniepr z całą swoją flotą aby zajść drogę powracającym z Synopu rabusiom. Lecz Kozacy, uwiadomieni o zasadzce, wysiedli na brzegu morskim i stamtąd na podłożonych wałkach łodzie swe lądem przeciągać zaczęli, chcąc je spuścić na rzekę powyżej stanowiska Ibrahima. Drugim jednak niemniej szczęśliwym trafem oddział Tatarów zastał ich na tej przeprawie, i Kozacy po zaciętej utarczce, w której dużo ludzi stracili, poszli w rozsypkę, opuszczając łupy i jeńców. Z drugiej strony Ibrahim-pasza, dociekłszy ich poruszeń, pomknął ku miejscu, kędy się ta burzliwa hałastra na rzekę spuścić miała i tam jeszcze mnóstwo potępieńców wyniszczył lub zabrał w niewolę”

  Ta klęska nie skłoniła jednak Kozaków do przerwania wypraw – wprost przeciwnie.. już wiosną następnego roku prawie dwukrotnie większa flotylla czajek zaatakowała przedmieścia Stambułu – Archiokę i Mizewnę. Bawiący nieopodal na polowaniu sułtan Achmed I mógł osobiście „podziwiać” łuny pożarów trawiących przedmieścia stolicy. Na rozkaz samego padyszacha w pogoń za uchodzącymi czajkami ruszyła flota turecka. Galery dopędziły Kozaków u ujścia Dniepru, a ci znajdując się w kleszczach pomiędzy flotą osmańską i garnizonem Oczakowa przyjęli walkę. Zastosowana przez „mołojców” taktyka abordażu okazała się skuteczna – Kozacy rozbili osmańską flotyllę (biorąc do niewoli jej dowódcę) i bezpiecznie powrócili do swoich siedzib.
  Jeszcze w tym samym 1615 roku została zorganizowana mniejsza wyprawa na Kaffę. Miasta co prawda nie udało się Kozakom zdobyć ale na morzu odnieśli sukces – rozbili zespół osmańskich galer, zdobywając kilka okrętów i rozpraszając pozostałe.
  W 1616 roku Ottomani postanowili ostatecznie rozwiązać problem kozacki – kilkadziesiąt galer i wiele mniejszych jednostek pod dowództwem Ali-paszy zostało skoncentrowanych w limanie Dniepru. Tu jednak Turcy wpadli w zasadzkę – kilkadziesiąt czajek pod dowództwem Piotra Konaszewicza -Sahajdcznego z zaskoczenia uderzyło na turecki zespół zdobywając kilkanaście galer i ponad sto mniejszych łodzi. Osmański admirał ledwie uszedł z resztkami floty. Powracając z pościgu za nim Konaszewicz zaatakował Kaffę. Ocalała poprzedniego roku twierdza tym razem nie oparła się Kozakom – garnizon został wybity a miasto złupione i spalone.
  Rok 1617 przyniósł wyprawę „mołojców” na Trapezunt, ale Turcy zareagowali stanowczo – w kierunku granic Rzeczpospolitej ruszyła duża armia Iskaneder-paszy. Drogę pod Buszą w Mołdawii zagrodził mu na czele jednostek koronnych hetman Żółkiewski. W wyniku rokowań Rzeczpospolita zobowiązała się do powstrzymania kozackich wypraw, w zamian za analogiczne zobowiązanie Osmanów odnoszące się do Tatarów.
  Dotrzymanie postanowień układu okazało się niemożliwe. Ani Rzeczpospolita ani Imperium Ottomańskie nie były wstanie powstrzymać kozackich chadzek i najazdów tatarskich.
  Już w 1618 roku następna wyprawa zniszczyła Warnę i kilka mniejszych miast na wybrzeżu. Szczyt morskiej aktywności Zaporożców przypadł na rok 1620. Pod wodzą nowo obranego hetmana Jacka Borodawki doszło do kolejnych ekspedycji w kwietniu, maju, lipcu, sierpniu i w początkach września. Spustoszeniu uległy wybrzeża Krymu , okolice Warny i Stambułu. W rok później główne siły Zaporożców wzięły udział w bitwie pod Chocimiem, a na Morzu Czarnym operowały stosunkowo niewielkie siły. Spełniły one jednak swoje dywersyjne zadanie, utrudniając zaopatrzenie armii osmańskiej i siejąc popłoch na zapleczu wroga. Co prawda jeden z zespołów czajek operujący w okolicach Stambułu, został dopędzony i rozproszony przez silną eskadrę turecką, ale już kilka tygodni później Kozacy wzięli odwet zatapiając w bitwie morskiej 12 osmańskich galer.
  Traktat pokojowy między Rzeczpospolita a Imperium Osmańskim w1621 roku oczywiście nie zastopował kozackich ekskursji.
  W 1623 roku miały miejsce jedynie dwie niewielkie wyprawy, ale już następnym roku Zaporożcy pokazali „lwi pazur”. Kiedy Osmanowie podjęli interwencję na Krymie przeciwko zbuntowanemu lennikowi – chanowi Mehmedowi III, Kozacy nie dość, że udzieli wsparcia krymskiemu władcy to jeszcze dwukrotnie podjęli wielkie wyprawy na Stambuł. W czerwcu ponad 70 czajek spustoszyło oba brzegi Bosforu, a w lipcu ponad dwukrotnie większa flota czajek z przeszło 7 tysiącami Kozaków na pokładach przez 3 dni zupełnie bezkarnie obracała w perzynę okolice Stambułu.
  Losy wyprawy z 1625 roku – największej z dotychczasowych – opisał nasz „znajomy” kronikarz Naima :
  „Redżeb pasza, główny dowódca sił morskich, który udał się na Morze Czarne z eskortą z 43 galer, krążąc wzdłuż zachodnich brzegów, przybył do ujścia Dniepru i tam się od mieszkańców dowiedział, że 300 czajek kozackich wypłynęło na nowe rabunki, jak wieść niosła ku Trapezuntowi i Synopie. Mniemając ich dopilnować w powrocie, przez półtora miesiąca strzegł ujścia pomienionej rzeki, lecz na koniec wiedziony troskliwością, by zuchwalcy nie uderzyli znowu na cieśninę carogrodzką, obnażoną ze straży morskiej, popłynął wzdłuż brzegów ku południowi, nie tracąc ziemi z widoku.
  Na wysokości miasteczka Karaharman zwanego dały się słyszeć czajki kozackie. Poczyniono zatem przygotowania do boju, lecz ze 43 galer, które tę wyprawę składały, 21 tylko znajdowało się w gromadzie około statku admirała, inne bowiem dla niedostatku wiatru i zmordowania wioślarzy daleko w tyle pozostały. Korzystając z tych okoliczności, potępieńcy śmiało uderzyli na galery, z których każda z osobna miała tym sposobem po 20 prawie czajek przeciw sobie.
  Jedna czajka, jakich 20 przy pomyślnym wietrze mało jest przeciw jednej galerze, w czasie doskonałej ciszy szczęśliwie z nią mierzyć się może. Dziesięć tylko galer obsadzonych było janczarami, każda zaś czajka 50 liczyła zbrojnych strzelbami Kozaków. Wszczęła się straszliwa bitwa, w której muzułmanie z niewypowiedzianym męstwem i ostateczną walczyli rozpaczą. Statek kapudan paszy w najokropniejszym zostawał niebezpieczeństwie i omal nie stał się pastwą rozjuszonej hałastry, potępieńcy bowiem, poznawszy go po trzech latarniach zdobiących tylną ścianę, rzucili się nań z wściekłością z boków, z przodu, gdyż z tyłu działami i liczną strzelbą był obsadzony. Pomimo gęsto padających trupów 200 niewiernych wdrapało się na statek. Walka najzażartsza zaczęła się na pokładzie i od przodu statku do masztu cała przestrzeń tak ciałami niedowiarków zawalona została, że się przedostać było niepodobna. Wioślarze tej galery, wszyscy z jeńców kozackich złożeni, przestali robić wiosłami i pewnie by wraz z nieprzyjacielem uderzyli na muzułmanów, gdyby im wprzód nóg nie zakuto w żelazo. Gdy więc inne statki mniemały, że admiralski już tonie opustoszony przez Kozaków, męstwo nadludzkie prawie walecznej jego osady odnosiło wtedy najświetniejsze zwycięstwo. Skoro bowiem pokład od potępieńców oswobodzony został dany wystrzał z jednej i drugiej strony mnóstwo czajek po obu stronach w morskiej pogrążył toni.
  Galera namiestnika admiralicji w nie mniejszym znajdowała się niebezpieczeństwie i z równą odwagą pokonała swych napastników. Lecz wiele innych statków już się stawało pastwą rozżartego niedowiarstwa, już muzułmanie, widząc niechybną zgubę, padali na twarz, wołając o ratunek Boga, gdy okropna cisza, która dotąd nie pozwalała nieść wzajemnej pomocy, każdą galerę własnemu zostawiając losowi, za nadejściem silnego wiatru szczęśliwie rozproszoną zostaje.
  Wypełniają się żagle, życie i nadzieja wracają w piersi rozpaczających wojowników i w kilka chwil mnóstwo wywróconych i zgruchotanych łódek pokrywa morze tysiącami trupów, a z 350 czajek ledwo 30 dopada brzegu, gdzie się garstka potępieńców ratuje”.
  Trudno oczywiście bezkrytycznie przyjmować dane podawane przez tureckiego kronikarza, strata w jednej wyprawie ponad 15 tysięcy ludzi spowodowałaby prawdopodobnie zmarginalizowanie znaczenia Kozaczyzny na długie lata (a trzeba też pamiętać, że Kozacy ponieśli w tym samym roku duże straty w powstaniu Żmajły) Relacje wojewodów carskich Gołowina i Zubowa, potwierdziły klęskę Kozaków, ale straty według tych przekazów nie przekroczyły 1500 Kozaków (łącznie Dońców i Zaporożców).

  Powyższy tekst pochodzi stąd: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=1468&st=15

  Mój komentarz: Kozacy żyli z rozbojów, byli zawodowymi najemnikami, ktoś ich opłacał i szkolił do walki z Turcją, a potem z Rzeczypospolitą, ktoś, dla kogo najpierw Turcja, a potem Polska była przeciwnikiem. Ślady prowadzą do Londynu, ale nie tylko. Władysław IV, król Polski, planował wynająć Kozaków do zdobycia Krymu i oddania go Rosji w zamian za pomoc Rosji przeciwko Szwecji. Miał też plan, aby Kozacy na swoich czajkach przepłyneli Bałtyk i zdobyli dla niego Sztokholm. Gdy szlachta odmówiła podatków, co więcej zawarła pokój ze Szwedami wpadł we wściekłość. Możliwe, że świadomie z zemsty poszczuł Kozaków na Polskę przyczyniając się do wybuchu buntu najemników pod wodzą Chmielnickiego. Podobno Chmielnicki wyprowadził z Siczy ok. 30 tys. wyszkolonych „Kozaków” w 1648 r. W rzeczywistości byli to w dużej mierze najemnicy z całej Europy, którzy po zakończeniu wojny trzydziestoletniej 1618-1648, właśnie szukali nowej roboty.

  • zjs

   30 września 2016 at 14:40

   Epizod z kozackich pirackich wypraw pojawił się w odcinkach serialu „Sułtanka Kosem” gdzie pokazana jest wyprawa Osmana pod Chocim. Zabawne jest polskie tłumaczenie gdzie jest mowa (kilkakrotnie!) o najazdach na czajkach przez …Kazachów! Głupota czy polityczna poprawność?

 5. Igor Sobotnicki

  30 września 2016 at 10:10

  Kazdy adekwatny obywatel Polski wie o tym,ze banderowcy mordowali Polakow na Wolyniu w 1943,ale nie kazdy Polak chce wiedziec o tym jak dzis neobanderowcy zabijaja ruskich mieszkancow w Donbasie,a niekto z Polakow swiadomie wsperaja neobanderowskie wladze w Kijowie.Okazuje sie,ze Polacy boja sie i nienawidza Ruskich wiecej niz banderowcow i im wiecej neobanderowcy beda zabijac ruskich mieszkancow w Donbasie tym beda lepiej.Czy nie mam racji?

  • j

   30 września 2016 at 11:38

   Nie masz racji ani Ukry ani Ruskie nie są naszymi przyjaciółmi.Gdy rozmawiam ze znajomymi i takie jest tez moje zdanie Rosja jest nieprzyjacielem ze względu na rządzących natomiast Ukry ani rządzący ani zwykli ludzie nie są do Polaków nastawieni dobrze

   • j

    30 września 2016 at 11:42

    W mediach niestety nie nagłośniono tego co Ukry zrobiły w Odessie i dlatego wiekszość Polaków nie wie że w naszych sąsiadach ciągle siedzą demony jak 70 lat temu.

  • zjs

   30 września 2016 at 14:33

   Ten cały Wschód to barbarzyńska dzicz. Sowieci w ramach akcji antypolskiej 1937 posłali do piachu 200 tys. naszych rodaków. w latach 1939-45 następne kilkaset tysięcy zamordowanych i deportowanych.Sowieccy renegaci w Polsce do 1956 unurzali się niezgorzej w polskiej krwi. Natomiast ukraińscy rezuni zorganizowani w UPA i cywilna czerń to zwierzęta mordujący Polaków bo „zamieszkiwali ich terytorium etniczne” Taka była argumentacja bandziora z UPA wygłoszona parę lat w TVP przy okazji rocznicy wołyńskiej rzezi. Osobna sprawa to filobanderyzm polskiej władzy obojętnie jakiej opcji pogrążonej w oparach fantasmagorii starego Gedroycia o polityce wschodniej. Ci zaprzańcy zapomnieli o polskiej przelanej krwi i o ludziach polskiej krwi mieszkającej na Wschodzie. Natomiast ciągną bez opamiętana do nas ukraińską emigrację zarobkową. W pewnym momencie będą na niektórych obszarach większością. Pamiętajmy jak zakończyła się serbska niefrasobliwość w Kosowie. Tej V Kolumnie nie można ufać.
   P.S – Przepraszam byłego premiera Leszka Milera. Rzeczywiście, ten stary komunista jest zdecydowanie antybanderowski.

 6. wiesscar

  30 września 2016 at 11:46

  Przed Majdanem potrzeba społeczna nakrecenia filmu Wołyń była mniejsza bo Janukowicz nie przyzwalal na banderyzm. Po Majdanie ta potrzeba społeczna jest większa bo neobanderyzm się wzmacnia na Ukrainie.

  • wiesscar

   30 września 2016 at 11:49

   Oczywiście to takie pośrednie ocenianie potrzeby takiego dzieła dla Polaków i ludzkości. Bo generalnie jest cały czas bardzo potrzebne by banderyzm ukazać i przestrzec Polaków i ludzkość przed tym wynaturzonym wynalazkiem systemu Ukraińców.

 7. Krzysztof

  30 września 2016 at 11:47

  To oczywista oczywistość ze UPAdlincy będą źle mówić o tym filmie bo prawda w oczy kole

 8. wiesscar

  30 września 2016 at 12:02

  UE znosi Ukraińcom wizy. Byłoby dobrze gdyby panstwa UE się przygotowały na przyjazdy Ukraińców. Narody europejskie powinny obejrzeć film „Wołyń”.
  Zawsze lepiej znać historię która ostrzega co może się stać jeśli neobanderyzm na Ukrainie będzie się wzmacnial.

 9. Bogusław

  1 października 2016 at 14:37

  Narzekamy na okupację Berlina za pośrednictwem tzw. UE, na okupację Polskiej gospodarkę.
  A jak nazwiemy wasalstwo wobec Ukrainy, pytanie na czyje zlecenie.
  Opublikowano: 23 Wrz 2016 Na Podkarpaciu ukraińscy wojskowi dokonują inspekcji Wojska Polskiego
  23 września 2016 Kuratorium odpowiada ws. banderowskiej propagandy w polskiej szkole dla Ukraińców
  19 grudnia 2015 4 miliardy złotych kredytu dla Ukrainy to faktyczna darowizna

 10. MAC

  1 października 2016 at 19:13

  Skąd przekonanie, że jakiś tam rezun, w końcu byle kto, był na pokazach przedpremierowych „Wołynia”? Sądzę, że po prostu przeczytał recenzje w internecie i sklecił jakąś wierszówkę za parę hrywien. Od czasów opisywanych przez Sienkiewicza w „Potopie” nastąpił pewien postęp i czerń potrafi czytać, a nawet coś tam napisać.

 11. juzwa 21

  17 października 2016 at 17:37

  Czy nie lepiej byłoby przytoczyć całość recenzji filmu WOŁYŃ, dokonanej przez ukraińskiego dziennikarza? Niech każdy wyrobi sobie własne zdanie na ten temat…

 12. Ludobójstwo wołyńskie pamiętamy !!!

  19 października 2016 at 09:47

  Faszystowski banderyzm musi zostać rozliczony przez Ukraińców, jeśli nadal będą gloryfikować UPA i ich zbrodnicze czyny, nie będzie zgody ze strony Polaków na taki stan rzeczy. Trzeba apelować do rządu RP o zmianę podejścia do sprawy ukraińskiej. Trzeba mieć dobre stosunki z sąsiadami, ale oparte na prawdzie. Dotacje na Związek Ukraińców w Polsce powinny być takie sama jakie daje rząd ukraiński na polskie organizacje na Ukrainie. Nie można nadstawiać drugi raz policzka, ponieważ banderowsko-faszystowska propaganda na Ukrainie się odrodziła, w Polsce nie ma i nie będzie na to przyzwolenia.

 13. ddf

  29 października 2016 at 00:03

  Smarzowski dokonał bezceremonialnego upodlenia Narodu Polskiego. A to, że dorośli Polacy się tym zachwycają świadczy tylko o totalnej demoralizacji i głupocie. Żal mi młodego pokolenia, któremu przedstawia się takie formy zachowań lekceważące podstawowe normy moralno-obyczajowe jako coś normalnego i uwiarygadnianego zachwytem środowisk niepodległościowych, a nawet katolickich. Czuję, że diabeł szykuje beczki ze smołą. Żal, że kreatury typu Smarzowskiego wykorzystują ofiary Wołynia do swoich niecnych i plugawych ekspresji filmowych.

 14. Augusto de Arruda Botelho

  16 marca 2017 at 20:30

  Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday.
  It’s always exciting to read content from other writers and practice a little something from their sites.

 15. Darell

  19 marca 2017 at 07:46

  We are a bunch of volunteers and opening a new scheme
  in our community. Your website provided us with useful information to
  work on. You have done a formidable task and our whole neighborhood shall
  be thankful to you.

 16. Alta

  21 marca 2017 at 01:23

  Thanks for sharing your thoughts about mlm marketing strategy.
  Regards

 17. Andy

  21 marca 2017 at 03:51

  Thanks for sharing your thoughts about motivate and empower yourself to start
  an online business. Regards

 18. Itamar Serpa Fernandes

  21 marca 2017 at 05:43

  Hello, its fastidious article about media print, we all understand media is
  a great source of information.

 19. Dorris

  22 marca 2017 at 10:12

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why throw
  away your intelligence on just posting videos to your blog when you
  could be giving us something informative to read?

 20. I have been surfing on-line greater than three hours as of late, but I never found any attention-grabbing article like yours.
  It’s beautiful value enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made excellent content material as you did, the web
  will likely be a lot more useful than ever before.

 21. Do you mind if I quote a couple of your
  articles as long as I provide credit and sources back to
  your blog? My blog site is in the very same
  area of interest as yours and my users would certainly benefit from some of the information you
  present here. Please let me know if this okay with you.

  Many thanks!

 22. Chelsey

  23 marca 2017 at 00:39

  Hi! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a
  blog post or vice-versa? My site discusses a lot of
  the same topics as yours and I believe we could
  greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to send me an email.
  I look forward to hearing from you! Excellent blog by the
  way!

 23. market exchange

  23 marca 2017 at 02:16

  You made some really good points there. I looked on the internet to find out more
  about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 24. Rogelio

  23 marca 2017 at 14:22

  My brother recommended I might like this website.
  He was entirely right. This post actually made my day.
  You cann’t imagine just how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 25. reputable financial advisors

  23 marca 2017 at 19:23

  Hey there! I could have sworn I’ve been to this site before but after
  browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking
  back frequently!

 26. Doris

  24 marca 2017 at 11:26

  What i don’t understood is in reality how you are
  now not really a lot more smartly-preferred than you might be right
  now. You are so intelligent. You know therefore significantly relating
  to this matter, made me in my opinion consider it from a
  lot of numerous angles. Its like men and women are
  not fascinated unless it’s one thing to do with Girl gaga!
  Your individual stuffs nice. At all times maintain it up!

 27. financial advisor

  24 marca 2017 at 12:39

  Thanks for another informative website. The place else may I get
  that kind of information written in such a perfect approach?
  I have a undertaking that I am simply now running on, and I have been at the glance out for such info.

 28. Terence

  24 marca 2017 at 13:03

  Hey very nice blog!

 29. except credit

  24 marca 2017 at 16:05

  Ridiculous quest there. What happened after?

  Thanks!

 30. investment advisor

  24 marca 2017 at 19:34

  What’s up it’s me, I am also visiting this web page on a regular
  basis, this website is actually nice and the viewers are truly sharing nice thoughts.

 31. Itamar Serpa Fernandes

  24 marca 2017 at 21:29

  Hi exceptional website! Does running a blog like this take a great deal of work?

  I have very little expertise in computer programming but I had been hoping to start my own blog in the near future.
  Anyway, if you have any ideas or techniques for new blog owners
  please share. I know this is off subject nevertheless I just had to ask.
  Cheers!

 32. Augusto de Arruda Botelho

  24 marca 2017 at 22:30

  Hi to every body, it’s my first go to see of this blog; this webpage contains
  awesome and genuinely fine stuff for readers.

 33. Egli Diana Pinto

  25 marca 2017 at 03:40

  I visited multiple blogs however the audio quality for audio songs current at this website is really marvelous.

 34. car computer exchange

  25 marca 2017 at 04:54

  I am really delighted to glance at this blog posts which contains tons of valuable data,
  thanks for providing these kinds of data.

 35. financial advisor grand rapids

  25 marca 2017 at 14:23

  Yes! Finally something about financial aid.

 36. exchange rate

  25 marca 2017 at 17:20

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our
  community. Your site provided us with valuable info to work on. You have done a formidable job
  and our entire community will be grateful to you.

 37. Pretty! This was a really wonderful article. Thanks for
  providing this information.

 38. toenail fungus brings

  26 marca 2017 at 00:59

  Howdy! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when browsing from my
  iphone4. I’m trying to find a theme or plugin that might
  be able to resolve this issue. If you have
  any recommendations, please share. Thanks!

 39. financial failure

  26 marca 2017 at 03:40

  Appreciation to my father who informed me regarding this web
  site, this weblog is actually amazing.

 40. hair 101

  26 marca 2017 at 11:37

  It’s truly very complicated in this busy life to listen news
  on TV, so I just use world wide web for that purpose, and obtain the most up-to-date information.

 41. Itamar Serpa Fernandes

  26 marca 2017 at 18:58

  Ridiculous quest there. What occurred after? Good luck!

 42. Egli Diana Pinto

  26 marca 2017 at 21:46

  It’s awesome in support of me to have a website, which is useful
  in favor of my experience. thanks admin

 43. financial services

  26 marca 2017 at 23:30

  Wow, awesome blog format! How lengthy have
  you been blogging for? you made blogging glance easy.
  The total look of your web site is wonderful, let alone the content material!

 44. business security

  27 marca 2017 at 00:41

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say
  that I’ve really enjoyed surfing around your
  blog posts. In any case I’ll be subscribing in your feed
  and I am hoping you write again very soon!

 45. car computer exchange

  27 marca 2017 at 00:45

  Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one
  and i was just wondering if you get a lot of spam
  responses? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise?

  I get so much lately it’s driving me insane so any assistance
  is very much appreciated.

 46. chase credit card

  27 marca 2017 at 08:30

  Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve
  my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 47. Egli Diana Pinto

  28 marca 2017 at 09:01

  May I simply just say what a comfort to uncover an individual who truly knows what they are discussing on the net.
  You certainly realize how to bring an issue to light and make it important.

  More people need to check this out and understand this side of the story.
  I was surprised you’re not more popular given that you certainly have the gift.

 48. Egli Diana Pinto

  29 marca 2017 at 18:46

  Hello there, just became alert to your blog through Google,
  and found that it is truly informative. I am going to
  watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future.
  Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 49. Desmond

  30 marca 2017 at 11:54

  We are a group of volunteers and opening a new scheme
  in our community. Your site offered us with valuable information to work on. You have done a
  formidable job and our whole community will be thankful to you.

 50. car computer exchange

  30 marca 2017 at 12:57

  Hi there everyone, it’s my first go to see at this site, and article
  is genuinely fruitful in favor of me, keep up posting these types of articles
  or reviews.

 51. normal exercise classes

  31 marca 2017 at 03:50

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find
  It really useful & it helped me out much. I’m hoping to offer something back and help others such as
  you helped me.

 52. spend money

  1 kwietnia 2017 at 01:40

  Howdy! This post could not be written any better! Looking through this
  post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking
  about this. I will send this article to him. Fairly certain he’ll have a great read.
  I appreciate you for sharing!

 53. spin bike ride

  2 kwietnia 2017 at 07:32

  Because the admin of this web page is working, no hesitation very quickly
  it will be famous, due to its feature contents.

 54. spinner nxt spinning

  2 kwietnia 2017 at 10:46

  I do agree with all the concepts you have offered on your post.
  They’re really convincing and will definitely work.
  Still, the posts are very short for starters. May you please lengthen them a
  little from subsequent time? Thanks for the post.

 55. normal exercise

  2 kwietnia 2017 at 21:41

  Hi Dear, are you truly visiting this web site regularly, if so after that you will definitely take nice experience.

 56. car computer exchange

  3 kwietnia 2017 at 01:39

  I’m not sure where you are getting your info, but
  good topic. I needs to spend some time learning much
  more or understanding more. Thanks for fantastic information I
  was looking for this information for my mission.

 57. video marketing

  3 kwietnia 2017 at 09:56

  Ahaa, its good discussion about this post here at this webpage, I have read all that, so now me also commenting at this place.

 58. bandit video

  4 kwietnia 2017 at 18:05

  Hi there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing
  several weeks of hard work due to no back up. Do you have
  any methods to protect against hackers?

 59. Itamar Serpa Fernandes

  4 kwietnia 2017 at 20:48

  My brother suggested I may like this web site.
  He was once entirely right. This submit truly
  made my day. You can not believe just how so much time I had spent for this information! Thank you!

 60. Lynn

  4 kwietnia 2017 at 21:29

  This design is steller! You certainly know how to keep a reader
  entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my
  own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented
  it. Too cool!

 61. eds waste solutions

  6 kwietnia 2017 at 09:54

  You made some good points there. I checked on the net to
  learn more about the issue and found most people
  will go along with your views on this site.

 62. Roxanne

  6 kwietnia 2017 at 19:38

  My spouse and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be exactly what I’m looking for.
  can you offer guest writers to write content to suit your needs?
  I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a
  number of the subjects you write concerning here. Again, awesome web site!

 63. Kian

  7 kwietnia 2017 at 11:13

  Good response in return of this difficulty with
  genuine arguments and describing the whole thing on the topic of that.

 64. Michel

  8 kwietnia 2017 at 11:08

  What’s up Dear, are you truly visiting this web page regularly, if so afterward you will absolutely take fastidious knowledge.

 65. website make

  8 kwietnia 2017 at 11:29

  For newest news you have to pay a quick visit web and on world-wide-web I found this site
  as a most excellent website for latest updates.

 66. Wiley

  9 kwietnia 2017 at 01:02

  Hello! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to check it out.
  I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting
  this to my followers! Great blog and great design and style.

 67. kain batik

  9 kwietnia 2017 at 02:38

  I am not sure where you’re getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for wonderful info I was looking for this info for my mission.

 68. baju batik laki laki

  9 kwietnia 2017 at 07:47

  Thanks for the auspicious writeup. It in reality was a entertainment account it.
  Look advanced to more brought agreeable from you! By the way,
  how can we keep up a correspondence?

 69. Philomena

  9 kwietnia 2017 at 11:48

  Hi! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.
  I’m definitely enjoying your blog and look forward to new posts.

 70. Marcy

  9 kwietnia 2017 at 18:27

  Hey there! I’ve been reading your web site for a while now and finally got the bravery to go ahead
  and give you a shout out from Dallas Texas!
  Just wanted to say keep up the excellent work!

 71. Angus

  10 kwietnia 2017 at 00:24

  Thankfulness to my father who informed me on the topic of this website, this web site is truly remarkable.

 72. Sherlyn

  10 kwietnia 2017 at 03:16

  That is very interesting, You’re a very professional blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to in quest of more of your magnificent post.
  Additionally, I have shared your website in my social networks

 73. Chun

  10 kwietnia 2017 at 05:01

  Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve really loved surfing around your weblog posts.
  After all I’ll be subscribing for your feed and I am hoping you write once
  more very soon!

 74. Angelica

  10 kwietnia 2017 at 06:16

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now
  each time a comment is added I get three e-mails with the
  same comment. Is there any way you can remove people
  from that service? Cheers!

 75. Kindra

  10 kwietnia 2017 at 06:41

  Useful information. Lucky me I found your website accidentally, and I am surprised why this twist of fate didn’t
  happened in advance! I bookmarked it.

 76. Kia

  11 kwietnia 2017 at 06:11

  whoah this blog is fantastic i love studying your posts.
  Stay up the good work! You already know, a lot
  of persons are hunting around for this information, you can aid
  them greatly.

 77. Jaqueline

  11 kwietnia 2017 at 07:06

  Hi there would you mind letting me know which webhost you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I
  must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you recommend a good hosting provider at a fair price?
  Thanks, I appreciate it!

 78. Jetta

  11 kwietnia 2017 at 08:31

  Attractive part of content. I simply stumbled
  upon your website and in accession capital to assert that I acquire
  actually enjoyed account your weblog posts.
  Any way I’ll be subscribing to your augment and even I
  success you get entry to consistently quickly.

 79. Fredericka

  11 kwietnia 2017 at 11:09

  Wow, this post is pleasant, my sister is analyzing these things, so I am going to tell her.

 80. Emilie

  11 kwietnia 2017 at 12:44

  This information is worth everyone’s attention.
  How can I find out more?

 81. Tam

  11 kwietnia 2017 at 18:18

  Hi! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.

 82. Augusto de Arruda Botelho

  12 kwietnia 2017 at 05:00

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve truly enjoyed surfing around
  your blog posts. After all I will be subscribing to
  your rss feed and I hope you write again soon!

 83. Matt

  12 kwietnia 2017 at 10:47

  Wow, this article is pleasant, my sister is analyzing such things, thus I am going to let know her.

 84. Jetta

  12 kwietnia 2017 at 15:43

  Incredible! This blog looks just like my old one!
  It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same page layout and design. Excellent choice of
  colors!

 85. Tilly

  12 kwietnia 2017 at 17:22

  you are actually a just right webmaster. The website loading pace is amazing.
  It sort of feels that you are doing any distinctive trick.
  In addition, The contents are masterpiece. you have done a magnificent activity in this matter!

 86. Shanna

  12 kwietnia 2017 at 18:20

  I was suggested this blog by means of my cousin. I am no longer positive whether this
  post is written via him as no one else understand such designated about my
  problem. You’re incredible! Thanks!

 87. Augusto de Arruda Botelho

  12 kwietnia 2017 at 22:34

  Today, I went to the beach front with my kids.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.”
  She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit
  crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back!

  LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 88. Winnie

  13 kwietnia 2017 at 00:27

  Incredible points. Solid arguments. Keep up the amazing effort.

 89. You can definitely see your expertise in the article
  you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe.
  Always go after your heart.

 90. Dorothy

  14 kwietnia 2017 at 00:32

  I read this piece of writing fully on the topic of the difference of latest and previous technologies,
  it’s awesome article.

 91. www.xstack.in

  14 kwietnia 2017 at 00:37

  It’s an amazing post in support of all the internet viewers; they will get advantage from it I am sure.

 92. Egli Diana Pinto

  14 kwietnia 2017 at 04:18

  What’s up mates, its fantastic piece of writing concerning teachingand completely defined, keep it
  up all the time.

 93. Hanna

  14 kwietnia 2017 at 09:19

  Hello, just wanted to say, I liked this blog post. It was funny.
  Keep on posting!

 94. foto-590538

  15 kwietnia 2017 at 05:35

  When someone writes an piece of writing he/she maintains the image of a user
  in his/her mind that how a user can know it. So that’s why this
  post is great. Thanks!

 95. Armando

  15 kwietnia 2017 at 08:40

  I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both educative
  and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail on the
  head. The problem is something too few folks are speaking intelligently about.
  I am very happy that I came across this in my search for something regarding this.

 96. Giselle

  15 kwietnia 2017 at 11:35

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Appreciate it

 97. Kari

  15 kwietnia 2017 at 20:45

  hey there and thank you for your information – I have certainly
  picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using
  this website, since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances
  times will very frequently affect your placement in google and could damage your
  high quality score if advertising and marketing with
  Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look
  out for much more of your respective intriguing content.

  Make sure you update this again soon.

 98. Lettie

  16 kwietnia 2017 at 09:01

  Hi there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to
  take a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this
  to my followers! Wonderful blog and great design.

 99. Kassandra

  16 kwietnia 2017 at 11:01

  Excellent site you’ve got here.. It’s difficult to find high-quality writing like yours these days.
  I really appreciate people like you! Take care!!

 100. Johnny

  16 kwietnia 2017 at 14:33

  For latest information you have to pay a visit web and on web I found this web page as a finest
  website for latest updates.

 101. Anya

  16 kwietnia 2017 at 14:33

  Hi there! I simply would like to give you a huge thumbs
  up for the excellent info you have got here on this post.

  I will be coming back to your web site for more soon.

 102. Demetria

  16 kwietnia 2017 at 21:18

  I just like the helpful information you provide to your
  articles. I’ll bookmark your weblog and test once more here regularly.
  I’m quite certain I’ll learn many new stuff right here!
  Best of luck for the following!

 103. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 05:57

  I am genuinely grateful to the owner of this website who has shared
  this wonderful article at here.

 104. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 11:22

  Your mode of telling the whole thing in this piece of writing is in fact good, all can simply be aware of it, Thanks a
  lot.

 105. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 15:19

  Awesome post.

 106. India

  20 kwietnia 2017 at 12:34

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post
  was good. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already
  😉 Cheers!

 107. Augusto de Arruda Botelho

  20 kwietnia 2017 at 19:59

  I seriously love your website.. Great colors & theme.

  Did you develop this amazing site yourself? Please reply back
  as I’m looking to create my own personal website and would
  like to learn where you got this from or just what the theme is named.
  Thank you!

 108. Augusto de Arruda Botelho

  20 kwietnia 2017 at 23:49

  Wow, this post is pleasant, my sister is analyzing such things, so I am going to inform her.

 109. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  21 kwietnia 2017 at 03:27

  Thanks for any other wonderful article. The place else
  may just anyone get that kind of info in such a perfect manner of
  writing? I have a presentation subsequent week, and I am on the search for such information.

 110. car computer exchange

  24 kwietnia 2017 at 05:34

  I don’t know if it’s just me or if everybody else encountering problems with your blog.

  It looks like some of the text within your posts are running
  off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them too?

  This might be a problem with my browser because I’ve
  had this happen before. Thank you

 111. Frieda

  26 kwietnia 2017 at 04:19

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance” between superb usability and appearance.
  I must say that you’ve done a excellent job with this. Also, the
  blog loads very quick for me on Firefox. Superb Blog!

 112. CaseyniC

  26 kwietnia 2017 at 13:12

  wh0cd777182 [url=http://viagrageneric2017.com/]viagra generic[/url]

 113. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  28 kwietnia 2017 at 04:14

  Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog based upon on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my viewers would appreciate your work.

  If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 114. Philipp

  28 kwietnia 2017 at 13:23

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up plus
  the rest of the site is also very good.

 115. Chad

  1 maja 2017 at 06:50

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our
  community. Your website provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be thankful
  to you.

 116. Silvia Odete Morani Massad

  2 maja 2017 at 03:22

  Hi, i think that i saw you visited my website thus
  i came to “return the favor”.I’m trying to find things to
  enhance my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 117. always i used to read smaller articles which also clear
  their motive, and that is also happening with this post
  which I am reading at this time.

 118. Lashunda

  3 maja 2017 at 02:27

  I am not sure where you’re getting your info, but great topic.

  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for excellent information I was looking for this information for
  my mission.

 119. Scotty

  3 maja 2017 at 10:40

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Appreciate it

 120. james mark frazer-mann

  3 maja 2017 at 12:50

  Hello, every time i used to check webpage posts here early in the dawn, as i love to find out more
  and more.

 121. James Frazermann

  3 maja 2017 at 23:34

  Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from
  somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog
  stand out. Please let me know where you got your design. Many thanks

 122. avestta.com

  4 maja 2017 at 07:12

  I am regular visitor, how are you everybody?
  This article posted at this web page is in fact nice.

 123. l2nation.com

  4 maja 2017 at 20:04

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video
  to make your point. You clearly know what youre talking
  about, why throw away your intelligence on just posting videos to your
  weblog when you could be giving us something informative
  to read?

 124. jeremy abrams

  9 maja 2017 at 19:38

  pfjjKh Well I sincerely enjoyed reading it. This tip offered by you is very helpful for correct planning.

 125. glam seamless review

  9 maja 2017 at 22:39

  After looking into a few of the blog articles on your web
  site, I honestly appreciate your way of writing a blog.

  I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future.
  Take a look at my website as well and let me
  know what you think.

 126. vitamin untuk kekebalan tubuh

  10 maja 2017 at 13:48

  Nice post. I learn something totally new and challenging
  on websites I stumbleupon every day. It will always be useful to read
  content from other writers and practice a little something from their sites.

 127. I have read some just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.

  I wonder how so much attempt you place to make the sort of fantastic informative web
  site.

 128. I think that is one of the so much vital information for me.

  And i am glad studying your article. But should statement on few general things, The
  web site style is great, the articles is really excellent : D.
  Good job, cheers

 129. resep masakan sayur untuk anak

  12 maja 2017 at 19:47

  Excellent post. I was checking constantly this blog and
  I’m impressed! Extremely helpful info specifically the last part :
  ) I care for such information a lot. I was looking for this
  certain information for a very long time. Thank you and good
  luck.

 130. celebrity porno

  13 maja 2017 at 08:58

  I appreciate you sharing this blog article.Really thank you! Really Cool.

 131. Very good blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m
  totally overwhelmed .. Any tips? Cheers!

 132. hair extensions extensions

  16 maja 2017 at 01:17

  Hi, this weekend is nice designed for me, as this occasion i am reading this enormous informative piece of writing here at my home.

 133. Charlene

  16 maja 2017 at 02:01

  Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i
  subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 134. Silvia Odete Morani Massad

  17 maja 2017 at 22:30

  With havin so much content and articles do you ever run into any issues of
  plagorism or copyright violation? My website has a lot of
  completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot
  of it is popping it up all over the internet without
  my permission. Do you know any solutions to help reduce content from being stolen? I’d truly appreciate it.

 135. Great goods from you, man. I’ve keep in mind your stuff
  previous to and you are just too excellent. I actually like what you’ve got here, certainly like
  what you are stating and the way in which through which you
  are saying it. You’re making it enjoyable and you still take
  care of to keep it wise. I can’t wait to learn much more from you.
  That is actually a tremendous site.

 136. Everett

  18 maja 2017 at 09:53

  Howdy! This article couldn’t be written any better!
  Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept preaching about this. I will forward this article to him.
  Fairly certain he’ll have a good read. Thanks for sharing!

 137. Augusto de Arruda Botelho

  18 maja 2017 at 15:56

  I was curious if you ever thought of changing the
  layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could
  connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 138. preservapedia.org

  18 maja 2017 at 16:19

  This information is worth everyone’s attention. How can I
  find out more?

 139. Mamie

  18 maja 2017 at 17:51

  I really like it when folks get together and share thoughts.
  Great website, continue the good work!

 140. Hey! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4!

  Just wanted to say I love reading through your blog and look
  forward to all your posts! Carry on the great work!

 141. www.opcionhoy.com

  19 maja 2017 at 13:47

  I do believe all the ideas you’ve offered on your post.
  They’re really convincing and will certainly work.
  Still, the posts are too quick for starters. May just you please extend
  them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 142. Florine

  19 maja 2017 at 18:09

  What’s up, just wanted to tell you, I enjoyed this post. It was funny.
  Keep on posting!

 143. A person essentially lend a hand to make severely posts I’d state.
  This is the first time I frequented your website page and so far?
  I amazed with the analysis you made to make this particular put up amazing.
  Great task!

 144. glass piggy banks

  19 maja 2017 at 20:03

  Yes! Finally someone writes about security service.

 145. Claribel

  20 maja 2017 at 00:07

  Why viewers still use to read news papers when in this technological globe the whole thing is available on web?

 146. Elbert

  20 maja 2017 at 07:05

  I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.

  nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 147. 41club.cy.net

  20 maja 2017 at 07:13

  Wow, this piece of writing is good, my sister is analyzing these kinds of things,
  thus I am going to inform her.

 148. Hey would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a hard time
  making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design and
  style seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 149. handymanernie.co.uk

  20 maja 2017 at 15:30

  Excellent web site you have got here.. It’s difficult to find excellent writing like yours nowadays.
  I really appreciate people like you! Take care!!

 150. Lorena

  20 maja 2017 at 20:33

  Superb blog you have here but I was curious about if you
  knew of any user discussion forums that cover the same topics
  discussed here? I’d really love to be a part of community where I can get
  suggestions from other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Cheers!

 151. Eldon

  20 maja 2017 at 22:30

  When someone writes an article he/she retains
  the plan of a user in his/her brain that how a user
  can understand it. Thus that’s why this post is great.

  Thanks!

 152. best unlimited broadband deals

  22 maja 2017 at 07:03

  I am regular reader, how are you everybody? This post posted at
  this web page is genuinely fastidious.

 153. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I’m going to return once again since I book marked it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich
  and continue to guide others.

 154. court trial

  24 maja 2017 at 02:16

  Hi there to every single one, it’s genuinely a
  good for me to visit this web site, it consists of priceless Information.

 155. cheapest broadband deals

  24 maja 2017 at 08:17

  Thank you for the good writeup. It actually was once a amusement account it.
  Glance advanced to more delivered agreeable from you!

  However, how can we keep in touch?

 156. best fibre broadband deal

  24 maja 2017 at 08:47

  Now I am going to do my breakfast, once having my breakfast
  coming yet again to read further news.

 157. wme.lzu.edu.cn

  24 maja 2017 at 10:38

  Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a
  blog web site? The account aided me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 158. www.resn8.com

  24 maja 2017 at 11:14

  Pretty component of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to say that I
  get actually loved account your blog posts. Any way I will be subscribing
  for your feeds and even I fulfillment you get entry to persistently
  rapidly.

 159. especially important things

  24 maja 2017 at 17:11

  I visited multiple sites but the audio feature for audio songs current at this web site is genuinely excellent.

 160. Silvia Odete Morani Massad

  25 maja 2017 at 01:24

  I blog often and I truly appreciate your information. This article has really
  peaked my interest. I am going to take a note of your website and keep checking for new information about once a week.

  I opted in for your RSS feed as well.

 161. Esmeralda

  25 maja 2017 at 07:38

  Genuinely no matter if someone doesn’t be aware
  of after that its up to other visitors that they
  will help, so here it happens.

 162. card reader

  25 maja 2017 at 10:20

  Excellent blog here! Also your web site loads up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 163. bbs.lvruihuwai.cn

  25 maja 2017 at 12:43

  you’re actually a excellent webmaster. The web site loading
  velocity is amazing. It seems that you are doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterwork. you have performed a excellent process
  in this matter!

 164. Augusto de Arruda Botelho

  25 maja 2017 at 14:31

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me. I
  am looking forward for your next post, I will try to get
  the hang of it!

 165. Eliza

  25 maja 2017 at 18:11

  You’ve made some good points there. I looked on the net
  to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 166. broadband tv deal

  25 maja 2017 at 18:23

  I’m truly enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more
  pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer
  to create your theme? Fantastic work!

 167. proline.physics.iisc.ernet.in

  25 maja 2017 at 20:45

  Really no matter if someone doesn’t know then its up to other visitors that they will assist, so here it occurs.

 168. hydrogen for cars

  26 maja 2017 at 00:11

  Hmm is anyone else experiencing problems with the
  images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end
  or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 169. steal important items

  26 maja 2017 at 01:41

  Good day! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writing
  a blog article or vice-versa? My site goes over a lot
  of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to send me an email.
  I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 170. car computer exchange

  26 maja 2017 at 04:41

  Pretty! This has been an incredibly wonderful post. Thank you for supplying these details.

 171. Augusto de Arruda Botelho

  26 maja 2017 at 06:57

  Hello, i read your blog occasionally and i own a
  similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses?
  If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

 172. broadband and television deals

  26 maja 2017 at 14:33

  Thanks on your marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you might
  be a great author.I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back later
  on. I want to encourage you to ultimately continue your great job, have a nice evening!

 173. car computer exchange

  27 maja 2017 at 01:14

  I’m gone to tell my little brother, that he should
  also pay a visit this weblog on regular basis to obtain updated from
  hottest information.

 174. invest in stocks

  27 maja 2017 at 06:47

  This website was… how do you say it? Relevant!!

  Finally I have found something that helped me.
  Many thanks!

 175. brol.maartenaelvoet.me

  27 maja 2017 at 10:08

  If some one needs to be updated with newest technologies then he must be visit this
  web page and be up to date all the time.

 176. Daniel

  27 maja 2017 at 10:57

  Touche. Outstanding arguments. Keep up the amazing spirit.

 177. child custody lawyer

  27 maja 2017 at 13:02

  Hello, its fastidious paragraph concerning media print, we all be familiar
  with media is a enormous source of facts.

 178. http://www.pizza-krasnodar.ru

  27 maja 2017 at 17:58

  Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and
  in accession capital to assert that I get actually enjoyed account
  your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you
  access consistently quickly.

 179. car computer exchange

  28 maja 2017 at 04:57

  I really love your site.. Excellent colors & theme.
  Did you make this web site yourself? Please reply
  back as I’m trying to create my own blog and
  would love to find out where you got this from or just what the theme is named.
  Cheers!

 180. dream safari vacation

  28 maja 2017 at 05:14

  Hi there very cool blog!! Man .. Beautiful .. Wonderful ..
  I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally?
  I am glad to search out a lot of useful info right here in the publish, we’d like develop extra
  strategies on this regard, thank you for sharing. . .
  . . .

 181. cruise ship jobs

  28 maja 2017 at 08:31

  Touche. Outstanding arguments. Keep up the amazing work.

 182. travel insurance

  28 maja 2017 at 18:03

  My spouse and I stumbled over here by a different website and thought I may as well check things
  out. I like what I see so i am just following you. Look
  forward to looking into your web page yet again.

 183. indian stock market

  28 maja 2017 at 22:52

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good.

  I do not know who you are but definitely you’re going to a
  famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 184. ChrEmpoday

  29 maja 2017 at 00:21

  Propecia Low Testosterone Doctors [url=http://buyizot.xyz/buying-accutane-online.php]Buying Accutane Online[/url] Purple Viagra Pills For Sale Il Viagra Si Puo Comprare Senza Ricetta [url=http://probuy1.xyz/prozac-online.php]Prozac Online[/url] Rogaine With Propecia Viagra Oder Levitra Forum [url=http://levi1.xyz/buy-levitra-online.php]Buy Levitra Online[/url] Vendita Viagra Rosa Cheap Viagra 50mg [url=http://nolva.xyz/nolvadex-online-uk.php]Nolvadex Online Uk[/url] Furosemide 40 Mg Buy Online Viagra 100 Canada Cuepons [url=http://prop1.xyz/order-generic-prozac.php]Order Generic Prozac[/url] Buy Viagra No Consultation Typical Amoxicillin Doses [url=http://buyzol.xyz/generic-for-zoloft.php]Generic For Zoloft[/url] Acquistare Amiens Kamagra Cafergot [url=http://cytobuy.xyz/cheap-cytotec-on-line.php]Cheap Cytotec On Line[/url] Swww Healthy Man Viagra Cialis Generika Kaufen Deutschland [url=http://kama1.xyz/buy-kamagra-online.php]Buy Kamagra Online[/url] Cheap Vigra Filitra Professional [url=http://levi1.xyz/levitra-soft-tabs.php]Levitra Soft Tabs[/url] Cialis Y Alopecia Cialis Dapoxetine [url=http://5553pill.xyz/where-to-buy-vibramycin.php]Where To Buy Vibramycin[/url] No Prescription Viagra Canada Online Propecia Insurance Coverage [url=http://clom1.xyz/clomiphene-usa.php]Clomiphene Usa[/url] Baclofene Farmaco Cephalexin And Headaches [url=http://nolva.xyz/online-pharmacy-nolvadex.php]Online Pharmacy Nolvadex[/url] Il Viagra Va Pagato Next Day Shipping Amoxicillin [url=http://levicost.com]brand levitra 20 mg online india[/url] Farmaco Levitra Generico Cipralex [url=http://amox1.xyz/order-cheap-amoxil.php]Order Cheap Amoxil[/url] Viagra Las Palmas Get Pyridium Cash Delivery [url=http://5553pill.xyz/how-to-get-vibramycin.php]How To Get Vibramycin[/url] Order Diflucan Online Rx Pharmaceutical Best Price Fastest Shipping Cialis [url=http://cialbuy.com]cialis online pharmacy[/url] Viagra Cialis Ou Levitra Cheap Finasteride Online [url=http://buyal.xyz/can-i-buy-xenical-online.php]Can I Buy Xenical Online[/url] Can Cephalexin Raise Blood Sugar Support Canadianpharmsupport [url=http://amoxi.xyz/order-amoxil-tablets.php]Order Amoxil Tablets[/url] Original Cialis Sildenafil For Men [url=http://amoxi.xyz/order-generic-amoxil.php]Order Generic Amoxil[/url] Ciprobay Bayer Cipro Prix De Vente [url=http://levicost.com]cialis viagra levitra kaufen rezeptfrei[/url] Buy Zithromax Suspension Can You Buy Cialis In Cebu Pharmacy [url=http://buycheapusa.xyz/buy-pills-priligy-online.php]Buy Pills Priligy Online[/url] Cialis Se Puede Comprar En Farmacias Cialis Cost Vs Viagra Cost [url=http://cial5mg.xyz/buy-online-cialis.php]Buy Online Cialis[/url] Vente Cialis Generique Ligne Misoprostol Grossesse Evolutive [url=http://strat1.xyz/strattera-online-buy.php]Strattera Online Buy[/url] Achat Kamagra Sur Internet For Dogs Cephalexin 500mg [url=http://buyzol.xyz/buy-zoloft.php]Buy Zoloft[/url] Non Prescription Cymbalta Cephalexin Information [url=http://levi1.xyz/vardenafil.php]Vardenafil[/url] Viagra Dapoxetine Reviews Metformin Buy On Line [url=http://buycheapusa.xyz/buy-dapoxetine-priligy-online.php]Buy Dapoxetine Priligy Online[/url] Kamagra Oral Jelly Primena Canada Pharmacy Online Viagra [url=http://viag1.xyz/price-of-viagra.php]Price Of Viagra[/url] 60mgs Dapoxtine With Levitra Soit 20mg Du Principe Actif Tadalafil Un Inhibiteur De La Pde [url=http://amoxi.xyz/order-amoxil-in-usa.php]Order Amoxil In Usa[/url] buy accutane 20mg Lioresal En Ligne 25mg [url=http://buyac.xyz/acutane.php]Acutane[/url] Kamagranow Propecia How To Take [url=http://probuy1.xyz/cheap-prozac-no-rx.php]Cheap Prozac No Rx[/url] Risperdal Levitra Listino Farmacia [url=http://prope1.xyz/natural-propecia.php]Natural Propecia[/url] Acheter Acyclovir 800 Mg Acticin 30gm Shop Amex Accepted [url=http://buycheapind.xyz/where-can-i-buy-propranolol.php]Where Can I Buy Propranolol[/url] Discount Nexium Prescription Levitra 20 Mg Best Price [url=http://strat1.xyz/map.php]Buy Strattera Atomoxetine Usa Online[/url] Comprare Levitra Generico Senza Acquisto Cialis Prezzo [url=http://deltas.xyz/deltasone-online-pharmacy.php]Deltasone Online Pharmacy[/url] Cilalis For Cheap

 185. forex trading

  29 maja 2017 at 02:42

  Greetings! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout
  out and tell you I genuinely enjoy reading through your posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal
  with the same topics? Thanks a ton!

 186. car hire

  29 maja 2017 at 20:44

  Undeniably believe that which you said. Your favorite reason appeared to
  be on the net the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just
  do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect ,
  people can take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

 187. vrxintiyan.com

  31 maja 2017 at 15:22

  Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.

 188. www.begeleidwonenbrussel.be

  31 maja 2017 at 22:13

  After checking out a handful of the articles on your web page, I truly appreciate your technique of
  blogging. I book marked it to my bookmark webpage list
  and will be checking back soon. Please check out my website
  too and tell me your opinion.

 189. cheap broadband deal

  1 czerwca 2017 at 03:45

  Why visitors still use to read news papers when in this technological globe all is existing on web?

 190. dual os car pc

  1 czerwca 2017 at 06:23

  Hi there to all, how is everything, I think every one is getting more from
  this web site, and your views are good designed for new people.

 191. ChrEmpoday

  2 czerwca 2017 at 13:47

  com.Personal loans are available up to for qualified members. [url=http://easymoneyfast24.com]loans for people with bad credit[/url] uk Can you find problems we havent found yet Our website uses cookies.de Quiros Jr.Cytotec Et Hemorragie [url=http://cialusa.com]online pharmacy[/url] Cialis Espana Tadalafil Online India [url=http://buylevitraeufast.com/levitra-overnight.php]Levitra Overnight[/url] Propecia Reacciones Adversas Cialis Farmacia Sin Receta [url=http://levitra-buy-online.buylevi.com]Levitra Buy Online[/url] Viagra Versand Nl Standard Dose Of Keflex [url=http://generic-propecia-cvs.propecorder.com]Generic Propecia Cvs[/url] Isotretinoin Find Doxycycline 10mg No Prior Script [url=http://cialbuy.com]cialis online pharmacy[/url] Super Viagra Plus Buy Cheap Doxycycline In Usa [url=http://cialis-viagra.BuyCial.com]Cialis Viagra[/url] Beyer Levitra 20mg Propecia While On Propecia Drug [url=http://levitra-now-online.buylevi.com]Levitra Now Online[/url] Gabapentin Yashtimadhu [url=http://dapoxetina-priligy-comprar.prilipills.com]Dapoxetina Priligy Comprar[/url] Bayer Levitra Originale Buy Eli Lilly Cialis [url=http://lasix.ccrpdc.com/cheap-lasix-100mg.php]Cheap Lasix 100mg[/url] Nolvadex Generique Buy Tamoxifen Citrate Liquid [url=http://cytotec.ccrpdc.com/buy-misoprostol.php]Buy Misoprostol[/url] Propecia Cost Prescription Levitra Prix Allemagne [url=http://cialbuy.com]cialis price[/url] Phenergan Overnight Delivery Amoxicillin Dosage For Adults [url=http://propecia-usa.propecpills.com]Propecia Usa[/url] Achat Levitra 20mg Produit 161 [url=http://cialbuy.com]buy cialis[/url] Purchase Online Clomiphene Citrate 50 Mg Men [url=http://viacheap.com]online pharmacy[/url] Comparativa Precio Viagra Generico Keflex Canine [url=http://buy-online-levitra.levitab.com]Buy Online Levitra[/url] Synthroid Without A Script

 192. best broadband provider in my area

  2 czerwca 2017 at 14:24

  Yes! Finally someone writes about tv shows.

 193. yopougon.ci

  2 czerwca 2017 at 18:50

  I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts in this sort of space .
  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website.
  Reading this information So i’m happy to exhibit that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling
  I found out exactly what I needed. I such
  a lot indubitably will make sure to don?t forget this web site and
  give it a glance regularly.

 194. Nora

  3 czerwca 2017 at 07:56

  Thanks for ones marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you might be a great author.I will
  ensure that I bookmark your blog and will often come back from now on. I want to encourage you continue your great work, have a nice holiday weekend!

 195. banks in prattville al

  3 czerwca 2017 at 10:17

  For most recent news you have to visit world wide
  web and on web I found this web site as a best site for most recent updates.

 196. car computer exchange

  3 czerwca 2017 at 14:47

  Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i
  subscribe for a blog site? The account aided me a
  acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 197. budget rent a car

  3 czerwca 2017 at 16:32

  Keep on working, great job!

 198. security management

  3 czerwca 2017 at 16:43

  Hello, after reading this remarkable post i am as well delighted to
  share my familiarity here with colleagues.

 199. make money in 48 hours

  3 czerwca 2017 at 18:45

  I always spent my half an hour to read this website’s content all the time along with a
  cup of coffee.

 200. http://www.nationalfilmawards.org/

  4 czerwca 2017 at 00:22

  We stumbled over here coming from a different website and thought I may as well check things out.
  I like what I see so now i’m following you. Look forward to going over your web page again.

 201. great standby suit

  4 czerwca 2017 at 17:30

  Because the admin of this web site is working,
  no uncertainty very rapidly it will be renowned, due to its quality contents.

 202. Aegis Law Firm

  6 czerwca 2017 at 00:40

  Your resources are well developed.

 203. ead.letras.ufg.br

  6 czerwca 2017 at 00:50

  Hi! This post could not be written any better!

  Reading through this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this post to
  him. Fairly certain he will have a good read.
  Thanks for sharing!

 204. ChrEmpoday

  6 czerwca 2017 at 11:24

  Levitra Dosage 40mg [url=http://dprixe.com]cialis buy online Can You Get Levitra Cheap Lexapro Pills In Canada No Prescription [url=http://viagra-alternative.via100mg.com]Viagra Alternative[/url] Effets Cialis 10mg Viagra Ohne Rezept Online Apotheke [url=http://costofvia.com/map.php]Generic Viagra Sales[/url] Viagra Sin Disfuncion Erectil Amoxicillin 93 3109 [url=http://cheapest-cialis-online.cial5mg.com]Cheapest Cialis Online[/url] Cialis In Der Apotheke Viagra Shops In India [url=http://viaprices.com]viagra[/url] Cialis 10 Mg Precio Farmacia Espana Acheter Du Amoxicillin En Ligne [url=http://cialusa.com]cialis[/url] Kamagra To You Cialis Jelly [url=http://generic-cialis-cheapest.cial5mg.com]Generic Cialis Cheapest[/url] Buy Suhagra Online India Lioresal Et Alcool [url=http://newisotretinoin.com/accutane-generic-cost.php]Accutane Generic Cost[/url] Vendita Priligy On Line Lisinopril 20 Mg [url=http://cialusa.com]cialis online[/url] What Is Ic Cephalexin

 205. http://pujcovna.lunix.cz/

  7 czerwca 2017 at 18:02

  Awesome! Its genuinely remarkable article, I have got much clear
  idea about from this post.

 206. Ara

  7 czerwca 2017 at 20:58

  Pretty! This was a really wonderful article. Many thanks for
  supplying this information.

 207. www.youtube.com

  7 czerwca 2017 at 22:17

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker who was conducting a little
  research on this. And he actually bought me lunch because I
  discovered it for him… lol. So let me reword
  this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending
  the time to discuss this topic here on your web site.

 208. car computer exchange

  9 czerwca 2017 at 00:31

  Hi there! Quick question that’s completely off
  topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My site looks weird when browsing from my apple iphone.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this issue.

  If you have any suggestions, please share. Many thanks!

 209. ChrEmpoday

  10 czerwca 2017 at 14:15

  Amoxicillin Causes Macaw To Vomit [url=http://buylevitraeufast.com/levitra-now-online.php]Levitra Now Online[/url] Venta Libre De Kamagra Cialis Vendita Generico [url=http://staminamen.com/cheap-cialis-tablets.php]Cheap Cialis Tablets[/url] Best Buy Provera Medication Store Aquista Propecia [url=http://leviprix.com/levitra-plus.php]Levitra Plus[/url] Product 176 Cialiis Fake Companies [url=http://levitra-buy-online.buylevi.com]Levitra Buy Online[/url] Dapoxetina Sp Levitra Zum Testen [url=http://cialcost.com/generic-cialis-100mg.php]Generic Cialis 100mg[/url] Usar La Propecia History Of Tadalis Sx Soft [url=http://genericvia.com/buy-real-viagra-online.php]Buy Real Viagra Online[/url] Levitra Dosi Generic Finasteride International [url=http://generic-cialis-online.BuyCial.com]Generic Cialis Online[/url] Sirius Radio Healthy Man Trandate [url=http://viasamples.com/cheap-viagra-tablets.php]Cheap Viagra Tablets[/url] Amoxicillin And Pregnancy Test Results Keflex Sunscreen [url=http://cheapest-kamagra-online.kamagpills.com]Cheapest Kamagra Online[/url] Buy Silagra 100 Mg Anwendung Levitra [url=http://cialusa.com]cialis price[/url] Order Levitra On Line Park Plaza floor Charitable Organizations NonProfits Original signed security in the amount. [url=http://easymoneyfast-24.com]payday loans direct lender[/url] It couldnt be simpler.Since then Ive visited some of the branches of payday lenders and seen how they try to win over customers by handing out sweets and gifts.Amoxicillin Infant Dosage [url=http://leviplus.com/levitra-online-cheap.php]Levitra Online Cheap[/url] Buy Alli Weight Loss Pills Online Amoxicillin And Sensitivity [url=http://leviplus.com/generic-levitra.php]Generic Levitra[/url] Cephalexin Dog Thirsty Normal Dose For Amoxicillin [url=http://viaprices.com]viagra online[/url] Commander Cialis 20mg Cialis Acheter Pharmacie [url=http://buy-cialis-cheap.tadalaf.com]Buy Cialis Cheap[/url] Tabletten Viagra Kaufen Cialis 20mg Pas Cher [url=http://levitra-plus.buylevi.com]Levitra Plus[/url] Meinungen Zu Priligy Propecia 2 Months [url=http://brandcial.com/buy-cialis-online-usa.php]Buy Cialis Online Usa[/url] Drug Images Viagra 25mg Preis [url=http://cialbuy.com]cialis buy online[/url] Cialis Prix 20mg Canada Cialis 40 Mg [url=http://bpdrugs.com/cialis-generic.php]Cialis Generic[/url] Cialis Viagra Difference Comprare Viagra Torino [url=http://cheap-viagra-on-line.via100mg.com]Cheap Viagra On Line[/url] Is It Safe To Buy Priligy Online When Does Cephalexin Expire [url=http://genericvia.com/viagra-100mg.php]Viagra 100mg[/url] Effetti Collaterali Del Cialis Bentyl Without A Prescription [url=http://levicost.com]levitra pills for sale[/url] Female Kamagra Review Buy Generic Viagra [url=http://cialbuy.com]cialis[/url] Propecia Euro Priligy Au [url=http://cial40mg.com/cialis-generic.php]Cialis Generic[/url] Dapoxetine Achat Cialis De Marque [url=http://buylevitraeufast.com/purchase-levitra.php]Purchase Levitra[/url] Propecia Side Effects Anxiety Zithromax Online Canada [url=http://viacheap.com]buy viagra online[/url] Zithromax Without Insurance Viagra Preisgunstig [url=http://leviplus.com/levitra-cost.php]Levitra Cost[/url] Online Pharmacy India Tamoxifen 20 Mg Kamagra 25 Mg [url=http://viacheap.com]generic viagra[/url] Levitra Contra Reembolso Buy Canadian Cialis [url=http://buy-cheap-kamagra-pills.kamagpills.com]Buy Cheap Kamagra Pills[/url] Generisches Viagra Gut Cialis 20 Vidal [url=http://cheap-propecia-online.propecorder.com]Cheap Propecia Online[/url] Amoxicillin Allergy Steroids Can You Take Metronidazole With Amoxicillin [url=http://kamagra-cheap-online.kamagorder.com]Kamagra Cheap Online[/url] Terazoxin 2mg Cialis Viagra Confronto [url=http://propecia-generic-usa.propecorder.com]Propecia Generic Usa[/url] Propecia Treatment For Dry Skin Spiriva [url=http://cheapcial.com/generic-for-cialis.php]Generic For Cialis[/url] Generic For All Cialis Online Contrassegno [url=http://cialbuy.com]cialis[/url] Cheap Combivent No Prescription Needed Does Amoxicillin Make You Sweat [url=http://viaprices.com]viagra online pharmacy[/url] Tadalafil Online Mastercard Cephalexin Breastfeeding [url=http://genericvia.com/generic-viagra-online.php]Generic Viagra Online[/url] Viagra Est Il Dangereux Canada Mail Order Phamacys [url=http://genericvia.com/viagra-discount.php]Viagra Discount[/url] Generic Male Enhancement Pills Potenz Levitra [url=http://cialcheap.com/buying-cialis-online.php]Buying Cialis Online[/url] Order Bulk Cialis Aid [url=http://staminamen.com/cost-of-cialis.php]Cost Of Cialis[/url] Venta De Viagra Por Internet Propecia Shedding Of Day [url=http://priligy-dapoxetine-forum.priliorder.com]Priligy Dapoxetine Forum[/url] On Line Dutasteride Best Website Fort Worth Zithromax Antibiotic [url=http://levicost.com]over seas orders for vardenafil[/url] Cheap Propecia Kamagra Oral Jelly Versand [url=http://buy-levitra-20mg-usa.levitab.com]Buy Levitra 20mg Usa[/url] Propecia Potenzprobleme Baclofen En Pharmacie [url=http://china-viagra-online.viapill.com]China Viagra Online[/url] Buy Tadacip India Levitra Lyoc [url=http://costofvia.com/map.php]Generic Viagra Sales[/url] Super Viagara Cialias Generic [url=http://viaprices.com]viagra[/url] Zithromax Breastfeeding Azithromycin For Sale Online [url=http://leviusa.com]generic levitra 20mg[/url] Pfizer Viagra Prix Discount Flagyl Tablets [url=http://cialbuy.com]cialis price[/url] Generic Secure Ordering Levaquin Website Thamesdown

 210. pt.wikipedia.org

  11 czerwca 2017 at 01:50

  This site was… how do I say it? Relevant!!
  Finally I have found something that helped me. Cheers!

 211. best security

  12 czerwca 2017 at 02:58

  Heya are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog
  world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any html coding
  expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 212. reliable banks exist

  12 czerwca 2017 at 10:22

  Hmm it looks like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum
  it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any recommendations for first-time blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 213. Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say fantastic blog!

 214. ChrEmpoday

  12 czerwca 2017 at 23:29

  Quando Il Viagra Non Basta [url=http://buy-online-levitra.levitab.com]Buy Online Levitra[/url] Viagra Dure Combien De Temps Viagra Generika Ohne Kreditkarte [url=http://generic-viagra-buy.viapill.com]Generic Viagra Buy[/url] Farmacia Canada Online Cephalexin Drug Names [url=http://viasamples.com/viagra-100mg.php]Viagra 100mg[/url] Clomid Cycle Menstruel Buy Levitra Vardenafil Online [url=http://buy-viagra.via100mg.com]Buy Viagra[/url] Viagra Bestellen Voor Vrouwen Propecia Mental Side Effects Peyronie’S Disease [url=http://propecia-drugs.propecorder.com]Propecia Drugs[/url] Cialis Nelle Urine Overnight Shipping Pain Killers [url=http://cheap-viagra-pill.viapill.com]Cheap Viagra Pill[/url] Cheapest Viagra 50mg Levitra Price Per Pill [url=http://genericvia.com/viagra-online-stores.php]Viagra Online Stores[/url] Pharmacies In Canada Doxycycline 10mg Overseas Low Price [url=http://bpdrugs.com/cialis-40mg.php]Cialis 40mg[/url] Prezzo Di Levitra Propecia Definicion [url=http://cheapcial.com/get-cheap-cialis-online.php]Get Cheap Cialis Online[/url] Cialis Marche Pas Levitra 20 Mg 30 Tablet [url=http://bestlevi.com/order-levitra-online.php]Order Levitra Online[/url] Priligy Seriennummer

 215. car computer exchange

  13 czerwca 2017 at 00:43

  of course like your website however you need to take a look at the spelling on several
  of your posts. A number of them are rife with spelling problems
  and I find it very bothersome to tell the reality then again I
  will surely come again again.

 216. Alicia

  13 czerwca 2017 at 14:34

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with a few pics to drive the message home
  a bit, but instead of that, this is wonderful blog. An excellent read.
  I will certainly be back.

 217. fangweibing.d1v1.com

  14 czerwca 2017 at 08:14

  Excellent blog here! Also your site loads up fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 218. card reader

  14 czerwca 2017 at 11:51

  Awesome article.

 219. car computer exchange

  14 czerwca 2017 at 21:06

  Fabulous, what a blog it is! This blog gives useful facts to us, keep it up.

 220. Public Works SF

  15 czerwca 2017 at 03:14

  Nice piece of info! May I reference part of this on my blog if I post a backlink to this webpage? Thx.

 221. Project Wreckless

  15 czerwca 2017 at 12:53

  Thank you a lot for sharing this with all folks you actually recognize what you’re speaking about! Bookmarked. Please additionally visit my site =). We can have a hyperlink trade contract among us!

 222. Collette

  15 czerwca 2017 at 13:24

  Thanks to my father who shared with me about this
  webpage, this website is in fact amazing.

 223. Veta

  15 czerwca 2017 at 19:51

  I’d like to find out more? I’d want to find out some
  additional information.

 224. Great blog here! Also your site loads up very fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as quickly as yours
  lol

 225. 196.43.133.60

  16 czerwca 2017 at 18:14

  I absolutely love your website.. Pleasant colors &
  theme. Did you create this web site yourself?
  Please reply back as I’m planning to create my own website and want to learn where you got this from or exactly what the
  theme is named. Thank you!

 226. high-quality legal

  16 czerwca 2017 at 23:34

  excellent points altogether, you just gained a new reader.
  What could you recommend in regards to your post that you simply made some
  days in the past? Any certain?

 227. drug prevention

  17 czerwca 2017 at 09:58

  Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told was
  a entertainment account it. Glance complicated to far brought agreeable from you!
  However, how could we be in contact?

 228. www.linas.farm

  17 czerwca 2017 at 10:50

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this
  matter to be really something that I think I would never understand.
  It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try
  to get the hang of it!

 229. Veronique

  17 czerwca 2017 at 12:03

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this
  I’ve found It positively useful and it has helped me out loads.
  I hope to give a contribution & aid other users like its aided me.

  Good job.

 230. music video

  18 czerwca 2017 at 01:00

  Woah! I’m really loving the template/theme of this site.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that „perfect balance” between superb usability
  and visual appearance. I must say you have done a fantastic job
  with this. Additionally, the blog loads very fast for me on Safari.

  Excellent Blog!

 231. car computer exchange

  18 czerwca 2017 at 01:28

  I delight in, result in I discovered exactly what I was having a look for.
  You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day.
  Bye

 232. business security

  18 czerwca 2017 at 06:10

  I all the time used to read article in news papers but now as I am a user of net so from now I am using net for articles, thanks to web.

 233. KelChalkhic

  18 czerwca 2017 at 07:30

  Cialis Incompatibilidades [url=http://viacheap.com]viagra[/url] Viagra Vente Prix Equivalente Levitra [url=http://kamagra-jelly.kamagpills.com]Kamagra Jelly[/url] Worldwide Bentyl Drug Interaction Dogs Cephalexin Diphenhydramine [url=http://best-levitra-prices.buylevi.com]Best Levitra Prices[/url] Generika Viagra Kamagra Propecia Espanol [url=http://cial40mg.com/buy-cheap-cialis-site.php]Buy Cheap Cialis Site[/url] Best Price Levitra Generic Viagra Chino [url=http://order-viagra-on-line.via100mg.com]Order Viagra On Line[/url] Is Alli Back On Sale Levitra Costo In Farmacia [url=http://propecia.ccrpdc.com/cheapest-propecia.php]Cheapest Propecia[/url] Zithromax Z Pac Canada Rx Discounters [url=http://priligy-pastillas.priliorder.com]Priligy Pastillas[/url] Online Pharmacy24

 234. Williams

  18 czerwca 2017 at 08:38

  Just want to say your article is as astonishing.
  The clarity in your submit is just spectacular and i can think you’re an expert in this
  subject. Fine with your permission let me to grasp your RSS feed to keep updated with impending post.
  Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 235. jessica simpson fat

  18 czerwca 2017 at 11:08

  I am not sure where you are getting your information, but
  good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for wonderful info I was looking for this info for my mission.

 236. car computer exchange

  18 czerwca 2017 at 18:48

  I’m curious to find out what blog system you happen to
  be utilizing? I’m having some minor security problems with my latest website and I would like to find something more safe.

  Do you have any recommendations?

 237. popular hair

  18 czerwca 2017 at 21:53

  I’m extremely pleased to find this great site. I wanted
  to thank you for your time for this particularly fantastic read!!
  I definitely savored every part of it and i also have you book
  marked to check out new stuff on your site.

 238. dual os car pc

  18 czerwca 2017 at 23:18

  I could not refrain from commenting. Perfectly written!

 239. lace front wigs

  19 czerwca 2017 at 04:09

  Hi there I am so grateful I found your website, I really found
  you by mistake, while I was searching on Yahoo for something else, Nonetheless I am here now and would
  just like to say cheers for a fantastic post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have
  time to read through it all at the moment but I have book-marked it and also added
  in your RSS feeds, so when I have time I will
  be back to read a great deal more, Please do keep
  up the fantastic jo.

 240. virgin hair

  19 czerwca 2017 at 19:04

  Very good article. I’m experiencing many of these issues as well..

 241. Valeria

  19 czerwca 2017 at 19:54

  Right here is the perfect website for anybody who would like to find out about this topic.
  You understand a whole lot its almost tough to
  argue with you (not that I personally would want to…HaHa).
  You definitely put a brand new spin on a topic that’s
  been written about for years. Excellent stuff, just excellent!

 242. visit the website

  20 czerwca 2017 at 04:18

  I just want to mention I am just beginner to blogging and truly savored your web-site. Most likely I’m likely to bookmark your blog post . You absolutely have very good posts. Kudos for sharing your web-site.

 243. car computer exchange

  20 czerwca 2017 at 09:08

  I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across
  a blog that’s both equally educative and engaging, and without a doubt, you have hit the nail on the head.
  The problem is something which too few men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I found this in my search for something regarding this.

 244. Diorio International Reality

  20 czerwca 2017 at 09:58

  Thanks a bunch for sharing this with all people you really recognize what you are talking about! Bookmarked. Kindly also seek advice from my web site =). We can have a link alternate contract between us!

 245. all wheel drive cars

  20 czerwca 2017 at 13:23

  You should be a part of a contest for one of the best blogs on the web.
  I am going to highly recommend this blog!

 246. makeup courses

  20 czerwca 2017 at 18:56

  It’s going to be ending of mine day, however before ending I am reading this great piece of writing to improve my experience.

 247. Data Recovery

  21 czerwca 2017 at 08:03

  I believe this web site has some really wonderful info for everyone : D.

 248. dual os car pc

  21 czerwca 2017 at 16:25

  Hi! I could have sworn I’ve been to this website before but after going through a
  few of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless,
  I’m certainly delighted I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 249. car computer exchange

  21 czerwca 2017 at 16:53

  Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I’m going to return once
  again since I book marked it. Money and freedom is the greatest way
  to change, may you be rich and continue to guide other people.

 250. human hair lace

  22 czerwca 2017 at 00:24

  I was wondering if you ever thought of changing the
  structure of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with
  it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures.
  Maybe you could space it out better?

 251. vehicle diagnostics

  22 czerwca 2017 at 04:51

  Wow that was unusual. I just wrote an incredibly
  long comment but after I clicked submit my comment
  didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again.
  Regardless, just wanted to say wonderful blog!

 252. male hair replacement systems

  22 czerwca 2017 at 06:54

  I am curious to find out what blog platform you are utilizing?
  I’m having some minor security issues with my latest blog and I
  would like to find something more secure. Do you have any suggestions?

 253. hydrogen kits for cars

  22 czerwca 2017 at 08:02

  Hello I am so happy I found your blog, I really found you by mistake, while I was
  looking on Aol for something else, Anyhow I am here now and would just like to say kudos for
  a fantastic post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all
  at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please
  do keep up the superb work.

 254. http://www.edusofttec.com

  22 czerwca 2017 at 14:13

  Excellent weblog here! Additionally your site loads up very fast!

  What host are you the usage of? Can I get your associate link on your host?
  I want my site loaded up as fast as yours lol

 255. miffy.me

  22 czerwca 2017 at 19:33

  Excellent web site you have got here.. It’s hard to find
  good quality writing like yours nowadays. I really appreciate individuals like
  you! Take care!!

 256. e-iasi.com

  22 czerwca 2017 at 21:12

  You can certainly see your enthusiasm within the work you write.
  The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe.
  All the time follow your heart.

 257. ask.brant.us

  23 czerwca 2017 at 01:21

  I just could not leave your web site before suggesting that I actually enjoyed
  the standard information a person provide on your guests?

  Is going to be again regularly in order to inspect new posts

 258. credit card debt

  23 czerwca 2017 at 04:15

  Awesome issues here. I’m very happy to peer your article.
  Thanks so much and I am looking forward to touch you.
  Will you please drop me a e-mail?

 259. Agnes

  23 czerwca 2017 at 12:33

  Howdy! I could have sworn I’ve been to this web
  site before but after browsing through many of the articles
  I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly pleased I came across it
  and I’ll be book-marking it and checking back often!

 260. car computer exchange

  23 czerwca 2017 at 13:32

  Yes! Finally something about best security.

 261. computer protection professionals

  23 czerwca 2017 at 14:14

  Currently it seems like Movable Type is the preferred blogging
  platform available right now. (from what I’ve read) Is that
  what you’re using on your blog?

 262. KelChalkhic

  23 czerwca 2017 at 14:56

  Overnite Shipping On Vigar [url=http://cialis-online-cs.cialorder.com]Cialis Online Cs[/url] Kamagra Mastercard Pharmaceutical Amoxicillin [url=http://cialis-generic.tadalaf.com]Cialis Generic[/url] Kamagra Oral Jelly Oder Tabletten Finpecia [url=http://viaprices.com]viagra[/url] Levitra 10 Mg Costo Cialis 10 Generika [url=http://buy-propecia-online-uk.propecorder.com]Buy Propecia Online Uk[/url] Xenical Donde Compro Online Usa Kamagra In Bangkok [url=http://sildenafil-20mg.canadianvia.com]Sildenafil 20mg[/url] Where To Purchase Bentyl Kamagra Anwendung [url=http://levicost.com]cost of levitra 20mg[/url] Reglan Buy Fluconazole Without A Prescription [url=http://cialcheap.com/generic-for-cialis.php]Generic For Cialis[/url] Domperidone Without A Prescription Kamagra Venta [url=http://cialcheap.com/cialis-buy-online.php]Cialis Buy Online[/url] 3000mg Amoxicillin A Day Propecia Prueba [url=http://cheap-levitra.leviorder.com]Cheap Levitra[/url] On Line Hydrochlorothiazide Direct Canada Delivered On Saturday Commander Xenical [url=http://propecia-for-sale.propecorder.com]Propecia For Sale[/url] Buy Now Free Shipping Macrobid Real Pills Overseas Best Price For Viagra Brand [url=http://staminamen.com/buy-cheap-cialis-site.php]Buy Cheap Cialis Site[/url] Viagra Frei Kaufen Can You Buy Viagra Online [url=http://viagra.cialpills.com/viagra-discount-sales.php]Viagra Discount Sales[/url] Viagra Pfizer Manufacturers Is There A Shortage Of Pantoprazole [url=http://propecia-where-to-buy.propecpills.com]Propecia Where To Buy[/url] Cialis 20 Mg Si Puo Dividere Generique Du Viagra Au Maroc [url=http://buylevitraeufast.com/buy-brand-levitra.php]Buy Brand Levitra[/url] Suhagra India Live Time

 263. http://www.linas.farm/

  24 czerwca 2017 at 00:13

  I have learn several excellent stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting.
  I wonder how much effort you put to make the sort of wonderful informative website.

 264. money centers

  24 czerwca 2017 at 02:30

  Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis.
  It will always be exciting to read content from other authors and practice a little something from other web sites.

 265. royalcounty.net

  24 czerwca 2017 at 02:56

  Wonderful work! This is the kind of info that are supposed to
  be shared around the net. Disgrace on Google for now not positioning this put up higher!

  Come on over and discuss with my site . Thank you =)

 266. Hi there Dear, are you truly visiting this web site on a regular basis, if so
  after that you will absolutely get nice know-how.

 267. Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for
  this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers
  and I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 268. orlandiefranzosiadvocacia.com

  24 czerwca 2017 at 08:50

  Its not my first time to pay a visit this site, i am visiting
  this website dailly and take good data from here everyday.

 269. Stewartskato

  24 czerwca 2017 at 10:34

  wh0cd395674 [url=http://revia.us.org/]revia[/url] [url=http://neurontin2017.us.com/]Neurontin AmEx[/url]

 270. Blythe

  24 czerwca 2017 at 14:49

  I every time used to study article in news papers but now as I am a user of net so from now
  I am using net for posts, thanks to web.

 271. sports car

  25 czerwca 2017 at 01:14

  What’s up to every one, the contents present at this site are truly awesome for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.

 272. Jeffery

  25 czerwca 2017 at 06:04

  Excellent, what a website it is! This webpage presents useful information to us, keep it up.

 273. Palace of Fine Arts

  25 czerwca 2017 at 10:32

  We’re developing some community services to respond to this, and your blog is helpful.

 274. The Midway

  25 czerwca 2017 at 16:04

  It’s continually awesome when you can not only be informed, but also entertained! I’m sure you had fun writing this article. Regards, Clotilde.

 275. KelChalkhic

  25 czerwca 2017 at 19:39

  Priligy Drugstore [url=http://internet-order-viagra.canadianvia.com]Internet Order Viagra[/url] Pastillas Cialis Funciona

 276. Eliquid Aruhaz

  26 czerwca 2017 at 08:59

  Enjoyed reading through this, very good material. Thanks!

 277. car computer exchange

  26 czerwca 2017 at 09:32

  I constantly emailed this weblog post page to all
  my associates, because if like to read it afterward my contacts will too.

 278. Lorri

  26 czerwca 2017 at 22:24

  Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a totally different
  topic but it has pretty much the same layout and design. Excellent choice of colors!

 279. Cameron

  27 czerwca 2017 at 02:03

  Your style is really unique compared to other folks I’ve read stuff from.
  Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this web site.

 280. woodinville exterminators

  27 czerwca 2017 at 06:49

  We absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be exactly what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a number of the subjects you write about here. Again, awesome weblog!

 281. car computer exchange

  27 czerwca 2017 at 12:05

  Howdy would you mind stating which blog platform you’re using?

  I’m planning to start my own blog soon but I’m having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most
  blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra