Bez kategorii

Papież w Gruzji: Pocieszać – to pilna potrzeba!

Franciszek podczas trwającej od piątku Podróży Apostolskiej w Gruzji podkreślił, że pilna potrzebą Kościoła jest pocieszanie.

W homilii Papież mówił o pocieszeniu, roli wspólnoty i potrzebie uniżania się. Rozpoczął od przywołania postaci św. Teresy od Dzieciątka Jezus, której wspomnienie liturgiczne Kościół obchodzi dzisiaj. Nawiązał też do słów z czytania z Księgi Izajasza: „Jak kogo pociesza własna matka, tak Ja was pocieszać będę”. Tak jak matka bierze na siebie ciężary i trudy swoich dzieci, tak też i Bóg chce wziąć na siebie nasze grzechy i nasze niepokoje. Jest wrażliwy na naszą modlitwę i potrafi otrzeć nasze łzy. Patrząc na nas, za każdym razem wzrusza się i lituje, okazując głęboką miłość.

Franciszek podkreślił, że pocieszenie, jakiego potrzebujemy pośród burzliwych wydarzeń życia, to właśnie obecność Boga w naszym sercu. To ona jest źródłem prawdziwego pocieszenia, które trwa, wyzwala od zła, a także niesie pokój i powiększa radość.

„Jeśli chcemy żyć jako ludzie pocieszeni, musimy w swym życiu zrobić miejsce dla Pana. I żeby Pan stale w nas przebywał, trzeba otworzyć Mu drzwi, a nie trzymać Go na zewnątrz. Są bramy pocieszenia, które zawsze muszą być otwarte, ponieważ Jezus lubi przez nie wchodzić: Ewangelia, którą czytamy codziennie i zawsze mamy przy sobie, milcząca modlitwa adoracji, spowiedź, Eucharystia. Przez te bramy Pan przychodzi i nadaje rzeczom nowy smak. Ale kiedy brama serca się zamyka, wówczas Jego światło nie dociera i pozostajemy w ciemności. Wtedy przyzwyczajamy się do pesymizmu, do tego, co nie funkcjonuje, do rzeczywistości, która nigdy się nie zmienia. W końcu zamykamy się w smutku, w otchłaniach udręki, sami w sobie. Jeśli natomiast otworzymy na oścież drzwi pociechy, wówczas wkracza światło Pana!” – powiedział Papież.

Bóg jednak pociesza nas nie tylko w sercu. Odnosząc się ponownie do czytania z Księgi Izajasza Franciszek wskazał na słowa: „w Jerozolimie doznacie pociechy” (Iz 66, 13). „W Jerozolimie” oznacza tu: w mieście Boga, we wspólnocie. „Kiedy jesteśmy zjednoczeni, kiedy jest między nami komunia, to wówczas działa pocieszenie Boga” – mówił Ojciec Święty.

„W Kościele znajdujemy pocieszenie, on jest domem pocieszenia: w tym miejscu Bóg chce pocieszać. Możemy zadać sobie pytanie: czy ja, który jestem w Kościele, niosę pocieszenie Boga? Czy potrafię przyjąć drugiego jako gościa oraz pocieszyć tych, których postrzegam jako zmęczonych i rozczarowanych? Chrześcijanin nawet wtedy, gdy znosi utrapienia i zamknięcia, jest zawsze wezwany, by rozbudzać nadzieję w ludziach zrezygnowanych, ożywiać zniechęconych, nieść światło Chrystusa, ciepło Jego obecności, pokrzepienie Jego przebaczenia” – mówił Franciszek.

Ojciec Święty dodał, że przyjmowanie i niesienie pocieszenia Boga jest pilną misją Kościoła. Nie powinniśmy zatrzymywać się na tym, co nam się wokół nas nie podoba, ani też zasmucać pewnym brakiem zgody, jaki między nami istnieje. Dobrze jest, gdy podzielamy szerokie i otwarte perspektywy nadziei, żyjąc pokorną odwagą otwierania drzwi i wychodzenia z naszych ograniczeń. Odwołując się do słów Ewangelii św. Mateusza Papież podkreślił, że istnieje jednak pewien warunek: musimy stać się maluczkimi jak dzieci.

„«Kto się uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim» (Mt 18,4) – mówi nam Jezus. Prawdziwa wielkość człowieka polega na uniżeniu się przed Bogiem. Boga bowiem nie poznaje się przez wzniosłe myśli i wiele studiowania, ale przez uniżenie pokornego i ufnego serca. Aby być wielkimi wobec Najwyższego, nie trzeba gromadzić zaszczytów i prestiżu, dóbr i sukcesów ziemskich, ale należy ogołocić się z siebie. Dziecko jest właśnie tym, które nie ma nic do dania, a wszystko do otrzymania. Jest kruche, zależne od ojca i matki. Kto się umniejsza jak dziecko, staje się ubogim w siebie, ale bogatym w Boga” – powiedział Ojciec Święty.

Papież zauważył, iż powinniśmy pamiętać, że jesteśmy zawsze i przede wszystkim dziećmi Boga. Nie jesteśmy panami życia, ale dziećmi Ojca; nie autonomicznymi i samowystarczalnymi dorosłymi, ale dziećmi zawsze potrzebującymi, żeby je wziąć w ramiona, aby zyskać miłość i przebaczenie.

„Szczęśliwe są wspólnoty chrześcijańskie, które żyją tą autentyczną prostotą ewangeliczną! Ubogie w środki, bogate są Bogiem. Szczęśliwi pasterze, którzy nie stosują logiki sukcesu doczesnego, ale idą za prawem miłości: gościnność, słuchanie, służba. Szczęśliwy ów Kościół, który nie polega na kryteriach funkcjonalności i skuteczności organizacyjnej i nie zwraca uwagi na to, jak będzie postrzegany. Mała umiłowana trzódko Gruzji, która tak bardzo poświęcasz się działalności charytatywnej i wychowawczej, przyjmij zachętę Dobrego Pasterza, zawierz Jemu, który bierze Cię na ramiona i pociesza!” – powiedział Papież.

Podsumowując swoje rozważanie Franciszek ponownie przywołał patronkę dnia, św. Teresę od Dzieciątka Jezu, i zacytował kilka jej myśli.

„Ona ukazuje nam swoją «małą drogę» ku Bogu, «ufność małego dziecka, co bez obawy zasypia w ramionach Ojca» (Rękopisy, Kraków 1997, s. 191), bo «Jezus nie domaga się wielkich czynów, lecz jedynie tego, by zdać się na Niego i być wdzięcznym» (s. 192). Niestety jednak – pisała wówczas, ale jest to prawdą również dzisiaj – «Bóg mało znajduje serc, które oddają Mu się bez reszty, które pojmują, jak czuła jest Jego nieskończona Miłość» – (tamże). Młoda święta, doktor Kościoła, była natomiast ekspertem w «wiedzy Miłości» (tamże) i uczy nas, że «miłość doskonała polega na tym, by znosić wady innych, by nie dziwić się wcale ich słabościom, by budować się najdrobniejszym dobrym czynem, który się u nich dostrzeże» (s. 242). Przypomina nam również, że «miłość nie może pozostawać zamknięta na dnie serca»” – powiedział Franciszek.

(za: Radio Watykańskie)

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

50 komentarzy

50 Komentarzy

 1. liposuction near me

  25 lutego 2017 at 01:26

  I like this post, enjoyed this one appreciate it for putting up.

 2. Aurelio Segroves

  25 lutego 2017 at 04:48

  Hey, you used to write excellent, but the last few posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

 3. breeze 540

  3 marca 2017 at 04:39

  Nice work, enjoyed it

 4. Would you be interested in exchanging links?

 5. meme muayenesi

  8 marca 2017 at 17:00

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 6. cheap mens sneakers online

  14 marca 2017 at 04:14

  Quite good site post. I totally value this site. Keep writing!

 7. shopping clothes online

  18 marca 2017 at 02:03

  Hi, just wanted to mention, I loved this weblog submit. It was valuable. Keep on posting! Also pay a visit to my web website; ครีมหน้าขาว

 8. online mens shoes

  21 marca 2017 at 10:14

  Hi, just wished to mention, I enjoyed this blog submit. It was useful. Keep on posting! Also check out my net weblog; ครีมหน้าขาว

 9. shopping clothes online

  23 marca 2017 at 01:57

  Hey, you utilised to write magnificent, but the final few posts have been kinda dull… I miss your great writings. Past many posts are just a little bit out of track! come on!

 10. women footwear

  25 marca 2017 at 04:30

  Hi, just needed to mention, I enjoyed this website publish. It was useful. Keep on posting! Also pay a visit to my internet blog; ครีมหน้าขาว

 11. old computer recycling

  31 marca 2017 at 09:54

  Utterly composed written content , regards for entropy.

 12. it recycling

  16 kwietnia 2017 at 08:46

  I like this post, enjoyed this one appreciate it for putting up.

 13. Weight loss pills

  2 czerwca 2017 at 01:03

  Great stuff.

 14. buy properties in Namibia

  12 czerwca 2017 at 18:33

  Fantastic piece of writing here1

 15. Tosha

  12 czerwca 2017 at 18:59

  Gracias por poner a nuestra disposición este material. Voy a utilizarlo para mi aprendizaje porque me ha parecido de muy buen nivel.

 16. Would you be interested in exchanging links?

 17. Restaurant in San Jose

  15 czerwca 2017 at 19:55

  It sounds like you’re creating problems yourself by defining this as such a comprehensive, almost unknowable problem. Isn’t that self-defeating?

 18. Tanzania tour operators

  19 czerwca 2017 at 07:18

  Hi, do have a e-newsletter? In the event you don’t definately should get on that piece…this web site is pure gold!

 19. Europe tourism

  21 czerwca 2017 at 16:42

  Might we expect to see more of these same problems in the future?

 20. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 21. Pier 70 Partners

  24 czerwca 2017 at 22:21

  Just a quick note to express my appreciation. Take care

 22. 620 Jones

  25 czerwca 2017 at 07:55

  Just a quick note to express my appreciation. Take care

 23. Non Plus Ultra

  25 czerwca 2017 at 16:32

  Keep it up!. I usually don’t post in Blogs but your blog forced me to, amazing work.. beautiful A rise in An increase in An increase in.

 24. The Midway Gallery

  30 czerwca 2017 at 21:42

  I like your style!

 25. DJ Crazy Jimmy

  4 lipca 2017 at 18:43

  Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated information, nonetheless genuinely worth taking a appear, whoa did 1 learn about Mid East has got far more problerms at the same time

 26. increase your revenue

  10 lipca 2017 at 08:26

  a blog but I do write in my journal every day. I’d like to start a blog so I will be able

 27. варна софия полети

  11 lipca 2017 at 18:38

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 28. vybrant

  13 lipca 2017 at 17:50

  please go to the websites we stick to, including this a single, because it represents our picks from the web

 29. Your place is valueble for me. Thanks!…

 30. how to get pr in singapore

  19 lipca 2017 at 01:52

  Great post here!

 31. how to apply pr in singapore

  19 lipca 2017 at 23:06

  I like this post. Thanks.

 32. Orville Baell

  21 lipca 2017 at 07:49

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 33. shop for shoes

  22 lipca 2017 at 07:10

  Actually, some of the very best ipad games online are an evolution of the other existing applications in the internet.

 34. apply for pr

  23 lipca 2017 at 22:15

  Good posts!

 35. полети до бургас

  26 lipca 2017 at 08:16

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 36. Rosamond Buyak

  27 lipca 2017 at 02:44

  fantastic points altogether, you simply gained a new reader. What would you suggest about your post that you made some days ago? Any positive?

 37. Patio/Garden online small business

  29 lipca 2017 at 19:53

  Hi, Neat post. There is a problem with your web site in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a good portion of people will miss your magnificent writing because of this problem.

 38. aviobilet com sofia

  2 sierpnia 2017 at 02:55

  I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 39. electric coffee percolator

  6 sierpnia 2017 at 15:38

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your site in my social networks!

 40. vizzari самолетни билети

  8 sierpnia 2017 at 07:22

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 41. Digital magazine for executives

  8 sierpnia 2017 at 08:03

  When we look at these issues, we know that they are the key ones for our time.

 42. This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 43. dress and shoes

  10 sierpnia 2017 at 01:45

  This is because these kinds of footwear are extremely a lot compatible with different types of clothing.|They barely get time to purchase even the basic stuffs like high best shoes for them or their households. Flexibility is the key and footwear with Velcro straps rather of lace ups would be much better suited.|I frequently wonder why it is that people shoes online store at all. It is simply because it sells Vigrx Plus at the formal price. That’s simply because it’s so easy to have out cost comparisons when buying online.|You merely wouldn’t have access to that many stores if you were relying on nearby shops. So, exactly where in the globe is the best location to store for footwear? Of program, topless means not sporting a leading.|Before purchase discount footwear, you should need to lookup on running footwear.

 44. percolator coffee pots

  10 sierpnia 2017 at 07:59

  I like this post, enjoyed this one thanks for putting up.

 45. milf hunter kate

  13 sierpnia 2017 at 03:02

  thanks for th3e info

 46. milf phyllisha anne

  14 sierpnia 2017 at 12:15

  thanks fot the info

 47. Mayra

  14 sierpnia 2017 at 23:04

  stalling fat loss on keto diet

 48. John Monnot

  14 sierpnia 2017 at 23:46

  z tymi maskami to nie musi być taka lipa – nic nie stanie siÄ™ Å‚atwe, dopóki nie jest trudneczasem robimy coÅ› rzeczywiÅ›cie pierwszy raz w życiu, wtedy trzeba przejść bardziej skomplikowany proces niż po prostu zerknąć w lustro, musimy nauczyć siÄ™ w nie patrzeć by siebie dojrzeć, to nie jest Å‚atweVA:F [1.9.22_1171](from 0 votes)

 49. ChasBiarge

  15 sierpnia 2017 at 12:39

  Kamagra Jelly Francia cialis price How Much Is Amoxicillin 875

 50. Wenona Mcgathy

  15 sierpnia 2017 at 19:45

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your website in my social networks!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra