Historia

Na stronie IPN darmowy komplet materiałów edukacyjnych o ludobójstwie na Wołyniu

logo-ipn-z-nazwc485-cdr_v12W każdej z placówek IPN (od 17 października w postaci papierowej – nauczyciele) i w postaci elektronicznej PDF na stronie internetowej IPN (dla wszystkich od dziś) dostępne są darmowe materiały edukacyjne o Zbrodni Wołyńskiej.

Jak poinformował Instytut Pamieci Narodowej „Od 17 października 2016 roku w Biurach Edukacji Narodowej IPN w całej Polsce nauczyciele będą mogli odebrać materiał edukacyjny „»Kto tego nie widział, nigdy w to nie uwierzy«. Zbrodnia Wołyńska – historia i pamięć” adresowany do nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Materiał zawiera wstęp historyczny o stosunkach polsko-ukraińskich w latach 1918–1945, scenariusze zajęć oraz blok materiałów pomocniczych: fragmenty relacji świadków (nagranych w całości na dołączonej do tomu płycie), dokumenty polskiego podziemia, opis stanu śledztwa dotyczącego Zbrodni Wołyńskiej i fragmenty debaty „Wołyń 1943: jak o tym uczyć”, a także zdjęcia archiwalne oraz mapy.

Liczba egzemplarzy przeznaczonych do kolportażu w ramach akcji jest ograniczona. Materiał jest także dostępny w wersji elektronicznej na portalu edukacyjnym IPN pamiec.pl

Tekę edukacyjną IPN o ludobójstwie na Wołyniu rozpoczyna artykuł wprowadzający Andrzeja Zawistowskiego „By pamiętać, trzeba wiedzieć”. Kolejnym tekstem jest rys historyczny „ Stosunki polsko-ukraińskie na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1918–1945” autorstwa Andrzeja Leona Sowy. W tomie zamieszczone są też scenariusze zajęć: Agnieszki Jaczyńskiej „Wołyń i Galicja Wschodnia w pożodze „antypolska akcja” OUN-UPA 1943-44”, Rafała Pękały „Ludobójstwo dokonane na ludności polskiej Kresów Wschodnich w relacjach świadków”, Katarzyny Cegieły „Sprawiedliwi Ukraińc”, Olgi Tumińskiej „Kambodża, Rwanda, Holokaust, Wołyń”. Tekę uzupełniają materiały pomocnicze do scenariuszy zajęć: Opracowania i relacje świadków i ateriał ikonograficzne.

W materiałach dodatkowych w tece znalazły się takie artykuły jak: Agnieszka Pisula „Rzeź wołyńska. Ekspertyza psychologiczna dotycząca kwestii prezentacji tematu młodzieży i dzieciom”, Piotr Zając „Ustalenia śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie, dotyczącego prześladowań przez OUN-B i UPA ludności narodowości polskiej na Wołyniu”, fragmenty debaty „Wołyń 1943: jak o tym uczyć?”.

Niezwykle ciekawe są dołączone do teki mapy: Skład narodowościowy II Rzeczypospolitej, Podział ziem polskich w latach 1939–1943, Obszar Zbrodni Wołyńskiej na tle granic II Rzeczypospolitej i Polski powojennej z zaznaczonymi miejscowościami przywołanymi w tekście.

Zdaniem dr Andrzeja Zawistowskiego (Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN) „Pamięć jest najcenniejszym wyrazem hołdu dla ofiar. Nie sposób jednak zachować pamięć o ofiarach, gdy brak jest wiedzy o wydarzeniach, gdy brak jest możliwości właściwej oceny tego, co się stało. Bez wiedzy wszystkie pomniki, nawet najokazalsze, są tylko martwymi dziełami sztuki.

Zbrodnia Wołyńska – to w powszechnej świadomości historycznej wciąż biała plama. Jak pokazują statystyki, ponad połowa współczesnych Polaków nie wie, co wydarzyło się na Wołyniu w 1943 r. Jeszcze mniej osób wie, że ludobójcza czystka etniczna przeprowadzona przez ukraińskich nacjonalistów dotknęła także inne dawne województwa południowo-wschodnie II Rzeczypospolitej (lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – zwane Małopolską Wschodnią bądź Galicją Wschodnią), a nawet część województwa lubelskiego i poleskiego, i trwała także w latach

1944–1945. Od lat podejmowane są starania, by wiedza o jednej z największych w tej części Europy planowo przeprowadzonych akcji eksterminacyjnych znalazła swoje należyte miejsce w podręcznikach szkolnych i publicystyce historycznej. Publikacja, którą oddajemy w Państwa ręce, ma za zadanie ułatwić nauczycielom przybliżenie uczniom tego trudnego i tragicznego tematu. Znajdują się w niej szeroki rys historyczny tematu oraz propozycje zajęć pokazujących

Zbrodnię Wołyńską nie tylko na tle historii Polski w latach II wojny światowej, ale także dziejów świata w XX w.

W tytule niniejszego opracowania nieprzypadkowo posłużyliśmy się nazwą „Zbrodnia Wołyńska”, zdając sobie sprawę, że geograficzny obszar opisywanych wydarzeń jest znacznie szerszy. Tak jak symbolem sowieckiej polityki eksterminacyjnej roku 1940 stał się Katyń, tak symbolem antypolskiej akcji eksterminacyjnej Ukraińskiej Armii Powstańczej stał się Wołyń.

Zbrodnia Wołyńska to jedna z najokrutniejszych masowych zbrodni w XX w. Warto jednak pamiętać, że oprócz morderców znaleźli się także Ukraińcy, biblijni Sprawiedliwi, z narażeniem życia niosący pomoc tym, których życie było zagrożone. To właśnie słowa jednego z takich ludzi stały się tytułem tego wydawnictwa. „Powiedział, że nigdy w życiu nie widział i nie słyszał o takiej rzezi, i nikt, kto tego nie widział, nigdy w to nie uwierzy, że jego pobratymcy tego dokonali”. Niniejsza publikacja powstała właśnie po to, by uwierzyć, by wiedzieć, by pamiętać”.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

24 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra