Nowe prawo budowlane i przepisy wykonawcze

W najbliższym czasie czeka nas spora rewolucja w prawie budowlanym, która ma ułatwić życie szczególnie mniejszym inwestorom. Prace nad nową ustawą trwają już od kilku lat, jest więc szansa, że już niedługo planowane zapisy staną się faktem.

 

Nowe prawo budowlane i przepisy wykonawcze miały wejść w życie w trzecim lub czwartym kwartale 2013 roku. W lipcu nowe założenia przyjęła rada Ministrów, więc do podpisania ustawy coraz bliżej. Głównym celem nowelizacji przepisów jest ubezpieczenie oraz skrócenie procesu budowlanego, a także uproszczenie procedur. Dotychczas prywatny inwestor, który chciał wybudować dom dla siebie i rodziny, musiał mieć pozwolenia na budowę. Nowe prawo budowlane i przepisy wykonawcze zakładają, że zamiast konieczności uzyskania pozwolenia potrzebne będzie jedynie zgłoszenie wraz z projektem inwestycji. jeśli w ciągu 30 dni od złożenia takiego zgłoszenia organ wykonawczy nie wniesie sprzeciwu, będzie można rozpocząć budowę. To taka forma milczącej zgody — skoro nie ma sprzeciwu, prace można zacząć.
 

Zgłoszenia zamiast pozwoleń

W nowym prawie budowlanym i przepisach wykonawczych mają się też znaleźć zapisy o uproszczeniu projektu budowlanego. Nie będzie konieczne załączanie oświadczeń od dostawców mediów czy zarządcy drogi. Inwestorzy nie będą też musieli informować organów administracyjnych o planowanym rozpoczęciu budowy — mogą wjechać i zacząć pracę w każdej chwili (oczywiście po upłynięciu wymaganych 30 dni). Nie będzie też potrzebne pozwolenie na użytkowanie domu. Zamiast niego inwestor będzie musiał zgłosić zakończenie robót. Tu też będzie działać zasada milczącej zgody — jeśli organ administracyjny nie zgłosi sprzeciwu, będzie można w nowo wybudowanym domu zamieszkać.

Nowe prawo budowlane i przepisy wykonawcze będą więc przyjazne dla inwestorów. Trzeba jednak pamiętać, że im mniej rygorystyczne prawo, tym większe pokusy czekają na tych, którzy lubią działać wbrew niemu. Czas pokaże, czy nowe przepisy ułatwią inwestorom życie, czy wręcz przeciwnie.

 

NC

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra