Z kraju

RN: PiS przegłosował CETA wbrew opinii rządowych ekspertów

ceta_ttipPodczas poniedziałkowej konferencji w Sejmie Mateusz Marzoch z Ruchu Narodowego poinformował, że wszyscy zatrudnieni przez rząd eksperci byli zgodni co do tego, że CETA i TTIP są szkodliwe. Tymczasem PiS – wbrew ich stanowisku – uchwałę w sprawie CETA przegłosował.

– Mamy pewne źródła w ministerstwach. Wszyscy eksperci, którzy pracowali dla ministerstw byli przeciwni przyjmowaniu umowy CETA, jak również TTIP i w momencie przegłosowania tej uchwały przez Sejm byli bardzo zdziwieni, że polski rząd i partia rządząca poparli ten projekt – mówił Marzoch. – Wszyscy eksperci pracujący dla ministerstw podkreślali, że ta umowa jest dla Polski niedobra – dodał. – Pytanie zatem, na czyjej opinii Prawo i Sprawiedliwość polega, jeżeli nie na własnych ekspertach? – indagował.

Zaznaczył przy tym, że tak jak polityka zagraniczna za rządów PO-PSL była prowadzona na kolanach, tak chęć przyjęcia CETA i TTIP pokazuje, że obecny polski rząd też nie chce realizować polskiego interesu narodowego.

– My jako Młodzież Wszechpolska sprzeciwiamy się obydwu traktatom, obydwu umowom, zarówno TTIP, jak i CETA – oświadczył podczas tej samej konferencji Mateusz Pławski (Młodzież Wszechpolska). – Po pierwsze uważamy, że wspomniane wcześniej traktaty poważnie naruszą polskie rolnictwo. Uważamy, że w stosunku do polskiego rolnictwa obydwie wspomniane umowy będą destrukcyjne, obydwie obniżą bardzo jakość produktów oraz wyprą polskie produkty, natomiast na ich miejsce przyjdą produkty zagraniczne. Kolejna kwestia to są tzw. sądy arbitrażowe ISDS (arbitraż inwestycyjny), który polega na tym, że nie sądy, ale prywatne firmy będą orzekały i doświadczenia pokazują, że państwa, które coś takiego dotyka, wypłacają międzynarodowym korporacjom olbrzymie odszkodowania – wyliczał konsekwencje przyjęcia obydwu umów. – Nie możemy pozwolić, żeby obce korporacje dyktowały nam swoje warunki i aby państwo polskie miało związane ręce w stosunku do zagranicznych korporacji – skonstatował.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra