Z zagranicy

Ukraiński IPN domaga się, by władze polskie odbudowały zniszczone przez „polskich wandali” pomniki OUN-UPA

upowski_pomnikWniosek w tej sprawie ukraiński IPN opublikował na swojej stronie internetowej. Domaga się on, powołując na art.3 i 4 Umowy między rządem Ukrainy a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ochrony i pochówku miejscach pamięci ofiar wojen i represji politycznych, natychmiastowego przywrócenia zniszczonych zabytków ukraińskich i pomników na koszt państwa polskiego.

Uważamy, że znalezienie i ukaranie sprawców, a także odbudowa zniszczonych ukraińskich zabytków nie jest tylko kwestią dostosowania dialogu polsko-ukraińskiego o tragicznych kartach przeszłości, ale także ma na celu zachowanie dobrosąsiedzkich stosunków między Polską i Ukrainą” napisali przedstawiciele ukraińskiego IPN.

Ukraiński IPN stwierdza ponadto, iż „wraz z oficjalnym stanowiskiem rządu RP widzimy pojawienie się niebezpiecznego trendu, który zagraża realizacji polityki sąsiedztwa, niszczy pozytywne doświadczenia między rządami i społeczeństwem obywatelskim”. Cóż to za trend? Sprzeciw społeczeństwa polskiego na kultywowanie neobanderyzmu.

Od inwazji Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Polska wdrożyła antyukraińską kampanię wojskową niszcząc pomniki i groby. Po pierwsze, możemy zaobserwować pewne akty wandalizmu, polegające na ksenofobicznych napisach, czy wylewaniu farby na pomniki. Zazwyczaj dokonują tego w nocy nieznani sprawcy, którzy nie są nawet poszukiwani przez polskie organy ścigania”. Dalej ukraiński IPN stwierdza, że „tego rodzaju działania zyskały charakter masowy i śmiały”. „Tylko w okresie od 2014 do 2016 roku w Polsce zostało popełnione co najmniej 14 aktów wandalizmu wobec ukraińskich pomników i miejsc pochówku” dodaje.

Szczególnie bolesny dla Ukraińców okazało się jednak zniszczenie pomnika UPA na Podkarpaciu, w Werchracie, gdzie pochowanych zostało 13 rezunów. „Tego samego dnia polska organizacja ultranacjonalistyczna Obóz Wielkiej Polski, znana ze współpracy z grupami terrorystycznymi i DNR FSC przyznała się do popełnienia aktu wandalizmu” dodaje instytut na swojej stronie internetowej. Szczególne oburzenie Ukraińców wywołało pojawienie się filmu, na którym widać, jak dwaj mężczyźni niszczą pomnik UPA z wykorzystaniem łomów, młotków i siekier.

Cóż, po pierwsze należy Ukraińcom przypomnieć, że w Polsce pomniki ku czci UPA zostały postawione nielegalnie, więc z punktu widzenia prawa nie można ścigać sprawców. Po drugie – młotków i siekier użyto tylko do zniszczenia nielegalnego pomnika tych, co siekier używali wobec bezbronnej polskiej ludności. Po trzecie zaś ukraiński IPN powinien odpowiedzieć przed sądem za szkalowanie polskich patriotów, zarzucając im współpracę z grupami terrorystycznymi. Tylko dopóki Witold Waszczykowski dzierży stery w MSZ z neobanderią porządku nikt nie zrobi.

Źródło: http://memory.gov.ua/news/zayava-ukrainskogo-institutu-natsionalnoi-pam-yati-z-privodu-nishchennya-ukrainskikh-mogil-na-t

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

12 komentarzy

12 Komentarzy

 1. baciar

  11 października 2016 at 21:49

  a na cmentarz OBROŃCÓW LWOWA DOKŁADALI SIE a sami go niszczyli z moskalami to durne hajdamaki

 2. skok

  12 października 2016 at 09:04

  Proponuje zebrac ten gruz zeby niezasmiecal swietej Polskiej ziemi . Zaladowac na ciezarowke i wysypac tym tryzubom pod brama ambasady.

 3. wiesscar

  12 października 2016 at 11:13

  W Polsce nie ma prawa stać ani jeden pomnik OUN UPA.

 4. Maciej Mystkowski

  12 października 2016 at 11:33

  I nic dziwnego, że mają czelność się tego domagać, wszak takiej przychylności dla swej sprawy nie znajdą już chyba pod żadnymi rządami naszego nieszczęśliwego kraju (jak nie bez racji określa go tym mianem niezrównany S. Michalkiewicz). Tego niestety należało się spodziewać i nie głosować na PiS, a teraz … cóż, widzimy jakie i czyje interesy stanowią dla rządzących priorytet, a które i czyje nie….

 5. Mirek

  12 października 2016 at 13:43

  Zgodnie z życzeniem ukraińskiego IPN, ja bym odbudował pomnik na tym samym miejscu, ale poświęcony ofiarom UPA.

 6. WOLNA-POLSKA.PL

  12 października 2016 at 21:50

  Kolejny pomnik UPA-zniszczony!(wideo)

 7. Next

  13 października 2016 at 00:59

  ta demolka to prowokacja ruSSkich wszy – żaden Polak narodowiec nie rozwalałby łomem krzyża – obojętne na czyim pomniku.

  Nieprawdaż?

 8. Darinnania

  11 sierpnia 2017 at 09:50

  http://revia.phartesdomusa.org buy naltrexone hydrochloride online

 9. Darinnania

  12 sierpnia 2017 at 02:16

  http://revia.phartesdomusa.org buy naltrexone injection

 10. ReviaFew

  12 sierpnia 2017 at 19:00

  http://phartesdomusa.org/ buy revia generic online overnight cod

 11. SteveAnorn

  13 sierpnia 2017 at 19:52

  http://lasix.phartesdomusa.org/ lasix 75 mg of metolazone day

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra