Inka Dziewczyna niezłomna – album o bohaterce już w księgarniach

fotob-inka-dziewczyna-niezlomna_19838Naszym obowiązkiem jest pamięć o zbrodniach popełnionych, przez Rosję sowiecką i jej polskojęzycznych kolaborantów, na polskich patriotach. Jedną z bohaterek zamordowanych przez komunistów była Danuta Siedzikówna, do dziś znienawidzonych przez niektórych działaczy lewicy, której poświęcony jest, opublikowany przez wydawnictwo AA, nowy album „Inka. Dziewczyna niezłomna” autorstwa Piotr Szubarczyk.

Jak zaznacza wydawca „Album przedstawia pasjonującą historię Inki; zawiera unikalne, archiwalne fotografie upamiętniające życie i heroiczne poświęcenie dla Ojczyzny bohaterskiej dziewczyny. Zawiera również fragmenty przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy oraz homilii abp. metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia, a także zdjęcia z uroczystego pogrzebu Inki i Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk””.

Jak można przeczytać na portalu Instytutu Pamięci Narodowej poświęconym Ince (http://www.inka.ipn.gov.pl/) Danuta Siedzikówna „urodziła się 3 września 1928 r. we wsi Guszczewina w powiecie bielskim na Podlasiu. Jej ojciec był leśniczym” i zesłańcem w carskiej Rosji za działalność patriotyczną, Rodzina Danuty była bardzo patriotyczna. Po wybuchu II wojny światowej ziemia rodzinna Danuty znalazła się pod sowiecką okupacją. Jej ojciec został przez Rosjan aresztowany i zesłany ponownie na Syberię w 1940 roku, udało mu się jednak dotrzeć do armii Andersa. Wyniszczony pracą w kopalni zmarł w Persji.

Po wkroczeniu Niemców matka Danuty wstąpiła w szeregi Armii Krajowej, została przez Niemców aresztowana w 1942, po śledztwie i torturach została zamordowana przez Niemców w 1943 roku. Danuta wraz siostrą Wiesławą wstąpiły po zamordowaniu matki przez Niemców również w szeregi AK. Szesnastoletnia Danuta kłaczyła prace zawodową z pracą w konspiracji.

W 1945 roku Danuta dołączyła do 5. Wileńska Brygada Armii Krajowej mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” by walczyć z nowym okupantem (Rosją sowiecką i jej polskojęzycznymi kolaborantami). Po kilkomiesięcznej walce Inka wróciła do życia cywilnego, uczyła się w gimnazjum i pracowała nadleśnictwie. Do czynnej służby jako jako sanitariuszka i łączniczka powróciła w 1946 roku.

Inka została aresztowana przez UB 20 lipca 1946 w Gdańsku. Po przesłuchaniach i torturach została skazana na śmierć. Inkę komuniści zamordowali 28 sierpnia 1946, dziewczyna była wówczas nie pełnoletnia. Zwłoki bohaterki IPN odnalazł w 2014.

Do dziś Inka znienawidzona jest jest przez niektórych działaczy lewicy. Portal Niezłomni (http://niezlomni.com/czolowy-dzialacz-partii-zmiana-inga-siedzikwa-ta-faszystka-zostala-slusznie-skazana/) wraz z innymi mediami przytoczył wpis z Facebooka jednego z działaczy pro rosyjskiej partii Zmiana (noszącego identyczne nazwisko jak sędzia który skazał Inkę na śmierć), który napisał, że „po całym Trójmieście porozlepiane są klepsydry z zaproszeniem na pogrzeb Ingi Siedzik***wy” (w oryginale wulgaryzm nie był wykropkowany). Działacz Zmiany (organizacji wspieranej przez dwie organizacje głoszące swój rzekomy nacjonalizm) stwierdził, Inka „ta faszystka została bardzo słusznie skazana na karę śmierci 70 lat temu”. Lewicowiec żartował, że pewnie Inka nie została zabita tylko „zwiała z Hitlerem do Argentyny”, i deklarował, że nie śledzi „ mediów dla nacjozwierząt”. Portal Kresy (http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/znany-dzialacz-partii-zmiana-wulgarnie-obraza-inke) opublikował print screen w którym działacz Zmiany chwalił się, że podciera się klepsydrą z pogrzebu Inki.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

83 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra