Z kraju

Za to wyróżnienie, Polsko, umiej dziękować! 38 lat temu Polak został papieżem

38 lat temu świat usłyszał pamiętne i wyjątkowe „Habemus Papam!!!”. Wielu ze zgromadzonych wówczas na Placu św. Piotra wiernych wiedziało, że stało się coś niezwykłego, ale nie wiedzieli, jak bardzo wybór podjęty przez Księży Kardynałów zmieni Polskę i Świat.

Późnym popołudniem 16 października 1978 roku, w poniedziałek, ta wiadomość z Rzymu błyskawicznie rozchodziła się po Polsce. – Polak został papieżem, Wojtyła papieżem – powtarzano sobie z ust do ust w szarej rzeczywistości schyłku gierkowskiej dekady. W kościołach zaczęły bić dzwony. Na twarzach ludzi pojawił się uśmiech.

Natomiast wśród władzy zapanowała konsternacja i niepokój. Nieco wcześniej w Rzymie nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym. Kardynał Pericle Felici ogłosił tłumom zebranym na Placu świętego Piotra: Hanemus Papam! Mamy Papieża.

Kiedy wypowiedział nazwisko nowego następcy Świętego Piotra przez ułamek sekundy dało się odczuć zdziwienie i zaskoczenie. Po ponad 400 latach papieżem nie został Włoch. Na tronie papieskim zasiadł kardynał Karol Wojtyła z Krakowa, z Polski. Przybrał imię Jan Paweł II. Przez blisko 27 lat panowania Jana Pawła II zmienił się cały świat. Upadł komunizm, Ta Ziemia stała się wolna.

Kardynałowie wybrali następcę Piotra, który nie pochodzi z Włoch. – Wezwali go z dalekiego kraju. Nie wiem, czy będę umiał wysłowić się w waszym… w naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, poprawcie mnie – powiedział do wiernych na Placu Św. Piotra w Watykanie.

Papież-Polak wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła i całego świata, m.in. przyczynił się do upadku komunizmu. Angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog z muzułmanami. Po trwającym 1500 lat sporze doprowadził do pogodzenia z Kościołem Ormiańskim.

Na fotografii Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra