DNA opowie o 10 zamordowanych w Sobiborze

Prokuratura IPN Lublin, jako czynność w śledztwie, zleciła przeprowadzenie badań genetycznych szczątków 10 osób, których szkielety odkryto podczas prac archeologicznych na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sobiborze. Badania, których wyniki mają być znane do końca br. roku, mają na celu identyfikację tych osób. Identyfikacja, może dać odpowiedź na pytanie czy są to ofiary niemieckiej zbrodni nazistowskiej czy też, na co wiele wskazuje, komunistycznej.
Zaraz po dokonaniu odkrycia, śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa we Włodawie. W toku czynności śledczych materiał kostny został przekazany do analizy antropologicznej, której dokonano w Pracowni Antropologicznej Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie. Z ustaleń biegłych wynika, iż prawdopodobnie wszystkie zabezpieczone szczątki należały do osób płci męskiej w wieku od 20 do 60 lat. Na większości zbadanych przez antropolog czaszek, stwierdzono ślady ich przestrzału - strzelano z bliskiej odległości w potylicę lub skroń. „Na czaszce obecne dwa otwory wlotowe i wylotowe po kulach” – czytamy m.in. w ekspertyzie.
Prokuraturze we Włodawie na jednoznaczne przypisanie tej zbrodni niemieckim nazistom i zamknięcie śledztwa, nie pozwoliła właśnie ta ekspertyza antropologiczna, w której jako przyczynę zgonów podaje się m.in. strzał w tył głowy. Niemcy podczas egzekucji zazwyczaj strzelali w plecy. Włodawska prokuratura przekazała sprawę prokuraturze IPN Lublin. Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie w październiku 2013 roku rozpoczęła śledztwo „ws. sprawie ujawnienia w dniu 9 i 10 maja 2013r. na terenie byłego Obozu Zagłady w Sobiborze woj. lubelskiego szczątków ludzkich”. W toku czynności śledztwa IPN m.in. uzyskano wyniki ekspertyzy przedmiotów (m.in. pociski, guziki i szczątki ubrań, w tym wojskowych butów) znalezionych przy wydobytych szczątkach, które wskazują, iż zalegały one w ziemi około 65-70 lat. Jednak po analizie tychże artefaktów biegły wskazał, że nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków na temat sprawców i czasu egzekucji pochowanych w grobach ofiar. W związku z tym ze wszystkich 10 znalezionych szkieletów ludzkich zabezpieczono materiał genetyczny i przekazano go do badań do Zakładu Genetyki Sądowej PUM w Szczecinie. „Celem badań jest stwierdzenie prawdopodobnego pochodzenia biogeograficznego badanych osobników i ewentualnie innych cech genetycznych, mogących pomóc w identyfikacji osób”. - czytamy w informacji, przesłanej na moje zapytanie z prokuratury IPN Lublin.Z tego pisma podpisanego przez Dorotę Godziszewską, Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie dowiadujemy się również, iż "Obecnie badania są w toku. Biegli poinformowali, że trwa izolacja DNA z zabezpieczonego i przygotowanego do badań molekularnych materiału biologicznego, a po zakończeniu tego procesu rozpocznie się profilowanie genetyczne badanych szkieletów. Aktualnie wskazano, że termin zakończenia badań planowany jest na koniec 2016r.”
Źródło: prawy.pl