Z kraju

Zapalą znicz pamięci! Niezła akcja patriotyczna

Instytut Pamięci Narodowej wraz z Regionalnymi Rozgłośniami Polskiego Radia w Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi, Gdańsku i Katowicach pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna i Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka organizuje VIII edycję akcji społecznej „Zapal znicz pamięci”. Partnerem akcji jest Muzeum Historii Polski i portal historyczny dzieje.pl.

Jak co roku chcemy oddać hołd Polakom – mieszkańcom ziem wcielonych do III Rzeszy, zamordowanym w pierwszych tygodniach okupacji. Co roku światła są zapalane w ponad 300 miejcsach.

W niedzielę 23 października w południe upamiętnijmy ofiary akcji Tannenberg. Zapalmy znicze w miejscach, gdzie ginęli Polacy. Poznaniaków zachęcamy do wspólnego zapalenia znicza o godz. 15:00 pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz pod tablicami w panteonie narodowym w kościele oo. Dominikanów.

W tym roku upamiętniamy ofiary mordów w Lasach Zakrzewskich (zwanych również Palędzkimi lub Zakrzewsko-Palędzkimi) pod Poznaniem. To miejsce masowych, tajnych egzekucji. Od października 1939 roku do lutego 1940 roku rozstrzelano tu nie mniej niż 4500 osób. Partnerem akcji jest Wójt Gminy Dopiewo Adrian Napierała.

Akcja organizowana jest po raz ósmy. Celem jest przywrócenie pamięci bohaterów ginących w publicznych egzekucjach, więzieniach, obozach na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej za uparte podtrzymywanie polskości, za aktywność społeczną, za patriotyzm. Celem akcji jest też przypomnienie o warunkach okupacyjnych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy.

IPN publikuje na swojej stronie internetowej listę miejsc straceń i pomników, pod którymi warto zapalić w niedzielę symboliczne światło. Obiekty te znajdują się w województwach: pomorskim, łódzkim, śląskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

Akcja „Zapal znicz pamięci” to wspólny projekt pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia oraz Biur Edukacji Narodowej IPN z tych miast przy współpracy Muzeum Historii Polski. Inicjatorką akcji jest Anna Gruszecka, była dziennikarka Radia Merkury. Patronem Honorowym akcji jest od samego początku Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, w tym roku dołączył Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

W ramach akcji nie tylko zapalane są znicze. W poszczególnych miastach organizowane są również spacery edukacyjne, wyprawy rowerowe, prelekcje i koncerty. Rozgłośnie w swoich audycjach przypominają o specyfice okupacji na ziemiach wcielonych.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

12 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra