Do Grodna bez wizy

0
0
0
/

kanal_augustowski_sluza_paniewoWłaśnie ruszył ruch bezwizowy obowiązujący na części obszaru Białorusi. Teren, który obejmuje, nazwano Parkiem Kanału Augustowskiego. Położony jest on w Obwodzie Grodzieńskim. Bez wizy będzie można teraz zwiedzić m.in. Grodno, którego 25 procent mieszkańców to Polacy, oraz 162 inne miejscowości. Główną osią ruchu bezwizowego jest Kanał Augustowski, genialne dzieło polskiej hydrotechniki. Na razie postanowienie o ruchu bezwizowym będzie ważne do 31 grudnia 2017 r.

Władze Białorusi określiły zasady wjazdu do strefy bezwizowej. Przede wszystkim trzeba posiadać ważny paszport oraz specjalne zezwolenie na przebywanie w tej strefie, które może trwać do 5 dni. Dokument taki wydawany jest przez wybrane białoruskie biura podróży, bowiem cały ruch bezwizowy jest określony jako ruch turystyczny. Żeby uzyskać pozwolenie należy zwrócić się, najlepiej w formie mejlowej, do biura podróży. Należy przekazać w formie elektronicznej lub pisemnej dane osobowe: imię, nazwisko, płeć, datę urodzenia, obywatelstwo, numer i serię paszportu lub innego dokumentu podróży. Turyści będą mogli przebywać bez wizy wyłącznie na terytorium Parku „Kanał Augustowski”. Pilnować tego będą organy spraw wewnętrznych Białorusi, we współpracy z organami służby granicznej, KGB i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Więc lepiej trzymać się reguł.

Do strefy bezwizowej na Białoruś goście mogą wjechać przez punkty kontroli granicznej - „Raigardas – Priwałka” i „Kuźnica Białostocka – Bruzgi” oraz dwa przejścia sezonowe, znajdujące się na Kanale Augustowskim „Rudawka – Leśnaja” i „Švendubrė -Priwałka”. Punkty sezonowe czynne są od 1 maja do 30 września. Już od kilku lat, do tej pory z wizą turystyczną, można było wpłynąć Kanałem Augustowskim na Białoruś np. kajakiem. W tym celu w roku 2009 oddano do użytku pierwszą śluzę w Kurzyńcu, na granicy polsko - białoruskiej. Taki spływ czy rejs dociera Kanałem Augustowskim do Niemna, a tą rzeką aż do morza. Kanał Augustowskiego jest obecnie obiektem transgranicznym, gdyż biegnie przez terytorium Polski (80 km) i Białorusi (20 km).

W ostatnich latach wszystkie śluzy Kanału Augustowskiego (jest ich obecnie 14 po stronie polskiej i 3 białoruskiej) nakładem wielkich kosztów z budżetów obu państw, ale i samorządów, zostały wyremontowane. Białoruś zrekonstruowała swoją część Kanału. Odremontowano tam trzy śluzy, w tym potężną, trzykomorową śluzę w Niemnowie. Na renowację Kanału Białorusini wydali około dziesięciu milionów dolarów. Co jest godne uznania, renowacji dokonali według oryginalnych projektów z XIX wieku. Sto kilometrów Kanału to również przepiękne krajobrazy i cenne historycznie, architektonicznie budowle, które go otaczają.

Bez wizy można wjechać do Grodna oraz do gmin położonych wzdłuż Kanału Augustowskiego - odelskiej, gorzskiej, kopciowskiej, sopoćkińskiej, podłabieńskiej. W Grodnie żyje obecnie ponad 81 tysięcy Polaków, czyli 25 procent mieszkańców tego miasta. Miasteczko Sopoćkinie do którego również będzie można wjechać bez wizy, jest jedną z najbardziej polskich miejscowości na Białorusi - Polacy stanowią 79% jej mieszkańców.

Fot. Wikipedia

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną