Z zagranicy

Analitycy: Uzyskanie przez Szkocję niepodległości będzie miało poważniejsze skutki niż Brexit

szkocjareferendumUzyskanie przez Szkocję niepodległości zdecydowanie bardziej zaszkodzi Wielkiej Brytanii i jej sektorowi finansowemu niż wycofanie się Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – wynika z najnowszych badań opublikowanych w poniedziałek przez Strathclyde University.

Według analityków, o ile szkockie banki i instytucje finansowe przetrwają Brexit bez większych komplikacji, o tyle oderwanie się Szkocji od Wielkiej Brytanii będzie niosło za sobą zdecydowanie poważniejsze konsekwencje.

Jeżeli bowiem Wielka Brytania przyjmie radykalną formułę wyjścia, może ona stracić preferencyjny dostęp do wspólnego rynku UE. Może także nastąpić pogorszenie relacji z innymi krajami członkowskimi UE.

– Niepewność sektora spowodowana spodziewanym odzyskaniem niepodległości jest nawet większa niż ta wynikła z radykalnej formuły wyjścia z UE – stwierdzają twórcy raportu sporządzonego przez byłego ekonomistę Królewskiego Banku Szkocji Jeremy’ego Peata oraz Owena Kelly’ego, szefa Szkockiego Przedsiębiorstwa Finansowego.

– Istnieją ryzyka związane z Brexitem, jednakże historycznie, nie są one większe od tych, z którymi musiały się zmierzyć przedsiębiorstwa – dodają.

W szkockich instytucjach finansowych zatrudnionych jest około 90 tys. osób, natomiast kolejne 90 tys. miejsc pracy zależy od tego sektora. Roczny wpływ do budżetu z tego sektora wynosi ok. 8 mld funtów.

W tym miejscu warto przypomnieć, że w referendum w sprawie przyszłego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE Szkoci opowiedzieli się w 62 proc. przeciwko Brexitowi.

Brytyjska premier Theresa May jasno dała do zrozumienia, że zakończy proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE do 2019 roku, oraz że Szkocja nie ma w tej sprawie prawa weta.

Źródło: Press TV

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

21 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra