Wiara

Papież Franciszek wziął udział w ekumenicznych uroczystościach z okazji 500. rocznicy reformacji w Szwecji

franciszek_szwecjaWbrew zapewnieniom niektórych hierarchów twierdzących, że wizyta Franciszka w Szwecji nie będzie wizytą, podczas której papież uczci rocznicę rozłamu w Kościele, papież wziął udział w licznych uroczystościach z tej okazji, mających charakter ekumeniczny.

– Jedność chrześcijan stanowi priorytet, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że więcej nas łączy niż dzieli – mówił w poniedziałek w Szwecji papież Franciszek, który wziął udział w serii ekumenicznych uroczystości upamiętniających początek Reformacji.

Zwracając uwagę na 50 lat ekumenicznego dialogu między katolikami i luteranami, Franciszek stwierdził, że podróż w celu osiągnięcia jedności „jest wielkim darem, jaki Bóg nam daje”.

Jako jeden z owoców tego dialogu wymienił on współpracę w dziele miłosierdzia. Papież odniósł się także do czterech świadectw wygłoszonych przez ludzi, którzy mówili o potrzebach świata. Po przemówieniu Franciszka, swoje świadectwo wygłosił biskup Aleppo.

– Dla nas, chrześcijan – mówił papież – jest priorytetem wychodzić na zewnątrz i spotykać ludzi wykluczonych i zmarginalizowanych w naszym świecie, i dać im odczuć troskę oraz miłosierną miłość Boga, który nie odrzuca nikogo i przyjmuje każdego”.

Na koniec papież skierował słuchających go wiernych nie tylko Kościoła katolickiego następujące wezwanie: „Drodzy bracia i siostry, niech nas nie zniechęcają przeciwności losu. Może historie, które usłyszeliśmy zmotywują nas i dadzą nam nowe bodźce do wspólnego działania. Kiedy powrócimy do domu, zabierzmy ze sobą postanowienie wykonywania codziennych gestów pokoju i pojednania, abyśmy byli odważnymi i wiernymi świadkami chrześcijańskiej nadziei”.

We wspólnej deklaracji podpisanej z okazji 500-lecia reformacji stojący na czele kościołów katolickiego i luterańskiego przeprosili za rozłam w Kościele i zapowiedzieli pracę na rzecz większej jedności.

„Podczas gdy jesteśmy głęboko wdzięczni za duchowe i teologiczne dary otrzymane za pośrednictwem reformacji, wyznajemy także i ubolewamy przed obliczem Chrystusa, że luteranie i katolicy zranili widoczną jedność Kościoła” napisano we wspólnym dokumencie. „Teologicznym różnicom towarzyszą uprzedzenia i konflikty, a religia była instrumentalizowana dla politycznych kresów” dodali.

„Podczas gdy przeszłości nie da się zmienić, co zostało zapamiętane i jak zostało zapamiętane może zostać przetransformowane. Modlimy się o uleczenie naszych ran i wspomnień, które kładą się cieniem na każdym z nas z osobna” stwierdzili.

Odrzucając nienawiść, przemoc i konflikty, przywódcy religijni wezwali do większej wspólnoty.

„Poświęcamy się dla dalszego rozwoju we wspólnocie mającej swoje korzenie w Chrzcie, jak również chcemy usunąć istniejące przeszkody, które powstrzymują nad od osiągnięcia pełnej jedności” napisali, zauważając, iż Jezus Chrystus chciał, abyśmy byli jednością.

„Zapraszamy naszych ekumenicznych partnerów, aby przypomnieli nam o naszych zobowiązaniach i dodawali nam odwagi” dodali, zaznaczając, iż „prosimy ich o to, aby nadal się za nas modlili, szli z nami, wspierali nas w urzeczywistnianiu pełnych modlitwy zobowiązań, jakie dziś podejmujemy”.

Wspólna deklaracja odnotowuje także ból katolicko-luterańskich małżeństw, które pragną dzielić ze sobą wspólną Eucharystię, a nie mogą. Wyraża przy tym nadzieję, że katolicy i luteranie będą w stanie wspólnie być świadkami Ewangelii, jak również pracować dla sprawiedliwości, ludzkiej godności i pokoju”.

W dokumencie odniesiono się też do kwestii muzułmańskich uchodźców. „Dzisiaj w szczególności podnosimy głosy dla zakończenia przemocy i ekstremizmu, który dotyka tak wiele krajów i społeczeństw, i niezliczone siostry i braci w Chrystusie” stwierdzono w dokumencie, wzywając jednocześnie luteranów i katolików do wspólnej pracy w celu powitania obcych, do przyjścia z pomocą tych, którzy uciekli z powodu wojny i skazania, w celu obrony praw uchodźców i tych, którzy ubiegają się o azyl”.

Pielgrzymka papieża do Szwecji w celu uczestniczenia w uroczystościach rozpoczęcia reformacji wzbudziła wiele kontrowersji w środowiskach katolickich, wskazujących na błąd takiego postępowania. Tłumaczyli, że papież Kościoła katolickiego nie powinien brać udziału w święcie ku czci schizmy.

Źródło: ZENIT, CNA

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

9 komentarzy

9 Komentarzy

 1. klioes vel pislamista

  31 października 2016 at 23:24

  Wróć Święta Inkwizycjo!

  Arcybiskup(k)a z propozycją
  Wyszła, by krzyże odkuć (wreszcie!).
  Ach muzułmanie, wy się cieszcie
  Dzisiaj ze Świętą Inkwizycją
  Mieć nie będziecie do czynienia.
  Strzałki zyskacie do modlenia.

  Szwecja ma Kościół, no… kościołek;
  Świątynię polit-poprawności.
  Stara lesbijka żale rości
  Zwać się biskupem. Ten matołek
  Odnalazł znak niezgody …w krzyżu.
  A Inkwizycji brak w pobliżu!

  Czego spodziewać się należy
  Na dalszej tolerastii drodze?
  Czy klimakterium się w niebodze
  Z problemem flagi Szwecji zmierzy?
  Krzyż, który uczuć jest urazem,
  Do Mekki zrobi drogowskazem?

  Cóż, poczekamy – zobaczymy;
  Z Polski – z bezpiecznej odległości!…
  Śmiać się będziemy, czasem mdłości
  Znów odczujemy… Poprosimy
  Kościół z kościołkiem, co się skłócił,
  By Inkwizycję znów przywrócił.

 2. Janusz

  1 listopada 2016 at 01:00

  Papież słusznie dąży do zjednoczena chrześcijan, bo „lutrzy” w swej większości są dziećmi tego samego Boga, a tylko steruje nimi żydostwo, które doprowadziło do protestanckiej schizmy tak, jak do rozłamu na prawosławie, w ramach doktryny wcale nie rzymskiej, a odwiecznie stricte żydowskiej: dziel i rządź. Jasno zresztą wypowiedział to dzisiaj w Szwecji papież Franciszek, choć ten akurat fragment nie zyskał popularności w żadnych mediach: „Nasz podział historycznie był podtrzymywany przez ludzi władzy tego świata.”

  • Paweł

   1 listopada 2016 at 09:55

   To nie jest papież, ale heretyk. Krk został bardzo zniszczony przez protestancki II SW.

   • marju73

    1 listopada 2016 at 15:19

    Papież całował w rękę Rotszylda,Rockefellera i Kissingera.Zdaje się że robił to aby dawać odpòr ludziom władzy tego świata.

  • miau

   8 listopada 2016 at 20:44

   Działania tego heretyka są dobrze udokumentowane na blogu
   FRANCISZEKFALSZYWYPROROK WORDPRESS COM

 3. wars

  1 listopada 2016 at 13:30

  „Wspólna deklaracja odnotowuje także ból katolicko-luterańskich małżeństw, które pragną dzielić ze sobą wspólną Eucharystię, a nie mogą.” – myślę, że na ten ból „starsi bracia w wierze” mają już lekarstwo… Są automaty z koszerną żywnością więc tylko czekać automatów vendingowych z hostią – tak by każdy – katolik, protestant, prawosławny i każdy „wykluczony” mógł bez przeszkód spróbować „ciała Chrystusa”. Takim to sposobem sakrament święty zostanie sprowadzony do legendy i jedzenia.

 4. panda

  2 listopada 2016 at 15:14

  Świętować rozłam kościoła?A nie zaproponowano papieżowi, by został zwierzchnikiem luteranów, a zostawił kościół rzymski?

 5. GOCHA

  2 listopada 2016 at 19:35

  Ja mam w dupie takiego papieża co zboczonego lutra promuje. Papierza powinnam napisać od papieru toaletowego. Czekam na bana 🙂

 6. Darinnania

  11 sierpnia 2017 at 07:31

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra