Wiara

Prof. Bartyzel o wspólnej katolicko-luterańskiej deklaracji: To coś więcej niż zrównanie zabójcy i ofiary

reformacja_luterProf. Jacek Bartyzel w ostrych słowach skomentował podpisaną wczoraj wspólną deklarację kościołów katolickiego i luterańskiego, w której napisano m.in., że „luteranie i katolicy zranili widoczną jedność Kościoła”.

– To coś więcej nawet, niż skandaliczne postawienie na jednej płaszczyźnie raniącego i zranionego – jak zabójcy i ofiary czy złodzieja i okradzionego albo oszczercy i pomówionego. To implicite, ale wyraźnie postawiona teza, iż Kościół jest rzeczywistością inną i transcendentną równolegle względem „luteran” i „katolików”, a więc domyślnie także wobec Kościoła katolickiego – tłumaczył we wpisie na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych. – Trudno o bardziej jednoznacznie heretycką deklarację, przeczącą tej oczywistej prawdzie wiary, że Kościół katolicki JEST Kościołem Chrystusowym, Jedynym i Powszechnym – dodał. – Od „cichej apostazji” przechodzi się więc już do apostazji głośnej i jawnej – skonstatował.

Treść deklaracji rzeczywiście szokuje. Oprócz zrównania odstępców z Kościołem, papież Franciszek wyraża w niej radość i wdzięczność Bogu za moment wspólnej modlitwy w katedrze w Lund jako rozpoczęcia roku upamiętniającego 500 rocznicę reformacji. Dziękuje również za „dary duchowe i teologiczne otrzymane dzięki reformacji”.

Więcej w artykule: http://prawy.pl/40105-papiez-franciszek-wzial-udzial-w-ekumenicznych-uroczystosciach-z-okazji-500-rocznicy-reformacji-w-szwecji/

Fot. Wikipedia

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. Andrzej z Balto

  1 listopada 2016 at 16:13

  Kolejny dowód, że Franek Bergoglio, podający się za papieża, to odstępca i heretyk. Najwyraźniej chce spowodować kolejną schizmę. Nie wiem czy Kościół Katolicki się uratuje po całej serii działań tego antypapieża świadczących o lekceważeniu Pisma Świętego i nauki Chrystusa. A hierarchowie, w tym i nasi, milczą lub udają, że nic się nie stało.

 2. Czesław

  1 listopada 2016 at 17:31

  Czy Europa jest jeszcze chrzescijańska http://www.prawica.net/701

 3. Soroka

  1 listopada 2016 at 17:38

  „luteranie i katolicy zranili widoczną jedność Kościoła”.
  Przecież to jest prawda!!! Gdyby ówczesny Kościół przestrzegał Nauki Chrystusa, to Lutra by nie było, bo nie miałby podstaw do schizmy. Kościół katolicki do dziś w wielu miejscach odchodzi od Nauki Chrystusa.
  Poza tym panu Bartyzelowi krytyka Kościoła wychodzi jak słoma z dziurawego buta.

  • Paweł

   2 listopada 2016 at 10:39

   Jedni i drudzy nie są bez winy, ale luteranie i protestanci są znacznie dalej od Ewangelii. Poza tym uważać żydostwo za naród wybrany jest głupotą i herezją, którą należy zwalczać. Żydowskich i filosemickich faszystów nam nie potrzeba.

  • Soplica

   3 listopada 2016 at 19:04

   Czy znacz @Soroka PRAWDZIWE powtarzam prawdziwe powody odstępstwa Lutra?

  • sally

   3 listopada 2016 at 22:57

   Luter schronił się w klasztorze po tym, jak zabił człowieka w pojedynku.Nie miał powołania, klasztoru nie mógł opuścić, ponieważ bał się, że sąd go skarze na śmierć. Wpadł na pomysł napisania swoich tez i zorganizowania buntu przeciwko KK. Ks. prof. Tadeusz Guz zgłębił wszystkie pozostawione przez Lutra pisma. Luter to największy heretyk wszech czasów, który zsatanizował Boga.

 4. panMarek

  1 listopada 2016 at 18:01

  Franek „dzień dobry” Bergoglio nie jednym jeszcze zadziwi.
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/zydomason-bergoglio-nie-ukrywa-swojej-religii-2013-10

 5. woytas

  2 listopada 2016 at 08:52

  heretyk bergolio to wilk w owczej skórze. Powtarzam to konsekwentnie od chwili wyboru tego głupca na papieski stolec. Do imbecyla Soroki: Gdyby postawa Lutra wynikała tylko i wyłącznie z chęci naprawy stanu duchowieństwa i poprawienia sytuacji w Kościele tak jak to przez setki lat czynili ojcowie doktorzy Kościoła to pół biedy. Natomiast schizmatyk Luter nie tylko zakwestionował obyczajność w Kościele, ale również wprowadził doktryny sprzeczne z obowiązującym Magisterium Kościoła a to już herezja.
  Heretyk…tfu…bergolio to kompletny idiota jeżeli chodzi o wiedzę teologiczną. Niech mu ziemia lekką będzie.

 6. panda

  2 listopada 2016 at 15:31

  ,,Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy powtórnie przyjdzie?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra