Ks. prof. Chrostowski poleca książkę o odpowiedzialności Żydów za śmierć Jezusa

W numerze 42. tygodnika Najwyższy Czas, ks. prof. Waldemar Chrostowski wyraził swoje uznanie dla książki „Kto zabił Jezusa?” Pawła Lisickiego. Książka wydana przez Wydawnictwo M została oskarżona na łamach „Gazety Wyborczej” o szerzenie tradycyjnego katolickiego antysemityzmu.

 

Na łamach „Gazety Wyborczej” ks. John Pawlikowski – którego ks. Chrostowski nazwał amerykańskim ks. Czajkowskim i prożydowskim radykałem, John Connelly w „Znaku” i Stanisław Obirek w „Nowych Książkach” zarzucili Lisieckiemu, że wbrew posoborowej politycznej poprawności głosi, że Żydzi odpowiadają za śmierć Jezusa.

Zdaniem ks. Chrostowskiego ataki na Lisickiego są wyrazem amerykańskiej obsesji politycznej poprawności, która doprowadziła do ocenzurowania Nowego Testamentu. Amerykańscy autorzy publikujący na temat książki Lisickiego w polskich czasopismach zażądali w imię drugiego Soboru Watykańskiego by Episkopat Polski potępił książkę i zakazał jej dystrybucji.

Według ks. Chrostowskiego śmierć Jezusa ma dwa wymiary. Jeden teologicznym, w którym to my wszyscy, w tym i Żydzi, ponosimy odpowiedzialność za śmierć Jezusa, i drugi wymiar historyczny. W wymiarze historycznym za śmierć Jezusa odpowiadają Żydzi. Dziś wbrew historii ta odpowiedzialność jest negowana, z racji na pozycję Żydów we współczesnym świecie. Dziś środowiska negujące odpowiedzialność Żydów, negują prawdziwość historii opisanej w Nowym Testamencie, i zarzucają ewangelistom antysemityzm.

Źródło ataków na Lisickiego, ze strony środowisk posoborowych wrogich tradycji katolickiej, ks. prof. Chrostowski dostrzegł w tyrani politycznej poprawności niszczącej swobodę badań naukowych, w tożsamości środowisk prożydowskich w kościele które „ze wszystkich sił podzielają i forsują żydowski punkt widzenia”. Środowiskom filosemickich posoborowców „bardzo łatwo przychodzi (…) odcinanie się od długiej i bogatej tradycji chrześcijańskiej, a nawet opatrywanie jej mianem antysemickiej, oraz obarczanie jej odpowiedzialnością za Szoah, a także sugerowanie, jakoby poprawne dzieje Kościoła zaczęły się zaledwie pół wieku temu”.

Zdaniem ks. prof. Chrostowskiego „tendencje które rozpoznaje i piętnuje Paweł Lisicki, są przejawem odwiecznej pokusy judaizacji chrześcijaństwa”. Przed taką pokusą nawroty do „judaizmu i próbami judaizacji chrześcijaństwa” „dobitnie przestrzegał” św. Paweł.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

160 komentarzy

160 Komentarzy

 1. Maricela

  5 listopada 2017 at 04:25

  thx for the info

 2. Togel Singapura

  12 listopada 2017 at 01:41

  sometimes skinny jeans are not comfortable to wear, i would always prefer to use loos jeans’

 3. Jesse Grillo

  24 grudnia 2017 at 21:18

  I can’t believe all I just learned. Some nice points there. A lot of stuff to take into consideration.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra