Z kraju

Dzięki bohaterstwu Żołnierzy Niezłomnych uratowano tysiące Polaków

duda_niezlomniDzięki bohaterstwu, sprytowi i umiejętnościom wojskowym Żołnierzy Niezłomnych tysiące Polaków zostało uratowanych – mówił prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej uroczystości odsłonięcia na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza tablicy poświęconej pamięci tych żołnierzy.

– Ten wielki czyn upamiętniamy właśnie dziś, w przeddzień Święta Niepodległości, bo to był czyn niepodległościowy, to była walka, choć beznadziejna, ale o wolną, suwerenną, a przede wszystkim niepodległą Polskę – mówił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że odsłaniana w tym dniu tablica „znaczy drogę sukcesów i zwycięstw” Żołnierzy Niezłomnych. – To były zwycięstwa, które bezpośrednio służyły sprawie niepodległej Rzeczypospolitej, ale służyły też po prostu polskiemu społeczeństwu – powiedział.

Andrzej Duda odniósł się do wcześniejszych słów szefa MON Antoniego Macierewicza, który mówił o 9 bitwach, w których zawsze uwalniano „z ubeckich katowni i komunistycznych więzień więźniów politycznych, których bardzo często czekała już tylko śmierć”.

– Dziś, kiedy wreszcie Żołnierze Niezłomni mogli zostać przywróceni zbiorowej pamięci Polaków, skłaniamy czoła przed wszystkimi bohaterami polskiej niepodległości – powiedział prezydent.

– Nie byłoby tej niepodległości, która odzyskaliśmy w 1989-90 roku, gdyby nie tamten ich czyn, bo ta pamięć – choć państwo sowieckie wymazywało ją rękami tych, których w Polsce ustanowiło – to ta pamięć pozostała wśród ludzi, bo Polacy, ci którzy pragnęli wolnej Polski, ci którzy wspomagali Żołnierzy Niezłomnych, pamiętali o ich bohaterstwie – mówił Andrzej Duda.

Podziękował wszystkim tym, którzy tę pamięć przez lata przechowywali. – Chciałem dziś jako prezydent Rzeczpospolitej podziękować i skłonić czoło jeszcze raz przed tymi wszystkimi, którzy w latach ’90 i później o tę pamięć walczyli – mówił Andrzej Duda.

Zaznaczył, że o tę pamięć „trzeba było niestety bardzo często (…) walczyć, żeby się przebić przez poprawność niby polityczną”. Zdaniem prezydenta „jedno jest pewne, że ci którzy walczyli z Niezłomnymi, byli albo Sowietami, albo zdrajcami służącymi Sowietom, i nie ma innego podziału”.

Podziękował też wszystkim tym, którzy upamiętniają Niezłomnych, tym którzy zorganizowali „piękne uroczystości pogrzebowe nie tylko Łupaszki, Inki i Zagończyka, ale wielu, wielu innych Żołnierzy Niezłomnych w całej Polsce”.

Andrzej Duda podziękowania skierował także do zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który – jak mówił prezydent – „dla nas odnajduje tych polskich bohaterów, których chciano zadeptać, których nie chowano po ich zamordowaniu, których wrzucano do dołów śmierci po to, żeby pamięć ich zniszczyć, by nigdy nie wrócili”.

– Dziś, dzięki wszystkim młodym Polakom zaangażowanym w sprawę Żołnierzy Niezłomnych, oni wracają, a polskie państwo może – w sensie instytucjonalnym, poprzez najwyższe władze – oddawać im dzisiaj hołd w postaci wielkich uroczystości, uroczystości patriotycznych, na które przychodzą setki tysięcy rodaków, przede wszystkim młodych – powiedział prezydent.

Na jednym z filarów Grobu Nieznanego Żołnierza znajduje się już jedna tablica poświęcona „Żołnierzom Wyklętym”, prezydent odsłonił ją 15 sierpnia, w dniu święta Wojska Polskiego. Zostało na niej upamiętnionych dziewięć wydarzeń – głównie bitwy i potyczki podziemia AK-owskiego i poakowskiego z NKWD, Armią Czerwoną, UB i Ludowym Wojskiem Polskim.

Źródło: Prezydent.pl

Fot. Krzysztof Sitkowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

83 komentarze

83 Komentarzy

  1. Luiz Gastão Bittencourt

    6 listopada 2017 at 17:09

    Ridiculous quest there. What occurred after? Take care!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra