Z kraju

Dzięki bohaterstwu Żołnierzy Niezłomnych uratowano tysiące Polaków

duda_niezlomniDzięki bohaterstwu, sprytowi i umiejętnościom wojskowym Żołnierzy Niezłomnych tysiące Polaków zostało uratowanych – mówił prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej uroczystości odsłonięcia na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza tablicy poświęconej pamięci tych żołnierzy.

– Ten wielki czyn upamiętniamy właśnie dziś, w przeddzień Święta Niepodległości, bo to był czyn niepodległościowy, to była walka, choć beznadziejna, ale o wolną, suwerenną, a przede wszystkim niepodległą Polskę – mówił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że odsłaniana w tym dniu tablica „znaczy drogę sukcesów i zwycięstw” Żołnierzy Niezłomnych. – To były zwycięstwa, które bezpośrednio służyły sprawie niepodległej Rzeczypospolitej, ale służyły też po prostu polskiemu społeczeństwu – powiedział.

Andrzej Duda odniósł się do wcześniejszych słów szefa MON Antoniego Macierewicza, który mówił o 9 bitwach, w których zawsze uwalniano „z ubeckich katowni i komunistycznych więzień więźniów politycznych, których bardzo często czekała już tylko śmierć”.

– Dziś, kiedy wreszcie Żołnierze Niezłomni mogli zostać przywróceni zbiorowej pamięci Polaków, skłaniamy czoła przed wszystkimi bohaterami polskiej niepodległości – powiedział prezydent.

– Nie byłoby tej niepodległości, która odzyskaliśmy w 1989-90 roku, gdyby nie tamten ich czyn, bo ta pamięć – choć państwo sowieckie wymazywało ją rękami tych, których w Polsce ustanowiło – to ta pamięć pozostała wśród ludzi, bo Polacy, ci którzy pragnęli wolnej Polski, ci którzy wspomagali Żołnierzy Niezłomnych, pamiętali o ich bohaterstwie – mówił Andrzej Duda.

Podziękował wszystkim tym, którzy tę pamięć przez lata przechowywali. – Chciałem dziś jako prezydent Rzeczpospolitej podziękować i skłonić czoło jeszcze raz przed tymi wszystkimi, którzy w latach ’90 i później o tę pamięć walczyli – mówił Andrzej Duda.

Zaznaczył, że o tę pamięć „trzeba było niestety bardzo często (…) walczyć, żeby się przebić przez poprawność niby polityczną”. Zdaniem prezydenta „jedno jest pewne, że ci którzy walczyli z Niezłomnymi, byli albo Sowietami, albo zdrajcami służącymi Sowietom, i nie ma innego podziału”.

Podziękował też wszystkim tym, którzy upamiętniają Niezłomnych, tym którzy zorganizowali „piękne uroczystości pogrzebowe nie tylko Łupaszki, Inki i Zagończyka, ale wielu, wielu innych Żołnierzy Niezłomnych w całej Polsce”.

Andrzej Duda podziękowania skierował także do zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który – jak mówił prezydent – „dla nas odnajduje tych polskich bohaterów, których chciano zadeptać, których nie chowano po ich zamordowaniu, których wrzucano do dołów śmierci po to, żeby pamięć ich zniszczyć, by nigdy nie wrócili”.

– Dziś, dzięki wszystkim młodym Polakom zaangażowanym w sprawę Żołnierzy Niezłomnych, oni wracają, a polskie państwo może – w sensie instytucjonalnym, poprzez najwyższe władze – oddawać im dzisiaj hołd w postaci wielkich uroczystości, uroczystości patriotycznych, na które przychodzą setki tysięcy rodaków, przede wszystkim młodych – powiedział prezydent.

Na jednym z filarów Grobu Nieznanego Żołnierza znajduje się już jedna tablica poświęcona „Żołnierzom Wyklętym”, prezydent odsłonił ją 15 sierpnia, w dniu święta Wojska Polskiego. Zostało na niej upamiętnionych dziewięć wydarzeń – głównie bitwy i potyczki podziemia AK-owskiego i poakowskiego z NKWD, Armią Czerwoną, UB i Ludowym Wojskiem Polskim.

Źródło: Prezydent.pl

Fot. Krzysztof Sitkowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra