Z zagranicy

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI OBCHODZONE W WIELKIEJ BRYTANII [ZDJĘCIA]

unspecified-21W dniu 12 listopada b.r. od godz. 09.00 do późnych godzin wieczornych, zakończonych panelem dyskusyjnym odbyły się w polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie obchody Święta Niepodległości ku upamiętnieniu odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

W czasach PRL-u obchodzenie Święta Niepodległości było oficjalnie zakazane. Po wojnie nowe komunistyczne władze zastąpiły je Narodowym Świętem Odrodzenia Polski 22 lipca na cześć ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, dokumentu zatwierdzonego i podpisanego przez Józefa Stalina.

Jednak polscy studenci już w maju 1946 roku masowo protestowali przeciwko likwidacji świąt narodowych, a w latach 70 tych zaczęła je obchodzić odradzająca się opozycja. Polacy spotykali się w kościołach, składali wieńce w miejscach pamięci, takich jak Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Obecnie Patriotyzm to dla Polaków przede wszystkim dbałość o wpajanie dzieciom miłości do ojczyzny, pielęgnowanie narodowych tradycji, znajomość historii własnego kraju, okazywanie szacunku symbolom narodowym, poszanowanie i przestrzeganie prawa oraz udział w wyborach. Te ważne przesłanie było głównym motorem organizacji Święta Niepodległości Polski na obczyźnie, gdzie jego wymiar jest, był i będzie niezwykle istotny w kształtowaniu ducha patriotyzmu wśród Polonii zamieszkującej w Wielkiej Brytanii. Patronat nad wydarzeniem objął miedzy innymi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Duda oraz Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie.

Bogaty program obchodów skierowany był do wszystkich grup wiekowych zgromadzonej w tym dniu Polonii. Od wczesnych godzin rannych odbywały się wykłady oraz prelekcje prowadzone przez Mecenas Anne Szeląg, zastępcę Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji (IPN Warszawa) pt. „Polska szuka bohaterów” oraz prelekcje historyka i publicysty, Prezesa Fundacji „Łączka” Tadeusza Płużańskiego na bazie książki pt.”Żołnierz niepodległości – Witold Pilecki” miedzy innymi skierowanych dla młodzieży z polskich szkół sobotnich.

Ten długi dzień przepełniony nutą patriotyczną zakończył się oficjalną kolacją w siedzibie POSK z udziałem gości p. Szeląg i p. Płużańskiego oraz Dr Marka Laskiewicza, Dyrektora brytyjskiej organizacji PWWB, organizatora w/w Obchodów Święta Niepodległości obchodzonych w Wielkiej Brytanii.

Patronaty Honorowe: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Duda, IPN, Fundacja „Łączka”, Polska Macierz Szkolna, PAFT i PTNO, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie.

Ann Smith

Fot. Daniel Cichy

unspecified-10 unspecified-28 unspecified-32 unspecified-25 unspecified-31 unspecified-14 unspecified-16 unspecified unspecified-4 unspecified-5 unspecified-6  unspecified-2

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

11 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra