Z zagranicy

Eksperci: Wielka Brytania straci ponad 65 mld funtów na Brexicie

funt_brytyjskiWielka Brytania najprawdopodobniej straci ponad 65 mld funtów w inwestycjach ze względu na decyzję o wyjściu z Unii Europejskiej – pokazuje opublikowane w poniedziałek badanie przeprowadzone przez brytyjski think tank Center for Business and Economics Research (CEBR).

Przy okazji badania przeprowadzono rozmowy z 1015 szefami firm odnośnie ich decyzji inwestycyjnych od referendum 23 czerwca, w którym prawie 52 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za opuszczeniem wspólnoty w nadziei odzyskania kontroli nad granicami i uzyskania większej swobody gospodarczej.

Jedna trzecia pytanych inwestorów odpowiedziała, że albo przesuną w czasie inwestycje, albo w ogóle z nich zrezygnują z powodu decyzji Brytyjczyków o Brexicie.

Jako główne powody przytoczyli dane o spadku wartości brytyjskiego funta i wzrost inflacji. Obiektem ich niepokoju jest również przyszłość wspólnego rynku Wielkiej Brytanii i UE.

„W oparciu o odpowiedzi udzielone przez biznesmenów odnośnie do wartości planowanych przez nich inwestycji wstrzymanych ze względu na Brexit, szacujemy łączną wartość zaniechanych i przesuniętych w czasie inwestycji na 65,5 mld funtów” napisali przedstawiciele CEBR w specjalnie wydanym komunikacie.

Większość spośród tych firm działa w branży IT oraz telekomunikacyjnej.

Źródło: Press TV

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. myślę sobie że

  14 listopada 2016 at 21:48

  Czasami trzeba stracić, by potem zyskać.

  Ale to trudna prawda, w Polsce nieznana.

 2. Tomek

  14 listopada 2016 at 22:04

  To, ile UK straci na wyjściu z UE to będzie wiadomo, jaki model Brexitu wynegocjuje z UE. Jeśli zapowiedzi o twardym Brexicie, bez dostępu do wspólnego rynku, to UK straci nieporównywalnie więcej. Nie mówiąc o kosztach politycznych, np gdyby Szkocja i Walia, które głosowały za pozostaniem w UE zdecydowały się odłączyć od Anglii.

 3. Egzorcysta

  16 listopada 2016 at 00:32

  Stacic mozna tylko to sie juz posiadalo.Precyzyjnie mowiac Uk nie zyska 65 mld Funtow, po odejsciu z UE.Osobiscie wole nie zyskac 65 mld niz stracic 1000 miliardow albo wiecej biorac udzial w krucjacie UE na Rosje jak USA zaplanowalo UE.Kolejne 300 tys zolnierzy nato jest wlasnie w drodze na granice z Rosja.Ot i cala tajemnica brexitu.Nalezy zauwazyc, ze jak chodzilo o 30tys na manewrach anakonda, Kreml juz byl w pelnej gotowaosci.A jak jedzie 300 tys to jakas cisza jak przed burza.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra