Z kraju

Coraz mniej ataków na Polaków na Wyspach Brytyjskich

prawy.pl_images_flaga_brytyjskaJak wynika z przedstawionego na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji z Polakami Za Granicą zestawienia, w Wielkiej Brytanii maleje liczba ataków na Polaków.

Od czasów ogłoszenia wyników referendum dotyczącego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej konsulaty polskie odnotowały 38 incydentów, których ofiarą padli obywatele polscy. W Londynie odnotowano 24 takie przypadki. Większość to przypadki agresji słownej, umieszczania obraźliwych napisów, czy rozpowszechnianie antypolskich ulotek (po ogłoszeniu wyników referendum podobne incydenty odnotowały konsulaty Litwy, Łotwy, Szwecji i Finlandii, dokonywane wobec obywateli tych krajów).

Od tego czasu, m.in. wskutek podejmowanych przez władze Polski i Wielkiej Brytanii działań, liczba tego typu incydentów zdecydowanie spadła. Nie bez znaczenia było tu stworzenie współpracujących z brytyjską policją ochotniczych patroli a także próby ocieplania wizerunku Polaków w mediach – Ministerstwo Spraw Zagranicznych do tej pory prowadzi kampanię propolską w brytyjskich mediach społecznościowych i tradycyjnych w celu poprawy wizerunku polskiej diaspory na Wyspach. Równie istotna jest skuteczność aparatu sądowniczego – jak informuje strona brytyjska, w 80 proc. te przestępstwa nienawiści, które trafiają na etap wokandy sądowej kończą się skazaniem.

Ambasador WB w Polsce, Jonathan Knott, przedstawił nam plan działań rządu brytyjskiego w zakresie zwalczania przestępstw ksenofobicznych, popełnianych przeciwko Polakom na terenie Wielkiej Brytanii. Jednym z ważniejszych działań to: „Narodowy Plan Działania Zwalczania Przestępczości z Nienawiści”, który wszedł w UK w lipcu br. Do tego dochodzi akcja edukacyjna w szkołach, uczulająca młodych ludzi na kwestię przestępstw nienawiści. Zarówno strona polska jak i brytyjska ma nadzieję, że ten plan doprowadzi do całkowitego zredukowania przestępstw wobec naszych rodaków na Wyspach.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. Tomek

    15 listopada 2016 at 20:30

    A na bazie jakich danych autorka wnosi, że ta liczba spada? Po podaną mamy tylko liczbę wszystkich ataków od referendum, a nie dane, czy liczba ta rośnie czy spada. Trochę też trudno byłoby uwierzyć, że nagle wizyta 3 ministrów czy jakaś kampania medialna coś zmieni. Za ataki na Polaków odpowiadają antyunijne elementy, te same co były za Brexitem, a one bynajmniej poparcia jeszcze nie straciły.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra