Z kraju

Coraz mniej ataków na Polaków na Wyspach Brytyjskich

prawy.pl_images_flaga_brytyjskaJak wynika z przedstawionego na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji z Polakami Za Granicą zestawienia, w Wielkiej Brytanii maleje liczba ataków na Polaków.

Od czasów ogłoszenia wyników referendum dotyczącego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej konsulaty polskie odnotowały 38 incydentów, których ofiarą padli obywatele polscy. W Londynie odnotowano 24 takie przypadki. Większość to przypadki agresji słownej, umieszczania obraźliwych napisów, czy rozpowszechnianie antypolskich ulotek (po ogłoszeniu wyników referendum podobne incydenty odnotowały konsulaty Litwy, Łotwy, Szwecji i Finlandii, dokonywane wobec obywateli tych krajów).

Od tego czasu, m.in. wskutek podejmowanych przez władze Polski i Wielkiej Brytanii działań, liczba tego typu incydentów zdecydowanie spadła. Nie bez znaczenia było tu stworzenie współpracujących z brytyjską policją ochotniczych patroli a także próby ocieplania wizerunku Polaków w mediach – Ministerstwo Spraw Zagranicznych do tej pory prowadzi kampanię propolską w brytyjskich mediach społecznościowych i tradycyjnych w celu poprawy wizerunku polskiej diaspory na Wyspach. Równie istotna jest skuteczność aparatu sądowniczego – jak informuje strona brytyjska, w 80 proc. te przestępstwa nienawiści, które trafiają na etap wokandy sądowej kończą się skazaniem.

Ambasador WB w Polsce, Jonathan Knott, przedstawił nam plan działań rządu brytyjskiego w zakresie zwalczania przestępstw ksenofobicznych, popełnianych przeciwko Polakom na terenie Wielkiej Brytanii. Jednym z ważniejszych działań to: „Narodowy Plan Działania Zwalczania Przestępczości z Nienawiści”, który wszedł w UK w lipcu br. Do tego dochodzi akcja edukacyjna w szkołach, uczulająca młodych ludzi na kwestię przestępstw nienawiści. Zarówno strona polska jak i brytyjska ma nadzieję, że ten plan doprowadzi do całkowitego zredukowania przestępstw wobec naszych rodaków na Wyspach.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra