Historia

HOŁD RUSKI. 403 lata temu car Rosji bił pokłony przed polskim królem!

29 października 1611 r. na Zamku Królewskim w Warszawie wzięty do niewoli car Rosji Wasyl IV Szujski i jego bracia złożyli hołd przed królem Zygmuntem III Wazą. W kolejnych latach przedmioty związane z hołdem były niszczone, a samo wydarzenie będące wielkim tryumfem Polski na przestrzeni kilku wieków było przemilczane.

W lutym 1609 r. car Rosji Wasyl IV Szujski zawarł wymierzone przeciw Rzeczypospolitej przymierze z królem Szwecji, Karolem IX. W odpowiedzi król Polski Zygmunt III Waza ruszył na twierdzę w Smoleńsku, której oblężenie rozpoczęło się we wrześniu 1609 r., a wraz z nim regularna wojna polsko-rosyjska. Przełamanie obrony twierdzy miało być pierwszym etapem na drodze do celu, którym było zdobycie Moskwy.

Przeciwko oblegającym Smoleńsk wojskom polsko-litewskim car Wasyl Szujski wysłał armię swojego brata kniazia Dymitra Szujskiego połączoną z najemnymi oddziałami szwedzkimi liczącymi ok. 35 tys. wojsk żołnierzy.

Przeciw korpusowi moskiewskiemu Zygmunt III skierował wydzielone siły o liczebności 7 tys. żołnierzy pod dowództwem hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego. Na każdych pięciu żołnierzy rosyjskich przypadał zaledwie jeden Polak.

4 lipca 1610 r. pod Kłuszynem wojska polskie, w tym ponad 5,5 tys. husarzy, odniosły walne zwycięstwo nad połączonymi siłami rosyjsko-szwedzkimi. Na wieść o klęsce Żółkiewskiemu poddawały się kolejne miasta i twierdze moskiewskie. Pod koniec miesiąca bojarzy zdetronizowali cara Wasyla Szujskiego.

9 października 1610 r. chorągwie polskie wkroczyły na Kreml. Wasyl wraz ze swoimi braćmi Dymitrem i Iwanem Szujskim zostali aresztowani. 13 czerwca 1611 r. po ponad półtorarocznym oblężeniu padła twierdza smoleńska.

29 października 1611 r. hetman Żółkiewski w uroczystym orszaku wkroczył ze swoim wojskiem do Warszawy, wioząc ze sobą Wasyla Szujskiego oraz jego braci Dymitra i Iwana. Po przejściu przez Krakowskie Przedmieście więźniowie zostali doprowadzeni na Zamek Królewski, gdzie w obecności polskiego króla na uroczystej sesji zebrał się wspólnie Sejm i Senat Rzeczypospolitej.

Jeńcy oddali hołd siedzącemu na tronie Zygmuntowi III, pochylając się nisko, klękając oraz całując królewską dłoń, a następnie złożyli przysięgę wierności polskiemu władcy.

Jako więzień króla polskiego car wraz z rodziną został najpierw umieszczony w rezydencji na Mokotowie, a potem w Gostyninie pod Płockiem, gdzie zmarł w 1612 r. W 1620 r. jego szczątki zostały przeniesione do Warszawy do specjalnie wybudowanego w tym celu mauzoleum – Kaplicy Moskiewskiej, zaś w 1635 r. wydano je Rosji.

W kolejnych latach obiekty i przedmioty związane z hołdem i niewolą Szujskich były konsekwentnie usuwane i niszczone zgodnie z rosyjską racją stanu. Znaczącym tego przykładem były próby zburzenia upamiętniającej zdarzenie Kaplicy Moskiewskiej, którą rozebrano ostatecznie w 1816 r.

Z tych samych względów wydarzenie będące wielkim tryumfem Polski, zarówno w czasach zaboru rosyjskiego, jak i PRL-u, było cenzurowane. Niewygodne z prestiżowego punktu widzenia było pomijane w podręcznikach, encyklopediach i opracowaniach historycznych.

Paweł Brojek
na zdjęciu: obraz Jana Matejki, Carowie Szujscy na sejmie warszawskim

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

35 komentarze(y)

35 Komentarzy

 1. PR

  29 października 2014 at 09:09

  Na przykładzie tego wpisu widać jak KAŻDY naród fałszuje historię pod swoim kątem.

  Jak czułby się Pan, gdyby Szwedzi w rocznicę zdobycia Krakowa 1655 szczycili się tym na swoich stronach internetowych i pisali peany na cześć Karola X Gustawa nie wspominając wcale o potwornych zbrodniach na ludności cywilnej dokonywanej przez wojska szwedzkie!

  Taka sama sytuacja miała miejsce w państwie moskiewskim. Pisze Pan o sukcesach polskiego oręża nie wspominając natomiast wcale o hanienbnej stronie zachowania polskich wojsk, głównie lisowczyków, którzy wycinali całe wsie i miasta do nogi nikogo nie oszczędzając.

  Kto nie wierzy polecam: „Krótki rys dziejów i spraw lisowczyków” t.1 Dzieduszyckiego, „Pamiętniki” Samuela Maskiewicza.
  Przytoczę to co pisał Żółkiewski:
  „(…)Nasi zaś, którzy przy nim[Dymitrze] byli, rozpustnie żyli, zabijając, mordując, gwałcąc, nie tylko czemu innemu, ale i cerkwiom nie przepuszczali(…).

 2. PR

  29 października 2014 at 09:51

  Zostanę zaraz oczywiście okrzyczany ruskim agentem, to pewne !!!

  Nie lubię Moskali ale prawda jest prawdą i nic nie zwalnia z jej mówienia. A faktem jst, że zachowanie Polaków en masse w czasie pobytu w państwie moskiewskim na początku XVII w. nie jest dla nas powodem do chluby. Były szlachetne wyjątki jak hetman żólkiewski który z mieszkańcami obchodził się po ludzku, ale niestety większość polskiej szlachty przybyła by walczyć o tron dla Dymitra/Władysława Wazy robiła to tylko z chęci zysku, o czym świadczą nieustanne natarczywe domagania się wypłaty zaległego żołdu czy to wobec króla Zygmunta czy wobec Dymitra.

  Żądza łupu u Polaków była tak silna że w przypadku Dymitra II spowodowała jego porażkę w 1608/09 r, kiedy to miał on opanowane prawie CAŁE państwo moskiewskie z wyjątkiem 3 twierdz – MOSKWY, SMOLEŃSKA I NOWOGRODU WIELKIEGO.

 3. PR

  29 października 2014 at 09:55

  Posiłkujący go Polacy domagali się natarczywie żołdu, mimo że mieli żywności pod dostatkiem, co spowodowało bunty na prowincji i odwrócenie się od prawie już zwycięskiego Dymitra większości Moskali – górę wzięła wówczas frakcja Szujskich. Było to jeszcze przed oficjalnym wmięszaniem się Rzeczypospolitej do wojny w Moskwie.
  Pisze o tym naoczny uczestnik tamtych wydarzeń Mikołaj Marchocki w swoich Pamiętnikach – dostępne w necie

 4. PR

  29 października 2014 at 10:00

  O bezwzględności Polaków świadczy przytoczony przez Juliana Ursyna Niemcewicza za Kobierzyckim w „Dziejach panowania Zygmunta III” T.3 str 96 (wielkopolska biblioteka cyfrowa) ustęp – mowa bojara moskiewskiego Szeremietiewa do Polaków na wstępnych negocjacjach o rozejm w 1618 r poprzedzających rozejm w Dywilinie 1619 r.

  …..

 5. PR

  29 października 2014 at 10:12

  „Rozwięzły żołnierz wasz nie znał miary w obelgach i zbytkach, zabrawszy wszystko co dom zawierał, złota, srebra drogich zapasów mękami wymuszał. Niestety! Patrzeli mężowie na gwałty lubych żon,matki na bezwstyd córek nieszczęsnych! Świeżą jeszcze rozpust i wyuzdań waszych zachowujemy pamięć.Widziała stolica ta, przy blasku słońca, w nocy, przy roznieconych pochodniach zagrzane napojem towarzystwo wasze biegające po ulicach, bezbronnych mieszkańców uderzając, raniąc, szkalując (…) Od świątyń nawet boskich nie umieliście rąk waszych powściągnąć. W popiół obrócona stolica, skarby długo przez carów naszych zbierane rozszarpane są przez was, państwo całe mieczem i ogniem okropnie zniszczone. I dziś jeszcze śmiecie łudzić nas kłamstwami waszemi. Długośmy cierpieli, długośmy oczekiwali , prosili Władysława a gdy wszelka jego przybycia znikła nadzieja, sam opłakany stan państwa innego cara obrać kazał.
  Niemcewicz pisze zaraz „Niełatwo było Polakom na tak przykre odpowiedzieć prawdy”

 6. PR

  29 października 2014 at 10:15

  A o zbrodniach lisowczyków nie tylko w samej Moskwie ale w Czechach, Niemczech i Francji pisze doskonale Maurycy Dzieduszycki w dziele ” Krótki rys dziejów i spraw lisowczyków”

  http://www.pbi.edu.pl/book_reader.php?p=33961

 7. PR

  29 października 2014 at 10:27

  I na ostatek zapytam czy godzi się, aby chrześcijanin, człowiek uważający się za prawego, szczycił się z wydarzeń, w związku z którymi ginęły tysiące niewinnych istnień ludzkich, kobiety i dzieci płonęły żywcem lub były przebijane szablami ???
  Jeśli tak to niczym nie różnimy się od Niemców próbujących rehabilitować Wehrmacht przedstawiając ją jako rycerską i co najważniejsze zwycięską formację albo od Sowieciarzy dumnych z tego że to Związek Sowiecki podbił pół świata nie biorąc pod uwagę, że kosztowało to życie dziesiątek milionów ludzi.
  Oczywiście skala w przypadku zbrodni rosyjskich czy niemiecki a polskich w czasie dymitriad jest inna ale chodzi o zasadę, że jak biją naszych to źle a jak biją nasi to dobrze. Moralność Kalego!

 8. Przemek

  29 października 2014 at 13:48

  Świetny utwór muzyczny mojego kolegi o tym wydarzeniu
  http://www.youtube.com/watch?v=b1yapUbnMwk

 9. P. Brojek

  29 października 2014 at 13:58

  @PR

  Żadna tam moralnośc Kalego. Wojny tak wygladąły w przeszłości i nierzadko wygladają dziś. Poza tym, a raczej przede wszystkim, to agresor bierze na siebie odpowiedzialność za rozwój sytuacji. A takim było panstwo moskiewskie. Tymbardziej jakiekolwiek porówania z Wehrmachtem są absurdalne.

 10. PR

  29 października 2014 at 20:40

  @P. Brojek

  Ale mi usprawiedliwienie Panie Brojek.!!!!

  Pisząc „Wojny tak wygladąły w przeszłości i nierzadko wygladają dziś” można również usprawiedliwić zbrodnie niemieckie i sowieckie by przecież połowa XX wieku to okres dominacji mas i degradacji znaczenia jednostki „jednostka niczym jednostka zerem”

  Widzę że stosuje Pan różne standardy w odniesieniu do różnych zbrodni. Proszę tylko mi powiedzieć od kiedy zaczyna się pańska kreska podziału traktowania zbrodni bo Włodzimierz Putin zaproponował odznaczenie mnie orderem i. Alexandra Suworowa, autora rzezi Pragi 1794 r. i nie wiem czy przyjąć bo zależy czy już go zaliczać do nowszych czasów nówszych i traktować jako zbrodniarza czy też do czasów starszych i to mu ujdzie…

  To oczywiście żart ale pokazuje podwójne standardy w traktowaniu i ocenie postaci historycznych.

  A poza tym to agresorem byli Polacy wspierający Dymitra…

 11. PR

  29 października 2014 at 20:57

  Dokładnie taką argumentację jak Pan może przedstawić każdy Niemiec, że Wehrmacht był rycerski bo walczył przeciw komunistom, a że były jakieś zbrodnie to zostanie pozbytem „bo takie były czasy”

 12. P. Brojek

  30 października 2014 at 12:05

  @PR

  Wehrmacht był narzędziem agresji niemieckiej, więc bądź pan w końcu łaskaw dać święty spokój takim porówaniom. Nikt poza Niemcami nie rozpacza dziś nad bombardowaniem Drezna. Bitwy warszawskiej też pan nie świętuje, bo tysiące bolszewickich jeńców zmarło później w polskich obozach. Kto sieje wiatr…

  Zajęcie Moskwy przez Polaków było samo w sobie bezdyskusyjnym sukcesem pod względem taktycznym i politycznym. To co działo się później to inna historia. Zbrodni nie pochwalam, ale jak pokazuje historia, są one złem koniecznym. Obrażaj się więc pan na historię, jeśli masz pan taki kaprys.

 13. agawa

  30 października 2014 at 23:39

  Hołd ruski – to mi się podoba.
  Polska wierna Bogu, świat miała u swoich stóp

 14. grzech

  4 listopada 2014 at 14:27

  okoliczności zdobycia Moskwy najlepiej opisuje hetman Żółkiewski w pracy początek i progres wojny moskiewskiej.
  Jak przez głupotę i krótkowzroczność króla Zygmunta Wazy zostało zaprzepaszczone połączenie Słowian ile waśni by było mniej.

 15. ppp

  14 listopada 2014 at 16:37

  Kto pobudził króla do wyprawy?
  http://w.kki.com.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/kluszyn1.html

  „…I tu jest moment zwrotny. Podczas gdy od początku wyprawy królewskiej liczono się z kandydaturą samego króla i zapomniano dotąd o dawniejszych życzeniach bojarów dotyczących Władysława, to teraz wyraźnie się już zaczyna rozwidlać myśl zajęcia tronu moskiewskiego przez polskich Wazów na dwie idee: ojcowską i synowską.

  Ze w tym drugim »synowskim« pomyśle bojarów odegrały wybitną rolę względy wyznaniowe i że do jego genezy przyczyniła się agitacja dyzunitów wychodząca z głębi Rzptej polskiej, wskazał na to później w liście do papieża marszałek kor.

  Mikołaj Wolski, który podnosił, że to wrogowie wiary katolickiej podburzyli Moskali przeciw królowi i wywołali żądanie królewicza Władysława, chcąc go albo wychować na schizmatyka albo zamordować…”

 16. ppp

  14 listopada 2014 at 16:41

  cd… „Psuł carowi tę robotę i starał się uspokoić Moskali jeden z członków poselstwa królewskiego sam, wyznawca greckiej wiary. Był to Stanisław Domaradzki podstoli lwowski (blisko związany z Żółkiewskim, znający dokładnie stosunki stolicy moskiewskiej, gdyż był w niej dawnemi czasy zawierając rozejm moskiewsko-polski w r. 1608 . Ale i na Domaradzkiego znalazł Szujski sposób i potrafił pokrzyżować jego zabiegi, przedstawiając świadectwa od Rusinów Rzptej, kim to jest Zygmut III. „

 17. ppp

  14 listopada 2014 at 16:42

  „…Albowiem kiedy »słał pewne szpiegi do stolice Pan Domaradzki, oznajmując się tym, z którymi, gdy na Moskwie byli, swe porozumienie miał, — przyniesiono mu to, że kupcy nasi, Ruś złodziejska, dali znać mirowi i duchowieństwu, że król JMć na wiarę i cerkwie ich nastąpić zaraz chce, zaczem, aby się nie przechylali do króla. Jakoż i ten Szujski puścił głos, że nie o państwo ale o wiarę wojuje, chcąc ich tem ułapić. Posłali jednak Panowie posłowie (królewscy) drugich szpiegów, którzyby upewnili (w stolicy) mir, bojary i duchowieństwo w wierze ich jako najbardziej. Toż i sami (posłowie królewscy) clandestine, ale pilnie czynią z tymi (bojarami), co w obozie (Samozwańca) są i na chrzestne całowanie im obiecują, że się na Królu JM. nie zawiodą« .”

 18. ppp

  14 listopada 2014 at 16:42

  „Agitacja Szujskiego i Rusi dyzunickiej wywołała jeden skutek. Budząc obawy o ucisk prawosławia ze strony Zygmunta III i wywołując przez to awersję do jego osoby, nasunęła bojarom myśl, że bezpieczniejszym podtym względem byłby królewicz. I podczas gdy dotychczas bojarzy w obozie Samozwańca mówili z posłami królewskimi tylko o osobie króla, to rzecz zmienia się pod koniec pobytu posłów i w chwili gdy przed odjazdem posłów królewskich »chrest królowi JMci całowali« to jednak już zastrzegli się, że pragnęliby wi-dzieć »potomstwo« Zygmunta III na tronie.”

 19. Brandi

  15 listopada 2014 at 12:08

  Wow, this article is pleasant, my sister is analyzing such
  things, thus I am going to convey her.

  Feel free to surf to my web-site – best dating sites: http://smarturl.it/best-dating-sites

 20. koszulka hołd ruski

  19 stycznia 2015 at 12:19

 21. franek

  15 listopada 2015 at 20:51

  Bylo czy nie bylo to malo znaczy.prawda jest taka,ze zwyciezcy zawsze historie pisza.Kazdy wczesniej czy pozniej przed Bogiem odpowie.

 22. Leon

  17 listopada 2015 at 07:37

  However he nonetheless did not see it by the time
  he bought to First Avenue, so he determined to avoid wasting the fare and stroll the remainder of the way in which residence to eighth
  between C and D. By Avenue A, it started to be slippery underfoot and
  the snow got here down in fists.

  My webpage; frozen magic: http://free-mahjong-online.com/profile/ylrseanyahk

 23. Bernadine

  1 grudnia 2015 at 12:08

  If the index of the S&P is at present at 1,600, an investor might make a call that it might be above 1,
  600 at midday on December 30th for $one hundred.

  My website; binary options trading strategy (Mitch: http://irynam.com/user/RosemaryEngle/)

 24. Zandra

  24 grudnia 2015 at 19:21

  Hurrah, that’s what I was looking for, what a data! present here at this web site,
  thanks admin of this website.

  Look into my page – best car reviews: http://newautocarhq.com/

 25. Kelly

  27 grudnia 2015 at 08:20

  As you can see the stones are just randomly places around the a dirt region where the grass has been dug
  up. The flagstone is place down and then region is then tamped down and watered
  and tamped again to make it solid.

  Look into my page backyard landscaping pictures: http://s3.Amazonaws.com/woodlandez/index/58.html

 26. Roberta

  29 grudnia 2015 at 05:56

  From suggestions for acquiring in shape to healthful cooking recipes
  and dating advice, ClickBank delivers digital life-style merchandise to consumers in 190 countries.

  Also visit my webpage – weight loss calculator calories per week (S3.amazonaws.com: http://s3.amazonaws.com/beskiny/index/52.html)

 27. Francine

  7 stycznia 2016 at 08:30

  And he mentioned…”dddo you might have diabetes?” So after I finished lmao I told him and right here
  we at the moment are with a 5 month old baby boy.

  Also visit my site :: pregnant woman arrested for not giving name (s3.amazonaws.com: http://s3.amazonaws.com/easypregt/index/39.html)

 28. Gregorio

  17 stycznia 2016 at 11:13

  Due to the strong analysis assist on the affect of from
  meditation on stress, performance and burnout syndromes (3, 25, 53, fifty four), mindfulness
  coaching ought to be seen as an interesting instrument
  in stress administration, efficiency enhancement and restoration (48).

  My web blog … how to meditate lying down; Tammi: http://s3.amazonaws.com/mindpowerx/index/137.html,

 29. Bailey

  19 stycznia 2016 at 11:21

  „We’ve got demonstrated that doping the structure with electrochemically inactive ions fully suppresses both transition steel cost ordering and sodium-ion ordering”

  My blog; business coaching services brisbane (Elyse: http://s3.amazonaws.com/makeurich/index/103.html)

 30. Gayle

  19 stycznia 2016 at 22:01

  This can be a best last minute gift for a pal or wife.

  Also visit my weblog :: simple children’s prayers, Marilou: http://s3.amazonaws.com/minished/index/63.html,

 31. Phillip

  23 stycznia 2016 at 06:57

  For my son, the very best potty of all is the
  low, but grown-up style potties they have at his
  preschool.

  My web-site; potty training toilet seat with handles: http://s3.amazonaws.com/trainchildez/index/48.html

 32. Ilana

  23 stycznia 2016 at 15:30

  When it’s finished it is best to positively maintain studying down the page although (as
  a result of there’s a lot more advice).

  Also visit my blog post :: how to get her back for good free – Lizette: http://s3.amazonaws.com/letexback/index/13.html

 33. Mathias

  27 stycznia 2016 at 03:26

  Please speak to us via our Contact Us page and let us see if we can help you with your problem.

  Feel free to surf to my homepage – weight loss tips
  2015 – Steffen: http://S3.Amazonaws.com/loswgt/index/183.html,

 34. Malorie

  4 lutego 2016 at 11:41

  If it is an excessive amount of on the larger aspect then such a dealer ought to be placed beneath
  these brokers who call for a small however reasonable amount to be invested per commerce.

  Feel free to visit my web site :: call
  option premium calculator: http://s3.amazonaws.com/autobinaryx/index/117.html

 35. Roxie

  5 lutego 2016 at 07:23

  Please note that Producing Sense of Cents has economic relationships with some of
  the merchants mentioned on this weblog.

  Have a look at my weblog … ways to make money online for teens (Justin: http://s3.amazonaws.com/moneydiger/index/136.html)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra