Z zagranicy

Pedofile w Turcji będą mogli w świetle prawa legalnie gwałcić dziewczynki

malzenstwo_dzieciBędąca obecnie przy władzy w Turcji Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wywołała protesty propozycją wyjątkowo kontrowersyjnej ustawy, zgodnie z którą każdy pedofil, który dopuścił się gwałtu na dziewczynce zostanie uniewinniony jeżeli poślubi swoją ofiarę.

Ustawa ta została przedłożona parlamentowi i poddana pod głosowanie podczas posiedzenia w czwartek w nocy, jednakże wówczas nie udało się zgromadzić większości niezbędnej do jej przyjęcia. Po raz kolejny będzie ona rozpatrywana we wtorek, wówczas też ma zostać przyjęta.

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, każdy mężczyzna oskarżony o obcowanie płciowe z nieletnią, o ile nastąpiło ono „bez użycia siły, groźby, czy innych środków nacisku” będzie mogła oczyścić się z zarzutów, poślubiając swoją ofiarę.

Warto dodać, że w 2005 roku podobne prawo zostało zniesione a prawo zawarte w nowej ustawie będzie działało wstecz. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan (AKP) ma nadzieję, że dzięki ustawie z więzień wyjdzie ok. 3 tys. gwałcicieli dzieci.

Minister sprawiedliwości Bekir Bozdag bronił ustawy w swoim przemówieniu w tureckiej telewizji, gdzie stwierdził, że stanowi ona odpowiedź na „nieszczęsną rzeczywistość” małżeństw dzieci w tureckim konserwatywnym społeczeństwie.

Projekt AKP rozwścieczył trzy partie opozycyjne oraz stowarzyszenia kobiet, które tłumaczyły, że zachęci on do wymuszania małżeństw i zalegalizuje małżeństwa z gwałcicielami.

– Jeżeli 50- czy 60-letni mężczyzna będzie musiał poślubić 11-letnią dziewczynkę po tym, jak ją zgwałcił, to ona będzie cierpiała konsekwencje. Jeżeli da mu się wyjście w postaci małżeństwa, dziewczynka będzie żyła w więzieniu przez całe swoje życie – powiedział Omer Suha Aldan z opozycyjnej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP). Jego ugrupowanie wydało oświadczenie, w którym stwierdza, że proponowana ustawa „poważnie nadszarpnęła reputację parlamentu”.

Według adwokat zajmującej się obroną praw kobiet, około jedna trzecia wszystkich małżeństw w Turcji to małżeństwa z nieletnimi dziewczynkami.

Źródło: PressTV

Fot.  Doğan News Agency

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

112 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra