Polskość

Integracja rodzin podczas II Konferencji Rodzinnej w Krakowie

antoni_szymanski_220 listopada 2016 w Krakowie miała miejsce II Konferencja Rodzinna. Poprzednia konferencja ogniskowała się wokół pytania: Czy rodzice decydują o wychowaniu swoich dzieci? Dziś w nowych realiach społecznych spotkanie dotyczyło kluczowych zagadnień wychowawczych. Uczestnikami tego wydarzenia byli zarówno rodzice jak młodzież oraz najmłodsze latorośle. Rodzice stawiali sobie istotne pytania o priorytety wychowania, a także jak być autorytetem dla młodszych pokoleń. Nastolatkowe mieli okazję do odkrywania własnych talentów.

Pomysł zaproszenia do udziału różnych pokoleń pozornie prosty, jednak w istocie jest nowatorski. Obserwuje się bowiem dookoła raczej trend odwrotny. Pokolenia nie tylko przeżywają trudności we wzajemnym zrozumieniu, ale coraz bardziej się na siebie zamykają czy wręcz izolują. Starszym nieraz wydaje się, że ich rolą jest jedynie pouczanie innych. Młodzi mają tendencję do zamykania się w grupach rówieśników. Wszystkich nas zaś wciąga świat elektroniki, mediów i popkultury. Miliony rzeczy odciągają, na co dzień naszą uwagę od siebie nawzajem. Wciąż brakuje nam czasu, ale też boimy się, że nie potrafimy ze sobą być i nie mamy, o czym rozmawiać. Rozluźniają się więzi rodzinne, spada poczucie bliskości.

Ta konferencja przyczynia się do odwrócenia tych tendencji. Okazuje się, że jesteśmy w stanie międzypokoleniowo spędzać czas w sposób wartościowy i ciekawy. Pomagają w tym zaproszeni znakomici mówcy, wśród których znajdują się osoby o uznanym doświadczeniu zawodowym, naukowym, medialnym i wychowawczym, posiadające rozpoznawalny i pozytywnie kojarzony wizerunek społeczny. Osobiście darzę je szczerym szacunkiem i zainteresowaniem. Podobny szacunek żywię dla organizacji i środowisk, które zaangażowały się w przygotowanie i prowadzenie tego wydarzenia. Pozwolę sobie szczególnie podziękować i pogratulować Stowarzyszeniu Chrześcijańskich Dzieł Wychowania z Krakowa, Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe z Warszawy, Instytutowi Rozwoju Społecznego z Krakowa, Młodzieżowemu Klubowi Środowiskowemu GRUPKA oraz Koalicji Obywatelskiej DLA RODZINY.

Patrząc na tematykę zajęć poszczególnych grup wiekowych, zauważyłem wspólny łącznik: odpowiedzialność za życie. Jak zwykł mawiać nasz wielki Rodak św. Jan Paweł II życie zostało nam dane i zadane. Życie jest „dane”, co oznacza, że bez względu na etap, na którym się znajdujemy, możemy zachwycać się życiem i chronić jego wartość. Życie jest nam też ZADANE by odkryć w nim dla siebie sens i misję, abyśmy mogli wykorzystywać je dla pożytku własnego i innych. Jestem przekonany, że fragment życia poświęcony przez uczestników konferencji na wspólne debaty, warsztaty i zabawy, nie pójdzie na marne. Takiej właśnie mądrej i silnej integracji nie tylko podczas tej niedzieli, ale i na co dzień, polskim rodzinom z serca życzę.

Antoni Szymański

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra