Felieton

Publiczne zranienie

cywinska_marta1Skandaliczne uzasadnienie zakazu emisji filmu z osobami z zespołem Downa ma znaczenie głębszy wymiar, niżby nam się wydawało wtedy, gdy bardzo emocjonalnie zareagowaliśmy tuż po otrzymaniu tej wiadomości. Francuzi z ubytkami na sumieniu złożyli skargę do Conseil supérieur de l’audiovisuel, czyli odpowiednika KRRiT. Ten zaś w swej ziemskiej mądrości uznał, że zostało naruszone prawo.

Ubytek sumienia nie jednak znakiem rozpoznawczym jedynie „autorów skargi”, ale tej części społeczeństwa francuskiego, która biernie przyglądała się publicznemu przyzwoleniu na zło.

Skutkowało ono i skutkuje nadal publicznym zranieniem nie tylko wszystkich dzieci z zespołem Downa, ale wszystkich dzieci niepełnosprawnych oraz ich rodziców, czy to we Francji, czy w Polsce, czy w dalekich krajach. Wszyscy zostaliśmy dotknięci nie powierzchownie, lecz do samej głębi naszego jestestwa.

Z jednej strony przypominamy odpowiedź św. Pawła po wielokroć cytowaną jako zbroja oraz tarcza przeciw zranieniem – i tym medialnym, i tym „od święta”, i tym codziennym: „Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra”(Rz 8, 28).

Tego medialnego zranienia nie da się zbagatelizować – bo w moim przypadku zakaz emisji filmu z osobami z zespołem Downa brzmi jak złowieszczy zakaz publicznego przyznawania się, że jestem również matką niepełnosprawnego syna, tyle że z zespołem Aspergera.

Tak też odebrali ten przekaz rodzice dzieci w różnym sensie niepełnosprawnych, z którymi rozmawiam tuż po zakazie emisji filmu.

Paulette Boudet francuska pisarka oraz „specjalistka od zranień” napisała tak:

„My wszyscy, abyśmy mogli zostać uleczeni z naszych zranień, potrzebujemy więcej Jezusa”.

Niestety, zakaz emisji filmu obowiązuje nadal.

Marta Cywińska

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

11 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra