PRAWY.TV

Minister Witold Waszczykowski o rozmowach w Izraelu

 

Izrael niezwykle atrakcyjnym partnerem dla Polski

Dla nas Izrael jest dziś niezwykle atrakcyjnym partnerem przede wszystkim gospodarczym, handlowym, ponieważ jest to bardzo rozwinięte państwo. Państwo, które charakteryzuje się być może poza Stanami Zjednoczonymi, Japonią bardzo wysoką technologią, wysoko przetworzoną, innowacyjną.

I na ten temat głównie rozmawialiśmy – jak doprowadzić do tego, aby przemysł izraelski bardzo innowacyjny i rozwinięty zaistniał w Polsce, jak moglibyśmy na tym skorzystać.

Są decyzje, aby na drodze współpracy w różnych dziedzinach pomiędzy naszymi instytucjami, agencjami, które zostały ostatnie powołane w Polsce i Izraelu, nauczyć się od Izraela tego wszystkiego, co spowodowało, że Izrael jest teraz bardzo nowoczesnym państwem.

– Coś jeszcze, jakieś konkrety, jakie dziedziny będą preferowane?

Rozmawialiśmy o bardzo wielu. Np. o kosmicznej technologii, rozmawialiśmy o start-upach, o bezpieczeństwie cybernetycznym, o tym, że Izrael ma bardzo wiele rozwiniętych technologii cybernetycznych, które są wielkim wkładem np. teraz w przemyśle samochodowym. O różnego rodzaju współpracy w dziedzinie software’ów.

 

Bazy danych na temat każdego obywatela

Bardzo ważną dziedziną współpracy jest medycyna. Izrael dokonał tutaj wielkiego skoku i chce doprowadzić do takiej sytuacji, iż praktycznie istnieją bazy danych na temat każdego obywatela i można leczyć się w zasadzie na odległość. Ponieważ w bazie danych będą wszystkie dane dotyczące naszego zdrowia. Więc jest to po prosty sky is the limit.

W wielu dziedzinach są teraz rozmowy rozpoczęte. Będą kontynuowane przez poszczególnych ministrów. Mam nadzieję, że zaowocują również umowami już podpisanymi w Polsce.

 

Przedsiębiorstwa izraelskie są dobrze widziane w Polsce

– Czy to znaczy, że najbliższym czasie możemy spodziewać się ministrów lub premiera Izraela w Polsce?

Też o tym rozmawialiśmy. Oczywiście, premier został zaproszony, poszczególni ministrowie też są zapraszani. Mówimy o stworzeniu różnego rodzaju rad biznesu, forach, okrągłych stołach, które zacieśniałyby tę współpracę. To już są oczywiście instytucjonalne rozwiązania w poszczególnych sektorach. Ale jest pełne otwarci. Uzyskaliśmy tutaj pełne otwarcie. Polska jest dobrze widziana w Izraelu i oczywiście przedsiębiorstwa izraelskie są dobrze widziane w Polsce

Not.IF

Źródło: MSZ

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

117 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra