Bez kategorii

Plac zabaw – filmowy argument za karą śmierci dla nieletnich

8202b4044707d43273bb498d1b2288c3Z jednej strony jestem przeciwny karaniu nieletnich jak dorosłych. Dzieci i młodzież mają nie w pełni rozwinięte mózgi, nie myślą racjonalnie tylko stępują pod wpływem emocji. Z drugiej jednak strony są nieletni źli z natury, wobec których wszelka resocjalizacja jest nieskuteczna. Nieletni których należało by trwale usunąć z społeczeństwa z racji na to jakie stanowią zagrożenie dla niewinnych ludzi. Argumentem za izolacją, surowym karaniem, a nawet karą śmierci dla nieletnich zbrodniarzy może być film „Plac zabaw”, który można zobaczyć w polskich kinach.

Na film szedłem pełen uprzedzeń. Spodziewałem się kolejnej nudnej bzdury o tym jak to Polacy są narodem psychopatów, spodziewałem się kolejnego filmu będącego argumentem na rzecz zakazu marnowania publicznych pieniędzy na sztukę nowoczesną, Jednak „Plac zabaw” okazał się filmem dobrym, w bardzo wstrząsający sposób ukazujący zło tkwiące w niektórych nieletnich.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Bartosz Kowalski. Twórcami głównych ról są: Michalina Świstuń, Nicolas Przygoda, Przemek Baliński, Patryk Świderski, Paweł Brandys, Anita Jancia-Prokopowicz, Paweł Karolak, Małgorzata Olczyk, Bartłomiej Milczarek, Paweł Krawczyk, Karolina Czajka, Marta Grabysz, Joanna Kurek, Adam Rosołek, Mikołaj Zamorski. Film można zobaczyć w kinach w całej Polsce, w tym i w warszawskim kinie Kinoteka, mieszczącym się w Pałacu Kultury.

Akcja filmu rozgrywa się w jednym z prowincjonalnych miast Polski. Bohaterami jest kilkoro nieletnich, bardziej dzieci niż nastolatków. Jednym z nich jest chłopiec przed szkołą myjący i karmiący swego niepełnosprawnego ojca, który przed wyjściem beznamiętnie bije go po twarzy, po wyjściu pali papierosy i okrada kwiaciarkę. Jego kolega Czarek pochodzi z rodziny robiącej wrażenie patologicznej, jest wulgarny i złośliwy wobec swojej matki wyglądającej na osobę z problemem alkoholowy, bawi się denerwowaniem zwierząt. Trzecia z bohaterek, dziewczynka Gabrysia jeszcze wyglądająca na dziecko, płaci swojej bardziej seksownej koleżance by ta objaśniła jej jak podrywać chłopaka i zorganizowała jej spotkanie z chłopcem mającym niepełnosprawnego ojca. Cała trojka się zna, a akcja rozgrywa się w ostatnim dniu nauki przed wakacjami.

Po, jak zwykle pełnej frazesów, akademii szkolnej Gabrysia spotyka się w opuszczonym magazynie z Szymkiem (zaszantażowanym przez seksowną koleżankę). Tam Gabrysia wyznaje mu miłość i prosi go został jej chłopakiem, Szymek jej odmawia. Świadkiem sytuacji jest Czarek. Chłopcy nagrywają jak wulgarnie ośmieszają i poniżają dziewczynkę. Widać jak krzywdzenie, mobbing, seksualne molestowanie (dla satysfakcji z poniżania) innych jest dla nich normą.

Kolejnym punktem dnia chłopców jest wizyta w galerii handlowej. Rozczarowani tym, że sklep z grami komputerowymi jest zamknięty, zjadają zakupione cukierki i porywają ze sklepu małego chłopca. Którego po długim spacerze, beznamiętnie i bez powodu sadystycznie mordują na peryferiach miasta.

W ostatniej scenie filmu, z oddali, bez zbytnich szczegółów, widzowie oglądają bardzo długą scenę sadystycznego mordu dokonywanego beznamiętnie przez nastolatków. Reżysera warto pochwalić za to, że film pokazujący patologie nie epatuje posoką czy nagością – dla tego nie mogę się zgodzić, z opinią dystrybutora filmu, że „Plac zabaw” to film tylko dla dorosłych – dziś dzieci żyją w świecie gdzie są zalewane przez sceny sadystycznej przemocy i porno, więc film o problemach społecznych nieletnich, sprawnie okazujący rzeczywistość a nie posuwający się do obsceniczności jest obrazem, który warto pokazać nieletnim, i o którym z nieletnimi warto porozmawiać.

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

9 komentarzy

9 Komentarzy

 1. Vito Gallow

  29 stycznia 2017 at 05:30

  this hyperlink

 2. Kerry Modgling

  21 lutego 2017 at 16:12

  lap trinh iOS

 3. Carmine Mort

  22 lutego 2017 at 08:35

  best e liquid

 4. Gerald Thady

  22 lutego 2017 at 08:44

  penis extender

 5. Waylon Aney

  23 lutego 2017 at 21:51

  CZ P-07 holster

 6. Kurt Pilsner

  9 lipca 2017 at 03:11

  permaculture design

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra