Plac zabaw – filmowy argument za karą śmierci dla nieletnich

8202b4044707d43273bb498d1b2288c3Z jednej strony jestem przeciwny karaniu nieletnich jak dorosłych. Dzieci i młodzież mają nie w pełni rozwinięte mózgi, nie myślą racjonalnie tylko stępują pod wpływem emocji. Z drugiej jednak strony są nieletni źli z natury, wobec których wszelka resocjalizacja jest nieskuteczna. Nieletni których należało by trwale usunąć z społeczeństwa z racji na to jakie stanowią zagrożenie dla niewinnych ludzi. Argumentem za izolacją, surowym karaniem, a nawet karą śmierci dla nieletnich zbrodniarzy może być film „Plac zabaw”, który można zobaczyć w polskich kinach.

Na film szedłem pełen uprzedzeń. Spodziewałem się kolejnej nudnej bzdury o tym jak to Polacy są narodem psychopatów, spodziewałem się kolejnego filmu będącego argumentem na rzecz zakazu marnowania publicznych pieniędzy na sztukę nowoczesną, Jednak „Plac zabaw” okazał się filmem dobrym, w bardzo wstrząsający sposób ukazujący zło tkwiące w niektórych nieletnich.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Bartosz Kowalski. Twórcami głównych ról są: Michalina Świstuń, Nicolas Przygoda, Przemek Baliński, Patryk Świderski, Paweł Brandys, Anita Jancia-Prokopowicz, Paweł Karolak, Małgorzata Olczyk, Bartłomiej Milczarek, Paweł Krawczyk, Karolina Czajka, Marta Grabysz, Joanna Kurek, Adam Rosołek, Mikołaj Zamorski. Film można zobaczyć w kinach w całej Polsce, w tym i w warszawskim kinie Kinoteka, mieszczącym się w Pałacu Kultury.

Akcja filmu rozgrywa się w jednym z prowincjonalnych miast Polski. Bohaterami jest kilkoro nieletnich, bardziej dzieci niż nastolatków. Jednym z nich jest chłopiec przed szkołą myjący i karmiący swego niepełnosprawnego ojca, który przed wyjściem beznamiętnie bije go po twarzy, po wyjściu pali papierosy i okrada kwiaciarkę. Jego kolega Czarek pochodzi z rodziny robiącej wrażenie patologicznej, jest wulgarny i złośliwy wobec swojej matki wyglądającej na osobę z problemem alkoholowy, bawi się denerwowaniem zwierząt. Trzecia z bohaterek, dziewczynka Gabrysia jeszcze wyglądająca na dziecko, płaci swojej bardziej seksownej koleżance by ta objaśniła jej jak podrywać chłopaka i zorganizowała jej spotkanie z chłopcem mającym niepełnosprawnego ojca. Cała trojka się zna, a akcja rozgrywa się w ostatnim dniu nauki przed wakacjami.

Po, jak zwykle pełnej frazesów, akademii szkolnej Gabrysia spotyka się w opuszczonym magazynie z Szymkiem (zaszantażowanym przez seksowną koleżankę). Tam Gabrysia wyznaje mu miłość i prosi go został jej chłopakiem, Szymek jej odmawia. Świadkiem sytuacji jest Czarek. Chłopcy nagrywają jak wulgarnie ośmieszają i poniżają dziewczynkę. Widać jak krzywdzenie, mobbing, seksualne molestowanie (dla satysfakcji z poniżania) innych jest dla nich normą.

Kolejnym punktem dnia chłopców jest wizyta w galerii handlowej. Rozczarowani tym, że sklep z grami komputerowymi jest zamknięty, zjadają zakupione cukierki i porywają ze sklepu małego chłopca. Którego po długim spacerze, beznamiętnie i bez powodu sadystycznie mordują na peryferiach miasta.

W ostatniej scenie filmu, z oddali, bez zbytnich szczegółów, widzowie oglądają bardzo długą scenę sadystycznego mordu dokonywanego beznamiętnie przez nastolatków. Reżysera warto pochwalić za to, że film pokazujący patologie nie epatuje posoką czy nagością – dla tego nie mogę się zgodzić, z opinią dystrybutora filmu, że „Plac zabaw” to film tylko dla dorosłych – dziś dzieci żyją w świecie gdzie są zalewane przez sceny sadystycznej przemocy i porno, więc film o problemach społecznych nieletnich, sprawnie okazujący rzeczywistość a nie posuwający się do obsceniczności jest obrazem, który warto pokazać nieletnim, i o którym z nieletnimi warto porozmawiać.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

260 komentarzy

260 Komentarzy

  1. epson printer drivers

    5 grudnia 2017 at 10:55

    So good to find someone with genuine thoughts

  2. this website

    9 grudnia 2017 at 02:57

    Is it just me or does it look like some of the remarks appear

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra