Z kraju

Skandal w Katowicach! Patrol Policji zastraszał pikietujących obrońców życia!

policja_katowiceTo co stało się stało podczas w piątkowej pikiety w Katowicach stawia w ciemnym świetle trzech funkcjonariuszy Komendy Miejskiej w Katowicach. Zachowanie policjantów, którzy przecież ślubowali wierność Konstytucji Rzeczypospolitej, było typowym przykładem totalitarnych działań władzy wykonawczej. O czym mowa?

Wolontariusze naszej organizacji bardzo dobrze znani są mieszkańcom Katowic z ulicy Stawowej. To właśnie tutaj w sposób regularny uświadamiamy, czym jest zbrodnia aborcji. Do tej pory nigdy nie mieliśmy problemów ze stróżami prawa, a jako działacz, który miał okazję uczestniczyć w zgromadzeniach publicznych na terenie całego kraju, zawsze stawiałem katowicką policję za przykład. Jestem też przekonany, że to, co zdarzyło się w piątek, jest wyłącznie przykrym incydentem. Tym bardziej, że wielu policjantów zdążyliśmy poznać i mamy o nich dobre zdanie.

„Chciałem się zapytać czy mają państwo pozwolenie na (…)?” – zapytał pytanie jeden z funkcjonariuszy wskazując palcem na zdjęcie ukazujące ofiarę aborcji na naszym plakacie. Zdziwiony zapytałem czy takie pozwolenie jest potrzebne, a kiedy chciałem podać argument dotyczący mojego pytania przerwano mi słowami – „To ja zadałem tutaj pytanie!” Stanowczy i oskarżający ton, którego wcześniej nigdy nie było podczas interwencji, zapowiadał problemy. Moja krótka odpowiedź, że nie trzeba mieć pozwolenia na plakat, poskutkowała nie rozmową, a poproszeniem o dokument tożsamości zarówno mój, jak i części osób biorących udział w legalnym zgromadzeniu.

Z Konstytucji Rzeczypospolitej jasno wynika, że nikt nie ma prawa zatwierdzać treści zgromadzeń publicznych. Gdyby tak było, istniałoby ryzyko, że pozwolenia na organizację zgromadzeń otrzymywałyby wyłącznie organizacje przychylne jakiemuś organowi zatwierdzającemu, który jako cenzor już stanowiłby nie o państwie wolnym, a totalitarnym. Najwidoczniej nie wiedziało o tym dwóch funkcjonariuszy, którzy tejże Konstytucji strzec ślubowali.

Po odebraniu dowodów osobistych i spisaniu naszych danych, policjanci wypowiadając głośno do telefonu na ruchliwej ulicy nasze numery pesel sprawdzali, czy aby nie jesteśmy poszukiwani. Jeszcze nie spotkałem się z takim zachowaniem, choć uczestniczyłem w setkach naszych zgromadzeń i byłem wiele razy spisywany. Według policjantów wszystko było zrobione jak należy. Nie wątpię w to, niemniej po raz pierwszy nasunęło mi się skojarzenie bardziej ze spektaklem niż z interwencją. Najgorsze jednak miało dopiero nadejść.

Po konsultacji z oficerem dyżurnym postawiono nas przed wyborem, który już był ewidentną próbą cenzurowania przekazu legalnego zgromadzenia publicznego. „Albo państwo dostaną od nas szansę, zostaną pouczeni i zabiorą swoje rzeczy. Jeśli nie, to za to wykroczenie z art. 51 będą nakładane mandaty po 500 złotych na każdego. Macie prawo odmówienia przyjęcia mandatu karnego, sporządzimy wnioski do sądu” – powiedział jeden z policjantów. Co dziwne, słowa te nie dotyczyły tylko organizatora zgromadzenia, ale również osób uczestniczących, które nie miały wpływu na treści umieszczone na plakatach. To jednak nie miało znaczenia. Policjant tłumaczył chęć nałożenia na nas kary swoimi odczuciami. Wszyscy uczestnicy odmówili przyjęcia mandatów. Kiedy pacyfikacja legalnego zgromadzenia poprzez nakładanie mandatów nie powiodła się, jeden z nich zaczął nas zastraszać słowami – „Będą kolejne osoby zgłaszające, to to się będzie powtarzało. Będą kolejne mandaty.”

Pikieta trwała dwie godziny i do czasu interwencji policji była bardzo spokojna. Poza osobami, które pokrzykiwały z daleka, mieliśmy okazję od kilku osób usłyszeć wyrazy uznania. „Musicie to usłyszeć, muszę Wam o tym opowiedzieć” – powiedział pan, wracający właśnie ze spotkania biznesowego, na którym wysłuchał świadectwa ojca, który nie dopuścił do zabicia swojego dziecka. Dzisiaj jego syn jest kulturystą. „Zawsze powtarzam, że mężczyzna to facet silny duchem, który broni słabszych i nigdy nie pozwoli zrobić im krzywdy, a nie chłoptaś, który doprowadza swoim strachem do tragedii.”

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

101 komentarzy

101 Komentarzy

 1. klioes vel pislamista

  30 listopada 2016 at 09:00

  Wyp…olic z Policji! Natychmiast!

 2. skok

  30 listopada 2016 at 11:49

  Kilka dni temu w Gdyni bylo to samo.Milicaje zaczynaja podnosic glowe.

 3. Zona

  30 listopada 2016 at 11:56

  myślę że to planowa polityka PiS – zemsta za „pułapkę” jak określili projekt Obrony Życia

  • gieptil

   30 listopada 2016 at 14:01

   Moja opinia jest taka. PiS jest agenturalną operacją wrogich Polsce służb. To jest kopia V Komendy WiN, jeszcze lepiej zrealizowana, wybitni fachowcy nad tym pracowali. I nadal pracują. Mógłbym dużo gadać, dużo widziałem.

 4. Czerwona zorza znad Żoliborza

  30 listopada 2016 at 12:33

  Panie Bodakowski niech Pan zrobi coś z psychopatą o pseudo „Rafał Karkosz” ,jakimś stadionowym śmieciem ,którego ryj swędzi i na wszystkich się rzuca chce umawiać się na ustawki,ściągać spodnie i pokazywać ,podaje jakieś adresy -proszę poczytać tego psychopatę.No chyba ,że chce Pan być utożsamiany z jakimś stadionowym bydłem-wtedy proszę potraktować ten wpis jako niebyły.Od pewnego czasu to zero zniechęca mnie do wchodzenia na ten portal,co prawda mała strata ale ten śmieć robi to specjalnie żeby rozbić forum. Niech Pan zbanuje tego gnojka albo zostanie Pan tu sam a tą kreaturą.

 5. m

  30 listopada 2016 at 15:54

  To nie byli policjanci tylko zwykli PO-licjanci. Szkoda, że nie sfotografowaliście tych …, no, wiecie jakie słowo mam na myśli.

 6. stan

  30 listopada 2016 at 17:54

  Milicja Obywatelska nazwana dla niepoznaki Policją jest, jak zresztą wszędzie, głęboko upolityczniona. Takie też ma i cele. No bo kto uwierzy, że działa w poszanowaniu i dla dobra ludzi. Istnieje też syndrom munduru, polegający na tym, że po jego włożeniu dostaje się małpiego rozumu, co też stwierdziłem wielokrotnie.

 7. kan

  30 listopada 2016 at 18:28

  pierdolone gówno jady milicyjne , marzy im się pałowanie i nękanie POLAKÓW JAK ZA CZASÓW PRLu ,

 8. Piotr

  30 listopada 2016 at 20:05

  Demonstracja o ochronę życia to inaczej nawoływanie do niezabijania, a kodeks karny wyraźnie penalizuje zabijanie ( niezależnie od wieku człowieka), więc policjanci powinni się przyłączyć do manifestacji namawiając wszystkich do przestrzegania prawa. Jeśli policjanci byli przeciw to popełniają przestępstwo i nie powinni pracować.

 9. Piotr

  30 listopada 2016 at 20:08

  Policjanci powinni być dumni że nie tylko oni stoją na straży prawa ale i całe grupy ludzi- manifestując to!!!

 10. pokrzywa

  30 listopada 2016 at 20:41

  ‚Te policyjanty’ to dobre ludzie. To przecież ‚wadza’, prawdziwa ‚wadza’. Mogli bić, pałować, gazem psikać – o ‚uni’ tylko pouczyli i spisali. Dobra ‚wadza’.

 11. Tomasz

  1 grudnia 2016 at 13:39

  to jest efekt nierządów po-psl przez 8 lat podobnie jak na 11 listopada milicja MO biła kopała gryzła psikała gazem uczestników marszu Niepodległosci 11 listopada w latach 2010-2014! kiedy pis doszedł do władzy marsze 11 listopada przebiegaja spokojnie! nie dajcie SIE SPROWOKOWAĆ LEWACKO -KOMUNISTYCZNEJ KLICE MAFIJNEJ Z PO-PSL! ich pokłosie /wybory/ przez 8 lat sa odczuwalne do dzisiaj!-co najlepszym efektem jest w/w PO-licja czy Milicja jak kto woli!

 12. frate

  2 grudnia 2016 at 00:34

  żydowska polskojęzyczna milicja to kurw..y i złodzie…je!!! NIE DAĆ SIĘ KANALIOM BO NA NICH JUŻ WYROK WISI!!!

 13. Młoda

  2 grudnia 2016 at 17:18

  widocznie komuś przeszkadza, że tam pokazujecie prawdę o tym ludobójstwie nienarodzonych i dlatego to się stało, pewnie często tam stoicie z tymi plakatami, a jak wiadomo zdjęcie pokazujące prawdę i nawet najbardziej wstrząsające więcej mówi niż 1000 słów, często taki plakat z aportowanym dzieckiem może zmienić i nawrócić nie jednego człowiek, przechodnia może spowodować, że zmieni swoje zdanie na temat aborcji i stanie się jej przeciwnikiem.

 14. m

  2 grudnia 2016 at 17:20

  POlucjanci???????????????

 15. Noel

  12 czerwca 2017 at 22:27

  Muchas gracias por hacernos llegar todas estas reflexiones tan importantes sobre este tema. Me ha parecido muy enriquecedor.

 16. oakley sunglasses canada

  15 czerwca 2017 at 04:09

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 17. boots shoes

  25 czerwca 2017 at 05:46

  The online shop can act as a great extension counter accessible to your clients all more than the city.|A mild color shirt below a darkish classy fit influences a strong guy inside you.

 18. hot pink feather fascinator

  15 lipca 2017 at 10:31

  Very interesting topic , regards for putting up. „The rest is silence.” by William Shakespeare.

 19. where to dispose of old electronics

  14 sierpnia 2017 at 01:22

  You can definitely see your skills in the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart. „A second wife is hateful to the children of the first a viper is not more hateful.” by Euripides.

 20. билети до лондон

  29 sierpnia 2017 at 23:43

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is needed on the web, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet!

 21. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 10:11

  You are more fun than bubble wrap. This is so helpful! Wow, that is a really cool way of thinking about it! It is really amazing you do not have more followers. I like your posts however, I do not read well. Do you have you tube videos on the topic?

 22. technology adviser

  30 sierpnia 2017 at 22:48

  I truly appreciate this page. Do not get afraid to spread your thoughts. I had to take a break from playing with my dog to write your post.

 23. online clothing sales

  31 sierpnia 2017 at 02:43

  Your boots will require to be in a conventional color this kind of as darkish brown or black.|It is not great to restrict yourself to one type of footwear. Most males put on D-width shoes while women wear B-width shoes. Such a issue varies from one manufacture to another.|It is after all the significant source of earnings for the greatest search engines these days. There are brand names which show their products online. You can steer clear of this kind of a scenario by getting a pair of footwear online.|This is definitely very easy and it is very convenient as well. The greatest advantage of shopping on-line is that you can see a broad variety of items from your house. Vimax pills can be discovered on amazon marketplace.|People who sell Vigrx Furthermore over there are mere people. Also, solutions like Paypal can ensure that your shoe purchase is safe. It counters the problem by supplying them with great shock absorption throughout strides.|To create a great impression in 1 shot, one has to know well how to carry their charisma of attracting other people. It is the highest technologies in footwear factories. Online sale offers the best footwear add-ons and footwear.|This period only rajon rondo experienced also do 5 games helps 69 times.

 24. technology adviser

  31 sierpnia 2017 at 21:07

  I shared this on Pinterest. Try to make the guest post as magnificent as possible by promoting and dropping links. Are there other posts you work on? I am continually browsing online for tips that can help me.

 25. You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 26. new business speaker

  2 września 2017 at 01:53

  Son of a gun! You have a number of great points there. I enjoyed reading what you had to say.

 27. Jesse Grillo

  2 września 2017 at 08:14

  Do you have any video of that? I shared your post on Google. Thanks for sharing this interesting article with us. No complaints on this end, simply a awesome piece. I truly appreciate this post.

 28. vape pen

  3 września 2017 at 04:38

  I have been looking everywhere for this! My roomate introduced me to your write ups.

 29. CEO adviser

  4 września 2017 at 09:03

  On a scale from 1 to 10, You are an 11. Great write up.

 30. Manhattan Beach Marketing

  4 września 2017 at 13:37

  I needed this. It is really shocking you do not have more followers. I enjoy the information you provide here and can not wait to take a look when I get home. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post. Incredible! This blog looks just like my old one

 31. Grant Narkier

  4 września 2017 at 17:09

  Fantastic post however I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Kudos!

 32. cannabis app

  4 września 2017 at 21:28

  WordPress pros would love this. I enjoy the things you provide here and can not wait to take a look when I get home. Spot on with this post.

 33. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 20:44

  Found this on Reddit and I am so glad I did Certainly a lot of things to take into consideration. I will bookmark this article. This website really sparked my couriousity. I know seasoned Google Plus experts would agree.

 34. Hermosa Beach Marketing

  8 września 2017 at 09:40

  Your website has proven super useful to me. This is an excellent, an eye-opener for sure! I enjoy the stuff you provide here.

 35. blog tips

  9 września 2017 at 00:47

  I am going to gear this overview in direction of 2 styles of folks: recent Zune home owners who are taking into consideration an up grade, and All those attempting in direction of come to a decision among a Zune and an iPod. (There are other avid gamers significance thinking about out there, which include the Sony Walkman X, however I count on this gives yourself ample information in direction of produce an aware selection of the Zune vs avid gamers other than the iPod line as very well.)

 36. Jesse Grillo

  9 września 2017 at 05:06

  Do not get afraid to spread your thoughts. I am hoping you write once more very soon!

 37. online footwear shopping for girls

  10 września 2017 at 08:10

  Cushioning Footwear- provides runners an elevated shock absorption and minimum medial assistance.|Apart from this indicates, you can also discover Proactol at Amazon. It entails the expense of money and the returns can be huge if you know how to go via with the entire procedure. The title can be noticed on its formal web site.|Shipping is some thing that you might believe offsets the financial savings in tax. This is Mr Howard profession segment 26 occasions scored thirty factors 15 boards. Are you sad because of your obese problem?|If footwear is not up to your expectations, you can exchange it for another piece. Although it is a natural item, but chemists, pharmaceutical shops do not have Vimax. Its mini lights can be discovered in big assortments.|You can even refer to magazines and fashion blogs to know what kind of shoes are in style. Frequently, the owner of the shop will be waiting around on you. The title can be seen on its formal website.|The footwear and boots from this brand name arrive up in different colors and designs. Don’t miss this opportunity to see this inspirational film. Attempt it and you might not regret for buying such a pair of operating footwear.|You can not get the benefits of Vigrx Plus when you buy fake Vigrx Furthermore. How can you skip Christian Louboutin on-line shop! You can appear at different types and brands of footwear available at inexpensive costs.|Anyone with an Internet access can see the shoes and order the ones that they like the best. There are few places where you can purchase Proactol. L You ought to target keywords with your PPC ads.|But the common dimension chart is not be suitable for running. Revitol anti aging package: it is a product which will assist to stop your early getting older. Great collection of dress footwear for men is accessible right here.|You can buy any footwear from the comfort of your workplace or home at whenever you want. The eagle get 59 fewest factors and 24 seconds timing since the franchise’s occasions reduced document.|What is it that tends to make Samuel Windsor footwear so unique? The internet is the generally the least expensive and simplest place to discover every thing you need. Bowtrol probiotics have much more than five billion energetic cells.|What ever kind of footwear you are looking for, you will certainly find the preferred type of footwear on-line.

 38. escape room mansfield

  14 września 2017 at 00:35

  Hello there! I simply wish to offer you a huge thumbs up for the excellent info you have here on this post. I’ll be coming back to your website for more soon.

 39. escape room arlington

  14 września 2017 at 06:43

  I blog frequently and I genuinely thank you for your information. This great article has really peaked my interest. I will book mark your blog and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed as well.

 40. page title

  15 września 2017 at 13:07

  This is turning into a bit added subjective, nevertheless I a great deal choose the Zune Market place. The interface is colorful, includes much more aptitude, and some neat characteristics which include ‚Mixview’ that enable oneself all of a sudden view equivalent albums, songs, or other people identical to what you happen to be listening to. Clicking on one particular of these will heart on that product or service, and another fastened of „neighbors” will appear into feeling, letting yourself to navigate over studying as a result of related artists, tunes, or users. Conversing of consumers, the Zune „Social” is on top of that suitable enjoyment, enabling your self uncover some others with shared choices and becoming good friends with them. On your own then can pay attention in the direction of a playlist made based upon an amalgamation of what all your friends are listening in direction of, which is furthermore fascinating. All those anxious with privateness will be relieved in the direction of notice your self can keep away from the community against seeing your personal listening routines if you hence determine.

 41. HaroLiavaife

  16 września 2017 at 09:26

  Propecia Cost Australia [url=http://cialtobuy.com ]online pharmacy[/url] Propecia Tinnitus My Doctor
  Seguros Los Genericos De Cialis Orlistat Achat Ligne Cephalexin Storage
  Propecia Espana Finasteride 1mg cialis Buy Cialas In Canada

 42. Geri Kytle

  16 września 2017 at 16:59

  I wish to express some appreciation to the writer for rescuing me from this type of instance. After searching throughout the internet and meeting opinions which are not pleasant, I assumed my life was well over. Living minus the solutions to the issues you have sorted out by means of the blog post is a serious case, as well as the ones that would have in a wrong way damaged my entire career if I hadn’t encountered your blog post. That mastery and kindness in controlling the whole lot was invaluable. I am not sure what I would’ve done if I had not encountered such a stuff like this. It’s possible to at this moment look forward to my future. Thanks a lot very much for this professional and amazing guide. I will not hesitate to suggest your blog post to anyone who desires guide about this situation.

 43. apply pr

  16 września 2017 at 19:20

  Great post!

 44. get your domain

  17 września 2017 at 08:15

  If you’re even now upon the fence: seize your favourite earphones, mind down toward a Easiest Order and request in direction of plug them into a Zune then an iPod and watch which a single seems superior in the direction of on your own, and which interface tends to make on your own smile far more. Then you will know which is immediately for on your own.

 45. pr application

  17 września 2017 at 11:02

  I like this post! Thanks.

 46. where to take old electronics

  17 września 2017 at 17:29

  I like this weblog very much, Its a rattling nice post to read and get info . „Acceptance of dissent is the fundamental requirement of a free society.” by Richard Royster.

 47. how to apply singapore pr

  17 września 2017 at 20:57

  I like this post! Thanks.

 48. apply pr

  18 września 2017 at 21:00

  I like this post! Thanks.

 49. apply for pr

  19 września 2017 at 21:26

  I like this post! Thanks.

 50. Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 51. escape room dallas

  20 września 2017 at 16:19

  You’ve made some really good points there. I looked on the internet for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 52. I’d have to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 53. escape room dfw

  22 września 2017 at 10:41

  Spot on with this write-up, I really believe this amazing site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the info!

 54. samoletni bileti varna sofia

  25 września 2017 at 19:48

  Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 55. pale green fascinator

  27 września 2017 at 00:19

  But wanna say that this is extremely helpful, Thanks for taking your time to write this.

 56. emotions lyrics sada james

  27 września 2017 at 06:45

  Fingers down, Apple’s app store wins as a result of a mile. It’s a huge quantity of all varieties of apps vs a really not happy conclusion of a handful for Zune. Microsoft contains Designs, primarily inside the realm of online games, nevertheless I am not guaranteed I’d need to bet on the long term if this portion is vital to oneself. The iPod is a much far better determination inside of that circumstance.

 57. permanent resident

  27 września 2017 at 07:41

  Great post there! Keep it up!

 58. how to apply pr in singapore

  27 września 2017 at 13:44

  Nice.

 59. автобуси варна софия

  28 września 2017 at 00:26

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 60. HaroLiavaife

  28 września 2017 at 23:37

  Vente Viagra Tunisie Comprar Cialis Valencia Espana [url=http://cheapestcial.com ]cialis[/url] Safest And Cheapest Sildenafil Uk Filtre Baclofen

 61. lime green fascinator

  30 września 2017 at 14:41

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 62. HaroLiavaife

  3 października 2017 at 08:30

  Kamagra Jelly Side Effects Propecia Finasteride Side Effects Robitussin With Amoxicillin [url=http://levibuying.com]levitra 10mg[/url] Viagra Sildenafil 50mg Macrobid Antibiotic Website In Us

 63. www.thetelecommunications.net

  4 października 2017 at 07:09

  Zune and iPod: Utmost men and women review the Zune in direction of the Contact, nonetheless after viewing how slender and astonishingly little and light it is, I choose it to be a as a substitute distinctive hybrid that combines attributes of both of those the Contact and the Nano. It really is rather colourful and attractive OLED screen is somewhat scaled-down than the contact screen, yet the player itself feels quite a bit lesser and lighter. It weighs relating to 2/3 as significantly, and is substantially smaller inside width and peak, When staying only a hair thicker.

 64. escape room grapevine

  4 października 2017 at 21:25

  I blog quite often and I really appreciate your information. This great article has really peaked my interest. I’m going to book mark your website and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed as well.

 65. Marijuana Dispensary

  5 października 2017 at 05:23

  Can you write more about this subject? Colors seem brighter when you are around. That is a smart way of thinking about it.

 66. bar ordering app

  5 października 2017 at 05:35

  Your article is liked by this guy I used to know. You have brought up a very superb ideas I bet you make babies smile.

 67. qvc percolator

  5 października 2017 at 06:47

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how can we communicate?

 68. HaroLiavaife

  5 października 2017 at 17:54

  Viagra Gesunde Manner [url=http://cialtobuy.com]cialis[/url] Discount Nexium

 69. Jesse Grillo

  5 października 2017 at 21:50

  Your articles really makes me think. Hey, that is a clever way of thinking about it. I bet old school Tumblr experts would love this. I am impressed.

 70. Kacie Podlas

  6 października 2017 at 20:41

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 71. internet shoes

  7 października 2017 at 04:29

  But as you must have already noticed, not all the sites that are available via the internet are really good.|World Figure Skating Group just days after the fiftieth anniversary of their loss of life. Nike air max sale 2010 shoes are the newest style of max sequence. One of the most popular jeans of all time is the Peter England Denims.|Actually, most of the websites that offer these sorts of solutions can be accessed for free. Perhaps Eagles fans are more forgiving than initial believed? What is it that tends to make Samuel Windsor footwear so unique?|If you are an office lady, black, grey, beige and brown leather-based footwear can fit for most of your clothes. Then the most essential aspect affect choosing correct shoe is the shoe’s size and width.|The ft need more space for additional running excise, you might take that in consideration. Thirdly appear for different outlets, promos, and another shopping store. The name can be seen on its formal website.|But is this the only reason why you ought to be searching to shoes online store? Almost all of us have an impact that which dimension is frequently best for him. You can purchase the numerous goods as for each your convenient timings.|Also if you are planning to buy Phen375 Uk pills in bulk then it is unquestionably a good move. Clearly, if you drop, your clothes can get ripped. As for colours, choose what suits your eyes the most.|There’s no excuse for this, other than the shop decides not to want to have bigger sizes. So it is important to spare much more room for further running when choosing the running sneakers.|The Tamaris is an additional superb looking pair which you can pick up. Today, in a intense aggressive globe people barely have time for something. Revitol extend mark: this product is for preventing extend mark.|You’ll quickly find that shoe shopping starts to become a lot much more fun.

 72. Virgil Stuckman

  7 października 2017 at 14:32

  Good day! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? Thank you

 73. HaroLiavaife

  8 października 2017 at 18:26

  Cialis Levitra Pharmacie En Ligne Acheter Du Viagra Super Actif Kamagra How Often [url=http://cheapvia25mg.com]viagra online pharmacy[/url] Viagra No Hace Efecto Propecia Tabla Proscar Without A Prescription

 74. judi bola 365

  9 października 2017 at 01:31

  Apple presently contains Rhapsody as an app, which is a perfect start, however it is already hampered through the lack of ability to shop locally on your iPod, and incorporates a dismal 64kbps little bit cost. If this alterations, then it will rather negate this usefulness for the Zune, nevertheless the 10 tunes for each thirty day period will nonetheless be a substantial as well as in just Zune Pass’ favor.

 75. Jesse Grillo

  9 października 2017 at 18:09

  Who raised you? They deserve a medal for a job well done. Right here is some really useful info.

 76. клубове софия жива музика

  9 października 2017 at 18:40

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 77. HaroLiavaife

  11 października 2017 at 05:34

  Viagra Achat En Ligne En Saint Cytotec 200ug Ai [url=http://cheaplevi.com]generic levitra professional[/url] Priligy Farmacia Ahumada Dog Antibiotics Amoxicillin

 78. bandar bola terbesar

  11 października 2017 at 07:47

  Involving me and my partner we’ve owned much more MP3 avid gamers around the a long time than I can rely, which includes Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and many others. But, the ultimate number of years I’ve fixed down to just one line of avid gamers. Why? Due to the fact I was pleased in direction of discover how well-designed and exciting in direction of employ the underappreciated (and greatly mocked) Zunes are.

 79. HaroLiavaife

  11 października 2017 at 12:41

  Kamagra Nedir Cialis 20 Mg Order [url=http://tadalaf20mg.com]cialis price[/url] Buy Propecia Dutasteride Ricetta Levitra El Cialis Femenino

 80. HaroLiavaife

  13 października 2017 at 20:26

  Viagra Generic Vs Brand Cialis Funziona Davvero Buy Levitra Online Cheap [url=http://cheapviafast.com]viagra[/url] Cialis Y Dolor De Cabeza

 81. Brain Zaharchuk

  14 października 2017 at 18:41

  I am always browsing online for tips that can aid me. Thx!

 82. 420 app

  15 października 2017 at 03:48

  Do not get afraid to spread your thoughts. This really answered my problem. You should be thanked more often. Honestly, you are a Jedi when it comes to this stuff. I enjoy the things you provide here.

 83. Redondo Beach

  15 października 2017 at 04:19

  Your blog is absolutely on point! I will be subscribing to your feed. I have added your post to my Google bookmarks

 84. Judi Bola Banyak Bonus

  15 października 2017 at 11:04

  Oh my goodness! an incredible article dude. Many thanks Nevertheless My business is experiencing problem with ur rss . Don’t know why Struggle to sign up to it. Can there be anyone obtaining identical rss problem? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 85. download here

  15 października 2017 at 12:46

  The clean Zune browser is shockingly Excellent, nonetheless not as Fantastic as the iPod’s. It functions properly, nonetheless is not as immediate as Safari, and is made up of a clunkier interface. If your self once in a while method upon getting the net browser that is not an issue, still if you are designing towards read the internet alot towards your PMP then the iPod’s much larger screen and much better browser may possibly be crucial.

 86. Yi Sary

  15 października 2017 at 17:43

  Hi there, You’ve done a great job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this website.

 87. самолетни билети до варна

  16 października 2017 at 00:58

  I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 88. Annalee Calnick

  16 października 2017 at 04:03

  Thanks for sharing excellent informations. Your site is very cool. I’m impressed by the details that you’ve on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and just couldn’t come across. What a perfect web-site.

 89. Bandar Judi Bola Selalu Online

  16 października 2017 at 08:49

  Aw, this was a really nice post. In idea I want to put in writing like this moreover – taking time and actual effort to make a very good article… however what can I say… I procrastinate alot and not at all seem to get one thing done.

 90. HaroLiavaife

  16 października 2017 at 21:22

  Propecia Reverse Hair Miniaturization Temples [url=http://costofcial.com]cialis[/url] Buy Methotrexate 2 5 Mg No Rx Overnight How To Last Longer In The Bedroom Best Place To Buy Viagra Online

 91. politics and comedy

  18 października 2017 at 03:44

  It is really amazing you do not have a larger following. Extremely magnificent short blogs. I love articles like this one but I find myself spending hours simply browsing and reading. You have brought up a very superb points

 92. Judi Online

  18 października 2017 at 03:47

  I like what you guys are doing. Such clever work and reporting! Keep up the superb works guys. I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site.

 93. Aksesori Judi Online

  20 października 2017 at 04:33

  I truly wanted to develop a quick note to thank you for these stunning advice you are placing at this site. My extensive internet look up has at the end of the day been paid with extremely good strategies to go over with my classmates and friends. I ‘d mention that many of us website visitors are unquestionably lucky to dwell in a superb place with very many special professionals with very beneficial hints. I feel extremely fortunate to have come across the website page and look forward to tons of more excellent times reading here. Thanks again for everything.

 94. Berita Judi Bola Online

  21 października 2017 at 11:55

  i don’t like razors so i always use hair clippers to cut my hair.,

 95. funny political sayings

  22 października 2017 at 07:15

  You are more fun than bubble wrap. A magnificent article. Take a look at my web site as well and let me know what you think. Do not get afraid to spread your thoughts. This stuff is great!

 96. Howard Loggens

  22 października 2017 at 16:36

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely useful and it has aided me out loads. I hope to contribute & aid other users like its helped me. Great job.

 97. Newsflash Olahraga

  22 października 2017 at 17:09

  good point, make sense to me, am just wondering why all the comments here are irrelant is that okay with you?

 98. HaroLiavaife

  22 października 2017 at 18:46

  Viagra Lauft Aus Cialis Vendita In Italia Contrassegno Association Amoxicillin Cephalosporin Dental [url=http://viafreetrial.com]viagra[/url] Kamagra Cialis Generika

 99. my website

  23 października 2017 at 10:17

  This is getting a bit much more subjective, nevertheless I significantly want the Zune Marketplace. The interface is colourful, contains even further flair, and some awesome options together with ‚Mixview’ that allow for oneself all of a sudden view related albums, music, or other end users similar towards what you happen to be listening in the direction of. Clicking upon 1 of those will middle upon that product, and yet another fixed of „neighbors” will come into watch, letting yourself in direction of navigate over looking into through similar artists, new music, or buyers. Speaking of end users, the Zune „Social” is on top of that very good pleasurable, enabling oneself obtain others with shared preferences and getting to be pals with them. Oneself then can pay attention towards a playlist generated primarily based on an amalgamation of what all your good friends are listening in direction of, which is additionally remarkable. Those people anxious with privateness will be relieved in the direction of notice you can stay clear of the general public versus seeing your individual listening behavior if by yourself therefore make a decision.

 100. Darren Vanblaricum

  23 października 2017 at 21:06

  Part 1Setting Yourself up for Success 1 Define your expectations. Why are you dating? What are you looking for? Do you want a lifetime commitment, or do you want to live completely in the moment? Whether or not you’re seeking a commitment can make a difference in how you approach dating.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra