Z zagranicy

Największe zagrożenie dla Nowego Jedwabnego Szlaku to wojna w Syrii

song_hongbingTaką ocenę sytuacji przedstawił Song Hongbing, ekonomista, doradca chińskiego rządu. W jego ocenie rozszerzenie się konfliktu na Bliskim Wschodzie na Eurazję – a tego należy się spodziewać – uniemożliwi handel prowadzony z Chin drogą lądową.

W ramach Nowego Jedwabnego Szlaku ze wschodniego wybrzeża Chin do Zachodniej Europy zostanie poprowadzona linia superszybkiej kolei, która umożliwi przetransportowanie towarów eksportowych w ciągu 48 godzin. – Oznacza to zmianę geopolitycznej gry. W ostatnich pięciuset lat mocarstwa oceaniczne decydowały o tym, jak będą wyglądały szlaki handlowe. Żyjemy w erze, kiedy przez internet możemy zamówić jakiś towar, ale musimy na niego czekać dwa miesiące. Więc te nowe szlaki komunikacyjne, jakie powstaną w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku, całkowicie zrewolucjonizują sposób, w jaki uprawiany jest handel – mówił Hongbing.

Może się zatem okazać, iż chęć zablokowania możliwości stworzenia nowych połączeń handlowych będzie jednym z czynników, dla których niektóre państwa będą bezpośrednio zainteresowane na utrzymaniu niestabilnej sytuacji w Syrii, a być może nawet – w rozszerzeniu konfliktu.

Fot. Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

191 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra