W 90. rocznicę powstania OWP
OWP stworzyło podwaliny pod powstanie w 1928 roku Stronnictwa Narodowego i miało istotny wpływ na działalność największej studenckiej organizacji w ówczesnej Polsce, jaką była Młodzież Wszechpolska. Formacja ta, dała Ruchowi Narodowemu w Polsce zarówno pieśń Hymn Młodych OWP, który stał się również hymnem Młodzieży Wszechpolskiej, ale również symbolikę w postaci Szczerbca owiniętego biało-czerwoną wstęgą, który wpięty w klapy marynarek czy kołnierzyki koszul stał się szybko znakiem rozpoznawczym sympatyków całego Ruchu Narodowego w Polsce. Program OWP został przybliżony Polakom w ramach broszur OWP. Autorami opracowań teoretycznych oprócz Dmowskiego byli: wybitny ekonomista Roman Rybarski, czy tak zasłużeni narodowcy jak Jerzy Zdziechowski czy Wojciech Wasiutyński.
W ramach OWP Dmowski publikuje też „Kościół, naród, państwo”, która to broszura wprowadza polski ruch narodowy na tory ścisłego powiązania z etyką chrześcijańską w duchu katolickim. Dmowski na pierwszym miejscu stawia Boga, a dopiero po Nim kolejno: naród i państwo. Jak się okaże, będzie to miało kolosalne znaczenie, ustrzeże bowiem to polski ruch narodowy od wypaczeń, które stały się udziałem ruchów narodowych wielu państw w ówczesnej Europie. Ruchy te gotowe były odrzucić etykę chrześcijańską i traktować naród jako jedyny punkt odniesienia.
Właśnie podejście do właściwej hierarchii wartości różniło endecję i sanację. Dla Piłsudskiego i jego świty na pierwszym miejscu było państwo, naród czy Bóg były w dalszej kolejności, a dla narodowców najważniejszy był Bóg a później naród i jego dobro. Było to więc klasyczne zderzenie cywilizacji: z jednej strony sanacja reprezentująca cywilizację bizantyńsko – turańską, a z drugiej Ruch Narodowy reprezentujący cywilizację łacińską. Stąd nie było możliwości trwałego porozumienia między obiema wizjami sprawowania rządów w Polsce, zarówno wtedy jak i dziś.
Źródło: prawy.pl