Z kraju

150 tys. kobiet zrezygnowało z pracy zawodowej z powodu 500+

dziecko_niepelnosprawneZ przeprowadzonego przez GUS Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), cytowanego przez „DGP”, od marca do września liczba osób biernych zawodowo zwiększyła się o 150 tys. – są to kobiety, które jako powód niepodejmowania pracy podają „obowiązki rodzinne związane z prowadzeniem domu”.

W ocenie cytowanej przez gazetę Igi Magdy z Instytutu Badań Strukturalnych porzucanie pracy zawodowej na rzecz pracy w domu to efekt działania programu 500+.

Podobną ocenę sytuacji przedstawił Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, który wskazuje, że zmiany te są sprzeczne z ogólnym trendem rynkowym spadku bezrobocia i wzrostu zatrudnienia, co pozwala sądzić, że dezaktywacja dotyczy kobiet będących w wieku prokreacyjnym.

Zdaniem ekspertów z rynku pracy odeszły przede wszystkim te kobiety, które wykonywały ciężkie i nisko płatne zajęcia.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

195 komentarzy

195 Komentarzy

 1. Faszysta

  7 grudnia 2016 at 11:05

  I bardzo dobrze. Niech rodza i wychowuja. Od 1,33 dziecka do koniecznego minimum 2,0 na kobiete droga daleka.
  Poza tym dzieci maja potrzeby, beda pomagaly nakrecac koniunkture.

  • Pit

   7 grudnia 2016 at 16:12

   Co za bzdury. Po pierwsze zastępowalność prosta to 2,21 a nie 2,00. Po drugie teza że praca zawodowa stoi w sprzeczności z rodzeniem i wychowaniem dzieci to teza fałszywa wymyślona przez tych od Michnika i Blumsztajna. Gadasz Pan gazetą wyborczą. Najlepsza jest wielodzietna rodzina w której kobieta jak chce to się realizuje zawodowo. Po trzecie „od marca do września liczba osób biernych zawodowo zwiększyła się o 150 tys. – są to kobiety, które jako powód niepodejmowania pracy podają „obowiązki rodzinne związane z prowadzeniem domu”.Zdaniem ekspertów z rynku pracy odeszły przede wszystkim te kobiety, które wykonywały ciężkie i nisko płatne zajęcia. Nie wiem co to za eksperci ale chyba jacyś słabi Należy poznać pojęcie osoby biernej zawodowo i czynnej zawodowo. Ja np wolałbym zeby dzieci rodziły kobiety dobrze wykształcone, posiadające w miare wysokie dochody a nie panie będące do tej pory na bezrobociu lub pracujące na przysłowiowej kasie w biedronce. A menele to mogą nie mieć dzieci wcale. Nic złego się nie stanie. po czwarte pieniądze z powietrza to potrafią wypłukiwać jedynie banki. A w tym systemie państwo zabiera jednym aby część z tej kasy oddać innym (względnie, co gorsza, pożycza na ten cel na koszt wszystkich, w tym głównie tych dzieci. Zatem to że niby jest gdzieś większy popyt (choć to jest dyskusyjne – w końcu dziecko z powodu 5000 + nie sika więcej) nie oznacza że gospodarka zyskuje. Bo skoro wzrosła konsumpcja to znaczy że spadły inwestycje lub inna konsumpcja. czary nie istnieją. Wiec 500 + najwyżej napedza koniunkturę niemcom którzy zamiast podosić koszty utylizacji gratów, dla niepoznaki nazywanych samochodami, biorą za nie nasze pieniądze.

   • Faszysta

    7 grudnia 2016 at 17:45

    @Pit, Jedno dziecko sika jak jedno, a dwoje juz wiecej.

    Przyklad: 1 + 0 = 1 a 1 + 1 = 2. Przy czym 1 < 2.

    Rozumowanie czcigodnego Pit-a(u?) wychodzi z zalozenia ze gospodarka to gra zerowa bez przyrostu. To blad myslowy, jeden z kilku.

    • Pit

     8 grudnia 2016 at 10:23

     Pana błąd logiczny polega na tym że wg Pana ten pseudo program spowoduje wzrost dzietności – zgodnie z etykieta nadaną przez ten pozal się boże żąt. Wg mnie to jest zasiłek dla juz posiadających dzieci bedący redystrybucją środków zabranych innym. 500 zł moze skłonic do posiadania potomstwa jedynie menela.

     • Faszysta

      8 grudnia 2016 at 14:27

      @Pit Jakies konkretne dowody zeby uwiarygodnic ostatnie zdanie powyzszego wpisu? Czy tylko pogarda wobec ubogich? A wzrost dzietnosci zdaje mi sie mozna juz zauwazyc albo chociaz z duzym prawdopodobienstwem prognozowac.

     • Pit

      8 grudnia 2016 at 23:01

      Masz rację gardzę ludźmi którzy chcą mieć potomstwo po to aby otrzymywać 500 zł na które nie zapracowali. Ponieważ pracuję w Mopr to na codzień „mam” kilkanaście bardzo konkretnych „dowodów” na poparcie swojej tezy. jak dotąd nie spotkałem się z zadnymi wiarygodnymi informacjami aby dzietność wzrosła na tyle aby ten wzrost był statystycznie mierzalny. Po drugie nawet jeżeli przyjać że dzietność wzrośnie to nie przypuszczam aby można było wykazać aby istniał związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy 500 + a tym wzrostem. Aby to zbadać należałoby w szpitalach i u lekarzy wrzucić stosowne pytanie do ankiety statystycznej. Wg mojej wiedzy tak sie nie stało.

 2. elpiwo

  7 grudnia 2016 at 11:28

  Niech się tylko PiSowniki zorientują , że uciekło im od każdej minimum 800 zł PIT i ZUS..

 3. z-k

  7 grudnia 2016 at 11:41

  Co w tym dziwnego a tym bardziej nagannego? Przy pewnych układach rodzinno – zarobkowych jest to racjonalna decyzja.

 4. nobonus

  7 grudnia 2016 at 12:32

  Ale afera z tego będzie! Tylko nie patrzy się na to, że przy ilości dzieci 3+ to w domu jest niezła harówka i trzeba zapie.rzać >18h dziennie, bo i noce często ciężkie bywają. Jeśli tylko kobiety mogą i chcą sobie na to pozwolić to niech zostają z dziećmi, tylko niech żadna pinda nie woła, że zostają w domu oglądać TV (pewnie sama tak by chciała), bo tu nie ma czasu na TV i siedzenie w domu.

 5. Roni

  7 grudnia 2016 at 13:38

  Ale popatrzcie jak to się układa. Teraz kobieta jest uzależniona od kaprysu władzy i męża. Kiedyś tylko od męża. Mąż dawnymi czasy był w stanie zarobić na rodzinę z czwórką dzieci. Dzisiaj oboje zapieprzają i nędza. Władzy dzisiaj odpaliło 500+, jutro może odpalić 1000-. A cała historia sprowadza się do hasła bez władzy z głodu zdechniesz, nawet jeśli pracować będziesz. I o to w tym wszystkim chodzi by bez władzy nawet sznurowadła nie dało się zawiązać. Władza daje ,władza radzi,władza nigdy cię nie zdradzi. Od kołyski aż po grób. I tak powoli do:
  Nikt nie kupi ani nikt nie sprzeda bez pozwolenia Bestii.

  • LSED

   7 grudnia 2016 at 15:20

   @Roni – 100/100.

 6. Polak_katolik

  7 grudnia 2016 at 14:07

  Dobrze rokujący efekt 500+ mogący częściowo wpłynąć na poprawę demografii. Pytanie jakie rodzaje prac zostały porzucone i czy te kobiety mają dalszy zamiar powiększania rodziny czy powrotu do pracy po urodzeniu dziecka? Uwolnienie miejsc pracy przez matki dla ojców – głów polskich rodzin – jest pożądane dla przywrócenia tradycyjnego modelu rodziny. Ale n.p. zwolnienie najemniczo – niewolniczych lub – zarządzających stanowisk w korporacjach, które coraz częściej są wypełniane przez obcych kulturowo cudzoziemców, szczególnie w większych miastach jak Kraków, nie przełoży się na zatrudnianie Polaków i wzmocnienia rodziny. Celem wzmocnienia polskich i katolickich rodzin zamiast darowania „ryby” potrzeba przekazać „wędkę” i dobre łowisko. Czyli w pełni uwolnić, wzmocnić i wesprzeć małe gospodarstwa rolne i firmy aby uniezależnić rodzinę od: 1. nowego porządku światowego banksterstwa tworzącego globalny korporacjonizm i ekonomiczny socjalizm oraz 2. postępującego kulturowego lewacko-liberalnego marksizmu między innymi pod postacią feminizmu i równości płci (genderyzmu), co niszczy rodzinę. Ostatecznie odbudowa chrześcijańskiej cywilizacji i patriarchalnego modelu rodziny przesądzi istotowo o demografii nie tylko narodu polskiego ale całej katolickiej Europy i „zachodu”.

 7. Olrob

  7 grudnia 2016 at 15:09

  500+ jest finansowane z pożyczek. Ciekawe co będziecie pisać, gdy trzeba będzie spłacać te pożyczki z odsetkami.

 8. Pit

  7 grudnia 2016 at 16:19

  „Podobną ocenę sytuacji przedstawił Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, który wskazuje, że zmiany te są sprzeczne z ogólnym trendem rynkowym spadku bezrobocia i wzrostu zatrudnienia, co pozwala sądzić, że dezaktywacja dotyczy kobiet będących w wieku prokreacyjnym.” – co za bełkot. To nie prościej jest ustalić czy dezaktywacja dotyczy kobiet czy męźczyzn oraz w jakim wieku sa to kobiety a później wyciągać wniosek?

 9. Faszysta

  9 grudnia 2016 at 13:27

  @Pit, A jak zawodowe doswiadczenie czcigodnego tlumaczy fakt istnienia wielodzietnych, czasem ubogich, rodzin przed 500+? Byli to jasnowidze co przewidzieli swietlana przyszlosc i podjeli odpowiednie przygotowania? A co do wzrostu dzietnosci to w kazdym razie min. Rafalska twierdzi ze juz sa niewielkie ale zauwazalne efekty w niektorych miejscach.

  Dzieci, nawet cudze, to inwestycja a nie koszt. Jesli uda sie powstrzymac kryzys demograficzny to dochod „zrabowany” czcigodnemu moze starczyc na polski personel w domu starcow gdzie czcigodny prawdopodobnie z czasem wyladuje. A nie ukrainski…

  • Pit

   11 grudnia 2016 at 22:42

   Nie wierzę że politycy firmujący jekieś tzw programy są obiektywni w ocenie ich skutków. Jak przeczytam w roczniku statystycznym to uwierzę. To czy dzieci są kosztem czy inwestycją z pkt widzenia społeczeństwa to jest kwestia dyskusyjna. Dotowanie meneli w związku z posiadaniem potomstwa jest „inwestycją” obciążoną bardzo dużym ryzykiem. Założę się o każde pieniądze że sumarycznie społeczeństwo jest na stracie. Gdybym miał być w domu starców to mam w nosie kto mi tyłek podciera. Może byc nawet np Kirgizem. Całe szczęście sam mam 3 dzieci i zakładam nie mieć tego rodzaju problemów.

 10. Augusto de Arruda Botelho

  16 marca 2017 at 19:17

  Whats up very cool website!! Guy .. Excellent ..
  Superb .. I will bookmark your website and take the feeds also?

  I am happy to search out numerous helpful information right here within the put
  up, we’d like develop extra strategies on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 11. Jorge

  19 marca 2017 at 12:21

  Have you ever considered publishing an ebook or
  guest authoring on other websites? I have a blog based upon on the same
  subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers
  would value your work. If you are even remotely interested, feel free
  to send me an e-mail.

 12. Itamar Serpa Fernandes

  21 marca 2017 at 05:40

  Excellent way of explaining, and nice piece of
  writing to obtain information about my presentation topic,
  which i am going to convey in academy.

 13. Georges Sadala

  23 marca 2017 at 10:08

  This design is wicked! You obviously know how to keep
  a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost
  moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really loved what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 14. Georges Sadala

  24 marca 2017 at 05:00

  I all the time emailed this web site post page to all my
  contacts, since if like to read it after that my links will too.

 15. Itamar Serpa Fernandes

  24 marca 2017 at 08:22

  Just desire to say your article is as astounding.

  The clearness for your post is just great and that i
  could assume you are knowledgeable in this subject.
  Well along with your permission allow me to seize your RSS feed to
  keep updated with drawing close post. Thank you a million and please keep up the rewarding
  work.

 16. Egli Diana Pinto

  24 marca 2017 at 12:34

  Hi! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Thank you!

 17. Itamar Serpa Fernandes

  24 marca 2017 at 15:57

  I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either
  way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one these days.

 18. start an online business

  24 marca 2017 at 18:34

  There’s certainly a great deal to know about this
  topic. I love all the points you have made.

 19. Rene

  24 marca 2017 at 20:57

  Hi there, I discovered your blog by way of Google while
  looking for a comparable topic, your website came up, it seems good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, simply was alert to your weblog via Google,
  and found that it is truly informative. I am gonna be careful for brussels.
  I’ll appreciate in the event you proceed this in future.
  Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 20. lottery increase

  25 marca 2017 at 01:21

  This site definitely has all of the information and facts I needed about this
  subject and didn’t know who to ask.

 21. forex trade

  25 marca 2017 at 01:47

  Hello I am so grateful I found your web site, I really found you
  by error, while I was searching on Aol for something else,
  Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for a tremendous post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but
  I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I
  will be back to read much more, Please do keep up the excellent work.

 22. sales arena

  25 marca 2017 at 21:55

  It’s an remarkable paragraph in favor of all the internet viewers; they will
  obtain benefit from it I am sure.

 23. credit card

  25 marca 2017 at 22:25

  Hi, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I’m trying
  to find things to improve my site!I suppose its
  ok to use a few of your ideas!!

 24. car computer exchange

  26 marca 2017 at 01:27

  Wow! This blog looks just like my old one! It’s on a completely different subject but it
  has pretty much the same page layout and design. Outstanding choice of colors!

 25. Egli Diana Pinto

  26 marca 2017 at 04:24

  I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own blog and was curious what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet smart so I’m not 100% sure.
  Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Kudos

 26. lotto quantities

  26 marca 2017 at 06:54

  I am sure this piece of writing has touched all the internet users, its really really fastidious piece of writing on building up
  new blog.

 27. cellulite cream

  26 marca 2017 at 07:41

  After I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new
  comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the exact
  same comment. Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service?

  Thanks a lot!

 28. suitable financial advisor

  26 marca 2017 at 10:53

  Heya i am for the primary time here. I found this board and I to find It truly useful & it helped me out much.
  I’m hoping to offer one thing back and help others such as you helped me.

 29. suitable advisor

  26 marca 2017 at 20:12

  What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable experience on the topic of
  unpredicted feelings.

 30. reputable financial advisors

  27 marca 2017 at 15:51

  Amazing things here. I am very satisfied to
  look your article. Thank you a lot and I’m taking a look forward to contact you.
  Will you please drop me a mail?

 31. sales skills locating

  27 marca 2017 at 18:57

  Hi, i think that i saw you visited my web site thus
  i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve
  my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 32. financial advisors

  28 marca 2017 at 10:33

  Wow, this paragraph is good, my younger sister is
  analyzing these things, so I am going to inform her.

 33. investment advisor

  28 marca 2017 at 16:53

  You could certainly see your enthusiasm in the work you write.
  The sector hopes for even more passionate writers such
  as you who aren’t afraid to mention how they believe.
  At all times follow your heart.

 34. online marketing

  30 marca 2017 at 07:27

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this
  post plus the rest of the website is extremely good.

 35. best spin bike

  30 marca 2017 at 07:40

  I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this site.
  I am hoping to view the same high-grade blog posts from you later on as well.
  In fact, your creative writing abilities has
  encouraged me to get my own, personal site now 😉

 36. Egli Diana Pinto

  30 marca 2017 at 09:34

  Superb, what a website it is! This web site
  presents helpful facts to us, keep it up.

 37. Egli Diana Pinto

  30 marca 2017 at 10:36

  What’s up i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this article i thought i could also make comment due to this sensible article.

 38. Silvia Odete Morani Massad

  30 marca 2017 at 10:54

  I loved as much as you’ll receive carried out right here.

  The sketch is tasteful, your authored material
  stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you
  shield this increase.

 39. Silvia Odete Morani Massad

  30 marca 2017 at 16:25

  Hurrah! At last I got a webpage from where I be able to really obtain helpful information regarding my study and knowledge.

 40. intensity workout

  30 marca 2017 at 17:14

  Amazing issues here. I am very glad to see your post. Thank you a lot and I am having a look
  forward to contact you. Will you please drop me a mail?

 41. Monroe

  31 marca 2017 at 12:45

  I constantly spent my half an hour to read this website’s articles daily along with a cup of coffee.

 42. Carrie

  1 kwietnia 2017 at 08:44

  I visited several web pages except the audio quality for audio songs existing at this site is
  in fact superb.

 43. desain baju kantor

  2 kwietnia 2017 at 01:43

  When some one searches for his required thing, thus he/she needs to be available that in detail,
  therefore that thing is maintained over here.

 44. bikes exercise

  2 kwietnia 2017 at 09:47

  I’m really impressed together with your writing abilities
  and also with the structure to your weblog. Is that this a paid
  subject or did you modify it yourself? Either way
  stay up the excellent quality writing, it is rare to look a great weblog like this one today..

 45. spinning cycling

  2 kwietnia 2017 at 21:25

  Hey there just wanted to give you a brief heads
  up and let you know a few of the images aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different browsers and both show the same
  results.

 46. debit card

  3 kwietnia 2017 at 00:57

  Keep on working, great job!

 47. Augusto de Arruda Botelho

  3 kwietnia 2017 at 18:14

  Today, I went to the beachfront with my children. I found
  a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell
  to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her
  ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had
  to tell someone!

 48. site traffic

  4 kwietnia 2017 at 05:53

  Fantastic post however I was wondering if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit more.
  Cheers!

 49. http://www.rfserver.net

  4 kwietnia 2017 at 10:37

  Ridiculous quest there. What happened after? Take care!

 50. wholesale traffic

  4 kwietnia 2017 at 23:09

  Hi colleagues, its wonderful article concerning cultureand completely explained, keep it up all the time.

 51. Darlene

  5 kwietnia 2017 at 00:38

  Its such as you learn my mind! You appear to grasp so
  much approximately this, like you wrote the book in it
  or something. I think that you just could do with some percent to pressure the message home a little bit,
  but instead of that, this is wonderful blog. A fantastic read.

  I will certainly be back.

 52. Jannette

  5 kwietnia 2017 at 01:14

  Useful information. Fortunate me I found your site by accident, and I am stunned why this twist of fate didn’t happened in advance!

  I bookmarked it.

 53. Efrain

  5 kwietnia 2017 at 13:24

  Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a 25
  foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and
  she has 83 views. I know this is entirely off topic
  but I had to share it with someone!

 54. Augusto de Arruda Botelho

  7 kwietnia 2017 at 05:42

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is
  required to get setup? I’m assuming having a
  blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so
  I’m not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Appreciate it

 55. google maps

  7 kwietnia 2017 at 22:26

  I do not even know how I ended up here, but I thought
  this post was good. I do not know who you are but definitely you’re going to a
  famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 56. Paulina

  8 kwietnia 2017 at 16:02

  I’ve been browsing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners
  and bloggers made good content as you did, the web
  will be a lot more useful than ever before.

 57. Hassan

  8 kwietnia 2017 at 21:25

  I used to be able to find good advice from your
  blog posts.

 58. Clara

  9 kwietnia 2017 at 12:11

  Post writing is also a excitement, if you know then you can write if not
  it is complex to write.

 59. Lavon

  9 kwietnia 2017 at 12:20

  Keep on working, great job!

 60. Robert

  9 kwietnia 2017 at 15:10

  Hey there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to
  no data backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

 61. Shannon

  9 kwietnia 2017 at 22:49

  Excellent way of telling, and pleasant paragraph to take data regarding my presentation focus, which i am
  going to deliver in school.

 62. belanja online baju

  9 kwietnia 2017 at 23:06

  Heya i’m for the primary time here. I found this board and
  I to find It really helpful & it helped me out a lot. I hope to present something back and
  help others like you helped me.

 63. Angelina

  10 kwietnia 2017 at 01:20

  Keep on writing, great job!

 64. Hollie

  10 kwietnia 2017 at 23:38

  Hey there! I understand this is somewhat off-topic but I needed to ask.
  Does running a well-established blog like yours take a large amount of work?
  I’m brand new to writing a blog however I do write
  in my diary every day. I’d like to start a blog so
  I can easily share my experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any kind of recommendations
  or tips for new aspiring blog owners. Appreciate it!

 65. Ezequiel

  11 kwietnia 2017 at 01:37

  This is very attention-grabbing, You’re an excessively skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look ahead to seeking more of your wonderful post.
  Additionally, I have shared your site in my social networks

 66. Shayla

  11 kwietnia 2017 at 10:48

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
  though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving
  us something enlightening to read?

 67. Bret

  11 kwietnia 2017 at 11:43

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and
  wished to say that I have truly enjoyed surfing around your
  blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 68. Chet

  11 kwietnia 2017 at 14:19

  Thanks for a marvelous posting! I quite enjoyed reading
  it, you can be a great author. I will make certain to
  bookmark your blog and will eventually come back from now
  on. I want to encourage you to continue your great posts,
  have a nice holiday weekend!

 69. Merissa

  12 kwietnia 2017 at 01:28

  After I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive four
  emails with the same comment. Perhaps there is an easy method you
  can remove me from that service? Many thanks!

 70. Eunice

  12 kwietnia 2017 at 10:52

  Heya i am for the primary time here. I came across this board and
  I in finding It really useful & it helped me out much.
  I hope to present something again and help others such as you aided me.

 71. Corey

  12 kwietnia 2017 at 13:06

  Hi there would you mind letting me know which web host you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must
  say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a reasonable price?

  Thanks a lot, I appreciate it!

 72. http://newsindia.asia/profile.php?a=1102

  12 kwietnia 2017 at 18:51

  Currently it appears like Drupal is the best blogging platform available
  right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 73. Anneliese

  13 kwietnia 2017 at 02:52

  I am really happy to glance at this webpage posts which contains
  tons of valuable information, thanks for providing such statistics.

 74. Abbey

  13 kwietnia 2017 at 05:30

  This is a really good tip especially to those new to
  the blogosphere. Short but very accurate information… Many thanks for sharing this one.

  A must read post!

 75. Dotty

  13 kwietnia 2017 at 09:59

  Thank you a bunch for sharing this with all folks you actually realize what you are talking about!
  Bookmarked. Kindly additionally discuss with my site =).
  We will have a hyperlink change contract among us

 76. gjjn168.com

  13 kwietnia 2017 at 13:42

  I am not sure where you are getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for excellent info I was looking for this info for my mission.

 77. Malissa

  13 kwietnia 2017 at 14:30

  Hey there! I’m at work browsing your blog from my new iphone!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the superb work!

 78. Antoinette

  13 kwietnia 2017 at 23:04

  Fantastic items from you, man. I have be aware
  your stuff previous to and you are simply too fantastic. I actually like what you have
  obtained right here, certainly like what you’re saying and
  the way in which you are saying it. You’re making it entertaining and you still care
  for to keep it sensible. I can not wait to read much more from you.
  This is really a great website.

 79. Egli Diana Pinto

  14 kwietnia 2017 at 00:03

  I’m not sure where you are getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for great information I was looking for this info for my mission.

 80. Thomas

  14 kwietnia 2017 at 00:53

  First off I want to say superb blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t
  mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your mind prior to writing.
  I have had a hard time clearing my mind in getting my ideas out.
  I truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to
  15 minutes are usually lost simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?
  Thank you!

 81. Priscilla

  14 kwietnia 2017 at 07:30

  Thanks for some other fantastic post. Where else may just anybody get
  that kind of information in such a perfect means of writing?
  I have a presentation subsequent week, and I am at
  the search for such information.

 82. Tammie

  14 kwietnia 2017 at 14:53

  It’s really very difficult in this busy life to listen news on Television, thus I just use world wide web
  for that purpose, and obtain the newest information.

 83. Kai

  14 kwietnia 2017 at 16:25

  I know this site offers quality dependent articles or reviews and
  extra stuff, is there any other site which presents these kinds of things in quality?

 84. Denis

  14 kwietnia 2017 at 23:14

  hey there and thank you for your info – I have certainly picked up anything
  new from right here. I did however expertise several technical points using this web site, since
  I experienced to reload the site many times previous to I could get
  it to load correctly. I had been wondering if
  your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective exciting content.
  Ensure that you update this again very soon.

 85. Leigh

  15 kwietnia 2017 at 05:07

  There is definately a great deal to find out about this topic.
  I really like all of the points you’ve made.

 86. Berry

  15 kwietnia 2017 at 09:58

  I’m really inspired together with your writing skills and also with the format in your blog.
  Is this a paid subject or did you customize it your self? Either way stay up the excellent quality
  writing, it is rare to peer a nice blog like
  this one today..

 87. Simon

  16 kwietnia 2017 at 04:31

  Thanks for finally writing about >150 tys. kobiet zrezygnowało
  z pracy zawodowej z powodu 500+ – Prawy.pl <Loved it!

 88. Jermaine

  16 kwietnia 2017 at 04:38

  Does your site have a contact page? I’m having
  trouble locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got
  some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time.

 89. Stephan

  16 kwietnia 2017 at 09:40

  I think the admin of this website is actually working hard in support of his site, as here every data is quality based
  material.

 90. Barry

  16 kwietnia 2017 at 21:15

  Since the admin of this web page is working, no doubt very quickly it will be well-known, due
  to its feature contents.

 91. Violet

  16 kwietnia 2017 at 22:07

  I have read so many content about the blogger lovers however this post is genuinely a good article, keep it up.

 92. cart rental company

  18 kwietnia 2017 at 12:02

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the
  book in it or something. I think that you can do with a few pics to
  drive the message home a bit, but instead of that,
  this is wonderful blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 93. office atmosphere expense

  19 kwietnia 2017 at 05:12

  It’s amazing to visit this web site and reading the
  views of all mates regarding this paragraph, while I am also zealous of
  getting knowledge.

 94. Rachel

  20 kwietnia 2017 at 06:40

  Good day I am so excited I found your blog, I really found you by accident,
  while I was browsing on Aol for something else, Anyways I am
  here now and would just like to say kudos for a
  incredible post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read through it all at the
  minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the great b.

 95. Mildred

  20 kwietnia 2017 at 08:19

  Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to go back the prefer?.I’m trying to find issues to improve my web site!I assume its good enough
  to use some of your ideas!!

 96. Jonas

  20 kwietnia 2017 at 09:55

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am experiencing difficulties
  with your RSS. I don’t know why I can’t join it.
  Is there anyone else having the same RSS problems?
  Anyone that knows the answer will you kindly respond?
  Thanx!!

 97. Rosalina

  20 kwietnia 2017 at 15:20

  Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to
  see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 98. Augusto de Arruda Botelho

  20 kwietnia 2017 at 20:12

  I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never
  found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me.
  In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did,
  the net will be much more useful than ever before.

 99. Maddison

  21 kwietnia 2017 at 01:38

  Hi Dear, are you truly visiting this site regularly, if so
  afterward you will definitely obtain nice know-how.

 100. Augusto de Arruda Botelho

  21 kwietnia 2017 at 05:01

  We are a bunch of volunteers and opening a brand new scheme
  in our community. Your web site provided us with valuable info
  to work on. You’ve done a formidable process and our whole community will be grateful to you.

 101. Anya

  24 kwietnia 2017 at 14:31

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next
  post, I will try to get the hang of it!

 102. Silvia Odete Morani Massad

  27 kwietnia 2017 at 13:21

  Thanks for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I will be
  waiting for your next write ups thank you once again.

 103. spielwiki.de

  27 kwietnia 2017 at 20:14

  Hello, i feel that i noticed you visited my website thus i got here to go back the prefer?.I am trying to to find things to enhance my site!I assume its adequate to
  use some of your concepts!!

 104. Egli Diana Pinto

  28 kwietnia 2017 at 00:05

  Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis.
  It’s always exciting to read through articles from other writers and practice something from their sites.

 105. Jacki

  28 kwietnia 2017 at 04:44

  I get pleasure from, cause I discovered exactly what I was taking a look for.

  You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day.

  Bye

 106. Lauri

  28 kwietnia 2017 at 06:58

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book
  in it or something. I think that you can do
  with some pics to drive the message home a little bit,
  but instead of that, this is great blog. An excellent read.
  I will definitely be back.

 107. car computer exchange

  28 kwietnia 2017 at 08:53

  It’s wonderful that you are getting ideas from this post as well as from our argument made
  at this place.

 108. Norman

  1 maja 2017 at 14:09

  Thank you for sharing your info. I really appreciate your efforts and I am
  waiting for your next write ups thanks once again.

 109. Carmine

  1 maja 2017 at 16:42

  Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and all. However just imagine if you added some great graphics or video clips
  to give your posts more, „pop”! Your content
  is excellent but with images and video clips, this
  blog could definitely be one of the very best in its niche.

  Fantastic blog!

 110. Silvia Odete Morani Massad

  2 maja 2017 at 16:06

  That is really interesting, You are an excessively professional blogger.
  I have joined your rss feed and sit up for seeking more of your excellent
  post. Additionally, I have shared your site in my social networks

 111. Maryanne

  2 maja 2017 at 18:32

  I am sure this post has touched all the internet
  users, its really really nice article on building up new webpage.

 112. Sammie

  2 maja 2017 at 19:22

  For hottest information you have to pay a quick visit the web and on internet I found
  this web page as a finest site for latest updates.

 113. Tasha

  3 maja 2017 at 02:41

  Hi there! This post could not be written much better!

  Looking at this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I most certainly
  will send this information to him. Pretty
  sure he’s going to have a good read. Thank you
  for sharing!

 114. Mikayla

  4 maja 2017 at 08:42

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I
  have really enjoyed browsing your blog posts.

  In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 115. haitiboncoin.com

  4 maja 2017 at 12:32

  Why visitors still make use of to read news papers when in this technological world all
  is available on web?

 116. Octavio

  4 maja 2017 at 17:39

  Hello to every single one, it’s truly a fastidious for me to go to see this web site, it includes important Information.

 117. Merissa

  5 maja 2017 at 05:51

  Great website you have here but I was wondering if you
  knew of any message boards that cover the same topics talked
  about here? I’d really like to be a part of group where I can get feedback from other knowledgeable individuals that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know.
  Bless you!

 118. Rocco

  5 maja 2017 at 22:39

  Aw, this was a really good post. Spending some time and actual effort to create a great
  article… but what can I say… I put things off a whole lot
  and don’t manage to get nearly anything done.

 119. Steve

  6 maja 2017 at 19:46

  It’s awesome in favor of me to have a web site,
  which is valuable for my experience. thanks admin

 120. Cecil

  7 maja 2017 at 04:41

  What i do not realize is in truth how you are no longer
  really a lot more neatly-appreciated than you might be now.
  You’re very intelligent. You recognize thus considerably relating
  to this matter, produced me individually believe it from so many numerous
  angles. Its like men and women aren’t interested unless it is something to accomplish with Girl gaga!
  Your personal stuffs excellent. At all times deal with it up!

 121. phuotstore.vn

  8 maja 2017 at 23:10

  Hi there, You’ve done a great job. I’ll definitely digg it and personally
  suggest to my friends. I’m sure they will be benefited
  from this website.

 122. kawai.nayana.kr

  9 maja 2017 at 01:08

  What’s up, everything is going sound here and ofcourse every one
  is sharing data, that’s genuinely fine, keep up writing.

 123. Nelly

  10 maja 2017 at 08:51

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what
  all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

  I’m not very web savvy so I’m not 100% certain. Any suggestions
  or advice would be greatly appreciated. Many thanks

 124. makanan buat anak yang susah makan

  10 maja 2017 at 12:09

  This blog was… how do I say it? Relevant!!
  Finally I’ve found something which helped me. Kudos!

 125. glam seamless

  10 maja 2017 at 14:10

  This is my first time visit at here and i am truly
  happy to read everthing at single place.

 126. glam seamless review

  10 maja 2017 at 23:03

  I was recommended this blog by my cousin. I’m not sure whether
  this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble.

  You’re wonderful! Thanks!

 127. xxxsexvideo.org

  11 maja 2017 at 05:11

  As the admin of this web page is working, no question very shortly it will be renowned, due
  to its quality contents.

 128. hey

  11 maja 2017 at 05:55

  I simply couldn’t depart your site prior to suggesting that I
  really enjoyed the standard information a person provide in your guests?
  Is going to be back frequently to check out new posts

 129. solusi anak 1 tahun susah makan

  11 maja 2017 at 07:26

  Howdy, There’s no doubt that your web site could be having browser
  compatibility issues. Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it has some
  overlapping issues. I just wanted to provide you with
  a quick heads up! Besides that, fantastic website!

 130. piggy banks

  11 maja 2017 at 14:58

  Why visitors still make use of to read news papers when in this technological
  globe the whole thing is presented on web?

 131. cara mengatasi anak bayi susah makan

  12 maja 2017 at 00:44

  We are a group of volunteers and opening a new scheme
  in our community. Your website offered us with helpful
  info to work on. You’ve done a formidable job
  and our whole community will probably be thankful to you.

 132. Fredericka

  12 maja 2017 at 04:07

  Right here is the right website for anybody who would like to understand this
  topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not
  that I actually will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a
  subject that has been discussed for decades. Excellent stuff, just excellent!

 133. anak umur 2 tahun susah makan

  12 maja 2017 at 22:15

  I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own weblog and was curious what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

  I’m not very internet smart so I’m not 100% certain. Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Cheers

 134. pt.wikipedia.org

  14 maja 2017 at 09:42

  I do believe all of the ideas you’ve presented in your post.
  They’re very convincing and will certainly work.
  Still, the posts are too quick for starters.
  May you please prolong them a bit from next time?

  Thanks for the post.

 135. car computer exchange

  15 maja 2017 at 00:11

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know
  such detailed about my trouble. You are incredible!
  Thanks!

 136. Marti

  16 maja 2017 at 01:09

  After checking out a few of the articles on your web page, I
  honestly like your way of blogging. I book-marked
  it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future.
  Please visit my web site as well and let me know what you
  think.

 137. Julio

  16 maja 2017 at 01:20

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never
  wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 138. wiki.griffins.com

  16 maja 2017 at 08:55

  I constantly spent my half an hour to read this
  web site’s content everyday along with a cup of coffee.

 139. hair allow extension

  16 maja 2017 at 23:59

  Nice blog here! Additionally your web site a lot up very fast!
  What host are you the usage of? Can I get
  your associate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 140. Renate

  17 maja 2017 at 12:36

  Asking questions are really good thing if you are not understanding anything completely, except this piece of
  writing provides pleasant understanding even.

 141. pet dogs

  17 maja 2017 at 19:51

  I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this website is in fact fastidious.

 142. Dell

  18 maja 2017 at 05:27

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that „perfect balance” between usability and visual appeal.
  I must say that you’ve done a awesome job with this. Additionally, the blog loads extremely quick for me on Firefox.

  Superb Blog!

 143. Link exchange is nothing else except it is simply placing the other person’s website link on your page
  at suitable place and other person will also do similar for you.

 144. pceet075.cern.ch

  18 maja 2017 at 12:11

  Thanks to my father who stated to me about this web site, this webpage is truly remarkable.

 145. Silvia Odete Morani Massad

  18 maja 2017 at 20:39

  Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give a
  quick shout out and say I really enjoy reading through your blog
  posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that
  deal with the same topics? Many thanks!

 146. http://asate.sub.jp

  19 maja 2017 at 09:44

  Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog website?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright
  clear concept

 147. cityofdartmouth.ca

  19 maja 2017 at 22:25

  Thanks for one’s marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you may be a
  great author.I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back someday.
  I want to encourage continue your great posts, have a nice day!

 148. Miriam

  20 maja 2017 at 04:27

  What a data of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity on the topic of unpredicted emotions.

 149. Cathleen

  20 maja 2017 at 05:16

  Your method of describing everything in this post is truly pleasant, every one be capable of effortlessly understand it, Thanks a lot.

 150. When some one searches for his necessary thing,
  therefore he/she desires to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 151. car computer exchange

  20 maja 2017 at 12:09

  There is definately a great deal to learn about this issue.

  I like all the points you have made.

 152. africa vacation

  20 maja 2017 at 13:09

  This post provides clear idea for the new viewers of blogging, that actually how to
  do running a blog.

 153. www.seoportal.ro

  20 maja 2017 at 13:58

  I used to be able to find good information from your articles.

 154. ariatemplates.com

  20 maja 2017 at 14:27

  Hello there! This post couldn’t be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate! He always
  kept talking about this. I will forward this write-up to him.

  Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 155. Bernice

  21 maja 2017 at 03:11

  I have read so many articles or reviews about the blogger lovers but this piece of writing is
  really a pleasant article, keep it up.

 156. african vacation

  21 maja 2017 at 03:39

  Ahaa, its nice discussion on the topic of this paragraph at this place at this website, I have read all that, so now me also commenting
  here.

 157. value global resorts

  21 maja 2017 at 07:32

  Awesome! Its truly amazing article, I have got much clear idea concerning from this paragraph.

 158. Kay

  21 maja 2017 at 08:24

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 159. Hmm it seems like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll
  just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.
  Do you have any helpful hints for first-time blog writers?
  I’d genuinely appreciate it.

 160. jn-p.com

  22 maja 2017 at 00:14

  It’s remarkable in favor of me to have a web page,
  which is beneficial in support of my experience. thanks admin

 161. Colin

  22 maja 2017 at 00:50

  Highly energetic blog, I loved that a lot. Will there be a
  part 2?

 162. mp4 porn

  22 maja 2017 at 02:32

  *Spot on with this write-up, I truly think this website needs considerably more consideration. I’ll probably be once again to read considerably a lot more, thanks for that information.

 163. www.tiefegeothermie.de

  22 maja 2017 at 07:49

  Fastidious answers in return of this issue with solid arguments
  and describing everything about that.

 164. Augusta

  22 maja 2017 at 08:39

  Touche. Solid arguments. Keep up the great spirit.

 165. Candida

  22 maja 2017 at 10:06

  Awesome article.

 166. wikigerman.org

  22 maja 2017 at 11:35

  Hi there outstanding blog! Does running a blog like this require a massive
  amount work? I’ve no knowledge of coding however I had
  been hoping to start my own blog soon. Anyways,
  should you have any ideas or techniques for new blog owners
  please share. I understand this is off subject nevertheless I just had to ask.
  Thanks!

 167. leave important valuables

  22 maja 2017 at 13:33

  Excellent website. Plenty of useful info here. I am sending it to some friends ans additionally sharing in delicious.
  And of course, thank you to your sweat!

 168. fibre broadband deals

  22 maja 2017 at 14:44

  Excellent web site you’ve got here.. It’s difficult to find good quality writing like yours these days.

  I truly appreciate people like you! Take care!!

 169. swiss.cx

  23 maja 2017 at 04:10

  Appreciation to my father who told me concerning this website, this
  blog is in fact remarkable.

 170. It is appropriate time to make some plans for the future and it is time
  to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or tips.
  Maybe you could write next articles referring to this article.

  I want to read even more things about it!

 171. Marilyn

  23 maja 2017 at 08:26

  Hey There. I found your blog the use of msn. This is a very well written article.

  I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your helpful info.
  Thank you for the post. I’ll definitely comeback.

 172. forum.xiaoyi.com

  23 maja 2017 at 08:29

  What’s up, I check your new stuff daily. Your story-telling style is
  witty, keep it up!

 173. http://apps.alus.co

  23 maja 2017 at 10:05

  Fastidious response in return of this query with genuine arguments and describing all regarding that.

 174. resorts network leadership

  23 maja 2017 at 16:40

  Hi there, You have done an incredible job. I will definitely digg it and personally
  suggest to my friends. I’m sure they will be benefited from this
  website.

 175. Hello, of course this article is in fact fastidious and I have learned lot of things from
  it concerning blogging. thanks.

 176. Parthenia

  24 maja 2017 at 05:50

  hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up something new from
  right here. I did however expertise several technical points using this site,
  as I experienced to reload the website lots of times previous to
  I could get it to load properly. I had been wondering if your web host
  is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your
  quality score if ads and marketing with Adwords. Well I’m
  adding this RSS to my email and can look out for much
  more of your respective exciting content. Make sure you update this again soon.

 177. compare broadband uk

  24 maja 2017 at 08:27

  That is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere.
  Brief but very precise info… Thanks for sharing this
  one. A must read post!

 178. http://www.dimensioneautobacoli.com/

  24 maja 2017 at 09:00

  Great article.

 179. Karolin

  24 maja 2017 at 09:14

  Everything is very open with a precise clarification of the issues.
  It was really informative. Your website is extremely helpful.
  Thank you for sharing!

 180. Ada

  24 maja 2017 at 11:03

  I really like reading through a post that will make men and women think.
  Also, thanks for permitting me to comment!

 181. best broadband in my area

  24 maja 2017 at 14:25

  I am actually happy to read this website posts which consists of tons of valuable
  information, thanks for providing these kinds of data.

 182. Leola

  24 maja 2017 at 16:10

  Hey there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?

  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 183. Laurene

  24 maja 2017 at 18:12

  Nice post. I learn something totally new and challenging on sites
  I stumbleupon everyday. It will always be interesting to read through content from other writers and use a little something from their sites.

 184. pt-br.facebook.com

  24 maja 2017 at 23:51

  Greetings! Very helpful advice in this particular post!
  It is the little changes that make the most significant changes.
  Thanks for sharing!

 185. cheapest broadband deals

  25 maja 2017 at 02:57

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thanks

 186. www.stalnanning.nl

  25 maja 2017 at 09:52

  What you posted was actually very logical. But, think about
  this, suppose you added a little information? I am not suggesting your content is not good.,
  but what if you added something that makes people want
  more? I mean 150 tys. kobiet zrezygnowało z pracy
  zawodowej z powodu 500+ – Prawy.pl is kinda boring.

  You could glance at Yahoo’s front page and see how they write article headlines to grab viewers to open the
  links. You might add a related video or a related picture or two to grab people interested about what you’ve got to say.
  Just my opinion, it would bring your website a
  little livelier.

 187. car computer exchange

  25 maja 2017 at 10:34

  obviously like your web-site but you have to test
  the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to
  tell the reality then again I will certainly come back again.

 188. car pc

  25 maja 2017 at 13:36

  Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger,
  and I was wondering your situation; we have created some nice methods and
  we are looking to swap solutions with other folks, why not shoot me
  an email if interested.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra