Z kraju

150 tys. kobiet zrezygnowało z pracy zawodowej z powodu 500+

dziecko_niepelnosprawneZ przeprowadzonego przez GUS Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), cytowanego przez „DGP”, od marca do września liczba osób biernych zawodowo zwiększyła się o 150 tys. – są to kobiety, które jako powód niepodejmowania pracy podają „obowiązki rodzinne związane z prowadzeniem domu”.

W ocenie cytowanej przez gazetę Igi Magdy z Instytutu Badań Strukturalnych porzucanie pracy zawodowej na rzecz pracy w domu to efekt działania programu 500+.

Podobną ocenę sytuacji przedstawił Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, który wskazuje, że zmiany te są sprzeczne z ogólnym trendem rynkowym spadku bezrobocia i wzrostu zatrudnienia, co pozwala sądzić, że dezaktywacja dotyczy kobiet będących w wieku prokreacyjnym.

Zdaniem ekspertów z rynku pracy odeszły przede wszystkim te kobiety, które wykonywały ciężkie i nisko płatne zajęcia.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

300 komentarzy

300 Komentarzy

 1. Faszysta

  7 grudnia 2016 at 11:05

  I bardzo dobrze. Niech rodza i wychowuja. Od 1,33 dziecka do koniecznego minimum 2,0 na kobiete droga daleka.
  Poza tym dzieci maja potrzeby, beda pomagaly nakrecac koniunkture.

  • Pit

   7 grudnia 2016 at 16:12

   Co za bzdury. Po pierwsze zastępowalność prosta to 2,21 a nie 2,00. Po drugie teza że praca zawodowa stoi w sprzeczności z rodzeniem i wychowaniem dzieci to teza fałszywa wymyślona przez tych od Michnika i Blumsztajna. Gadasz Pan gazetą wyborczą. Najlepsza jest wielodzietna rodzina w której kobieta jak chce to się realizuje zawodowo. Po trzecie „od marca do września liczba osób biernych zawodowo zwiększyła się o 150 tys. – są to kobiety, które jako powód niepodejmowania pracy podają „obowiązki rodzinne związane z prowadzeniem domu”.Zdaniem ekspertów z rynku pracy odeszły przede wszystkim te kobiety, które wykonywały ciężkie i nisko płatne zajęcia. Nie wiem co to za eksperci ale chyba jacyś słabi Należy poznać pojęcie osoby biernej zawodowo i czynnej zawodowo. Ja np wolałbym zeby dzieci rodziły kobiety dobrze wykształcone, posiadające w miare wysokie dochody a nie panie będące do tej pory na bezrobociu lub pracujące na przysłowiowej kasie w biedronce. A menele to mogą nie mieć dzieci wcale. Nic złego się nie stanie. po czwarte pieniądze z powietrza to potrafią wypłukiwać jedynie banki. A w tym systemie państwo zabiera jednym aby część z tej kasy oddać innym (względnie, co gorsza, pożycza na ten cel na koszt wszystkich, w tym głównie tych dzieci. Zatem to że niby jest gdzieś większy popyt (choć to jest dyskusyjne – w końcu dziecko z powodu 5000 + nie sika więcej) nie oznacza że gospodarka zyskuje. Bo skoro wzrosła konsumpcja to znaczy że spadły inwestycje lub inna konsumpcja. czary nie istnieją. Wiec 500 + najwyżej napedza koniunkturę niemcom którzy zamiast podosić koszty utylizacji gratów, dla niepoznaki nazywanych samochodami, biorą za nie nasze pieniądze.

   • Faszysta

    7 grudnia 2016 at 17:45

    @Pit, Jedno dziecko sika jak jedno, a dwoje juz wiecej.

    Przyklad: 1 + 0 = 1 a 1 + 1 = 2. Przy czym 1 < 2.

    Rozumowanie czcigodnego Pit-a(u?) wychodzi z zalozenia ze gospodarka to gra zerowa bez przyrostu. To blad myslowy, jeden z kilku.

    • Pit

     8 grudnia 2016 at 10:23

     Pana błąd logiczny polega na tym że wg Pana ten pseudo program spowoduje wzrost dzietności – zgodnie z etykieta nadaną przez ten pozal się boże żąt. Wg mnie to jest zasiłek dla juz posiadających dzieci bedący redystrybucją środków zabranych innym. 500 zł moze skłonic do posiadania potomstwa jedynie menela.

     • Faszysta

      8 grudnia 2016 at 14:27

      @Pit Jakies konkretne dowody zeby uwiarygodnic ostatnie zdanie powyzszego wpisu? Czy tylko pogarda wobec ubogich? A wzrost dzietnosci zdaje mi sie mozna juz zauwazyc albo chociaz z duzym prawdopodobienstwem prognozowac.

     • Pit

      8 grudnia 2016 at 23:01

      Masz rację gardzę ludźmi którzy chcą mieć potomstwo po to aby otrzymywać 500 zł na które nie zapracowali. Ponieważ pracuję w Mopr to na codzień „mam” kilkanaście bardzo konkretnych „dowodów” na poparcie swojej tezy. jak dotąd nie spotkałem się z zadnymi wiarygodnymi informacjami aby dzietność wzrosła na tyle aby ten wzrost był statystycznie mierzalny. Po drugie nawet jeżeli przyjać że dzietność wzrośnie to nie przypuszczam aby można było wykazać aby istniał związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy 500 + a tym wzrostem. Aby to zbadać należałoby w szpitalach i u lekarzy wrzucić stosowne pytanie do ankiety statystycznej. Wg mojej wiedzy tak sie nie stało.

 2. elpiwo

  7 grudnia 2016 at 11:28

  Niech się tylko PiSowniki zorientują , że uciekło im od każdej minimum 800 zł PIT i ZUS..

 3. z-k

  7 grudnia 2016 at 11:41

  Co w tym dziwnego a tym bardziej nagannego? Przy pewnych układach rodzinno – zarobkowych jest to racjonalna decyzja.

 4. nobonus

  7 grudnia 2016 at 12:32

  Ale afera z tego będzie! Tylko nie patrzy się na to, że przy ilości dzieci 3+ to w domu jest niezła harówka i trzeba zapie.rzać >18h dziennie, bo i noce często ciężkie bywają. Jeśli tylko kobiety mogą i chcą sobie na to pozwolić to niech zostają z dziećmi, tylko niech żadna pinda nie woła, że zostają w domu oglądać TV (pewnie sama tak by chciała), bo tu nie ma czasu na TV i siedzenie w domu.

 5. Roni

  7 grudnia 2016 at 13:38

  Ale popatrzcie jak to się układa. Teraz kobieta jest uzależniona od kaprysu władzy i męża. Kiedyś tylko od męża. Mąż dawnymi czasy był w stanie zarobić na rodzinę z czwórką dzieci. Dzisiaj oboje zapieprzają i nędza. Władzy dzisiaj odpaliło 500+, jutro może odpalić 1000-. A cała historia sprowadza się do hasła bez władzy z głodu zdechniesz, nawet jeśli pracować będziesz. I o to w tym wszystkim chodzi by bez władzy nawet sznurowadła nie dało się zawiązać. Władza daje ,władza radzi,władza nigdy cię nie zdradzi. Od kołyski aż po grób. I tak powoli do:
  Nikt nie kupi ani nikt nie sprzeda bez pozwolenia Bestii.

  • LSED

   7 grudnia 2016 at 15:20

   @Roni – 100/100.

 6. Polak_katolik

  7 grudnia 2016 at 14:07

  Dobrze rokujący efekt 500+ mogący częściowo wpłynąć na poprawę demografii. Pytanie jakie rodzaje prac zostały porzucone i czy te kobiety mają dalszy zamiar powiększania rodziny czy powrotu do pracy po urodzeniu dziecka? Uwolnienie miejsc pracy przez matki dla ojców – głów polskich rodzin – jest pożądane dla przywrócenia tradycyjnego modelu rodziny. Ale n.p. zwolnienie najemniczo – niewolniczych lub – zarządzających stanowisk w korporacjach, które coraz częściej są wypełniane przez obcych kulturowo cudzoziemców, szczególnie w większych miastach jak Kraków, nie przełoży się na zatrudnianie Polaków i wzmocnienia rodziny. Celem wzmocnienia polskich i katolickich rodzin zamiast darowania „ryby” potrzeba przekazać „wędkę” i dobre łowisko. Czyli w pełni uwolnić, wzmocnić i wesprzeć małe gospodarstwa rolne i firmy aby uniezależnić rodzinę od: 1. nowego porządku światowego banksterstwa tworzącego globalny korporacjonizm i ekonomiczny socjalizm oraz 2. postępującego kulturowego lewacko-liberalnego marksizmu między innymi pod postacią feminizmu i równości płci (genderyzmu), co niszczy rodzinę. Ostatecznie odbudowa chrześcijańskiej cywilizacji i patriarchalnego modelu rodziny przesądzi istotowo o demografii nie tylko narodu polskiego ale całej katolickiej Europy i „zachodu”.

 7. Pit

  7 grudnia 2016 at 16:19

  „Podobną ocenę sytuacji przedstawił Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, który wskazuje, że zmiany te są sprzeczne z ogólnym trendem rynkowym spadku bezrobocia i wzrostu zatrudnienia, co pozwala sądzić, że dezaktywacja dotyczy kobiet będących w wieku prokreacyjnym.” – co za bełkot. To nie prościej jest ustalić czy dezaktywacja dotyczy kobiet czy męźczyzn oraz w jakim wieku sa to kobiety a później wyciągać wniosek?

 8. Faszysta

  9 grudnia 2016 at 13:27

  @Pit, A jak zawodowe doswiadczenie czcigodnego tlumaczy fakt istnienia wielodzietnych, czasem ubogich, rodzin przed 500+? Byli to jasnowidze co przewidzieli swietlana przyszlosc i podjeli odpowiednie przygotowania? A co do wzrostu dzietnosci to w kazdym razie min. Rafalska twierdzi ze juz sa niewielkie ale zauwazalne efekty w niektorych miejscach.

  Dzieci, nawet cudze, to inwestycja a nie koszt. Jesli uda sie powstrzymac kryzys demograficzny to dochod „zrabowany” czcigodnemu moze starczyc na polski personel w domu starcow gdzie czcigodny prawdopodobnie z czasem wyladuje. A nie ukrainski…

  • Pit

   11 grudnia 2016 at 22:42

   Nie wierzę że politycy firmujący jekieś tzw programy są obiektywni w ocenie ich skutków. Jak przeczytam w roczniku statystycznym to uwierzę. To czy dzieci są kosztem czy inwestycją z pkt widzenia społeczeństwa to jest kwestia dyskusyjna. Dotowanie meneli w związku z posiadaniem potomstwa jest „inwestycją” obciążoną bardzo dużym ryzykiem. Założę się o każde pieniądze że sumarycznie społeczeństwo jest na stracie. Gdybym miał być w domu starców to mam w nosie kto mi tyłek podciera. Może byc nawet np Kirgizem. Całe szczęście sam mam 3 dzieci i zakładam nie mieć tego rodzaju problemów.

 9. Georges Sadala

  24 marca 2017 at 05:00

  I all the time emailed this web site post page to all my
  contacts, since if like to read it after that my links will too.

 10. start an online business

  24 marca 2017 at 18:34

  There’s certainly a great deal to know about this
  topic. I love all the points you have made.

 11. sales arena

  25 marca 2017 at 21:55

  It’s an remarkable paragraph in favor of all the internet viewers; they will
  obtain benefit from it I am sure.

 12. credit card

  25 marca 2017 at 22:25

  Hi, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I’m trying
  to find things to improve my site!I suppose its
  ok to use a few of your ideas!!

 13. sales skills locating

  27 marca 2017 at 18:57

  Hi, i think that i saw you visited my web site thus
  i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve
  my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 14. financial advisors

  28 marca 2017 at 10:33

  Wow, this paragraph is good, my younger sister is
  analyzing these things, so I am going to inform her.

 15. investment advisor

  28 marca 2017 at 16:53

  You could certainly see your enthusiasm in the work you write.
  The sector hopes for even more passionate writers such
  as you who aren’t afraid to mention how they believe.
  At all times follow your heart.

 16. online marketing

  30 marca 2017 at 07:27

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this
  post plus the rest of the website is extremely good.

 17. Egli Diana Pinto

  30 marca 2017 at 09:34

  Superb, what a website it is! This web site
  presents helpful facts to us, keep it up.

 18. Egli Diana Pinto

  30 marca 2017 at 10:36

  What’s up i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this article i thought i could also make comment due to this sensible article.

 19. Monroe

  31 marca 2017 at 12:45

  I constantly spent my half an hour to read this website’s articles daily along with a cup of coffee.

 20. Carrie

  1 kwietnia 2017 at 08:44

  I visited several web pages except the audio quality for audio songs existing at this site is
  in fact superb.

 21. desain baju kantor

  2 kwietnia 2017 at 01:43

  When some one searches for his required thing, thus he/she needs to be available that in detail,
  therefore that thing is maintained over here.

 22. debit card

  3 kwietnia 2017 at 00:57

  Keep on working, great job!

 23. http://www.rfserver.net

  4 kwietnia 2017 at 10:37

  Ridiculous quest there. What happened after? Take care!

 24. Darlene

  5 kwietnia 2017 at 00:38

  Its such as you learn my mind! You appear to grasp so
  much approximately this, like you wrote the book in it
  or something. I think that you just could do with some percent to pressure the message home a little bit,
  but instead of that, this is wonderful blog. A fantastic read.

  I will certainly be back.

 25. google maps

  7 kwietnia 2017 at 22:26

  I do not even know how I ended up here, but I thought
  this post was good. I do not know who you are but definitely you’re going to a
  famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 26. Hassan

  8 kwietnia 2017 at 21:25

  I used to be able to find good advice from your
  blog posts.

 27. Clara

  9 kwietnia 2017 at 12:11

  Post writing is also a excitement, if you know then you can write if not
  it is complex to write.

 28. Lavon

  9 kwietnia 2017 at 12:20

  Keep on working, great job!

 29. Angelina

  10 kwietnia 2017 at 01:20

  Keep on writing, great job!

 30. Shayla

  11 kwietnia 2017 at 10:48

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
  though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving
  us something enlightening to read?

 31. http://newsindia.asia/profile.php?a=1102

  12 kwietnia 2017 at 18:51

  Currently it appears like Drupal is the best blogging platform available
  right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 32. Stephan

  16 kwietnia 2017 at 09:40

  I think the admin of this website is actually working hard in support of his site, as here every data is quality based
  material.

 33. Barry

  16 kwietnia 2017 at 21:15

  Since the admin of this web page is working, no doubt very quickly it will be well-known, due
  to its feature contents.

 34. Violet

  16 kwietnia 2017 at 22:07

  I have read so many content about the blogger lovers however this post is genuinely a good article, keep it up.

 35. cart rental company

  18 kwietnia 2017 at 12:02

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the
  book in it or something. I think that you can do with a few pics to
  drive the message home a bit, but instead of that,
  this is wonderful blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 36. Maddison

  21 kwietnia 2017 at 01:38

  Hi Dear, are you truly visiting this site regularly, if so
  afterward you will definitely obtain nice know-how.

 37. Jacki

  28 kwietnia 2017 at 04:44

  I get pleasure from, cause I discovered exactly what I was taking a look for.

  You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day.

  Bye

 38. Lauri

  28 kwietnia 2017 at 06:58

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book
  in it or something. I think that you can do
  with some pics to drive the message home a little bit,
  but instead of that, this is great blog. An excellent read.
  I will definitely be back.

 39. car computer exchange

  28 kwietnia 2017 at 08:53

  It’s wonderful that you are getting ideas from this post as well as from our argument made
  at this place.

 40. haitiboncoin.com

  4 maja 2017 at 12:32

  Why visitors still make use of to read news papers when in this technological world all
  is available on web?

 41. makanan buat anak yang susah makan

  10 maja 2017 at 12:09

  This blog was… how do I say it? Relevant!!
  Finally I’ve found something which helped me. Kudos!

 42. xxxsexvideo.org

  11 maja 2017 at 05:11

  As the admin of this web page is working, no question very shortly it will be renowned, due
  to its quality contents.

 43. solusi anak 1 tahun susah makan

  11 maja 2017 at 07:26

  Howdy, There’s no doubt that your web site could be having browser
  compatibility issues. Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it has some
  overlapping issues. I just wanted to provide you with
  a quick heads up! Besides that, fantastic website!

 44. piggy banks

  11 maja 2017 at 14:58

  Why visitors still make use of to read news papers when in this technological
  globe the whole thing is presented on web?

 45. wiki.griffins.com

  16 maja 2017 at 08:55

  I constantly spent my half an hour to read this
  web site’s content everyday along with a cup of coffee.

 46. hair allow extension

  16 maja 2017 at 23:59

  Nice blog here! Additionally your web site a lot up very fast!
  What host are you the usage of? Can I get
  your associate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 47. pet dogs

  17 maja 2017 at 19:51

  I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this website is in fact fastidious.

 48. When some one searches for his necessary thing,
  therefore he/she desires to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 49. car computer exchange

  20 maja 2017 at 12:09

  There is definately a great deal to learn about this issue.

  I like all the points you have made.

 50. africa vacation

  20 maja 2017 at 13:09

  This post provides clear idea for the new viewers of blogging, that actually how to
  do running a blog.

 51. www.seoportal.ro

  20 maja 2017 at 13:58

  I used to be able to find good information from your articles.

 52. african vacation

  21 maja 2017 at 03:39

  Ahaa, its nice discussion on the topic of this paragraph at this place at this website, I have read all that, so now me also commenting
  here.

 53. value global resorts

  21 maja 2017 at 07:32

  Awesome! Its truly amazing article, I have got much clear idea concerning from this paragraph.

 54. Kay

  21 maja 2017 at 08:24

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 55. Colin

  22 maja 2017 at 00:50

  Highly energetic blog, I loved that a lot. Will there be a
  part 2?

 56. Augusta

  22 maja 2017 at 08:39

  Touche. Solid arguments. Keep up the great spirit.

 57. Candida

  22 maja 2017 at 10:06

  Awesome article.

 58. fibre broadband deals

  22 maja 2017 at 14:44

  Excellent web site you’ve got here.. It’s difficult to find good quality writing like yours these days.

  I truly appreciate people like you! Take care!!

 59. swiss.cx

  23 maja 2017 at 04:10

  Appreciation to my father who told me concerning this website, this
  blog is in fact remarkable.

 60. forum.xiaoyi.com

  23 maja 2017 at 08:29

  What’s up, I check your new stuff daily. Your story-telling style is
  witty, keep it up!

 61. http://www.dimensioneautobacoli.com/

  24 maja 2017 at 09:00

  Great article.

 62. Leola

  24 maja 2017 at 16:10

  Hey there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?

  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 63. legal costs

  26 maja 2017 at 23:47

  Hi, I want to subscribe for this web site to take latest updates, so
  where can i do it please assist.

 64. Devon Reinholt

  27 maja 2017 at 07:11

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 65. Jonah

  29 maja 2017 at 20:34

  Right away I am going away to do my breakfast, when having my breakfast coming again to
  read additional news.

 66. mens suits

  2 czerwca 2017 at 23:44

  I all the time emailed this blog post page to all my associates, since
  if like to read it then my links will too.

 67. car computer exchange

  3 czerwca 2017 at 04:40

  Hi there, just wanted to tell you, I loved this article.
  It was helpful. Keep on posting!

 68. family court judges

  5 czerwca 2017 at 14:10

  It’s impressive that you are getting ideas from this
  post as well as from our dialogue made here.

 69. Nan

  8 czerwca 2017 at 07:22

  Very good information. Lucky me I came across your website by chance (stumbleupon).
  I’ve book marked it for later!

 70. offering diagnostics

  12 czerwca 2017 at 03:48

  I don’t even know the way I ended up right here, but I thought this submit was once great.
  I do not realize who you are however definitely you’re going to a well-known blogger in the event you are not already.
  Cheers!

 71. banks in prattville al

  12 czerwca 2017 at 21:46

  Hey very nice blog!

 72. family court judges

  14 czerwca 2017 at 08:19

  I delight in, result in I found exactly what I was looking
  for. You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day.

  Bye

 73. car computer exchange

  14 czerwca 2017 at 21:10

  Hi there just wanted to give you a quick heads up.

  The words in your content seem to be running off the screen in Ie.
  I’m not sure if this is a format issue or something
  to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The layout look great though! Hope you get the issue solved soon.
  Cheers

 74. africa vacation

  15 czerwca 2017 at 11:43

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?

  you made blogging look easy. The overall look of your website is excellent, let alone
  the content!

 75. legal costs

  15 czerwca 2017 at 16:12

  I do not even know how I stopped up right here, however
  I thought this post used to be great. I don’t recognise who you’re however certainly
  you are going to a famous blogger if you happen to aren’t already.
  Cheers!

 76. Edith

  15 czerwca 2017 at 20:22

  It’s going to be end of mine day, except before ending I am reading this impressive paragraph to
  improve my experience.

 77. car computer exchange

  16 czerwca 2017 at 04:47

  Wonderful, what a webpage it is! This webpage
  provides valuable facts to us, keep it up.

 78. legal help

  16 czerwca 2017 at 09:56

  I have read several good stuff here. Definitely worth
  bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you set to create such a wonderful informative web site.

 79. Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo
  News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Appreciate it

 80. jessica simpson shoes

  18 czerwca 2017 at 21:07

  Wow, marvelous weblog layout! How lengthy have you ever been blogging for?
  you made blogging glance easy. The full look of your
  web site is magnificent, as well as the content material!

 81. Francine

  19 czerwca 2017 at 05:27

  What’s up, this weekend is pleasant for me, for the reason that this
  time i am reading this fantastic educational piece of writing here at my home.

 82. Pingback: URL

 83. hair extensions uk

  21 czerwca 2017 at 06:12

  Great delivery. Sound arguments. Keep up the great work.

 84. Would you be interested in exchanging links?

 85. Flor

  22 czerwca 2017 at 05:27

  Howdy! This article couldn’t be written much better! Looking
  at this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I most certainly will forward this post to him.
  Fairly certain he’ll have a great read. I appreciate you for sharing!

 86. katie

  22 czerwca 2017 at 14:37

  diet vs exercise new study weighs the facts newspaper circulation

 87. m.teachlikeachampion.com

  22 czerwca 2017 at 18:40

  Very descriptive blog, I liked that bit.
  Will there be a part 2?

 88. very nice post, i certainly love this website, keep on it

 89. en.omegatechnology.gr

  25 czerwca 2017 at 05:34

  Piece of writing writing is also a fun, if you know then you can write or else it is complicated to write.

 90. Paul

  25 czerwca 2017 at 14:56

  What’s up, I log on to your blogs daily. Your writing style
  is awesome, keep up the good work!

 91. fuller hair

  26 czerwca 2017 at 02:42

  I have read so many content about the blogger lovers except this piece of writing is genuinely a
  fastidious post, keep it up.

 92. Nelly

  26 czerwca 2017 at 07:31

  Keep on writing, great job!

 93. long hairstyles

  27 czerwca 2017 at 09:35

  Wow, incredible blog structure! How long have you ever been running a blog for?
  you make running a blog look easy. The entire look of your web site is wonderful, let alone the content!

 94. ae-answers.uk

  27 czerwca 2017 at 13:16

  This paragraph will help the internet users for setting up new weblog or
  even a weblog from start to end.

 95. Kris

  29 czerwca 2017 at 19:07

  Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feed-back would be greatly appreciated.

 96. http://ask.tutorialdba.com

  1 lipca 2017 at 15:09

  Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write
  a little comment to support you.

 97. Sumiko Friesz

  4 lipca 2017 at 18:33

  Howdy! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? Cheers

 98. car computer exchange

  12 lipca 2017 at 10:51

  Remarkable! Its in fact remarkable paragraph, I have got much clear idea about from this
  article.

 99. Judy

  14 lipca 2017 at 01:57

  Saved as a favorite, I like your web site!

 100. Lelio Vieira Carneiro Junior

  14 lipca 2017 at 04:32

  Wonderful article! We will be linking to this great article on our site.
  Keep up the great writing.

 101. extensive adventure

  15 lipca 2017 at 22:50

  Keep this going please, great job!

 102. Tina

  16 lipca 2017 at 11:52

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging
  for? you made blogging look easy. The overall look of your
  site is fantastic, as well as the content!

 103. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Chrome, it looks fine
  but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
  great blog!

 104. Teresita

  16 lipca 2017 at 20:00

  With havin so much written content do you ever run into any
  issues of plagorism or copyright infringement? My blog
  has a lot of completely unique content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do
  you know any methods to help prevent content from being stolen? I’d certainly appreciate it.

 105. pump shoes online

  16 lipca 2017 at 21:01

  Actually, some of the very best ipad games online are an evolution of the other current applications in the internet.

 106. http://coffeepoweredmachine.com/

  17 lipca 2017 at 02:57

  Good information. Lucky me I recently found your
  site by chance (stumbleupon). I’ve bookmarked it for later!

 107. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  17 lipca 2017 at 13:53

  I was curious if you ever thought of changing the page layout
  of your site? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images.
  Maybe you could space it out better?

 108. Janessa

  18 lipca 2017 at 00:44

  Hi, just wanted to say, I loved this blog post. It was funny.
  Keep on posting!

 109. www.gxquan.net

  18 lipca 2017 at 13:04

  Why users still make use of to read news papers when in this technological globe the whole thing is existing on net?

 110. baby pink fascinator

  18 lipca 2017 at 15:14

  I am no longer sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning much more or working out more. Thank you for excellent info I was in search of this information for my mission.

 111. Having read this I believed it was really enlightening.
  I appreciate you taking the time and effort to put this article together.
  I once again find myself spending way too much time both reading
  and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 112. You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 113. www.facebook.com

  18 lipca 2017 at 19:01

  Awesome post.

 114. This is a good tip particularly to those fresh to the
  blogosphere. Simple but very accurate info… Appreciate your sharing
  this one. A must read post!

 115. www.xkexue.net

  19 lipca 2017 at 05:49

  Hello there I am so thrilled I found your website, I really found you by error, while I was looking on Aol for something else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a tremendous post and a all round exciting
  blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the
  moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time
  I will be back to read much more, Please do keep up the awesome job.

 116. Florida

  19 lipca 2017 at 07:53

  Excellent blog post. I certainly love this website.

  Continue the good work!

 117. Stuart

  19 lipca 2017 at 08:46

  I used to be recommended this website via my cousin. I am
  not positive whether or not this post is written by him as no one else recognize such exact about my difficulty.
  You’re incredible! Thanks!

 118. www.okmeydani.org

  19 lipca 2017 at 13:23

  I’m extremely inspired along with your writing skills as neatly as with the layout in your weblog.
  Is that this a paid theme or did you customize it your self?

  Either way keep up the nice high quality writing, it is uncommon to peer a
  great weblog like this one today..

 119. Silvia Odete Morani Massad

  19 lipca 2017 at 18:35

  Hello, I wish for to subscribe for this web site to obtain latest updates, therefore where can i do it please help out.

 120. Robt

  19 lipca 2017 at 19:06

  What’s up, just wanted to mention, I enjoyed this post. It was helpful.
  Keep on posting!

 121. Pearlene

  20 lipca 2017 at 10:26

  hi!,I love your writing so much! percentage we be in contact more about
  your post on AOL? I need a specialist in this house
  to unravel my problem. May be that’s you! Having a look ahead to peer you.

 122. Shoshana

  20 lipca 2017 at 12:04

  I’m gone to inform my little brother, that he should also pay a visit this weblog on regular basis
  to obtain updated from newest news.

 123. I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head.
  The issue is an issue that too few folks are speaking intelligently about.
  I’m very happy I came across this during my hunt for something regarding this.

 124. Carin

  21 lipca 2017 at 02:53

  I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come
  across a blog that’s both equally educative and entertaining,
  and without a doubt, you have hit the nail on the head. The
  issue is an issue that not enough folks are speaking intelligently about.
  I am very happy I found this in my hunt for something regarding this.

 125. demo.cqyanyu.com

  21 lipca 2017 at 05:39

  Thanks to my father who shared with me on the topic of this blog, this webpage is actually remarkable.

 126. ChasBiarge

  21 lipca 2017 at 06:39

  Kamagra Vente Libre Etats Unis [url=http://cialvia.com]buy cialis[/url] Generic Viagra Fast Delivery

 127. Great post.

 128. Machelle Greenhalge

  21 lipca 2017 at 08:13

  Frankly I am very much impressed of this blog, which you people try toaddress here figured out the solution at the end website here: https://evtini-poleti.yolasite.com

 129. jeanswiki.org

  21 lipca 2017 at 08:16

  I really love your site.. Pleasant colors & theme.
  Did you build this site yourself? Please reply back as I’m hoping to create
  my own personal site and would love to find out where you got this from or what the
  theme is called. Many thanks!

 130. KennHitthype

  21 lipca 2017 at 09:30

  Cialis Preis Tadalafil [url=http://buytadalaf.com]cialis[/url] Propecia Effects On Women Interactions

 131. This is a topic which is close to my heart…
  Many thanks! Exactly where are your contact details though?

 132. white hat fascinator

  21 lipca 2017 at 11:23

  Keep functioning ,terrific job!

 133. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  21 lipca 2017 at 11:53

  Hi, after reading this remarkable paragraph i am as well glad to share
  my experience here with colleagues.

 134. shoe stores

  21 lipca 2017 at 13:36

  But as you should have already noticed, not all the sites that are accessible through the internet are truly great.|World Determine Skating Group just times following the fiftieth anniversary of their death. Nike air max sale 2010 footwear are the latest style of max sequence. 1 of the most popular jeans of all time is the Peter England Denims.|Actually, most of the websites that offer these sorts of solutions can be accessed for totally free. Maybe Eagles fans are more forgiving than initial believed? What is it that tends to make Samuel Windsor footwear so unique?|If you are an workplace lady, black, gray, beige and brown leather shoes can fit for most of your clothes. Then the most essential factor impact choosing right shoe is the shoe’s size and width.|The feet need much more space for further running excise, you might consider that in thought. Thirdly look for various shops, promos, and an additional buying store. The name can be seen on its official web site.|But is this the only reason why you should be looking to shoes online store? Almost all of us have an impact that which dimension is often best for him. You can purchase the numerous products as per your convenient timings.|Also if you are planning to buy Phen375 United kingdom tablets in bulk then it is undoubtedly a great transfer. Obviously, if you drop, your clothes can get ripped. As for colors, select what suits your eyes the most.|There’s no justification for this, other than the store decides not to want to have larger measurements. So it is important to spare more space for additional running when choosing the running sneakers.|The Tamaris is an additional excellent looking pair which you can pick up. Today, in a intense aggressive globe individuals hardly have time for something. Revitol extend mark: this item is for preventing extend mark.|You’ll soon discover that shoe shopping starts to become a lot more fun.

 135. http://computercakes.com/

  21 lipca 2017 at 15:58

  I was suggested this website through my cousin. I’m no longer positive whether this submit is
  written via him as nobody else understand such exact about my
  trouble. You are wonderful! Thank you!

 136. trade45.ru

  21 lipca 2017 at 18:46

  Admiring the commitment you put into your website and detailed information you
  present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed material.
  Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my
  Google account.

 137. scoop.it

  21 lipca 2017 at 19:01

  Currently it seems like WordPress is the preferred blogging platform out there
  right now. (from what I’ve read) Is that what you’re
  using on your blog?

 138. Georges Sadala Rihan

  22 lipca 2017 at 03:02

  Hey There. I discovered your weblog the usage of msn. This is
  a very smartly written article. I’ll be sure to bookmark it and return to learn extra of your useful information. Thank you for the post.
  I’ll definitely comeback.

 139. tercioborlenghijunior.com.br

  22 lipca 2017 at 10:09

  Quality articles or reviews is the key to be a focus for the people to go to see the web site,
  that’s what this site is providing.

 140. www.seoportal.ro

  22 lipca 2017 at 10:49

  This is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Simple but very accurate information… Appreciate your sharing this one.
  A must read article!

 141. Lelio Vieira Carneiro Junior

  22 lipca 2017 at 13:41

  Excellent, what a weblog it is! This website gives valuable data to us, keep
  it up.

 142. Georges Sadala

  23 lipca 2017 at 06:06

  I read this piece of writing fully about the comparison of
  most recent and preceding technologies, it’s awesome article.

 143. Regena

  23 lipca 2017 at 12:44

  Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was extremely long) so
  I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m
  thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to
  everything. Do you have any recommendations for first-time blog writers?
  I’d really appreciate it.

 144. http://umanizzare.co

  23 lipca 2017 at 16:12

  I like the helpful info you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and check again here frequently.
  I am quite sure I’ll learn many new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 145. Silvia Odete Morani Massad

  23 lipca 2017 at 16:23

  Hello would you mind sharing which blog platform you’re
  working with? I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a hard time
  selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and
  I’m looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 146. KelChalkhic

  24 lipca 2017 at 04:02

  Venta De Cialis En Andorra [url=http://lowpricevia.com]viagra[/url] Cialis Generic Canada

 147. Lelio Vieira Carneiro Junior

  24 lipca 2017 at 16:05

  If you want to increase your know-how simply keep visiting this web
  site and be updated with the newest gossip posted here.

 148. free hypnosis

  24 lipca 2017 at 17:40

  It’s awesome to visit this site and reading the views of all friends
  on the topic of this piece of writing, while I am also keen of getting knowledge.

 149. turquoise blue fascinator

  24 lipca 2017 at 19:28

  I believe you have mentioned some very interesting points , thankyou for the post.

 150. Vicente

  24 lipca 2017 at 20:57

  Hello mates, its impressive piece of writing regarding teachingand completely explained, keep it up
  all the time.

 151. Georges Sadala

  24 lipca 2017 at 21:07

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy.

  I have read this post and if I could I wish to suggest you some
  interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring
  to this article. I want to read even more things about it!

 152. Georges Sadala

  25 lipca 2017 at 00:02

  Hey there! Quick question that’s completely
  off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?

  My web site looks weird when browsing from my iphone4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem.
  If you have any recommendations, please share. Thanks!

 153. Very rapidly this website will be famous amid all blogging and site-building people,
  due to it’s fastidious articles or reviews

 154. www.88u5.com

  25 lipca 2017 at 11:57

  This is the right web site for anybody who wishes to understand this topic.
  You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really would
  want to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic which
  has been written about for a long time. Excellent stuff, just excellent!

 155. I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 156. Donette

  26 lipca 2017 at 06:14

  Excellent post. I’m dealing with many of these issues as well..

 157. Marie

  26 lipca 2017 at 11:46

  Greetings from Carolina! I’m bored to tears at work so I decided to check
  out your site on my iphone during lunch break. I really like the information you present here and
  can’t wait to take a look when I get home.
  I’m surprised at how fast your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good site!

 158. t.pinggu.net.cn

  26 lipca 2017 at 11:48

  Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and everything.
  Nevertheless think about if you added some great images or video clips to give your posts more, „pop”!
  Your content is excellent but with images and clips, this website could undeniably be one of the greatest in its field.
  Superb blog!

 159. fashion shoes

  26 lipca 2017 at 16:20

  Proactol has been medically endorsed by leading medical doctors and associates of the medical neighborhood.|It is after all the significant source of income for the greatest lookup engines today. You can even refer to magazines and fashion weblogs to know what type of shoes are in fashion.|Audio design and long lasting ease and comfort are this shop’s important motto. With a awesome tee and denim, the Flames on White is just ideal to steal everyone’s attention. Cheap skateboarding shoes the most, though.|The animal print on the shoe will add a degree of pop in detail to your outfit. Needless to say, watching her try on shoe following shoe of all colours and cuts was mesmerizing. This is both time and money conserving encounter.|And for a number of individuals, this is not a great thing particularly these who do not have a budget.

 160. Kenny Searl

  26 lipca 2017 at 23:14

  Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve really enjoyed surfing around your weblog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I am hoping you write once more very soon!

 161. Glam Seamless

  27 lipca 2017 at 01:06

  Hello to every body, it’s my first pay a quick visit of this web site; this
  web site carries amazing and genuinely good stuff in favor of readers.

 162. Sherry

  27 lipca 2017 at 03:22

  That is a great tip especially to those new to the blogosphere.
  Simple but very precise information… Appreciate your sharing this
  one. A must read article!

 163. badbunnylore.lot43.com

  27 lipca 2017 at 03:41

  Thanks for finally talking about >150 tys. kobiet zrezygnowało z pracy zawodowej z powodu
  500+ – Prawy.pl <Liked it!

 164. bbs.jiancaibao.cc

  27 lipca 2017 at 09:29

  Excellent blog here! Also your web site loads up fast! What
  host are you using? Can I get your affiliate
  link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 165. tercio borlenghi junior

  27 lipca 2017 at 23:52

  Appreciation to my father who told me regarding this web site, this webpage is actually remarkable.

 166. Karl

  28 lipca 2017 at 04:57

  What’s up, this weekend is fastidious in favor of me, since this moment i am reading
  this impressive educational paragraph here at my house.

 167. Blythe

  28 lipca 2017 at 08:50

  If you desire to get much from this article then you have
  to apply these strategies to your won blog.

 168. jigenn.com

  28 lipca 2017 at 20:00

  Great beat ! I wish to apprentice whilst you amend your site, how could i subscribe
  for a blog site? The account aided me a appropriate deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided
  bright clear idea

 169. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 lipca 2017 at 20:12

  Hi there to every body, it’s my first go to see of this website;
  this web site carries remarkable and truly fine data
  for visitors.

 170. email marketing strategy

  29 lipca 2017 at 05:45

  It’s difficult to find experienced people about this topic, but you seem like you know what you’re talking about!
  Thanks

 171. home business

  29 lipca 2017 at 07:11

  Saved as a favorite, I really like your blog!

 172. india gate buffalo

  29 lipca 2017 at 09:08

  It’s remarkable in favor of me to have a site, which
  is helpful designed for my experience. thanks admin

 173. email marketing campaign

  29 lipca 2017 at 15:37

  It’s the best time to make some plans for
  the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you
  few interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to
  this article. I want to read more things about it!

 174. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped
  me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

 175. Ulrich

  29 lipca 2017 at 22:19

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I will make sure to bookmark it and come back to
  read more of your useful info. Thanks for the post. I will
  definitely return.

 176. youtube.com

  30 lipca 2017 at 02:21

  Greetings from Ohio! I’m bored to death at work so I decided to browse your site on my
  iphone during lunch break. I really like the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m surprised at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, awesome blog!

 177. car diagnostics automobile

  30 lipca 2017 at 06:23

  Ahaa, its nice conversation on the topic of this piece
  of writing here at this website, I have read all that, so at
  this time me also commenting here.

 178. Lashay

  31 lipca 2017 at 00:18

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that
  I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I’ll try
  to get the hang of it!

 179. Oliva

  31 lipca 2017 at 01:30

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account
  it. Look advanced to far added agreeable from you!
  By the way, how could we communicate?

 180. Silvia Odete Morani Massad

  1 sierpnia 2017 at 22:58

  Amazing! Its actually amazing piece of writing, I have got much clear idea
  about from this article.

 181. I’d have to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 182. car fuel saving products

  2 sierpnia 2017 at 00:10

  This article is truly a pleasant one it assists new the web people, who are wishing for blogging.

 183. Gregory

  2 sierpnia 2017 at 03:20

  Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was
  just wondering if you get a lot of spam remarks?

  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me insane so any assistance
  is very much appreciated.

 184. Silvia Odete Morani Massad

  2 sierpnia 2017 at 04:49

  Hello there! I know this is kind of off topic but I was wondering if
  you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one?
  Thanks a lot!

 185. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  2 sierpnia 2017 at 12:35

  I think this is among the most significant information for me.
  And i’m satisfied reading your article. However want to remark on few common issues, The site taste is
  perfect, the articles is in reality excellent : D. Just right task, cheers

 186. http://payfirstsolutions.com

  2 sierpnia 2017 at 20:01

  For the reason that the admin of this site is working, no question very rapidly it will be renowned,
  due to its feature contents.

 187. http://tatoo.rexzetsolutions.com/

  3 sierpnia 2017 at 02:15

  Hi, I do think this is an excellent website. I stumbledupon it
  😉 I may come back yet again since i have book-marked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue
  to guide others.

 188. how to make you car burn water

  3 sierpnia 2017 at 03:54

  I all the time used to study piece of writing in news
  papers but now as I am a user of internet thus from now I am using net for articles
  or reviews, thanks to web.

 189. house.aomenmacau.com

  3 sierpnia 2017 at 09:11

  You’ve made some good points there. I checked on the web for
  additional information about the issue and found most people will go along
  with your views on this web site.

 190. security products

  3 sierpnia 2017 at 12:18

  I am truly thankful to the owner of this web site who has shared this impressive post at here.

 191. ii code

  3 sierpnia 2017 at 14:13

  I read this piece of writing fully about the resemblance
  of most up-to-date and previous technologies, it’s amazing article.

 192. тв-юждаг.xn--p1ai

  3 sierpnia 2017 at 19:59

  Definitely believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the net the easiest thing to be
  aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider
  worries that they just don’t know about. You managed to hit
  the nail upon the top and also defined out the
  whole thing without having side effect , people can take a
  signal. Will probably be back to get more. Thanks

 193. My brother recommended I might like this blog. He was totally right.
  This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 194. Lavina

  4 sierpnia 2017 at 01:09

  Great article! That is the kind of info that are meant to
  be shared across the net. Shame on the search engines for not positioning
  this submit higher! Come on over and discuss with my website .
  Thanks =)

 195. car hydrogen generator

  4 sierpnia 2017 at 02:52

  Terrific article! That is the kind of info that are supposed
  to be shared across the web. Shame on the search engines for no longer positioning this post higher!
  Come on over and seek advice from my website . Thank you =)

 196. http://tku.16mb.com

  4 sierpnia 2017 at 03:46

  Aw, this was an extremely good post. Taking a few minutes and actual effort to generate a superb article… but
  what can I say… I procrastinate a lot and never manage to
  get nearly anything done.

 197. car accessories

  4 sierpnia 2017 at 09:07

  whoah this weblog is wonderful i love reading your articles.
  Stay up the good work! You recognize, lots of individuals are looking round for this info, you
  could aid them greatly.

 198. commons.wikimedia.org

  4 sierpnia 2017 at 15:34

  What i don’t realize is in reality how you’re no longer really much more smartly-appreciated
  than you may be right now. You’re very intelligent. You know therefore
  significantly when it comes to this topic, produced me in my view believe it from numerous varied angles.
  Its like men and women don’t seem to be interested
  except it is something to do with Lady gaga! Your individual stuffs great.
  At all times maintain it up!

 199. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  4 sierpnia 2017 at 16:25

  Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked
  submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing
  all that over again. Anyways, just wanted to say superb blog!

 200. business cards happens

  4 sierpnia 2017 at 16:27

  It is in point of fact a great and useful piece of info.
  I’m glad that you simply shared this useful information with us.
  Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 201. Alexandria

  4 sierpnia 2017 at 18:18

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog
  and was wondering what all is needed to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

  I’m not very web savvy so I’m not 100% certain. Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Thanks

 202. global business operations

  4 sierpnia 2017 at 18:48

  Hello, after reading this amazing paragraph i am also happy to share my
  know-how here with mates.

 203. thegamingbase.com

  5 sierpnia 2017 at 00:16

  Thanks in favor of sharing such a fastidious thinking,
  post is good, thats why i have read it fully

 204. Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am going through difficulties with your
  RSS. I don’t know the reason why I can’t subscribe
  to it. Is there anyone else having the same RSS problems?
  Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 205. keep business cards

  5 sierpnia 2017 at 02:31

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site offered us with valuable info to work on. You have done an impressive job and our whole community will be thankful to you.

 206. electronic systems

  5 sierpnia 2017 at 07:50

  Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m
  thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog
  blogger but I’m still new to everything. Do you have any helpful hints
  for first-time blog writers? I’d certainly appreciate it.

 207. assemblybuildings.co.uk

  5 sierpnia 2017 at 10:18

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.

  Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?

 208. orad.onocom.co.jp

  5 sierpnia 2017 at 16:16

  I like the helpful info you provide in your articles.

  I will bookmark your blog and check again here frequently.
  I’m quite certain I’ll learn plenty of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 209. Wilson

  5 sierpnia 2017 at 16:37

  Terrific article! That is the kind of info that are meant to be
  shared around the net. Shame on the search engines for
  now not positioning this publish higher! Come on over
  and consult with my website . Thanks =)

 210. business advertising

  5 sierpnia 2017 at 17:58

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this
  website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz respond as I’m looking to create my own blog and
  would like to know where u got this from. thanks

 211. Shelton

  6 sierpnia 2017 at 01:11

  Wonderful work! That is the type of info that are meant to be shared across the internet.
  Shame on the search engines for not positioning this submit upper!
  Come on over and talk over with my web site .

  Thank you =)

 212. Jacquie

  6 sierpnia 2017 at 05:40

  Wow! After all I got a blog from where I be capable of in fact obtain useful
  information regarding my study and knowledge.

 213. business presentation

  6 sierpnia 2017 at 07:47

  Hello there, I found your website by way of Google while searching for a similar topic,
  your web site got here up, it appears good. I’ve
  bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, just turned into aware of your blog via Google, and
  located that it’s really informative. I am going to watch out for brussels.
  I’ll be grateful for those who proceed this in future.
  Many people will probably be benefited out of your writing.
  Cheers!

 214. Rachele

  6 sierpnia 2017 at 15:27

  You actually make it seem so easy with your presentation but I
  find this matter to be actually something that I think I
  would never understand. It seems too complicated and very broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang
  of it!

 215. https://to.ly/1bxtj

  6 sierpnia 2017 at 16:43

  Very nice post. I absolutely love this site. Thanks!

 216. For most recent news you have to pay a quick visit the web and
  on world-wide-web I found this web site as a best web site for most up-to-date updates.

 217. Tawanna

  6 sierpnia 2017 at 17:24

  I’m really loving the theme/design of your web site.

  Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
  A handful of my blog readers have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks
  great in Firefox. Do you have any recommendations to help
  fix this problem?

 218. Tamela

  7 sierpnia 2017 at 00:26

  Thank you a bunch for sharing this with all people you actually understand what you’re talking about!
  Bookmarked. Please additionally seek advice from my web site =).

  We may have a hyperlink trade agreement between us

 219. Lelio Vieira Carneiro Junior

  7 sierpnia 2017 at 00:52

  If you are going for finest contents like I do, just
  pay a visit this web site every day for the reason that it
  gives quality contents, thanks

 220. chief operating officer duties

  7 sierpnia 2017 at 10:14

  I feel this is one of the so much important info for me.

  And i am happy reading your article. But want to statement on some basic
  issues, The website taste is great, the articles is truly excellent :
  D. Excellent job, cheers

 221. electric percolator coffee pot

  7 sierpnia 2017 at 13:32

  Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 222. apple ipad two

  7 sierpnia 2017 at 19:43

  Hello, just wanted to say, I enjoyed this blog post.
  It was inspiring. Keep on posting!

 223. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 224. to.ly

  8 sierpnia 2017 at 12:01

  Hello, There’s no doubt that your site might be
  having internet browser compatibility issues.

  Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however,
  when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues.

  I merely wanted to provide you with a quick heads up! Other than that,
  wonderful blog!

 225. ux.nu

  8 sierpnia 2017 at 17:21

  This is really interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of
  your magnificent post. Also, I have shared your site in my social networks!

 226. http://urlms.com/

  8 sierpnia 2017 at 23:46

  Appreciate this post. Will try it out.

 227. www.cricbattle.com

  9 sierpnia 2017 at 02:44

  If some one wants to be updated with most up-to-date
  technologies then he must be visit this web page and be up to date all
  the time.

 228. Lonnie

  9 sierpnia 2017 at 02:56

  Actually no matter if someone doesn’t know afterward its up to other visitors that
  they will help, so here it takes place.

 229. gratis brazil dating

  9 sierpnia 2017 at 04:23

  Hi, i think that i noticed you visited my blog thus i
  got here to go back the desire?.I am trying to to find things to enhance my web site!I guess its good enough to use a few of your concepts!!

 230. There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 231. former chief

  9 sierpnia 2017 at 10:55

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is
  added I get four e-mails with the same comment.

  Is there any way you can remove me from that service?
  Bless you!

 232. letitfilms.com

  9 sierpnia 2017 at 12:56

  This is a topic which is close to my heart… Take care!
  Where are your contact details though?

 233. Hi would you mind letting me know which webhost you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.

  Can you recommend a good hosting provider at a fair
  price? Cheers, I appreciate it!

 234. Frank

  9 sierpnia 2017 at 19:04

  I am genuinely glad to read this website posts which consists of tons of useful facts, thanks for providing these information.

 235. Samara

  9 sierpnia 2017 at 19:31

  Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard
  against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 236. business operations

  9 sierpnia 2017 at 23:58

  Hi there, all the time i used to check weblog posts here in the early hours in the morning, for the reason that i enjoy
  to gain knowledge of more and more.

 237. new-www.shiodome-cc.com

  10 sierpnia 2017 at 00:48

  Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and all. Nevertheless just imagine if you added some great pictures or video
  clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and videos, this website could certainly
  be one of the most beneficial in its field. Awesome blog!

 238. womensmannequins.com

  10 sierpnia 2017 at 14:20

  Hi would you mind letting me know which hosting company you’re working with?

  I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and
  I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a honest price?
  Thanks, I appreciate it!

 239. Silvia Odete Morani Massad

  10 sierpnia 2017 at 18:43

  I am regular visitor, how are you everybody? This piece of writing posted at this web page is really fastidious.

 240. stovetop percolator

  10 sierpnia 2017 at 19:29

  Some truly quality blog posts on this website , saved to favorites .

 241. dating web site

  11 sierpnia 2017 at 07:54

  Definitely believe that which you stated.
  Your favorite reason seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while people think
  about worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out
  the whole thing without having side effect , people
  can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 242. http://196.43.133.60/

  11 sierpnia 2017 at 14:20

  It’s an awesome article for all the online visitors; they
  will obtain benefit from it I am sure.

 243. heart disease multiply

  11 sierpnia 2017 at 23:25

  It’s enormous that you are getting thoughts from this post as well as from our dialogue made at this time.

 244. heart protection

  12 sierpnia 2017 at 10:12

  I like the helpful info you provide in your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again here frequently.
  I’m quite certain I will learn plenty of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 245. jordan soccer

  12 sierpnia 2017 at 10:43

  I like the helpful info you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here frequently.

  I’m quite sure I’ll learn many new stuff right here!
  Good luck for the next!

 246. milf sucks horse dick

  12 sierpnia 2017 at 21:12

  thanks fotr the info

 247. Chester

  12 sierpnia 2017 at 22:42

  Hey this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with
  HTML. I’m starting a blog soon but have no
  coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 248. tercio borlenghi jr

  13 sierpnia 2017 at 05:41

  Simply wish to say your article is as amazing. The clarity to your
  put up is just cool and that i can think you are a professional in this subject.
  Fine with your permission let me to snatch your feed to keep updated with impending post.

  Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 249. http://shorl.com/pimytudryfypro

  13 sierpnia 2017 at 08:35

  Hi this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG
  editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but
  have no coding knowledge so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 250. Silvia Odete Morani Massad

  13 sierpnia 2017 at 13:32

  It’s truly very complex in this active life to listen news on Television, so I simply use world wide web for that purpose, and get the
  most up-to-date information.

 251. Lelio Vieira Carneiro Junior

  13 sierpnia 2017 at 13:56

  Hello, Neat post. There’s a problem with your web site in web explorer,
  would test this? IE nonetheless is the marketplace leader and a huge part of people will
  miss your magnificent writing because of this problem.

 252. This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post.
  Also, I have shared your website in my social networks!

 253. confer heart

  14 sierpnia 2017 at 05:24

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! However, how can we communicate?

 254. Sandy

  14 sierpnia 2017 at 06:14

  Hey are using WordPress for your site platform?

  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set
  up my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 255. red xxx milf

  14 sierpnia 2017 at 09:41

  thanksd for the info

 256. medium range cars

  14 sierpnia 2017 at 10:02

  Hi my friend! I wish to say that this post is awesome, great
  written and include almost all significant infos. I’d like to look extra posts like this .

 257. James Frazer-Mann

  14 sierpnia 2017 at 17:08

  Hi, Neat post. There is a problem along with your website in web explorer, could check this?
  IE nonetheless is the market leader and a large portion of other
  people will miss your great writing because of this problem.

 258. Hi there, all is going well here and ofcourse every
  one is sharing facts, that’s really excellent, keep up writing.

 259. Toby

  14 sierpnia 2017 at 20:40

  fat loss 3 day split

 260. run car water

  15 sierpnia 2017 at 01:30

  If you would like to get a great deal from this paragraph then you have to apply these strategies to your won web site.

 261. car look

  15 sierpnia 2017 at 02:20

  I used to be recommended this website via my cousin. I’m now not certain whether or not this publish is written by means of him as nobody else recognize such detailed about
  my problem. You’re wonderful! Thanks!

 262. podcast first came

  15 sierpnia 2017 at 21:50

  I know this web site presents quality depending content and additional material, is there any other web page which
  offers these kinds of things in quality?

 263. James Frazer Mann

  16 sierpnia 2017 at 00:11

  Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis.
  It’s always helpful to read through content from other authors and practice something from their sites.

 264. Israel

  16 sierpnia 2017 at 06:52

  I’ve learn several excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.

  I surprise how a lot effort you place to make any such great informative web site.

 265. James Frazer Mann

  16 sierpnia 2017 at 08:18

  Very shortly this web site will be famous among all blogging people, due to it’s pleasant posts

 266. code scanners

  16 sierpnia 2017 at 17:17

  Hey There. I discovered your blog the use of msn. This is
  a very smartly written article. I’ll make sure to bookmark it and
  return to read more of your helpful info. Thanks
  for the post. I’ll definitely return.

 267. best stocks

  16 sierpnia 2017 at 21:15

  Good web site you have got here.. It’s hard to find excellent writing like
  yours these days. I honestly appreciate people like you! Take care!!

 268. exhaust pipes carry

  17 sierpnia 2017 at 02:13

  I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles
  or weblog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I
  at last stumbled upon this web site. Reading this information So i’m glad to
  express that I have a very excellent uncanny feeling I discovered just what I needed.
  I most indisputably will make sure to do not
  put out of your mind this web site and give it a glance on a relentless basis.

 269. personal loan

  17 sierpnia 2017 at 06:06

  My brother recommended I might like this web site. He was entirely right.
  This post actually made my day. You cann’t imagine just how
  much time I had spent for this info! Thanks!

 270. car keys

  17 sierpnia 2017 at 14:30

  Greetings! Very helpful advice within this post!
  It is the little changes that will make the most significant changes.
  Many thanks for sharing!

 271. niche podcasts

  17 sierpnia 2017 at 17:56

  I believe that is among the so much vital info for me.
  And i’m glad studying your article. However should commentary
  on some general issues, The website taste is wonderful, the articles is
  really great : D. Just right activity, cheers

 272. Kevin

  18 sierpnia 2017 at 00:17

  This is a topic which is close to my heart… Many thanks!
  Where are your contact details though?

 273. regular podcast

  18 sierpnia 2017 at 05:38

  What’s up to all, since I am truly keen of reading this web site’s post to be updated daily.
  It contains pleasant stuff.

 274. Lelio Vieira Carneiro Junior

  18 sierpnia 2017 at 08:38

  Great post.

 275. podcast uses

  18 sierpnia 2017 at 11:23

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is wonderful blog.
  A great read. I’ll definitely be back.

 276. electronic systems

  18 sierpnia 2017 at 17:07

  Your mode of telling everything in this piece of writing is in fact pleasant, all be able to easily be aware of it, Thanks a lot.

 277. menu sarapan anak

  18 sierpnia 2017 at 23:16

  Fantastic goods from you, man. I’ve consider your stuff previous to and you’re simply extremely great.

  I really like what you’ve bought right here, certainly like what you are stating and
  the way in which during which you assert it. You are making it enjoyable and you still take care of to keep
  it sensible. I can not wait to read much more
  from you. This is actually a terrific site.

 278. benz infrared keys

  19 sierpnia 2017 at 06:07

  You actually make it appear really easy with your presentation however I find this matter to be actually
  something that I feel I would by no means understand.
  It kind of feels too complex and extremely large for me.
  I am taking a look ahead for your subsequent publish, I will attempt to
  get the grasp of it!

 279. duplicate key

  19 sierpnia 2017 at 08:21

  My brother recommended I might like this website.
  He was totally right. This post actually made my day.
  You can not imagine simply how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 280. ak500 key programmer

  19 sierpnia 2017 at 11:22

  Hello there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 281. www.youtube.com

  19 sierpnia 2017 at 15:13

  Aw, this was a really nice post. Finding the time and
  actual effort to produce a very good article… but what can I say… I hesitate
  a whole lot and don’t manage to get nearly anything done.

 282. cards alone

  19 sierpnia 2017 at 15:38

  Thanks , I’ve just been searching for info about this
  topic for ages and yours is the greatest I’ve found out till now.
  However, what concerning the bottom line? Are you certain in regards to the source?

 283. commons.wikimedia.org

  19 sierpnia 2017 at 22:04

  Hey! This post couldn’t be written any better! Reading
  through this post reminds me of my previous room mate!

  He always kept talking about this. I will forward this write-up to him.
  Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 284. Sativa

  20 sierpnia 2017 at 05:33

  good posts. It is like you wrote the book on it or something. Your websites are mind blowing. Just wanted to say fantastic posts!

 285. James Frazer-Mann

  21 sierpnia 2017 at 00:04

  Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be
  on the net the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they just don’t know about.

  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having
  side effect , people could take a signal. Will likely be back to
  get more. Thanks

 286. James Frazer-Mann

  21 sierpnia 2017 at 09:07

  Great beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe
  for a blog website? The account aided me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 287. cara hamil lebih cepat

  21 sierpnia 2017 at 18:20

  I simply couldn’t leave your website before suggesting that I really loved the usual information a person provide on your guests?
  Is gonna be again frequently in order to inspect new posts

 288. code scanner--

  21 sierpnia 2017 at 20:00

  hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise some technical points using this web site,
  since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your
  high-quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look
  out for much more of your respective intriguing content.
  Make sure you update this again soon.

 289. Elroy Peard

  21 sierpnia 2017 at 23:11

  I’ll right away clutch your rss as I can not in finding your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Please let me realize so that I may subscribe. Thanks.

 290. pt.wikipedia.org

  22 sierpnia 2017 at 06:16

  What’s up to every one, it’s truly a nice for me to pay a visit this website,
  it includes important Information.

 291. полети летище софия

  23 sierpnia 2017 at 06:38

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 292. resep agar cepat hamil

  23 sierpnia 2017 at 07:43

  It’s actually a nice and helpful piece of information.
  I am happy that you simply shared this helpful
  info with us. Please keep us informed like this. Thanks
  for sharing.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra