Z kraju

Zdrada stanu powinna być karana śmiercią, a Naród – uwolniony od neomarksizmu

ruch_narodowy_kongresWzmocnienie władzy premiera, wprowadzenie ordynacji wyborczej zbliżonej do węgierskiej, zniesienie progu wyborczego, reforma wymiaru sprawiedliwości i wymiana kadr, przywrócenie kary śmierci za najcięższe zbrodnie oraz zdradę stanu, militaryzacja narodu, realna dekomunizacja kultury i postawienie kultury katolickiej w głównym nurcie, a nie na marginesie życia kulturalnego, przywrócenie klasycznych wartości w edukacji – to podstawowe założenia przedstawionego w sobotę programu Ruchu Narodowego „Suwerenny Naród w XXI wieku”.

– Polsce potrzeba nowej, suwerennej polityki gospodarczej, polityki narodowej – mówił Michał Wawer. – Tylko protekcjonizm zapewni pełny rozwój polskiej gospodarki – przekonywał, jako przykład podając Stany Zjednoczone u progu ich istnienia, czy inne państwa, które w dziejach wybijały się na niepodległość.

Krzysztof Bosak, wiceprezes Ruchu Narodowego, prezentując część programu dotyczącą kultury, nacisk położył na zakaz finansowania z zagranicy ideologii gender, LGBT, marksizmu kulturowego.

– Program nie obejmuje wszystkich możliwych zagadnień życia narodowego. Traktujemy dzisiejszy Kongres i przedstawiany dokument jako wstęp do szerokiej debaty o narodowych postulatach w XXI wieku i zachęcamy, by się do tej debaty włączać – mówił prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki, dodając, iż program rozwinięty został na trzech fundamentalnych płaszczyznach: suwerenności politycznej, gospodarczej i kulturowej.

– Ruch Narodowy odrzuca kompleksy, jakie są udziałem kolejnych elit rządzących naszym państwem. Ruch Narodowy mówi jasno: Stać nas na samodzielność i siłę – oświadczył. – My nie chcemy mówić o tym, jak dostosować się do standardów świata Zachodu, świata, który powoli umiera na naszych oczach. Ruch Narodowy Polski na zatracenie prowadzić tą drogą nie będzie. My chcemy w Polakach obudzić dumę, śmiałość i chęć życia zakorzenionego w tradycji, ale nowoczesnego w formie – tłumaczył.

– W programie mówimy o tym, co trzeba zrobić, aby powstrzymać wyludnianie i wreszcie przekroczyć tą barierę 40 mln Polaków w kraju, jak wrócić z polskimi statkami na morza i oceany, jak odbudować tradycyjny przemysł zaspokajający potrzeby naszej ludności, jak zbudować przemysł nowych technologii, który włączy nas w główny nurt rywalizacji gospodarczej, a nie o tym, jak spełniać kolejną bzdurną dyrektywę unijną – wyliczał.

Robert Winnicki podkreślał, że procesy globalistyczne „nie są nieuniknione, nie są nieodwracalne i nie są wieczne”, wskazując globalizację będącą komunizmem XXI wieku oraz marksizm kulturowy jako główne zagrożenia dla państwa polskiego. – „Świat się zmienia” mówimy dzisiaj do wszystkich globalistów i liberałów, „a wy zostajecie w tyle” – dodał prezes Ruchu Narodowego. Ostro zwrócił się przeciwko Unii Europejskiej stanowiącej – jak podkreślał – narzędzie ideologii globalizmu we współczesnym świecie. Dlatego Ruch Narodowy stawia sprawę jasno: Polska musi Unię Europejską opuścić – oświadczył.

– Polska znajduje się w szczególnej sytuacji, bowiem w obecnej rzeczywistości mamy z jednej strony do czynienia z zagrożeniem istnienia państwa, bo federalizm europejski z jednej strony, a z drugiej rewizjonizm polityki rosyjskiej stwarzają zagrożenia dla naszej niepodległości. To jest wielkie zagrożenie, dlatego że dzisiaj pod hasłami mówiącymi często o silnej Polsce, forsuje się układy, które w gruncie rzeczy wyprzedają polską suwerenność. To był traktat lizboński, to jest CETA, to będzie TTIP – nie krył trudnej sytuacji państwa polskiego Marian Piłka (Prawica Rzeczpospolitej), obok wielu przedstawicieli wielu różnych środowisk prawicowych zaproszony do udziału w Kongresie RN. – To jest próba pozbawienia Polaków ich własnego państwa i sprowadzenia Polski do rangi jednego z landów drugiej Rzeszy Niemieckiej – skonstatował. – Odradzaniu się polskiego patriotyzmu potrzebny jest wymiar kulturowy, polityczny, a przede wszystkim etyczny. To jest warunek, aby wyłoniła się elita i przywództwo narodowe – dodał.

Z kolei prof. Jacek Bartyzel wskazywał na konieczność „odzyskiwania suwerenności od wszystkich, tego, aby polityka polska była suwerenna i od Waszyngtonu i od Moskwy, i od Berlina, i od Tel Awiwu, a nawet – co jest szczególnie wstydliwe – i od Kijowa”.

Wielkie szanse i wielkie nadzieje

– Po głosowaniu w sprawie ustawy antyaborcyjnej na scenie politycznej pojawiła się nisza, nisza, którą powinny wypełnić takie właśnie środowiska, jak Ruch Narodowy, jak Kongres Nowej Prawicy, Prawica Rzeczpospolitej Marka Jurka. Te partie mają zbyt wiele części wspólnych, by działały osobno. Nisza, o której mówię to co najmniej 10 proc., a przy poparciu mediów katolickich nawet dużo, dużo więcej. Ten sojusz odpowiednio wcześnie zbudowany ma olbrzymi potencjał finansowy, strukturalny i osobowy. Ten sojusz może mieć potencjał do przyciągania innych środowisk, które teraz teoretycznie są silniejsze od nas. Ten sojusz jest niezbędny Polsce – analizował obecną sytuację polityczną w Polsce Paweł Walo, reprezentujący w imieniu eurodeputowanego Michała Marusika Kongres Nowej Prawicy.

– To nie jest żadna nisza. Tu jest Polska – spierał się z nim Grzegorz Braun, który jednak nie wydaje się być większym optymistą.

To, co mocno wybrzmiało z poszczególnych wypowiedzi, to konieczność wzniesienia się ponad podziały i stworzenia silnego obozu rzeczywistej prawicy, który będzie w stanie w przyszłości sięgnąć po władzę. Obozu katolickiego i tradycjonalistycznego, nieidącego na zgniłe kompromisy i nastawionego na służbę polskim i tylko polskim interesom.

Pełna treść ogłoszonego 10 grudnia 2016 w Sejmie RP podczas Kongresu Ruchu Narodowego programu politycznego pt. „Suwerenny Naród w XXI wieku” dostępna jest pod linkiem:

http://ruchnarodowy.net/wp-content/uploads/Program-Ruchu-Narodowego.pdf

 

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

284 komentarze

284 Komentarzy

 1. Robert B.

  11 grudnia 2016 at 13:06

  Aż się wziąłem i wzruszyłem… Ruch Narodowy chce nas uwolnić od „neomarksizmu”, podczas gdy rząd intensyfikuje walkę z „antysemityzmem”… To jak gasić ogień dolewając do niego oliwy… Dobre i to, że słowo Tel Awiw pada… To dopiero odwaga…

  • Tomek

   12 grudnia 2016 at 14:29

   Czytam sobie artykuł, widzę, że pada „Tel Awiw” i myślę sobie – ależ się zaraz Robert B. podnieci i na pewno coś skomentuje, sobie charakterystycznym, jedynie słusznym, w jego mniemaniu, kierunku. No i masz – prorok jestem, czy co:)?

   • Paweł

    13 grudnia 2016 at 23:14

    Nie trzeba być prorokiem, żeby przewidzieć, że Tomek napisze kolejny durny komentarz.

    • Tomek

     17 grudnia 2016 at 13:47

     Z niektórymi tutaj nie da się rozmawiać na poważnie. Stąd i moje komentarze do waszych niektórych wpisów mają czysto prześmiewczy charakter.

   • Robert B.

    16 grudnia 2016 at 11:58

    Nie podoba się, nie czytać. Nie podoba się, won do Izraela! Czego tu jeszcze szukacie?

    • Tomek

     17 grudnia 2016 at 13:45

     Mnie się tu podoba, w Polsce, nie mam więc powodu wyjeżdżać. To ty uważasz, że żyjesz pod żydowską okupacją. Ponieważ jest to wyłącznie wynik twojej imaginacji, to nie będziesz nic w stanie zmienić w tej sprawie – będziesz dalej żył i umrzesz „zniewolony”. Na to są więc tylko dwie opcje – albo wyjedziesz tam, gdzie ci się podoba (jak widzę, podnieca cię ten silny i męski Putin albo islamista Erdogan, który wprowadza prawa sankcjonujące pedofilie, gusta masz więc dość osobliwe), albo znajdziesz sobie jakiegoś dobrego psychologa, co cię z tych lęków wreszcie wyleczy.

 2. gzk

  11 grudnia 2016 at 14:48

  Nareszcie konkrety. A teraz oby do przodu z Panem Bogiem!

 3. Magda

  11 grudnia 2016 at 15:56

  Bez Boga ani do proga! Popieram całym sercem. Można rzec nareszcie. Króluj Nam Chryste!

  • Magda

   11 grudnia 2016 at 16:01

   Ta sprawa potrzebuje b.dużo modlitwy! Mam nadzieję, że wreszcie obudzi się Kościół Katolicki, i wyjdą pasterze przed szeregi Narodowców.

   • hansi

    11 grudnia 2016 at 19:15

    Obawiam się, Pani „Magdo”, ze modlitwa nic tu nie pomoże 🙁 …
    Tu potrzebne są argumenty takie, jakie używane są od zarania dziejów,
    w każdym… biotopie, jaki istniał na tej Ziemi…
    A szczególnie od momentu, gdy azjatycka Chazarnia, przyjęła dla wygody, (jak Mieszko I – Chrześcijaństwo..), Judaizm, jako swoją FASADOWĄ religię…
    Od tej chwili – Historia zatacza Koła.. Od POGROMU ŻYDÓW – do pogromu żydów 🙂 …
    Szkoda, że nie doczekam już KOLEJNEGO,choć NIE JEST to na pewno budująca moralnie impreza, gdy mordowane są setki tysięcy NIEWINNYCH Chazarów, podczas, gdy ich „pobratymcy” – BANKSTERZY, którym ich chory Talmud daje „każe” uzurpować sobie sobie „prawo” wywyższania się ponad wszelkie inne Stworzenie, SPRAWCY KAŻDEGO takiego pogromu – zawsze wychodzą z pożogi BEZKARNI… A za spalenie kukły jednej drobnej swołoczy, nazwiska SOROS, za Którym Putin wysłał List Gończy, a który ma zakaz wjazdu nie tylko na Węgrzech, czy w Rosji, ale i W LONDYNIE< gdzie siedziba City of London przecież – idzie się w tym JUDASTANIE do więzienia… 🙂 ..
    Jak ja chciałbym tego doczekać..
    Gdy zawisną na gałęziach te szumowiny, które teraz na nasz koszt, jak jemioła na drzewie, kończą już zaorywać naszą Ojczyznę, paląc sobie bezczelnie, w polskim Belwederze, świece Chanukowe, ubrawszy mycki, z Michaelemn Schudrichem w tle, uśmiechającym się z politowaniem…

    • Tomek

     12 grudnia 2016 at 14:36

     Trzeba mieć nieźle zryty beret, żeby żałować, że nie doczeka się kolejnego pogromu, jak to piszesz w tym poście. Z takiej perspektywy zaczynam się przekonywać, że wsadzenie do pierdla tego kolesia, co ową kukłę spalił, to może jednak słuszna droga. Bo skoro takie poglądy jego działania mają kreować? A, że podniesie się kwik, że jakoby to „Żydzi każą Polaków do więzienia wsadzać”? Przecież i tak tacy jak ty nie potraficie niemalże żadnego elementu rzeczywistości zinterpretować bez bajdurzenia o żydowskich spiskach. A więc, żadna strata.

     • Paweł

      13 grudnia 2016 at 23:15

      Spiski żydowskie są faktami więc daruj sobie swoje durne opinie.

     • Robert B.

      16 grudnia 2016 at 11:59

      Do @Tomek:

      A co z tymi, którzy nie mogą się doczekać Królestwa Izraela na ziemi? Co należałoby z nimi zrobić?

   • hansi

    11 grudnia 2016 at 19:23

    „…że wreszcie obudzi się Kościół Katolicki, i wyjdą pasterze przed szeregi Narodowców…”
    Prędzej przed te szeregi wyjdą oddziały, na czarno, za nasze podatki, uzbrojonych po zęby PSÓW na amfetaminie, o 4-tej rano, żeby „Pasterzy” powsadzać do czubków na „schizofrenię bezobjawową”… Na jakim świecie Pani żyje, Pani Magdo ? 🙂
    Mówmy realnie.
    No, TUTAJ możemy sobie pogadać 🙂
    Ale DZIAŁAĆ trzeba inaczej i bynajmniej NIE z użyciem Pejs-zbuka, ani nawet zebrań kościelnych, jak za „Solidarności” 🙂 ..
    TE czasy już MINELLI, Pani Magdo 🙂
    Dzisiaj – Żydownia ma wszelkie środki techniczne. ZA NASZĄ KASĘ… 🙂
    Ale JESZCZE NIE wygrała :)..
    JESZCZE Polska NIE zginęła…
    Do tego tytułu należy dodać wyraz „DLACZEGO ?!..” ..
    Ale nadchodzi pora działań, a nie pustego pyskowania TUTAJ 🙂 ..

 4. Maria

  11 grudnia 2016 at 16:20

  Jaki dumny i piękny jest Orzeł w Koronie. I oby tak zawsze, i na zawsze. Bóg Honor i Ojczyna. Z Panem Bogiem.

 5. Kazimierz S

  11 grudnia 2016 at 17:59

  Zero nawet tutaj krytyki, a wszyscy jeszcze sobie gębę Panem Jezusem wycierają! A czy Pana Jezusa Żydzi właśnie za „ZDRADĘ STANU” nie chcieli zabić ? – „(…)nie pisz Król Żydowski, tylko, że mówił o sobie Król Żydowski(…)”. Że tak trudno zapamiętać najkrótsze z przykazań : nie zabijaj!

  • hansi

   11 grudnia 2016 at 19:31

   Pewnie 🙂
   Nie zabijaj. DAJ się zabić 🙂
   Ale MY – NIE zmartwychwstaniemy…
   A jeśli, to później.
   Włóżmy sobie te baje na razie tam – gdzie przynależą, to znaczy – między baje…
   Inaczej pozostanie nam RZECZYWIŚCIE tylko to, o czym naucza „OPIUM DLA LUDU”..
   Czyli pokorne nadstawienie wszystkich dostępnych policzków do bicia,
   aż po naszą śmierć w upodleniu, nie tylko na krzyżu, ale głównie – od trucizn, chociażby „szczepień” 🙂 … Chce Pan robić za Męczennika na Arenie Rzymian, Panie „Kazimierzu” ?..
   Wolna droga.. „Chcącemu nie dzieje się krzywda”…
   KOGO chce Pan „nawrócić” na Miłosierdzie ?
   Schudricha ? Kaczyńskiego ? Merkel ? Weissa ? Singera ? Foxmanna ?
   Panią Hajkę Grundbaum może, tę, która ongiś „rozmawiała z Duchem Świętym”,
   znaną nam, jako Hannę Gronkwicz-Walty ? 😀 …
   BALCEROWICZA moze ?.. Niepomnę, jak się naprawdę nazywa ta swołocz „profesorska” 🙂 .
   TUSKA może ? 🙂 .. Albo Schulza ? 🙂 .. Czy może Timmermansa ? 🙂 SOROSA może ?
   Albo przynajmniej Smolara, czy Michnika/Schechtera ? 🙂

   NIC nie mam przeciwko doktrynie katolickiej..
   Ale – wszystko na właściwym miejscu i o właściwym czasie, proszę..
   Gdy nadchodzi czas krwi – musi nastać czas KRWI. A NIE kuchnia, „modlitwy”…
   Proszę sobie poszukać w swojej własnej (napisanej przez ŻYDÓW) Biblii 🙂 ..
   Amen.

  • gusgus

   11 grudnia 2016 at 21:12

   Kaziu, zamiast wypisywac farmazony, wzialbys do reki Biblie i poczytal, jaka tajemnica kryje sie w przykazaniu piatym i co Pan Jezus wielokrotnie mowil na ten temat – czego Ci nie wolno, a kiedy i jakie masz nakazy. Niby taki religiny wrazliwiec, a pojecia nia ma, koltun jeden. Wstyd!

 6. hansi

  11 grudnia 2016 at 19:16

  Fajny koncert życzeń, proszę siadać..
  Niestety – całkowicie nierealny… 🙁
  W obecnych (i narastających..) cyrkumstancjach 🙁 ..

 7. mir

  14 grudnia 2016 at 16:34

  POPiS i „drobna zmiana” nie zdały egzaminu. Czas na Narodowców i inne siły, które zrobią w końcu porządek, zburzą komuszy układ okrągłego stołu.

 8. stoLica

  17 grudnia 2016 at 21:02

  Ten sojusz RN, PR, KNP i Brauna ma przyszłość pod jednym warunkiem. Ojciec Rydzyk przestanie promować PiS jako jedyną słuszną „katolicką” partię, a dopuści do głosu prawdziwie katolicką opozycję.

 9. Tracee

  21 marca 2017 at 06:20

  It’s going to be end of mine day, however before end I
  am reading this fantastic post to improve my experience.

 10. Egli Diana Pinto

  23 marca 2017 at 03:40

  What’s up, I check your new stuff like every week.
  Your story-telling style is witty, keep doing what you’re doing!

 11. Itamar Serpa Fernandes

  23 marca 2017 at 15:46

  What’s up i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this paragraph
  i thought i could also create comment due to this
  sensible article.

 12. financial advisors

  23 marca 2017 at 16:13

  You ought to be a part of a contest for one of the most
  useful blogs on the web. I will highly recommend this site!

 13. credit card debt

  24 marca 2017 at 07:40

  When some one searches for his essential thing, so he/she desires to be available that
  in detail, therefore that thing is maintained over here.

 14. Egli Diana Pinto

  24 marca 2017 at 18:38

  Hi there, this weekend is fastidious for me, because this moment i am
  reading this enormous informative piece of writing here
  at my residence.

 15. Mauricio

  25 marca 2017 at 00:24

  Wow, this article is pleasant, my younger sister is analyzing such things,
  so I am going to let know her.

 16. credit report

  25 marca 2017 at 19:00

  I visited many blogs but the audio quality for audio songs current at this site is in fact marvelous.

 17. hydrogen kits for cars

  26 marca 2017 at 00:09

  I couldn’t resist commenting. Exceptionally well written!

 18. Cathleen

  26 marca 2017 at 09:30

  Wow, this paragraph is nice, my sister is analyzing these kinds of things, so I am going to let know her.

 19. Evelyne

  26 marca 2017 at 11:12

  Hi there, after reading this amazing post i
  am as well delighted to share my experience here with friends.

 20. car computer exchange

  27 marca 2017 at 02:59

  Very nice article, exactly what I wanted to find.

 21. Ivory

  27 marca 2017 at 13:07

  Hi, this weekend is nice designed for me, for the reason that this point in time i am reading this wonderful informative post
  here at my home.

 22. Forrest

  30 marca 2017 at 06:26

  Excellent article. I definitely love this site. Keep it up!

 23. Silvia Odete Morani Massad

  30 marca 2017 at 06:48

  I’d like to find out more? I’d love to find out some additional information.

 24. intensity interval training

  30 marca 2017 at 13:25

  Excellent article. I’m facing a few of these issues as well..

 25. exercise classes

  30 marca 2017 at 17:47

  whoah this weblog is excellent i love studying your posts.

  Keep up the great work! You recognize, lots of persons are looking around for this information, you could help them
  greatly.

 26. Augusto de Arruda Botelho

  5 kwietnia 2017 at 14:15

  Heya this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use
  WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance
  from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 27. Dominick

  5 kwietnia 2017 at 16:13

  Ridiculous story there. What occurred after? Good luck!

 28. Charissa

  9 kwietnia 2017 at 00:31

  Remarkable! Its actually awesome post, I have got much clear idea regarding from this post.

 29. Antonia

  9 kwietnia 2017 at 10:09

  This piece of writing is in fact a good one it helps new the web
  visitors, who are wishing in favor of blogging.

 30. konveksi kaos jakarta

  9 kwietnia 2017 at 15:31

  I’m gone to convey my little brother, that he should also pay a visit this weblog on regular basis to take updated from most up-to-date gossip.

 31. Suzanne

  12 kwietnia 2017 at 16:14

  I have read so many articles or reviews regarding the
  blogger lovers however this post is in fact a nice post, keep it up.

 32. Mia

  12 kwietnia 2017 at 19:46

  I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this website
  is in fact pleasant.

 33. Marie

  13 kwietnia 2017 at 05:02

  What’s up, this weekend is pleasant designed for me, because this moment i am reading this enormous informative paragraph here at my house.

 34. Omar

  13 kwietnia 2017 at 06:24

  Superb, what a weblog it is! This webpage presents helpful information to us, keep it up.

 35. Georges Sadala

  13 kwietnia 2017 at 14:51

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for debt management tips

 36. Sasha

  15 kwietnia 2017 at 03:55

  It’s an awesome article designed for all the web visitors; they will obtain benefit from it I am sure.

 37. Imogen

  16 kwietnia 2017 at 23:21

  I do not even know the way I stopped up here, but
  I believed this put up used to be great. I do not know who
  you might be however definitely you’re going to a famous blogger in case you aren’t already.
  Cheers!

 38. Augusto de Arruda Botelho

  17 kwietnia 2017 at 05:28

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the
  video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to
  your weblog when you could be giving us something informative to read?

 39. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 18:15

  Good post. I will be going through many of these issues
  as well..

 40. I visited multiple sites however the audio feature for audio songs current at this website is genuinely superb.

 41. http://fitmonthly.com/

  22 kwietnia 2017 at 00:54

  There is certainly a great deal to learn about this topic.

  I love all of the points you’ve made.

 42. business plan

  27 kwietnia 2017 at 12:17

  This post is actually a fastidious one it helps new web users,
  who are wishing in favor of blogging.

 43. Major

  28 kwietnia 2017 at 15:03

  At this time I am ready to do my breakfast, when having my breakfast coming
  again to read other news.

 44. studiomake-up.com

  2 maja 2017 at 23:11

  Right away I am ready to do my breakfast, when having my breakfast
  coming yet again to read additional news.

 45. Ariane Slinger ace

  6 maja 2017 at 23:52

  Hi there, I check your blog daily. Your writing style is witty, keep up the good work!

 46. Regena

  7 maja 2017 at 13:20

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your website is great, let alone the content!

 47. suplemen makanan untuk anak 1 tahun

  12 maja 2017 at 18:56

  Great article.

 48. eebest8 back

  13 maja 2017 at 02:25

  „magnificent put up, very informative. I’m wondering why the opposite experts of this sector do not notice this. You should proceed your writing. I am sure, you’ve a great readers’ base already!”

 49. family court custody

  31 maja 2017 at 07:52

  Quality posts is the crucial to be a focus for the visitors to pay a visit
  the site, that’s what this web page is providing.

 50. car computer exchange

  3 czerwca 2017 at 04:53

  This info is priceless. Where can I find out more?

 51. money centers

  3 czerwca 2017 at 08:05

  I could not refrain from commenting. Exceptionally well written!

 52. Business

  11 czerwca 2017 at 01:52

  Have you given any kind of thought at all with converting your current web-site into French? I know a couple of of translaters here that will would certainly help you do it for no cost if you want to get in touch with me personally.

 53. run your car with water

  12 czerwca 2017 at 15:28

  I was wondering if you ever considered changing the page
  layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.

  Maybe you could space it out better?

 54. car computer exchange

  12 czerwca 2017 at 23:50

  This piece of writing is truly a nice one it assists new web viewers, who
  are wishing for blogging.

 55. You could definitely see your enthusiasm in the work you
  write. The sector hopes for more passionate writers like you
  who are not afraid to say how they believe. All the time
  go after your heart.

 56. http://www.vector-marketing.com

  14 czerwca 2017 at 06:30

  This information is invaluable. When can I find out more?

 57. hypnosis mp3s

  15 czerwca 2017 at 09:42

  It’s wonderful that you are getting thoughts from this
  post as well as from our discussion made at this place.

 58. Very quickly this web page will be famous among all blogging viewers, due to
  it’s fastidious articles or reviews

 59. Good article! We will be linking to this particularly great
  article on our site. Keep up the great writing.

 60. Brian

  20 czerwca 2017 at 02:15

  Hi there, this weekend is nice in support of me, for the reason that this point in time i am reading this fantastic informative article here at my home.

 61. car computer exchange

  22 czerwca 2017 at 08:20

  If some one wishes expert view concerning blogging afterward i
  recommend him/her to go to see this website, Keep up the fastidious work.

 62. Yvonne

  25 czerwca 2017 at 03:00

  Hey there this is kinda of off topic but I was wondering
  if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 63. Pier 70 Partners

  25 czerwca 2017 at 07:33

  Appreciation for taking the time to discuss this topic, I would love to discover more on this topic. If viable, as you gain expertise, would you object to updating the website with further information? It is tremendously beneficial for me.

 64. soup.teatrico.jp

  25 czerwca 2017 at 13:26

  Hi, i think that i saw you visited my weblog so i
  came to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 65. credit card

  25 czerwca 2017 at 21:15

  Wow, fantastic blog structure! How long have you been running a blog for?

  you made blogging glance easy. The full glance of your website is
  great, as neatly as the content material!

 66. Non Plus Ultra

  26 czerwca 2017 at 04:00

  I had highly recommend this blog to my good friend, it’s so good

 67. Eliquid Aruhaz

  26 czerwca 2017 at 10:01

  I like your quality that you put into your writing . Please do continue with more like this.

 68. http://wtfim.co/

  29 czerwca 2017 at 11:26

  Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also make comment due to this good piece of writing.

 69. solide.club

  29 czerwca 2017 at 19:59

  You need to be a part of a contest for one of the highest quality websites on the
  web. I’m going to recommend this site!

 70. Elizabeth

  30 czerwca 2017 at 01:09

  Why viewers still make use of to read news papers when in this technological world all
  is presented on net?

 71. car computer exchange

  30 czerwca 2017 at 04:36

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if
  it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 72. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has
  a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the
  internet without my agreement. Do you know any methods to help protect against content from being ripped off?

  I’d definitely appreciate it.

 73. The Midway Gallery

  30 czerwca 2017 at 19:24

  Do you offer workshops?

 74. james frazer mann

  7 lipca 2017 at 07:12

  If some one desires expert view about running a blog then i suggest him/her to visit this webpage, Keep up the pleasant
  work.

 75. banks offer

  9 lipca 2017 at 08:22

  If some one wishes expert view about blogging afterward i suggest him/her to pay a quick visit this blog, Keep up the pleasant work.

 76. Pingback: URL

 77. pron best

  10 lipca 2017 at 15:51

  9DTm3R Valuable info. Fortunate me I found your site accidentally,

 78. redmooncn.cn

  15 lipca 2017 at 12:29

  Marvelous, what a webpage it is! This weblog provides useful facts
  to us, keep it up.

 79. www.yihe-book.com

  15 lipca 2017 at 12:30

  It’s great that you are getting thoughts from this post as well as from our discussion made here.

 80. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?

  you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!

 81. Every weekend i used to go to see this site, because
  i wish for enjoyment, since this this web site conations actually good
  funny stuff too.

 82. Mickie

  16 lipca 2017 at 21:13

  Very good information. Lucky me I came across your blog by accident (stumbleupon).
  I’ve book marked it for later!

 83. rockndata.net

  18 lipca 2017 at 00:24

  It’s going to be ending of mine day, except before finish I am
  reading this wonderful piece of writing to increase my experience.

 84. air travel secrets

  18 lipca 2017 at 18:30

  I am not sure where you’re getting your information, but good
  topic. I needs to spend some time learning more or understanding more.

  Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

 85. clearcanvas.ca

  18 lipca 2017 at 22:33

  We are a group of volunteers and opening a brand new scheme in our community.

  Your website offered us with helpful information to work on. You’ve performed a formidable activity and
  our whole community will likely be thankful to you.

 86. www.csdsz.net

  18 lipca 2017 at 22:37

  Wonderful post! We are linking to this particularly great article on our website.

  Keep up the good writing.

 87. www.slncsyyh.com

  19 lipca 2017 at 04:37

  Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate
  your efforts and I will be waiting for your next write ups thank you
  once again.

 88. Sandra

  19 lipca 2017 at 05:02

  Hi there, yeah this article is genuinely pleasant and I have learned lot of things
  from it on the topic of blogging. thanks.

 89. Harriett

  19 lipca 2017 at 06:33

  Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading
  correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 90. gate way of india

  19 lipca 2017 at 06:39

  I don’t know if it’s just me or if everybody else
  encountering issues with your website. It appears like some of the written text on your posts are
  running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too?

  This may be a issue with my internet browser because I’ve had this happen previously.
  Many thanks

 91. http://www.hzziyuan.cn/

  19 lipca 2017 at 08:36

  Hi there Dear, are you really visiting this web site regularly, if so after that you will without doubt
  obtain pleasant knowledge.

 92. bbs.gobrj.com

  19 lipca 2017 at 12:07

  Hello there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and
  I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 93. Galen

  19 lipca 2017 at 12:15

  Thank you, I’ve just been searching for info about this topic for a while
  and yours is the greatest I have found out till now.
  But, what about the bottom line? Are you certain about the supply?

 94. cours de theatre paris

  20 lipca 2017 at 02:24

  I really like and appreciate your blog article.Thanks Again.

 95. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  20 lipca 2017 at 02:42

  What’s up friends, its enormous paragraph
  concerning educationand entirely defined, keep it up all the time.

 96. Brady

  20 lipca 2017 at 08:17

  Good day! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share.
  Thanks!

 97. www.boxesnet.com

  20 lipca 2017 at 08:54

  Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your
  article seem to be running off the screen in Internet explorer.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured
  I’d post to let you know. The design look great though!
  Hope you get the issue resolved soon. Thanks

 98. pt.wikipedia.org

  20 lipca 2017 at 20:15

  I read this post completely about the comparison of newest and earlier technologies, it’s amazing
  article.

 99. nuswar.com

  21 lipca 2017 at 00:26

  Hello, I enjoy reading through your article.
  I like to write a little comment to support you.

 100. Angelo

  21 lipca 2017 at 08:19

  I’m curious to find out what blog platform you have been utilizing?

  I’m having some minor security problems with my latest website and I would like to find something
  more safeguarded. Do you have any solutions?

 101. apec.com.vn

  21 lipca 2017 at 09:18

  We’re a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable information to work on. You’ve done an impressive process and
  our entire group shall be thankful to you.

 102. allergoo.com

  21 lipca 2017 at 15:51

  This is really attention-grabbing, You’re an overly skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and stay up for in the hunt for more of your magnificent post.
  Also, I’ve shared your site in my social networks

 103. I’d like to thank you for the efforts you have put in penning this site.
  I am hoping to check out the same high-grade content by
  you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me
  to get my own site now 😉

 104. lc05.cn

  21 lipca 2017 at 17:16

  What’s up colleagues, good paragraph and pleasant arguments commented at this
  place, I am actually enjoying by these.

 105. Ebony

  21 lipca 2017 at 19:29

  you’re in point of fact a good webmaster. The website loading speed is
  amazing. It seems that you are doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterwork. you have done a excellent activity in this topic!

 106. commons.wikimedia.org

  21 lipca 2017 at 20:15

  Thanks a bunch for sharing this with all people you really
  realize what you’re talking approximately! Bookmarked.

  Please also seek advice from my website =).
  We may have a link alternate agreement among us

 107. html5gameslabs.com

  22 lipca 2017 at 05:52

  Wow that was odd. I just wrote an incredibly long
  comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say wonderful blog!

 108. https://www.diigo.com/

  22 lipca 2017 at 15:22

  Hello mates, how is everything, and what you desire to say about this article, in my
  view its really amazing for me.

 109. testserver7.amcomplete.com

  22 lipca 2017 at 22:24

  I was curious if you ever considered changing the layout of your
  website? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or two images.
  Maybe you could space it out better?

 110. Edna

  22 lipca 2017 at 22:59

  Hiya! Quick question that’s totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?

  My website looks weird when viewing from my apple iphone.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this issue.
  If you have any suggestions, please share. With thanks!

 111. Clement

  24 lipca 2017 at 05:31

  That is a really good tip especially to those new to the blogosphere.
  Short but very precise info… Many thanks for sharing
  this one. A must read post!

 112. Georges Sadala

  24 lipca 2017 at 23:34

  I like what you guys are usually up too. This sort of clever work and coverage!
  Keep up the excellent works guys I’ve included you guys to blogroll.

 113. secrets of travel

  25 lipca 2017 at 02:48

  Hi there to every one, the contents existing at this site are truly remarkable
  for people experience, well, keep up the nice work fellows.

 114. http://truth.yust.edu

  25 lipca 2017 at 03:14

  hello!,I love your writing very a lot! percentage we communicate
  more approximately your post on AOL? I require a specialist in this house to solve my problem.

  Maybe that is you! Looking ahead to peer you.

 115. always i used to read smaller content that also clear their motive, and that is also happening with this article which I
  am reading now.

 116. elite-play.org

  25 lipca 2017 at 18:17

  Hello there, I discovered your site by way of Google at the
  same time as searching for a similar matter,
  your site came up, it appears to be like great.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, simply was alert to your weblog thru Google, and found that it is really informative.
  I’m going to watch out for brussels. I’ll be grateful
  when you continue this in future. Many other folks can be benefited out of your writing.
  Cheers!

 117. http://tracuuduluongthuoc.vfa.gov.vn/

  25 lipca 2017 at 20:42

  you are actually a excellent webmaster. The website loading velocity
  is incredible. It seems that you’re doing any unique
  trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve done a great job in this matter!

 118. Reyes

  26 lipca 2017 at 09:35

  Hello, I enjoy reading all of your article post. I wanted to write a little comment
  to support you.

 119. donations.nmra.org

  26 lipca 2017 at 18:35

  If you want to get much from this article then you have to apply these methods to your won webpage.

 120. Fred

  27 lipca 2017 at 03:37

  It’s really a cool and helpful piece of information. I am satisfied that you simply shared this useful information with us.
  Please stay us informed like this. Thanks for
  sharing.

 121. Byron

  27 lipca 2017 at 03:51

  Hello my loved one! I want to say that this post is amazing,
  great written and come with almost all significant infos.
  I’d like to look extra posts like this .

 122. www.gamesww.cn

  27 lipca 2017 at 19:52

  excellent submit, very informative. I ponder why the opposite
  specialists of this sector don’t understand this. You must proceed
  your writing. I’m sure, you have a great readers’ base already!

 123. Georges Sadala Rihan

  28 lipca 2017 at 01:48

  I pay a visit every day a few blogs and websites to read
  articles, but this web site provides feature based writing.

 124. email programs tend

  28 lipca 2017 at 02:38

  After going over a handful of the blog articles on your blog, I honestly like your way of writing a blog.
  I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon.
  Please check out my website too and let me know what you think.

 125. extensive adventure

  28 lipca 2017 at 02:50

  Quality content is the crucial to be a focus for the people to
  go to see the website, that’s what this web page is providing.

 126. https://donations.nmra.org

  28 lipca 2017 at 07:18

  Hello, its good piece of writing regarding media print, we
  all know media is a fantastic source of information.

 127. https://emp2.zai-inc.com

  28 lipca 2017 at 07:47

  Wonderful work! That is the type of information that are meant to be shared around the internet.
  Shame on Google for now not positioning this post higher!

  Come on over and consult with my website .
  Thanks =)

 128. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 lipca 2017 at 17:13

  I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts on this sort of space .

  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site.

  Studying this information So i’m glad to exhibit
  that I’ve an incredibly good uncanny feeling I
  found out just what I needed. I most surely will make sure to do not omit this web site and
  provides it a glance regularly.

 129. niche podcast

  28 lipca 2017 at 18:02

  Your way of telling everything in this article is actually nice, all be capable of effortlessly be aware of it, Thanks a lot.

 130. Alan

  28 lipca 2017 at 18:51

  I’m really impressed with your writing skills and also with the layout
  on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing,
  it’s rare to see a nice blog like this one these days.

 131. Francisca

  28 lipca 2017 at 20:07

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a
  comment is added I get four e-mails with the same comment.

  Is there any way you can remove people from that service?
  Thanks a lot!

 132. two step direct marketing

  28 lipca 2017 at 20:55

  I’ve learn several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
  I wonder how a lot effort you place to create one of these
  excellent informative site.

 133. zinc mines

  28 lipca 2017 at 22:04

  Thanks again for the post.Thanks Again. Fantastic.

 134. computer memory holder

  29 lipca 2017 at 02:32

  Very energetic blog, I loved that a lot. Will there be a part 2?

 135. If you want to grow your experience only keep visiting this website and be updated with the latest news
  update posted here.

 136. secretgirlgames.com

  29 lipca 2017 at 10:13

  It’s going to be finish of mine day, but before end I am
  reading this great paragraph to improve my knowledge.

 137. Tammie

  29 lipca 2017 at 12:21

  It’s really very complex in this active life to listen news on TV, therefore I just use
  internet for that reason, and take the most recent news.

 138. internet opportunities

  29 lipca 2017 at 16:00

  What’s up everybody, here every one is sharing these knowledge, therefore it’s fastidious to read this
  web site, and I used to pay a quick visit this blog every
  day.

 139. stickyfaithlaunchkit.org

  29 lipca 2017 at 16:45

  Pretty! This was an extremely wonderful article. Thanks for providing these details.

 140. Rufus

  29 lipca 2017 at 17:11

  I used to be recommended this blog through my cousin. I’m not positive whether
  or not this submit is written by means of him as nobody else recognize such specific approximately my trouble.

  You are wonderful! Thank you!

 141. email marketing platform

  29 lipca 2017 at 18:56

  Ahaa, its pleasant discussion on the topic of this post at this place at this webpage, I have read all that, so at this time me also commenting at this place.

 142. Hey there! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the
  post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found
  it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 143. india gate delhi

  30 lipca 2017 at 01:52

  Greetings! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new
  initiative in a community in the same niche. Your blog provided us
  valuable information to work on. You have done a wonderful job!

 144. Hi there! This blog post could not be written any better!
  Going through this post reminds me of my previous roommate!
  He continually kept preaching about this. I am going to send this post to him.
  Fairly certain he’s going to have a great read. I appreciate you for sharing!

 145. Laverne

  30 lipca 2017 at 07:38

  I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog.
  I really hope to see the same high-grade content by you later on as
  well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own site now 😉

 146. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  30 lipca 2017 at 11:20

  I’m not positive where you are getting your
  info, however good topic. I must spend some time finding out more
  or figuring out more. Thanks for wonderful info
  I was looking for this info for my mission.

 147. hydrogen car technology

  30 lipca 2017 at 13:48

  I do not know if it’s just me or if perhaps everyone
  else experiencing issues with your site. It appears as if some of the text in your content are
  running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too?
  This may be a problem with my web browser because I’ve had this happen previously.

  Kudos

 148. zhishanglihe.q.jiqunzhihui.com

  30 lipca 2017 at 20:58

  I was able to find good info from your blog articles.

 149. Arielle

  30 lipca 2017 at 22:50

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!

 150. An interesting discussion is definitely worth comment.

  I do think that you need to write more about this topic, it may not be a taboo subject but generally people don’t discuss such subjects.
  To the next! Cheers!!

 151. http://couponnara.co.kr/

  31 lipca 2017 at 05:15

  Pretty! This was an incredibly wonderful post. Many thanks for providing this info.

 152. commons.wikimedia.org

  31 lipca 2017 at 05:42

  I always spent my half an hour to read this web site’s content all the time
  along with a cup of coffee.

 153. Delia

  31 lipca 2017 at 08:50

  If some one desires to be updated with most up-to-date technologies after
  that he must be pay a visit this web site and be up to date every day.

 154. pt-br.facebook.com

  31 lipca 2017 at 11:48

  Hello there, I found your web site by way of Google even as searching for a comparable subject, your
  web site came up, it seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just became aware of your blog via Google,
  and located that it’s really informative. I am
  going to be careful for brussels. I’ll appreciate in the event you continue this in future.
  Lots of people will likely be benefited from your
  writing. Cheers!

 155. www.line-teck.com

  31 lipca 2017 at 14:10

  Hi there, I read your blogs on a regular basis.
  Your humoristic style is witty, keep it up!

 156. www.plusco-tech.com

  31 lipca 2017 at 19:14

  It’s a shame you don’t have a donate button!
  I’d definitely donate to this superb blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will share this blog with my Facebook group.
  Talk soon!

 157. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely
  donate to this excellent blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and
  adding your RSS feed to my Google account. I look forward
  to brand new updates and will talk about this blog with my Facebook group.

  Talk soon!

 158. Eric

  1 sierpnia 2017 at 21:21

  This site was… how do I say it? Relevant!!
  Finally I’ve found something which helped me. Many thanks!

 159. Reyes

  2 sierpnia 2017 at 03:09

  This design is incredible! You most certainly know how to keep a
  reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
  almost…HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what
  you had to say, and more than that, how you presented
  it. Too cool!

 160. Lelio Vieira Carneiro

  2 sierpnia 2017 at 03:32

  My family every time say that I am wasting my time here at net,
  however I know I am getting know-how daily by
  reading such pleasant content.

 161. travel pictures

  2 sierpnia 2017 at 07:50

  Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it ;
  ) I’m going to come back yet again since I bookmarked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to
  help others.

 162. Velva

  2 sierpnia 2017 at 12:27

  My partner and I stumbled over here by a different website and thought
  I should check things out. I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to looking into your web page yet again.

 163. Greetings from Colorado! I’m bored to death at
  work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break.

  I enjoy the info you present here and can’t wait to take a look when I get home.

  I’m shocked at how fast your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, fantastic site!

 164. Lelio Vieira Carneiro Junior

  3 sierpnia 2017 at 05:04

  I’m really enjoying the design and layout of your blog.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to
  come here and visit more often. Did you hire out a designer to create
  your theme? Superb work!

 165. www.quantumparaplanning.com.au

  3 sierpnia 2017 at 11:10

  You should be a part of a contest for one of the most useful websites online.

  I’m going to recommend this website!

 166. Carlo

  3 sierpnia 2017 at 14:26

  Hi! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find
  a template or plugin that might be able to correct this issue.

  If you have any recommendations, please share. With thanks!

 167. http://dadsgroup.org/

  3 sierpnia 2017 at 14:38

  Marvelous, what a webpage it is! This blog provides helpful data to us, keep it up.

 168. wiki.answers.com

  3 sierpnia 2017 at 16:00

  My brother suggested I may like this web site.
  He was entirely right. This publish truly made my day. You can not believe simply how a lot time I
  had spent for this info! Thanks!

 169. Jerome

  3 sierpnia 2017 at 16:35

  I have read several excellent stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting.

  I surprise how a lot attempt you place to create this sort of excellent informative website.

 170. Do you mind if I quote a couple of your posts as long
  as I provide credit and sources back to your website? My blog site is in the exact same area of interest as
  yours and my visitors would certainly benefit from a lot of the information you
  present here. Please let me know if this alright with you.
  Thanks a lot!

 171. I am really loving the theme/design of your web site.

  Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A couple of my blog audience have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Safari.

  Do you have any solutions to help fix this problem?

 172. InventHelp Store

  3 sierpnia 2017 at 19:19

  Thanks for the article.Really thank you! Awesome.

 173. Katrina

  4 sierpnia 2017 at 03:39

  It’s nearly impossible to find knowledgeable people about this subject, however, you seem like you know
  what you’re talking about! Thanks

 174. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  4 sierpnia 2017 at 08:14

  Thanks for sharing your thoughts about heart muscle.
  Regards

 175. innovative security service

  4 sierpnia 2017 at 09:03

  With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?
  My blog has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it
  seems a lot of it is popping it up all over the internet without my
  authorization. Do you know any ways to help stop content from being
  stolen? I’d certainly appreciate it.

 176. Boyce

  4 sierpnia 2017 at 10:21

  I always spent my half an hour to read this webpage’s articles everyday along with a mug of coffee.

 177. mauroluizsoareszamprogno.co

  4 sierpnia 2017 at 10:56

  I like the valuable information you provide
  in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently.
  I am quite certain I’ll learn many new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 178. business cards

  4 sierpnia 2017 at 14:50

  I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts in this kind of space .

  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.
  Studying this information So i’m glad to exhibit that I’ve a very
  just right uncanny feeling I came upon just what I needed.
  I so much indisputably will make certain to don?t disregard this website and provides
  it a glance regularly.

 179. Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed
  surfing around your weblog posts. After all I’ll
  be subscribing on your feed and I hope you write again soon!

 180. chief operating officer definition

  4 sierpnia 2017 at 17:06

  Hi there, after reading this remarkable article i am too delighted to share my experience here with colleagues.

 181. portable code scanners

  4 sierpnia 2017 at 20:41

  It’s very trouble-free to find out any topic on web as compared to books,
  as I found this post at this web page.

 182. security service

  5 sierpnia 2017 at 00:02

  Hey there, You’ve done a great job. I’ll definitely digg it and personally recommend
  to my friends. I am confident they’ll be benefited from this
  website.

 183. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished
  to say that I have really enjoyed browsing your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing on your rss feed and I’m hoping you write once more soon!

 184. Christoper

  5 sierpnia 2017 at 09:34

  Ahaa, its nice dialogue regarding this article here at this webpage, I have
  read all that, so now me also commenting here.

 185. globoesporte.globo.com

  5 sierpnia 2017 at 11:27

  Can I just say what a comfort to uncover an individual who genuinely knows what they’re
  talking about online. You definitely realize how to bring an issue
  to light and make it important. More people ought to
  check this out and understand this side of your story.

  It’s surprising you aren’t more popular given that you surely have
  the gift.

 186. Rosalind

  5 sierpnia 2017 at 15:11

  Hi there just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your content seem to be running off the screen in Safari.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The design and style look great though! Hope you get the issue solved soon.
  Cheers

 187. pt.wikipedia.org

  5 sierpnia 2017 at 16:47

  I like the helpful info you provide in your
  articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently.

  I’m quite sure I will learn many new stuff right
  here! Best of luck for the next!

 188. compatible code

  5 sierpnia 2017 at 20:55

  certainly like your website however you need to take a look
  at the spelling on several of your posts.
  Several of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to inform the truth nevertheless I will
  surely come back again.

 189. car accessories online

  5 sierpnia 2017 at 21:24

  Hello there, There’s no doubt that your blog
  could be having internet browser compatibility problems.
  Whenever I take a look at your site in Safari,
  it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues.
  I merely wanted to provide you with a quick heads up!
  Apart from that, fantastic site!

 190. www.4shared.com

  5 sierpnia 2017 at 21:58

  Aw, this was an extremely nice post. Taking a few minutes and actual effort to create a superb
  article… but what can I say… I put things off a lot and don’t manage to get anything
  done.

 191. substitute keys

  5 sierpnia 2017 at 22:48

  Hi this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so
  I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 192. Rufus

  5 sierpnia 2017 at 23:04

  Spot on with this write-up, I honestly believe that this
  site needs a great deal more attention. I’ll probably be returning to read through more,
  thanks for the info!

 193. Minda

  6 sierpnia 2017 at 06:56

  I feel this is one of the most important info for me. And i am happy studying
  your article. However want to observation on some basic things, The site taste is perfect, the articles is actually excellent : D.
  Good job, cheers

 194. pt.wikipedia.org

  6 sierpnia 2017 at 11:10

  This is a topic which is near to my heart… Cheers!
  Where are your contact details though?

 195. innovative security service

  6 sierpnia 2017 at 18:04

  I just could not depart your website prior to suggesting that I actually enjoyed the
  usual info an individual supply to your visitors? Is going to be back often to investigate cross-check new
  posts

 196. ii code

  7 sierpnia 2017 at 00:50

  I just like the helpful information you provide on your articles.
  I will bookmark your blog and test once more right here regularly.
  I am rather certain I’ll be informed many new stuff right right here!
  Best of luck for the next!

 197. innovative security

  7 sierpnia 2017 at 02:00

  Every weekend i used to pay a quick visit this web site, for
  the reason that i want enjoyment, for the reason that this this web site conations truly nice
  funny stuff too.

 198. car exhaust systems

  7 sierpnia 2017 at 02:12

  You’ve made some really good points there. I checked on the internet for additional
  information about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 199. global business operations

  7 sierpnia 2017 at 12:36

  You are so cool! I don’t think I have read a single thing like that before.
  So great to find someone with some genuine thoughts on this issue.

  Seriously.. thank you for starting this up. This website is one thing that is needed
  on the web, someone with a bit of originality!

 200. apple iphone

  7 sierpnia 2017 at 16:00

  Great article.

 201. Elizabet

  7 sierpnia 2017 at 16:57

  Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous
  to and you’re just extremely great. I actually like what you have acquired here, certainly like what you’re saying and
  the way in which you say it. You make it entertaining and you still care
  for to keep it smart. I can not wait to read far more from you.

  This is really a great site.

 202. airlines nowadays

  8 sierpnia 2017 at 07:57

  Hello, its fastidious paragraph on the topic of media print,
  we all be familiar with media is a impressive source of
  facts.

 203. Your style is really unique in comparison to other people I have read stuff from.
  Thank you for posting when you have the opportunity,
  Guess I will just bookmark this site.

 204. Silk Matelasse Fabric manufacturers

  8 sierpnia 2017 at 12:35

  Really enjoyed this article post.Much thanks again. Want more.

 205. Pinoy Channel

  8 sierpnia 2017 at 14:24

  Admiring the time and effort you put into your site and detailed info you offer!

 206. Lavada

  8 sierpnia 2017 at 16:37

  I go to see every day some web pages and sites to read
  content, except this weblog gives feature based content.

 207. confer heart protection

  8 sierpnia 2017 at 21:23

  It’s awesome to go to see this site and reading the views of all colleagues regarding this
  paragraph, while I am also zealous of getting experience.

 208. Byron

  8 sierpnia 2017 at 23:33

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your website is great, let alone the content!

 209. Donna

  9 sierpnia 2017 at 05:01

  Helpful info. Fortunate me I discovered your web site by chance, and
  I’m shocked why this accident did not happened in advance!
  I bookmarked it.

 210. avon business

  9 sierpnia 2017 at 08:25

  If some one desires to be updated with hottest technologies
  after that he must be visit this web page and be up to date
  everyday.

 211. buy arsenal soccer

  9 sierpnia 2017 at 10:19

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something
  that I think I would never understand. It seems too complicated
  and very broad for me. I’m looking forward for your next
  post, I will try to get the hang of it!

 212. india gate restaurant

  9 sierpnia 2017 at 14:47

  I do agree with all of the ideas you’ve offered for your post.
  They’re really convincing and can definitely work. Still, the posts
  are very brief for newbies. May just you please prolong
  them a bit from next time? Thanks for the post.

 213. buy arsenal soccer

  9 sierpnia 2017 at 20:33

  Link exchange is nothing else however it is just placing the other person’s blog link on your page at proper place and other
  person will also do same in favor of you.

 214. former chief

  10 sierpnia 2017 at 02:48

  Hi there, I enjoy reading through your article post. I like to write a little comment
  to support you.

 215. apple iphone four

  10 sierpnia 2017 at 06:02

  I know this web page gives quality based articles and extra material, is
  there any other website which presents these information in quality?

 216. ecmm.ch

  10 sierpnia 2017 at 06:33

  Somebody essentially lend a hand to make critically posts
  I would state. This is the very first time I frequented your web page and up to now?

  I amazed with the research you made to make this actual post extraordinary.
  Magnificent task!

 217. wonderful business idea

  10 sierpnia 2017 at 10:17

  I used to be able to find good advice from your blog posts.

 218. http://umanizzare.net/

  10 sierpnia 2017 at 12:41

  Howdy! This blog post couldn’t be written any better!

  Looking through this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I will forward this information to him.
  Pretty sure he will have a great read. Thank you for sharing!

 219. route travel tips

  10 sierpnia 2017 at 14:11

  Heya! I just wanted to ask if you ever have any trouble
  with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks
  of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to stop hackers?

 220. chief operating officer job description

  10 sierpnia 2017 at 16:28

  Howdy outstanding website! Does running a blog similar to this take a massive amount work?
  I have virtually no understanding of programming however I was hoping to start my own blog in the near future.

  Anyhow, should you have any ideas or tips for new blog owners please share.
  I understand this is off topic nevertheless I simply had to ask.
  Thank you!

 221. Silvia Odete Morani Massad

  11 sierpnia 2017 at 04:36

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this
  post was great. I do not know who you are but
  definitely you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉
  Cheers!

 222. I came across an article that talks about the same thing but even more and when you go deeper.

 223. traveling jobs

  11 sierpnia 2017 at 20:46

  Magnificent items from you, man. I’ve take into accout your stuff prior to and you’re
  just too great. I really like what you’ve acquired here, certainly
  like what you’re saying and the way in which by which you assert it.
  You are making it entertaining and you still take care of to
  stay it smart. I can not wait to read much more from you.

  That is actually a terrific site.

 224. dating web site

  11 sierpnia 2017 at 23:53

  I was suggested this website by way of my cousin. I’m not certain whether this
  publish is written via him as no one else realize such
  targeted approximately my difficulty. You are incredible!
  Thank you!

 225. well-known dating sites

  12 sierpnia 2017 at 01:50

  Excellent beat ! I wish to apprentice while you
  amend your website, how can i subscribe for a blog website?
  The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of
  this your broadcast offered bright clear idea

 226. web dating guidelines

  12 sierpnia 2017 at 03:30

  Thanks on your marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you will be a great author.
  I will always bookmark your blog and may come back later on. I want to encourage continue your great job, have a nice weekend!

 227. Silvia Odete Morani Massad

  12 sierpnia 2017 at 12:26

  Good day! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept
  chatting about this. I will forward this post to
  him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 228. powerful halogen bulbs

  12 sierpnia 2017 at 19:47

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this excellent blog!

  I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed
  to my Google account. I look forward to brand new updates and
  will talk about this website with my Facebook group. Chat soon!

 229. business advertising

  13 sierpnia 2017 at 02:01

  bookmarked!!, I really like your website!

 230. soccer shoes pattern

  13 sierpnia 2017 at 09:54

  I really love your blog.. Very nice colors & theme.

  Did you build this website yourself? Please
  reply back as I’m looking to create my very own website and would like to
  know where you got this from or just what the theme is called.
  Appreciate it!

 231. Silvia Odete Morani Massad

  13 sierpnia 2017 at 20:13

  Hey this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually
  code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding
  experience so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 232. offering niche podcasts

  13 sierpnia 2017 at 21:25

  Does your site have a contact page? I’m having problems
  locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for
  your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look
  forward to seeing it grow over time.

 233. Tax lodgement website australia

  14 sierpnia 2017 at 20:53

  Enjoyed every bit of your blog post.Really looking forward to read more. Really Great.

 234. James Frazer Mann

  15 sierpnia 2017 at 05:51

  Hey! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good gains. If you know of any please share.
  Cheers!

 235. www.globo.com

  15 sierpnia 2017 at 15:11

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has
  some overlapping. I just wanted to give you a quick heads
  up! Other then that, awesome blog!

 236. Dana

  15 sierpnia 2017 at 22:37

  Amazing! This blog looks exactly like my old one! It’s on a completely
  different subject but it has pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors!

 237. tercioborlenghijunior.com

  16 sierpnia 2017 at 00:24

  Aw, this was an exceptionally good post. Finding the time and actual effort to generate a good article… but
  what can I say… I hesitate a lot and never seem to get
  nearly anything done.

 238. James Frazer Mann

  16 sierpnia 2017 at 10:04

  Ahaa, its good conversation on the topic of this paragraph here at this blog,
  I have read all that, so at this time me also commenting at this place.

 239. code scanner--

  16 sierpnia 2017 at 17:29

  I every time emailed this web site post page to all my
  associates, since if like to read it after that my contacts will
  too.

 240. car diagnostics automobile

  16 sierpnia 2017 at 22:04

  In fact when someone doesn’t understand after that its up to other users that they will help, so here it takes
  place.

 241. car hydrogen

  17 sierpnia 2017 at 14:51

  Good day! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this page to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 242. car look

  17 sierpnia 2017 at 15:43

  I’ve learn a few just right stuff here. Definitely value bookmarking
  for revisiting. I wonder how much effort you put to create the sort of magnificent
  informative website.

 243. make substitute keys

  17 sierpnia 2017 at 23:02

  You actually make it seem really easy with your presentation however
  I find this matter to be really one thing that I think I would by no means understand.
  It seems too complicated and extremely vast for me. I am taking a look forward for your subsequent post, I’ll attempt to
  get the hang of it!

 244. Umanizzare presídios

  18 sierpnia 2017 at 02:10

  I’m curious to find out what blog system you are using?
  I’m experiencing some minor security problems with my latest site and I’d like to find something more
  safeguarded. Do you have any recommendations?

 245. range cars

  18 sierpnia 2017 at 09:19

  Thankfulness to my father who informed me about this webpage,
  this web site is truly awesome.

 246. key replacement

  18 sierpnia 2017 at 15:13

  Thanks for sharing your thoughts about key programmer supports.
  Regards

 247. need business cards

  18 sierpnia 2017 at 15:44

  Saved as a favorite, I love your website!

 248. Jaimie

  18 sierpnia 2017 at 17:58

  It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things
  or advice. Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

 249. good business

  18 sierpnia 2017 at 19:36

  Fantastic beat ! I would like to apprentice
  at the same time as you amend your website, how can i subscribe for
  a weblog website? The account helped me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear
  concept

 250. Milford

  18 sierpnia 2017 at 21:27

  This is my first time pay a quick visit at here and i am truly pleassant to read everthing at
  single place.

 251. portable code scanners

  19 sierpnia 2017 at 03:10

  It’s an remarkable piece of writing for all the web people;
  they will obtain benefit from it I am sure.

 252. Emanuel

  19 sierpnia 2017 at 05:53

  This article will help the internet viewers for setting up new blog or even a blog from start to
  end.

 253. exhaust manifold

  19 sierpnia 2017 at 08:59

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year
  old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 254. yeswedding.uol.com.br

  19 sierpnia 2017 at 13:02

  I loved as much as you will receive carried out right
  here. The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 255. code scanners

  19 sierpnia 2017 at 17:40

  We’re a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our
  community. Your site offered us with valuable info to work on. You’ve performed a
  formidable process and our entire neighborhood might be thankful to you.

 256. portable code

  19 sierpnia 2017 at 18:54

  Woah! I’m really loving the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that „perfect balance” between usability and appearance.

  I must say you’ve done a fantastic job with this.

  In addition, the blog loads super quick for me on Chrome.
  Outstanding Blog!

 257. computer protection professionals

  19 sierpnia 2017 at 19:54

  Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and everything. But
  imagine if you added some great graphics or video clips to give your posts more, „pop”!
  Your content is excellent but with pics and video clips, this website could certainly be one of the greatest in its niche.
  Wonderful blog!

 258. James Frazer Mann

  20 sierpnia 2017 at 02:41

  Spot on with this write-up, I actually feel this web site needs far
  more attention. I’ll probably be returning to read more,
  thanks for the advice!

 259. real estate flipping

  20 sierpnia 2017 at 03:34

  Greetings! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My blog looks weird when viewing from my iphone 4.

  I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue.
  If you have any suggestions, please share. Appreciate it!

 260. makanan supaya cepat hamil

  20 sierpnia 2017 at 07:48

  Hi there everyone, it’s my first pay a visit at this website, and paragraph is really fruitful in support
  of me, keep up posting these types of posts.

 261. business identity

  20 sierpnia 2017 at 08:46

  I’m not that much of a internet reader to be honest but
  your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later.
  All the best

 262. kia cars

  21 sierpnia 2017 at 01:55

  We’re a group of volunteers and opening a new
  scheme in our community. Your site provided us with valuable
  information to work on. You have done a formidable job and our
  whole community will be grateful to you.

 263. pt-br.facebook.com

  21 sierpnia 2017 at 04:25

  Excellent article. I definitely appreciate this site. Continue the good
  work!

 264. modern cars

  21 sierpnia 2017 at 11:28

  Hi there, I found your website by means of Google whilst searching for a comparable subject, your
  web site came up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply became aware of your blog thru Google, and found that it’s really
  informative. I’m going to watch out for brussels.
  I will be grateful if you happen to continue this in future.

  A lot of other people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 265. What’s Going down i am new to this, I stumbled
  upon this I’ve discovered It absolutely helpful and it has
  aided me out loads. I hope to contribute & assist different customers like its aided me.
  Good job.

 266. garage door controls

  21 sierpnia 2017 at 14:16

  I am regular visitor, how are you everybody? This article posted at
  this site is truly pleasant.

 267. exhaust systems

  21 sierpnia 2017 at 17:17

  I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else encountering issues with your site.
  It seems like some of the written text on your posts are running off the screen. Can someone else please comment
  and let me know if this is happening to them too?
  This may be a problem with my web browser because I’ve had this happen previously.
  Cheers

 268. boolhosting.info

  22 sierpnia 2017 at 04:24

  Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 269. I value the blog article.Really thank you! Much obliged.

 270. vejasp.abril.com.br

  22 sierpnia 2017 at 22:09

  This website was… how do you say it? Relevant!! Finally
  I’ve found something which helped me. Thanks!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra