Z zagranicy

Nacjonalistyczny Jobbik odbiera wyborców Fideszowi

prawy.pl_images_nowe_rozne_a_z_j_jobbikLiczba Węgrów wspierających Fidesz spadła o 7 proc., jednocześnie wzrosła liczba osób, które wspierają Jobbik w jego dążeniu do utworzenia rządu w następnych wyborach – wynika z badań opinii publicznej przeprowadzonych w listopadzie przez Instytut Republikon.

Raport określa Jobbik jako zwycięzcę, natomiast Fidesz – jako przegranego. Inne ostatnio przeprowadzone badanie, tym razem przez Nézőpont, również pokazało rozczarowanie wyborców Fideszem oraz wzrost notowań Jobbiku.

Obok standardowych pytań o preferencje polityczne, Instytut Republikon regularnie prowadzi ankiety odnośnie do tego, jakiego rządu chcieliby węgierscy obywatele po kolejnych wyborach, przy czym respondentom oferuje się trzy możliwości: Fidesz, Jobbik oraz rząd lewicowo-liberalny.

W oparciu o odpowiedzi udzielone na to ostatnie pytanie, stwierdzono, że odsetek wyborców życzących się kontynuowania przez Fidesz rządów po kolejnych wyborach spadł z 54 do 47 proc. w obrębie grupy stanowiącej zwolenników wspomnianej partii. 28 proc. respondentów chciałoby rządów lewicowo-liberalnych, podczas gdy 20 proc. popiera pomysł, aby tworzenie nowego rządu powierzyć nacjonalistom z Jobbiku.

Z badań opublikowanych przez Instytut Republikon wynika również, że Jobbik jest drugim pod względem popularności ugrupowaniem. Przy czym wyborcy Fideszu przechodzą do Jobbiku. Obecnie partię Viktora Orbana popiera 29 proc., podczas gdy 13 proc. wspiera Jobbik.

Źródło: Jobbik

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. z-k

  12 grudnia 2016 at 11:58

  To oczywiste. Elektorat PIS to też w dużej części, może nawet decydującej, patriotycznie ukształtowani Polacy, którzy zagłosowali na PIS jako na mniejsze zło i tylko dlatego, że nasz Ruch Narodowy jest w rozsypce i nie miał żadnych szans w wyborach.

 2. OZ

  12 grudnia 2016 at 16:05

  Wygląda na to, że Węgrom odebrało rozum.

 3. jacek

  12 grudnia 2016 at 18:08

  Oby Ruch Narodowy miał co najmniej takie poparcie jak Jobbik.

 4. mobsex

  21 maja 2017 at 07:00

  Sometimes its a pain in the ass to read what blog owners wrote however thissite is truly incredible and I really treasure your piece of work, Excellent post.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra