Z zagranicy

KE grozi Polsce i Węgrom karami finansowymi

prawy.pl_images_nowe_europarlamentWszystko przez opór, jakie państwa te stawiają wobec prób ustanowienia Europejskiego Prokuratora Publicznego (EPPO).

Sprawa stworzenia urzędu Europejskiego Prokuratora jest omawiana co najmniej od 2013 roku. W ciągu ostatnich trzech lat, mimo intensywnych negocjacji, nie udało się poczynić żadnych postępów w tym kierunku ze względu na silny opór należących do Unii Europejskiej państw dawnego Bloku Komunistycznego, w tym Węgier i Polski. Aby to stanowisko zostało powołane, potrzebna jest zgoda 25 krajów członkowskich, jako że Wielka Brytania, która zresztą teraz opuszcza struktury UE, Irlandia i Dania mają zagwarantowane opt-outy.

Zgodnie z ostatnimi doniesieniami za utworzeniem tego urzędu opowiada się 20 państw, natomiast Polska, Węgry, Szwecja i Holandia wyrażają ostry sprzeciw.

Do zadań Europejskiego Prokuratora należałoby prowadzenie dochodzeń i spraw sądowych w sprawach o defraudację unijnych funduszy oraz dotyczących innych przestępstw uderzających w finanse wspólnoty. Zwolennicy powstania tego urzędu przekonują, że istniejące instytucje, jak OLAF, Eurojust, czy Europol nie mają w tym obszarze jurysdykcji.

Biuro Europejskiego Prokuratora ma mieć swoich przedstawicieli we wszystkich krajach członkowskich i za ich pośrednictwem działać. Zdaniem Węgrów powstanie takiego urzędu może ograniczyć suwerenność państw członkowskich. Obawia się tego i rządzący Fidesz i opozycyjny Jobbik, wskazując na to, że wyrażenie zgody na powołanie takiego urzędu byłoby niezgodne z węgierską konstytucją.

Věra Jourová, unijna komisarz ds. sprawiedliwości, konsumentów oraz równości genderowej chce jednak, aby decyzja o powołaniu Europejskiego Prokuratora zapadła jak najszybciej – zostanie ona poddana pod głosowanie w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

8 grudnia ministrowie sprawiedliwości państw członkowskich spotkali się w Brukseli w celu omówienia tego projektu, jednakże i wówczas Polska i Węgry nie wyraziły na niego zgody.

Věra Jourová powiedziała w rozmowie z Handelsblatt Global, że „Komisja Europejska mogłaby nałożyć kary finansowe na Polskę i Węgry, jeżeli zablokują stworzenie tego urzędu.

http://hungarianspectrum.org/

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

129 komentarzy

129 Komentarzy

  1. chief operating officer denver

    13 listopada 2017 at 21:52

    Locate important treasurer functions at great.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra