Felieton

Dzięki programowi Rodzina 500 plus, kończy się w Polsce ubóstwo wśród dzieci

politycy_zbigniewkuzmiukPo blisko 8 miesiącach realizacji programu Rodzina 500 plus, kończy się ubóstwo wśród dzieci w Polsce, tak brzmi główna konkluzja raportu przygotowanego przez Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu.

Według tego raportu liczba dzieci ubogich zmniejszy się z 718 tysięcy do 188 tysięcy, czyli o blisko 0,5 miliona i jest to wydarzenie bez precedensu w całym już blisko 27 letnim okresie przemian w naszym kraju.

W oczywisty sposób w wyniku realizacji programu Rodzina 500 plus znacząco poprawiła się także sytuacja rodziców wychowujących dzieci, skrajne ubóstwo w Polsce zostanie zmniejszone blisko, o 50%, co oznacza, że takich osób (z dochodem miesięcznym poniżej 450 zł na osobę), będzie w Polsce mniej niż 4%.

Według tego raportu bieda wśród dzieci praktycznie znika, w ubóstwie skrajnym na koniec tego roku, będzie mniej niż 1% dzieci, co jest dowodem na niezwykłą wręcz skuteczność tego programu Rodzina 500 plus w ograniczaniu biedy.

Przypomnijmy tylko, że jak poinformowała w ostatnich dniach minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska do końca tego roku z programu Rodzina 500 plus zostanie wypłacone ponad 16 mld zł, czyli więcej niż przewidywano w budżecie państwa, ponieważ zostało nim objęte więcej „pierwszych” dzieci (500 zł przysługuje takim dzieciom, jeżeli miesięczne dochody na członka rodziny nie przekraczają 800 zł, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego 1200 zł na osobę).

Dodała, że z programu obecnie korzysta już 3,8 mln dzieci i stwierdziła, że program Rodzina 500plus poprawia sytuacje materialną rodzin wychowujących dzieci, ponieważ zmniejsza się wyraźnie ilość takich rodzin obejmowanych pomocą społeczną.

Programem jest objętych średnio 52,2 % dzieci do 18 roku życia, przy czym w gminach wiejskich jest to aż 61% dzieci, w gminach miejsko-wiejskich 56% dzieci i w gminach miejskich 44% dzieci, co tylko potwierdza, że do tej pory najwięcej wielodzietnych niezamożnych rodzin funkcjonowało w środowisku wiejskim.

Po raz pierwszy od wielu lat rodziny wielodzietne w miastach i na wsi stać na zakup nowej odzieży i obuwia dla dzieci, wyposażenia w przybory szkolne, a także na wspólny wyjazd, na chociaż krótkie wakacje poza miejsce swojego stałego zamieszkania.

W tym roku także zniknęły z oferty banków i instytucji pożyczkowych reklamy kredytów i pożyczek na wyprawkę szkolną dla dzieci, co oznacza, że także w ocenie tych instytucji program Rodzina 500 plus w znaczący sposób poprawił sytuację materialną szczególnie rodzin wielodzietnych.

Ba okazuje się, że w ostatnich miesiącach zniknęło z polskiego rynku aż 21 firm pożyczkowych jak twierdzą eksperci z jednej strony na skutek zaostrzenia przepisów antylichwiarskich z drugiej na skutek „wysychania” strumienia klientów.

Maleje także liczba osób, które wcześniej wpadły w swoistą pętlę zadłużenia i zostały wpisane na „czarne listy dłużników”, w ostatnich miesiącach różne rejestry dłużników wyraźnie się odchudziły.

Wszystkie te dane dobitnie potwierdzają, że program Rodzina 500 plus jest przełomem, jeżeli chodzi o ograniczanie biedy w Polsce i już w pierwszym roku oznacza likwidację ubóstwa wśród dzieci, a także poważne ograniczenie biedy w rodzinach wielodzietnych.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. Andrzej Sokół

  13 grudnia 2016 at 13:15

  Dlaczego pan Kuzmiuk milioner biurokrata nie podał prawdziwego zródła ubóstwa jakim jest wysoki koszt funkcjonowania Polskiego państwa biurokratycznego, dzięki któremu mamy coraz więcej biurokratów milionerów. Dzięki wysokim podatkom, dzięki opodatkowaniu wszystkiego co możliwe i co wydawałoby się niemożliwe, lewiatan nadal się żywi, głównie pracą tych najuboższych. Hipokryta nie widzi, że biurokratyczna władza nadal powiększa zadłużenie państwa, na 500+ też pożycza! Kto to spłaci, biurokrata Kuzmiuk chyba nie, bo ma stale jakieś nieopodatkowane diety.

 2. Buba

  13 grudnia 2016 at 13:20

  Przecież to bzdura

 3. Paweł

  14 grudnia 2016 at 08:04

  Hahaha… trzeba być prawdziwym durniem, żeby coś takiego napisać. 500+ to początek końca Polski, czynnik patogenny. Wyjaśnij pan panie Kuźmiuk dlaczego uczciwie pracujący mają płacić na nierobów i patologię (z pewnymi wyjątkami)? Czy wiesz pan jak bardzo 500+ obciąża budżety naszych miast i hamuje rozwój? W budżecie Krakowa na 2017 rok 20% jest przeznaczone na 500+! Z każdym rokiem będzie gorzej i skąd weźmiecie na to pieniądze?! Wyobraź pan sobie, że zmienia się władza lub zabraknie pieniędzy i skończy się 500+. Co wtedy? Masowe samobójstwa, ubóstwo i emigracja? Trzeba być skończonym dnem, żeby wychwalać tak poroniony pomysł.

 4. mp4 porn

  21 maja 2017 at 03:14

  Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra