Recenzje

Homeopatia. Śmierć w granulkach

homeopatia-smierc-w-granulkachNakładem wydawnictwa Monumen w Bibliotece Miesięcznika Egzorcysta ukazała się publikacja „Homeopatia. Śmierć w granulkach” zawierające artykuły z miesięcznika zawierające teksty o homeopatii, skandalicznym procederze naciągania chorych na zakup preparatów okultystycznych składających się z cukru i wody pozbawionych własności leczniczych.

Sprzedaż w aptekach preparatów homeopatycznych jest jednym z najbardziej szokujących przejawów niewywiązywania się ze swoich obowiązków państwa polskiego. Preparaty homeopatyczne to cukier i woda poddane czarom, które sprzedawane są nieświadomym pacjentom jako leki, choć ich miejsce nie jest w aptekach, tylko co najwyżej w sklepach dla wyznawców new age, między wahadełkami a relacjami o molestowaniu seksualnym ze strony kosmitów. Obowiązkiem państwa jest ochrona pacjentów przed oszustami, wykorzystującymi cierpienia chorych, a nie wspierania oszustw dokonywanych przez producentów preparatów magicznych sprzedających swoje bozbawione naukowych podstaw towary jako leki pod szyldem instytucji zaufania publicznego jakim są apteki.

Szkodliwość homeopatii opisuje publikacja Homeopatia. Śmierć w granulkach”. Na jej kartach znajdują się wypowiedzieli się lekarz medycyny Jacek Piotr Lisowski, doktor Paweł Sokołowski, ksiądz profesor doktor habilitowany Aleksander Posacki, ksiądz Andrzej Grefkowicz– egzorcysta z diecezji warszawsko-praskiej, profesor Zbigniew Jacyna Onyszkiewicz,

Na kartach publikacji autorzy opisali procedury magiczne na których opiera się produkcja preparatów homeopatycznych, związki twórców homeopatii z masonerią i okultyzmem, brak podstaw naukowych homeopatii, jej negatywne oddziaływanie na pacjentów,

Omawiając temat homeopatii warto przypomnieć stanowisko zespołu ekspertów Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie stosowania oraz promowania metod homeopatycznych. Zdaniem ekspertów homeopatia

nie spełnia wymagań stawianych metodom stosowanym we współczesnej medycynie i że jej zasady nie są zgodne z aktualną wiedzą medyczną. W szczególności Zespół zwraca uwagę, że:

1. Podstawy homeopatii są sprzeczne ze współczesną wiedzą na temat patogenezy chorób oraz patofizjologii.

2. Założenie homeopatii, że pobudzanie organizmu do walki z chorobą można uzyskać przez stosowanie homeopatycznych dawek substancji, jest sprzeczne ze znanymi i dobrze udowodnionymi mechanizmami działania środków leczniczych. Według dostępnej wiedzy, potwierdzonej w ogromnej liczbie przeprowadzonych zgodnie z wymogami nauki badań, wszystkie substancje w „dawkach symbolicznych” są po prostu pozbawione działania.

3. Homeopatyczna zasada „podobne leczyć podobnym” nie znajduje potwierdzenia na gruncie empirycznym.

4. Twierdzenie homeopatów, że ta sama choroba u każdego pacjenta przebiega zupełnie inaczej i że dlatego w tych samych schorzeniach należy u różnych pacjentów stosować odmienne leki, jest sprzeczne z wiedzą medyczną. Tak rozumiane „indywidualizowanie” postępowania uniemożliwia obiektywną weryfikację skuteczności leczenia homeopatycznego.

5. Tłumaczenie mechanizmu działania leków homeopatycznych jest sprzeczne z zasadami współczesnej chemii, farmakologii i immunologii, zwłaszcza z zasadą zależności efektu leczniczego od dawki leku. Zasada ta sprawdziła się w odniesieniu do wszystkich leków stosowanych w medycynie, których skuteczność wielokrotnie potwierdzono w ściśle kontrolowanych warunkach.

6. Współczesna wiedza z zakresu chemii i fizjologii wskazuje, iż nieprawdziwym jest twierdzenie, że lek homeopatyczny ma nabywać właściwą siłę działania poprzez wielokrotne rozcieńczanie pierwotnej substancji, zwykle wodą lub słabym roztworem alkoholu, często aż do rozcieńczenia „symbolicznego”. Twierdzenie, że dopiero homeopatyczne rozcieńczanie substancji pozwala na uzyskanie bodźca („potencji”), który jest zdolny uaktywnić zaburzone funkcje organizmu do walki z chorobą, jest nie do zaakceptowania na gruncie współczesnej fizjologii. Ponieważ wiadomo, że reakcje chemiczne i receptorowe wymagają stężeń substratu powyżej 1:107, nie jest możliwe działanie leków otrzymanych poprzez rozcieńczenie do potencji np. C12 (co odpowiada 1:1013) i większych, gdy np. w rozcieńczeniu D22 (1:1022) w 100 ml „leku” może występować zaledwie 1 cząsteczka pierwotnej substancji, a tym bardziej przy jego jeszcze dalszym rozcieńczaniu (homeopaci stosują nawet preparaty o „potencji” D200).

7. Zwiększanie siły działania leku homeopatycznego poprzez tzw. „potencjalizowanie”, czyli np. wstrząsanie nim w określony sposób, nie da się wyjaśnić na gruncie jakiegokolwiek efektu znanego w fizyce lub chemii. Przytaczane analogie z medycyną akademicką w aspekcie zalecania wstrząsania leków przed użyciem są mylące, bowiem wstrząsanie służy jednie uzyskaniu jednorodnej zawiesiny.

8. Stwierdzenie homeopatów, że działania ich leków nie da się wyjaśnić utartymi, obecnymi uniwersyteckimi wyobrażeniami, powoduje, że często szukają oni tłumaczenia mechanizmu działania produktów homeopatycznych poprzez tworzenie spekulatywnych koncepcji, odwołujących się do magii. W tych spekulacjach nie jest ważna obecność materialnej substancji w podawanych lekach, ale pozostawione przez nią „piętno” „pamięć” lub „informacja”, bowiem to ona ma mieć zasadnicze znaczenie dla uzyskania efektu leczniczego. Jest to sprzeczne z wiedzą z zakresu chemii, fizyki, fizjologii i farmakologii.

9. Niewłaściwe jest określanie preparatów homeopatycznych mianem „leki”, ponieważ nie mają one udowodnionej skuteczności oraz nie spełniają wymagań stawianych przy rejestracji produktom leczniczym.

10. Brak zgodności co do rodzaju, dawek oraz jakości produktów stosowanych w homeopatii i brak jasnych kryteriów stosowania leczenia uzupełniającego czynią metody homeopatyczne praktykami tzw. medycyny alternatywnej lub naturalnej oraz uniemożliwiają przeprowadzenie badań kontrolowanych zgodnych z przyjętymi i sprawdzonymi zasadami nauki.

11. Obecnie brak jest wysokiej jakości dowodów przeprowadzonych według zasad medycyny opartej na dowodach (EBM) dokumentujących skuteczność kliniczną leczenia homeopatycznego przewyższającą placebo.

12. Żadne z wytycznych opracowanych przez ekspertów polskich naukowych towarzystw medycznych nie zalecają stosowania metod homeopatycznych.

13. Fakt, że polskie przepisy prawne nie przewidują konieczności przedstawienia dowodów skuteczności i bezpieczeństwa oraz uzasadnienia wskazań do stosowania „leków homeopatycznych” przed ich rejestracją i dopuszczeniem do wprowadzenia na rynek, nie zwalnia lekarza od odpowiedzialności za możliwe skutki zaniechania leczenia metodami zgodnymi ze współczesną wiedzą medyczną.

14. Zasady etyki lekarskiej nakazują lekarzom stosowanie wyłącznie metod zweryfikowanych naukowo. Ponieważ zastosowania metod homeopatycznych nie da się uzasadnić naukowo, w przypadku niekorzystnego wyniku leczenia lub braku efektu leczenia zarzut niewłaściwego postępowania byłby trudny do oddalenia.

15. Nie da się również uzasadnić postępowania opartego na stwierdzeniu, że „lek homeopatyczny nie zaszkodzi”. W przypadku schorzeń skutecznie leczonych lekami stosowanymi w medycynie obowiązkiem lekarza jest zastosowanie postępowania zgodnego ze współczesną wiedzą medyczną. Jeżeli zaś zdaniem lekarza zastosowanie leku nie jest konieczne, użycie metod homeopatycznych niepotrzebnie naraża pacjenta na koszty i może podważać zaufanie do lekarzy i medycyny.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzenia, które nie wyczerpują wszystkich problemów związanych ze stosowaniem metod homeopatycznych, Zespół zgodnie stwierdza, że lekarze nie powinni stosować tych metod. Obowiązkiem lekarzy jest rzetelne informowanie pacjentów domagających się stosowania produktów homeopatycznych o braku ich skuteczności leczniczej. Lekarze, lekarze dentyści, instytucje i organizacje medyczne nie powinny organizować szkoleń i innych działań promocyjnych w zakresie homeopatii i metod wywodzących się z homeopatii”.

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

72 komentarze

72 Komentarzy

 1. Daron Sothen

  29 stycznia 2017 at 05:29

  jeux de moto

 2. Cheryll Wollman

  19 lutego 2017 at 18:18

  water ionizer comparison

 3. Chantal Velmontes

  22 lutego 2017 at 07:20

  limo Calgary

 4. Ermelinda Mattie

  22 lutego 2017 at 08:40

  political blog

 5. This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 6. cara hack playboy

  11 marca 2017 at 23:20

  463459 783374I observe there is a lot of spam on this weblog. Do you need to have assist cleaning them up? I may possibly support among classes! 658286

 7. Reyes Azzano

  14 marca 2017 at 12:16

  I have learn some excellent stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I surprise how a lot effort you set to make the sort of great informative web site.

 8. shoes for men

  16 marca 2017 at 03:25

  Quite great blog post. I totally enjoy this web site. Keep creating!

 9. largest online shoe store

  16 marca 2017 at 04:27

  Hi, just wished to mention, I loved this weblog submit. It was valuable. Keep on posting! Also visit my net website; ครีมหน้าขาว

 10. hospital management system

  19 marca 2017 at 00:11

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 11. womens shoes cheap online

  23 marca 2017 at 06:43

  Hey, you utilized to publish magnificent, but the last couple of posts have been kinda boring… I miss your fantastic writings. Past numerous posts are just a small bit out of track! come on!

 12. best shoe store online

  25 marca 2017 at 09:59

  Hey, you utilised to write magnificent, but the final few posts have been kinda boring… I miss your excellent writings. Past a number of posts are just a tiny bit out of track! come on!

 13. cheap shoes free shipping

  27 marca 2017 at 06:36

  Hey, you employed to publish magnificent, but the last couple of posts have been kinda boring… I miss your wonderful writings. Past numerous posts are just a minor bit out of track! come on!

 14. DJI Phantom 4 Review

  28 marca 2017 at 02:48

  Out of my observation, shopping for consumer electronics online can for sure be expensive, nonetheless there are some principles that you can use to obtain the best things. There are usually ways to obtain discount bargains that could help to make one to come across the best electronic products products at the cheapest prices. Great blog post.

 15. heels online shopping

  29 marca 2017 at 09:34

  Hey, you utilized to compose magnificent, but the last few posts have been kinda uninteresting… I miss your fantastic writings. Past a number of posts are just a little bit out of track! come on!

 16. online sandals for womens

  29 marca 2017 at 10:31

  Hey, you utilized to compose magnificent, but the last couple of posts have been kinda boring… I miss your fantastic writings. Past a number of posts are just a small bit out of track! come on!

 17. bulk computer recycling

  31 marca 2017 at 10:03

  But a smiling visitant here to share the love (:, btw great style .

 18. Deetta Heilmann

  4 kwietnia 2017 at 05:42

  chappals online shopping

 19. Ginette Shorey

  4 kwietnia 2017 at 06:46

  online shopping clothes

 20. old computer disposal

  16 kwietnia 2017 at 07:51

  Very interesting subject, regards for posting.

 21. Gus Kramer

  20 kwietnia 2017 at 11:14

  I savor, lead to I discovered exactly what I was taking a look for. You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 22. Best cam sites

  20 kwietnia 2017 at 21:17

  Fantastic post. I’m experiencing several these problems.

 23. Xiomara Velasquez

  21 kwietnia 2017 at 13:48

  online shoe websites

 24. Click the Following Web Page

  21 kwietnia 2017 at 18:01

  This is the suitable blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost arduous to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You undoubtedly put a new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, just great!

 25. Earlean Segal

  23 kwietnia 2017 at 14:06

  cheap designer shoes

 26. Elliott Elmore

  27 kwietnia 2017 at 06:42

  female shoes

 27. Elmo Silverman

  3 maja 2017 at 09:26

  cheap high heel shoes

 28. 论文代写

  7 maja 2017 at 20:48

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 29. Reynaldo Collado

  9 maja 2017 at 05:32

  womens online shops

 30. 3gp porn

  9 maja 2017 at 17:56

  In today’s busy world, it can be hard to manage your time well.Finding time throughout each day to accomplish all your tasks is becoming much harder to do.All you need is the right tips. The following tips will help you figure out what time management is all about.

 31. Wesley Oudker

  12 maja 2017 at 18:44

  shoe shopping online

 32. Marquetta Failla

  13 maja 2017 at 21:02

  best online shoe websites

 33. Stephanie

  23 maja 2017 at 13:04

  Me siento afortunada de encontrar artículos tan interesantes, tan fáciles de leer y con contenidos tan importantes.

 34. Marlene

  12 czerwca 2017 at 19:47

  Gracias por colgar en la web artículos como este, porque este tipo de contenidos deberían de ser más frecuentes que aquellos que faltan a la verdad.

 35. Elke

  14 czerwca 2017 at 14:32

  Me ha parecido muy valiosa toda esta información. Ojalá sigan apareciendo otros artículos como este que ofrezcan contenidos de calidad.

 36. Public Works SF

  15 czerwca 2017 at 12:00

  Regards for helping out, superb info.

 37. Project Wreckless

  15 czerwca 2017 at 20:16

  Simply wish to say the frankness in your article is surprising.

 38. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 39. Non Plus Ultra

  25 czerwca 2017 at 17:29

  Advanced reading here!

 40. Cinderella Sayward

  29 czerwca 2017 at 05:39

  bez BIK

 41. Aleida Dillion

  9 lipca 2017 at 03:18

  free ebooks

 42. Lionel Jakovac

  10 lipca 2017 at 01:06

  Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 43. Gussie Megna

  16 lipca 2017 at 00:23

  I was just looking for this info for a while. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative web sites in top of the list. Normally the top sites are full of garbage.

 44. dani

  19 lipca 2017 at 15:58

  „Greetings! Very helpful advice within this post! It is the little changes which will make the greatest changes. Thanks for sharing!”

 45. singapore pr application

  20 lipca 2017 at 00:27

  I like this post. Thanks.

 46. eebest8 michael

  20 lipca 2017 at 03:20

  „I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later on. Cheers”

 47. Harriet Sawney

  21 lipca 2017 at 00:51

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 48. Hermosa Beach

  22 lipca 2017 at 02:34

  Writing a guest post is not so hard. Take a look at my web site as well and let me know what you think.

 49. Jesse Grillo

  22 lipca 2017 at 07:10

  You appear to know a lot about this. It is beautiful value enough for me. Greetings from Florida!

 50. boots for sale online

  22 lipca 2017 at 17:56

  But as you should have currently noticed, not all the websites that are available through the web are really good.|Globe Figure Skating Group just times after the fiftieth anniversary of their death. Nike air max sale 2010 shoes are the newest fashion of max sequence. One of the most popular jeans of all time is the Peter England Jeans.|Actually, most of the websites that offer these sorts of services can be accessed for totally free. Maybe Eagles fans are much more forgiving than initial believed? What is it that makes Samuel Windsor footwear so special?|If you are an office woman, black, gray, beige and brown leather-based shoes can match for most of your garments. Then the most essential factor impact picking correct shoe is the shoe’s length and width.|The feet need more area for additional operating excise, you might consider that in thought. Thirdly appear for various shops, promos, and another shopping store. The name can be noticed on its official web site.|But is this the only reason why you should be looking to shoes online store? Almost all of us have an impression that which dimension is frequently very best for him. You can purchase the numerous goods as for each your handy timings.|Also if you are preparing to purchase Phen375 United kingdom pills in bulk then it is undoubtedly a good transfer. Clearly, if you drop, your garments can get ripped. As for colours, choose what suits your eyes the most.|There’s no excuse for this, other than the store decides not to want to carry larger sizes. So it is important to spare more room for further operating when picking the operating sneakers.|The Tamaris is another excellent looking pair which you can choose up. Today, in a intense aggressive world people barely have time for anything. Revitol extend mark: this product is for preventing stretch mark.|You’ll quickly find that shoe shopping starts to become much more fun.

 51. apply pr singapore

  23 lipca 2017 at 22:51

  Good posts!

 52. Sherika

  24 lipca 2017 at 21:38

  Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very useful info specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this certain information for a very long time. Thank you and good luck.

 53. I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 54. Therese Siguenza

  27 lipca 2017 at 04:24

  Valuable info. Lucky me I found your website by accident, and I am shocked why this accident didn’t happened earlier! I bookmarked it.

 55. You made some first rate points there. I seemed on the internet for the problem and found most people will go together with together with your website.

 56. coffee pot percolator

  31 lipca 2017 at 19:52

  Thank you, I’ve just been looking for information approximately this subject for ages and yours is the best I’ve found out so far. However, what about the conclusion? Are you positive about the supply?

 57. You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will go along with with your website.

 58. look at here now

  9 sierpnia 2017 at 20:55

  I simply want to tell you that I’m beginner to blogging and truly liked you’re website. Almost certainly I’m planning to bookmark your blog post . You definitely come with wonderful articles. Cheers for sharing your webpage.

 59. Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I’ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 60. Rubin

  10 sierpnia 2017 at 05:32

  I can convey to oneself took your season analyze the subject, optimistic get the job done.

 61. Best seo company in chennai

  10 sierpnia 2017 at 08:34

  Having read this I thought it was really informative. I appreciate you spending some time and energy to put this short article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

 62. architects in coimbatore

  10 sierpnia 2017 at 10:53

  „Wonderful work! This is the kind of information that are meant to be shared around the internet. Disgrace on Google for now not positioning this put up higher! Come on over and seek advice from my website . Thank you =)”

 63. San Dimas Marijuana

  10 sierpnia 2017 at 13:06

  Kudos. I just stumbled upon your website.

 64. architects in coimbatore

  10 sierpnia 2017 at 13:12

  Wonderful work! This is the kind of information that are meant to be shared around the internet. Disgrace on Google for now not positioning this put up higher! Come on over and seek advice from my website . Thank you =)

 65. hairy milf spreading

  13 sierpnia 2017 at 05:36

  thanks for th4 info

 66. Public Places online small business

  13 sierpnia 2017 at 22:27

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 67. twerking

  14 sierpnia 2017 at 18:12

  by numerous as strip clubs”.|To twerk tougher push tougher, push your hips backwards and forwards harder (by backwards and forwards,

 68. Imogene

  15 sierpnia 2017 at 00:12

  lose weight fat belly

 69. West Covina Cannabis

  15 sierpnia 2017 at 00:17

  I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post. I will be sure to follow your other sites. A lot of stuff to take into consideration.

 70. Chairman speaker

  19 sierpnia 2017 at 09:22

  I saw your write up on my Pinterest feed. Thank you for sharing your info. I am shocked at how fast your page loaded on my cell phone. You are my savior. I enjoyed reading this.

 71. Food/Beverages online small business

  19 sierpnia 2017 at 21:13

  great issues altogether, you simply gained a logo new reader. What might you suggest in regards to your post that you simply made some days ago? Any positive?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra