Recenzje

Homeopatia. Śmierć w granulkach

homeopatia-smierc-w-granulkachNakładem wydawnictwa Monumen w Bibliotece Miesięcznika Egzorcysta ukazała się publikacja „Homeopatia. Śmierć w granulkach” zawierające artykuły z miesięcznika zawierające teksty o homeopatii, skandalicznym procederze naciągania chorych na zakup preparatów okultystycznych składających się z cukru i wody pozbawionych własności leczniczych.

Sprzedaż w aptekach preparatów homeopatycznych jest jednym z najbardziej szokujących przejawów niewywiązywania się ze swoich obowiązków państwa polskiego. Preparaty homeopatyczne to cukier i woda poddane czarom, które sprzedawane są nieświadomym pacjentom jako leki, choć ich miejsce nie jest w aptekach, tylko co najwyżej w sklepach dla wyznawców new age, między wahadełkami a relacjami o molestowaniu seksualnym ze strony kosmitów. Obowiązkiem państwa jest ochrona pacjentów przed oszustami, wykorzystującymi cierpienia chorych, a nie wspierania oszustw dokonywanych przez producentów preparatów magicznych sprzedających swoje bozbawione naukowych podstaw towary jako leki pod szyldem instytucji zaufania publicznego jakim są apteki.

Szkodliwość homeopatii opisuje publikacja Homeopatia. Śmierć w granulkach”. Na jej kartach znajdują się wypowiedzieli się lekarz medycyny Jacek Piotr Lisowski, doktor Paweł Sokołowski, ksiądz profesor doktor habilitowany Aleksander Posacki, ksiądz Andrzej Grefkowicz– egzorcysta z diecezji warszawsko-praskiej, profesor Zbigniew Jacyna Onyszkiewicz,

Na kartach publikacji autorzy opisali procedury magiczne na których opiera się produkcja preparatów homeopatycznych, związki twórców homeopatii z masonerią i okultyzmem, brak podstaw naukowych homeopatii, jej negatywne oddziaływanie na pacjentów,

Omawiając temat homeopatii warto przypomnieć stanowisko zespołu ekspertów Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie stosowania oraz promowania metod homeopatycznych. Zdaniem ekspertów homeopatia

nie spełnia wymagań stawianych metodom stosowanym we współczesnej medycynie i że jej zasady nie są zgodne z aktualną wiedzą medyczną. W szczególności Zespół zwraca uwagę, że:

1. Podstawy homeopatii są sprzeczne ze współczesną wiedzą na temat patogenezy chorób oraz patofizjologii.

2. Założenie homeopatii, że pobudzanie organizmu do walki z chorobą można uzyskać przez stosowanie homeopatycznych dawek substancji, jest sprzeczne ze znanymi i dobrze udowodnionymi mechanizmami działania środków leczniczych. Według dostępnej wiedzy, potwierdzonej w ogromnej liczbie przeprowadzonych zgodnie z wymogami nauki badań, wszystkie substancje w „dawkach symbolicznych” są po prostu pozbawione działania.

3. Homeopatyczna zasada „podobne leczyć podobnym” nie znajduje potwierdzenia na gruncie empirycznym.

4. Twierdzenie homeopatów, że ta sama choroba u każdego pacjenta przebiega zupełnie inaczej i że dlatego w tych samych schorzeniach należy u różnych pacjentów stosować odmienne leki, jest sprzeczne z wiedzą medyczną. Tak rozumiane „indywidualizowanie” postępowania uniemożliwia obiektywną weryfikację skuteczności leczenia homeopatycznego.

5. Tłumaczenie mechanizmu działania leków homeopatycznych jest sprzeczne z zasadami współczesnej chemii, farmakologii i immunologii, zwłaszcza z zasadą zależności efektu leczniczego od dawki leku. Zasada ta sprawdziła się w odniesieniu do wszystkich leków stosowanych w medycynie, których skuteczność wielokrotnie potwierdzono w ściśle kontrolowanych warunkach.

6. Współczesna wiedza z zakresu chemii i fizjologii wskazuje, iż nieprawdziwym jest twierdzenie, że lek homeopatyczny ma nabywać właściwą siłę działania poprzez wielokrotne rozcieńczanie pierwotnej substancji, zwykle wodą lub słabym roztworem alkoholu, często aż do rozcieńczenia „symbolicznego”. Twierdzenie, że dopiero homeopatyczne rozcieńczanie substancji pozwala na uzyskanie bodźca („potencji”), który jest zdolny uaktywnić zaburzone funkcje organizmu do walki z chorobą, jest nie do zaakceptowania na gruncie współczesnej fizjologii. Ponieważ wiadomo, że reakcje chemiczne i receptorowe wymagają stężeń substratu powyżej 1:107, nie jest możliwe działanie leków otrzymanych poprzez rozcieńczenie do potencji np. C12 (co odpowiada 1:1013) i większych, gdy np. w rozcieńczeniu D22 (1:1022) w 100 ml „leku” może występować zaledwie 1 cząsteczka pierwotnej substancji, a tym bardziej przy jego jeszcze dalszym rozcieńczaniu (homeopaci stosują nawet preparaty o „potencji” D200).

7. Zwiększanie siły działania leku homeopatycznego poprzez tzw. „potencjalizowanie”, czyli np. wstrząsanie nim w określony sposób, nie da się wyjaśnić na gruncie jakiegokolwiek efektu znanego w fizyce lub chemii. Przytaczane analogie z medycyną akademicką w aspekcie zalecania wstrząsania leków przed użyciem są mylące, bowiem wstrząsanie służy jednie uzyskaniu jednorodnej zawiesiny.

8. Stwierdzenie homeopatów, że działania ich leków nie da się wyjaśnić utartymi, obecnymi uniwersyteckimi wyobrażeniami, powoduje, że często szukają oni tłumaczenia mechanizmu działania produktów homeopatycznych poprzez tworzenie spekulatywnych koncepcji, odwołujących się do magii. W tych spekulacjach nie jest ważna obecność materialnej substancji w podawanych lekach, ale pozostawione przez nią „piętno” „pamięć” lub „informacja”, bowiem to ona ma mieć zasadnicze znaczenie dla uzyskania efektu leczniczego. Jest to sprzeczne z wiedzą z zakresu chemii, fizyki, fizjologii i farmakologii.

9. Niewłaściwe jest określanie preparatów homeopatycznych mianem „leki”, ponieważ nie mają one udowodnionej skuteczności oraz nie spełniają wymagań stawianych przy rejestracji produktom leczniczym.

10. Brak zgodności co do rodzaju, dawek oraz jakości produktów stosowanych w homeopatii i brak jasnych kryteriów stosowania leczenia uzupełniającego czynią metody homeopatyczne praktykami tzw. medycyny alternatywnej lub naturalnej oraz uniemożliwiają przeprowadzenie badań kontrolowanych zgodnych z przyjętymi i sprawdzonymi zasadami nauki.

11. Obecnie brak jest wysokiej jakości dowodów przeprowadzonych według zasad medycyny opartej na dowodach (EBM) dokumentujących skuteczność kliniczną leczenia homeopatycznego przewyższającą placebo.

12. Żadne z wytycznych opracowanych przez ekspertów polskich naukowych towarzystw medycznych nie zalecają stosowania metod homeopatycznych.

13. Fakt, że polskie przepisy prawne nie przewidują konieczności przedstawienia dowodów skuteczności i bezpieczeństwa oraz uzasadnienia wskazań do stosowania „leków homeopatycznych” przed ich rejestracją i dopuszczeniem do wprowadzenia na rynek, nie zwalnia lekarza od odpowiedzialności za możliwe skutki zaniechania leczenia metodami zgodnymi ze współczesną wiedzą medyczną.

14. Zasady etyki lekarskiej nakazują lekarzom stosowanie wyłącznie metod zweryfikowanych naukowo. Ponieważ zastosowania metod homeopatycznych nie da się uzasadnić naukowo, w przypadku niekorzystnego wyniku leczenia lub braku efektu leczenia zarzut niewłaściwego postępowania byłby trudny do oddalenia.

15. Nie da się również uzasadnić postępowania opartego na stwierdzeniu, że „lek homeopatyczny nie zaszkodzi”. W przypadku schorzeń skutecznie leczonych lekami stosowanymi w medycynie obowiązkiem lekarza jest zastosowanie postępowania zgodnego ze współczesną wiedzą medyczną. Jeżeli zaś zdaniem lekarza zastosowanie leku nie jest konieczne, użycie metod homeopatycznych niepotrzebnie naraża pacjenta na koszty i może podważać zaufanie do lekarzy i medycyny.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzenia, które nie wyczerpują wszystkich problemów związanych ze stosowaniem metod homeopatycznych, Zespół zgodnie stwierdza, że lekarze nie powinni stosować tych metod. Obowiązkiem lekarzy jest rzetelne informowanie pacjentów domagających się stosowania produktów homeopatycznych o braku ich skuteczności leczniczej. Lekarze, lekarze dentyści, instytucje i organizacje medyczne nie powinny organizować szkoleń i innych działań promocyjnych w zakresie homeopatii i metod wywodzących się z homeopatii”.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

141 komentarzy

141 Komentarzy

 1. Daron Sothen

  29 stycznia 2017 at 05:29

  jeux de moto

 2. Cheryll Wollman

  19 lutego 2017 at 18:18

  water ionizer comparison

 3. Chantal Velmontes

  22 lutego 2017 at 07:20

  limo Calgary

 4. Ermelinda Mattie

  22 lutego 2017 at 08:40

  political blog

 5. This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 6. cara hack playboy

  11 marca 2017 at 23:20

  463459 783374I observe there is a lot of spam on this weblog. Do you need to have assist cleaning them up? I may possibly support among classes! 658286

 7. hospital management system

  19 marca 2017 at 00:11

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 8. bulk computer recycling

  31 marca 2017 at 10:03

  But a smiling visitant here to share the love (:, btw great style .

 9. Deetta Heilmann

  4 kwietnia 2017 at 05:42

  chappals online shopping

 10. Ginette Shorey

  4 kwietnia 2017 at 06:46

  online shopping clothes

 11. Gus Kramer

  20 kwietnia 2017 at 11:14

  I savor, lead to I discovered exactly what I was taking a look for. You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 12. Click the Following Web Page

  21 kwietnia 2017 at 18:01

  This is the suitable blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost arduous to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You undoubtedly put a new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, just great!

 13. Earlean Segal

  23 kwietnia 2017 at 14:06

  cheap designer shoes

 14. Elliott Elmore

  27 kwietnia 2017 at 06:42

  female shoes

 15. Elmo Silverman

  3 maja 2017 at 09:26

  cheap high heel shoes

 16. 论文代写

  7 maja 2017 at 20:48

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 17. Reynaldo Collado

  9 maja 2017 at 05:32

  womens online shops

 18. 3gp porn

  9 maja 2017 at 17:56

  In today’s busy world, it can be hard to manage your time well.Finding time throughout each day to accomplish all your tasks is becoming much harder to do.All you need is the right tips. The following tips will help you figure out what time management is all about.

 19. Wesley Oudker

  12 maja 2017 at 18:44

  shoe shopping online

 20. Stephanie

  23 maja 2017 at 13:04

  Me siento afortunada de encontrar artículos tan interesantes, tan fáciles de leer y con contenidos tan importantes.

 21. Marlene

  12 czerwca 2017 at 19:47

  Gracias por colgar en la web artículos como este, porque este tipo de contenidos deberían de ser más frecuentes que aquellos que faltan a la verdad.

 22. Elke

  14 czerwca 2017 at 14:32

  Me ha parecido muy valiosa toda esta información. Ojalá sigan apareciendo otros artículos como este que ofrezcan contenidos de calidad.

 23. Public Works SF

  15 czerwca 2017 at 12:00

  Regards for helping out, superb info.

 24. Project Wreckless

  15 czerwca 2017 at 20:16

  Simply wish to say the frankness in your article is surprising.

 25. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 26. Non Plus Ultra

  25 czerwca 2017 at 17:29

  Advanced reading here!

 27. Cinderella Sayward

  29 czerwca 2017 at 05:39

  bez BIK

 28. Aleida Dillion

  9 lipca 2017 at 03:18

  free ebooks

 29. Jesse Grillo

  22 lipca 2017 at 07:10

  You appear to know a lot about this. It is beautiful value enough for me. Greetings from Florida!

 30. Rubin

  10 sierpnia 2017 at 05:32

  I can convey to oneself took your season analyze the subject, optimistic get the job done.

 31. Public Places online small business

  13 sierpnia 2017 at 22:27

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 32. Imogene

  15 sierpnia 2017 at 00:12

  lose weight fat belly

 33. weed dispensaries

  25 sierpnia 2017 at 01:23

  Keep up the great quality writing, it is rare to see a nice write up like this one these days. Well this is strange, when I opened my phone this page was already running. Great little bit of written content. Beyond useful information.

 34. fucking chubby milf

  27 sierpnia 2017 at 10:13

  yes it work

 35. instacart promo code august 2017

  27 sierpnia 2017 at 18:07

  It’s an awesome article designed for all the online visitors; they will take advantage from it I am sure.

 36. LOMITA Marijuana

  29 sierpnia 2017 at 03:58

  Extremely good short blog. You saved me a lot of hassle just now. Is there new info. Geez, that is unbelievable.

 37. marijuana dispensary

  29 sierpnia 2017 at 23:29

  Your write ups are mind blowing. I am bored to death at work so I decided to browse your posts on my iphone during lunch break. I am shocked at how fast your article loaded on my cell phone.

 38. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 07:36

  You should be thanked more often. So thank you!! excellent blog.

 39. escape room hebron

  30 sierpnia 2017 at 18:54

  Spot on with this write-up, I absolutely believe this amazing site needs far more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the advice!

 40. tech speaker

  31 sierpnia 2017 at 16:04

  good post! Your article is really useful. You are a very persuasive writer.

 41. CEO adviser

  31 sierpnia 2017 at 21:02

  If your articles are always this helpful, I will be back. Thank you for writing this great write up.

 42. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 07:34

  My pleasure to being here on your write up. Found this on Reddit and I am glad I did

 43. Jesse Grillo Jesse Grillo

  1 września 2017 at 11:30

  Your write up is really useful. Hit me up!

 44. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 23:39

  Well written! I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post. This is an excellent, an eye-opener for sure! I discovered your website by chance

 45. Jesse Grillo Jesse Grillo

  2 września 2017 at 04:06

  You saved me a lot of hassle just now. I really like your writing style and how well you express your thoughts. Nice read. The people you love are lucky to have you in their lives.

 46. press release

  3 września 2017 at 00:16

  I simply stumbled upon your wewebsite and wished to mention that I have truly enjoyed surfing around your website posts. I have added your post to my LinkedIn It is very informative and you are obviously very knowledgeable in this area.

 47. Sheldon Owen

  4 września 2017 at 08:18

  Thank you for sharing your info. I needed this. Neat website.

 48. press release

  4 września 2017 at 13:58

  Your blog has a certian aura about it. You should be thanked more often.

 49. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 23:30

  This is an excellent, an eye-opener for sure! In my view, if all webmasters and bloggers made just right content material as you did, the web might be a lot more helpful than ever before. Your article is really useful to me. When I read your post I could feel myself getting smarter.

 50. Ayako Freudenthal

  5 września 2017 at 00:18

  Hello.This article was really fascinating, especially because I was browsing for thoughts on this issue last Sunday.

 51. Jesse Grillo

  6 września 2017 at 00:37

  Your write up has proven super useful to me. This is an excellent, an eye-opener for sure! I enjoy the stuff you provide here. You have a good head on your shoulders.

 52. startup speaker

  8 września 2017 at 00:02

  I simply have to tell you that I love your posts page. Well written! I am going to follow you on Reddit. Got sucked into your page for the last few hours.

 53. investor speaker

  8 września 2017 at 10:59

  You should be thanked more often. A awesome article. It is rare to see a nice article like this one these days. It is like you read my thoughts!

 54. startup speaker

  9 września 2017 at 04:39

  I discovered your website by luck I am trying to learn more on this field. It is like you read my thoughts!

 55. escape room mansfield

  10 września 2017 at 22:27

  I was able to find good info from your blog articles.

 56. After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 57. escape room dfw

  11 września 2017 at 20:28

  I could not refrain from commenting. Very well written!

 58. escape room euless

  14 września 2017 at 12:59

  This site was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me. Kudos!

 59. apply pr in singapore

  15 września 2017 at 05:15

  I like this post! Thanks.

 60. singapore pr application

  16 września 2017 at 22:45

  Great post!

 61. Derrick Mariacher

  17 września 2017 at 00:07

  I was recommended this web site by way of my cousin. I am now not certain whether or not this post is written via him as nobody else recognize such special approximately my difficulty. You’re incredible! Thank you!

 62. donate clothes to charity

  17 września 2017 at 14:27

  This is a topic that’s near to my heart… Cheers! Where are your contact details though?

 63. where to dispose of old electronics

  17 września 2017 at 20:23

  I have read a few good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you place to create this sort of great informative website.

 64. e waste recycling

  17 września 2017 at 20:25

  You have brought up a very wonderful details , appreciate it for the post.

 65. where to take old computers

  17 września 2017 at 20:34

  I like this blog very much, Its a rattling nice berth to read and incur info . „Things do not change we change.” by Henry David Thoreau.

 66. old electronics recycling

  17 września 2017 at 20:35

  Thank you for sharing superb informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you’ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and simply couldn’t come across. What a perfect web site.

 67. e waste recycling center

  17 września 2017 at 20:36

  of course like your web site but you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to tell the reality nevertheless I will surely come again again.

 68. how to get singapore pr

  18 września 2017 at 00:34

  I like this post! Thanks.

 69. how to apply pr in singapore

  19 września 2017 at 00:18

  I like this post! Thanks.

 70. where to recycle laptops

  19 września 2017 at 14:30

  I have recently started a web site, the information you provide on this web site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

 71. singapore pr

  20 września 2017 at 00:36

  I like this post! Thanks.

 72. Sylvia

  20 września 2017 at 01:32

  Soon after dwelling close to this town for 7 yrs I overlook Philadelphia much more and further more. Thank your self for holding this excellent metropolis eye-catching and vivid.

 73. best online shopping sites for women

  20 września 2017 at 02:45

  But as you should have currently noticed, not all the sites that are available via the internet are really great.|Globe Determine Skating Team just times following the fiftieth anniversary of their loss of life. Nike air max sale 2010 footwear are the latest style of max sequence. 1 of the most well-liked denims of all time is the Peter England Jeans.|Actually, most of the websites that offer these sorts of services can be accessed for free. Perhaps Eagles followers are more forgiving than initial thought? What is it that tends to make Samuel Windsor shoes so special?|If you are an office woman, black, gray, beige and brown leather-based shoes can match for most of your clothes. Then the most essential aspect affect choosing right shoe is the shoe’s length and width.|The feet need more space for additional running excise, you may consider that in consideration. Thirdly look for various shops, promos, and an additional shopping shop. The name can be noticed on its formal web site.|But is this the only purpose why you should be searching to shoes online store? Almost all of us have an impression that which dimension is frequently very best for him. You can purchase the numerous goods as for each your handy timings.|Also if you are preparing to buy Phen375 United kingdom tablets in bulk then it is unquestionably a great move. Clearly, if you fall, your garments can get ripped. As for colors, select what suits your eyes the most.|There’s no justification for this, other than the store decides not to want to have larger sizes. So it is essential to spare more space for further operating when choosing the running sneakers.|The Tamaris is another excellent searching pair which you can pick up. Today, in a fierce competitive globe people hardly have time for something. Revitol stretch mark: this product is for preventing extend mark.|You’ll quickly find that shoe buying begins to turn out to be a lot more fun.

 74. Hermes Shop Cheap Bracelet 162855

  20 września 2017 at 15:27

  Very interesting topic , thankyou for putting up. „The great aim of education is not knowledge but action.” by Herbert Spencer.

 75. Miguneingzep

  21 września 2017 at 10:16

  Cialis Viagra Forum [url=http://cialtobuy.com ]cialis[/url] Priligy 30mg Tablets
  Propecia Topical Hair Loss Treatment No Prescription Robaxin Buy
  fedex isotretinoin 10mg cash delivery amex accepted – isotretinoin website cialis Cephalexin Altace Zyprexa Postitive Direct Coombs

 76. This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 77. china poultry equipment

  24 września 2017 at 10:59

  I believe you have remarked on some very interesting points , thankyou for the post.

 78. escape room fort worth

  25 września 2017 at 21:11

  You have made some really good points there. I checked on the web to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 79. полети от пловдив

  27 września 2017 at 09:42

  You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will go along with with your website.

 80. how to apply pr

  27 września 2017 at 10:48

  Great post there! Keep it up!

 81. Miguneingzep

  29 września 2017 at 18:13

  Generic Viagra On Line Order Amoxicillin 250mg Description Comprar Viagra Online Sin Receta Medica [url=http://cialgeneri.com ]cialis[/url] Dosis Cialis Mwtformin For Wwight Loss In Canada

 82. Projects

  29 września 2017 at 23:38

  An interesting discussion may be valued at comment. There’s no doubt that that you ought to write on this topic, may well often be a taboo subject but normally persons are there are not enough to talk on such topics. Yet another. Cheers

 83. pink hats for weddings

  1 października 2017 at 15:22

  There is apparently a bunch to realize about this. I suppose you made various good points in features also.

 84. Donald Trump accomplishments so far

  2 października 2017 at 07:45

  I really believe you will do well in the future I appreciate everything you have added to my knowledge base.

 85. Cell Phone Charging Stations

  3 października 2017 at 18:25

  I am glad to be a visitor of this perfect blog !, appreciate it for this rare info!

 86. Miguneingzep

  3 października 2017 at 19:53

  Posologia Viagra Generico Teladifil Canada Buy [url=http://levibuyus.com]levitra pills[/url] Buy Fluconazole Without A Prescription Drug Without Script Online

 87. humor politics

  3 października 2017 at 23:17

  This website really sparked my interest. Some nice points there. Honestly, you are always learning new things and trying to better yourself, which is awesome.

 88. www.thetelecommunications.net

  4 października 2017 at 03:53

  The Zune concentrates on staying a Transportable Media Player. Not a world-wide-web browser. Not a match machine. Quite possibly in the potential it will do even better inside people areas, yet for by now it truly is a extraordinary course to prepare and pay attention in direction of your audio and flicks, and is without the need of peer in that respect. The iPod’s positive aspects are its world wide web viewing and apps. If all those reliable even more compelling, potentially it is your great option.

 89. escape room rockwall

  4 października 2017 at 06:30

  I’m more than happy to discover this page. I want to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely appreciated every part of it and i also have you book marked to look at new things on your web site.

 90. Happy hour guide

  5 października 2017 at 01:13

  Great work, keep it up. Thank you for sharing your info.

 91. hermosa pr

  5 października 2017 at 02:29

  Google Plus experts would really love your blog. You seem to really know who you are. Geez, that is unbelievable.

 92. Palo Alto marijuana

  5 października 2017 at 22:29

  How could any of this be better stated? It could not. This will definitely be very useful for me when I get a chance to start my page.

 93. Miguneingzep

  6 października 2017 at 14:39

  Viagra From Usa Suppliers [url=http://cheapvia100mg.com]viagra[/url] Onlinedrugstore Conseguir Viagra Barcelona

 94. can ho dic phoenix

  6 października 2017 at 18:12

  This is one awesome blog article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 95. Milford Haggis

  7 października 2017 at 03:39

  F*ckin’ remarkable things here. I am very glad to see your post. Thanks a lot and i’m looking forward to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?

 96. Miguneingzep

  7 października 2017 at 17:34

  Viagra With Online Consultation [url=http://leviinusa.com]filitra vardenafil tablets[/url] Propecia 5 Months Warfarin For Sale Diferencias Entre Cialis Y Levitra

 97. Fanny Stadtlander

  7 października 2017 at 21:30

  Hi there, simply became alert to your weblog through Google, and located that it is truly informative. I’m going to watch out for brussels. I’ll appreciate when you proceed this in future. Lots of other folks will likely be benefited from your writing. Cheers!

 98. Diamond Escorts

  8 października 2017 at 04:42

  Is it okay to put a portion of this on my weblog if perhaps I post a reference point to this web page?

 99. marijuana edible

  8 października 2017 at 06:08

  Incredible. I would like to say awesome blog! It is like you wrote the book on it or something. Kudos. Seasoned Facebook experts would like your blog.

 100. tender

  9 października 2017 at 06:42

  Piece of writing writing is also a excitement, if you
  be acquainted with after that you can write or else it is difficult to write.

 101. South San Jose Muncheez

  9 października 2017 at 08:23

  I am a fan of startup adviser, download massroots and marijuana dispensary. When I opened my phone your page was running. You should be thanked more often.

 102. kamagra

  9 października 2017 at 09:44

  I think this is a real great blog.Really thank you! Awesome.

 103. Osimi sea view

  9 października 2017 at 12:01

  I think this is a real great article post.Much thanks again. Awesome.

 104. bandar domino online

  9 października 2017 at 14:26

  If you are however upon the fence: grab your favored earphones, intellect down in the direction of a Great Order and check with toward plug them into a Zune then an iPod and watch which one seems better in direction of oneself, and which interface produces you smile much more. Then you are going to recognize which is specifically for yourself.

 105. Miguneingzep

  9 października 2017 at 16:17

  Kamagra Jolly 100mg [url=http://howmuchisvia.com]viagra[/url] Bromocriptine Buy Without Prescription Dapoxetine Online Purchase

 106. Nathan Coombe

  10 października 2017 at 15:56

  Thanks-a-mundo for the blog.Really looking forward to read more. Fantastic.

 107. pirater un compte facebook

  10 października 2017 at 18:15

  Really appreciate you sharing this article post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 108. tinder dating

  10 października 2017 at 19:35

  I do not even know how I ended up here, but I thought
  this post was great. I do not know who you are but certainly
  you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 109. bandar bola terbesar

  11 października 2017 at 07:55

  This is using a little bit further subjective, but I a great deal choose the Zune Market place. The interface is colourful, incorporates a lot more flair, and some awesome characteristics like ‚Mixview’ that allow for on your own quickly perspective identical albums, tunes, or other people very similar towards what you are listening in direction of. Clicking upon 1 of those people will centre on that product, and an additional established of „neighbors” will arrive into see, enabling oneself in the direction of navigate around exploring via equivalent artists, songs, or buyers. Conversing of buyers, the Zune „Social” is furthermore Terrific entertaining, permitting on your own discover some others with shared tastes and starting to be close friends with them. You then can hear in the direction of a playlist manufactured based upon an amalgamation of what all your buddies are listening towards, which is also remarkable. These fearful with privacy will be relieved towards realize your self can stay away from the public towards observing your specific listening patterns if yourself therefore make your mind up.

 110. patrice sarda

  11 października 2017 at 22:43

  I like your style!

 111. Bryan Fences

  12 października 2017 at 05:23

  I like what you have to offer. Keep up the good work!

 112. dispose computer

  13 października 2017 at 12:27

  I really enjoy studying on this website , it holds good articles . „Wealth and children are the adornment of life.” by Koran.

 113. where to dispose of old computers

  14 października 2017 at 05:09

  Hey, you used to write wonderful, but the last several posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

 114. Miguneingzep

  14 października 2017 at 18:59

  Purchasing Dutasteride Shipped Ups Acheter Viagra A L’Unite [url=http://levibuyus.com]vardenafil online pharmacy[/url] Viagra Alternative Apotheke

 115. Sena Poteet

  15 października 2017 at 01:28

  I appreciate, cause I found exactly what I was looking for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 116. www milf free video

  15 października 2017 at 07:37

  blonde milf fake tits

 117. cute blonde milfs

  15 października 2017 at 08:20

  milfs escort

 118. longlashes

  15 października 2017 at 08:20

  Hi there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no back up. Do you have any solutions to protect against hackers?

 119. TabbedOut

  15 października 2017 at 09:56

  good work, keep it up. I am totally impressed! I will bookmark this blog. I enjoyed reading what you had to say.

 120. tinder dating

  16 października 2017 at 00:02

  Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just
  extremely magnificent. I really like what you have acquired here, really like
  what you are saying and the way in which you say it. You make
  it entertaining and you still take care of to keep it smart.
  I can’t wait to read far more from you. This is actually a great web site.

 121. Fidela Krisman

  16 października 2017 at 00:27

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your site. You have some really good posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Regards!

 122. Marijuana Dispensary

  16 października 2017 at 00:57

  Your blog has a certian engergy surrounding it. Do you have any video of that? I needed this. Thanks for sharing your info. It is like you wrote the book on it or something.

 123. Reba Zorko

  16 października 2017 at 10:45

  you’ve an ideal weblog right here! would you like to make some invite posts on my weblog?

 124. read more

  16 października 2017 at 16:48

  An interesting dialogue is value comment. I believe that you must write more on this topic, it won’t be a taboo topic but generally persons are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers
  read more

 125. book publishing

  16 października 2017 at 17:46

  A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing just a little evaluation on this. And he in actual fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love studying more on this topic. If possible, as you grow to be experience, would you thoughts updating your weblog with extra particulars? It’s extremely helpful for me. Massive thumb up for this weblog put up!
  book publishing

 126. San Leandro Muncheez

  17 października 2017 at 02:01

  Your creative potential seems limitless. Incredible. Keep it up!

 127. Apartments in Bangalore

  17 października 2017 at 08:38

  you will have a terrific blog right here! would you wish to make some invite posts on my weblog?
  Apartments in Bangalore

 128. official site

  17 października 2017 at 08:43

  Major thanks for the blog post.Thanks Again. Awesome.

 129. tinder dating

  17 października 2017 at 09:08

  This paragraph is actually a nice one it assists new the web
  people, who are wishing in favor of blogging.

 130. sletrokor

  17 października 2017 at 14:14

  A round of applause for your blog post.Much thanks again. Will read on…

 131. anime merch

  17 października 2017 at 16:48

  you have got a fantastic weblog right here! would you like to make some invite posts on my blog?
  anime merch

 132. Hostgator Black Friday SALE

  17 października 2017 at 17:06

  Hey! I just would like to give a huge thumbs up for the great information you will have here on this post. I will be coming again to your blog for extra soon.
  Hostgator Black Friday SALE

 133. shadowfight2hackmod

  17 października 2017 at 17:27

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I know it was my option to read, however I truly thought youd have one thing fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you would fix in the event you werent too busy searching for attention.
  shadowfight2hackmod

 134. Highest Paying Bitcoin Faucet

  17 października 2017 at 18:36

  There are actually numerous details like that to take into consideration. That may be a nice level to carry up. I supply the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you deliver up the place a very powerful factor might be working in trustworthy good faith. I don?t know if best practices have emerged round issues like that, but I am certain that your job is clearly recognized as a good game. Both girls and boys really feel the impact of just a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.
  Highest Paying Bitcoin Faucet

 135. does sagittarius sagittarius make good match

  17 października 2017 at 19:28

  This really answered my problem, thanks!

 136. Home Page

  17 października 2017 at 20:25

  Spot on with this write-up, I really suppose this web site wants rather more consideration. I’ll most likely be again to read way more, thanks for that info.
  Home Page

 137. Read Full Article

  17 października 2017 at 20:41

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing slightly evaluation on this. And he in reality bought me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love studying extra on this topic. If doable, as you change into expertise, would you mind updating your blog with more particulars? It’s extremely useful for me. Big thumb up for this weblog post!
  Read Full Article

 138. Taruhan Olahraga

  19 października 2017 at 01:49

  i like sales jobs because i can earn a decent amount of dollars for jut a few hours of work-

 139. Check Out This URL

  19 października 2017 at 12:13

  A round of applause for your article.Much thanks again. Really Cool.

 140. Marijuana Dispensary

  19 października 2017 at 16:32

  Extremely helpful website. That cleared it up for me. I found this on Twitter This information is great. Your page is absolutely on point!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra