Odszedł wzór dla młodzieży

0
0
0
/

korenkiewiczDziś w miejscowości Bargłowo odbył się uroczysty pogrzeb kpt. Czesława Korenkiewicza ps. „Piętaszek”, żołnierza podziemia niepodległościowego od roku 1941 do 1947, prezesa Koła AK w Augustowie. To w dużej mierze dzięki jego staraniom udało się ocalić przed zniszczeniem siedzibę NKWD i PUBP, tzw. „Dom Turka”, miejsce kaźni polskich patriotów, m.in. ofiar Obławy Augustowskiej.

Kapitan Czesław Korenkiewicz zmarł 13 grudnia 2016 r. w wieku 94 lat. Był nieugiętym żołnierzem Obwodu Augustów Armii Krajowej i Armii Krajowej Obywateli, Suwalsko-Augustowskiego Obwodu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, prezesem augustowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, współzałożycielem i wiceprezesem Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 16 grudnia 2016 r. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Bargłowie Kościelnym. Ciało bohatera spoczęło na tamtejszym cmentarzu parafialnym.

Czesław Korenkiewicz był bardzo aktywnym prezesem Koła AK Augustów. Dzięki jego staraniom na terenie Powiatu Augustowskiego powstały pomniki poświęcone żołnierzom Armii Krajowej m.in. w Nowince, w Augustowie, poświęcono tablice w kościołach m.in. w Bargłowie Kościelnym oraz w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Augustowie. Pan Czesław Korenkiewicz był jednym z założycieli Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, organizacji zrzeszającej młodzież licealną. Kpt. Czesław Korenkiewicz został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Pro Memoria”, Medalem „Pro Patria”, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Krzyżem Walki o Niepodległość, Kombatanckim Krzyżem Zasługi.

Czesław Korenkiewicz urodził się 2 czerwca 1922 r. w Netcie, powiat Augustów. W czasie wojny był członkiem ZWZ-AK – placówka „Góra” w Netcie. Zaprzysiężony został przez porucznika Antoniego Obiedzińskiego ps. „Górny”. 11 listopada 1943 r. płk. Władysław Liniarski, ps. „Mścisław”, szef Obwodu Białystok AK, mianował go do stopnia starszego strzelca. Czesław Korenkiewicz ujawnił swoją konspiracyjną działalność 12 kwietnia 1947 r. w PUBP w Augustowie w ramach ustawy o amnestii. Warunków amnestii komuniści oczywiście nie dotrzymali. Korenkiewicz był torturowany przez UB, brutalnie nakłaniany do współpracy, jednak nikogo nie wydał.

Adam Białous

Źródło: prawy.pl

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną