Z kraju

Polska nie może wybudować elektrowni jądrowych!

kozlowski_ryszardZ prof. Ryszardem Kozłowskim rozmawia Anna Wiejak.

Dlaczego uważa Pan, że w Polsce nie powinno się budować elektrowni atomowej?

– Ja byłem przez pięć lat przedstawicielem Polski w największym projekcie energetycznym dotyczącym energetyki XXI wieku o wysokiej sprawności niskiej emisji. I w związku z tym znam właściwie wszystkich znanych energetyków w Europie. Dobrze współpracowało mi się również z kolegami z Niemiec i kiedy zaczęli przejawiać wolę odchodzenia z energetyki jądrowej, to rozmawiałem z nimi na ten temat. Oni zrobili bardzo dokładne studium. Otóż okazuje się, że uran na świecie się kończy. Z ich informacji wynika, że cały świat – ten, który posiada elektrownie atomowe – zużywa 79 kiloton paliwa jądrowego, przy możliwościach aktualnie na poziomie 50 kiloton, czyli brakuje już 29 kiloton paliwa jądrowego. Rosjanie i Amerykanie mogą w tym celu zużywać swoje arsenały jądrowe, ale wiem, że Putin – po rozmowie z Niemcami – zorganizował specjalną ekipę, którą wysłał do Australii, gdzie podpisali kontrakt na dostawy rud uranu, przewidując to, że będą problemy.

Także w sytuacji, gdyby Polska poszła na energetykę jądrową, byśmy byli uzależnieni od dostawcy paliwa jądrowego, które będzie bardzo drogie. Poza tym, powiem szczerze, energetykę jądrową budowano dla plutonu, dla zbrojenia, dla bomb jądrowych, nie dla produkcji energii elektrycznej, bo to się de facto nigdy nie zwraca. Nas na to nie stać. Mamy potworne zadłużenie, które oceniane jest na poziomie ponad 4 bln złotych. Poza tym sprzedano nam gospodarkę, sprzedano banki, zostaje nam wiedza o naszych zasobach i trzeba jej bronić, bronić dla narodu, który jest suwerenem państwa polskiego.

A co z odpadami?

– Mamy już pewne technologie. Jest grupa z Politechniki Śląskiej. Chociażby ten pierwiastek, który znajduje się w kopalni Dunino koło Legnicy, haloizyd o strukturze nanotechnologicznej potrafi wchłaniać te ciężkie odpady również przy spalaniu odpadów. Także mamy technologię, tylko czekamy na jakieś większe wdrożenie. Wiem, że elektrownia Skawina jest bardzo zainteresowana taką możliwością.

Nie mogę zrozumieć, dlaczego oszukuje się ludzi na świecie, że dwutlenek węgla jest przyczyną zmian klimatu. Otóż nie! Jest to pokarm dla roślin. Szkodliwe dla naszego życia są zanieczyszczenia, które powstają przy spalaniu węgla, te pierwiastki, które w przypadku węgla brunatnego, który jest najbardziej brudnym paliwem energetycznym, ulegają mineralizacji jeżeli z węgla brunatnego zrobimy kwas huminowy, będący podstawowym kwasem w próchnicy. On tworzy nie tylko na piaskach, ale i na ziemi słabej, zniszczonej, potrafi związać grudki ziemi, przepuszcza powietrze, zatrzymuje wodę i w czasie działania tego kwasu następuje pełna mineralizacja szkodliwych pierwiastków wydzielających się przy spalaniu i rośliny je wchłaniają. Potrafią pięciokrotnie szybciej rosnąć. W tej sprawie przyjechali do nas Niemcy, którzy kierują energetyką spalania biomasy, wierzby energetycznej. Posadzili, urosła, spalili, ale potem ona nie chciała szybko rosnąć, więc myśmy poradzili kwas huminowy i są z niego bardzo zadowoleni.

Jak to wygląda w Niemczech? Czy ta planowana dekarbonizacja będzie wprowadzona w dłuższej perspektywie czasu? Czy też może Niemcy zrezygnują z dekarbonizacji i będą stawiali na węgiel, tylko w czystej technologii? Co mówili Pana niemieccy koledzy?

– Naturalnie. Myślę, że nawet będą oni stosowali polskie rozwiązania, jak do tej pory. Kiedy prof. Sokołowski zbudował pierwszą w Polsce ciepłownię geotermalną przyjechali i byli zszokowani, że można to robić. W tej chwili mają 21 jednostek czy nawet około 30, a my tylko kilka. Naśladujmy więc ich pracowitość i spostrzegawczość. Najlepsze rozwiązania wdrażajmy w życie, bo mamy takie technologie.

Dziękuję za rozmowę.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. Maciek

  17 grudnia 2016 at 20:41

  Tak ,tak ,tak ,tylko kiedy Aleksander Grad zwróci niebotyczne wynagrodzenia , premie i może zrekompensuje niepotrzebne wydatki chyba na poziomie już setek milionów ,jeśli nie dobijające do miliarda zł wyrzucone w błoto .Bo z góry było wiadomo ,że projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce jest bezsensowny ekonomicznie .

 2. wars

  17 grudnia 2016 at 21:45

  Tak, tak koledzy niemieccy nam doradzą – po co wam Polaczki atom – to drogie, postawcie elektrownie wiatrowe! A tymczasem Niemcy już próbują uzyskać zgodę od USA na swoja broń atomową…

  • Maciek

   17 grudnia 2016 at 23:54

   Wiatraki ,to przemijają z wiatrem 🙂 . Wungiel wungiel i jeszcze raz wungiel w naszej sytuacji jest sensowym źródłem energii .Przy obecnej technologii spalania tego paliwa z komina elektrowni wydobywa się czyściutkie CO2 , praktycznie zero pyłów ,tlenków siarki ,czy azotu .

   No może gdyby coś z tym gazem łupkowym się udało ,to elektrownia gazowa też byłaby niczego sobie.

   Natomiast zakup gotowej elektrowni atomowej z serwisem np. od Francuzów wcale dużo nie pomoże w przeniesieniu na grunt militarny tej technologii . Poza tym w środku Europy pójście drogą Iranu , Korei Północnej ,czy Izraela jest mało realne ,by dołączyć do elitarnego grona państw posiadających tę broń potrzebne byłoby dosyć rozbudowane zaplecze przemysłowe ,utrzymanie tego w tajemnicy (wojskowej) w naszej sytuacji praktycznie niewykonalne . Posiadanie nawet kilku głowic pewnie niewiele by zmieniło status Polski ,Izrael zdaje się posiada tak z kilkadziesiąt ,ale nawet gdybyśmy byli podobnie uzbrojeni ,trudno byłoby myśleć ,że jest to jakaś realna przeciwwaga równoważąca siłę potencjalnego przeciwnika . Więc niestety chyba jesteśmy skazani ,na dyplomacje i porozumienia z potęgami posiadającymi taką broń .

   Szczerze wątpię ,czy USA będzie aż tak głupie by Niemcom pozwolić na posiadanie tej broni . No jest jakiś erzac ,do którego i my możemy pretendować tzn. nuclear sharing .

   A oczywiście warto także nie tracić całkowicie kontaktu z tą dziedziną wiedzy (fizyką nuklearną) nieefektywna ekonomicznie i obsługiwana przez zagraniczne firmy elektrownia atomowa nie jest do tego potrzebna . Mamy przecież zdaje się reaktor badawczy produkujący radioizotopy na potrzeby medyczne .

   • Kasia

    19 grudnia 2016 at 18:07

    Jest stwierdzona jednostka chorobowa:syndrom turbiny wiatrowej,tak szkodza ludziom,prąd najdroższy….HORROR.
    Polecam stronke :STOPWIATRAKOM.

 3. miedzywierszami

  18 grudnia 2016 at 00:13

  Obecne zadłużenie polski pokrywa się idealnie z wyliczonymi nigdy nie otrzymanymi od szwabów reparacjami za II wojnę. To jest sposób na dług publiczny. Reparacje za I wojnę to osobna kwestia…

 4. Egzorcysta

  18 grudnia 2016 at 01:00

  Pan expert nasluchal sie kumpli ktorzy czerpia dochody z tego procederu czyli produkcji energi najdrozszej na swiecie.Energia z atomu ma to do siebie ,ze na pradzie odpadzie przmyslowym jaki zostaje by moc produkowac material na budowe broni atomowej zarabia przemysl energetyczny, a za pozbycie sie odpadow radioaktywnych placi panstwo, czyli podatnik.Tych odpadow nie da sie zutylizowac,mozna je tylko schowac.Niemcy zwracali sie juz kilka razy do Polski by uzyc do tego celu kopalni soli w Wieliczce i paru innych weglowych.Bo ich dziury (Gorleben w srodku trojkonta Hannover,Hamburg,Berlin) sa juz pelne.Wczesniej pakowali beczki na statki i wywalali do morza a dzis puszczaja w morze 200 km rure i tam wypuszczaja odpady radioaktywne co powoduje bialaczke w polnocenj Francji ,Belgii i poludniwej UK.u dzieci glownie dlatego ,ze trzyma sie tajemnicy zatrucie morza, a dzieci lubia sie taplac w morzu gdzie licznik Geigera szaleje.
  Oczywiscie kazdy kto to bada jest niszczony przez wladze czyli urzedy, i cud ,ze do kogos kto zbiera probki piasku na plazy nie strzelaja jeszcze, ale wszystko przed nami.Polskie morze baltyckie tez juz nabiera rumiencow.
  Polskie morze Baltyckie ,tez charakteryzuje sie odpadami chemicznymi ale tymi ktore wywalili Niemcy do Baltyku po wojnie ,ktorych nie zuzyto w obozach zaglady i dzialaniach wojennych, i tez glownie dzieci wchodza w piane fal i wychodza z nogami poparzonymi jak z pokrzyw.Ale dopiero raz media i sanepid zakazly wchodzenia do wody.Nie mniej beczki redzewieja coraz bardziej.Zginelo juz kilku rybakow ktorzy wylowili te chemiczne odpady ,ale media przmilczaly wydarzenia, co swiadczy o tym ,ze rzad ,media i Nimecy, to „kolesie”.Wracajac do odpadow radioaktwnych ,ich urtyliacja jest narazie niemozliwa, jedynie za pomoca ozonu , ale koszt narazie powoduje, ze to najdrozszy rodzaj energii.+ material na bombe atomowa o co najbardziej w tym chodzi.
  Ale skala zatrucia natury jest tak ogromna, z racji pozbywania sie odpadow do morza, ze nie da sie nawet tego policzyc.Doliczajac do tego procederu morze polnocne gdzie Ruscy wywalaja swoje odpady radioaktywne, trzbe jeszcze wiedziec, ze te odpady i proby wybuchow bomb atomowych pod lodami polnocy, powoduje na ogromna skale topnienie lodowcow
  a nam sie wciska , ze jestesmy winni ociepleniu.Podbnie nam sie wciska ,ze palenie pasywne powoduje raka, choc jest to rozprzestrzniajaca sie radioaktywnosc na kazdym kroku.Nie mam materialow polskojezycznych, ale juz sam obraz cos powie.
  https://www.youtube.com/watch?v=FNH4wtaYF_w a co do Baltyku prosze sobie wpisac „zatruty Baltyk”.
  Serdecznie polecam tez film na YT angielskojezyczny:
  Friedlich in die Katastrophe – Ganzer Film [Englisch] – Holger Strohm
  Dodac musze ,ze tu tego niemieckiego ideodawce wsparli polscy rezyserzy i operatorzy kamer nie oczekujac zaplaty za swoja prace.Praktycznie zwracal sie o pomoc do calego swiata, a Polacy okzali jedynymi ktorzy bez zaplaty podazyli z pomoca i poparli swoja postawa sens poinformowania swiata o tym jak ludzkosc sama sobie zrobi zaglade.Holger Strom jest a raczej byl doradca i konsultantem rzadow Niemieckich i USA w temacie energii atomowej.Mam ndzieje ,ze pani Wiejak ,udostepni swojemu rozmowcy ten film ,a rozmowca poszerzy swoje horyzonty wyobrazni.

 5. nb

  18 grudnia 2016 at 12:31

  To, że obecnie Niemcy rozwijają elektrownie węglowe może potwierdzać tezę o problemach z paliwem jądrowym. Oczywiście oficjalnie mydlą oczy zieloną energią (która jest nieopłacalna), czy analizami naszego kraju jako zacofanego energetycznie (bo opartego na węglu).

  W artykule zastanawia mnie liczba „4 bln” – nie znam takiej… Czyżby jakieś tłumaczenie z angielskiego?

 6. KelChalkhic

  25 czerwca 2017 at 05:08

  Order Effexor Without Perscription Sildenafil Citrate Generic Viagra 44 Cent A Pill

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra