Z kraju

Premier Beata Szydło zaapelowała do posłów o wspólną pracę na rzecz Polski i Polaków

szydlo_konf1Polacy czekają na to, że w Sejmie będzie rozmowa o ich problemach. Chciałam się zwrócić do parlamentarzystów, aby razem z nami wspólnie podjęli pracę na rzecz Polski i Polaków – zaapelowała premier Beata Szydło do opozycji, podczas środowej wspólnej konferencji prasowej z Jarosławem Kaczyńskim, marszałkami Sejmu i Senatu.

– Jesteśmy dzisiaj tutaj, żeby przekazać społeczeństwu i opozycji, że wyciągamy rękę, mamy nadzieję, że ta ręka nie zostanie odrzucona – mówił Jarosław Kaczyński, były premier i prezes Prawa i Sprawiedliwości. Apelował, by opozycja wróciła do sytuacji, w której uznaje, że prawo obowiązuje, bo posłowie podlegają prawu, które obowiązuje wszystkich. – Pewne propozycje wobec opozycji, instytucjonalizacji, umocnienia pozycji w parlamencie klubów opozycyjnych, pozostają aktualne. My jesteśmy gotowi, po uspokojeniu sytuacji, po powrocie do normalnego stanu, podjąć pewne działania, uzgadniając je z naszymi przeciwnikami politycznymi, których efektem ma być stworzenie systemu podobnego do tego, który istnieje w innych państwach europejskich. Chcielibyśmy, żeby szef opozycji miał pewne uprawnienia – poinformował Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że np. w parlamencie brytyjskim co piąte posiedzenie ma porządek dzienny układany przez opozycję. Według szefa PiS jeśli chodzi o Polskę, wprowadzenie podobnego rozwiązania dotyczyłoby Sejmu. – Możemy także mówić o innych sprawach. Oczywiście, to nie może prowadzić do paraliżu większości, do paraliżu całego procesu rządzenia, który przecież jest związany bardzo ściśle z parlamentem – dodał Jarosław Kaczyński.

Apel premier do parlamentarzystów o wspólną prace na rzecz polskiej gospodarki

– Chciałam się zwrócić do parlamentarzystów, aby razem z nami wspólnie podjęli pracę na rzecz Polski i Polaków – powiedziała premier Szydło. Zaapelowała, by ambitne projekty rozwojowe i gospodarcze, w tym te dla przedsiębiorców były wspólne realizowane. Są dobre projekty, jest dobry plan. Polska potrzebuje mądrej polityki gospodarczej, która została przygotowana. Sądzę, że w tej dyskusji parlamentarnej, w tej rozmowie na temat spraw gospodarczych bardzo dużo dobrych projektów dla Polski możemy wspólnie podjąć. Jest potrzebna wola, współpraca i skoncentrowanie się na tym, na co czekają Polacy – podkreślała szefowa rządu.

Polacy czekają w tej chwili przede wszystkim na to, że w polskim Sejmie będzie rozmowa na temat ich problemów, ich spraw, nie przepychanki ze strony opozycji, nie próby bojkotowania prac nad budżetem państwa, ale wspólna praca nad tym budżetem – mówiła Beata Szydło. – Jesteśmy otwarci do przyjmowania dobrych pomysłów, do przyjmowania w dyskusji takich rozwiązań, które będą służyły polskiej gospodarce i będą skoncentrowane na sprawach polskich obywateli – deklarowała.

Stabilna sytuacja gospodarcza

Premier Beata Szydło przekonywała, że spór polityczny, który jest sednem demokracji, powinien być konstruktywny, prowadzący do projektów na rzecz Polski i Polaków. – Chcemy, by Polacy mieli godne życie, by gospodarka się rozwijała i polskie rodziny były bezpieczne – mówiła szefowa rządu.

Podkreślała, że sytuacja gospodarcza jest stabilna. – Ostatnie tygodnie pokazują, że najważniejsze wskaźniki gospodarcze pozytywnie nas zaskakują – powiedziała Beata Szydło wskazując, że Polska zyska w rocznych podsumowaniach i będziemy mieli jeden z lepszych wskaźników wzrostu gospodarczego w Europie. – Polska będzie krajem w pierwszej piątce krajów, które uzyskają najlepszy wynik – dodała, zauważając, iż poprawiają się wskaźniki w różnych branżach, także ze względu na program Rodzina 500+.

Premier Szydło wymieniła szereg działań podejmowanych przez ostatni rok przez rząd m.in. podniesienie płacy minimalnej do 2 tys. zł, stawki minimalnej do 12 zł/godz., najniższej renty i emerytury do 1 tys. zł. Szefowa rządu mówiła również, o korzyściach płynących z programu Rodzina 500+ oraz obniżeniu wieku emerytalnego. Podkreślała, że pierwszy rok rządów minął pod znakiem projektów, które dotyczyły poprawy poziomu życia zwykłych Polaków.

– W przyszłym roku będziemy najbardziej koncentrować się na sprawach gospodarczych – mówiła premier. Zapowiedziała, że rząd pracuje nad kolejnymi projektami z Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Beata Szydło podkreślała, że rządowi zależy na tym, by przedsiębiorcy mogli się rozwijać i mogli inwestować w Polsce, stąd kolejne propozycje rządu w tej sferze.

– Budżet państwa jest stabilny – zapewniła premier Szydło. – Wszystkie te projekty, które przyjęliśmy w tym roku będą realizowane i mają zapewnione finansowanie – podkreśliła. Szefowa rządu mówiła również o pozytywnych efektach uszczelniania systemu podatkowego – dzięki temu w budżecie zostało ponad 11,5 mld złotych.

– W Polsce jest wystarczająca ilość pieniędzy na to, by realizować ambitne projekty społeczne i gospodarcze. Tylko, że musi być przede wszystkim mądra i skuteczna polityka finansowa państwa. Tak się w tej chwili dzieje – mówiła Beata Szydło.

Podczas piątkowych głosowań było kworum

– We wszystkich głosowaniach brała udział konstytucyjna liczba posłów, czyli ponad 230 posłów. Wszyscy posłowie biorący udział w posiedzeniu w tym dniu zostali poinformowani o kontynuacji obrad w sali kolumnowej SMS-ami – mówił Marek Kuchciński na spotkaniu z mediami. Marszałek Sejmu tłumaczył, że była zapewniona transmisja z posiedzenia, a wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Jak dodał marszałek Sejmu kontynuacja w dniu 16 grudnia 2016 r. posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej była w pełni zgodna z Konstytucją i regulaminem Sejmu.

– Przenosząc w piątek obrady Sejmu do Sali Kolumnowej chciałem zabezpieczyć powagę izby, to był mój konstytucyjny obowiązek – zaznaczył marszałek Sejmu.

Nie było planów ograniczania dostępu mediów do prac w Sejmie

– Nie było naszym zamiarem, by ograniczyć dostęp dziennikarzy do prac parlamentarnych posłów i senatorów. Ten dostęp był i będzie, ale chcemy usprawnić państwa pracę i chcemy polepszyć warunki – podkreślał w trakcie konferencji prasowej marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jednocześnie przypomniał, że nowe warunki pracy mediów zostaną przedstawione do 6 stycznia. Według marszałka Senatu polepszenie ich nastąpi poprzez „wybudowanie centrum prasowego, które w tej chwili jest w końcowej fazie organizacji”.

Klub PiS jest otwarty na rozmowy

– Klub Prawa i Sprawiedliwości jest otwarty na rozmowy i współpracę z tymi posłami i senatorami, którzy nie chcą uczestniczyć w wywoływanych tam awanturach czy przypadkach naruszania regulaminu i prawa – mówił szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Jak podkreślił posłowie byli wybierani nie po to, żeby uczestniczyć w awanturach, ale po to, żeby pracować na rzecz Polski.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. wars

    21 grudnia 2016 at 19:40

    Apele, apele – Duda, Kaczyński, Szydło – choć widać już, że PiSdy UKŁADU nie ruszą drapieżniki czują krew i atakują. Drapieżna Stonoga, która została już raz wykorzystana do obalenia rządu PO, teraz znowu chce obalać, tym razem PiS – apeluje do wychodzenia na ulice i przedterminowe wybory…wszystkie ręce na pokład.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra