Islamiści w Syrii spalili Biblię pod Kościołem. VIDEO!

0
0
0
/

Rebelianci z organizacji ISIS (Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie) zajęli kilka miast. Chrześcijanie musieli opuścić swoje domy i teraz są uchodźcami. Wciąż nie są bezpieczni.

 

Islamiści wciąż kontrolują duże części Syrii. Dotyczy to przede wszystkim północy kraju. Rozprzestrzeniła się tam organizacja "Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie” (ISIS). Niektóre źródła donoszą, że rebelianci ISIS przejęli kontrolę w takich miastach jak: Keftin, Tal Rifat, Azaaz, Ad Dana, Dar Ta Izzah, Binnish, Taqqa, Ma'arrat, Misrin, Jarablus i Al-Baab.


W konsekwencji wielu chrześcijan musiało opuścić region i są teraz uchodźcami. W innych miastach północnej Syrii rebelianci nie osiągnęli jeszcze całkowitej kontroli, wciąż jednak ich pozycja jest bardzo silna.


Chrześcijanie są zaniepokojeni rozwojem tej sytuacji. Rebelianci ISIS traktowani są jako bardzo poważne zagrożenie, zwłaszcza dlatego, że niedawno brali udział w jednym z najbardziej brutalnych ataków od początku wojny domowej, w którym ofiarami padło 45 chrześcijan. Zostali oni pochowani w masowych grobach.


- To, co się tam wydarzyło, było dotychczas najgorszą zbrodnią przeciwko chrześcijanom, w ciągu minionych 2,5 lat. Wołaliśmy do świata o pomoc, jednak nikt nas nie słyszał. Gdzie jest chrześcijańskie sumienie na tym świecie? Gdzie są nasi bracia i siostry? - pytał biskup Silvanus, metropolita Homs i Hama, tuż po niszczycielskich zamachach na chrześcijańskie w mieście Sadad.


Międzywyznaniowe Dzieło Pomocy Open Doors dowiedziało się, że pod kościołami w mieście Rakka została spalona Biblia i inne chrześcijańskie materiały. W Tel Abjad zerwano krzyż z kościoła, a następnie go zniszczono. Również te incydenty są zasługą rebeliantów ISIS.


Jeden z syryjskich działaczy na rzecz praw człowieka, Rami Abdul Rahman, ocenia ISIS jako "najsilniejszą grupę na północy Syrii”. Rosnąca przemoc wzbudza coraz więcej niepokoju wśród chrześcijan.


- Pojednanie będzie możliwe tylko wtedy, kiedy poszczególne grupy zaczną ze sobą rozmawiać bez wszelkich warunków wstępnych - wyraził nadzieję ma biskup Elias Sleiman z północno-wschodniej Syrii.


Open Doors rozpoczęło projekt pomocy dla Syrii. Organizacja we współpracy z miejscowymi kościołami zaopatruje obecnie 9 000 rodzin, czyli około 45 000 osób, w artykuły spożywcze i inne dobra.


Dużym zainteresowaniem cieszy się również międzynarodowa petycja dla Syrii. Przybliża ona politykom sytuację chrześcijan w tym kraju. Zanim zostanie przekazana w grudniu polskiemu rządowi, Unii Europejskiej i ONZ, można ją jeszcze podpisywać. Więcej informacji znajduje się pod adresem:


http://www.opendoors.pl/badz_aktywny/modlitwa/syria_podziekowanie_modlitwa/


W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors, corocznej liście krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani, Syria znajduje się aktualnie na 11 miejscu.


Przypadki podpalenia Kościołów przez syryjskich rebeliantów zdarzały się już wcześniej. Oto film ze spalonego armeńskiego Kościoła razem ze spaloną Biblią. Zobacz VIDEO:


Agata Bruchwald
Źródło: opendoors.pl
fot. youtube.com

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną