Z zagranicy

Rada Bezpieczeństwa ONZ przegłosowała antyizraelską rezolucję

onz_rada_bezpieczenstwaRada Bezpieczeństwa ONZ przegłosowała w piątek rezolucję potępiającą Izrael za prowadzenie osadnictwa na okupowanych terytoriach palestyńskich po tym, jak Stany Zjednoczone odmówiły jej zawetowania, zmieniając tym samym swoją dotychczasową politykę obrony Izraela przed potępiającymi rezolucjami ze strony międzynarodowej społeczności reprezentowanej przez ONZ.

Sporządzony przez Egipt projekt rezolucji przeszedł 14 głosami przy jednym kraju wstrzymującym się od głosu.

Jest to pierwsza od ośmiu lat rezolucja ONZ dotycząca Izraela i Palestyńczyków. Wydaje się, iż stanowi ona punkt zwrotny w polityce USA wobec Izraela – ustępujący prezydent Barack Obama uznał, że izraelskie osadnictwo na terytoriach palestyńskich stanowi przeszkodę w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie.

Stanowisko USA w sprawie rezolucji mocno rozsierdziło Izrael. – Oczekiwaliśmy, że największy sojusznik Izraela będzie działał w zgodzie z wartościami, które podzielamy i że zawetuje tę haniebną rezolucję – mówił Danny Danon, stały przedstawiciel Izraela przy ONZ.

Wkrótce po przyjęciu rezolucji, Donald Trump obiecał, że polityka Waszyngtonu w tej organizacji „będzie inna” podczas jego prezydentury.

Zadowolenia z wyniku głosowania nad rezolucją nie kryje strona palestyńska, podkreślając iż izraelski kolonializm dokonujący się na palestyńskich ziemiach stanowi zagrożenie dla pokoju oraz koegzystencji Izraelczyków i Palestyńczyków.

Źródło: PressTV, PNN

Fot. PNN

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra