Z zagranicy

To nie Kościół ma problem z pedofilią, a ŻYDZI!

– Rabin Rosenberg uważa, że około połowa chłopców w chasydzkim środowisku na Brooklynie, największym w USA i jednym z największych w Stanach Zjednoczonych była ofiarami molestowania seksualnego dokonanego przez starszyznę. Ben Hirsch, dyrektor organizacji na rzecz ofiar znęcania się seksualnego wśród ortodoksyjnych Żydów "Survivors for Justice" wierzy, że ta liczba jest większa – pisze Barbara Rode.

 

Syjonistyczne media blokują informacje na temat pedofilii wśród ortodoksyjnych Żydów. Działanie mediów w tym zakresie mocno kontrastuje ze wzmożoną aktywnością środków przekazu w sprawie przypadków molestowania seksualnego w kościołach chrześcijańskich.

Jeżeli chodzi o nieustannie opisywane sprawy molestowania w Kościele katolickim, syjonistyczne media dopilnowały, aby cały świat wiedział o tym skandalu, pomimo, iż Kościół zapewniał, iż zaledwie 1,5% kleryków dopuściło się tego przestępstwa.

Choć syjonistyczne media okazjonalnie wspominały o seksualnym znęcaniu się nad dziećmi w społeczności żydowskiej, nigdy sprawa ta nie otrzymała takiej ilości uwagi i nie uzyskała takiego rozgłosu, co sprawa Kościoła katolickiego, pomimo, iż ostatnie badania wykazały, że skala tego zjawiska w środowisku ortodoksyjnie żydowskim może sięgać nawet 50%.

Zgodnie z najnowszym filmem dokumentalnym produkcji niezależnej firmy "Vice" pt. “The Child – Rape Assembly Line” (“Linia produkcji gwałtów na dzieciach”, tł: BR) dzieci są systematycznie molestowane w rytualnych saunach/ pokojach kąpielowych, a jeden rabin, który odważył się sprzeciwić tym praktykom był prześladowany, a nawet grożono mu śmiercią.

Rabin Nuchem Resenberg, tłumaczył w filmie zjawisko, które określił jako "linia produkcji gwałtów na dzieciach" wśród sekt fundamentalistów żydowskich.

Członek odłamu brooklińskiego "Brooklyn"s Satmar Hasidim" ortodoksyjnych Żydów, Nuchem projektuje i naprawia tzw. "mikvahs" czyli pokoje kąpielowe służące do obmywania się np. kobiety po miesiączce, a mężczyźni przed celebracją ważnych żydowskich świąt takich jak Rosh Hashanah czy Yom Kippur, a także przed i po akcie seksualnym czy przed Szabasem, zgodnie z nakazem Tory.

Podczas wizyty do Jeruzalem, w 2005 roku, rabin Rosenberg poszedł do "mikvah" w jednej z najświętszych dzielnic miasta, Mea She"arim.

    
“Otworzyłem drzwi”, mówił rabin “opary wszędzie, ledwo mogę coś zobaczyć. Kiedy moje oczy już się przystosowały, widzę, starszego mężczyznę, w moim wieku, z długą białą brodą, wyglądającego na świątobliwego, siedzącego w tych oparach. Na jego kolanach, siedząc w przeciwnym do niego kierunku jest chłopiec, może siedmiolatek, a ten starszy mężczyzna uprawia stosunek analny z tym chłopcem.”

Rabin Rosenberg uważa, że około połowa chłopców w chasydzkim środowisku na Brooklynie, największym w USA i jednym z największych w Stanach Zjednoczonych była ofiarami molestowania seksualnego dokonanego przez starszyznę. Ben Hirsch, dyrektor organizacji na rzecz ofiar znęcania się seksualnego wśród ortodoksyjnych Żydów "Survivors for Justice" wierzy, że ta liczba jest większa. “Z nieofcjalnych danych wiemy, że jest to ponad połowa. To stało się prawie rytuałem.”

Kilka tygodni po tym wyznaniu, rabin Rosengerb został zaatakowany kiedy spacerował w dzielnicy Brooklynu Wiliamsburg. Nieznany mężczyzna podbiegł do niego od tyłu, położył mu rękę na ramieniu, a kiedy ten się odwrócił, wylał mu na twarz żrący wybielacz. Rabin trafił do szpitala z poparzeniami twarzy oraz tymczasową ślepotą.

Później, pewnego dnia został okrążony przez młodych chłopców, którzy ubliżali i grozili mu, śmiali się z niego i pluli na niego, a on zastanawiał się wówczas ilu z nich będzie jeszcze molestowana.

Takie konsekwencje poniósł kiedyś szanowany rabin, obecnie nie tylko z poparzoną twarzą na ulicach "świętej dzielnicy" miasta, ale też wykluczony ze własnej społeczności.

W rzeczywistości, pedofilia w Talmudzie (księdze prawa żydowskiego) jest dozwolona, a czasem wręcz rekomendowana.

W drugim wieku, rabin Simeon ben Yohai, jeden z popularniejszych, zasłużonych rabinów w historii judaizmu, kreator Kabbalah, zezwolił na molestowanie małych dziewczynek, jeszcze przed ich ukończeniem trzeciego roku życia. Twierdził “Nawrócona, która ma poniżej 3 lat ma prawo poślubić księdza.” (Yebomoth 60b, str. 402)

Kolejni rabini, uważali, że prawo to jest wiążącym prawem żydowskim. Faryzeusze usprawiedliwiali gwałt na dzieciach tłumacząc, iż dziewięcioletni chłopiec nie jest jeszcze mężczyzną, a więc nie może podejmować decyzji, winić swojego oprawcy, a stosunek z takim chłopcem nie jest aktem seksualnym. W Talmudzie znajdziemy również stwierdzenie, iż dziewięcioletni chłopiec lub starszy, musi poślubić żonę swojego zmarłego brata, jeżeli miał z nią stosunki płciowe.

W przeciwieństwie do prawa rabina Simeona ben Yohai, Talmud stanowi, iż rabin musi poczekać, aż dziewczynka ukończy trzeci rok życia, aby móc ją zgwałcić, a następnie poślubić.

R. Joseph powiedział: “Dziewczynka w wieku 3 lata i jeden dzień może być poślubiona poprzez stosunek płciowy, a jeżeli jej zmarłego męża brat współżyje z nią, ona staje się jego". (czyt. żoną). (Sanh. 55b; 69a, 69b, Yeb 57b, 60b)

Przy tak ustanowionym i niepodlegającym zmianom czy korektom prawie religijnym można spodziewać się, iż pedofilia przestanie być praktykowana w środowiskach żydowskich?

Dlaczego problem o tak wielkich rozmiarach nie jest nagłośniony, a 1,5% przypadków molestowania wśród kleryków Kościoła katolickiego to od lat niekończąca się, dobrze zabarwiona i wciąż odgrzewana historia? Dlaczego Kościół katolicki musi nieustannie publicznie przepraszać za chore jednostki w swojej wspólnocie, a inne środowiska, które mają o wiele większy problem nie tylko nie przepraszają, ale w ogóle się o nich nie mówi, a proceder jest kontynuowany? Kto rządzi nie tylko amerykańskimi, ale również europejskimi i polskimi mediami?

Barbara Rode
Źródło: http://davidduke.com/zio-media-suppress-news-rampant-pedophilia-orthodox-jewish-community-contrasted-treatment-catholic-church/
fot. sxc.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

130 komentarzy

130 Komentarzy

 1. stoLica

  25 listopada 2013 at 00:45

  J 8,42-47
  Rzekł do nich Jezus: „Gdyby Bóg był waszym Ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem od siebie, lecz On Mnie posłał. 43 Dlaczego nie rozumiecie mowy mojej? Bo nie możecie słuchać mojej nauki. 44 Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa. 45 A ponieważ Ja mówię prawdę, dlatego Mi nie wierzycie. 46 Kto z was udowodni Mi grzech? Jeżeli prawdę mówię, dlaczego Mi nie wierzycie? 47 Kto jest z Boga, słów Bożych słucha. Wy dlatego nie słuchacie, że z Boga nie jesteście”.

 2. RJCHK

  25 listopada 2013 at 10:33

  Jacy z nich żydzi lub „starsi bracia” ?…
  To „farbowane Lisy”- Chazarzy.
  Co mają wspólnego z biblijnymi potomkami Mojżesza?
  Niewiele,albo nic poza nazwą.
  Kto jest starszy – Kościół założony przez Chrystusa, czy sekty zakładane przez rabinów po wymordowaniu wszystkich kapłanów przez Rzymian w 2 poł. I w. po Narodzeniu Chrystusa ?.
  Ilu później rabinów w tych sektach ogłaszało się „mesjaszami” ?.Dlaczego Tory używają już tylko w kontekście talmudu ?.
  To są wyznawcy judaizmu rabinicznego…

 3. Antoni

  25 listopada 2013 at 22:41

  rabin=pedofil

 4. old

  28 listopada 2013 at 11:26

  Co za brednie. To odwracanie kota ogonem. Gadanie, że Kościół katolicki nie ma problemu z pedofilią, bo jakieś ortodoksyjne sekty judaistyczne taki problem mają to obrzydliwa manipulacja. Kościół katolicki NAKAZAŁ swoim duchownym ochronę duchownych-pedofilów- instrukcja „Crimen Sollicitationis”. Kościół katolicki, zwłaszcza w Polsce, dalej broni się przed przyznaniem się do grzechów. Możesz sobie cytować wersy z Talmudu, w danym kraju nie obowiązuje prawo Talmudu, tylko prawo państwowe.

 5. old

  6 grudnia 2013 at 10:50

  Pieprzony antysemita, antypolak to pisał.

 6. RiaTsudni

  16 grudnia 2013 at 05:32

  Jakoś nie dziwi, że żydki, mając władzę medialną w rękach, dotychczas skutecznie blokowali przekaz o belce w oku własnym, histerycznie naświetlając kolec w obcym oku…

 7. kl

  16 grudnia 2013 at 10:51

  [quote name=”RiaTsudni”]Jakoś nie dziwi, że żydki, mając władzę medialną w rękach, dotychczas skutecznie blokowali przekaz o belce w oku własnym, histerycznie naświetlając kolec w obcym oku…[/quote]
  Jesteś kretynem.

 8. radny parafialny

  21 grudnia 2013 at 23:02

  Kościół zapewniał, iż zaledwie 1,5% kleryków dopuściło się tego przestępstwa.
  A jaki jest PROCENT wsrod przestepcow dopuszczajacych sie molestowania seksualnego ktorzy NIE SA KLERYKAMI lub ksiezmi w Kosciele Katolickim ?
  Pol promola ? Czy mniej ?

 9. Ja

  4 stycznia 2014 at 11:42

  [quote name=”radny parafialny”]Kościół zapewniał, iż zaledwie 1,5% kleryków dopuściło się tego przestępstwa.
  A jaki jest PROCENT wsrod przestepcow dopuszczajacych sie molestowania seksualnego ktorzy NIE SA KLERYKAMI lub ksiezmi w Kosciele Katolickim ?
  Pol promola ? Czy mniej ?[/quote]
  W tej chwili udowodniono pedofilie 48 ksiezom katolickim. W tym jeden z Polski. Warto dodac, ze to pierwszy w hstorii Polski udowodniony przypadek pedofilii i tych 48 ksiezy to zaledwie pol promila wszystkich skazanych za pedofilie. Dla porownania, homoseksualisci stanowia ponad 40% skazanych.

 10. Old

  4 stycznia 2014 at 12:30

  Zgadzam się z wami rabin=pedofil

 11. Mat

  4 stycznia 2014 at 17:16

  Celne odwracanie uwagi opinii publicznej w PL od problemu! Ale kogo interesuje Nowy Jork? Bo mnie jednak bardziej pobliska plebania…

 12. oldold

  5 stycznia 2014 at 13:03

  Ksiądz katolicki= pedofil i złodziej.

 13. Jakub

  7 lutego 2014 at 10:16

  [quote name=”Old”]Zgadzam się z wami rabin=pedofil[/quote]

  dowolny kapłan=pedofil

 14. caserta

  19 maja 2014 at 07:24

  Zydzi- do KREMATORIUM. WSZYSTKIE.HITLER MIAL GOOD IDEA. ZYDZI TO NIE CZLOWIEK. TO M A L PY OWLOSIONE SMIERDZACE I ZGNILIZNA SWIATA> USAWAM PODZIEKUJE WSZY !!!!

 15. hyip reviews

  31 sierpnia 2017 at 01:25

  This really answered my problem, thank you!

 16. online casino app

  31 sierpnia 2017 at 10:32

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 17. see my website

  31 sierpnia 2017 at 19:16

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. 😉 ?

 18. hiring

  1 września 2017 at 06:57

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 19. fashionista

  2 września 2017 at 11:47

  After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 20. see my site

  2 września 2017 at 20:50

  After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 21. see more about my site

  4 września 2017 at 11:37

  you could have an ideal blog here! would you wish to make some invite posts on my blog?
  see more about my site http://www.granice.pl/post,,modif,5857743,780,17464

 22. porn online

  4 września 2017 at 19:31

  There may be noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure good factors in options also.
  porn online http://www.188maxbet.com

 23. Would you be curious about exchanging hyperlinks?
  wyndham sugar bay resort and spa, st. thomas http://ricardorpmkh.blogocial.com/Caribbean-Weddings-Secrets-7544104

 24. Ronrhip

  28 września 2017 at 03:22

  Viagra Pfizer Acheter France Can I Buy Celexa Online Compra Cialis Barcelona cialis price Venta Cialis Madrid Zithromax Time Frame

 25. Ronrhip

  2 października 2017 at 00:18

  Generic Cialis 20mg France Levitra With Dapoxetine Achat Cialis Generique Belgique viagra Erexin De

 26. Ronrhip

  5 października 2017 at 01:59

  Where To Purchase Prednisone cialis Buy Amoxicillin Antibodics Online Canada Order Accutane No Prescription Viagra Samples Free

 27. Ronrhip

  7 października 2017 at 20:40

  Real Propecia Report Propecia Pelo Amoxicillin Causes Black Stools viagra Propecia Experience Hair Loss Treatment Cephalexin Drugs

 28. Ronrhip

  10 października 2017 at 22:42

  Keflex Mexico Buy Macrobid viagra prescription Order Canadian Pharmacy No Script Comprar Cialis En Oferta

 29. Ronrhip

  11 października 2017 at 17:17

  Amoxicillin And Clavul 379 Cailis viagra Levitra 10mg Generic

 30. Ronrhip

  14 października 2017 at 21:19

  Viagra Sur Les Hommes What Is Best Ed Pill discount levitra on line Cialis Mujer Buy Zithromax With Mastercard Levitra Gebrauchsinformation

 31. Credai Homes

  17 października 2017 at 11:01

  very nice submit, i definitely love this web site, keep on it
  Credai Homes https://credaihomes.com

 32. batman

  17 października 2017 at 16:43

  Would you be concerned about exchanging links?
  batman https://www.fanmerchstore.com

 33. online games

  17 października 2017 at 17:23

  Your house is valueble for me. Thanks!…
  online games http://shadowfight2hackmod.com

 34. Bitcoin Faucets

  17 października 2017 at 18:32

  Good day! I just want to give a huge thumbs up for the great information you’ve here on this post. I can be coming back to your weblog for extra soon.
  Bitcoin Faucets http://www.thebitcoinegg.com/thebitcoineggofferwall

 35. signs an libra man loves me

  17 października 2017 at 19:19

  It’s arduous to find knowledgeable individuals on this matter, however you sound like you understand what you’re talking about! Thanks

 36. Visit Website

  17 października 2017 at 20:22

  Oh my goodness! a tremendous article dude. Thank you Nevertheless I am experiencing problem with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting similar rss downside? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx
  Visit Website http://www.jumkak.com/post-35755-reliable-information-regarding-clash-of-clans-hack.html

 37. Learn More Here

  17 października 2017 at 20:38

  I’m often to running a blog and i really respect your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your site and preserve checking for brand new information.
  Learn More Here http://www.stumbleupon.com/su/1e9OZV/:zbngyhdW:jjcz1I0B/www.youtube.com/watch

 38. lacne oplotenie

  19 października 2017 at 11:44

  Can I simply say what a reduction to seek out somebody who really knows what theyre talking about on the internet. You undoubtedly know how to bring a difficulty to gentle and make it important. More people have to learn this and perceive this aspect of the story. I cant imagine youre no more fashionable because you definitely have the gift.
  lacne oplotenie https://www.lacne-oplotenie.sk/

 39. Ronrhip

  20 października 2017 at 22:40

  Cialis 5mg Posologie online pharmacy Trazadone Without Rx Get Acticin Overseas Without Perscription

 40. Free SEO submitter

  22 października 2017 at 12:08

  I’m typically to running a blog and i actually admire your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your website and keep checking for new information.
  Free SEO submitter http://www.add-e.com/submitter

 41. make a gemini fall in love with you

  24 października 2017 at 13:09

  You made some respectable points there. I appeared on the web for the problem and located most individuals will go together with with your website.
  make a gemini fall in love with you http://www.youtube.com/watch?v=C2jiruOhB4I

 42. telling gemini man you love him

  24 października 2017 at 15:22

  This actually answered my drawback, thank you!
  telling gemini man you love him http://www.youtube.com/watch?v=GF4D2H1zhRY

 43. how do you make a scorpio man happy

  24 października 2017 at 17:19

  Would you be all in favour of exchanging hyperlinks?
  how do you make a scorpio man happy http://www.youtube.com/watch?v=QloqyIWwKwc

 44. Ronrhip

  24 października 2017 at 23:03

  Amoxicilina Tab Direct cheapest generic levitra Priligy 121

 45. simple love compatibility test

  25 października 2017 at 15:18

  I’d must test with you here. Which is not one thing I usually do! I get pleasure from studying a submit that can make folks think. Also, thanks for allowing me to comment!

 46. Music Videos

  25 października 2017 at 16:37

  This really answered my drawback, thank you!

 47. One way link building

  25 października 2017 at 17:25

  I found your blog web site on google and verify a few of your early posts. Continue to maintain up the superb operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading extra from you in a while!…

 48. tham xop trai san

  27 października 2017 at 13:19

  Your house is valueble for me. Thanks!…
  tham xop trai san https://thamxop.com

 49. Ronrhip

  28 października 2017 at 20:23

  Order Diflucan Online Rx Drugs Prix Du Levitra En Pharmacie En Belgique levitra cheap Amoxicillin 500 And Yeast Infection Healthy Male Sirius Radio

 50. Mark Cushway

  28 października 2017 at 22:15

  Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So good to seek out any person with some original ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is wanted on the net, someone with somewhat originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!
  Mark Cushway http://www.dailymotion.com/video/x63rksn

 51. Ronrhip

  29 października 2017 at 00:29

  Cialis For Sale Fast Deliveri Cephalexin Throat Cialis Generico Acquisto In Farmacia cialis Cialis Schweiz Online Generic Viagra Amoxicillin And Canine Nursing

 52. Dermavyn Realmente Funciona

  29 października 2017 at 21:05

  This website can be a walk-by for all of the info you wished about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll definitely discover it.
  Dermavyn Realmente Funciona http://blogs.rediff.com/glassjam23/?p=441&preview = verdadeiro

 53. cryptocurrency

  29 października 2017 at 22:06

  Once I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a remark is added I get 4 emails with the same comment. Is there any approach you’ll be able to remove me from that service? Thanks!
  cryptocurrency https://csgrid.org/csg/team_display.php?teamid=83148

 54. mobile games terms

  30 października 2017 at 09:47

  The next time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I do know it was my option to read, but I actually thought youd have one thing attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about something that you may fix in the event you werent too busy on the lookout for attention.
  mobile games terms http://shadowfight2hackmod.com/privacy-policy/index.html

 55. redaço online

  30 października 2017 at 16:33

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So good to search out somebody with some original thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this website is something that is wanted on the net, somebody with a bit originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!
  redaço online http://oficinaderedacao.com/

 56. encanadores

  30 października 2017 at 17:34

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure nice factors in features also.
  encanadores https://encanador.space/encanador-predial/vila-lageado/

 57. iOS Games Online Generators

  30 października 2017 at 18:31

  It’s onerous to search out knowledgeable individuals on this matter, but you sound like you realize what you’re speaking about! Thanks
  iOS Games Online Generators http://damnos.com

 58. eletricista

  31 października 2017 at 08:58

  There are definitely numerous details like that to take into consideration. That is a nice point to deliver up. I provide the thoughts above as general inspiration however clearly there are questions just like the one you carry up where the most important thing will likely be working in trustworthy good faith. I don?t know if finest practices have emerged around issues like that, however I am positive that your job is clearly recognized as a good game. Each girls and boys feel the impression of only a second’s pleasure, for the rest of their lives.
  eletricista http://manutencaoresidencial.srv.br/encanador/suico/

 59. Limpeza de caixa de agua

  31 października 2017 at 09:35

  Would you be focused on exchanging links?
  Limpeza de caixa de agua https://www.limpezadecaixadeagua.org/impermeabilizacao/jardim-quarto-centenario/

 60. eletricista

  31 października 2017 at 10:07

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to search out anyone with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is one thing that is needed on the internet, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet!
  eletricista https://hidrotex.com.br/dedetizadora/vila-rubi/

 61. eletricista

  31 października 2017 at 12:45

  Good post. I learn something more challenging on totally different blogs everyday. It should always be stimulating to learn content material from different writers and observe just a little something from their store. I’d choose to use some with the content on my weblog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a hyperlink on your net blog. Thanks for sharing.
  eletricista https://hidrotex.com.br/dedetizadora/conjunto-residencial-morada-do-sol/

 62. check out my website

  31 października 2017 at 13:15

  You need to participate in a contest for the most effective blogs on the web. I will recommend this website!
  check out my website http://www2.ftb.pl/redirect.asp?typ=link&url=http://www.stormwerks.com/linked/x.php/member/141377/

 63. check out my site

  31 października 2017 at 14:12

  It’s arduous to seek out knowledgeable folks on this topic, but you sound like you realize what you’re speaking about! Thanks
  check out my site http://pannele.soup.io/post/635357114/Sklep-pod-ogi24-to-internetowy-wiat-w

 64. dedetizadora

  31 października 2017 at 14:58

  This is the appropriate weblog for anyone who needs to find out about this topic. You notice so much its almost laborious to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You positively put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, simply nice!
  dedetizadora https://servicosemergenciais.com.br/eletricista/chacara-figueira-grande/

 65. encanador

  31 października 2017 at 15:31

  very good publish, i actually love this web site, keep on it
  encanador http://servicos24hs.org/desentupidora/ibirapuera/

 66. encanador

  31 października 2017 at 15:59

  This actually answered my drawback, thank you!
  encanador https://consertodearcondicionado.com.br/eletricista/jardim-europa-2/

 67. encanador

  31 października 2017 at 16:31

  There are some attention-grabbing time limits in this article however I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like more! Added to FeedBurner as properly
  encanador https://consertodearcondionado.com.br/desentupidora/jardim-alto-pedroso/

 68. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find someone with some original thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this website is one thing that is needed on the web, somebody with a bit of originality. helpful job for bringing something new to the web!
  commercial kitchen equipment manufacturers in chennai http://www.variar.in/commercial-kitchen-equipments.html

 69. curso de pintura hidrográfica

  31 października 2017 at 19:01

  very nice submit, i actually love this website, keep on it
  curso de pintura hidrográfica http://www.liveinternet.ru/users/leach_carlton/blog#post423910643

 70. exhaust system industrial

  31 października 2017 at 19:40

  The next time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I really thought youd have one thing attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you can repair in case you werent too busy searching for attention.
  exhaust system industrial http://www.variar.in/exhaust.html

 71. Bag Filter chennai

  31 października 2017 at 20:26

  This web site is really a stroll-via for all of the information you wished about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and also you’ll positively discover it.
  Bag Filter chennai http://www.chennaifan.com/index.html

 72. mobile air coolers

  31 października 2017 at 21:17

  I’m impressed, I must say. Really not often do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me inform you, you might have hit the nail on the head. Your thought is outstanding; the difficulty is something that not enough individuals are speaking intelligently about. I am very pleased that I stumbled across this in my search for one thing referring to this.
  mobile air coolers http://www.variar.in/commercial-kitchen-equipments.html

 73. caça vazamento

  31 października 2017 at 22:25

  very good post, i certainly love this website, keep on it
  caça vazamento https://hidrojateamento.org/telhadista/jardim-maria-adelaide/

 74. Spray Booth

  31 października 2017 at 22:47

  you may have a fantastic blog right here! would you like to make some invite posts on my blog?
  Spray Booth http://www.chennaipaintingboothmanufacturers.in/paint-booth-products.html

 75. m4ntiz

  31 października 2017 at 23:11

  There are certainly quite a lot of details like that to take into consideration. That is a great level to deliver up. I supply the ideas above as general inspiration but clearly there are questions like the one you deliver up where a very powerful factor will likely be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged round things like that, but I’m positive that your job is clearly recognized as a fair game. Each girls and boys really feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.
  m4ntiz http://www.m4ntis.com/

 76. clique aqui

  1 listopada 2017 at 10:04

  An fascinating discussion is worth comment. I think that you need to write extra on this matter, it may not be a taboo subject but usually individuals are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers
  clique aqui https://digoencanador.com.br/

 77. desentupidora

  1 listopada 2017 at 14:31

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So good to seek out any individual with some original ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this web site is something that is needed on the internet, someone with a bit originality. useful job for bringing one thing new to the web!
  desentupidora https://controledepragas.adm.br/encanador/jardim-capao-redondo/

 78. marido de aluguel

  1 listopada 2017 at 16:22

  you have an excellent weblog right here! would you wish to make some invite posts on my blog?
  marido de aluguel https://desentupidora24hs.org/eletricista/jardim-santa-josefina/

 79. check my site

  1 listopada 2017 at 16:45

 80. see more

  1 listopada 2017 at 19:25

  Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to find any person with some original thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this website is something that’s wanted on the internet, somebody with a little bit originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!
  see more http://search.wi.gov/cpp/help/urlstatusgo.html?url=https://hassanbek8.edublogs.org/2017/08/26/3-tips-on-picking-a-wonderful-lawyer-free-legal-information/

 81. see more

  1 listopada 2017 at 20:33

  I’d need to verify with you here. Which is not one thing I normally do! I get pleasure from studying a publish that may make people think. Additionally, thanks for allowing me to remark!
  see more http://www.cherokeecounty-nc.gov/redirect.aspx?url=http://www.icsi.edu/capitalmarketweek/UserProfile/tabid/4706/userId/1250591/Default.aspx

 82. click here

  1 listopada 2017 at 21:04

 83. see more

  1 listopada 2017 at 21:36

  Your place is valueble for me. Thanks!…
  see more https://fotka.com/link.php?u=https://speakerdeck.com/gustavsen38brun

 84. check this out

  1 listopada 2017 at 22:39

  Aw, this was a very nice post. In thought I would like to put in writing like this moreover – taking time and actual effort to make an excellent article… however what can I say… I procrastinate alot and on no account appear to get one thing done.
  check this out http://www2.ftb.pl/redirect.asp?typ=link&url=http://www.gps-sport.net/users/hallbradley77

 85. click here

  1 listopada 2017 at 23:11

  It is best to participate in a contest for one of the best blogs on the web. I’ll recommend this site!
  click here http://search.wi.gov/cpp/help/urlstatusgo.html?url=http://bushcollier51.fitnell.com/6729676/finding-car-finance-is-so-simple-and-simple-with-the-utilization-of-online-tools

 86. Ronrhip

  2 listopada 2017 at 12:36

  Acticin With Next Day Delivery Viagra Vente Ligne levitra 10 mg Viagra Ordonnance Obligatoire Where Is The Best Place To Buy Viagra? Isotretinoin Order

 87. check this out

  2 listopada 2017 at 16:36

  I discovered your weblog web site on google and test a couple of of your early posts. Proceed to maintain up the excellent operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking ahead to reading more from you later on!…
  check this out https://fotka.com/link.php?u=http://LaursenVelling43.soup.io/post/636437566/Importance-Of-Web-Site-Content-Development

 88. encanador

  2 listopada 2017 at 22:09

  Howdy! I simply want to give an enormous thumbs up for the great information you’ve got here on this post. I will be coming again to your blog for extra soon.
  encanador http://dedetizadora.space/encanador/conjunto-residencial-sabara-campo-grande/

 89. Oven Cleaning London

  3 listopada 2017 at 21:36

  It’s laborious to find knowledgeable individuals on this topic, however you sound like you know what you’re speaking about! Thanks

 90. oven cleaning london

  5 listopada 2017 at 13:13

  Can I simply say what a aid to search out someone who actually is aware of what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know the right way to bring an issue to mild and make it important. More folks need to learn this and understand this aspect of the story. I cant consider youre not more popular because you undoubtedly have the gift.

 91. marcela temer click here

  6 listopada 2017 at 15:16

  Can I just say what a relief to search out someone who really is aware of what theyre talking about on the internet. You definitely know easy methods to bring a difficulty to light and make it important. More people have to read this and perceive this aspect of the story. I cant consider youre no more in style because you undoubtedly have the gift.

 92. indian astrology

  6 listopada 2017 at 15:54

  I was very happy to search out this web-site.I wished to thanks in your time for this excellent learn!! I positively enjoying each little little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 93. Online Jobs

  6 listopada 2017 at 16:49

  Nice post. I study one thing more challenging on totally different blogs everyday. It will at all times be stimulating to learn content material from other writers and apply a bit something from their store. I’d desire to use some with the content material on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll provide you with a hyperlink on your internet blog. Thanks for sharing.

 94. Live show

  6 listopada 2017 at 17:42

  This web site is known as a stroll-by way of for the entire information you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll positively uncover it.

 95. the apprentice 2016 watch online

  7 listopada 2017 at 13:40

  It’s onerous to search out educated people on this topic, however you sound like you know what you’re speaking about! Thanks

 96. see my website

  7 listopada 2017 at 17:02

  There’s noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure good factors in options also.

 97. wapdam games

  7 listopada 2017 at 18:11

  There are some interesting points in time in this article however I don’t know if I see all of them middle to heart. There’s some validity however I will take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we wish extra! Added to FeedBurner as effectively

 98. web design malaysia

  8 listopada 2017 at 15:27

  Spot on with this write-up, I actually think this web site wants far more consideration. I’ll probably be once more to learn rather more, thanks for that info.

 99. malaysia seo company

  9 listopada 2017 at 15:37

  This really answered my downside, thanks!

 100. Your home is valueble for me. Thanks!…

 101. Android Apps

  9 listopada 2017 at 16:24

  Aw, this was a really nice post. In thought I would like to put in writing like this additionally – taking time and precise effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and under no circumstances seem to get one thing done.

 102. Best Learning Colors Video for Children

  9 listopada 2017 at 16:50

  The next time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I do know it was my option to learn, but I really thought youd have something attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about something that you would fix for those who werent too busy on the lookout for attention.

 103. clouditfy Cloud Compute Power

  9 listopada 2017 at 17:29

  Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally – taking time and precise effort to make an excellent article… but what can I say… I procrastinate alot and not at all seem to get one thing done.

 104. check this out

  9 listopada 2017 at 17:48

  You made some first rate factors there. I seemed on the internet for the issue and located most individuals will associate with along with your website.

 105. liberem a maconha e cocaina clique aqui

  9 listopada 2017 at 22:01

  This really answered my downside, thanks!

 106. Jasa Like Facebook

  10 listopada 2017 at 08:15

  This is the correct weblog for anyone who wants to find out about this topic. You notice so much its virtually onerous to argue with you (not that I truly would need…HaHa). You undoubtedly put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, simply great!

 107. escortservice

  10 listopada 2017 at 09:36

  This website is known as a stroll-by means of for all the information you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and you’ll definitely uncover it.

 108. Los Angeles Escorts

  10 listopada 2017 at 11:02

  That is the fitting weblog for anyone who desires to seek out out about this topic. You notice so much its almost exhausting to argue with you (not that I truly would need…HaHa). You undoubtedly put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just nice!

 109. check this out

  10 listopada 2017 at 13:36

  This is the correct blog for anyone who needs to seek out out about this topic. You realize a lot its virtually exhausting to argue with you (not that I truly would need…HaHa). You undoubtedly put a new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, simply great!

 110. click this

  10 listopada 2017 at 14:46

  That is the fitting blog for anybody who needs to find out about this topic. You notice so much its nearly exhausting to argue with you (not that I actually would need…HaHa). You undoubtedly put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, just nice!

 111. m4Ntiz call of duty

  10 listopada 2017 at 15:31

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 112. VALERIA DEL MAR

  10 listopada 2017 at 16:32

  This really answered my problem, thanks!

 113. There are some interesting cut-off dates in this article however I don’t know if I see all of them middle to heart. There’s some validity however I’ll take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we wish more! Added to FeedBurner as properly

 114. see more

  10 listopada 2017 at 23:23

  You made some decent points there. I looked on the internet for the problem and located most people will go together with with your website.

 115. see more

  11 listopada 2017 at 13:08

  you might have an important weblog right here! would you wish to make some invite posts on my blog?

 116. hat xop gia si

  11 listopada 2017 at 22:22

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 117. thung giay gia re

  11 listopada 2017 at 23:19

  A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing a bit of evaluation on this. And he the truth is bought me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love studying extra on this topic. If possible, as you change into experience, would you thoughts updating your blog with extra particulars? It’s extremely useful for me. Large thumb up for this blog publish!

 118. fazer manutenço de celular

  12 listopada 2017 at 19:46

  Good day! I simply wish to give an enormous thumbs up for the nice data you’ve gotten right here on this post. I will likely be coming back to your blog for more soon.

 119. Kurs Rupiah

  12 listopada 2017 at 20:29

  Aw, this was a very nice post. In thought I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make an excellent article… but what can I say… I procrastinate alot and under no circumstances seem to get one thing done.

 120. see my site

  12 listopada 2017 at 21:12

  There are definitely a lot of details like that to take into consideration. That is a great level to bring up. I supply the ideas above as common inspiration however clearly there are questions like the one you deliver up the place the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged around things like that, however I’m certain that your job is clearly recognized as a good game. Both girls and boys really feel the impact of only a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.

 121. check this out

  12 listopada 2017 at 21:54

  This website online can be a stroll-via for all the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and also you’ll undoubtedly uncover it.

 122. Jual Like Instagram

  12 listopada 2017 at 22:42

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 123. leo boyfriend love relationships

  12 listopada 2017 at 23:09

  I’m usually to running a blog and i really recognize your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your web site and keep checking for brand spanking new information.

 124. aquarius man libra woman i love india

  12 listopada 2017 at 23:55

  Nice post. I be taught something more difficult on different blogs everyday. It’s going to at all times be stimulating to learn content from other writers and practice somewhat something from their store. I’d desire to use some with the content on my blog whether or not you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 125. Ronrhip

  13 listopada 2017 at 00:41

  Levitra Farmacia Italiana Amoxicillin For Abcessed Tooth Pain Levitra 5 Mg Valore levitra coupon free trial Cialis Ou Apcalis Cialis Femenino Buy Generic Viagra Overnight Shipping

 126. ban goi sofa

  13 listopada 2017 at 12:30

  You need to take part in a contest for among the finest blogs on the web. I will advocate this web site!

 127. Buy Email verified SoundCloud Accounts

  13 listopada 2017 at 23:11

  I’m typically to running a blog and i really respect your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your website and preserve checking for brand spanking new information.

 128. gemini man aries love match

  13 listopada 2017 at 23:44

  Good post. I learn one thing more challenging on completely different blogs everyday. It’s going to always be stimulating to learn content material from different writers and follow a little one thing from their store. I’d want to make use of some with the content material on my weblog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a hyperlink in your net blog. Thanks for sharing.

 129. famous scorpio man and scorpio woman

  14 listopada 2017 at 08:13

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I’m experiencing concern with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting equivalent rss drawback? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 130. make virgo feel guilty

  14 listopada 2017 at 09:05

  Spot on with this write-up, I really assume this website needs far more consideration. I’ll most likely be once more to read rather more, thanks for that info.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra