Recenzje

Hitlerland – relacje amerykańskich dziennikarzy i dyplomatów z tego jak naziści zdobyli władze

hitWydana przez Rebis praca Andrew Nagorskiego (amerykańskiego dziennikarza polskiego pochodzenia) „Hitlerland” jest niezwykle ciekawa z dwu powodów. Po pierwsze ukazuje jak narodowi socjaliści zdobyli władzę w Niemczech, a po drugie jak sytuacje w Niemczech (po I wojnie światowej, w latach 20, 30, i na początku II wojny światowej) postrzegali amerykańscy dziennikarze i dyplomach pracujący w Niemczech.

Niemcy po I wojnie światowej były w straszliwej nędzy. Szalała hiperinflacja, głód i powszechne ubóstwo. Nędzy ekonomicznej towarzyszyła nędza moralna, powszechna demoralizacja seksualna i dekadencja (powszechnie akceptowano w Berlinie wszelkie patologie od narkotyków, przez przygodne stosunki seksualne, homoseksualizm, aż do pedofilii). Rozpusta seksualna związana była z polityką, np. 150.000 organizacja nudystów choć wspierała komunistów, cieszyła się życzliwością i narodowych socjalistów (po dojściu do władzy nazistów została zlikwidowana, ale praktyki nudystyczne były dalej tolerowane). O wszelkie patologie ekstremiści z prawa, lewa i centrum obwiniali demokracje. Terror polityczny i zamieszki były codziennymi wydarzeniami, jednak (według amerykańskich korespondentów) było w nich coś wyjątkowego, w trakcie aktów przemocy politycznej Niemcy szanowali przepisy porządkowe, nie deptali trawy, przeciwnicy polityczni strzelali tylko między sobą, pozwalając osobom postronnym żyć normalnie.

W latach dwudziestych Niemcy żywili sympatie do Amerykanów choć ci byli ich wrogami w czasie wojny. Po wojnie Amerykanie ewidentnie solidaryzowali się z Niemcami. Amerykańska popkultura silnie oddziaływała na Niemców. Z szczególną niechęcią Niemców spotkali się Francuzi, oskarżani przez Niemców o chęć zniszczenia Niemiec reparacjami wojennymi i o gwałty dokonywane przez czarnoskórych francuskich żołnierzach na Niemkach.

W czasie pierwszych wywiadów udzielanych amerykańskiej prasie w latach dwudziestych Adolf Hitler był bardzo pozytywnie odbierany przez Amerykanów. Podobnie pozytywnie oceniała Hitlera amerykańska dyplomacja (choć zdaniem amerykańskich dyplomatów Hitler nie zapowiadał się na osobę która odegra ważną role w historii Niemiec). Amerykańscy korespondenci: antysemityzm Hitlera traktowali jako coś normalnego, dostrzegali jakie namiętności Hitler rozbudzał w kobietach, jak Hitler wzbudzał entuzjazm w tłumach, a także ubogie życie Hitlera i jego pozytywny stosunek do dzieci.

Złą sytuacje w Republice Weimarskiej pogłębił kryzys światowy rozpoczęty pod koniec 1929 roku. To właśnie dzięki niemy naziści zwiększyli liczbę swoich mandatów w niemieckim parlamencie (z 14 w 1924, 12 w 1928, do 170 w 1930 roku, 230 w 1932, i 196 w drugich wyborach w 1932 roku). Nazistów szczególnie popierała inteligencja i młodzież. Narodowi socjaliści niedopuszczani do mediów (niczym charyzmatycy) oparli się na bezpośrednim kontakcie i świadectwie. Przeciwko narodowym socjalistom wypowiadał się Kościół katolicki.

Przed dojście do władzy nazistów sytuacja w Niemczech była katastrofalna – ubóstwo było powszechne, 44% Niemców była bezrobotna, panował głód, prostytucja, epidemie wynikające z braku dostępu do ubikacji i łazienek, Nikt nie postrzegał Hitlera jako zagrożenie, łącznie z niemieckimi Żydami. W obliczu absolutnego kryzysu prezydent republiki przekazał ster władzy w ręce Hitlera.

Naziści po zdobyciu władzy niezwykle szybko przeprowadzili ustrojową rewolucje, która zapewniła im monopol władzy – zakazali opozycyjnych publikacji i zgromadzeń, aresztowali przeciwników politycznych, zlikwidowali wszystkie poza NSDAP partie polityczne, przekazali Hitlerowi uprawnienia ustawodawcze, rozpoczęli prześladowanie Żydów. Eksplozja nazistowskiego terroru zaskoczyła amerykańskich korespondentów. Co jednak istotne nazistowskie władze pozwalały na swobodną działalność amerykańskich korespondentów w nazistowskich Niemczech.

Dzięki polityce nazistów sytuacja gospodarcza Niemiec szybko się poprawiła. Młodzi amerykanie podróżujący po nazistowskich Niemczewo wbrew antyniemieckiej propagandzie w USA odczuwali ogromną podziw dla osiągnięć nazistów w Niemczech.

W opinii amerykańskich dziennikarzy Hitler był darzony przez Niemców religijnym kultem niczym guru sekty. Sprzyjała temu polityka laicyzacji i dechrystianizacji Niemiec prowadzona przez Nazistów. Niewątpliwie Niemcy mogli być wdzięczni nazistom za likwidacje biedy, bezrobocia, patologii, rozwój armii, czystość, ład, porządek, prosperity, witalność i siłę Niemiec (które niezwykle imponowały Amerykanom).

Obecność amerykańskich dyplomatów i dziennikarzy w Niemczech zakończyła się pod koniec 1941 kiedy rozpoczął się konflikt USA z Japonią i Niemcami. Amerykanie zostali internowani przez Niemców i po paru miesiącach wymienieni na Niemców internowanych w USA przez Amerykanów.

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. z-k

  1 stycznia 2017 at 10:03

  Eeee! Bez pieniędzy żydowskiej finansjery w zamian za „wspieranie” emigracji wytypowanych żydów do Palestyny nie było by żadnego „nazizmu” ani Hitlera.

 2. Leszek1

  1 stycznia 2017 at 16:12

  Oprocz innych, istotnych dla Niemiec decyzji, Hitler zlikwidowal lichwe – i to postawilo Niemcy na nogi. Niepotrzebnie poszedl na brudna wojne i mordowanie ludzi, bo mogl podbic swiat gospodarczo.

 3. Janusz

  1 stycznia 2017 at 19:42

  Amerykanie zaczęli walczyć z Niemcami dopiero po wojnie, bo 1944r. (wszystkie decyzje zapadły już w 43r. w Teheranie, także o przekazaniu Polski w niewolę żydokomuny), kiedy się okazało, że apetyty żydowskich bolszewików Dżugaszwilego zwanego dla zmyłki Stalinem są większe, niż żydowskich liberałów z „Republiki Weimarskiej” zwanej żydowską oraz socjalistycznych faszystów i syjonisów w Niemczech. Amerykańskie żydostwo zostało wówczas zmuszone przez żydostwo bolszewickie (ot, kłótnia w rodzinie) spod znaku rewolucji ogólnoświatowej do „przekazania wiadomości Stalinowi i s-ce” w postaci bombardowania Hamburga oraz zrównania z ziemią dużej części Drezna(żydowskich fabryk nie ruszyli), aby poprzestał na Berlinie i nie szedł dalej do Pacyfiku. Natomiast sam Pearl Harbor był amerykańskim ludobójstwem na własnym narodzie dokonanym rękami zmuszonych do tego Japończyków, przy pełnej wiedzy USA oraz kompletnym braku jakichkolwiek działań zapobiegawczych, wręcz przeciwnie, podjęto działania uniemożliwiające USA obronę. Jeli ktoś nie chce szukać w źródłach historycznych, to warto obejrzeć amerykański film „Tora! Tora! Tora!”, dostępny u nas na DVD.

 4. Reyes Meerdink

  29 stycznia 2017 at 05:29

  Zurich Private Capital

 5. Clark Bostwick

  29 stycznia 2017 at 05:29

  child porn

 6. Ed Kronk

  22 lutego 2017 at 08:42

  ver partidos online

 7. Sean Ortelt

  22 lutego 2017 at 08:44

  painters in ct

 8. http://mobsex.mobi

  16 maja 2017 at 09:09

  Hello there, You have done an incredible job. I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends. I’m sure they will be benefited from this web site.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra