Z kraju

Prezydent podpisał ustawę o ustanowieniu Krzyża Wschodniego

duda_listTym samym ustawą z dnia 15 grudnia 2016 r. zostaje ustanowiony Krzyż Wschodni – odznaczenie, którym mają być uhonorowane osoby, które w latach 1917-1991 niosły pomoc Polakom na dawnych Kresach Wschodnich pierwszej i drugiej Rzeczypospolitej Polskiej oraz na terenach byłego Związku Sowieckiego.

Nadawanie przez Prezydenta RP Krzyża Wschodniego osobom narodowości innej niż polska, które udzielały pomocy Polakom lub obywatelom polskim będzie – jak podkreślają inicjatorzy ustawy – stanowiło dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku i pamięci o osobach, które ratowały Polaków w obliczu prześladowań oraz ludobójstwa, ryzykując życiem własnym i swoich rodzin.

Zgodnie z ustawą Krzyż Wschodni nadawać Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych.

Minister właściwy do spraw zagranicznych będzie przedstawiać wnioski z własnej inicjatywy lub z inicjatywy związków i stowarzyszeń kombatanckich, organizacji społecznych, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz osób prywatnych, po uzyskaniu pozytywnej opinii Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Zgodnie z ustawą, Krzyża Wschodniego można pozbawić, gdy jego posiadacz zachowuje się w sposób uwłaczający Rzeczypospolitej Polskiej lub Polakom.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. wars

  30 grudnia 2016 at 18:13

  A wszystko po to by na rozkaz Żydów, żydowską metodą zniekształcić prawdziwy obraz historii dotyczący ludobójstwa Polaków na Kresach dokonanego przez Ukraińców. Czy w „wolnej Polsce” mówi się i ściga licznych ukraińskich katów mordujących bestialsko Polaków – NIE, od początku III RP układ gra na czas (tak jak w kwestii zbrodniarzy żydowskich), zamilcza i rozmywa ich winę, ale idę o zakład, że teraz będzie się dużo mówiło o tych Ukraińcach, którzy ratowali Polaków.

  Tak szeroki zakres czasowy i terytorialny, ale ograniczający się do „okresu komunistycznego” jest zapewne związany z tym, że pomysłodawcy tego odznaczenia planują całą winę za prześladowania Polaków zwalić na komunistyczną Rosję – czyli totalitarny system jest winny, czyli nie ma winnych…no może poza Stalinem i Putinem.

 2. stan

  30 grudnia 2016 at 19:39

  Wściekłe psy, czyli układ, czyli okupanci – widzą, że nie sposób tak zakłamać historii, żeby przerobić Polaków na ukrainofilów. Klasyczna zasłona dymna. Czyżby mały intrygant, tj. PAD miał widzenie takiego Krzyża podczas zapalania chanuki? Niewykluczone, prorocy ST dostępowali takich wizji, a i on prorok, no taki mniejszy. Oczywiście jest to krzyż m.in. dla Ukraińców. I oczywiście jest to przeniesienie akcentu z morza ukraińskiego ludobójstwa na kroplę ukraińskiej pomocy. Przy okazji dostaną się baty Rosji. Oczywiście krzyże będą odbierać „nieodpowiedzialnym” Polakom. Będziemy oczy przecierać ze zdumienia, na widok – komu to przyznano krzyże. Szybko zostanie zhańbiony, jak krzyż Orła Białego. Sama nazwa, brzmi znajomo, a kojarzy mi się z II WŚ, tzw. Frontem Wschodnim i niemieckim Medalem za Kampanię Zimową na Wschodzie 1941/1942.

 3. Czaruś

  31 grudnia 2016 at 17:15

  Jak znam życie i co powiedziała niegdyś Pani Profesor odsłaniająca nam kulisy prawdy o rzezi wołyńskiej, żadne osoby narodowości ukraińskiej NIE PRZYZNAJĄ SIĘ, ŻE KTOŚ Z ICH RODZINY POMAGAŁ WTEDY POLAKOM (WIELU Z NICH WŁAŚNIE ZA TO ZOSTAŁO ZAMORDOWANYCH), bo teraz byliby we własnym kraju (na Ukrainie) prześladowani.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra