Z kraju

Zamieszki pod lokalem morderców Polaka w Ełku

mw-elkW Ełku pod lokalem Prince Kebab przy ulicy Armii Krajowej 32 gdzie w sylwestrowy wieczór kilku cudzoziemców z obsługi lokalu (najprawdopodobniej dwóch Algierczyków, Marokańczyk i Tunezyjczyk) zadźgało nożem 21-letniego Polaka doszło do zamieszek.

W niedzielę już rano mieszkańcy zapalili tam znicze, po południu w tym samym miejscu zebrał się tłum – około 200-300 osób. Który wznosił okrzyki (m.in. „j***ć ciapatych!”), rzucał kamieniami i petardami. TVP podała, że lokal został zniszczony, w jego stronę poleciały kamienie, cegły i  płyty chodnikowe.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

155 komentarzy

155 Komentarzy

 1. stan

  1 stycznia 2017 at 19:54

  Normalny, ludzki odruch naszych. Lepszej reklamy na całą Polskę i Europę kebab nie mógł sobie zrobić. Ach, te przyszłe obroty, ta klientela waląca … !

  • Robert B.

   1 stycznia 2017 at 21:07

   Oczywiście, że ludzki odruch. Co mieliby zrobić mieszkańcy? Przepraszać ich, mówić, że „Wiemy, że to nie wy” tak jak ci eunochoidalni Francuzi? Malować kredą i puszczać gołąbki? To my jesteśmy u siebie, a oni w gościach. Coś się nie podoba? Won!

   • Aramis

    2 stycznia 2017 at 02:48

    Gościom z zagranicy nie wrzuca się petard do lokalu pełnego gości – notabene, polskich rodzin z dziećmi.

    • gzk

     2 stycznia 2017 at 04:16

     Od tego jest telefon i policja a nie morderstwo.

    • tma

     2 stycznia 2017 at 07:15

     Jaka jest kara za morderstwo czterech na jednego w Arabii Saudyjskiej?

    • Robert B.

     2 stycznia 2017 at 10:50

     Bardzo to znamienne, że w tym górnolotnym wywodzie nie ma ANI SŁOWA o tym, że ci Arabowie go ZABILI. To, rozumiem, DOPUST BOŻY, nad którym tacy jak TY przechodzą bardzo szybko do porządku dziennego. Co innego „mowa nienawiści” czy „obrażanie społeczności muzułmańskiej”… Uuu… Tu sprawa jest poważna…

     • klioes vel pislamista

      2 stycznia 2017 at 11:49

      Szopka niebetlejemska
      (dedykuję JarKo i tango1234 z Forum Korwina)

      Franciszek Corbo, proboszcz z Potenzy
      Wzniósł szopkę: W burce jest w niej Maryja,
      Tęczowa flaga i łódź, co sprzyja
      Uchodźcom – z nimi łódź! I nic więcej…

      Szkoda, że w szopce brak ciężarówek,
      Co rozjeżdżają Europejczyków.
      Brak w niej jest także innych wybryków,
      Do których włoskich potrzeba słówek:

      Bugia, attaco con agresione
      Et invasione, fisso violenza…
      Więc oburzona jest dziś Potenza.
      Don Franco – oh! – intolerazione!…

  • Andrzej Sokół

   2 stycznia 2017 at 22:49

   Chodziło o bandyckie porachunki a wy robicie z tego jakieś mordy rytualne. Wstyd.

 2. Stan2

  1 stycznia 2017 at 20:06

  jak ruscy przekraczali myśliwcami terytorium to w końcu turvy jednego zestrzelili.

  • Robert B.

   1 stycznia 2017 at 22:35

   Jednego zestrzelili, bo taki padł rozkaz ze strony USraela.

 3. tma

  1 stycznia 2017 at 20:19

  Na miejscu radnych Ełku podjąłbym decyzję o zamknięciu wszystkich kebabów w mieście. No sorry, musi zaboleć. Nie ma zgody na karę śmierci za rzucenie petardy. Poza tym właściciel kebaba powinien zapłacić odszkodowanie, jakieś 1 mln. zł, rodzinie chłopaka – po co zatrudnia bandytów, bo było taniej?

  • Aramis

   2 stycznia 2017 at 02:51

   Łatwiej zamknąć polskich bandytów, a Kebaby niech prowadzą swoją działalność i płacą podatki na tych polskich bandytów za kratami.

   • gzk

    2 stycznia 2017 at 04:18

    Bandytami okazali się ciapasy a nie Polacy.

   • msg

    3 stycznia 2017 at 02:01

    Już wydałeś wyrok komunistyczna prokuratorska kurwa, czasy stalinowskie sie przypomniały?

 4. renedar

  2 stycznia 2017 at 00:46

  Na islamskich bandytow tylko breneka sie nadaje !!!

 5. renedar

  2 stycznia 2017 at 00:48

  TRZEBA rozkrecic akcje Bojkotu kebabów to przeciez syf !!!

 6. Bartek

  2 stycznia 2017 at 01:11

  Czy ktoś mógłby się dowiedzieć i przekazać opinii publicznej na jakiej zasadzie obywatele Maroko, Tunezji Algierii czy innych krajów pozaunijnych przebywają i robią interesy w Polsce ?

 7. Psalmista

  2 stycznia 2017 at 01:15

  Ciapaki zabiły Polaka! a „spontaniczna” bojówka KODu dewastuje kebab, gdy – co widać na filmie – szpaler glin obok stoi i patrzy, tzn chroni ich. KODofile wykorzystają to przeciw Rządowi. Proponuję hasło „TYLKO SZWABY ŻRĄ KEBABY” – Polacy niech je bojkotują, wystarczy. Kupujesz kebaba osiedlasz araba!

 8. Aramis

  2 stycznia 2017 at 02:45

  Są takie petardy, że jak dupnie, to jakby ładunek wybuchowy podłożyli – tym bardziej w zamkniętym lokalu, gdzie w środku mogą być POLSKIE rodziny z dziećmi. O możliwości wzniecenia pożaru nie wspominając, bo ileż takich przypadków już było, że od byle ognia wielki pożar i dziesiątki, a czasem setki zabitych, poduszonych w środku, a o stratach materialnych nie wspominając.

  Wydaje się, że sprawcy mogą liczyć w takim wypadku na np. szczególne złagodzenie kary, bo działali w obronie mienia, zdrowia, a może i życia, w afekcie, wzburzeniu. Gdyby była sytuacja w drugą stronę, to tak właśnie bym interpretował taki przypadek – wielka szkoda, że taką głupotą i brakiem odpowiedzialności wykazał się akurat Polak – być może dodatkowo, Polak z promilami. Tak czy inaczej, prawo musi być równe dla wszystkich, bez wyjątków.

  PS. Domagam się od ministra Błaszczaka wyłapania wszystkich chuliganów-wandali, aby odpowiedzieli ze swoich kieszonkowych za straty finansowe, zarówno te państwowe, jak i prywatne.

  • gzk

   2 stycznia 2017 at 04:22

   Nie siej lewaku fermentu. Gdzie napisane że to petarda, że były tam polskie rodziny? Nie dolewaj oliwy do ognia. Idź kup kredki i porysuj po chodniku.

  • wars

   2 stycznia 2017 at 06:58

   A ja się domagam karania takich jak ty jako współodpowiedzialnych za to morderstwo. To właśnie takie żydowskie popychadła jak ty które teraz domagają się karania polskich „wandali”, wcześniej postulowały potrzebę sprowadzenia do Polski tych „pokojowo” nastawionych i ubogacajacych nasz kraj obcokrajowców.

  • tma

   2 stycznia 2017 at 07:18

   Proponuję, abyś w ramach solidarności z nieszczęśliwymi „uchodźcami” zamieszkał z nimi przez rok w jednej celi. Będziesz mógł ich pocieszać i ocierać łezki.

  • Robert B.

   2 stycznia 2017 at 11:21

   Do @Aramis:

   Większego gówna chyba nikt tutaj przed tobą tutaj nie usrał… Ale cuchnie lewactwem i żydostwem…

  • MAciek

   2 stycznia 2017 at 11:59

   aramid czy ty cos z glowa masz nie tak ? Jak można usprawiedliwiać morderstwo tylko dlatego ,że ktoś petardę odpalił i to nie w lokalu tylko pod lokalem jak podja najnowsze informacje . Oby nikogo z twojej rodziny nie spotkala taka sytuacja

  • Ja to mówię

   4 stycznia 2017 at 23:57

   Trzeba być albo durniem skonczonym albo na usługach żeby pisać takie brednie. Petarde walnięto PO morderstwie.

 9. Wa cóś

  2 stycznia 2017 at 07:25

  Polskiemu ŚWIROWI wszystko wolno? A no wolno: bo zamiast nauki, poszanowania drugiego taki świr może wyrzucić petardę z samochodu pod pieszych na chodniku, pod rowerzystę, pluć, charkać, bluzgać qurwami i ch**mi, chlać piwsko i co się da w autobusie, w pociągu. Istne „róbta co chceta”. Widzi to ktoś? Reaguje? A po co. Mamy skutki? Mamy. Wyciągnie z tych chamskich obyczajów wnioski?

  • Marek

   2 stycznia 2017 at 07:42

   Polskim świrem jesteś TY. Jak można porównać wrzucenie petardy (lub innego ogłusza-cza) do lokalu z zabójstwem. Jeżeli tacy bojowi ciapaci to powinni gościowi sprać twarz i było by po sprawie. Tu następny Aramis ” … POLSKIE rodziny z dziećmi … wielki pożar i dziesiątki, a czasem setki zabitych, poduszonych w środku…”. Masz jakieś info na temat zabitych poparzonych uduszonych, w środku kebabu? O czy wy lewacy piszecie? Młokos zachował się jak szczeniak, ale za to nie grozi kara śmierci, a taki wyrok w samosądzie został wykonany. Mam nadzieje, że dostaną po 25 lat.

   • Wa cóś

    2 stycznia 2017 at 07:59

    @Marek. Młokosie do książki. Jeśli nie teraz, to może na starość zrozumiesz głupotę młodego człowieka. Nie jestem polskim świrem, gdyż nie podrzucam komuś petard a wymagam porządku od siebie i od drugiego. Najwyższy czas abyś to zrozumiał.

    • PolishPolackski

     2 stycznia 2017 at 08:28

     +Wa cóś
     „a wymagam porządku od siebie i od drugiego”
     Rozumiem, że zabójstwo za wybryk jest porządkiem według ciebie? Bo rzucenie racy było nie w porządku, i za to zbluzgałeś zabitego dzieciaka, ale wyczynu jego zabójców nie skomentowałeś słowem, czyli to było okay? Tak?

     • Wa cóś

      2 stycznia 2017 at 11:56

      @Polish… Nikogo „nie zbluzgałem” lecz potwierdziłem fakt zachowania prowokatora albo celowego działania odpowiedniego do Jego poziomu IQ czyli z zachowania – świra. Wg Ciebie chłop 21 lat to DZIECIAK. Moi Rodzice przeżyli cudem aresztowanie przez nkwd. Ja dzięki Bogu przeżyłem komunę. Za moich czasów dopóki się nie ożeniłem w domu było polecenie w Sylwestra pójść na ostatnią Mszę Św. po to aby podziękować Panu Bogu za miniony Rok. Dzisiaj wg Ciebie „dzieciak” 21-letni ma miejsce na ulicy i zamiast pokory, myśli i modlitwy za Ojczyznę, głupieje, nienawidzi, świadomie wywołuje agresję. Służy lewakom okupującym Sejm RP, gdyż takie awantury są Im bardzo w tym czasie potrzebne. TY zaś Polackski jeśli faktycznie nie jesteś w Polsce, to zanim i TY palniesz beznadziejne słowa posłuchaj, poczytaj Polaków zrównoważonych, którzy myślą o Polsce i jej przyszłości. Wychowane przez komunę lewactwo (i nie tylko, gdyż Polak stał się leniwy w myśleniu i wygodny) pokazuje w Sejmie i przed, kim Polak jest. Myślący zada sobie pytanie kto to lewactwo wspiera. Kto na nich płaci, aby praworządnie wybrany Rząd obalić.
      I gdzie są ci myślący, jeśli za komuny dostał pracę, premię, wczasy itd za darmo. Dalej są tacy, co by wybierali żar cudzymi rękami, czerpali zyski ale sami itd. najlepiej od obcych i prowokatorów.
      Lamentować przychodzi im dopiero wtedy, gdy skończyło się koryto, albo zabili ICH dziecko lub członka Rodziny. Wtedy, chyba wiesz, jest za późno. Zamiast do Kościoła, dziczejemy na ulicach, a efektem są takie wydarzenia. Czy nie za późno po rozum?
      Ps.
      1. Nie popieram zabójstw i samosądów, ale informacji kto jest zabójcą jeszcze nie zauważyłem. Nie jestem fanem debilizmu internetowego (rozpusty, pornografii, sex-u itd).
      2. Zajmijmy się Polską a nie szaleństwem, wygłupami i to na ulicach.

  • wars

   2 stycznia 2017 at 07:43

   Jakieś głos w głowie czy tylko ojkofobia przez ciebie przemawia?

  • byk

   2 stycznia 2017 at 11:43

   jestes naziolem z antify oplacanym przez berlin czy brudnym muzlem, ze ich tak bronisz? a moze robisz za koze dla muzli? tego wszystkiego nie wiem, ale ze jestes antypolskim CHAMEM to moge po twoim wpisie poswiadczyc! spadaj do kalifatu germanskiego lewacki bucu!

 10. Leszek1

  2 stycznia 2017 at 12:21

  Troche za malo mamy informacji, zeby moc jasno ocenic sytuacje i sprawiedliwie skomentowac zdarzenie. To byla noc sylwestrowa i w tym czasie uzywa sie roznych efektow akustycznych. Chlopak to robil. Nie wiemy, czy wrzucil petarde do srodka, czy tez odpalil ja przed lokalem. W obu wypadkach reakcja byla niewspolmierna do winy. Rzucilo sie czterech na jednego i zabili go. Stad policja nie reagowala kiedy ludzie w odwecie zdemolowali lokal. Z cala pewnoscia nalezy surowo ukarac mordercow, a chuliganow potraktowac ulgowo – bo to byla naturalna i sluszna reakcja na zabojstwo Polaka przez cudzoziemcow. Taka reakcja swiadczy o tym, ze solidarnosc w Polsce nie zanikla i nie wszyscy Polacy sa eunuchami.

 11. agenciak Urzędu Skarbowego

  2 stycznia 2017 at 19:28

  Jestem bardzo ciekawy czy jakiś państwowy urząd lub instytucja interesują się i wiedzą co w lokalach ‚kebabowych’ prowadzonych przez cudzoziemców jest tak naprawdę robione, czy te legalne punkty gastronomiczne nie są przykrywką dla przestępczych działań międzynarodowych mafii dla handlu narkotykami, bronią, ludźmi, ze szczególnym uwzględnieniem handlu kobietami do burdeli i prostytucji, wreszcie najważniejsze czy nie są przykryciem dla spiskowania i konspiracji terroryzmu muzułmańskiego? Odpowie ktokolwiek z władz do tego uprawnionych na te wątpliwości?

 12. Augusto de Arruda Botelho

  16 marca 2017 at 21:21

  excellent issues altogether, you just gained a emblem new reader.
  What would you recommend in regards to your post that you simply made a few days ago?
  Any certain?

 13. Bridgett

  19 marca 2017 at 05:28

  Does your site have a contact page? I’m having a tough time
  locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might
  be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing
  it expand over time.

 14. Itamar Serpa Fernandes

  21 marca 2017 at 00:07

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website
  yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to construct my own blog
  and would like to know where u got this from. thanks a lot

 15. Alfonso

  21 marca 2017 at 05:24

  I always used to study article in news papers but now as I am a user
  of internet thus from now I am using net for posts, thanks to web.

 16. Katherine

  21 marca 2017 at 17:28

  Every weekend i used to go to see this web site, as i want enjoyment, as this this website conations
  genuinely fastidious funny information too.

 17. Itamar Serpa Fernandes

  22 marca 2017 at 17:28

  I am now not certain the place you’re getting your info, but good topic.

  I must spend some time finding out more or working out more.

  Thanks for great information I was searching for this info
  for my mission.

 18. Duane

  22 marca 2017 at 22:39

  What’s up, yeah this post is in fact pleasant and I have learned lot of things from it concerning blogging.
  thanks.

 19. reputable financial advisors

  23 marca 2017 at 01:43

  Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful
  & it helped me out much. I hope to give something back and help others like
  you helped me.

 20. financial advisor grand rapids

  23 marca 2017 at 17:31

  I’m extremely impressed together with your writing abilities and also with the structure to your weblog.
  Is that this a paid subject or did you modify it your self?
  Anyway keep up the nice quality writing,
  it is rare to see a nice weblog like this one nowadays..

 21. credit based society

  23 marca 2017 at 23:43

  Have you ever considered about adding a little bit more
  than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all.
  However think of if you added some great pictures or video clips to give your posts more, „pop”!
  Your content is excellent but with images and videos, this site could certainly be one
  of the best in its niche. Superb blog!

 22. automated forex trading

  24 marca 2017 at 17:30

  May I just say what a comfort to uncover an individual
  who genuinely knows what they’re discussing on the internet.
  You definitely understand how to bring a problem to light and make it important.
  More people ought to look at this and understand this side of your story.
  It’s surprising you aren’t more popular given that you certainly possess the gift.

 23. Egli Diana Pinto

  24 marca 2017 at 23:24

  I’m really inspired with your writing abilities and also
  with the structure on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the excellent high quality writing,
  it’s rare to peer a great weblog like this one these days..

 24. lottery ought

  25 marca 2017 at 03:32

  Hello, i think that i saw you visited my blog thus i got here to return the desire?.I
  am attempting to in finding issues to enhance my website!I suppose its good enough to use a few of your ideas!!

 25. Laurene

  26 marca 2017 at 18:24

  This piece of writing will help the internet people for
  building up new weblog or even a blog from start to end.

 26. car computer exchange

  28 marca 2017 at 00:12

  Hey there! I’ve been reading your website for some time now and finally
  got the courage to go ahead and give you a shout out from Houston Tx!
  Just wanted to tell you keep up the great work!

 27. Egli Diana Pinto

  28 marca 2017 at 00:50

  If some one wishes expert view concerning blogging
  and site-building then i advise him/her to pay a quick visit this
  blog, Keep up the good work.

 28. Bernardo

  28 marca 2017 at 09:14

  It’s very effortless to find out any topic on net as compared
  to books, as I found this post at this web site.

 29. sales arena

  29 marca 2017 at 15:07

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for social media financial

 30. Egli Diana Pinto

  30 marca 2017 at 05:01

  Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it very difficult to set up your own blog? I’m
  not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure
  where to start. Do you have any tips or suggestions?
  With thanks

 31. burn fat exercises

  30 marca 2017 at 17:32

  Excellent blog post. I definitely appreciate this website.

  Continue the good work!

 32. Egli Diana Pinto

  30 marca 2017 at 20:08

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you
  knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time
  and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading
  your blog and I look forward to your new updates.

 33. Itamar Serpa Fernandes

  30 marca 2017 at 20:58

  Does your blog have a contact page? I’m having trouble
  locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great website and I look forward to seeing it grow over
  time.

 34. cartoon network

  3 kwietnia 2017 at 00:45

  I couldn’t resist commenting. Exceptionally well written!

 35. computer protection professionals

  3 kwietnia 2017 at 01:40

  hello there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here.
  I did however expertise a few technical issues using this site,
  as I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining,
  but sluggish loading instances times will sometimes affect
  your placement in google and can damage your quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I am adding this RSS to my email and
  could look out for a lot more of your respective intriguing content.
  Make sure you update this again soon.

 36. Itamar Serpa Fernandes

  4 kwietnia 2017 at 01:24

  This page really has all of the information and facts I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

 37. kebaya batik

  4 kwietnia 2017 at 03:49

  After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve 4 emails with the same comment.
  There has to be an easy method you can remove me from that
  service? Thanks a lot!

 38. pabrik konveksi baju

  4 kwietnia 2017 at 19:44

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you!
  However, how can we communicate?

 39. boosting web traffic

  5 kwietnia 2017 at 07:19

  What’s up to every , since I am truly eager of reading this web site’s
  post to be updated on a regular basis. It includes pleasant stuff.

 40. traffic bandits

  6 kwietnia 2017 at 11:07

  Link exchange is nothing else however it is only placing
  the other person’s blog link on your page at appropriate place
  and other person will also do similar in support of you.

 41. organized garbage collection

  6 kwietnia 2017 at 21:47

  This piece of writing is genuinely a good one it assists new
  web people, who are wishing for blogging.

 42. windows car pc

  7 kwietnia 2017 at 02:57

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I do not know who you are but certainly you’re
  going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 43. Natalia

  8 kwietnia 2017 at 06:14

  Piece of writing writing is also a fun, if you be acquainted with
  then you can write or else it is difficult to write.

 44. Cherie

  8 kwietnia 2017 at 06:32

  Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told used to be a enjoyment account it.
  Glance complicated to far brought agreeable from you! However, how
  could we keep up a correspondence?

 45. generate massive traffic online

  8 kwietnia 2017 at 18:01

  I have been surfing online greater than 3 hours these days,
  but I by no means discovered any interesting
  article like yours. It’s pretty value enough for me. In my view,
  if all web owners and bloggers made good content material as you did,
  the internet can be a lot more helpful than ever before.

 46. belanja batik online

  9 kwietnia 2017 at 11:01

  I was wondering if you ever considered changing
  the layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

 47. Wilfredo

  9 kwietnia 2017 at 14:46

  You’re so awesome! I don’t think I’ve truly read anything
  like this before. So great to discover somebody with some
  unique thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up.
  This website is one thing that is needed on the web, someone with a little
  originality!

 48. Ola

  9 kwietnia 2017 at 17:41

  Hi there friends, its fantastic article concerning teachingand entirely defined,
  keep it up all the time.

 49. Maisie

  9 kwietnia 2017 at 19:33

  Wow! In the end I got a weblog from where I be able to actually get valuable facts concerning my
  study and knowledge.

 50. Jeramy

  9 kwietnia 2017 at 19:39

  Very good info. Lucky me I discovered your blog by chance
  (stumbleupon). I’ve book marked it for later!

 51. Luella

  9 kwietnia 2017 at 23:33

  Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the internet the easiest
  thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they plainly do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole
  thing without having side-effects , people could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 52. Jerome

  10 kwietnia 2017 at 04:36

  I would like to thank you for the efforts you have put in penning this website.
  I really hope to view the same high-grade content from
  you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has
  encouraged me to get my own site now 😉

 53. Mckinley

  11 kwietnia 2017 at 01:51

  I was extremely pleased to find this page. I want to to thank you
  for ones time for this fantastic read!! I definitely appreciated every bit of it and I
  have you bookmarked to look at new stuff in your
  site.

 54. Jayme

  11 kwietnia 2017 at 04:15

  It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have learn this put up and if I could I want to counsel you few attention-grabbing things or advice.
  Maybe you can write subsequent articles relating to this article.
  I wish to learn even more things approximately it!

 55. Maxine

  11 kwietnia 2017 at 08:28

  Thanks for any other wonderful article. Where else may anybody get that kind of info in such a perfect
  manner of writing? I have a presentation next week, and I’m at
  the look for such info.

 56. wagnerlukas.at

  12 kwietnia 2017 at 11:56

  Hi there to all, the contents present at this web site
  are actually awesome for people experience, well, keep up the good work fellows.

 57. Cecelia

  12 kwietnia 2017 at 18:04

  Why viewers still make use of to read news papers when in this technological world all is presented on net?

 58. Prince

  13 kwietnia 2017 at 00:32

  Asking questions are genuinely fastidious thing if you are
  not understanding anything entirely, except this article offers good
  understanding even.

 59. Caleb

  13 kwietnia 2017 at 20:53

  Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had
  problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 60. Egli Diana Pinto

  14 kwietnia 2017 at 00:15

  Appreciate this post. Let me try it out.

 61. Jeanna

  14 kwietnia 2017 at 02:28

  I am not positive the place you are getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thank you for magnificent info I was looking for this information for my mission.

 62. Maura

  14 kwietnia 2017 at 16:41

  Hey very nice site!! Guy .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your website and take the feeds also?
  I am satisfied to search out numerous useful information right here within the post,
  we need work out extra techniques on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 63. www1.folha.uol.com.br

  15 kwietnia 2017 at 00:46

  Excellent post. I am dealing with some of these issues as
  well..

 64. tvcweb.com.br

  15 kwietnia 2017 at 00:56

  Asking questions are truly nice thing if you are not understanding something totally, however this
  paragraph presents fastidious understanding even.

 65. Janice

  15 kwietnia 2017 at 07:17

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto a
  colleague who has been doing a little homework on this. And he
  actually bought me lunch due to the fact that I discovered it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending the time to talk about this matter
  here on your blog.

 66. Numbers

  15 kwietnia 2017 at 21:31

  When I originally left a comment I seem to have clicked
  on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I receive 4 emails with the exact same
  comment. Is there a way you are able to remove me from that
  service? Cheers!

 67. Lazaro

  16 kwietnia 2017 at 11:38

  of course like your web-site however you need to
  test the spelling on several of your posts. A number
  of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I will definitely come again again.

 68. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 16:26

  Awesome things here. I am very happy to peer your post.
  Thank you so much and I’m having a look forward to contact you.

  Will you please drop me a mail?

 69. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 19:31

  Spot on with this write-up, I really believe that this amazing site needs much
  more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the advice!

 70. Hazel

  20 kwietnia 2017 at 13:36

  Good day! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine
  Optimization? I’m trying to get my blog
  to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very
  good gains. If you know of any please share. Kudos!

 71. Augusto de Arruda Botelho

  20 kwietnia 2017 at 13:45

  I could not resist commenting. Perfectly written!

 72. Augusto de Arruda Botelho

  20 kwietnia 2017 at 18:37

  It’s an awesome piece of writing in favor of all the online viewers; they will take advantage from it I am sure.

 73. Stanton

  21 kwietnia 2017 at 07:39

  Thanks for some other informative site. Where else
  could I am getting that kind of information written in such an ideal manner?

  I’ve a challenge that I am simply now operating on, and I have
  been on the look out for such information.

 74. Winston

  21 kwietnia 2017 at 10:11

  Hello very nice website!! Guy .. Beautiful .. Superb ..
  I will bookmark your website and take the feeds additionally?
  I’m glad to search out numerous helpful info right here in the post, we want work out more strategies on this
  regard, thanks for sharing. . . . . .

 75. Alma

  21 kwietnia 2017 at 13:02

  Hello are using WordPress for your site platform? I’m new to the
  blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 76. Emilio

  21 kwietnia 2017 at 20:54

  Hello there, I discovered your blog by the use of Google at the same time
  as searching for a related topic, your website got here up, it
  appears to be like good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply become alert to your blog thru Google, and found that it’s really informative.
  I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful for those
  who proceed this in future. Numerous other folks can be benefited out of
  your writing. Cheers!

 77. Itamar Serpa Fernandes

  23 kwietnia 2017 at 05:42

  Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your design. Bless you

 78. Chun

  25 kwietnia 2017 at 16:35

  Aw, this was a really good post. Taking the time and actual effort to make
  a very good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and
  don’t manage to get anything done.

 79. India

  25 kwietnia 2017 at 19:47

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your
  feed and look forward to seeking more of your excellent post.
  Also, I have shared your website in my social networks!

 80. Tercio Borlenghi Junior

  27 kwietnia 2017 at 08:57

  Very nice post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing
  your blog posts. In any case I’ll be subscribing in your feed and I
  hope you write once more very soon!

 81. Egli Diana Pinto

  27 kwietnia 2017 at 22:15

  No matter if some one searches for his required thing, therefore he/she needs
  to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.

 82. book industry

  28 kwietnia 2017 at 03:26

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively
  useful and it has helped me out loads. I am hoping to contribute & aid other customers
  like its aided me. Great job.

 83. computer memory holder

  28 kwietnia 2017 at 12:06

  What’s up friends, pleasant post and nice urging commented here,
  I am in fact enjoying by these.

 84. Kandis

  28 kwietnia 2017 at 14:34

  What’s up everyone, it’s my first go to see at this web page,
  and post is actually fruitful in favor of me, keep
  up posting these types of articles.

 85. Salvador

  3 maja 2017 at 07:46

  I don’t even know how I finished up right here,
  but I assumed this put up was once great. I don’t realize who you are but certainly you’re going to a well-known blogger if you happen to are not already.
  Cheers!

 86. I blog quite often and I seriously thank you for your content.
  This great article has truly peaked my interest.

  I will bookmark your site and keep checking for new information about once a week.
  I subscribed to your RSS feed as well.

 87. Ariane Slinger

  6 maja 2017 at 14:45

  Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering if
  you knew where I could get a captcha plugin for my
  comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

 88. Mildred

  7 maja 2017 at 11:53

  What’s up, after reading this remarkable piece of writing i am too cheerful to share my knowledge here
  with colleagues.

 89. glam seamless

  9 maja 2017 at 06:15

  I truly love your website.. Great colors & theme. Did you develop this amazing
  site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my
  very own website and would love to know where
  you got this from or what the theme is named. Appreciate it!

 90. With havin so much content and articles do you
  ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My site has a lot of exclusive content I’ve either created myself or
  outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my agreement.
  Do you know any solutions to help prevent content from being ripped off?
  I’d truly appreciate it.

 91. Zulma

  10 maja 2017 at 16:09

  Greetings! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?

  My blog looks weird when viewing from my iphone4.
  I’m trying to find a template or plugin that might
  be able to resolve this issue. If you have any suggestions, please
  share. Thank you!

 92. resep makanan sehat untuk anak

  10 maja 2017 at 17:11

  What’s up, just wanted to tell you, I liked this post. It was funny.
  Keep on posting!

 93. https://pt.wikipedia.org

  11 maja 2017 at 01:25

  This is my first time pay a visit at here and i am really impressed to read
  all at one place.

 94. www.facebook.com

  11 maja 2017 at 19:39

  Asking questions are genuinely good thing if you are not understanding something completely, except this article offers nice understanding yet.

 95. car computer exchange

  12 maja 2017 at 04:08

  Having read this I believed it was extremely enlightening.
  I appreciate you spending some time and energy to put this content together.
  I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting.
  But so what, it was still worthwhile!

 96. security management

  12 maja 2017 at 10:53

  Hi friends, its fantastic paragraph concerning educationand fully explained, keep it up all the time.

 97. marketing system

  14 maja 2017 at 08:32

  I have been browsing online more than three hours lately, yet I never discovered
  any interesting article like yours. It’s pretty worth sufficient for me.
  In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will likely be a lot more helpful than ever before.

 98. capital one credit card

  14 maja 2017 at 10:54

  What’s up, this weekend is fastidious designed for me, for the reason that this moment i am reading this impressive
  educational piece of writing here at my residence.

 99. car computer exchange

  14 maja 2017 at 13:29

  Excellent beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your web site, how could i subscribe
  for a weblog website? The account aided me a applicable
  deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided vibrant clear concept

 100. hair extensions

  16 maja 2017 at 01:20

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already ;
  ) Cheers!

 101. powered self-recharge waterproof

  16 maja 2017 at 08:35

  Thanks for finally talking about >Zamieszki pod
  lokalem morderców Polaka w Ełku – Prawy.pl <Loved it!

 102. stalnanning.nl

  16 maja 2017 at 08:47

  Simply want to say your article is as astounding.
  The clarity to your publish is just great and that i could assume you are knowledgeable
  on this subject. Well along with your permission let me to clutch your feed to keep up to date with coming near near post.
  Thank you one million and please keep up the gratifying work.

 103. www.connectabl.es

  16 maja 2017 at 15:25

  It is the best time to make some plans for the future and
  it is time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips.

  Perhaps you could write next articles referring
  to this article. I want to read even more things about it!

 104. Jewell

  17 maja 2017 at 14:19

  I got this web page from my friend who shared with me
  concerning this website and now this time I
  am browsing this website and reading very informative articles at this time.

 105. Star

  17 maja 2017 at 17:00

  I have been surfing online greater than 3 hours these days,
  yet I never found any fascinating article like yours.

  It is lovely price enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made excellent content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 106. Augusto de Arruda Botelho

  18 maja 2017 at 10:45

  Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I
  will be waiting for your further post thanks once again.

 107. Ronald

  18 maja 2017 at 11:27

  Excellent post. Keep posting such kind of info on your
  page. Im really impressed by it.
  Hey there, You’ve done an excellent job. I will certainly digg it and individually recommend to my
  friends. I am sure they’ll be benefited from this website.

 108. sports car

  18 maja 2017 at 21:17

  Pretty nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts.
  After all I will be subscribing to your rss feed and I’m hoping you write again very soon!

 109. Kathlene

  19 maja 2017 at 11:32

  I am sure this piece of writing has touched all the internet
  viewers, its really really good article on building up
  new blog.

 110. Hey there just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your post seem to be running off the screen in Internet explorer.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to
  do with browser compatibility but I figured I’d post to let
  you know. The design and style look great though!
  Hope you get the problem solved soon. Kudos

 111. Kiera

  20 maja 2017 at 10:43

  Have you ever thought about adding a little bit
  more than just your articles? I mean, what you say is important and all.
  However think of if you added some great visuals or video clips to give your posts more, „pop”!
  Your content is excellent but with pics and videos,
  this website could definitely be one of the greatest in its niche.
  Excellent blog!

 112. foro.todoyunpocomas.com

  20 maja 2017 at 13:12

  obviously like your web-site however you have to test the spelling on several of your posts.
  Many of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to tell the reality then again I will surely come back
  again.

 113. Carole

  20 maja 2017 at 14:13

  Asking questions are truly pleasant thing if you are not understanding anything entirely, but this article offers nice understanding even.

 114. Leonora

  22 maja 2017 at 02:58

  I don’t even know how I stopped up here, however I
  thought this publish was great. I do not recognise who you
  might be however definitely you’re going to a well-known blogger when you aren’t already.
  Cheers!

 115. Marshall

  22 maja 2017 at 05:18

  Remarkable issues here. I’m very satisfied to see your
  article. Thanks so much and I am taking a look ahead to contact you.
  Will you kindly drop me a e-mail?

 116. Antony

  22 maja 2017 at 05:47

  It’s not my first time to pay a visit this web page, i am browsing this web page dailly and
  get good information from here all the time.

 117. africa travel

  22 maja 2017 at 10:16

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that
  it is really informative. I am gonna watch out for brussels.

  I’ll appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing.

  Cheers!

 118. Clarita

  22 maja 2017 at 11:42

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve truly enjoyed
  surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing
  to your feed and I hope you write again soon!

 119. Nam

  22 maja 2017 at 19:57

  Hello there, just became alert to your blog through Google,
  and found that it’s truly informative. I am going to watch out for brussels.

  I will be grateful if you continue this in future. Numerous
  people will be benefited from your writing. Cheers!

 120. congefan.mil.ve

  23 maja 2017 at 04:10

  I every time spent my half an hour to read this web site’s articles daily along with a cup of
  coffee.

 121. http://qun456.com/

  23 maja 2017 at 08:53

  I feel this is among the such a lot significant info for me.
  And i am happy studying your article. But should commentary
  on few common things, The website style is wonderful,
  the articles is in point of fact great : D. Just right job, cheers

 122. best broadband and tv deals

  23 maja 2017 at 18:40

  Yes! Finally something about residential broadband phone.

 123. best broadband and phone deal

  23 maja 2017 at 22:20

  I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a
  blog that’s both equally educative and entertaining,
  and without a doubt, you have hit the nail on the head.
  The issue is something which too few men and women are speaking intelligently about.

  I’m very happy that I came across this during my hunt for
  something concerning this.

 124. www.yanshouwang.com

  24 maja 2017 at 10:52

  Simply want to say your article is as amazing.
  The clarity in your post is simply great and i can assume you are an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 125. Erin

  24 maja 2017 at 11:42

  Yes! Finally someone writes about weight loss surgery.

 126. www.chpinbu.com

  24 maja 2017 at 13:13

  Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She
  never wants to go back! LoL I know this is totally off topic
  but I had to tell someone!

 127. Helaine

  25 maja 2017 at 02:02

  Very rapidly this site will be famous amid all blogging users, due to it’s
  good articles or reviews

 128. aquamanaesp.gov.co

  25 maja 2017 at 02:14

  Hi there it’s me, I am also visiting this web site daily, this site is in fact nice and the people are really sharing fastidious thoughts.

 129. Augusto de Arruda Botelho

  25 maja 2017 at 04:59

  I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph posted at this web page is
  really good.

 130. Laura

  25 maja 2017 at 05:43

  I’m gone to tell my little brother, that he should also pay a visit this website on regular basis
  to get updated from most up-to-date information.

 131. best broadband provider in my area

  25 maja 2017 at 06:46

  I enjoy what you guys are usually up too. This sort of clever
  work and exposure! Keep up the good works guys I’ve included you guys to my blogroll.

 132. credit card numbers

  25 maja 2017 at 09:56

  Piece of writing writing is also a excitement, if you be acquainted with then you can write
  or else it is complex to write.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra