Kultura

Ćwierć wieku temu odszedł ks. Aleksander Oberc

historia_aksymbolW czasie niemieckiej okupacji był kapelanem Armii Krajowej, współpracował z Radą Główną Opiekuńczą, ratował Żydów, za co został później odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Po wojnie był szykanowany przez komunistów.

Aleksander Oberc urodził się 29 marca 1910 r. w Jaśle. Po ukończeniu miejscowej szkoły powszechnej i gimnazjum podjął studia wyższe na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, które ukończył ze stopniem magistra teologii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1934 r.

Pracował jako wikariusz i katecheta kolejno w Zimnej Wodzie, w Złoczowie, a następnie od 1938 r. w Hodownicy koło Lwowa. Później na własną prośbę został przeniesiony do Żółkwi. Prócz obowiązków duszpasterskich był kapelanem Armii Krajowej i współpracował z Radą Główną Opiekuńczą. Brał udział w ratowaniu Żydów, za co został później odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.

1944 r. przybył do Jasła, gdzie został na krótko aresztowany przez gestapo. W styczniu 1945 r. wyjechał na Śląsk. Był pierwszym polskim kapłanem w Bytomiu-Rozbarku. Po kapitulacji Niemiec wyjechał do Wrocławia. Od września 1945 r. przebywał w Opolu, gdzie został dyrektorem miejscowego „Caritasu”.

Po przejęciu „Caritasu przez państwo komunistyczne władze zaproponowały mu objęcie stanowiska jego dyrektora. Odmowa stała się powodem trwających kilka lat prześladowań. W marcu 1953 r. ks. Oberc został zatrzymany i przewieziony do siedziby UB w Warszawie. Zaproponowano mu stanowisko administratora diecezji opolskiej, a gdy odmówił, zobowiązano go do zgłaszania się w Warszawie na każde wezwanie UB.

Od 1956 r. na stałe żył i pracował we Wrocławiu, pełnił różne funkcje w tamtejszej kurii. Udzielał się w duszpasterstwach: akademickim, głuchych i niewidomych oraz rodzin. Od 1967 r. był proboszczem parafii św. Michała Archanioła we Wrocławiu-Muchoborze Wielkim.

Ks. Aleksander Oberc zmarł 2 stycznia 1992 r. Został pochowany na cmentarzu parafialnym św. Wawrzyńca we Wrocławiu.

Źródło: katolicy1844.republika.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra