Kościół

MEDYTACJE EWANGELICZNE Z DNIA 3 stycznia 2017

biblia(1)Wtorek, II Tydzień po Narodzeniu Pańskim

Ewangelia (J 1, 29-34)

Jan zobaczył podchodzącego ku niemu Jezusa i rzekł: «oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: „Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie”. Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby on się objawił Izraelowi».

Jan dał takie świadectwo: «Ujrzałem ducha, który zstępował z nieba jak gołębica i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: „Ten, nad którym ujrzysz ducha zstępującego i spoczywającego na Nim, jest Tym, który chrzci duchem Świętym”. Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że on jest Synem Bożym».

Jan Chrzciciel ukazuje widzenie czasu. Zobaczmy wyraźnie co mówi: „To jest Ten”, „przyjdzie”, „przewyższył godnością”, „był wcześniej ode mnie”, „przedtem nie znałem”… I mamy wszystkie czasy, przeszły, teraźniejszy i przyszły w wypowiedzi o Jednej Osobie – o Osobie Jezusa Chrystusa!

A wszystko to ma spójny sens w opowieści o Kimś, Kto jest… wieczny!

Duch Święty przeciera uwikłane w determinację czasową oczy czytającego Pismo Święte tak, że można zobaczyć, jak w ponadczasowości czytamy to, co czasowe i odwrotnie. I wszystko jest wypełnione i spójne. Prawdziwe i zachwycające.

Tym Duchem chrzci Jezus Chrystus. Możemy to ujrzeć w świadectwie Jana. Ale to doświadczenie nie jest po to, abyśmy sobie o tym przeczytali! Pismo Święte, gdyby było spisem wydarzeń, byłoby martwe! A to jest życie! To znaczy, że Pismo Święte jest opisywanym naszym intymnym, osobistym doświadczaniem Boga. Dlatego nigdy To Słowo nie jest czymś zwyczajnym, ale nadprzyrodzonym. Ono jest czytanie stając się w nas!

Jan daje świadectwo nie po to, aby być opisanym w jakimś tekście! Ktoś taki jak Jan, w wielbłądziej skórze, jedzący szarańczę, uniżający się przed pytającymi go, kim jest, nie ma ambicji na przetrwanie w jakimś opisie, nie zabiega o popularność. On to zaświadcza dla nas! Dla Ciebie i dla mnie!

Abyśmy pozwolili się ochrzcić Duchowi Świętemu! To jest bardzo konkretne i dotyczy Ciebie i mnie. Teraz.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

286 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra